Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, athanaso77 said:

Ακριβώς. Εν τω μεταξύ αυτός ο διαχωρισμός είναι ακατανόητος. Αφού δε χρειάζεται στο iPad, δεν βρίσκω λόγο να είναι τόσο απαραίτητο στο iPhone.

Την εποχή που ανακάλυψαν ότι η συσκευή έριχνε την ταχύτητα του επεξεργαστή όταν η μπαταρία έπεφτε κάτω από ένα ποσοστό υγείας, είχαν γίνει νομίζω μηνύσεις και τέτοια και αναγκάστηκε η Apple να μας ενημερώνει εάν θελουμε να συνεχίσουμε στις ίδιες επιδόσεις αλλά να κλείνει αποτομα η συσκευή, ή εάν θελουμε να ρίχνουμε την απόδοση του επεξεργαστή αλλά να μην κλείνει αποτομα η συσκευή πχ με υπόλοιπο μπαταρίας 25% 

 

Καπως έτσι φτάσαμε να αποκτήσουμε ψυχολογικά και να μπαίνουνε συνέχεια να βλέπουμε την υγεία της μπαταρίας 

 

Εγω πάντως έχω ένα XS max αμερικανικό 3-4 ετών και έχω υγεία 95% με την μαμά μπαταρία 

Οποτε μου κατέβει φορτιζω. Και στο 5% το αφήνω. Και στο 30-40% φορτιζω για όσο χρειάζομαι 

Δεν έχω κάποιο σταθερό μοτίβο. 
Απλα χρησιμοποιώ μόνο επώνυμο φορτιστή και καλώδιο τίποτα άλλο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ομάδα καλημέρα 

Ερωτηση apple 14pm αγορά εχθές (& ενεργοποίηση) αλλά μέσα δείχνει ότι η εγγύηση τρέχει από 11/1/23. Η συσκευή είναι αγορά από Πολωνία αλλά καινούργια / μιλήσαμε με support Greece όπου μας είπαν ότι ή στις 5 μέρες θα διορθώσει ή εγγύηση βάση της απόδειξης. 
Ξέρουμε κάτι;;; 

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω fast charging powerbank αλλά το καλώδιο που έχουν το μικρό είναι για έξοδο συνήθως type c. υπάρχει καπου να αγοράσω πολύ μικρό καλώδιο lightning;

Link to comment
Share on other sites

 

Μια πρώτη μάτια από τον Unbox Therapy (ήδη 2εκ προβολές)…

ξεχωρίζει η χρήση τιτανίου περιμετρικά … για το 15 ultra.

 

IMG_0513.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, pol2410 said:

Μέχρι να βγει έχουμε πολλά να δούμε….😉

Ναι, αν και μάλλον θα είναι ακριβώς έτσι…

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, xabos said:

Η συσκευή είναι μόνο το hardware… όταν την άνοιξε δεν είχε το iOS.

Ε καλά εννοείται, μιλάμε για τα εξωτερικά χαρακτηριστικά πάντα (usb-c, μικρότερα bezel, διαφορετικό mute και volume button, ελαφρώς πιο στρογγυλεμένες γωνιές περιμετρικά, πιθανότατα άλλο υλικό το ultra (τιτάνιο), διαφορετικό φινίρισμα κτλ.)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2023 at 9:02 ΠΜ, athanaso77 said:

Ακριβώς. Εν τω μεταξύ αυτός ο διαχωρισμός είναι ακατανόητος. Αφού δε χρειάζεται στο iPad, δεν βρίσκω λόγο να είναι τόσο απαραίτητο στο iPhone.

Στο iPad η μπαταρία είναι μεγάλη, η αυτονομία επίσης πολύ μεγάλη ανάλογη της διαφορετικής χρήσης που κανεις με το tablet. Δεν θα δεις πτώση σύντομα, αλλά και να δεις πτώση στο νούμερο η συνολική αυτονομία είναι πάλι μεγάλη οπότε αδιαφορείς.

Το κινητό από την άλλη είναι μια συσκευή που για πολλούς λόγους έχει κάνει ψυχαναγκαστικό όλο τον κόσμο σε πολλά θέματα. Με την ένδειξη εκεί να πέφτει η απλ όχι μόνο τακτοποίησε το νομικό θέμα, αλλά ξεπούλησε και μπαταρίες τότε που έγινε το σκάνδαλο και επίσης βρήκε τρόπο να αλλάζει μπαταρίες ο κόσμος γιατί τώρα «φαίνεται» ότι πάλιωσαν.

Πραγματικά ιδιοφυΐες στο manipulation. 

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω μια εξυπνη μπριζα συμβατη με το apple home νομιζω για να κανω ενα αυτοματισμο να σταματαει τη φορτιση στο 85% . Εχετε τιποτα κατα νου;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, greg2310 said:

Ψαχνω μια εξυπνη μπριζα συμβατη με το apple home νομιζω για να κανω ενα αυτοματισμο να σταματαει τη φορτιση στο 85% . Εχετε τιποτα κατα νου;

https://www.istorm.gr/satechi-smart-outlet.html

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, greg2310 said:

Ψαχνω μια εξυπνη μπριζα συμβατη με το apple home νομιζω για να κανω ενα αυτοματισμο να σταματαει τη φορτιση στο 85% . Εχετε τιποτα κατα νου;

HomeKit WiFi Socket, Refoss Smart... https://www.amazon.de/dp/B08C566QVF?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τετοιος φορτιστής και για το αυτοκίνητο ? Για το carplay να σταματάει τη φορτιση σε καποιο ποσοστό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 minutes ago, pavlos.dr said:

Υπάρχει τετοιος φορτιστής και για το αυτοκίνητο ? Για το carplay να σταματάει τη φορτιση σε καποιο ποσοστό ?

Αυτές οι πρίζες σταματούν τη τροφοδοσία. Αν είχες κάτι ανάλογο στο αυτοκίνητο, θα σταματούσε τη φόρτιση και μαζί θα έκανε και αποσύνδεση στο CarPlay.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, athanaso77 said:

Αυτές οι πρίζες σταματούν τη τροφοδοσία. Αν είχες κάτι ανάλογο στο αυτοκίνητο, θα σταματούσε τη φόρτιση και μαζί θα έκανε και αποσύνδεση στο CarPlay.

Α κατάλαβα .Δηλ μόλις σταματήσει η φόρτιση κλείνει και το CarPlay ;

Και ήθελα να σταματάει η φόρτιση πχ στο 90% αλλά να συνεχίζει το CarPlay 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
8 minutes ago, pavlos.dr said:

Α κατάλαβα .Δηλ μόλις σταματήσει η φόρτιση κλείνει και το CarPlay ;

Και ήθελα να σταματάει η φόρτιση πχ στο 90% αλλά να συνεχίζει το CarPlay 

Μιλάμε για ασύρματη ή ενσύρματη σύνδεση στο CarPlay?

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, athanaso77 said:

Μιλάμε για ασύρματη ή ενσύρματη σύνδεση στο CarPlay?

Για ενσύρματη αλλά θα ήθελα να σταματάει η φόρτιση σε κάποιο ποσοστό όχι να φορτίζει συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, pavlos.dr said:

Για ενσύρματη αλλά θα ήθελα να σταματάει η φόρτιση σε κάποιο ποσοστό όχι να φορτίζει συνέχεια 

Αφού μιλάς για ενσύρματη, άρα συνδέεις τη συσκευή στο usb του αυτοκινήτου σου και όχι σε φορτιστή αυτοκινήτου, σωστά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, pavlos.dr said:

Υπάρχει τετοιος φορτιστής και για το αυτοκίνητο ? Για το carplay να σταματάει τη φορτιση σε καποιο ποσοστό ?

και οi tp link Πριζες ειναι ωραιες. δεν ξερω αν μπορει να συνεργαστει με το κινητο για να διαλεξεις σε τι ποσοστο θα σταματησει, αλλα σιγουρα μπορεις να διαλεξεις σε ποση ωρα θα σταματησει κτλ.

την εχω σε εξωτερικο χωρο να αναβει εναν προβολεα τη νυχτα random ωρες και κανει καλη δουλεια

11 ώρες πριν, athanaso77 said:

Μιλάμε για ασύρματη ή ενσύρματη σύνδεση στο CarPlay?

γινεται να εχεις συνδεδεμενο το κινητο με καλωδιο και να μην φορτιζει ή να σταματαει σε συγκεκριμενο ποσοστο? ενας λογος που δε θελω να το δουλευω ειναι οτι δε θελω να λιωσω τη μπαταρια στις φορτισεις 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ανούσιο όλο αυτό 

Δεν έχει πρόβλημα η μπαταρία κάνε την δουλειά σου και μην ασχολείσαι 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ανούσιο όλο αυτό 

Δεν έχει πρόβλημα η μπαταρία κάνε την δουλειά σου και μην ασχολείσαι 

Άμα είναι γεμάτη συνέχεια δεν έχει πρόβλημα; Εδώ άλλοι κάνουν θέμα αν ανέβει πάνω από 80%.. πόσο μάλλον να είναι συνέχεια μες τη μέρα σε αυτά τα ποσοστα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Άμα είναι γεμάτη συνέχεια δεν έχει πρόβλημα; Εδώ άλλοι κάνουν θέμα αν ανέβει πάνω από 80%.. πόσο μάλλον να είναι συνέχεια μες τη μέρα σε αυτά τα ποσοστα

Ζεσταίνεται; 
Αυτος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός της μπαταρίας 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος και ο λόγος οι απορίες μου σχετικά με το iOS και το iPhone. Μετά από πολλά χρόνια από την εποχή του iPhone 3 αποφάσισα να δοκιμάσω τα iPhone και να ανακαλύψω γιατί τόση φρενίτιδα με αυτά. Ομολογουμένως δεν το κατάλαβα. Αγόρασα καινούργιο το iPhone 14 pro max 256GB  Και πράγματι η συσκευή μόνο που την βλέπεις και την αγγίζεις εντυπωσιάζει και από εμφάνιση και από ποιότητα. Το λειτουργικό σύστημα στην αρχή με εξεπληξε πολύ θετικά αλλά ήταν προφανώς ο ενθουσιασμός του κάτι διαφορετικυ καθώς θεωρώ πως υπολείπεται σε πολλά πράγματα σε σχέση με μια καλή Android συσκευή. Always on display ή δεν έχω μάθει ακόμα να την χρησιμοποιώ ή είναι πράγματι για γέλια για κάποιον που έχει μάθει σε καλή Android συσκευή. Το πληκτρολόγιο έτη φωτός πίσω από το gboard , Το ίδιο και η φωνητική πληκτρολόγηση. Ο Safari για μένα έφαγε Χ καθώς δεν έχει πολλές λειτουργίες του chrome μία εξ’αυτών η απευθείας μετάφραση σελίδων.

Οι χάρτες αντικαταστάθηκαν επίσης από το Google maps καθώς και σε λειτουργίες υπολείπονται και δεν έχουν μάλιστα και πολλές οδούς. Φτωχια!

Σαν κερασάκι στην τούρτα έρχεται ο ένας χρόνος εγγύηση που το έμαθα πριν από λίγο ενώ σύμφωνα και με την ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι υποχρεωτικό να έχουν δύο χρόνια εγγύηση.

Για μπαταρία και φορτιστή δεν το συζητώ καν ειδικά για μένα που προέρχομαι από real me με 65 W φορτιστή και τούμπανο μπαταρία.

 

Αν σε κάτι από αυτά κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε και βοηθήστε με όσοι μπορείτε και με τις παρακάτω απορίες μου

 

1.  Messenger facebook ίνσταγκραμ Viber. Μόλις έχω ειδοποιήση ή μήνυμα αυτά εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος απλά να φαίνεται ότι υπάρχει ειδοποίηση και για να διαβάσω τι περιέχει να πρέπει να ξεκλειδώσω την συσκευή; 
 

2. Υπάρχει κάποια ασφαλιστική δοκιμασμένη που να μου παρέχει κάποια κάλυψη σε περίπτωση σπασίματος οθόνης η πτώση σε υγρά κτλ; 
 

3.  Στο Android με τα κουμπιά της φωνής μπορούσα να έχω πρόσβαση σε ένα ολόκληρο κοντρόλ πάνελ ήχου. Να ρυθμίσω σε συγκεκριμένη έντασή τις ειδοποιήσεις σε συγκεκριμένη έντασή τα ξυπνητήρια σε συγκεκριμένη έντασή τον ήχο κλήσης και τα μηνύματα. Πως στο καλό γίνεται αυτό και στο iOS; 
 

4. Το App Store επίσης το θεωρώ κατώτερο και πιο δύσχρηστη από το Google play. Δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποια διαθέσιμη ενημέρωση για τις εφαρμογές. Να φανταστώ πως μόλις υπάρξει διαθέσιμη ενημέρωση γίνεται αυτόματα;   
 

Έχω κι άλλες απορίες θα τις γράψω στην πορεία μόλις τις θυμηθώ 😀

 

Επίσης αν έχετε να με συμβουλέψετε για κάτι σε θέμα ρυθμίσεων η σε θέμα εφαρμογών και λειτουργιών παρακαλώ μη διστάσετε να μου πείτε ακόμα κι αν κάτι φαίνεται αυτονόητο και χαζό, καθώς είμαι τελείως άπειρος  με το iOS.

 

Επίσης υπάρχει μήπως κάτι must σε αξεσουάρ; 
 

Κάποια ιδιαίτερη θήκη που πραγματικά αξίζει; 
και Τέλος υπάρχει κάποιο τζαμάκι για τις κάμερες δοκιμασμένο που πραγματικά αξίζει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by ethnik471
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ethnik471 said:

Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος και ο λόγος οι απορίες μου σχετικά με το iOS και το iPhone. Μετά από πολλά χρόνια από την εποχή του iPhone 3 αποφάσισα να δοκιμάσω τα iPhone και να ανακαλύψω γιατί τόση φρενίτιδα με αυτά. Ομολογουμένως δεν το κατάλαβα. Αγόρασα καινούργιο το iPhone 14 pro max 256GB  Και πράγματι η συσκευή μόνο που την βλέπεις και την αγγίζεις εντυπωσιάζει και από εμφάνιση και από ποιότητα. Το λειτουργικό σύστημα στην αρχή με εξεπληξε πολύ θετικά αλλά ήταν προφανώς ο ενθουσιασμός του κάτι διαφορετικυ καθώς θεωρώ πως υπολείπεται σε πολλά πράγματα σε σχέση με μια καλή Android συσκευή. Always on display ή δεν έχω μάθει ακόμα να την χρησιμοποιώ ή είναι πράγματι για γέλια για κάποιον που έχει μάθει σε καλή Android συσκευή. Το πληκτρολόγιο έτη φωτός πίσω από το gboard , Το ίδιο και η φωνητική πληκτρολόγηση. Ο Safari για μένα έφαγε Χ καθώς δεν έχει πολλές λειτουργίες του chrome μία εξ’αυτών η απευθείας μετάφραση σελίδων.

Οι χάρτες αντικαταστάθηκαν επίσης από το Google maps καθώς και σε λειτουργίες υπολείπονται και δεν έχουν μάλιστα και πολλές οδούς. Φτωχια!

Σαν κερασάκι στην τούρτα έρχεται ο ένας χρόνος εγγύηση που το έμαθα πριν από λίγο ενώ σύμφωνα και με την ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι υποχρεωτικό να έχουν δύο χρόνια εγγύηση.

Για μπαταρία και φορτιστή δεν το συζητώ καν ειδικά για μένα που προέρχομαι από real me με 65 W φορτιστή και τούμπανο μπαταρία.

 

Αν σε κάτι από αυτά κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε και βοηθήστε με όσοι μπορείτε και με τις παρακάτω απορίες μου

 

1.  Messenger facebook ίνσταγκραμ Viber. Μόλις έχω ειδοποιήση ή μήνυμα αυτά εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος απλά να φαίνεται ότι υπάρχει ειδοποίηση και για να διαβάσω τι περιέχει να πρέπει να ξεκλειδώσω την συσκευή; 
 

2. Υπάρχει κάποια ασφαλιστική δοκιμασμένη που να μου παρέχει κάποια κάλυψη σε περίπτωση σπασίματος οθόνης η πτώση σε υγρά κτλ; 
 

3.  Στο Android με τα κουμπιά της φωνής μπορούσα να έχω πρόσβαση σε ένα ολόκληρο κοντρόλ πάνελ ήχου. Να ρυθμίσω σε συγκεκριμένη έντασή τις ειδοποιήσεις σε συγκεκριμένη έντασή τα ξυπνητήρια σε συγκεκριμένη έντασή τον ήχο κλήσης και τα μηνύματα. Πως στο καλό γίνεται αυτό και στο iOS; 
 

4. Το App Store επίσης το θεωρώ κατώτερο και πιο δύσχρηστη από το Google play. Δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποια διαθέσιμη ενημέρωση για τις εφαρμογές. Να φανταστώ πως μόλις υπάρξει διαθέσιμη ενημέρωση γίνεται αυτόματα;   
 

Έχω κι άλλες απορίες θα τις γράψω στην πορεία μόλις τις θυμηθώ 😀

 

Επίσης αν έχετε να με συμβουλέψετε για κάτι σε θέμα ρυθμίσεων η σε θέμα εφαρμογών και λειτουργιών παρακαλώ μη διστάσετε να μου πείτε ακόμα κι αν κάτι φαίνεται αυτονόητο και χαζό, καθώς είμαι τελείως άπειρος  με το iOS.

 

Επίσης υπάρχει μήπως κάτι must σε αξεσουάρ; 
 

Κάποια ιδιαίτερη θήκη που πραγματικά αξίζει; 
και Τέλος υπάρχει κάποιο τζαμάκι για τις κάμερες δοκιμασμένο που πραγματικά αξίζει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο, απαντώ γρήγορα στο 4ο ερώτημα. Ανοίγεις το app store, πατάς δεξιά πάνω το εικονίδιο σου και κάνεις scroll προς τα κάτω και εμφανίζονται τυχόν αναβαθμίσεις. Ωστόσο γίνονται και αυτόματα με μερικές μέρες καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...