Jump to content

Νέα πακέτα FTTH 300,500 mbps και 1GBPS


Gv2008
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέα πακέτα FTTH 300 mbps, 500 mbps και 1GBPS από την COSMOTE. Διαθέσιμα από 15 Σεπτεμβρίου μετά την έγκριση της Ε.Ε.Τ.Τ. Θα ακολουθήσουν οι Vodafone και WIND/NOVA?

 

Η ανακοίνωση της COSMOTE:

 

Για πρώτη φορά ταχύτητα 1 Gbps
στο δίκτυο COSMOTE Fiber!
 

Ξεκινήσαμε το μεγάλο έργο επέκτασης του COSMOTE Fiber, για να φέρουμε την δύναμη των οπτικών ινών από την μία άκρη της Ελλάδας ως την άλλη.

Και τώρα συνεχίζουμε!

Φέρνουμε στο σπίτι και την επιχείρηση, νέες ασύλληπτες ταχύτητες

300Mbps • 500Mbps • 1Gbps

για να απολαμβάνεις την απόλυτη εμπειρία Internet.

Οι νέες ταχύτητες COSMOTE Fiber θα διατεθούν εμπορικά, μετά την έγκρισή τους από την ΕΕΤΤ, σε περιοχές με υποδομή Fiber To The Home. Στόχος είναι η εμπορική διάθεση στις 15 Σεπτεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ναι και σιγουρα με λιγοτερα χρηματα αν σκεφτουμε οτι το unlimited συμβολαιο κινητης παιζει και στα 35€ ή και την φαση με την καρτοκινητη που δινει σχεδον για μισο χρονο απεριοριστο 5g με 10€/μηνα. Στην πραξη ομως δεν ειναι ετσι. Μολις φορτωσει και η περιοχη σου απο 5g συσκευες/χρηστες που θα ζοριζουν την κεραια που σε εξυπηρετει, θα δεις ποση χασουρα θα εχεις σε σχεση με την οπτικη ινα..

Link to comment
Share on other sites



Θεωρητικα ναι και σιγουρα με λιγοτερα χρηματα αν σκεφτουμε οτι το unlimited συμβολαιο κινητης παιζει και στα 35€ ή και την φαση με την καρτοκινητη που δινει σχεδον για μισο χρονο απεριοριστο 5g με 10€/μηνα. Στην πραξη ομως δεν ειναι ετσι. Μολις φορτωσει και η περιοχη σου απο 5g συσκευες/χρηστες που θα ζοριζουν την κεραια που σε εξυπηρετει, θα δεις ποση χασουρα θα εχεις σε σχεση με την οπτικη ινα..


Το 5G δεν μπουκώνει. Είναι διαφορετική τεχνολογία από το 4G. Επίσης μια σύνδεση 5G κοστίζει μόλις 3 ευρώ τον μήνα, οπότε συμφέρει έναντι των επίγειων συνδέσεων.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:


 

 


Το 5G δεν μπουκώνει. Είναι διαφορετική τεχνολογία από το 4G. Επίσης μια σύνδεση 5G κοστίζει μόλις 3 ευρώ τον μήνα, οπότε συμφέρει έναντι των επίγειων συνδέσεων.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Το 5G στο μέλλον όταν δε θα μοιράζεται πόρους με το 4G έτσι λένε δε θα μπουκώνει... Μένει να το διαπιστώσουμε αν και όταν.. Και μέχρι τότε προσωπικά κρατώ μικρό καλάθι..  Για τώρα το 5g που έχουμε σήμερα,μια χαρά ζορίζεται και αυτό όταν υπάρχει κίνηση στο δίκτυο.. Τα 3€ πως προκύπτουν? Εννοεις την extra sim του συμβολαίου κινητής?

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 5/9/2022 at 6:32 ΜΜ, toxotis70 said:

Με τι uploads?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

To upload δεν είναι ικανοποιητικό. παραθέτω αντίστοιχα FTTH τεστ από πρόσφατες επισκέψεις μου στο Μιλάνο (μετρήσεις με κινητό ασύρματα),
σε κοινό διαμέρισμα όπου έμεινα.

https://www.speedtest.net/my-result/a/8713068307
https://www.speedtest.net/my-result/a/8713656285

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχο upload και από 300αρα γραμμή στο Παρίσι πάλι από απλό διαμέρισμα (με ασύρματη μέτρηση από κινητό)

https://www.speedtest.net/my-result/a/8718116254

https://www.speedtest.net/my-result/a/8715690963

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολλά χρήματα για τα πακέτα πάνω από 300Mbps,για εμένα θα πρέπει να δίνει upload τουλάχιστον το 25-30% στις σταθερές γραμμες. 30 και 50Mbps Upload δεν αρκούν για επαγγελματική τουλάχιστον χρήση και όσους δουλεύουν μέσω Διαδικτύου. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στην 300αρα γραμμη με το Speedport τιποτα το ιδιαιτερο σε ταχυτητα. Με το fritz 5530 πιστευεται θα βελτιωθουν τα πραγματα;
τι ακριβώς εννοείς τίποτα το ιδιαίτερο; Δεν πιάνεις τα 300mbit; Εγω με το speedport είμαι καρφωμενος στα 300+

Στάλθηκε από το Galaxy Z Fold 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...