Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 50% μπαταρίας μου δίνει 3.5 ώρες SOT (+15 λεπτά screen-off-time), το οποίο είναι ΟΚ. Απλά προσπαθώ να δουλεύω το κινητό με φορτίσεις στο εύρος μεταξύ 35-40% και 80-85% και εκεί είναι που με δυσκολεύει. Με άλλα λόγια, εάν έχω μια γεμάτη ημέρα μπροστά μου, πρέπει να ξεκινώ με >90% φόρτιση. AOD απενεργοποιημένο, έβγαλα το widget καιρού από το Lock Screen (έκανε διαφορά σε εμένα). Όλα τα άλλα ανοικτά, 5G, background refresh, και push e-mails.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, geob79 said:

Το 50% μπαταρίας μου δίνει 3.5 ώρες SOT (+15 λεπτά screen-off-time), το οποίο είναι ΟΚ. Απλά προσπαθώ να δουλεύω το κινητό με φορτίσεις στο εύρος μεταξύ 35-40% και 80-85% και εκεί είναι που με δυσκολεύει. Με άλλα λόγια, εάν έχω μια γεμάτη ημέρα μπροστά μου, πρέπει να ξεκινώ με >90% φόρτιση. AOD απενεργοποιημένο, έβγαλα το widget καιρού από το Lock Screen (έκανε διαφορά σε εμένα). Όλα τα άλλα ανοικτά, 5G, background refresh, και push e-mails.

Έδωσες 1500 ευρώ για να χρησιμοποιείς μόνο το 40% της μπαταρίας; 
Κατεβασε και την φωτεινότητα στο 10% 

Κατεβασε και την ένταση του ήχου στο 20% 

Βαλε και Frog σαν εμένα να δίνεις 3€ τον μήνα μόνο για κλήσεις 

Αναπαντητες κάνε όποιον θέλεις να μιλήσεις και περίμενε να σε πάρει 

 

Δεν τα λέω σε εσένα προσωπικά μην παρεξηγηθείς και συγνώμη για τον τρόπο που τα έγραψα αλλά ένα τέτοιο σκεπτικό είναι εντελώς λάθος 

 

Δίνουμε ενα σεβαστό ποσό για την συσκευή αλλά μην την έχουμε και για θεό 

 

Η μπαταρία σου αδερφέ μετά τα 2 χρόνια θα είναι σχεδόν για πέταμα επειδή θα έχει χάσει πολύ από την χωρητικότητα της

Εσυ δεν θα έχεις χαρεί την συσκευή σου και τι κατάλαβες στο τέλος; 
 

Αν θέλεις την δίκη μου άποψη που έχω iPhone από το 2007

Καθε βράδυ πριν κοιμηθείς βάλε το να φορτίσει 

Μετά από 2-3 μέρες θα έχει μάθει η συσκευή την συνήθεια σου αυτήν και θα φορτίζει πολύ αργά από τις 12 την νύχτα μέχρι τις 6:30 το πρωι για να μην χαλάσει την μπαταρία 

Οταν γυρίσεις σπίτι το απόγευμα τότε μπες εδώ και γράψε ότι δεν σε φτάνει η μπαταρία να δούμε μετά πόσες ώρες οθόνη έχεις, εάν δουλεύουν όλα σωστά και λοιπά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, geob79 said:

Το 50% μπαταρίας μου δίνει 3.5 ώρες SOT (+15 λεπτά screen-off-time), το οποίο είναι ΟΚ. Απλά προσπαθώ να δουλεύω το κινητό με φορτίσεις στο εύρος μεταξύ 35-40% και 80-85% και εκεί είναι που με δυσκολεύει. Με άλλα λόγια, εάν έχω μια γεμάτη ημέρα μπροστά μου, πρέπει να ξεκινώ με >90% φόρτιση. AOD απενεργοποιημένο, έβγαλα το widget καιρού από το Lock Screen (έκανε διαφορά σε εμένα). Όλα τα άλλα ανοικτά, 5G, background refresh, και push e-mails.

Ναι, δεν υπάρχει βελτίωση με τη 16.1. Οι τιμές σου είναι αρκετά καλές με το 5G ανοικτό. Προσωπικά με τα δεδομένα ανοικτά δεν έχω δει ποτέ πάνω από 2.5 ώρες από 100% στο 50%.

Το θέμα είναι ότι από 50% ως 0% πέφτει τραγικά γρήγορα σε σχέση με το πρώτο μισό.

Τώρα αυτά που κάνεις για να κρατηθεί καλά η μπαταρία το μόνο που καταφέρνεις είναι να έχεις δώσει ένα κάρο λεφτά και αντί να σε εξυπηρετεί η συσκευή να γίνεσαι εσύ υπηρέτης της.

Βάλτο το βράδυ να φορτίσει - όπως λέει και ο Τάσος - με ενεργό το optimised battery charging. Και άσε την Apple να κάνει τα υπόλοιπα. Έχει αναπτύξει το καλύτερο λογισμικό όσον αφορά τη διαχείριση φόρτισης και θερμοκρασιών έτη φωτός μπροστά από τον ανταγωνισμό.

Δες και το βίντεο του zollotech να σου φύγει κάθε άγχος https://youtu.be/RFdhkE_M2YI

 

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Just now, geob79 said:

Ευχαριστώ παίδες για την απάντηση και τις συμβουλές. Αυτή είναι η αξία του forum.

πριν κοιμηθείς βάλε την συσκευή στην φορτιση

το πρωί να ξεκινάς με 100%

τα υπόλοιπα θα τα δουμε εν καιρό 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ φίλοι μου είδα τεράστια διαφορά. Πάντα ξεκινώ το πρωί 8 η ώρα με 100% και ενώ με την 16 μου κατέβαινε στο 20% μέχρι τις 12 το βράδυ, με την 16,1 στη χειρότερη περίπτωση έχω δει μέχρι 40-50%. Το παιδεύω όσο μπορώ και το ευχαριστιέμαι. Αν τύχει και δεν προλάβω να το ζορίσω πολύ, πάω για ύπνο με 60%+ μπαταρία. Απλά AOD κλειστό. Όλα τα υπόλοιπα ανοιχτά συνεχώς. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος και εγω με την μπαταρια .Και γενικα απο οταν σταματησα να σκεφτομαι συνεχεια την αυτονομια και μπλοκαρα στο μυαλο μου αυτο το ocd🤣

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2022 at 1:25 ΠΜ, JohnDoe954 said:

Εγώ φίλοι μου είδα τεράστια διαφορά. Πάντα ξεκινώ το πρωί 8 η ώρα με 100% και ενώ με την 16 μου κατέβαινε στο 20% μέχρι τις 12 το βράδυ, με την 16,1 στη χειρότερη περίπτωση έχω δει μέχρι 40-50%. Το παιδεύω όσο μπορώ και το ευχαριστιέμαι. Αν τύχει και δεν προλάβω να το ζορίσω πολύ, πάω για ύπνο με 60%+ μπαταρία. Απλά AOD κλειστό. Όλα τα υπόλοιπα ανοιχτά συνεχώς. 

Ακριβως οπως τα περιγραφεις ειμαι κι εγω.

Αν δουλεψω gps για αρκετη ωρα η αν το χρησιμοποιησω για ληψεις ταυτοχρονα με gimbal τοτε μπορει να φτασει στο 30-35%.

Εννοειται απολυτα ικανοποιημενος.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, aenaos15 said:

Ακριβως οπως τα περιγραφεις ειμαι κι εγω.

Αν δουλεψω gps για αρκετη ωρα η αν το χρησιμοποιησω για ληψεις ταυτοχρονα με gimbal τοτε μπορει να φτασει στο 30-35%.

Εννοειται απολυτα ικανοποιημενος.

Αν έχεις ωστόσο τη συσκευή της υπογραφής σου, είναι διαφορετικά τα δεδομένα εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αν έχεις ωστόσο τη συσκευή της υπογραφής σου, είναι διαφορετικά τα δεδομένα εδώ.

Σωστό!!!

Λάθος topic!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες έμεινε κολλημένο με το παράθυρο που λέει επιτυχημένη εγκατάσταση του iOS 16.2 και δεν ανταποκρινόταν το ΟΚ. Μετά το Hard reset όλα καλά. Ενεργοποίησα και το AOD αν και ρουφάει λίγο μπαταρία. Θα δω πως θα πάει από αυτονομία αλλά φαίνεται να την παλεύει την ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, με ηχογράφηση κλήσης τι γίνετε; Είμαι πολλές ώρες μέσα στο αμάξι και η ηχογράφηση στο Android (παλιό) που έχω είναι εργαλείο....

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, xakou said:

Καλησπέρα σε όλους, με ηχογράφηση κλήσης τι γίνετε; Είμαι πολλές ώρες μέσα στο αμάξι και η ηχογράφηση στο Android (παλιό) που έχω είναι εργαλείο....

Δεν υπάρχει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάτε και το ξαναρωτάτε , η ηχογράφηση κλήσης ( σε περίπτωση που δεν ενημερώσεις τον άλλον ) είναι παράνομη. Δηλαδη ολοι εσεις εκει στα ανδροιδ άλλη δουλεια δεν κάνετε απο το να ηχογραφέιτε κλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομη η ηχογράφηση κλήσης σίγουρα, αλλά ας υπήρχε η δυνατότητα και εγώ θα ενημέρωνα το συνομιλητή μου ότι θα τον ηχογραφήσω. Και εγώ όταν ήμουν σε android χρησιμοποιούσα σε κάποιες περιπτώσεις την ηχογράφηση όπως παράδειγμα όταν μιλούσα με κάποιο γιατρό τηλεφωνικά, ηχογραφούσα τις οδηγίες που μου έδινε για να τις θυμάμαι. Δεν τον ηχογραφούσα και μετά χρησιμοποιούσα κάπου παράνομα τη συνομιλία. Η ηχογράφηση είναι ένα από αυτά που μου λείπουν και εμένα στο ios όπως και το dual apps.

Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kosvou said:

Είναι παράνομη η ηχογράφηση κλήσης σίγουρα, αλλά ας υπήρχε η δυνατότητα και εγώ θα ενημέρωνα το συνομιλητή μου ότι θα τον ηχογραφήσω. Και εγώ όταν ήμουν σε android χρησιμοποιούσα σε κάποιες περιπτώσεις την ηχογράφηση όπως παράδειγμα όταν μιλούσα με κάποιο γιατρό τηλεφωνικά, ηχογραφούσα τις οδηγίες που μου έδινε για να τις θυμάμαι. Δεν τον ηχογραφούσα και μετά χρησιμοποιούσα κάπου παράνομα τη συνομιλία. Η ηχογράφηση είναι ένα από αυτά που μου λείπουν και εμένα στο ios όπως και το dual apps.

Επειδή δεν ξέρουμε τι θέλει να κάνει ο καθένας καλύτερα να απαγορεύεται 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Tasos19s said:

Επειδή δεν ξέρουμε τι θέλει να κάνει ο καθένας καλύτερα να απαγορεύεται 

 

Σίγουρα το τι θέλει να κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα. Όποιος θέλει να παρανομήσει ας παρανομήσει και θα υποστεί τις συνέπειες. Αλλά σαν εργαλείο δεν μπορείς να το στερείσαι εσύ σαν επιλογή, επειδή δεν ξέρω τι θέλει να κάνει ο καθένας. Με αυτή τη λογική παράδειγμα και τα κινητά τηλέφωνα εμπλέκονται σε πολλές παρανομίες άρα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

16 minutes ago, kosvou said:

Σίγουρα το τι θέλει να κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα. Όποιος θέλει να παρανομήσει ας παρανομήσει και θα υποστεί τις συνέπειες. Αλλά σαν εργαλείο δεν μπορείς να στερείσαι εσύ την επιλογή αυτή, επειδή δεν ξέρω τι θέλει να κάνει ο καθένας. Με αυτή τη λογική παράδειγμα και τα κινητά τηλέφωνα εμπλέκονται σε πολλές παρανομίες άρα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

 

Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kosvou said:

Σίγουρα το τι θέλει να κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα. Όποιος θέλει να παρανομήσει ας παρανομήσει και θα υποστεί τις συνέπειες. Αλλά σαν εργαλείο δεν μπορείς να το στερείσαι εσύ σαν επιλογή, επειδή δεν ξέρω τι θέλει να κάνει ο καθένας. Με αυτή τη λογική παράδειγμα και τα κινητά τηλέφωνα εμπλέκονται σε πολλές παρανομίες άρα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

 

Καμία απολύτως σχέση το παράδειγμα σου 

Απο την στιγμή που έχει αφαιρεθεί από τα λογισμικά επίσημα μην το ψάχνεις 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως διαπιστωσα οτι απο τη μεση και κατω, η οθονη ειναι ελαχιστα πιο σκουρα.

Φαινεται κυριως σε δυνατη φωτεινοτητα και με solid background.

Φανταζομαι πως με καλυπτει η εγγυηση, σωστα; Αγορα απο το Πλαισιο. 

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 minutes ago, marlboro man said:

Δυστυχως διαπιστωσα οτι απο τη μεση και κατω, η οθονη ειναι ελαχιστα πιο σκουρα.

Φαινεται κυριως σε δυνατη φωτεινοτητα και με solid background.

Φανταζομαι πως με καλυπτει η εγγυηση, σωστα; Αγορα απο το Πλαισιο. 

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι ισως ανεβασω αργοτερα. Υποψην δεν χρησιμοποιω το AOD. 

μπορειτε να δοκιμασετε και στη δικια σας συσκευη με ενα κιτρινο ή λευκο background και τερμα φωτεινοτητα. Φαινεται πιο σκουρα η οθονη ακριβως στη μεση και κατω

Edited by marlboro man

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν έχει να κάνει με το AOD, ίσως είναι θέμα του oled panel. Παλαιότερα υπήρχαν θέματα ανομοιομορφίας στο panel, τελευταία όμως είχαν εξαλείψει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
42 minutes ago, marlboro man said:

τα καλυπτει η εγγυηση ή κανουν τον Κινεζο;

Αν είναι εμφανές, δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, marlboro man said:

ναι ισως ανεβασω αργοτερα. Υποψην δεν χρησιμοποιω το AOD. 

μπορειτε να δοκιμασετε και στη δικια σας συσκευη με ενα κιτρινο ή λευκο background και τερμα φωτεινοτητα. Φαινεται πιο σκουρα η οθονη ακριβως στη μεση και κατω

 

002.jpeg

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...