Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22 minutes ago, nikos523 said:


Δες τις παρακάτω ρυθμίσεις που έχεις βάλει, στοκ είναι όλα on αν θυμάμαι καλά.
Ρυθμίσεις - Face IDIMG_1500.jpg

Αυτό ήταν. η επιλογή 'widget οθόνη κλειδώματος'

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και ‘γώ κάτοχος iPhone 14 pro max silver 256. Αγορά από public με άποφορολογηση με το ΑΦΜ του συνεργάτη μου και πληρωμή με την δίκη μου κάρτα χώρις κανένα πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jimmys121979 said:

Από σήμερα και ‘γώ κάτοχος iPhone 14 pro max silver 256. Αγορά από public με άποφορολογηση με το ΑΦΜ του συνεργάτη μου και πληρωμή με την δίκη μου κάρτα χώρις κανένα πρόβλημα 

Στο Πλαίσιο μου ζήτησαν και ταυτότητα για την πιστωτική η οποία ήταν στο όνομα μου

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, jimmys121979 said:

Από σήμερα και ‘γώ κάτοχος iPhone 14 pro max silver 256. Αγορά από public με άποφορολογηση με το ΑΦΜ του συνεργάτη μου και πληρωμή με την δίκη μου κάρτα χώρις κανένα πρόβλημα 

Μπορεί να μη σε νοιάζει… αλλά ο υπάλληλος στο public προφανώς λόγω άγνοιας παρανόμησε και θα μπορούσε να βρεθεί πολύ εύκολα κατηγορούμενος στα δικαστήρια. Όπως επίσης και ο συνεργάτης σου μαζί με εσένα αν γίνει έλεγχος από την εφορία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jimmys121979 said:

Σιγά ρε φιλε χαλαρωσε!! Μήπως θα πάμε και ισόβια; 😂😂

Σε περίπτωση ελέγχου ναι είναι τα πράγματα δύσκολα για αυτόν που σου έκανε την ευκολία γιατί γλιτώνεις ΦΠΑ

Βεβαια το πιο πιθανό είναι να μην γίνει έλεγχος ποτέ 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, jimmys121979 said:

Από σήμερα και ‘γώ κάτοχος iPhone 14 pro max silver 256. Αγορά από public με άποφορολογηση με το ΑΦΜ του συνεργάτη μου και πληρωμή με την δίκη μου κάρτα χώρις κανένα πρόβλημα 

απλα να ξερεις οτι αυτο ειναι προβλημα λογιστικο. Το κινητο μια χαρα το πηρες. οταν θα ελεγξουν το τιμολογιο και θα ζητησουν την πληρωμει, θα φανει οτι δεν το πληρωσε ο ιδιος και θα εχει συνεπειες. Μην κανετε του κεφαλιου σας για να γλιτωσετε 200 ευρω. Καλυτερα να ρωτατε ή να το κανετε σωστα.

9 ώρες πριν, athanaso77 said:

Μπορεί να μη σε νοιάζει… αλλά ο υπάλληλος στο public προφανώς λόγω άγνοιας παρανόμησε και θα μπορούσε να βρεθεί πολύ εύκολα κατηγορούμενος στα δικαστήρια. Όπως επίσης και ο συνεργάτης σου μαζί με εσένα αν γίνει έλεγχος από την εφορία.

δεν τον ενδιαφερει ποιος πληρωνει, ο νομος για αυτον λεει "πληρωμη οχι με μετρητα εφοσον ειναι ανω των 500". δεν τον ενδιαφερει σε ποιον ανηκει η καρτα και ποια ειναι η μετοχικη συνθεση της εταιρειας (αν δεν ειναι ατομικη). επομενως αυτος δεν εχει θεμα αρκει να μην δεχτει μετρητα, το πρβλημα το εχει η επιχειρηση/εταιρεια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nikos_Mpl said:

απλα να ξερεις οτι αυτο ειναι προβλημα λογιστικο. Το κινητο μια χαρα το πηρες. οταν θα ελεγξουν το τιμολογιο και θα ζητησουν την πληρωμει, θα φανει οτι δεν το πληρωσε ο ιδιος και θα εχει συνεπειες. Μην κανετε του κεφαλιου σας για να γλιτωσετε 200 ευρω. Καλυτερα να ρωτατε ή να το κανετε σωστα.

και ποιος ειναι ο τροπος να το κανουμε σωστα εκτος απο αυτο που προβλεπεται ουτως η αλλως;

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, jimmys121979 said:

 

Να ρωτάς τον λογιστή σου. Το έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές. Χωρίς να έχετε απλές λογιστικές/εταιρικές γνώσεις κάνετε κινήσεις για να γλυτώσετε 200€. 

Ας κάνει μία αίτηση επιστροφής Φ.Π.Α. (αν είναι πιστωτικός) ο συνεργάτης να δούμε κάτι..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, bill_viper said:

Να ρωτάς τον λογιστή σου. Το έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές. Χωρίς να έχετε απλές λογιστικές/εταιρικές γνώσεις κάνετε κινήσεις για να γλυτώσετε 200€. 

Ας κάνει μία αίτηση επιστροφής Φ.Π.Α. (αν είναι πιστωτικός) ο συνεργάτης να δούμε κάτι..

φιλε δεν ειναι 200 ευρω. ειναι 300. τωρα εσυ αν εισαι τοσο απλας και δεν σε νοιαζει αυτο το ποσο δεν σημαινει οτι ετσι ειναι και για τους υπολοιπους οκ;

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, jimmys121979 said:

φιλε δεν ειναι 200 ευρω. ειναι 300. τωρα εσυ αν εισαι τοσο απλας και δεν σε νοιαζει αυτο το ποσο δεν σημαινει οτι ετσι ειναι και για τους υπολοιπους οκ;

Φίλε μου άλλο σου λένε τα παιδιά. Δεν έχει σημασια αν είναι 200 ή 300 ! Το θέμα είναι ότι μπορεί κάποιος να βρεί τον μπελά του...

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ειναι 200 ευρω. ειναι 300. τωρα εσυ αν εισαι τοσο απλας και δεν σε νοιαζει αυτο το ποσο δεν σημαινει οτι ετσι ειναι και για τους υπολοιπους οκ;
όταν ο φίλος σου ζητήσει επιστροφη ΦΠΑ και δεν προσκομίσει πληρωμή ΜΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΈΣΟ ΠΛΗΡΩΜΉΣ έμπλεξε
και εγώ ήθελα να μου πάρει η αδελφή μου κινητό ΑΛΛΆ μου είπε θα το πληρώσει ΕΚΕΊΝΗ με ΔΙΚΉ ΤΗΣ κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλάνε γνωστούς συγγενείς φίλους κλπ για να πάρουν ένα τηλεφωνάκι χωρίς να ξέρουν τις συνέπειες εάν μπλέξουν με καμμία εφορία και τραβιέται ο άνθρωπος 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα!

επειδή θέλω να το αγοράσω από ενα κατάστημα που δεν είναι τόσο γνωστό τι πρέπει να προσέξω για να μην την πατήσω?

 

 

όσο αφορά την πληρωμή στην αγορά με αποφορολογηση, ο νόμος λέει οτι για τιμολόγια από 500€ (καθαρή αξία) και πάνω πρέπει να γίνεται η πληρωμή με ηλεκτρονικά μέσα από λογαριασμό της επιχείρησης. Αυτό ισχύει για όλες τις αγορές, είτε έχουν ΦΠΑ είτε όχι.

Από εκεί και περα όμως δεν είναι δουλειά του καταστήματος να ελέγξει τον λογαριασμό ή την κάρτα που θα τους δώσεις... 

και αν τυχόν βγει σε έλεγχο η επιχείρηση και το βρουν, θα πετάξουν έξω το έξοδο με ότι αυτό συνεπάγεται στη φορολογία της επιχείρησης...

αλλά για δικαστήρια και φυλακές, δεν υπάρχει περίπτωση! 😁

 

 

Edited by jimsakpt3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, jimmys121979 said:

Σιγά ρε φιλε χαλαρωσε!! Μήπως θα πάμε και ισόβια; 😂😂

Εγώ ανάφερα ποιο είναι το σωστό. Τώρα σε συζητήσεις τύπου καφενείου δεν πρόκειται να συμμετάσχω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jimmys121979 said:

Από σήμερα και ‘γώ κάτοχος iPhone 14 pro max silver 256. Αγορά από public με άποφορολογηση με το ΑΦΜ του συνεργάτη μου και πληρωμή με την δίκη μου κάρτα χώρις κανένα πρόβλημα 

Γίνεται αυτό; 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Γίνεται αυτό; 

Όχι. Πρέπει να ειναι στο όνομα σου. Στο Πλαίσιο μου ζήτησαν και ταυτότητα και πιστωτικη στο όνομα μου

Link to comment
Share on other sites

  

17 ώρες πριν, jimmys121979 said:

Από σήμερα και ‘γώ κάτοχος iPhone 14 pro max silver 256. Αγορά από public με άποφορολογηση με το ΑΦΜ του συνεργάτη μου και πληρωμή με την δίκη μου κάρτα χώρις κανένα πρόβλημα 

Και μάλιστα έπρεπε να πληρωθεί από τον επαγγελματικό τραπεζικό λογ/σμό (που είναι δηλωμένος στην εφορία) του συνεργάτη σου, στον οποίο κόπηκε το τιμολόγιο.

 

4 ώρες πριν, jimsakpt3 said:

......και αν τυχόν βγει σε έλεγχο η επιχείρηση και το βρουν, θα πετάξουν έξω το έξοδο με ότι αυτό συνεπάγεται στη φορολογία της επιχείρησης......

 

 

και το ΦΠΑ που δεν πληρώθηκε θα τους το χαρίσουν;

Edited by Meraklis87
Link to comment
Share on other sites

Αν ο καθένας μπορούσε να πληρώσει με δικά του χρήματα όλοι θα κόβανε τιμολόγιο και θα το έπαιρναν χωρίς ΦΠΑ που για τους ιδιώτες είναι οικονομία στη τσέπη αλλα για τις εταιρείες έξοδο.

Επειδη δουλεύω σε λογιστήριο αναρωτιέμαι πως θα μηδενίσει το υπόλοιπο ο λογιστής που δεν υπάρχει αποδεικτικό πληρωμής. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Geo bebe said:

Αν ο καθένας μπορούσε να πληρώσει με δικά του χρήματα όλοι θα κόβανε τιμολόγιο και θα το έπαιρναν χωρίς ΦΠΑ που για τους ιδιώτες είναι οικονομία στη τσέπη αλλα για τις εταιρείες έξοδο.

Επειδη δουλεύω σε λογιστήριο αναρωτιέμαι πως θα μηδενίσει το υπόλοιπο ο λογιστής που δεν υπάρχει αποδεικτικό πληρωμής. 

Αν είναι εταιρεία ή ατομική με απλογραφικά βιβλία, δεν έχει να κλείσει υπόλοιπο προμηθευτή.

Link to comment
Share on other sites

Ότι συναλλαγή γίνει για εταιρεία άνω των 500€ η πληρωμή γίνεται αποκλειστικά με ΕΤΑΙΡΙΚΟΥΣ λογαριασμού , για κάτω των 500€ ισχύει το ίδιο αλλά και μετρητά! Παράδειγμα αν αγοράσεις ένα 14 pro max και πηγαίνοντας σπίτι βλέπεις οτι έχει καμμένη οθόνη και το επιστρέφεις πίσω για αντικατάσταση πρέπει να κοπεί δελτίο αποστολής από την εταιρία. Αν παραγγείλεις κάτι και βάλεις αποστολή στο χώρο σου αυτό σημαίνει ότι πρέπει να στο στείλει στην ΕΤΑΙΡΕΙΑ και όχι στο σπίτι σου. Ότι απορία έχουμε καλό είναι να μιλάμε με τον λογιστή του εκάστοτε που θα κοπεί το τιμολόγιο. Είναι μικρές λεπτομέρειες οι οποίες μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα σε αυτόν που μας κάνει την εξυπηρέτηση και μας δίνει το ΦΠΑ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, jimsakpt3 said:

Χαιρετώ την παρέα!

επειδή θέλω να το αγοράσω από ενα κατάστημα που δεν είναι τόσο γνωστό τι πρέπει να προσέξω για να μην την πατήσω?

 

για αυτό γνωρίζετε κάτι? 

πως μπορώ να καταλάβω αν η συσκευή είναι από τον επίσημο ελληνικό εισαγωγέα ή οχι?

και τι σημαίνει στην περίπτωση που δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 minutes ago, jimsakpt3 said:

 

για αυτό γνωρίζετε κάτι? 

πως μπορώ να καταλάβω αν η συσκευή είναι από τον επίσημο ελληνικό εισαγωγέα ή οχι?

και τι σημαίνει στην περίπτωση που δεν είναι?

Από όχι γνωστό κατάστημα δε θα πάρεις συσκευή επίσημης εισαγωγής. Τέτοιες συσκευές στο κουτί στο πίσω μέρος έχουν εκτός των άλλων και ελληνική περιγραφή.

Όπως και να έχει, όλες οι συσκευές έχουν ένα χρόνο εγγύηση από την ίδια την Apple ανεξαρτήτως καταστήματος αγοράς. Προτίμησε ευρωπαϊκή συσκευή για να μην έχεις πρόβλημα με το τοπικό επίσημο service σε περίπτωση που το χρειαστείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, athanaso77 said:

Από όχι γνωστό κατάστημα δε θα πάρεις συσκευή επίσημης εισαγωγής. Τέτοιες συσκευές στο κουτί στο πίσω μέρος έχουν εκτός των άλλων και ελληνική περιγραφή.

Όπως και να έχει, όλες οι συσκευές έχουν ένα χρόνο εγγύηση από την ίδια την Apple ανεξαρτήτως καταστήματος αγοράς. Προτίμησε ευρωπαϊκή συσκευή για να μην έχεις πρόβλημα με το τοπικό επίσημο service σε περίπτωση που το χρειαστείς.

αρκεί δηλαδή να γράφει EU σωστά?

κατά τα άλλα αν είναι του Γερμανικού πχ εισαγωγέα δεν πειράζει κάπου αλλού? 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 ώρες πριν, jimsakpt3 said:

αρκεί δηλαδή να γράφει EU σωστά?

κατά τα άλλα αν είναι του Γερμανικού πχ εισαγωγέα δεν πειράζει κάπου αλλού? 

Όχι κανένα απολύτως πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...