Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παίδες το ξέρατε ότι πίσω το μήλο είναι και κουμπί που μπορούμε να το σεταρουμε να κάνει διάφορα πράγματα; 

Εγω πχ έβαλα συντόμευση να ανοίγω locations και να παίρνω screenshots

 

Το είδα τυχαία εδώ 

https://www.instagram.com/reel/CoFvu8SD_GW/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Ρε παίδες το ξέρατε ότι πίσω το μήλο είναι και κουμπί που μπορούμε να το σεταρουμε να κάνει διάφορα πράγματα; 

Εγω πχ έβαλα συντόμευση να ανοίγω locations και να παίρνω screenshots

 

Το είδα τυχαία εδώ 

https://www.instagram.com/reel/CoFvu8SD_GW/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Δεν είναι κουμπί. Απλά κάνεις tap στην πλάτη. Και ναι είναι γνωστή η λειτουργία εδώ και χρόνια...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!
Είχα αναφερθεί κ παλιότερα, επιμένει το κινητό να lagάρει στο wallpaper στην κίνηση (swipe up) μεταξύ της ΟΘΟΝΗΣ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ και ΟΘΟΝΗΣ ΑΦΕΤΗΡΙΑΣ. Έχω εγκατεστημένη την 16.3.1. Διαπιστώνει άλλος lagάρισμα γενικά;;;

Ευχαριστώ πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
52 minutes ago, _JiMMiS_ said:

Παίδες καλησπέρα!
Είχα αναφερθεί κ παλιότερα, επιμένει το κινητό να lagάρει στο wallpaper στην κίνηση (swipe up) μεταξύ της ΟΘΟΝΗΣ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ και ΟΘΟΝΗΣ ΑΦΕΤΗΡΙΑΣ. Έχω εγκατεστημένη την 16.3.1. Διαπιστώνει άλλος lagάρισμα γενικά;;;

Ευχαριστώ πολύ!emoji6.png

Έχει αναφερθεί ξανά. Να υποθέσω ότι έχεις custom wallpaper;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ξανά. Να υποθέσω ότι έχεις custom wallpaper;

Ναι κυρίως custom, αλλά και στα προεπιλεγμένα της ίδιας της συσκευής παρακολουθώ καθυστέρηση στα swipe up που κάνω μεταξύ των οθονών…
Σε βίντεο που βλέπω από utubers δεν παρατηρώ καθυστέρηση. Βέβαια αυτοί έχουν σετάρει ήδη την 16.4 beta…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, koutsis said:

Δεν είναι κουμπί. Απλά κάνεις tap στην πλάτη. Και ναι είναι γνωστή η λειτουργία εδώ και χρόνια...

καλημερα! ναι σε εισαγωγικα το κουμπι, αλλα αφου κανει ο,τι ενα κουμπι το ανεφερα ετσι. Δεν το ηξερα και ειναι μεγαλη ευκολια για μια ακομα συντομευση!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, Nikos_Mpl said:

καλημερα! ναι σε εισαγωγικα το κουμπι, αλλα αφου κανει ο,τι ενα κουμπι το ανεφερα ετσι. Δεν το ηξερα και ειναι μεγαλη ευκολια για μια ακομα συντομευση!

Μπορείς να βάλεις double tap, triple tap και έτσι μπορείς να έχεις παραπάνω από μία συντόμευση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, athanaso77 said:

Μπορείς να βάλεις double tap, triple tap και έτσι μπορείς να έχεις παραπάνω από μία συντόμευση.

να πω και εγω με την σειρα μου οτι εχω βαλει double tap  αλλα με την θηκη το αναγνωριζει λιγο δυσκολα , ετσι δεν ειναι ? Ή ειναι η ιδεα μου ή φταιει η θηκη , spigen ultra εχω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
47 minutes ago, lambgeo said:

να πω και εγω με την σειρα μου οτι εχω βαλει double tap  αλλα με την θηκη το αναγνωριζει λιγο δυσκολα , ετσι δεν ειναι ? Ή ειναι η ιδεα μου ή φταιει η θηκη , spigen ultra εχω

Ναι, όπως είναι λογικό δεν έχει την ίδια απόκριση με τις θήκες. Εξαρτάται και από το πάχος της θήκης βέβαια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Μπορείς να βάλεις double tap, triple tap και έτσι μπορείς να έχεις παραπάνω από μία συντόμευση.

ΝΑΙ επιτελους βρηκα εναν ευκολο τροπο να κλεινω locations που με απασχολουσε, γιαυτο ενθουσιαστηκα και το ποσταρα. δυστυχως ειναι τοσα πολλα που αν δεν στα πει καποιος δεν τα φανταζεσαι οτι γινονται.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Nikos_Mpl said:

ΝΑΙ επιτελους βρηκα εναν ευκολο τροπο να κλεινω locations που με απασχολουσε, γιαυτο ενθουσιαστηκα και το ποσταρα. δυστυχως ειναι τοσα πολλα που αν δεν στα πει καποιος δεν τα φανταζεσαι οτι γινονται.

Γιατί να κλείνεις την τοποθεσία; 
Αν ρυθμίσεις κάθε τι που θέλεις να έχει πρόσβαση μόνο όταν θέλεις τότε δεν έχεις πρόβλημα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Nikos_Mpl said:

ΝΑΙ επιτελους βρηκα εναν ευκολο τροπο να κλεινω locations που με απασχολουσε, γιαυτο ενθουσιαστηκα και το ποσταρα. δυστυχως ειναι τοσα πολλα που αν δεν στα πει καποιος δεν τα φανταζεσαι οτι γινονται.

Γιατί να κλείνεις τo location ?? 🤔

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Επιτέλους και μετά από πολύ πολύ ψάξιμο, βρήκα τι έφταιγε με το lagάρισμα, όταν έκανα swipe up-down στην εναλλαγή των οθονών από κλειδώματος στην οθόνη αφετηρίας που είχα αναφέρει παλιότερα…
Συγκεκριμένα, ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ-ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΝΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ-ΟΘΟΝΗ ΑΦΕΤΗΡΙΑΣ-ΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ήταν επιλεγμένο το «προεπιλογή». Από την στιγμή που το άλλαξα σε «όχι», ΑΛΛΑΞΕ ΑΡΔΗΝ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ στο συγκεκριμένο θέμα!
Επεξεργαστείτε το το και εσείς, για να δείτε τι πραγματικά προσπαθούσα να σας επισημάνω τόσο καιρό!

Είμαι πολύ χαρούμενος!

Καλό βράδυ σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

ΝΑΙ επιτελους βρηκα εναν ευκολο τροπο να κλεινω locations που με απασχολουσε, γιαυτο ενθουσιαστηκα και το ποσταρα. δυστυχως ειναι τοσα πολλα που αν δεν στα πει καποιος δεν τα φανταζεσαι οτι γινονται.

Για ποιο λόγο να κλείνεις το location; Δεν είναι Android εδώ, όλο το iOS είναι στημένο ώστε να χρειάζεται τα location services και αυτά να μην καταναλώνουν μπαταρία. Δοκίμασε να τα ενεργοποιήσεις για 1 μέρα. Πάνω από 1-2% διαφορά στη μπαταρία ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δεις! Και στο Google να ψάξεις για "iOS location services battery drain" θα δεις κάτι threads από το 2009...

8 ώρες πριν, _JiMMiS_ said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Επιτέλους και μετά από πολύ πολύ ψάξιμο, βρήκα τι έφταιγε με το lagάρισμα, όταν έκανα swipe up-down στην εναλλαγή των οθονών από κλειδώματος στην οθόνη αφετηρίας που είχα αναφέρει παλιότερα…
Συγκεκριμένα, ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ-ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΝΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ-ΟΘΟΝΗ ΑΦΕΤΗΡΙΑΣ-ΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ήταν επιλεγμένο το «προεπιλογή». Από την στιγμή που το άλλαξα σε «όχι», ΑΛΛΑΞΕ ΑΡΔΗΝ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ στο συγκεκριμένο θέμα!
Επεξεργαστείτε το το και εσείς, για να δείτε τι πραγματικά προσπαθούσα να σας επισημάνω τόσο καιρό!

Είμαι πολύ χαρούμενος!emoji6.pngemoji6.pngemoji6.png

Καλό βράδυ σε όλους!!!

Χαίρομαι που το έλυσες, ωστόσο 100% ήταν πρόβλημα από τη δική σου μεριά. Κάτι είχες πατήσει χωρίς να το θυμάσαι. Τα Per App Settings είναι από default ανενεργά χωρίς καμία εφαρμογή μέσα στο μενού.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το έλυσες, ωστόσο 100% ήταν πρόβλημα από τη δική σου μεριά. Κάτι είχες πατήσει χωρίς να το θυμάσαι. Τα Per App Settings είναι από default ανενεργά χωρίς καμία εφαρμογή μέσα στο μενού.

Δεν είχα πατήσει κάτι το θυμάμαι, ωστόσο επειδή ένιωθα ότι είναι πρόβλημα που το έχω προκαλέσει εγώ, γιαυτο και απευθύνθηκα εδώ στο forum να βρω λύση.
Δεν το σκέφτηκε κάνεις όμως για να με βοηθήσει…
Τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, bill_viper said:

Για ποιο λόγο να κλείνεις το location; Δεν είναι Android εδώ, όλο το iOS είναι στημένο ώστε να χρειάζεται τα location services και αυτά να μην καταναλώνουν μπαταρία. Δοκίμασε να τα ενεργοποιήσεις για 1 μέρα. Πάνω από 1-2% διαφορά στη μπαταρία ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δεις! Και στο Google να ψάξεις για "iOS location services battery drain" θα δεις κάτι threads από το 2009...

Χαίρομαι που το έλυσες, ωστόσο 100% ήταν πρόβλημα από τη δική σου μεριά. Κάτι είχες πατήσει χωρίς να το θυμάσαι. Τα Per App Settings είναι από default ανενεργά χωρίς καμία εφαρμογή μέσα στο μενού.

Ναι κανονικά εκείνη η επιλογή δεν θα έπρεπε να είχε πειραχτεί 

Κατι είχε πειράξει ίσως ακόμα και σε προηγούμενο iPhone αλλά με την επαναφορά από κάποιο αντίγραφο να πήγε και στο νέο iPhone 📲 

Just now, _JiMMiS_ said:


Δεν είχα πατήσει κάτι το θυμάμαι, ωστόσο επειδή ένιωθα ότι είναι πρόβλημα που το έχω προκαλέσει εγώ, γιαυτο και απευθύνθηκα εδώ στο forum να βρω λύση.
Δεν το σκέφτηκε κάνεις όμως για να με βοηθήσει…
Τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά!emoji6.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχει πολλά πράγματα να πειράξεις 

Εαν δεν έχεις πειράξει μπορούμε να σε βοηθήσουμε 

Εαν κάποιος πειράξει διαφορά πράγματα που να βρούμε άκρη κι εμείς έτσι από απόσταση; 
Γι αυτό κι εγώ δεν θέλω να πειράζει κανένας το κινητό μου γιατί καμία φορά μπορεί κάτι να πατήσει και να μην βγάζω άκρη τι πρόβλημα υπάρχει 

Αναγκαστικα μετά πας για επαναφορά ρυθμίσεων 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _JiMMiS_ said:


Δεν είχα πατήσει κάτι το θυμάμαι, ωστόσο επειδή ένιωθα ότι είναι πρόβλημα που το έχω προκαλέσει εγώ, γιαυτο και απευθύνθηκα εδώ στο forum να βρω λύση.
Δεν το σκέφτηκε κάνεις όμως για να με βοηθήσει…
Τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά!emoji6.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Που να ξέρουμε τι πατάει ο καθένας στο κινητό του 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _JiMMiS_ said:


Δεν είχα πατήσει κάτι το θυμάμαι, ωστόσο επειδή ένιωθα ότι είναι πρόβλημα που το έχω προκαλέσει εγώ, γιαυτο και απευθύνθηκα εδώ στο forum να βρω λύση.
Δεν το σκέφτηκε κάνεις όμως για να με βοηθήσει…
Τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά!emoji6.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι επιλογή έιναι αυτή που πάτησες. Πήγα εκει που είπες στις ρυθμίσεις και είναι κενό. Δεν έχει τίποτα να επιλέξεις.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι επιλογή έιναι αυτή που πάτησες. Πήγα εκει που είπες στις ρυθμίσεις και είναι κενό. Δεν έχει τίποτα να επιλέξεις.

Τα βήματα είναι: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ-ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΝΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ-ΟΘΟΝΗ ΑΦΕΤΗΡΙΑΣ-ΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ.
Σε εκείνο το σημείο ήταν επιλεγμένο το «ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ» και το άλλαξα σε «ΟΧΙ».


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, _JiMMiS_ said:


Τα βήματα είναι: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ-ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΝΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ-ΟΘΟΝΗ ΑΦΕΤΗΡΙΑΣ-ΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ.
Σε εκείνο το σημείο ήταν επιλεγμένο το «ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ» και το άλλαξα σε «ΟΧΙ». emoji6.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

αυτό σου λέω. εκεί δεν υπάρχει τίποτα, είναι κενό. Τώρα πως κατάφερες εσυ να ενεργοποιήσεις όλη αυτή τη ρύθμιση ένας θεος ξέρει 😉

 

CFC07EA2-E848-47E7-BFD0-EE5CBA487DE7.png

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, rebel1 said:

Πάτα το add app και θα σου βγάλει εφαρμογές


Sent from my iPad using Tapatalk

Το ξέρω αυτό. Απλά λέω ότι είναι άδειο by default. Τώρα πως κατάφερε να το ενεργοποιήσει κάποιος αυτό κατά λάθος δεν ξέρω...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό σου λέω. εκεί δεν υπάρχει τίποτα, είναι κενό. Τώρα πως κατάφερες εσυ να ενεργοποιήσεις όλη αυτή τη ρύθμιση ένας θεος ξέρει 
 
CFC07EA2-E848-47E7-BFD0-EE5CBA487DE7.thumb.png.3110ccf279923b0badb3767244aaa180.png

Είμαι Θεούλης, μην νομίζεις…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, bill_viper said:

Για ποιο λόγο να κλείνεις το location; Δεν είναι Android εδώ, όλο το iOS είναι στημένο ώστε να χρειάζεται τα location services και αυτά να μην καταναλώνουν μπαταρία. Δοκίμασε να τα ενεργοποιήσεις για 1 μέρα. Πάνω από 1-2% διαφορά στη μπαταρία ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δεις! Και στο Google να ψάξεις για "iOS location services battery drain" θα δεις κάτι threads από το 2009...

Χαίρομαι που το έλυσες, ωστόσο 100% ήταν πρόβλημα από τη δική σου μεριά. Κάτι είχες πατήσει χωρίς να το θυμάσαι. Τα Per App Settings είναι από default ανενεργά χωρίς καμία εφαρμογή μέσα στο μενού.

 

Εχουμε και τα κολληματα μας. περα απο αυτο, δε θελω να μου πετανε διαφημισεις οι διαφορες εφαρμογες κτλ αναλογα με το που ειμαι. Οποτε γενικα δεν το χρειαζομαι.  το ανοιγω μονο αν ανεβω Αθηνα και τυχει να ψαχνω κατι ή αν παω ποδηλατο και βαλω εφαρμογη tracking που ειναι σπανιο καθως εχω GPS στο ποδηλατο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...