Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο. Αυτό το smoothness σε όλα τα animations είναι κατά την γνώμη μου μακράν το σημαντικότερο key feature των iPhone. Τόσο που κάνει όλα τα υπόλοιπα smartphone να μοιάζουν ότι lagάρουν.
Ακόμη και γώ, όντας υπέρμαχος την ελευθερίας που παρέχει το Android  και της πληθώρας των επιλογών παραμετροποίησης που σου δίνει, δεν κρύβω ότι ερωτεύτηκα αυτή την ομαλότητα σε τέτοιο βαθμό που πλέον ανέχομαι με ευκολία τις οποίες ελλείψεις έχει σε σχέση με τις ευκολίες του Android.
Να το χαρείς φίλε μου. 

Συμφωνώ απόλυτα...

Μια από τα ίδια και εγώ...

Για το άμεσο μέλλον με βλέπω με ios θα πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές στο Android για να γυρίσω...

Όλα δείχνουν ότι δουλεύουν λίγο πιο σωστά εδώ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, redcom7 said:


Συμφωνώ απόλυτα...

Μια από τα ίδια και εγώ...

Για το άμεσο μέλλον με βλέπω με ios θα πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές στο Android για να γυρίσω...

Όλα δείχνουν ότι δουλεύουν λίγο πιο σωστά εδώ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτές οι διάφορες πάντοτε υπήρχαν 

Πιο παλιά ήταν πιο μεγάλη η ψαλίδα 

Πλεον έχει κλείσει αρκετά 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα χθες με χαμηλή διαθεσιμότητα από Γερμανό για άμεση εκτέλεση παραγγελίας και παραλλαβή εώς 26/9 αλλά για να δούμε αν τελικά θα γίνει έτσι... Δεν μπορώ να δώ εξέλιξη παραγγελίας. Βγάζει μήνυμα "συμπλήρωσε σωστά τα στοιχεία". Σε επικοινωνία μαζί τους δεν μου απάντησαν με σιγουριά 🙄. Τι να πω. Τρομερή οργάνωση.G forever

Διάλεξα το Deep Purple γιατί μου φαίνεται κάπως βαρετό το Space black.

ΥΓ @Tasos19s Δεν νομίζω να το δώσω το XS τελικά.😊

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, JohnDoe954 said:

Παρήγγειλα χθες με χαμηλή διαθεσιμότητα από Γερμανό για άμεση εκτέλεση παραγγελίας και παραλλαβή εώς 26/9 αλλά για να δούμε αν τελικά θα γίνει έτσι... Δεν μπορώ να δώ εξέλιξη παραγγελίας. Βγάζει μήνυμα "συμπλήρωσε σωστά τα στοιχεία". Σε επικοινωνία μαζί τους δεν μου απάντησαν με σιγουριά 🙄. Τι να πω. Τρομερή οργάνωση.G forever

Διάλεξα το Deep Purple γιατί μου φαίνεται κάπως βαρετό το Space black.

ΥΓ @Tasos19s Δεν νομίζω να το δώσω το XS τελικά.😊

Δεν θυμάμαι σε τι αναφέρεσαι αλλά εσυ ξες καλύτερα τι σε βολεύει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε μια προηγούμενη κουβέντα που είχαμε αλλά το XS για ρεζέρβα φυσικά μετά την παραλαβή του καινούριου.🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, JohnDoe954 said:

Σε μια προηγούμενη κουβέντα που είχαμε αλλά το XS για ρεζέρβα φυσικά μετά την παραλαβή του καινούριου.🙂

καλά θα κανείς.

δεν θυμάμαι καθόλου την κουβέντα μας με συγχωρείς 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Tasos19s said:

καλά θα κανείς.

δεν θυμάμαι καθόλου την κουβέντα μας με συγχωρείς 

 

image.thumb.png.f1b9aeb363dcae8174f8ca5510c5b1be.png

Σχωρεμένος. Εγώ με ένα σχόλιο το μήνα, τα θυμάμαι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μερικές σκέψεις για του τουμπανάκι μιας και χθες ασχολήθηκα πολύ μαζί του σε κατάστημα που το πέτυχα.
Αν κάποιος δεν ήξερε ποιο ήταν και απλά πριν είχε περιεργαστεί στο 13 pro max, πραγματικά δεν θα καταλάβαινε πως είχε στα χέρια του το 14. Μιλάω φυσικά για έναν μέσο/κανονικό χρήστη και όχι κάποιο κάτοχο μιας και αυτός θα έβλεπε μερικά σημεία ελάχιστα διαφορετικά, λίγο παραπάνω βάρος, λίγη παραπάνω φωτεινότητα, το ...νησί και που οι φακοί από πίσω βγαίνουν περισσότερο προς τα έξω στην πλάτη.
Πραγματικά όμως σε γενικές γραμμές είναι το ίδιο παιδιά, η γνώμη μου είναι πως όποιος έχει το 13 pro max, ΔΕΝ έχει κανέναν απολύτως λόγο να πάει στο επόμενο! Στις φωτογραφίες θα δει το κάτι παραπάνω αν ενεργοποιήσει τα 48mp που και πάλι στις συνθήκες φωτισμού του καταστήματος, δεν ήταν και το wow factor να πεις, πωπω απίστευτη λεπτομέρεια και τέτοια. Επίσης να ξέρετε πως η κάθε φωτογραφία στην ανάλυση αυτή κάνει ένα μικρό κλικ παραπάνω να εμφανιστεί και το μέγεθός της είναι 60 περίπου MB απ' ότι είδα. Πάρτε το 256GB μοντέλο (και πάνω) γιατί απλά θα κλάψετε γοερά με το 128, μέγα σφάλμα της apple που δεν απέσυρε αυτή την χωρητικότητα!

Κάτι τελευταίο που με χάλασε αρκετά ήταν το ζουμ, που μέχρι Χ5 παλεύεται, αλλά παραπάνω δεν είναι καλή ιδέα να το χρησιμοποιήσεις, δεν μπορώ να καταλάβω στα reviews πως βλέπω τόσο καιρό καλύτερα αποτελέσματα ακόμα και στο Χ15!
Το απόλυτο χτύπημα μου ήρθε που σύγκρινα το Χ15 του Huawei Mate 20 pro με αυτό του 14 και πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου πόσο καλύτερη ποιότητα είχε το mate ένα κινητό του 2018! ( άσε που φτάνει και Χ30 το συγκεκριμένο παρόλο που έχουν στα χαρτιά το ίδιο οπτικό )
Τέλος πάντων, σε γενικές γραμμές νομίζω πως γενικά τα θετικά του 14 pro max είναι περισσότερα από κάθε άλλο κινητό της αγοράς και αν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα αξίζει να το πάρει και να το ευχαριστηθεί. Θήκη και τζαμάκι εννοείται από την πρώτη στιγμή που θα βγει από την κούτα για να είμαστε ήσυχοι ( εγώ πήρα αυτήν εδώ την θήκη ESR Air Armor Shock-Absorbing Hybrid Case Clear Black). Βέβαια δε γνωρίζω πότε θα μου στείλει ο Κωτσόβολος το κινητό, τελικά άλλαξα την παραγγελία μου από το 128 black που είχα προπαραγγείλει, στο 256 purple που νομίζω πως οι περισσότεροι επέλεξαν οπότε στάνταρ πάμε προς τέλος Οκτώβρη και βλέπουμε. Με τρόμαξε και ένας φίλος μου σήμερα που τον πήραν από Γερμανό και του είπαν ότι θα καθυστερήσει η (προ)παραγγελία του ένα μήνα και θα παραλάβει από 20/10 και μετά !!!
edit Υπάρχει τζαμάκι που να έχει κενό στην κάμερα μπροστά?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι τέτοια θήκη; Το λέω γιατί είναι κρίμα μια συσκευή κόσμημα να τη τετραγωνίζεις για μία τόσο άσχημη θήκη. Τώρα αν δουλεύεις σε εργοτάξια και είναι αναγκαία πάω πάσο.
Τζαμάκι με κενό για το island; Για ποιο λόγο; Εδώ τόσα χρόνια βάζουμε στα προηγούμενα notch full face screen protector χωρίς κανένα πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JohnDoe954 said:

image.thumb.png.f1b9aeb363dcae8174f8ca5510c5b1be.png

Σχωρεμένος. Εγώ με ένα σχόλιο το μήνα, τα θυμάμαι όλα.

Α μάλιστα τώρα θυμήθηκα ναι έχεις δίκιο 

Εχω από τότε ένα Xs max 256gb και βολεύτηκα για χειμώνα ειδικά 

Καλοκαιρι θέλω μικρή συσκευή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, hasiotis_john said:

 

Κάτι τελευταίο που με χάλασε αρκετά ήταν το ζουμ, που μέχρι Χ5 παλεύεται, αλλά παραπάνω δεν είναι καλή ιδέα να το χρησιμοποιήσεις, δεν μπορώ να καταλάβω στα reviews πως βλέπω τόσο καιρό καλύτερα αποτελέσματα ακόμα και στο Χ15!
Το απόλυτο χτύπημα μου ήρθε που σύγκρινα το Χ15 του Huawei Mate 20 pro με αυτό του 14 και πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου πόσο καλύτερη ποιότητα είχε το mate ένα κινητό του 2018! ( άσε που φτάνει και Χ30 το συγκεκριμένο παρόλο που έχουν στα χαρτιά το ίδιο οπτικό )
 

Καπου εδω σταματησα να διαβαζω.

Εισαι σιγουρος οτι αναφερεσαι στο 14 pro max ?????

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος απο σημερα

Τοσα χρονια μονο android δεν μπορουσα ποτε να φανταστω τον εαυτο μου με μηλο

Ωσπου περισυ εκανα τη μεταβαση .Επειδη τοσα χρονια με ειχαν κουρασει οι γκουμουτσες πηρα το 13 μινι 256

Εκανα μεν κανα μηνα να συνηθισω τη μεταβαση σε ιος και μετα ολα καλα.

Ωσπου φετος ειπα να ανεβω λιγο σε ιντσες παλι.Το μαξ δεν το συζητουσα καν και ετσι χτυπησα το 14 προ σε deep puple

Οσοι σκεφτεστε για αγορα προ ειτε απλο ειτε μαξ σας προτρεπω πριν παραγγειλετε να δειτε απο κοντα το deep purple

Αυτο το χρωμα απλα τα σπαει ....Το θεωρω οτι καλυτερο μαζι με το alpine green που βγαλανε το 13 προ μετεπειτα

 

 

Link to comment
Share on other sites

πόσο πλάκα έχουν οι πάροχοι στην Ελλάδα???
να είναι καλά που μας κάνουν και γελάμε!
exounPlaka.thumb.jpg.5f4d3d1fccb0afd250e5750ba00eccb3.jpg
Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω (θα δεις και το αστεράκι) λέει έως 1000€ * φθηνότερα.
Η τιμή που δείχνεις είναι αποκλειστικά χωρίς επιστροφή συσκευής.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, siberiantiger said:

Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω (θα δεις και το αστεράκι) λέει έως 1000€ * φθηνότερα.
Η τιμή που δείχνεις είναι αποκλειστικά χωρίς επιστροφή συσκευής.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υποθέτω εννοεί τα 1429€ με 24 μήνες συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 

Τις max εκδοσεις απο περσι δε τις παιρνω...το 13pm το εδωσα στη σύζυγο...ημουν με 13p και τον Ιούλιο πηρα και το 13 mini το οποιο το λάτρεψα για την ευκολία του.

Απ την Παρασκευή εχω το 14 pro....Με εχει χαλασει το βαρος το οποιο αυξήθηκε σε σχεση με το περσινό και Επισης εχω την αισθηση οτι ζεσταινεται λιγο παραπανω αλλα και η μπαταρια νομιζω ειναι λιγο χειρότερη...Η always on θελει βελτίωση θα μπορουσε πχ να ενεργοποιειται οταν εχεις ειδοποιηση μονο...Το dynamic island μου ειναι ψιλο αδιάφορο,ομορφο δε λεω αλλα απο ουσια τιποτα ιδιαιτερο...Γενικα αυτη τη στιγμη διχάζομαι μεταξυ 13 mini και 14 pro ποιο να κρατησω ....Μαλλον δε με ενθουσίασε τοσο http://www.iphonehellas.gr/forum/public/style_emoticons/default/smile.png

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, eddiedimitris said:

Καλησπερα 

Τις max εκδοσεις απο περσι δε τις παιρνω...το 13pm το εδωσα στη σύζυγο...ημουν με 13p και τον Ιούλιο πηρα και το 13 mini το οποιο το λάτρεψα για την ευκολία του.

Απ την Παρασκευή εχω το 14 pro....Με εχει χαλασει το βαρος το οποιο αυξήθηκε σε σχεση με το περσινό και Επισης εχω την αισθηση οτι ζεσταινεται λιγο παραπανω αλλα και η μπαταρια νομιζω ειναι λιγο χειρότερη...Η always on θελει βελτίωση θα μπορουσε πχ να ενεργοποιειται οταν εχεις ειδοποιηση μονο...Το dynamic island μου ειναι ψιλο αδιάφορο,ομορφο δε λεω αλλα απο ουσια τιποτα ιδιαιτερο...Γενικα αυτη τη στιγμη διχάζομαι μεταξυ 13 mini και 14 pro ποιο να κρατησω ....Μαλλον δε με ενθουσίασε τοσο http://www.iphonehellas.gr/forum/public/style_emoticons/default/smile.png

 

Πως θα λέγεται always on αλλά να ανάβει μόνο όταν έχεις ειδοποίηση; 
Το απλό 14 νομίζω είναι πιο ελαφρύ από το pro; 

Θα ήθελα κι εγώ να είχα για λίγες μέρες ένα 13 mini να δω αν βολεύει το μέγεθος σε καθημερινή χρήση 

Σίγουρα δηλαδή βολεύει στα πάντα εκτός από παρακολούθηση βίντεο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tasos19s said:

Πως θα λέγεται always on αλλά να ανάβει μόνο όταν έχεις ειδοποίηση; 
Το απλό 14 νομίζω είναι πιο ελαφρύ από το pro; 

Θα ήθελα κι εγώ να είχα για λίγες μέρες ένα 13 mini να δω αν βολεύει το μέγεθος σε καθημερινή χρήση 

Σίγουρα δηλαδή βολεύει στα πάντα εκτός από παρακολούθηση βίντεο 

Στα Samsung η aod εχει αυτη τη λειτουργια...Ειναι σβηστή οταν δεν υπαρχει ειδοποιηση και οταν ερθει ειδοποιηση μενει σερι αναμμένη μεχρι να ασχοληθείς.ειναι ενας ωραιος τροπος και οικονομια στην μπαταρια αλλα και εξυπηρέτηση με τις ειδοπιησεις...

 

Βιντεο ετσι κι αλλιως σπανια βλεπω στο κινητο προτιμω το ipad....Το ρημαδι το μικρο δε το περιμενα οτι θα κολλήσω τοσο ωστε να μη θελω να το πουλησω...θα δειξει 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
52 minutes ago, Tasos19s said:

Το απλό 14 νομίζω είναι πιο ελαφρύ από το pro; 

Φυσικά, τόσο στα νούμερα, όσο και στην αίσθηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, eddiedimitris said:

Στα Samsung η aod εχει αυτη τη λειτουργια...Ειναι σβηστή οταν δεν υπαρχει ειδοποιηση και οταν ερθει ειδοποιηση μενει σερι αναμμένη μεχρι να ασχοληθείς.ειναι ενας ωραιος τροπος και οικονομια στην μπαταρια αλλα και εξυπηρέτηση με τις ειδοπιησεις...

 

Βιντεο ετσι κι αλλιως σπανια βλεπω στο κινητο προτιμω το ipad....Το ρημαδι το μικρο δε το περιμενα οτι θα κολλήσω τοσο ωστε να μη θελω να το πουλησω...θα δειξει 

και εγω απο 13 μινι πηγα στο 14 pro

To 13 μινι το αγαπησα απιστευτα ....ακομα το αγαπω και αν και το εχω βαλει αγγελια κανω δευτερες σκεψεις.....

ΥΓ το ιντερνετ εχει παρει φωτια με τις κακες καταναλωσεις των 14 προ και προ μαξ με το ιος 16

Προερχομενος απο το 13 μινι οπως εγραψα ,η αληθεια ειναι οτι οι πρωτες εντυπωςσεις απο την μπαταρια του 14 προ δεν με τρελαινουν.

Με το μινι απο φουλ στο 10% κραταγε 20 ωρες με περιπου 4 ¨15 λεπτα sot

το 14 προ κρατησε 22 ωρες με 5μιση ωρες sot ....που κατι 7ωρα και 8ωρα sot που διαβαζα παντου

 

 

Σημερα εφτασε και η θηκη και το τζαμακι της esr 

Απολυτα ευχαριστημενος τα προτεινω ανεπιφυλακτα

παραθετω τα προιοντα αν επιτρεπεται

η θηκη ειναι α ποιοτητας και το τζαμακι δειχνει και αυτο πολυ καλο

https://www.esrgear.com/products/iphone-14-pro-classic-kickstand-case-with-halolock/

 

https://www.esrgear.com/products/iphone-14-pro-tempered-glass-screen-protector/

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η μπαταρία θα φτιάξει σίγουρα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις. Δεν είναι φυσιολογικό τα 13άρια να τα πηγαίνουν καλύτερα στον τομέα της αυτονομίας από τα καινούργια. Λίγο υπομονή και θα φτιάξουν αυτά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία θα φτιάξει σίγουρα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις. Δεν είναι φυσιολογικό τα 13άρια να τα πηγαίνουν καλύτερα στον τομέα της αυτονομίας από τα καινούργια. Λίγο υπομονή και θα φτιάξουν αυτά.

Μακάρι τι να πω. ...εντωμεταξυ όπως και στα ανδροοιδ τόσα χρόνια η εφαρμογή του Facebook @α@ιεται ... 30% τρώει με 8 ώρες λέει στο παρασκήνιο παρόλο που έχω απενεργοποιήσει το background refresh ...ποιο κακογραμμενη εφαρμογή παγκοσμίως πρέπει να είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, bujinkan said:

ποιο κακογραμμενη εφαρμογή παγκοσμίως πρέπει να είναι

Δυστυχώς ναι, ακόμα και μετά από τόσο καιρό!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites


Μακάρι τι να πω. ...εντωμεταξυ όπως και στα ανδροοιδ τόσα χρόνια η εφαρμογή του Facebook @α@ιεται ... 30% τρώει με 8 ώρες λέει στο παρασκήνιο παρόλο που έχω απενεργοποιήσει το background refresh ...ποιο κακογραμμενη εφαρμογή παγκοσμίως πρέπει να είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πέρασε την τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής, που βγήκε χτες και θα στρώσει.


Sent from my iPad using Tapatalk
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2022 at 12:10 ΠΜ, bujinkan said:


Μακάρι τι να πω. ...εντωμεταξυ όπως και στα ανδροοιδ τόσα χρόνια η εφαρμογή του Facebook @α@ιεται ... 30% τρώει με 8 ώρες λέει στο παρασκήνιο παρόλο που έχω απενεργοποιήσει το background refresh ...ποιο κακογραμμενη εφαρμογή παγκοσμίως πρέπει να είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποτέ δούλευε σωστά αυτή η εφαρμογή; 
Στα 7 χρόνια άντε να δούλεψε σωστά 7 μέρες 

Θεωρω ότι επίτηδες το κάνουν 

Κατι σαν να έχουν κάνει συμφωνίες με τους κατασκευαστές να ζορίζουν τις παλαιότερες συσκευές ώστε να σε φτάνουν στο σημείο να πεις Πρέπει να πάρω άλλο κινητό, αυτό πολύ κολλάει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...