Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους το έχω στα χέρια μου (14Pro 128 Space Black) από χθες το πρωί αν και όχι αυτό που είχα παραγγείλει από Γερμανό (14Pro 128 Deep Purple) αφού αυτός τελικά έριξε την πληρωμένη παραγγελία μου στα αζήτητα και είχαμε τσακωμό στο τέλος. 

Χάρις σε προπαραγγελία φίλου που δεν χρειάστηκε ο ίδιος εξυπηρετήθηκα από Πλαίσιο.Σε μισή ώρα είχα τον κλώνο του παλιού μου χωρίς προβλήματα. (Με τη δεύτερη προσπάθεια όμως επικοινώνησε το ένα με το άλλο.)

Σε όλα εξαιρετικό το τηλέφωνο και τα μόνα θέματα που με βρίσκουν αντίθετο είναι: 1. το Dynamic Island υπο ορισμένες συνθήκες  στις οποίες κάνει αισθητή την ενοχλητική παρουσία του. Όταν βλέπεις δλδ κάτι σε full screen και αυτό "αγκαλιάζεται από την οθόνη". 2. H υλοποίηση του AOD το οποίο το είχα ενεργοποιημένο χθες για να δω πως δουλεύει και από σήμερα το έχω χωρίς. Νομίζω στα Android μου κάθεται πολύ καλύτερα. 3. Τεράστιο bump στις πολύ καλές κάμερες. 4. Το νιώθω πολύ βαρύ.

Βέβαια όλα συνηθίζονται απλά αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις. Από το XS είναι περιττό να πω ότι υπάρχει χαοτική διαφορά στην εμπειρία χρήσης. ('Εχω περάσει από 12 mini και 13 mini τα οποία δεν χρειάζεται να συγκρίνουμε)

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, JohnDoe954 said:

Επιτέλους το έχω στα χέρια μου (14Pro 128 Space Black) από χθες το πρωί αν και όχι αυτό που είχα παραγγείλει από Γερμανό (14Pro 128 Deep Purple) αφού αυτός τελικά έριξε την πληρωμένη παραγγελία μου στα αζήτητα και είχαμε τσακωμό στο τέλος. 

Χάρις σε προπαραγγελία φίλου που δεν χρειάστηκε ο ίδιος εξυπηρετήθηκα από Πλαίσιο.Σε μισή ώρα είχα τον κλώνο του παλιού μου χωρίς προβλήματα. (Με τη δεύτερη προσπάθεια όμως επικοινώνησε το ένα με το άλλο.)

Σε όλα εξαιρετικό το τηλέφωνο και τα μόνα θέματα που με βρίσκουν αντίθετο είναι: 1. το Dynamic Island υπο ορισμένες συνθήκες  στις οποίες κάνει αισθητή την ενοχλητική παρουσία του. Όταν βλέπεις δλδ κάτι σε full screen και αυτό "αγκαλιάζεται από την οθόνη". 2. H υλοποίηση του AOD το οποίο το είχα ενεργοποιημένο χθες για να δω πως δουλεύει και από σήμερα το έχω χωρίς. Νομίζω στα Android μου κάθεται πολύ καλύτερα. 3. Τεράστιο bump στις πολύ καλές κάμερες. 4. Το νιώθω πολύ βαρύ.

Βέβαια όλα συνηθίζονται απλά αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις. Από το XS είναι περιττό να πω ότι υπάρχει χαοτική διαφορά στην εμπειρία χρήσης. ('Εχω περάσει από 12 mini και 13 mini τα οποία δεν χρειάζεται να συγκρίνουμε)

Για το aod κι άλλοι το έχουν πει 

το μέγεθος ναι είναι αυτό και το βάρος αρκετό. Δύσκολα συνηθίζεται. Θα σε πονάει το χέρι μετά από μέρες πιθανόν 

και για το dynamic island έχει ειπωθεί ουι ενοχλεί κατά περίπτωση 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, JohnDoe954 said:

Επιτέλους το έχω στα χέρια μου (14Pro 128 Space Black) από χθες το πρωί αν και όχι αυτό που είχα παραγγείλει από Γερμανό (14Pro 128 Deep Purple) αφού αυτός τελικά έριξε την πληρωμένη παραγγελία μου στα αζήτητα και είχαμε τσακωμό στο τέλος. 

Χάρις σε προπαραγγελία φίλου που δεν χρειάστηκε ο ίδιος εξυπηρετήθηκα από Πλαίσιο.Σε μισή ώρα είχα τον κλώνο του παλιού μου χωρίς προβλήματα. (Με τη δεύτερη προσπάθεια όμως επικοινώνησε το ένα με το άλλο.)

Σε όλα εξαιρετικό το τηλέφωνο και τα μόνα θέματα που με βρίσκουν αντίθετο είναι: 1. το Dynamic Island υπο ορισμένες συνθήκες  στις οποίες κάνει αισθητή την ενοχλητική παρουσία του. Όταν βλέπεις δλδ κάτι σε full screen και αυτό "αγκαλιάζεται από την οθόνη". 2. H υλοποίηση του AOD το οποίο το είχα ενεργοποιημένο χθες για να δω πως δουλεύει και από σήμερα το έχω χωρίς. Νομίζω στα Android μου κάθεται πολύ καλύτερα. 3. Τεράστιο bump στις πολύ καλές κάμερες. 4. Το νιώθω πολύ βαρύ.

Βέβαια όλα συνηθίζονται απλά αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις. Από το XS είναι περιττό να πω ότι υπάρχει χαοτική διαφορά στην εμπειρία χρήσης. ('Εχω περάσει από 12 mini και 13 mini τα οποία δεν χρειάζεται να συγκρίνουμε)

Όσον αφορά το always on, πως λειτουργεί και δεν σου άρεσε; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koutsis said:

Όσον αφορά το always on, πως λειτουργεί και δεν σου άρεσε; 

Δεν μου αρέσει το ότι φαίνεται όλη η οθόνη με χαμηλό φωτισμό. Θα ήθελα να είναι ενεργά μόνο τα pixel με τις βασικές πληροφορίες. Δεν χρειάζεται να βλέπω και τη φωτογραφία του background. 

Edited by JohnDoe954
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, Tasos19s said:

το μέγεθος ναι είναι αυτό και το βάρος αρκετό. Δύσκολα συνηθίζεται. Θα σε πονάει το χέρι μετά από μέρες πιθανόν 

Με το μικρό δε θα έχει τέτοιο θέμα, αν μιλούσαμε για το Max, θα συμφωνούσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάμε για μέγεθος και βάρος, για μένα, το ιδανικό Design και μέγεθος και ό,τι συνεπάγεται με αυτά, σταμάτησε στο 11Pro. (Και με ωραία χρώματα)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Με το μικρό δε θα έχει τέτοιο θέμα, αν μιλούσαμε για το Max, θα συμφωνούσα.

Ωχ συγνώμη νόμιζα μιλάμε για το pro max 

μπερδεύτηκα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει το ότι φαίνεται όλη η οθόνη με χαμηλό φωτισμό. Θα ήθελα να είναι ενεργά μόνο τα pixel με τις βασικές πληροφορίες. Δεν χρειάζεται να βλέπω και τη φωτογραφία του background. 

Υπάρχουν λύσεις γι αυτό…ψάξε στο youtube, υπάρχουν αρκετά βίντεο.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, toxotis70 said:


Υπάρχουν λύσεις γι αυτό…ψάξε στο youtube, υπάρχουν αρκετά βίντεο.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

3 ώρες πριν, JohnDoe954 said:

Δεν μου αρέσει το ότι φαίνεται όλη η οθόνη με χαμηλό φωτισμό. Θα ήθελα να είναι ενεργά μόνο τα pixel με τις βασικές πληροφορίες. Δεν χρειάζεται να βλέπω και τη φωτογραφία του background. 

Αν βάλεις ένα total black φόντο;

Εγω τέτοιο έχω και σε παλιότερο iPhone για να μην ανάβει όλη η οθόνη κάθε φορά που το ξεκλειδώνω 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, toxotis70 said:

Εκτός από black background, υπάρχει τρόπος και μέσω του focus mode…

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

Ναι το δοκίμασα μόλις. Αρκετά ικανοποιητικό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη ημέρα χρήσης. Πολύ καλό αλλά σχεδόν δύο ώρες λιγότερο SOT σε σχέση με το 13 Pro. Μπορεί να βελτιωθεί στην πορεία, αλλά το 13 έδειχνε την υπεροχή του επίσης από τις πρώτες ημέρες χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, geob79 said:

Δεύτερη ημέρα χρήσης. Πολύ καλό αλλά σχεδόν δύο ώρες λιγότερο SOT σε σχέση με το 13 Pro. Μπορεί να βελτιωθεί στην πορεία, αλλά το 13 έδειχνε την υπεροχή του επίσης από τις πρώτες ημέρες χρήσης.

Τέταρτη μέρα χρήσης.

 Πάντως εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να το "σκοτώσω" μέσα σε μια γεμάτη μέρα (07:30-00:00) με λίγη πλοήγηση, σύνδεση με το σκούτερ σε όλη τη διάρκεια των μετακινήσεων και με το Bluetooth του κράνους μέχρι το απόγευμα, και λοιπή συνηθισμένη χρήση (mail, κλήσεις, YouTube, το βράδυ φωτογράφιση γατιών 😆 και gaming) Μόνιμη σύνδεση με Apple Watch και χρήση dual sim. 13,5 ώρες από την φόρτιση, είμαι τώρα στο 43% . Και θέλω να πιστεύω ότι θα βελτιωθεί κι άλλο.

Δηλαδή πόσο καλό ήταν το 13 διάβολε;

Edited by JohnDoe954
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, geob79 said:

Δεύτερη ημέρα χρήσης. Πολύ καλό αλλά σχεδόν δύο ώρες λιγότερο SOT σε σχέση με το 13 Pro. Μπορεί να βελτιωθεί στην πορεία, αλλά το 13 έδειχνε την υπεροχή του επίσης από τις πρώτες ημέρες χρήσης.

Είναι θέμα της 16. Θα βελτιωθούν τα πράγματα με αναβάθμιση. Η αντίστοιχη 15 όταν είχε βγει το 13 ήταν καλύτερη στο θέμα αυτονομίας, άρα δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, athanaso77 said:

Είναι θέμα της 16. Θα βελτιωθούν τα πράγματα με αναβάθμιση. Η αντίστοιχη 15 όταν είχε βγει το 13 ήταν καλύτερη στο θέμα αυτονομίας, άρα δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση.

Ολοι αυτο περιμενουμε 🤣

Link to comment
Share on other sites

7η μερα χρησης, ναι η μπαταρια φευγει πιο γρηγορα απο οτι περιμενα. Ειναι σιγουρα θεμα της 16 γιατι οσους εχω ρωτησει με 11, 12, 13, λενε πως εχουν χειροτερη μπαταρια απο οτι πριν

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

στρώνουν τα πράγματα συνήθως πριν η μετά το τέλος την χρονιάς, αυτό παρατηρώ εδώ και χρόνια 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το iOS 16 μας έχει διαλύσει όλους. Στο macrumors να δείτε τι γίνεται και στο Reddit..!!

Περιμένουμε τέλος του μήνα τη 16.1 μπας και βελτιωθούν τα πράγματα η οποία έχει και καινούρια έκδοση modem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, bill_viper said:

Το iOS 16 μας έχει διαλύσει όλους. Στο macrumors να δείτε τι γίνεται και στο Reddit..!!

Περιμένουμε τέλος του μήνα τη 16.1 μπας και βελτιωθούν τα πράγματα η οποία έχει και καινούρια έκδοση modem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

παλιά υπήρχαν πολύ περισσότερα προβλήματα, τώρα είμαστε πάλι σε καλύτερο επίπεδο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως άρχισε να φτιάχνει σιγά σιγά ...12 πεμπυη χαράματα βγήκε από την πρίζα και σήμερα στις 9 το πρωί είχα άλλο 19% υπόλοιπο
Δλδ 33 ώρες αναμονή με 6 ώρες και 15 λεπτά sot


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bujinkan said:

Εμένα πάντως άρχισε να φτιάχνει σιγά σιγά ...12 πεμπυη χαράματα βγήκε από την πρίζα και σήμερα στις 9 το πρωί είχα άλλο 19% υπόλοιπο
Δλδ 33 ώρες αναμονή με 6 ώρες και 15 λεπτά sot


Sent from my iPhone using Tapatalk

μην το πιέζεις τόσο πολύ δεν χρειάζεται, χαλάει και η μπαταρία περισσότερο, φόρτιζε τι όσο πιο συχνά μπορείς κι όσο λιγότερο μπορείς σε χρόνο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

μην το πιέζεις τόσο πολύ δεν χρειάζεται, χαλάει και η μπαταρία περισσότερο, φόρτιζε τι όσο πιο συχνά μπορείς κι όσο λιγότερο μπορείς σε χρόνο 

Σιγά την πίεση που έκανε βρε Τάσο! Κανονική χρήση κάνει ο άνθρωπος.
Έτσι δούλευα και το 13 ΡΜ και τα βραδιά φόρτιση σε MagSafe και η μπαταρία ήταν στο 100% μετά από 10 μήνες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bill_viper said:


Σιγά την πίεση που έκανε βρε Τάσο! Κανονική χρήση κάνει ο άνθρωπος.
Έτσι δούλευα και το 13 ΡΜ και τα βραδιά φόρτιση σε MagSafe και η μπαταρία ήταν στο 100% μετά από 10 μήνες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όταν το ξεφορτώσεις εντελώς δεν είναι καλό για αυτές τις μπαταρίες λιθίου 

Αυτο εννοώ πίεση 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξεφορτώσεις εντελώς δεν είναι καλό για αυτές τις μπαταρίες λιθίου 
Αυτο εννοώ πίεση 

Μα 19% είχε ο άνθρωπος. Κι εγώ προχθές με το 14 Pro λόγω της τραγικής του μπαταρίας γύρισα σπίτι με 8%. Τι να κάνεις; Μπήκε εκείνη τη στιγμή για φόρτιση. Δε δίνουμε 1500€ για να είμαστε δούλοι των κινητών.
Συν το γεγονός που ανέφερα πριν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bill_viper said:


Μα 19% είχε ο άνθρωπος. Κι εγώ προχθές με το 14 Pro λόγω της τραγικής του μπαταρίας γύρισα σπίτι με 8%. Τι να κάνεις; Μπήκε εκείνη τη στιγμή για φόρτιση. Δε δίνουμε 1500€ για να είμαστε δούλοι των κινητών.
Συν το γεγονός που ανέφερα πριν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ είπα τι είναι καλό για την μπαταρία 

Εσυ και ο καθένας μπορείτε να κάνετε ότι καταλαβαίνετε 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...