Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, ethnik471 said:

Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος και ο λόγος οι απορίες μου σχετικά με το iOS και το iPhone. Μετά από πολλά χρόνια από την εποχή του iPhone 3 αποφάσισα να δοκιμάσω τα iPhone και να ανακαλύψω γιατί τόση φρενίτιδα με αυτά. Ομολογουμένως δεν το κατάλαβα. Αγόρασα καινούργιο το iPhone 14 pro max 256GB  Και πράγματι η συσκευή μόνο που την βλέπεις και την αγγίζεις εντυπωσιάζει και από εμφάνιση και από ποιότητα. Το λειτουργικό σύστημα στην αρχή με εξεπληξε πολύ θετικά αλλά ήταν προφανώς ο ενθουσιασμός του κάτι διαφορετικυ καθώς θεωρώ πως υπολείπεται σε πολλά πράγματα σε σχέση με μια καλή Android συσκευή. Always on display ή δεν έχω μάθει ακόμα να την χρησιμοποιώ ή είναι πράγματι για γέλια για κάποιον που έχει μάθει σε καλή Android συσκευή. Το πληκτρολόγιο έτη φωτός πίσω από το gboard , Το ίδιο και η φωνητική πληκτρολόγηση. Ο Safari για μένα έφαγε Χ καθώς δεν έχει πολλές λειτουργίες του chrome μία εξ’αυτών η απευθείας μετάφραση σελίδων.

Οι χάρτες αντικαταστάθηκαν επίσης από το Google maps καθώς και σε λειτουργίες υπολείπονται και δεν έχουν μάλιστα και πολλές οδούς. Φτωχια!

Σαν κερασάκι στην τούρτα έρχεται ο ένας χρόνος εγγύηση που το έμαθα πριν από λίγο ενώ σύμφωνα και με την ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι υποχρεωτικό να έχουν δύο χρόνια εγγύηση.

Για μπαταρία και φορτιστή δεν το συζητώ καν ειδικά για μένα που προέρχομαι από real me με 65 W φορτιστή και τούμπανο μπαταρία.

 

Αν σε κάτι από αυτά κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε και βοηθήστε με όσοι μπορείτε και με τις παρακάτω απορίες μου

 

1.  Messenger facebook ίνσταγκραμ Viber. Μόλις έχω ειδοποιήση ή μήνυμα αυτά εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος απλά να φαίνεται ότι υπάρχει ειδοποίηση και για να διαβάσω τι περιέχει να πρέπει να ξεκλειδώσω την συσκευή; 
 

2. Υπάρχει κάποια ασφαλιστική δοκιμασμένη που να μου παρέχει κάποια κάλυψη σε περίπτωση σπασίματος οθόνης η πτώση σε υγρά κτλ; 
 

3.  Στο Android με τα κουμπιά της φωνής μπορούσα να έχω πρόσβαση σε ένα ολόκληρο κοντρόλ πάνελ ήχου. Να ρυθμίσω σε συγκεκριμένη έντασή τις ειδοποιήσεις σε συγκεκριμένη έντασή τα ξυπνητήρια σε συγκεκριμένη έντασή τον ήχο κλήσης και τα μηνύματα. Πως στο καλό γίνεται αυτό και στο iOS; 
 

4. Το App Store επίσης το θεωρώ κατώτερο και πιο δύσχρηστη από το Google play. Δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποια διαθέσιμη ενημέρωση για τις εφαρμογές. Να φανταστώ πως μόλις υπάρξει διαθέσιμη ενημέρωση γίνεται αυτόματα;   
 

Έχω κι άλλες απορίες θα τις γράψω στην πορεία μόλις τις θυμηθώ 😀

 

Επίσης αν έχετε να με συμβουλέψετε για κάτι σε θέμα ρυθμίσεων η σε θέμα εφαρμογών και λειτουργιών παρακαλώ μη διστάσετε να μου πείτε ακόμα κι αν κάτι φαίνεται αυτονόητο και χαζό, καθώς είμαι τελείως άπειρος  με το iOS.

 

Επίσης υπάρχει μήπως κάτι must σε αξεσουάρ; 
 

Κάποια ιδιαίτερη θήκη που πραγματικά αξίζει; 
και Τέλος υπάρχει κάποιο τζαμάκι για τις κάμερες δοκιμασμένο που πραγματικά αξίζει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1. Δεν κατάλαβα τι εννοείς. δεν θες να φαίνονται καθόλου ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος;

3. Δεν υπάρχει ένταση για 10 διαφορετικά πράγματα. Υπάρχει η ένταση πολυμέσων που την ελέγχεις από τα κουμπιά και η ένταση συστήματος (ειδοποιήσεις, ήχος κλήσης κτλ.) που την αλλάζεις από τις ρυθμίσεις 

4.Κρατάς πατημένο το εικονίδιο του store και από το μενού που βγαίνει πατάς ενημερώσεις. Μετά κάνεις swipe down και βγαίνουν. 

5. Για πληκτρολόγιο βάλε του Microsoft SwiftKey. Το καλύτερο για μένα.

6. Η φωνητική πληκτρολόγιση είναι τέλεια σε iphone. Τι δεν σου άρεσε; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις ! 
 

1. Όταν είναι κλειδωμένο το κινητό , πχ σε χαλαρή φάση που δουλέυει μόνο η AOD , αν μου στείλει κάποιος μήνυμα σε viber/messenger/insta κτλ αλλά ακόμα και αν έχω απλά ειδοποιήσεις στο fb για παράδειγμα , θέλω να φαίνεται η ειδοποίηση με το εικονίδιο της εφαρμογής αλλά όχι το περιεχόμενο. Το περιεχομενο για να το εμφανίσει θέλω να ξεκλειδώνω πρώτα το κινητό. Τώρα ότι μήνυμα έρθει πχ φορά παρτίδα το εμφανίζει κατευθείαν στην aod/ lockscreen.

 

3.οκ το έπιασα !

 

4. τέλεια , κι αυτό το βρήκα !

 

5. σκεφτόμουν να μη βάλω και σε αυτό κάτι εκτός του ΣΤΟΚ για να μη μου καίει περισσότερη μπαταρία και γενικά πόρους συστήματος. Στέκει ; Αν όχι , να το δοκιμάσω. Είναι καλύτερο από το gboard της Google αυτό της ms ; 

Γενικά σημαντική πληροφορία μου έδωσες γιατί δεν έχω ιδέα από ios.

 

6. Πολλές λέξεις δεν τις πιάνει, η τις πιανει στο περίπου. Πχ το αρχικό ποστ μου το έγραψα με Φωνητική πληκτρολόγηση γιατί ήμουν απασχολημένος και δεν μπορούσα να γράψω κανονικά και εν τελεί έκατσα και διόρθωνα ένα σωρό λάθη. Επίσης όταν μιλάω ελληνικά κι αυτό πληκτρολογεί αν πω κάποια λέξη στα αγγλικά είτε δεν την πιάνει ειτε την γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες. Γενικά και τώρα ακόμα που μιλάω καθαρά και αργά πάλι κάνει λάθη.

Δεν ξέρω μήπως είναι καμιά ρύθμιση μήπως θέλει κανένα update κάτι…

 

Γενικα εντάξει ωραίο κινητό είναι μου αρέσει… Ίσως με χαλάει το θέμα της συνήθειας , Γιατί κακά τα ψέματα αν έχεις συνηθίσει χρόνια κάτι πολύ συγκεκριμένο μετά το διαφορετικό λίγο σου ξινίζει.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και τις απαντήσεις. Όσοι γνωρίζουν απαντήσουν και οι άλλες ερωτήσεις πήχη με την ασφάλεια του κινητού θα ήμουν ευγνώμων.

 

edit για κάτι που θυμήθηκα να ρωτήσω. Η Εφαρμογή mail του κινητού είναι καλή ή;υπάρχει κάποια καλύτερη ; 
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι όταν μου έρχεται ένα e-mail δε μου έρχεται ειδοποίηση. Πρέπει να μπω μέσα στην εφαρμογή να κάνω ριφρές με scroll down για να μου εμφάνιση τα νέα e-mail. Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται αυτό;
 

Edited by ethnik471
Link to comment
Share on other sites

Για το mail δοκίμασε το Edison mail έρχονται κατευθείαν οι ειδοποιήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Βάλε Gboard , δεν είναι όπως του android θα το συνηθίσεις. 

Η φωνητική πληκτρολόγηση είναι καλύτερη από το Gboard. Το interface αλλάζει, εδώ φαίνεται λίγο πιο περίπλοκο να το πω. 

Aod μην ψάχνεις ότι είχες σε android εδώ ! Όχι ακόμη τουλάχιστον. 

Ήχος ξυπνητηριου πρέπει να χαμηλώνεις την ένταση του ήχου κλήσης από τις ρυθμίσεις μέσα. Δηλαδή αν σου φαίνεται το πρωί δυνατό, εμένα προσωπικά με κοψοχολιαζει κάθε πρωί, το χαμηλώνεις το βράδυ (μέσα από τις ρυθμίσεις) και το πρωί το ανεβάζεις πάλι . 

Επίσης είναι και το θέμα με το ιστορικό κλήσεων που απλά δεν υπάρχει. Προσοχή σε αυτό ειδικά αν είσαι επαγγελματίας. Γενικά μην το συγκρίνεις και πολύ με android. Το καθένα έχει τα καλά του και τα κακά του. Κοίτα να το συνηθίσεις!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ethnik471 said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις ! 
 

1. Όταν είναι κλειδωμένο το κινητό , πχ σε χαλαρή φάση που δουλέυει μόνο η AOD , αν μου στείλει κάποιος μήνυμα σε viber/messenger/insta κτλ αλλά ακόμα και αν έχω απλά ειδοποιήσεις στο fb για παράδειγμα , θέλω να φαίνεται η ειδοποίηση με το εικονίδιο της εφαρμογής αλλά όχι το περιεχόμενο. Το περιεχομενο για να το εμφανίσει θέλω να ξεκλειδώνω πρώτα το κινητό. Τώρα ότι μήνυμα έρθει πχ φορά παρτίδα το εμφανίζει κατευθείαν στην aod/ lockscreen.

 

3.οκ το έπιασα !

 

4. τέλεια , κι αυτό το βρήκα !

 

5. σκεφτόμουν να μη βάλω και σε αυτό κάτι εκτός του ΣΤΟΚ για να μη μου καίει περισσότερη μπαταρία και γενικά πόρους συστήματος. Στέκει ; Αν όχι , να το δοκιμάσω. Είναι καλύτερο από το gboard της Google αυτό της ms ; 

Γενικά σημαντική πληροφορία μου έδωσες γιατί δεν έχω ιδέα από ios.

 

6. Πολλές λέξεις δεν τις πιάνει, η τις πιανει στο περίπου. Πχ το αρχικό ποστ μου το έγραψα με Φωνητική πληκτρολόγηση γιατί ήμουν απασχολημένος και δεν μπορούσα να γράψω κανονικά και εν τελεί έκατσα και διόρθωνα ένα σωρό λάθη. Επίσης όταν μιλάω ελληνικά κι αυτό πληκτρολογεί αν πω κάποια λέξη στα αγγλικά είτε δεν την πιάνει ειτε την γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες. Γενικά και τώρα ακόμα που μιλάω καθαρά και αργά πάλι κάνει λάθη.

Δεν ξέρω μήπως είναι καμιά ρύθμιση μήπως θέλει κανένα update κάτι…

 

Γενικα εντάξει ωραίο κινητό είναι μου αρέσει… Ίσως με χαλάει το θέμα της συνήθειας , Γιατί κακά τα ψέματα αν έχεις συνηθίσει χρόνια κάτι πολύ συγκεκριμένο μετά το διαφορετικό λίγο σου ξινίζει.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και τις απαντήσεις. Όσοι γνωρίζουν απαντήσουν και οι άλλες ερωτήσεις πήχη με την ασφάλεια του κινητού θα ήμουν ευγνώμων.

 

edit για κάτι που θυμήθηκα να ρωτήσω. Η Εφαρμογή mail του κινητού είναι καλή ή;υπάρχει κάποια καλύτερη ; 
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι όταν μου έρχεται ένα e-mail δε μου έρχεται ειδοποίηση. Πρέπει να μπω μέσα στην εφαρμογή να κάνω ριφρές με scroll down για να μου εμφάνιση τα νέα e-mail. Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται αυτό;
 

1.πας ρυθμίσεις / γνωστοποιησεις / προεπισκοπιση όταν είναι ξεκλείδωτο. Έτσι στην οθόνη κλειδώματος δεν θα εμφανίζεται το περιεχόμενο του μηνύματος αν είναι κλειδωμένο.

5. Δεν έχει καμία σχέση η μπαταρία με το πληκτρολόγιο που έχεις. Για εμένα το SwiftKey είναι το καλύτερο αλλά βάλε και gboard να το δοκιμάσεις. Πάντως της Apple είναι χάλια κατά τη γνώμη μου.

Για εφαρμογή email εγώ έχω το Gmail και παλιά είχα το Outlook που ήταν.κι αυτό πολύ καλό. Το mail της Apple είναι καλό αλλά σε λογαριασμούς Google δεν κάνει push notifications, άρα άχρηστο δυστυχώς...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περί πληκτρολογίου...
Gboard πληκτρολόγηση με σύρσιμο, όπως μάθαμε στο Android πριν χρόνια και τέλος..
Δεν υπάρχει πιο γρήγορο



Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! Παρα πολύ !

Δοκίμασα το πληκτρολόγιο της Microsoft και ενώ πράγματι μου άρεσε πολύ δεν είχε φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά , οπότε έβαλα το Gboard.

Υπάρχει περίπτωση το κενό κάτω από το πληκτρολόγιο που φαίνεται στο screenshot που ανέβασα να φύγει κάπως ; Ρωτάω γιατί τζάμπα κου ξοδεύει οθόνη. Επίσης το λογότυπο της γοογλε σαν γκουμουτσα εκεί, υπάρχει κανένα κόλπο να φύγει ;

 

Και σχετικά με τον safari, υπάρχει τρόπος να μεταφράζει σελίδες στα ελληνικά όπως κάνει ο chrome ;

 

Πάντως έχω αντικαταστήσει όλες τις βασικές εφαρμογές της apple με αυτές που χρησιμοποιούσα χρόνια , της γοογλε αλλά και άλλων εταιριών. Απαράδεκτο για μια εταιρία σαν την apple που πουλάει τόσο ακριβά τις συσκευές της.

 

Η μόνη μου φοβηφια με εφαρμογές τρίτων έναντι της apple ήταν σαν ΜΗ στοκ , μήπως δεν είναι τόσο optimized και τραβάνε περισσότερους πόρους ή μπαταρια. Μην είναι επίσης πιο βαριές από τις στοκ με ότι αυτό συνεπάγεται σε πόρους συστήματος , μπαταρία , ταχύτητα , σταθερότητά.

 

Τώρα θα δω με μέιλ τι θα κάνω γιατί της apple δεν στέλνει ειδοποιήσεις για νέα μειλσ ούτε με το γοογλε λογαριασμό μου, ούτε με τον Microsoft.

 

Μαλλον γέρνω προς το outlook που είχα και στο android γιατί το γοογλε δεν μου άρεσε πολύ εμφανισιακά.

 

Τζαμάικα προστασίας για τις κάμερες έχει δοκιμάσει κάνει τίποτα εγγυημένα αξιόλογο ;

 

Επίσης έχει κάποιος κατά νου καμία ωραία θήκη που να προστατεύει λίγο και τις κάμερες ;

 

Ρωτάω γιατί η δουλειά μου είναι όλη μέρα σε ένα ιστιοπλοϊκό σκάφος και τώρα το καλοκαίρι με τους τουρίστες , τα αλατόνερα κ, το λν ήλιο κτλ θέλω να τονπροστατεψω.

 

Επίσης έχει δοκιμάσει κάνει αυτές τις αδιάβροχες θήκες με το κορδονακι ;

 

Γενικά λέτε θα άξιζε μια τέτοια θήκη ακόμα και μη αδιάβροχη ώστε να τονκρεμαω στον λαιμό ή παραπέμπει σε γυναικεία θήκη ; 😁

 

Το κινητό που ειχα και αντικατςστησα με το iphone μου έπεσε πριν λίγες μέρες στην θάλασσα και δυστυχώς δεν επιβίωσε αν και το έβγαλα γρήγορα από τον πάτο της μαρίνας. (Πλάκα πλάκα ακούστηκε κάπως αυτό 😝)

 

Οπότε οποιαδήποτε συμβουλή και ιδέα καλοδεχούμενη.

 

Υπάρχει γενικά κάποιο μαστ αππ η αξεσουάρ κατά τη γνώμη σας για το κινητό αυτό ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι !!

IMG_0049.jpeg

Edited by ethnik471
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ethnik471 said:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! Παρα πολύ !

Δοκίμασα το πληκτρολόγιο της Microsoft και ενώ πράγματι μου άρεσε πολύ δεν είχε φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά , οπότε έβαλα το Gboard.

Υπάρχει περίπτωση το κενό κάτω από το πληκτρολόγιο που φαίνεται στο screenshot που ανέβασα να φύγει κάπως ; Ρωτάω γιατί τζάμπα κου ξοδεύει οθόνη. Επίσης το λογότυπο της γοογλε σαν γκουμουτσα εκεί, υπάρχει κανένα κόλπο να φύγει ;

 

Και σχετικά με τον safari, υπάρχει τρόπος να μεταφράζει σελίδες στα ελληνικά όπως κάνει ο chrome ;

 

Πάντως έχω αντικαταστήσει όλες τις βασικές εφαρμογές της apple με αυτές που χρησιμοποιούσα χρόνια , της γοογλε αλλά και άλλων εταιριών. Απαράδεκτο για μια εταιρία σαν την apple που πουλάει τόσο ακριβά τις συσκευές της.

 

Η μόνη μου φοβηφια με εφαρμογές τρίτων έναντι της apple ήταν σαν ΜΗ στοκ , μήπως δεν είναι τόσο optimized και τραβάνε περισσότερους πόρους ή μπαταρια. Μην είναι επίσης πιο βαριές από τις στοκ με ότι αυτό συνεπάγεται σε πόρους συστήματος , μπαταρία , ταχύτητα , σταθερότητά.

 

Τώρα θα δω με μέιλ τι θα κάνω γιατί της apple δεν στέλνει ειδοποιήσεις για νέα μειλσ ούτε με το γοογλε λογαριασμό μου, ούτε με τον Microsoft.

 

Μαλλον γέρνω προς το outlook που είχα και στο android γιατί το γοογλε δεν μου άρεσε πολύ εμφανισιακά.

 

Τζαμάικα προστασίας για τις κάμερες έχει δοκιμάσει κάνει τίποτα εγγυημένα αξιόλογο ;

 

Επίσης έχει κάποιος κατά νου καμία ωραία θήκη που να προστατεύει λίγο και τις κάμερες ;

 

Ρωτάω γιατί η δουλειά μου είναι όλη μέρα σε ένα ιστιοπλοϊκό σκάφος και τώρα το καλοκαίρι με τους τουρίστες , τα αλατόνερα κ, το λν ήλιο κτλ θέλω να τονπροστατεψω.

 

Επίσης έχει δοκιμάσει κάνει αυτές τις αδιάβροχες θήκες με το κορδονακι ;

 

Γενικά λέτε θα άξιζε μια τέτοια θήκη ακόμα και μη αδιάβροχη ώστε να τονκρεμαω στον λαιμό ή παραπέμπει σε γυναικεία θήκη ; 😁

 

Το κινητό που ειχα και αντικατςστησα με το iphone μου έπεσε πριν λίγες μέρες στην θάλασσα και δυστυχώς δεν επιβίωσε αν και το έβγαλα γρήγορα από τον πάτο της μαρίνας. (Πλάκα πλάκα ακούστηκε κάπως αυτό 😝)

 

Οπότε οποιαδήποτε συμβουλή και ιδέα καλοδεχούμενη.

 

Υπάρχει γενικά κάποιο μαστ αππ η αξεσουάρ κατά τη γνώμη σας για το κινητό αυτό ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι !!

IMG_0049.jpeg

Πρώτον μην σε προβληματιζει να βάλεις τρίτες εφαρμογές αν δουλεύουν καλύτερα. Δεν έχει καμία σχέση η μπαταρία με αυτό. Κι εγώ χρησιμοποιώ Google maps, Gmail, Microsoft SwiftKey κτλ. γιατί μου αρέσουν περισσότερο από της Apple. Επίση μπορείς να έχεις τη φωνητική πληκτρολόγιση της Apple άσχετα με τι πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς. Πατάς κάτω τέρμα δεξιά στο μικρόφωνο...

IMG_5021.jpeg

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με βολεύει πολύ το μαμά πληκτρολόγιο 

Οτι μάθει ο καθένας στο μυαλό του 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Μεγάλη υπόθεση η συνήθεια. Αρχίζω κάπως το συνηθίζω να κου αρέσει μπορώ να πω.

 

Δύο απορίες ακόμα 😁

Ενώ παίζει μουσική από το apple music με συνδεδεμένο το κινητό σε bluetooth, μόλις πάω να βγάλω βιντεο με την κάμερα του κινητού σταματάει η μουσική. Αν βάλω να γράφει το βίντεο και πατήσω play στην μουσική , σταματάει το βίντεο. 

Πώς μπορώ να το λύσω αυτό ; Πραγματικά το χρειαζομαι ενώ παίζει η μουσική να μπορώ να βγάζω βίντεο.

 

Επίσης όταν με πάρει κάποιος στο messenger η στο whatsapp αυτό εμφανίζεται στις κλήσεις του phone app της συσκευής κάτι που δεν το θέλω γιατί πολλές φορές θέλω να πάρω κανονικά τηλέφωνο κάποιον που με πήρε προηγούμενος πχ στο messenger και κάνει κλήση εκεί ενώ θέλω κανονική. Πρέπει να κάθομαι να κοιτάω αν λέει mobile η messenger η viber πράγμα πολύ ενοχλητικό. Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό ώστε να μην εμφανίζονται στις κλήσεις του τηλεφώνου μου , οι κλήσεις / βιντεοκλήσεις απο εφαρμογές τύπου social ;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ethnik471 said:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Μεγάλη υπόθεση η συνήθεια. Αρχίζω κάπως το συνηθίζω να κου αρέσει μπορώ να πω.

 

Δύο απορίες ακόμα 😁

Ενώ παίζει μουσική από το apple music με συνδεδεμένο το κινητό σε bluetooth, μόλις πάω να βγάλω βιντεο με την κάμερα του κινητού σταματάει η μουσική. Αν βάλω να γράφει το βίντεο και πατήσω play στην μουσική , σταματάει το βίντεο. 

Πώς μπορώ να το λύσω αυτό ; Πραγματικά το χρειαζομαι ενώ παίζει η μουσική να μπορώ να βγάζω βίντεο.

 

Επίσης όταν με πάρει κάποιος στο messenger η στο whatsapp αυτό εμφανίζεται στις κλήσεις του phone app της συσκευής κάτι που δεν το θέλω γιατί πολλές φορές θέλω να πάρω κανονικά τηλέφωνο κάποιον που με πήρε προηγούμενος πχ στο messenger και κάνει κλήση εκεί ενώ θέλω κανονική. Πρέπει να κάθομαι να κοιτάω αν λέει mobile η messenger η viber πράγμα πολύ ενοχλητικό. Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό ώστε να μην εμφανίζονται στις κλήσεις του τηλεφώνου μου , οι κλήσεις / βιντεοκλήσεις απο εφαρμογές τύπου social ;

Υπαρχουν αδιαβροχες θηκες κ με τη δουλεια σου μαλλον ειναι επενδυση.. ψαξε ip 68 θηκες

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ethnik471 said:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Μεγάλη υπόθεση η συνήθεια. Αρχίζω κάπως το συνηθίζω να κου αρέσει μπορώ να πω.

 

Δύο απορίες ακόμα 😁

Ενώ παίζει μουσική από το apple music με συνδεδεμένο το κινητό σε bluetooth, μόλις πάω να βγάλω βιντεο με την κάμερα του κινητού σταματάει η μουσική. Αν βάλω να γράφει το βίντεο και πατήσω play στην μουσική , σταματάει το βίντεο. 

Πώς μπορώ να το λύσω αυτό ; Πραγματικά το χρειαζομαι ενώ παίζει η μουσική να μπορώ να βγάζω βίντεο.

 

Επίσης όταν με πάρει κάποιος στο messenger η στο whatsapp αυτό εμφανίζεται στις κλήσεις του phone app της συσκευής κάτι που δεν το θέλω γιατί πολλές φορές θέλω να πάρω κανονικά τηλέφωνο κάποιον που με πήρε προηγούμενος πχ στο messenger και κάνει κλήση εκεί ενώ θέλω κανονική. Πρέπει να κάθομαι να κοιτάω αν λέει mobile η messenger η viber πράγμα πολύ ενοχλητικό. Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό ώστε να μην εμφανίζονται στις κλήσεις του τηλεφώνου μου , οι κλήσεις / βιντεοκλήσεις απο εφαρμογές τύπου social ;

Για το πρώτο με τη μουσική , παίζει η μουσική, πας στη φωτό και σέρνεις το δάχτυλο στο κλείστρο προς τα δεξιά και το γυρνάει σε βίντεο ΜΕ τη μουσική να παίζει! 

Για το άλλο δεν ξέρω δεν κάνω άλλες κλήσεις

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους 2 σας. Θα ψάξω άμεσα ip86 θήκη !

@Antwny Αυτό κάνω. Αν πατήσω να βγάζει βίντεο σταματάει την μουσική όμως !

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ethnik471 said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους 2 σας. Θα ψάξω άμεσα ip86 θήκη !

@Antwny Αυτό κάνω. Αν πατήσω να βγάζει βίντεο σταματάει την μουσική όμως !

 

 

Εγώ που το δοκίμασα με Spotify μόλις, το κάνει πάντως .. από τη λειτουργία φωτογραφίας το δοκιμάζεις, σωστά; Όχι βίντεο. Από τη φωτογραφία πατάς το κλείστρο με το δάχτυλο σα να θες να βγάλεις φωτό και σέρνεις δεξιά , γίνεται βίντεο και συνεχίζει να παίζει

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Πω, τι κόλπο ειν ' αυτό; 😃 

Θα τσεκαρω το πρωί και θα ενημερώσω, ευχαριστώ πάρα πολύ !

Αν ξέρει κάποιος και το θέμα με τις κλήσεις στον dialer πως λύνεται...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ethnik471 said:

Πω, τι κόλπο ειν ' αυτό; 😃 

Θα τσεκαρω το πρωί και θα ενημερώσω, ευχαριστώ πάρα πολύ !

Αν ξέρει κάποιος και το θέμα με τις κλήσεις στον dialer πως λύνεται...

Δεν υπάρχει λύση σε αυτό σου το πρόβλημα 

Ετσι δουλεύει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , για κάποιο λόγο δεν παίρνει την πληρωμή του cloud από την τράπεζα (εθνική) μου βγάζει πρόβλημα κατά την πληρωμή. Έχει συμβεί σε κανένα άλλο ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια εφαρμογή να κόβει τις πολλές διαφημίσεις στον browser edge. ο ενσωματωμένος δεν κόβει τα πολλά redirects /pop ups στα σαιτ με live streaming αγώνες

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια εφαρμογή να κόβει τις πολλές διαφημίσεις στον browser edge. ο ενσωματωμένος δεν κόβει τα πολλά redirects /pop ups στα σαιτ με live streaming αγώνες

Adguard free για safari Adguard pro για system wide. Εξαίρεση φυσικά οι εφαρμογές YouTube, instagram κλπ.
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, greg2310 said:

Μια ερωτηση περι browser .safari η chrome? Ποιο γρηγορος μου φενεται ο chrome 

Ότι σ’αρεσει και σε βολεύει.

Με safari μπορείς να έχεις πολλά content blocker που δεν χρειάζεται να είναι system wide.

Επίσης αρκετές φορές μπορεί να τύχει να προσπαθείς να δεις μια σελίδα, φόρμα, να κατεβάσεις κάποιο pdf και να έχει θέματα στον chrome αλλά να δουλεύει στον safari.

Κατά τα υπόλοιπα, μπορείς να έχεις και τους 2 και να ανοίγεις τον άλλο όταν έχεις κάποιο θέμα με αυτόν που δουλεύεις σε εκείνη την περίπτωση.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikos523 said:

Ότι σ’αρεσει και σε βολεύει.

Με safari μπορείς να έχεις πολλά content blocker που δεν χρειάζεται να είναι system wide.

Επίσης αρκετές φορές μπορεί να τύχει να προσπαθείς να δεις μια σελίδα, φόρμα, να κατεβάσεις κάποιο pdf και να έχει θέματα στον chrome αλλά να δουλεύει στον safari.

Κατά τα υπόλοιπα, μπορείς να έχεις και τους 2 και να ανοίγεις τον άλλο όταν έχεις κάποιο θέμα με αυτόν που δουλεύεις σε εκείνη την περίπτωση.

Καπως εται κανω.. οταν παω να ανοιξω μια σελιδα στον safari με adblocker καο κολλαει ,πολλες φορες στον chrome ανοιγει γρηγορα χωρις ad blocker

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ilka71 said:

πως επιλέγουμε έναν browser σαν default; (γίνεται και στα λινκ του fb να ανοίγουν με εξωτερικό browser;)

Change the default web browser or email app on your iPhone, iPad, or iPod touch - Apple Support

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...