Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
iPhone 14 Pro και iPhone 14 Pro Max: Γνωρίστε τα με notch που αλλάζει σχήμα και 48MP κάμερα
 

Η Apple ανακοίνωσε στο καθιερωμένο event του Σεπτεμβρίου τα νέα Pro μοντέλα της σειράς iPhone 14. Γνωρίστε λοιπόν, το iPhone 14 Pro το οποία έρχεται σε μέγεθος των 6.1 ιντσών, με notch που...αλλάζει σχήμα, Always-On οθόνη και αρκετά βελτιωμένη κάμερα στα 48MP πλέον. 

Αρχικά, τα Pro είναι τα μοναδικά iPhone νέας γενιάς που ενσωματώνουν το καινούργιο και πανίσχυρο A16 Bionic chip, το οποίο είναι κατά 40% γρηγορότερο από τον ανταγωνισμό.

 

Πηγαίνοντας στην οθόνη, η Super Retina XDR με ProMotion οθόνη διαθέτει την υψηλότερη φωτεινότητα από κάθε άλλο smartphone αγγίζοντας τα 2.000 nits και τα 1600 σε HDR λειτουργία, ενώ ενσωματώνει για πρώτη φορά Always-On τεχνολογία. Αυτό επιτρέπει στο "notch" να μεταμορφώνεται ανάλογα την περίσταση και την ειδοποίηση που θέλει να προβάλλει, σε μια λειτουργία που η Apple την ονομάζει "Dynamic Island". Tα Pro μοντέλα φέρουν το νέο μικρότερο notch σε σχήμα "χαπιού"

 

qfEsmMY.png

Qcgy7ZE.png

Άλλη μια υπόσχεση της Apple είναι πως τα iPhone 14 Pro/ Pro Max είναι κατασκευασμένα πιο ανθεκτικά από ποτέ με κεραμική επίστρωση (Ceramic Shield το λέει) στο γυαλί της οθόνης, κάτι που προσφέρει δυνατότερη προστασία από κάθε άλλο γυαλί σε smartphone, καθώς και από πιτσιλιές, ατυχήματα με νερό και αντοχή στη σκόνη. 

Δυο φορές καλύτερη κάμερα σε όλα από τον προκάτοχό του

Για πρώτη φορά μετά από χρόνια η Apple αναβαθμίζει πλήρως την ανάλυση της κάμερας των iPhone και έτσι τα 14 Pro/Pro Max θα φέρουν quad-pixel αισθητήρα ανάλυσης 48MP. 

Χάρη στην Photonic Engine, οι νέες κάμερες καταφέρνουν x2 βελτίωση σε οποιαδήποτε είδους και συνθήκης low light φωτογραφίας, ενώ αναβαθμίζει το flash για να είναι διπλά πιο φωτεινό από πέρυσι. Στην telephoto κάμερα το οπτικό ζουμ φτάνει πλέον το x3. Όλες οι κάμερές του μπροστινές και οπίσθιες, γενικότερα, φέρουν διπλάσια καλύτερη απόδοση σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού. 

Τώρα στο βίντεο, τα Pro έχουν το action mode για καταγραφή με απόλυτα σταθερό κάδρο, ενώ το Cinematic Mode βελτιώνεται με καταγραφή στα κινηματογραφικά στάνταρ των 4Κ/30fps και 4K/24fps. 

Φυσικά, όπως τόνισε για ακόμη μια φορά η Apple στην παρουσίαση, αποδίδει μπαταρία που διαρκεί "ολόκληρη ημέρα", μια υπόσχεση που κρατάει σε κάθε νέα της κυκλοφορία τα τελευταία χρόνια. 

Θα μπορεί να χρησιμοποιεί δορυφορική σύνδεση για να μην χαθείτε ποτέ σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης. Την ίδια ανίχνευση υψηλών G δυνάμεων που έχουν τα νέα Watch Series 8/ Ultra ενσωματώνει επίσης το iPhone 14 Pro, σε καταστάσεις όπως π.χ. εάν βρεθείτε σε αυτοκινητιστικό ατύχημα να καλέσει αυτόματα για βοήθεια. 

lMDoROQ.png

Πότε κυκλοφορεί το iPhone 14 Pro; 

Η κυκλοφορία του iPhone 14 Pro θα γίνει στις 16 Σεπτεμβρίου ξεκινώντας από τα $999.

Τα διαθέσιμα χρώματα θα είναι Deep Purple (Μωβ), Silver (Ασημί), Gold (Χρυσό) και Space Black (Μαύρο). 

apnIFLx.png

Μέσα στις επόμενες ώρες ή μέρες θα μάθουμε πότε και σε ποια τιμή θα διατεθούν στην ελληνική αγορά και θα σας ενημερώσουμε αναλόγως. 

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο όχι κάτι out of the box οπότε είμαι σε μεγάλες σκέψεις εάν θα κάνω την κίνηση αλλαγής από το 13 pro που έχω. Και επειδή η έκδοση μου είναι η 256 με υγεία μπαταρίας 98% το δίλημμα είναι αρκετά μεγάλο.Το ρολόι το big το καλό βλέπω αντί του τηλεφώνου. Τώρα εάν και τα 2 μαζί αλλαγή;; 
Ειδωμεν…….

Edited by jpol2410
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, jpol2410 said:

Ωραίο όχι κάτι out of the box οπότε είμαι σε μεγάλες σκέψεις εάν θα κάνω την κίνηση αλλαγής από το 13 pro που έχω. Και επειδή η έκδοση μου είναι η 256 με υγεία μπαταρίας 98% το δίλημμα είναι αρκετά μεγάλο.Το ρολόι το big το καλό βλέπω αντί του τηλεφώνου. Τώρα εάν και τα 2 μαζί αλλαγή;; 
Ειδωμεν…….

ποτέ δεν ήταν τόσο μεγάλες οι διάφορες για να πάει κάποιος από το τελευταίο μοντέλο, στο σημερινό...

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πάντα υπήρχε το κάτι παραπάνω ώστε να δικαιολογεί και την χρηματική διαφορά. 
Αυτην την φορά άποψη μου πάντα πιστεύω πως λίγο το έχασαν. Αντίθετα στο ρολόι τα επιπλέων 300-350€ αξίζει να τα δώσει κάποιος. 
Τελος για να μην τα μακρηγορούμε οι πωλήσεις ( vs 13 start day) θα δείξουν την πορεία του 14. 
Αναμονη λοιπόν……

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jpol2410 said:

Ναι αλλά πάντα υπήρχε το κάτι παραπάνω ώστε να δικαιολογεί και την χρηματική διαφορά. 
Αυτην την φορά άποψη μου πάντα πιστεύω πως λίγο το έχασαν. Αντίθετα στο ρολόι τα επιπλέων 300-350€ αξίζει να τα δώσει κάποιος. 
Τελος για να μην τα μακρηγορούμε οι πωλήσεις ( vs 13 start day) θα δείξουν την πορεία του 14. 
Αναμονη λοιπόν……

Αυτό έλειπε να μην υπήρχε το κάτι παραπάνω 

Αυτο το λίγο όμως δεν ήταν για το μεγάλο πλήθος το κίνητρο για να πάνε από το τελευταίο μοντέλο στο νέο μοντέλο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Guys επειδή σκέφτομαι το pro και είμαι ανάμεσα σε 128 και 256, πέρσι με την Pros Res λειτουργία τα 128άρια είχαν θέμα. Φέτος με το 14άρι, υπάρχει κάποιος περιορισμός σε κάποιο feature στην έκδοση με τα 128gbs;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 ώρες πριν, harisnikolop said:

Guys επειδή σκέφτομαι το pro και είμαι ανάμεσα σε 128 και 256, πέρσι με την Pros Res λειτουργία τα 128άρια είχαν θέμα. Φέτος με το 14άρι, υπάρχει κάποιος περιορισμός σε κάποιο feature στην έκδοση με τα 128gbs;

Από το site της Apple…

  1. iPhone 14 Pro and iPhone 14 Pro Max support ProRes video recording in the Camera app at 1080p 30 fps with the 128GB storage option, and up to 4K 30 fps with 256GB, 512GB, and 1TB storage options.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσοι πραγματικα χρειαζονται το pro res. Αυτοι που οντως το χρειαζονται και τα 256 μπορει να ειναι λιγα. 

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι επίσημες τιμές στην ελληνική αγορά:

iPhone 14 Pro

128GB 1.399 ευρώ

256GB 1549 ευρώ

512GB 1829 ευρώ

1TB 2.119 ευρώ

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, marlboro man said:

δεν ξερω ποσοι πραγματικα χρειαζονται το pro res. Αυτοι που οντως το χρειαζονται και τα 256 μπορει να ειναι λιγα. 

Οχι απλα μπορει...

Ειναι παρα πολυ λιγα.

Μιλαμε για τεραστια αρχεια!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές, τότε δημιουργούμε ανάγκες.

 

Το ότι βγάζει παραδοσιακά νέες συσκευές η Apple, δεν σημαίνει πως πρέπει να τρέχουμε...

 

Δεν βλέπω κάποια "επανάσταση" στο συγκεκριμένο κινητό και φαντάζομαι το ίδιο θα σκεφτόταν και αυτός που είπε το παρακάτω:

 

- "Every once in a while, a revolutionary product comes along that changes everything"

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
13 ώρες πριν, aenaos15 said:

Οχι απλα μπορει...

Ειναι παρα πολυ λιγα.

Μιλαμε για τεραστια αρχεια!!!

Σύμφωνα με την Apple, ένα λεπτό βίντεο HDR ProRes 10-bit ισοδυναμεί με περίπου 1,7 GB χώρου για ένα κλιπ ευκρίνειας 1080p. Εάν τραβήξεις βίντεο σε ανάλυση 4K, αυτό φτάνει τα 6 GB ανά λεπτό βίντεο. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, athanaso77 said:

Οι επίσημες τιμές στην ελληνική αγορά:

iPhone 14 Pro

128GB 1.399 ευρώ

256GB 1549 ευρώ

512GB 1829 ευρώ

1TB 2.119 ευρώ

 

ξερουμε ποτε ανοιγουν οι προπαραγγελιες εδω ελλαδα και ποτε ειναι η πρωτη μερα διαθεσης;

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε ιδεα για το ποτε θα αρχισουν να παραδιδονται οι συσκευες στην Ελλαδα;

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, marlboro man said:

Eχουμε ιδεα για το ποτε θα αρχισουν να παραδιδονται οι συσκευες στην Ελλαδα;

23 λογικα. Φέτος πάμε στο απλό, το μαξ κουρασε

 

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Ribopaido said:

23 λογικα. Φέτος πάμε στο απλό, το μαξ κουρασε

 

Πολύ βαρυ

Ειδικα με τζαμί και θήκη δεν κάνει για λειτουργία με το ένα χέρι 

Ναι μεν έχει πολύ ευχάριστη οθόνη αλλά όχι κι εμένα με προβληματίζει το βάρος 

Εγω τώρα που έχω και παλαιότερη μοντέλο μεγάλο πάλι δεν μπορώ να πω ότι είμαι καλά γιατί έχει ένα κάποιο βάρος παραπάνω από το ανεκτό για να το δουλεύεις με το ένα χέρι 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Γενικώς στα διάφορα forum που διαβάζω, υπάρχει μια τάση φέτος περισσότερο προς το μικρό Pro μιας και το Max έχει κουράσει τους κατόχους του προηγούμενου μοντέλου αλλά και η τιμή του φέτος είναι κατασταλτικός παράγοντας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα δειτε θα υπάρχει άνετα το μαξ. Εμενα προσωπικα με ενδιαφέρει το  AW ULTRA οπως ειδατε στο αλλο ποστ αλλα σκεφτηκα το μικρο λόγω της μικρης τιμής διαφορας με χρήση τιμολογίου. Θα δειξει αναλογα τη διαθεσιμοτητα και τι λεει το pill

Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, Ribopaido said:

Θα δειξει αναλογα τη διαθεσιμοτητα και τι λεει το pill

Το pill σε συνδυασμό με το dynamic island, θα είναι το πιο επιτυχημένο χαρακτηριστικό στα φωτεινά Pro μοντέλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, athanaso77 said:

Το pill σε συνδυασμό με το dynamic island, θα είναι το πιο επιτυχημένο χαρακτηριστικό στα φωτεινά Pro μοντέλα.

Μόνο η apple θα μπορουσε να το κανει αυτο. Μένω να δουμε με τις δαχτυλιες κλπ πως θα τα παει. Πάντως η ταχυτητα- μπαταρια του φαινονται ΕΠΙΚΑ

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, Ribopaido said:

Πάντως η ταχυτητα- μπαταρια του φαινονται ΕΠΙΚΑ

Μένει να διαπιστωθεί και στην πράξη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ειπαν πως θα αντιμετωπιστει το burn-in στο ΑΟD που ουσιαστικα ειναι ολοκληρη η οθονη;

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, marlboro man said:

ειπαν πως θα αντιμετωπιστει το burn-in στο ΑΟD που ουσιαστικα ειναι ολοκληρη η οθονη;

Όχι, αλλά προφανώς θα έχουν τους λόγους τους για να μη τους απασχολεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

23 λογικα. Φέτος πάμε στο απλό, το μαξ κουρασε
 

Και εγώ πρώτη φορά "μικρό" μιας και πήρα το iPhone 13 pro αλλάζοντας το s20 plus και μπορώ να πω ότι είναι το ιδανικό μέγεθος...

Στο χέρι στην τσέπη παντού...

Σε περίπτωση που υπάρχει και κάνα ipad στην κατοχή κάποιου τότε νομίζω είναι ακόμη καλύτερα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...