Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
2 ώρες πριν, eddiedimitris said:

Οχι!Σημερα το ειχα στο τραπέζι μονο του και το εκανε ....και εχει ξανα συμβει 

Έτσι δουλεύει. Με κάποιο τρόπο κάνεις στη συσκευή να καταλαβαίνει ότι έχεις δει την κλήση και ο ήχος μειώνεται. Φαντάζομαι δεν σου έχει τύχει όταν έχεις για παράδειγμα τη συσκευή σε άλλο δωμάτιο. Δεν υπάρχει κάτι να σε απασχολεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, eddiedimitris said:

Παιδια καλησπερα

Εδω και καιρο το τηλεφωνο οπως και ενα 13mini που εχω μου κανει το εξης.

Οταν με καλουν και ξεκιναει να χτυπαει κανονικα ο ηχος ξεφνικα ενω συνεχιζει να χτυπαει σταματαει να ακουγεται ο ηχος....Δεν το κανει παντα βεβαια

Δεν εχει να κανει αν κοιταω το κινητο κλπ

Σας το κανει και εσας?Εχετε υποψη καποια λυση?

Ευχαριστω

και μενα μου κανει κατι τετοια, αλλα θεωρω οτι ειναι στα πλαισια της υπερεξυπναδας των iphone οπως και με το ρολοι που ο,τι ερχεται εκει δεν χτυπαει στο κινητο.  Δεν ξερω και οι κλησεις αν εχουν σχεση με το ρολοι, πχ κοιτας το ρολοι και καταλαβαινει οτι ειδες ποιος σε καλει αρα σταματαει. 

Παντως το εχω παρατηρησει πολλες φορες και εχω βαρεθει να το ψαξω και να ασχοληθω παραπανω. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikos_Mpl said:

και μενα μου κανει κατι τετοια, αλλα θεωρω οτι ειναι στα πλαισια της υπερεξυπναδας των iphone οπως και με το ρολοι που ο,τι ερχεται εκει δεν χτυπαει στο κινητο.  Δεν ξερω και οι κλησεις αν εχουν σχεση με το ρολοι, πχ κοιτας το ρολοι και καταλαβαινει οτι ειδες ποιος σε καλει αρα σταματαει. 

Παντως το εχω παρατηρησει πολλες φορες και εχω βαρεθει να το ψαξω και να ασχοληθω παραπανω. 

Μήπως το πιάνεις στο χέρι και το σηκώνεις από το τραπέζι και το κάνει αυτό; 
Χωρις να το πειράξεις εάν το κάνει τότε είναι κάποιο bug 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το πιάσεις στο χέρι.
Εάν είσαι κοντά και με οποιονδήποτε τρόπο σε πάρει χαμπάρι 😎 τότε ο ήχος μειώνεται.
Εάν σε βλέπει από πριν, τότε ξεκινάει με χαμηλό ήχο κατευθείαν.
Έτσι δουλεύει. 

Ρυθμίσεις - Προσβασιμότητα - Face ID και προσοχή.
Απενεργοποιείς το "Δυνατότητες προσοχής" και η παραπάνω υπερεξυπνάδα μπαίνει στον πάγο.

Επίσης, στα νεότερα iPhone, το Face ID σε βλέπει και από lanscape θέση. Οπότε, είναι ευκολότερο να πάρει χαμπάρι ότι είσαι δίπλα του, σε σχέση με ένα iPhone 11 π.χ που σε βλέπει μόνο από portrait θέση.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tasos19s said:

Μήπως το πιάνεις στο χέρι και το σηκώνεις από το τραπέζι και το κάνει αυτό; 
Χωρις να το πειράξεις εάν το κάνει τότε είναι κάποιο bug 

δεν το εχω παρατηρησει γιατι μπορει να το κραταω πχ και εκει που παει να χτυπησει να σταματαει. γενικα ειναι προβληματικη λειτουργια γιατι μπορει να μιλαω με εναν στο δρομο να το εχω στο χερι και να ακουσω μονο το 1ο χτυπημα οριακα καθως μετα σταματαει. σιγουρα στο γραφειο πανω δε νομιζω να εχει σταματησει αλλα πολλες φορες εχει τυχει να σταματησει μετα το 1ο χτυπημα επειδη το ειχα στο χερι κατα βαση. 

48 minutes ago, pavlidisc said:

Δεν χρειάζεται να το πιάσεις στο χέρι.
Εάν είσαι κοντά και με οποιονδήποτε τρόπο σε πάρει χαμπάρι 😎 τότε ο ήχος μειώνεται.
Εάν σε βλέπει από πριν, τότε ξεκινάει με χαμηλό ήχο κατευθείαν.
Έτσι δουλεύει. 

Ρυθμίσεις - Προσβασιμότητα - Face ID και προσοχή.
Απενεργοποιείς το "Δυνατότητες προσοχής" και η παραπάνω υπερεξυπνάδα μπαίνει στον πάγο.

Επίσης, στα νεότερα iPhone, το Face ID σε βλέπει και από lanscape θέση. Οπότε, είναι ευκολότερο να πάρει χαμπάρι ότι είσαι δίπλα του, σε σχέση με ένα iPhone 11 π.χ που σε βλέπει μόνο από portrait θέση.

αυτα που αναφερεις τα ειχα απενεργοποιημενα. ετσι και αλλιως το face id δεν το χρησιμοποιω, τουλαχιστον εγω το εχω ξεκλειδωτο το κινητο μονιμα. (εννοως χωρις κλειδωμα - οχι με ανοιχτη οθονη)

δεν ξερω παντως αν εχει σχεση το ρολοι, πχ καμια κινηση που κανω και νομιζει οτι ειδα την κληση οποτε σωπαινει. 

απλα να πω οτι εμενα με ενοχλει να σταματαει να χτυπαει γιατι ενω μου μιλαει καποιος εξω, δεν βλεπει/ακουει να χτυπαει το κινητο και δεν σταματαει με αποτελεσμα να πρεπει να εξηγησω ακομα και αυτο, οτι περιμενε λιγο γιατι εχω κληση. 

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τα εχω και εγω κλειστα οτι αφορα το face id και το να χαμηλωνει την κληση και παρολα αυτα το κανει...ΤΟ εχω διαπιστωσει σε διαφορετικες συσκευες και με διαφορετικες συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

δεν το εχω παρατηρησει γιατι μπορει να το κραταω πχ και εκει που παει να χτυπησει να σταματαει. γενικα ειναι προβληματικη λειτουργια γιατι μπορει να μιλαω με εναν στο δρομο να το εχω στο χερι και να ακουσω μονο το 1ο χτυπημα οριακα καθως μετα σταματαει. σιγουρα στο γραφειο πανω δε νομιζω να εχει σταματησει αλλα πολλες φορες εχει τυχει να σταματησει μετα το 1ο χτυπημα επειδη το ειχα στο χερι κατα βαση. 

αυτα που αναφερεις τα ειχα απενεργοποιημενα. ετσι και αλλιως το face id δεν το χρησιμοποιω, τουλαχιστον εγω το εχω ξεκλειδωτο το κινητο μονιμα. (εννοως χωρις κλειδωμα - οχι με ανοιχτη οθονη)

δεν ξερω παντως αν εχει σχεση το ρολοι, πχ καμια κινηση που κανω και νομιζει οτι ειδα την κληση οποτε σωπαινει. 

απλα να πω οτι εμενα με ενοχλει να σταματαει να χτυπαει γιατι ενω μου μιλαει καποιος εξω, δεν βλεπει/ακουει να χτυπαει το κινητο και δεν σταματαει με αποτελεσμα να πρεπει να εξηγησω ακομα και αυτο, οτι περιμενε λιγο γιατι εχω κληση. 

Δεν σταματάει να ακούγεται 

Συνεχίζει να χτυπάει απλά πιο αδύναμα 

Το πρόβλημα σου δεν έχει σχέση με το ρολόι 

Εγώ πιστεύω είναι κάποιο bug 

Δεν είναι η ορθή λειτουργία της συσκευής αυτή πάντως να ξέρεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια, μου αρέσει πολύ αυτή η λειτουργία.
Γιατί δεν χρειάζεται να ζαλίζεις τους γύρω σου.
Ούτε χρειάζεται να παίζεις συνέχεια με την αυξομείωση της έντασης.
Είσαι με φουλ ένταση και μπήκες σε ένα νοσοκομείο π.χ; Ξέρεις ότι εάν χτυπήσει...δεν θα σπάσεις κανενός τα νεύρα γιατί το iPhone ξέρει ότι είσαι δίπλα του και θα μειώσει την ένταση. Θα τον ενοχλήσεις  τον άλλον...αλλά δεν θα τον σηκώσεις όρθιο από την ένταση του ήχου.
Επίσης, εάν δεν το ακούσω επειδή χτυπάει χαμηλά, τότε με ειδοποιεί ή η δόνηση του κινητού (η οποία δεν σταματάει) ή η δόνηση από το ρολόι. Δηλαδή...οκ. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω κλήση επειδή δεν την πήρα χαμπάρι.

Το ρολόι, δεν μου έχει δείξει σημάδια ότι η χρήση του ή οι κινήσεις του έχουν σχέση με το χαμήλωμα της έντασης του ήχου κλήσης. Προσωπικά δεν κατάλαβα να συμβαίνει κάτι τέτοιο, όχι προς το παρόν τουλάχιστον.

Θεωρητικά, εφόσον η "Δυνατότητες προσοχής" είναι απενεργοποιημένη, θα έπρεπε να μην χαμηλώνει η ένταση.
Από την άλλη όμως, αυτή η ρύθμιση είναι υπομενού του Face ID...το οποίο εσείς έχετε απενεργοποιημένο.
Μια απλή διαπίστωση κάνω χωρίς να ξέρω εάν παίζει ρόλο.

Από την άλλη-άλλη...οκ...ίσως να είναι και bug; Εδώ φτάσαμε στην 16.3 για να μπορούμε να ανεβοκατεβάζουμε την ένταση του ήχου στο ακουστικό, εν ώρα συνομιλίας.

Επίσης, το XR που έχω, εάν το έχω όρθιο απέναντί μου (στο γραφείο π.χ), ξεκινάει απευθείας με χαμηλή ένταση την ώρα που έρχεται κλήση.

Τέλος, μακάρι να με "έβλεπε" το iPhone από ποιο μακριά, και σε portrait και σε landscape, και από εμπρός και από πίσω.
Και μακάρι αυτή η λειτουργία να γινόταν προαπαιτούμενη σε όλες τις συσκευές. Είσαι δίπλα σε 5-10 άτομα και από τα ντιν ντον και ντριγκι ντρίγκι σου γίνονται τα νεύρα τσατάλια. Ένα εύγε στην Apple για την λειτουργία αυτή, και μακάρι να την εξελίξει ακόμα περισσότερο.

Προσωπική άποψη αυτή βέβαια, και δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή.

 

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρεται συγγενικό μου πρόσωπο να το πάρει,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να βάλει call recorder;
Θέλει πολύ να το πάρει αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε εγγραφή κλήσεων.Ξερω πως δεν υπάρχει κάποιος τρόπος,αλλά λέω μήπως έχω χάσει κάτι.
Στο Samsung S21 που έχει τώρα κατάφερα να της βρω τρόπο αλλά θέλει να πάει σε iphone.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρεται συγγενικό μου πρόσωπο να το πάρει,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να βάλει call recorder;
Θέλει πολύ να το πάρει αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε εγγραφή κλήσεων.Ξερω πως δεν υπάρχει κάποιος τρόπος,αλλά λέω μήπως έχω χάσει κάτι.
Στο Samsung S21 που έχει τώρα κατάφερα να της βρω τρόπο αλλά θέλει να πάει σε iphone.

Αυτό που ζητάς δεν γίνεται ούτε με sideload. Δεν τρέχει κώδικας στο παρασκήνιο που θα κάνει intercept εφαρμογή στο iOS χωρίς jailbreak.
Τώρα αυτές που ηχογραφούν από μεγάφωνο ή μόνο από το μικρόφωνο δεν τις λες εφαρμογές ηχογράφησης κλήσης..
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pavlidisc said:

Εγώ να πω την αλήθεια, μου αρέσει πολύ αυτή η λειτουργία.
Γιατί δεν χρειάζεται να ζαλίζεις τους γύρω σου.
Ούτε χρειάζεται να παίζεις συνέχεια με την αυξομείωση της έντασης.
Είσαι με φουλ ένταση και μπήκες σε ένα νοσοκομείο π.χ; Ξέρεις ότι εάν χτυπήσει...δεν θα σπάσεις κανενός τα νεύρα γιατί το iPhone ξέρει ότι είσαι δίπλα του και θα μειώσει την ένταση. Θα τον ενοχλήσεις  τον άλλον...αλλά δεν θα τον σηκώσεις όρθιο από την ένταση του ήχου.
Επίσης, εάν δεν το ακούσω επειδή χτυπάει χαμηλά, τότε με ειδοποιεί ή η δόνηση του κινητού (η οποία δεν σταματάει) ή η δόνηση από το ρολόι. Δηλαδή...οκ. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω κλήση επειδή δεν την πήρα χαμπάρι.

Το ρολόι, δεν μου έχει δείξει σημάδια ότι η χρήση του ή οι κινήσεις του έχουν σχέση με το χαμήλωμα της έντασης του ήχου κλήσης. Προσωπικά δεν κατάλαβα να συμβαίνει κάτι τέτοιο, όχι προς το παρόν τουλάχιστον.

Θεωρητικά, εφόσον η "Δυνατότητες προσοχής" είναι απενεργοποιημένη, θα έπρεπε να μην χαμηλώνει η ένταση.
Από την άλλη όμως, αυτή η ρύθμιση είναι υπομενού του Face ID...το οποίο εσείς έχετε απενεργοποιημένο.
Μια απλή διαπίστωση κάνω χωρίς να ξέρω εάν παίζει ρόλο.

Από την άλλη-άλλη...οκ...ίσως να είναι και bug; Εδώ φτάσαμε στην 16.3 για να μπορούμε να ανεβοκατεβάζουμε την ένταση του ήχου στο ακουστικό, εν ώρα συνομιλίας.

Επίσης, το XR που έχω, εάν το έχω όρθιο απέναντί μου (στο γραφείο π.χ), ξεκινάει απευθείας με χαμηλή ένταση την ώρα που έρχεται κλήση.

Τέλος, μακάρι να με "έβλεπε" το iPhone από ποιο μακριά, και σε portrait και σε landscape, και από εμπρός και από πίσω.
Και μακάρι αυτή η λειτουργία να γινόταν προαπαιτούμενη σε όλες τις συσκευές. Είσαι δίπλα σε 5-10 άτομα και από τα ντιν ντον και ντριγκι ντρίγκι σου γίνονται τα νεύρα τσατάλια. Ένα εύγε στην Apple για την λειτουργία αυτή, και μακάρι να την εξελίξει ακόμα περισσότερο.

Προσωπική άποψη αυτή βέβαια, και δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή.

 

Κοιτα, θα το παρατηρησω λιγο να δω πως δουλευει και θα επανελθω αλλα προσωπικα θεωρω οτι η δουλεια του κινητου ειναι να χτυπαει. Εγω αισθανομαι οτι εχω χασει αρκετες κλησεις που οφειλονται πιθανον σε εξυπνες λειτουργιες. Βεβαια δεχομαι και δεκαδες μες τη μερα και γιαυτο λεω "αισθανομαι" γιατι δεν το εχω ποσοτικοποιησει ουτε στατιστικοποιησει καθως δεν εχω τον χρονο και τη διαθεση να το κανω. Απλα συγκρινω με αυτο που ειχα πριν και βλεπω οτι κατι τετοια με ενοχλουν. για μενα το κινητο πρεπει να χτυπαει γιατι σε μια εκτακτη στιγμη μπορει να τυχει να χασεις μια κληση και γενικα ειναι δουλεια του καθενος αναλογα με το που βρισκεται να χαμηλωνει το κινητο αν πρεπει. Πχ πας ενα θεατρο, 1 δευτερολεπτο ειναι να το χαμηλωσεις. ομοιως σε αλλους χωρους. εισαι εξω στην κινηση, βαλτο τερμα, μπορει να μην το ακουσεις και να το κρατας στο χερι και αυτο να νομιζει οτι το κοιταξες και να κοψει ενταση πχ. λεω εγω τωρα. 

Οπως και να εχει καθενας εχει διαφορετικα γουστα και προτιμησεις, προσωπικα δε με ενοχλει ιδιαιτερα αυτο γιατι ειμαι με το κινητο στο χερι ολη μερα οποτε και να χασω καμια κληση δεν εγινε τιποτα, την βλεπω μετα.Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι επιτελους εχω ναυαρχιδα σε  μικροτερο μεγεθος απο τα τερατα τα μεγαλα με κανενα μειον. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πως χάνετε κλήσεις ρε παιδιά με κινητό στην τσέπη ή στο χέρι και ρολόι στον καρπό; Δεν μπορώ να το καταλάβω ούτε να βρω κάποιο σενάριο.
Το ρολόι χτυπάει και έχει δόνηση, στην κλήση χτυπάει και το κινητό και έχει και δόνηση.
Εγώ εδώ και πολλά χρόνια όλες μου τις συσκευές τις έχω μόνιμα στο αθόρυβο και δεν έχω χάσει κλήση εφόσον το κινητό είναι στην τσέπη μου, ή στο χέρι, ή δίπλα μου, ή παρατημένο κάπου όταν δεν με ενδιαφέρει να τρέξω για κάποια κλήση.
Τα παραπάνω είναι από 5-6 χρόνια πριν που ΔΕΝ δούλευα smartwatch. Με το ρολόι στον καρπό μπορεί να έχω το κινητό παρατημένο σε άλλο γραφείο και δεν χάνω κλήση, πόσο μάλλον όταν το έχω δίπλα μου η πάνω μου.

Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως δεν είναι ότι δεν έχουμε ειδοποίηση, αλλά ότι παθαίνουμε ανοσία από τις υπερβολικά πολλές και άσχετες ειδοποιήσεις που έχουμε μέσα στη μέρα.
Δοκιμάστε να στήσετε σωστά τα focus σας για δουλειά, σπίτι, γυμναστική, χαλάρωση, ύπνο και δεν ξέρω γώ τι άλλο με ότι παράκαμψη χρειάζεται στο καθένα για έκτακτα και κλήση / μήνυμα δεν θα ξανά χάσετε. Γιατί πολύ απλά δόνηση / ήχος θα σημαίνει ότι πρέπει να το δεις, δεν θα είναι κάτι εντελώς άσχετο στη βροχή με τις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nikos523 said:

Δοκιμάστε να στήσετε σωστά τα focus σας για δουλειά, σπίτι, γυμναστική, χαλάρωση, ύπνο και δεν ξέρω γώ τι άλλο με ότι παράκαμψη χρειάζεται στο καθένα για έκτακτα και κλήση / μήνυμα δεν θα ξανά χάσετε. Γιατί πολύ απλά δόνηση / ήχος θα σημαίνει ότι πρέπει να το δεις, δεν θα είναι κάτι εντελώς άσχετο στη βροχή με τις ειδοποιήσεις.

Πιστεύω ότι ούτε το 5% των κατόχων iPhone δεν χρησιμοποιούν την λειτουργεία του focus mode.

Η οποία αν ρυθμιστεί σωστά είναι ό,τι καλύτερο. Απλά θέλει να ασχοληθείς 5 λεπτά να τη σετάρεις σωστά και μετά ξενοιάζεις. Σου λύνει τα χέρια.

Οι περισσότεροι που ξέρω το χρησιμοποιούν με τον (ας μου επιτραπεί η έκφραση) πρωτόγονο τρόπο που περιγράφει ο Nikos_Mpl πιο πάνω. Δλδ βγαίνω στο δρόμο βάζω την ένταση στο φουλ, πάω σπίτι το χαμηλώνω, κοιμάμαι κλείνω wifi/δεδομένα. Ενώ με τα focus modes μπορείς να έχεις by far καλύτερο έλεγχο ειδοποιήσεων και γενικά της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το συγγενικό πρόσωπο πήρε το iphone 14 pro κι έχει μια απορία που δεν κατάφερα να του την λύσω.
Είχε σε android συσκευή το viber το οποίο έκανε backup στο google drive.
Τώρα στο iphone το viber χρησιμοποιεί το icloud για τα backup.
Υπάρχει τρόπος κάπως να μεταφέρει τις συνομιλίες από το drive στο icloud;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Bayern7 said:

Πιστεύω ότι ούτε το 5% των κατόχων iPhone δεν χρησιμοποιούν την λειτουργεία του focus mode.

Η οποία αν ρυθμιστεί σωστά είναι ό,τι καλύτερο. Απλά θέλει να ασχοληθείς 5 λεπτά να τη σετάρεις σωστά και μετά ξενοιάζεις. Σου λύνει τα χέρια.

Οι περισσότεροι που ξέρω το χρησιμοποιούν με τον (ας μου επιτραπεί η έκφραση) πρωτόγονο τρόπο που περιγράφει ο Nikos_Mpl πιο πάνω. Δλδ βγαίνω στο δρόμο βάζω την ένταση στο φουλ, πάω σπίτι το χαμηλώνω, κοιμάμαι κλείνω wifi/δεδομένα. Ενώ με τα focus modes μπορείς να έχεις by far καλύτερο έλεγχο ειδοποιήσεων και γενικά της συσκευής.

Αυτό.

Μέχρι να ασχοληθείς μοιάζει άλλο ένα gimmick και υποτιμάται αρκετά η όλη κατάσταση με τις ειδοποιήσεις και τους αντιπερισπασμούς.

Εγώ έχω σεταρει τα πάντα και όλα μπαίνουν αυτόματα ανάλογα την ώρα/τοποθεσία, που σε ρωτάει ούτως ή άλλως το κινητό αν θες να τα αυτοματοποιήσεις μόλις σε μάθει.

Επίσης 1-2 focus ακόμα που θα ενεργοποιηθούν χειροκίνητα πχ του ύπνου σε περίπτωση αργίας, εξόδου, ειδικής περίστασης κλπ. 
Πραγματικά μου έχουν λύσει τα χέρια.

Το κακό επίσης είναι ότι αρκετοί κλείνουν υπηρεσίες συστήματος, location services κι πολλά ακόμα επειδή κάποιος «ειδικός» συνήθως το προτείνει.

Για παράδειγμα κλείνεις system customization, location based alerts και significant locations. 
Έχεις ήδη αποκλείσει κάθε αυτοματισμό που έχει να κάνει με τοποθεσία όπως για παράδειγμα optimized charging, shortcuts, αλλαγές focus, ειδοποιήσεις από reminders βάση τοποθεσίας, αυτόματα τα εισιτήρια σου μπροστά όταν φτάσεις αεροδρόμιο και τόσα ακόμα που η λίστα δεν έχει τελειωμό.

Έχει τόσες πολλές ευκολίες το iOS και τόσα μικρά πραγματάκια που μαζεύονται και γίνονται πραγματικά πολύ χρήσιμα, που είναι κρίμα πραγματικά να μην ασχοληθεί κάποιος όταν στην ουσία αυτά πληρώνει, το software!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ σπαστικο παντως να σε ρωταει εαν θελεις να ενεργοποιησεις τον αυτοματισμο που εχεις επιλεξει

 

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

@marlboro man υπάρχει επιλογή "ask before running" στις επιλογές του κάθε αυτοματισμού (αν εννοείς αυτό) που μπορείς να το βάλεις στο off και να εκτελείται αυτόματα χωρίς να σε ρωτάει κάθε  φορά.

Edited by Bayern7
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Bayern7 said:

@marlboro man υπάρχει επιλογή "ask before running" στις επιλογές του κάθε αυτοματισμού (αν εννοείς αυτό) που μπορείς να το βάλεις στο off και να εκτελείται αυτόματα χωρίς να σε ρωτάει κάθε  φορά.

εκει ειναι το προβλημα, δεν υπαρχει αυτη η επιολογη σε ολους τους αυτοματισμους, πχ close wifi when arrive at work και πολλα άλλα.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

εκει ειναι το προβλημα, δεν υπαρχει αυτη η επιολογη σε ολους τους αυτοματισμους, πχ close wifi when arrive at work και πολλα άλλα.

Πάντως μιας και το ανέφερες δεν υπάρχει λόγος να κλείνεις το WiFi. Και η ίδια η Apple το αναφέρει αυτό.
Αν το κάνεις για θέμα μπαταρίας 101% δε θα δεις ούτε μισό % διαφορά στο 24ωρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Κάτοχος Iphone 14 Pro (A2650) απο τέλη Οκτώβρη, αγορασμένο απο Αμερική όμως.

Δυστυχώς πρόσβαση μόνο σε 4g δίκτυο της Cosmote. Θα ήθελα τα φώτα σας για να καταλάβω αν αυτό συμβαίνει λόγω αμερικάνικης συσευής, ή αν όντως δεν εχει ενεργοποηθεί ακόμα απτην Cosmote. 

Σε επικοινωνία μου μαζί τους, υποστηρίζουν οτι το Iphone 14 pro δεν έχει ακόμα πιστοποιηθεί στο δίκτυο 5g και οτι αυτό θα συβεί σύντομα. 

Παραθέτω και link με τις συμβατές συσκευές, όπως και screenshot όπου φαίνεται οτι στα 14ρια, μόνο το 14 plus ειναι πιστοποιημένο.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/5g.html

Γνωρίζει κάποιος τι παίζει?

Screenshot 2023-02-12 at 15.34.32.png

Edited by yperplaya
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yperplaya said:

Καλησπέρα παιδιά,

Κάτοχος Iphone 14 Pro (A2650) απο τέλη Οκτώβρη, αγορασμένο απο Αμερική όμως.

Δυστυχώς πρόσβαση μόνο σε 4g δίκτυο της Cosmote. Θα ήθελα τα φώτα σας για να καταλάβω αν αυτό συμβαίνει λόγω αμερικάνικης συσευής, ή αν όντως δεν εχει ενεργοποηθεί ακόμα απτην Cosmote. 

Σε επικοινωνία μου μαζί τους, υποστηρίζουν οτι το Iphone 14 pro δεν έχει ακόμα πιστοποιηθεί στο δίκτυο 5g και οτι αυτό θα συβεί σύντομα. 

Παραθέτω και link με τις συμβατές συσκευές, όπως και screenshot όπου φαίνεται οτι στα 14ρια, μόνο το 14 plus ειναι πιστοποιημένο.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/5g.html

Γνωρίζει κάποιος τι παίζει?

Screenshot 2023-02-12 at 15.34.32.png

Μίλησες με cosmote? Τι σου είπαν; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τα pro max πιάνουμε από σποντα
.....

Χαζομάρες σου λένε. Κανονικά στην Cosmote wifi calling και 5g ανοίγουν αυτόματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, yperplaya said:

Καλησπέρα παιδιά,

Κάτοχος Iphone 14 Pro (A2650) απο τέλη Οκτώβρη, αγορασμένο απο Αμερική όμως.

Δυστυχώς πρόσβαση μόνο σε 4g δίκτυο της Cosmote. Θα ήθελα τα φώτα σας για να καταλάβω αν αυτό συμβαίνει λόγω αμερικάνικης συσευής, ή αν όντως δεν εχει ενεργοποηθεί ακόμα απτην Cosmote. 

Σε επικοινωνία μου μαζί τους, υποστηρίζουν οτι το Iphone 14 pro δεν έχει ακόμα πιστοποιηθεί στο δίκτυο 5g και οτι αυτό θα συβεί σύντομα. 

Παραθέτω και link με τις συμβατές συσκευές, όπως και screenshot όπου φαίνεται οτι στα 14ρια, μόνο το 14 plus ειναι πιστοποιημένο.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/5g.html

Γνωρίζει κάποιος τι παίζει?

Screenshot 2023-02-12 at 15.34.32.png

Στειλε 5G στο 1333

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...