Jump to content

Sony Xperia 5 IV


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

Και τα 2 τα πήρα τώρα οπότε δεν έχω άποψη ακόμα. Συγκριτικο σε κάμερα θες; Ίσως κάνω κάτι έχω και το s22 ultra της γυναίκας. Αλλά γενικά είναι ένα κλικ πιο κάτω. Απλά είναι πανέμορφο, βολικό στο κράτημα και γρήγορο.

Αυτό θα έγραφα κι εγώ. Αν δεν ενδιαφέρει κάποιον το τέλειο κράτημα που έχει(και βάρος μαζί), η θύρα ακουστικών και η κάρτα μνήμης, άνετα πας σε iPhone. Αν δεν υπήρχαν τα Sony δεν ξερω αν θα ήμουν σε android κι εγώ ,επειδή δε βρίσκω κινητό με αυτό το σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχοντας κι εγώ το 5 IV στα χέρια μου για 2 εβδομάδες μπορώ να πω ότι είναι φανταστική συσκευή.

Το μόνο που με χάλασε είναι το μικρό πλάτος, το οποίο ναι μεν βοηθάει στο κράτημα, αλλά στο texting μου δημιούργησε πόνο σε αντίχειρες.

Καμερα: στα περισσότερα σενάρια μου άρεσε περισσότερο από iPhone 14 Pro καθώς το γούστο μου δίνει προτεραιότητα στο colour accuracy και στην ρεαλιστικη αποτύπωση της πραγματικότητας. Δεν ασχολούμαι με… 500% zoom όπως μια ψυχή εδώ μέσα, ούτε με ενδιαφέρουν τα portrait shots, ούτε οι βραδινές φωτό να κάνουν τη νύχτα-μέρα. 

Πολλα μπράβο στη Sony για τη συσκευή αυτή. 

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, megatr0n said:

Έχοντας κι εγώ το 5 IV στα χέρια μου για 2 εβδομάδες μπορώ να πω ότι είναι φανταστική συσκευή.

Το μόνο που με χάλασε είναι το μικρό πλάτος, το οποίο ναι μεν βοηθάει στο κράτημα, αλλά στο texting μου δημιούργησε πόνο σε αντίχειρες.

Καμερα: στα περισσότερα σενάρια μου άρεσε περισσότερο από iPhone 14 Pro καθώς το γούστο μου δίνει προτεραιότητα στο colour accuracy και στην ρεαλιστικη αποτύπωση της πραγματικότητας. Δεν ασχολούμαι με… 500% zoom όπως μια ψυχή εδώ μέσα, ούτε με ενδιαφέρουν τα portrait shots, ούτε οι βραδινές φωτό να κάνουν τη νύχτα-μέρα. 

Πολλα μπράβο στη Sony για τη συσκευή αυτή. 

Δωσε ζουμ στο λαο!! 

Λοιπον, αν και δεν την εχω δοκιμασει συστηματικα καθως δεν εχω προλαβει και επειδη ξενερωσα που δε μπορουσα να δουλεψω το drone μου με την ευκολια που μπορουσα με το προηγουμενο κινητο ( το hack ειναι πολυ σημαντικο γιατι το σημα δεν παλευεται αν δεν αλλαξει, εχει πολλες αποσυνδεσεις με CE ενω οταν παιζει με FCC δουλευει αψογα)  δεν εκανα και δοκιμες στην καμερα να συγκρινω με iphone Και s22. 

Παρολα αυτα μες το σπιτι που εβγαλα τυχαια πχ το ποδι μου ετσι χαζευοντας, δεν μπορουσε με τιποτα να εστιασει οταν το iphone εβγαζε πεντακαθαρα το τζιν και εβλεπες τις ραφες. Στο σονυ εβλεπες μια αλοιφη δυστυχως. μετα απο καμια 10αρια προσπαθειες σε διαφορες αποστασεις εβγαλε και αυτο καλη φωτο αλλα το χρωμα το σκοτωσε. 

αυτη ειναι η μονη συγκριση που εκανα και αυτο γιατι παλευα με το drone και επαιξα λιγο. Θα προσπαθησω να κανω συγκριτικο οπως κανω και αλλες φορες αν και πλεον δεν εχω καθολου χρονου. 

 

Αυτο που με ενθουσιαζει στο σονυ ειναι το μεγεθος που εμενα με βολευει για καθημερινη χρηση καθως μιλαω αρκετα αλλα και γραφω και μπορω να τα κανω ανετα με ενα δαχτυλο (επιτελους) καθως και το σχεδιο/υλικα που ειναι κορυφαια και δεν τα αλλαζω με apple. Το iphone δεν με βολευει σε μενου κτλ απλα το πηρα ετσι για αλλαγη αφου καταφερα και περασα ολα τα δεδομενα μου, και viber μηνυματα που χρειαζομουν.

8 ώρες πριν, Zouk Ju said:

Αυτό θα έγραφα κι εγώ. Αν δεν ενδιαφέρει κάποιον το τέλειο κράτημα που έχει(και βάρος μαζί), η θύρα ακουστικών και η κάρτα μνήμης, άνετα πας σε iPhone. Αν δεν υπήρχαν τα Sony δεν ξερω αν θα ήμουν σε android κι εγώ ,επειδή δε βρίσκω κινητό με αυτό το σύνολο.

Για μενα η καρτα μνημης ειναι λιγο θεμα. εβαλα μια 512 σε ενα φθηνοτερο Samsung και σερνοταν. επομενως θελει καλη καρτα και καλο κινητο για να μην δημιουργει προβλημα. ΕΠισης με cloud κανεις δουλεια αλλα οκ δεν ειναι το ιδιο με το να τα εχεις στην καρτα σε πληρη αναλυση και χωρις ιντερνετ.  Ακουστικα οκ βαζω στο type c, πλεον με καλες μπαταριες δεν μου τυχαινει να θελω θυρα για φορτιση και ακουστικα, ασε που εχω και buds. 

Γενικα νομιζω οτι δεν ειναι τοσο κινητρο αυτα τα 2 αλλα μετρανε θετικα!

Απο εκει και περα ποιοτητα κατασκευης και πλατος ειναι πιο σημαντικα για τα δικα μου δεδομενα. ακομα και το Xperia 1 επειδη ειναι στενο ειναι τελειο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω με τις φωτο ειμαι 100% ικανοποιημενος, χθες εκανα ενα συγκριτικο με ενα oneplus διετιας σε πορτραιτα  στην εξοχη και του oneplus ηταν λιγο πιο ζωντανα τα χρωματα. Δεν ξερω πως θα ηταν σε υπολογιστη η εκτυπομενες αλλα στην οθονη του κινητου φενονταν καλυτερες του oneplus. Δεν λεω οτι ηταν κακες του sony, για μενα που δεν κοιταω τοσο τις λεπτομεριες μια χαρα μου φανηκαν απλα για την τιμη του και το ονομα της sony στις καμερες θα μπορουσαν και καλυτερα..Βλεπω πιο γηινα χρωματα στην sony και πιο κοντα στην πραγματικοτητα αλλα ειναι και λιγο σαν μουντες..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

βασικα αν θελει ας τις ανεβασει στο flickr να τις ριξει κατευθειαν εδω να τις δουμε και εμεις. αν εχει ορεξη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To κινητο το εχω εδω και δυο μηνες και ειπα να γραψω την γνωμη μου.. Ειναι απο τα ομορφοτερα κινητα που ειχα ποτε και ειδικα στο πρασινο χρωμα και για μενα ειναι πολυ βολικο στο χερι το μεγεθος του. Ποιοτητα υλικων πολυ καλη και γενικα χαίρεσαι να κρατας το κινητο στα χερια σου. Ξεκλειδομα πολυ βολικο στο πλαι και αμεσο, δεν μου αρεσε που δεν ειχε double tap να κλειδωνει αλλα βρηκα εφαρμογη στο μαρκετ. Μπαταρια μια χαρα μου κραταει, με την χρηση μου σιγουρα δυο μερες και οθονη την εχω στα 120hz  και αρκετα φωτεινη, αλλα για πιο σιγουρες εκτιμησεις για την οθονη θα εχω το καλοκαιρι. Φωτογραφιες και βιντεο ικανοποιημενος αλλα δεν ξετρελαθηκα κιολας ισως επειδη δεν ειμαι και πολυ απαιτητικος, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην ειναι κουνημενες γιατι εχω μικρο παιδι και μεχρι τωρα παει καλα. Δεν το ενιωσα να ζεστενετε πολυ, μονο μερικες φορες λιγο σε καποιες βιντεοκλησεις μεγαλης διαρκειας αλλα τιποτα ανησυχητικο. Δεν παιζω βαρια παιχνιδια και δεν βγαζω 4κ βιντεο και ισως για αυτο δεν συναντησα υψηλες θερμοκρασιες. Για εμενα το μεγαλυτερο λαθος της εταιριας ειναι στο οτι δινει μονο 2 μεγαλες αναβαθμισεις και η τιμη του. Θεωρω τα 1000 ευρω που κανει τωρα το κινητο, εκτος τοπου και χρονου σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Γενικα ικανοποιημενος μεχρι τωρα και ελπιζω να το κρατησω αρκετα χρονια χωρις θεματα.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, filkatsxlt said:

To κινητο το εχω εδω και δυο μηνες και ειπα να γραψω την γνωμη μου.. Ειναι απο τα ομορφοτερα κινητα που ειχα ποτε και ειδικα στο πρασινο χρωμα και για μενα ειναι πολυ βολικο στο χερι το μεγεθος του. Ποιοτητα υλικων πολυ καλη και γενικα χαίρεσαι να κρατας το κινητο στα χερια σου. Ξεκλειδομα πολυ βολικο στο πλαι και αμεσο, δεν μου αρεσε που δεν ειχε double tap να κλειδωνει αλλα βρηκα εφαρμογη στο μαρκετ. Μπαταρια μια χαρα μου κραταει, με την χρηση μου σιγουρα δυο μερες και οθονη την εχω στα 120hz  και αρκετα φωτεινη, αλλα για πιο σιγουρες εκτιμησεις για την οθονη θα εχω το καλοκαιρι. Φωτογραφιες και βιντεο ικανοποιημενος αλλα δεν ξετρελαθηκα κιολας ισως επειδη δεν ειμαι και πολυ απαιτητικος, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην ειναι κουνημενες γιατι εχω μικρο παιδι και μεχρι τωρα παει καλα. Δεν το ενιωσα να ζεστενετε πολυ, μονο μερικες φορες λιγο σε καποιες βιντεοκλησεις μεγαλης διαρκειας αλλα τιποτα ανησυχητικο. Δεν παιζω βαρια παιχνιδια και δεν βγαζω 4κ βιντεο και ισως για αυτο δεν συναντησα υψηλες θερμοκρασιες. Για εμενα το μεγαλυτερο λαθος της εταιριας ειναι στο οτι δινει μονο 2 μεγαλες αναβαθμισεις και η τιμη του. Θεωρω τα 1000 ευρω που κανει τωρα το κινητο, εκτος τοπου και χρονου σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Γενικα ικανοποιημενος μεχρι τωρα και ελπιζω να το κρατησω αρκετα χρονια χωρις θεματα.

Εαν θέλεις να μην έχεις κουνημένες φώτο ,είτε να πηγαίνεις στη λειτουργία Auto (οχι basic ,εκεί μπορεί να δεις και καθυστέρηση 4 δευτερόλεπτα σε φώτο γιατί ρυθμίζει το κλείστρο παράξενα ,ειδικά αν δεν έχει καλό φωτισμό ), είτε στο P, αλλα εκεί θα πρέπει εσύ να 'μιλήσεις' στο κινητό μέσω του ISO και το δείκτη EV που θα εμφανίζεται πάνω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Zouk Ju said:

Εαν θέλεις να μην έχεις κουνημένες φώτο ,είτε να πηγαίνεις στη λειτουργία Auto (οχι basic ,εκεί μπορεί να δεις και καθυστέρηση 4 δευτερόλεπτα σε φώτο γιατί ρυθμίζει το κλείστρο παράξενα ,ειδικά αν δεν έχει καλό φωτισμό ), είτε στο P, αλλα εκεί θα πρέπει εσύ να 'μιλήσεις' στο κινητό μέσω του ISO και το δείκτη EV που θα εμφανίζεται πάνω δεξιά.

Θεωρεις δηλαδη  οτι στο auto βγαζει καλυτερες φωτο  απο το basic? Τα εχεις δικιμασει και τα δυο? 

:respect:
Link to comment
Share on other sites

με τίποτα αυτό!

Εχω αλλάξει απο το 1ii μέχρι το 1iv και βγάζουν ακριβώς το ίδιο το basic με το auto και αναφέροομαι συγκεκριμένα στο iv.

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, guy_fawkes said:

με τίποτα αυτό!

Εχω αλλάξει απο το 1ii μέχρι το 1iv και βγάζουν ακριβώς το ίδιο το basic με το auto και αναφέροομαι συγκεκριμένα στο iv.

 

Eπειδη εχεις τωρα pixel η διαφορα μεταξυ τους ειναι μεγαλη? 

:respect:
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, filkatsxlt said:

Eπειδη εχεις τωρα pixel η διαφορα μεταξυ τους ειναι μεγαλη? 

σε φωτογραφία εννοείς ή γενικά?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, guy_fawkes said:

σε φωτογραφία εννοείς ή γενικά?

σε φωτογραφια αλλα αν θες πες και γενικα

:respect:
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, filkatsxlt said:

σε φωτογραφια αλλα αν θες πες και γενικα

Σαν ποιότητα κατασκευής το Sony είναι μακράν πολύ μπροστά.

Ηχος καλύτερος στο Sony αλλά ποιος ακούει τραγούδια απο τα ηχεία του κινητού?

Οθόνη λίγο καλύτερη του Pixel και εννοώ οτι είναι πιο φωτεινή.

Μπαταρία και εδώ το Pixel είναι λίγο μπροστά μιας και κάνει καλύτερη διαχείριση.

Φωτογραφία και Video είναι πολύ μπροστά το pixel με φωτογραφίες real to life, εδώ πρέπει να πω οτι άλλος έχει το όνομα και άλλος την χάρη αναφορικά με το πόσο πιο κοντά είναι σε αυτό που βλέπει το ανθρώπινο μάτι. Εχει λίγο παραπάνω oversharpening αλλά η λεπτομέρεια που αποτυπώνει το Pixel δεν το φτάνει το Sony. Στις δε νυχτερινές η διαχείριση που κάνει στις φωτεινές πηγές αλλά και χωρίς αυτές είναι το κάτι άλλο.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Sony Xperia 5 II, το οποιο μου χαλασε λιγες μερες μετα τη ληξη της διετους εγγυησης.

Πολυ ευχαριστημενος απο το 5 II, αλλα θα ηθελα, σκεπτομενος και το κοστος του, να κρατησει παραπανω... 

Επρεπε να τρεξω, να παρω βιαστικα καποιο, και πηγα στο Sony Xperia 5 IV, κυριως λογω αμεσης διαθεσιμοτητας. Αν και το πηρα σε προσφορα 799 € αν θυμαμαι καλα, νομιζω πως η τιμη του ειναι τσιμπημενη... 

Μια χαρα συσκευη, σιγουρα καποιες βελτιωσεις σε σχεση με το Xperia 5 ΙΙ, αλλα δε νομιζω πως ειδα καποια μεγαλη διαφορά.

Εχω 2 θεματα μεχρι στιγμης:

ι) To android auto δεν δουλευει τοσο αψογα οσο με το Xperia 5 ΙΙ.

ιι) Η πυξιδα μερικες φορες δεν δουλευει καθολου ή δειχνει λανθασμενα (παροτι προσπαθω να το φτιαξω με calibration).

Ελπιζω να φτιαχτουν αυτα τα θεματα με καποιο update...

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, looker said:

Ειχα το Sony Xperia 5 II, το οποιο μου χαλασε λιγες μερες μετα τη ληξη της διετους εγγυησης.

Πολυ ευχαριστημενος απο το 5 II, αλλα θα ηθελα, σκεπτομενος και το κοστος του, να κρατησει παραπανω... 

Επρεπε να τρεξω, να παρω βιαστικα καποιο, και πηγα στο Sony Xperia 5 IV, κυριως λογω αμεσης διαθεσιμοτητας. Αν και το πηρα σε προσφορα 799 € αν θυμαμαι καλα, νομιζω πως η τιμη του ειναι τσιμπημενη... 

Μια χαρα συσκευη, σιγουρα καποιες βελτιωσεις σε σχεση με το Xperia 5 ΙΙ, αλλα δε νομιζω πως ειδα καποια μεγαλη διαφορά.

Εχω 2 θεματα μεχρι στιγμης:

ι) To android auto δεν δουλευει τοσο αψογα οσο με το Xperia 5 ΙΙ.

ιι) Η πυξιδα μερικες φορες δεν δουλευει καθολου ή δειχνει λανθασμενα (παροτι προσπαθω να το φτιαξω με calibration).

Ελπιζω να φτιαχτουν αυτα τα θεματα με καποιο update...

 

Τι εννοείς σου χάλασε? Σου επεσε η ηταν κατι μηχανικο? Και αν ηταν μηχανικο ποσο θελανε για να στο επισκευασουν? Υποτίθεται παιρνουμε πιο καλα και ακριβα κινητα για να μας κρατανε χρόνια. Το τελευταιο μου κινητο oneplus εχει πανω απο 5 χρονια και συνεχιζει κανονικα. Οπως και απο αυτο το κινητο περιμενω να μου κρατησει πανω απο 5 χρόνια..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε μια αναβάθμιση λογισμικού σήμερα, υπάρχει η δυνατότητα να ξερω τι αλλάζει η κάθε καινούργια αναβάθμιση γιατί δεν γράφει τίποτα. Γενικά εσείς με τις καινούργιες αναβαθμίσεις βλέπετε καμία διαφορά στο κινητο?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, filkatsxlt said:

Μου ήρθε μια αναβάθμιση λογισμικού σήμερα, υπάρχει η δυνατότητα να ξερω τι αλλάζει η κάθε καινούργια αναβάθμιση γιατί δεν γράφει τίποτα. Γενικά εσείς με τις καινούργιες αναβαθμίσεις βλέπετε καμία διαφορά στο κινητο?

και μενα μου ηρθε, λογικα ασφαλειας ηταν αφου δεν ηταν πολλα ΜΒ, καπου 350 ηταν νομιζω, οπως καθε φορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάθε χρόνο λέω θα αντικαταστήσω το s10e με Xperia 5 και όλο το καθυστερω με τις ανάμεικτες απόψεις. Πείτε οι κάτοχοι (ακόμα και του Xperia 1 Mark 1-4). Αξίζει να περιμένω το 5 v , που στάνταρ θα έχει κάνα χιλιάρικο? Να πάρω το 5iv που το βρίσκω στα 850?

 

Να πω ότι εμένα το λογισμικό της Samsung μου αρέσει πολύ και υπάρχουν κάποια Features που θα μου λείψουν (πχ swipe to call). Όμως με εκνευρίζει η έλλειψη θύρας ακουστικών από ιδεολογικής άποψης (δεν με ενοχλεί να πάρω dongle, αλλά για το γαμ**ο) , και είναι ο ένας από τους 2 λόγους που θέλω την αλλαγή.

Ο δεύτερος είναι ότι μου αρέσει η ιδέα του ξεχωριστού shutter button. Δεν το έχω με φωτογραφία και ρυθμίσεις όμως. Ενδιαφέρομαι να μάθω , αλλά οι περισσότερες και σημαντικότερες στιγμές για να απαθανατίσω, θα είναι του παιδιού μου, ή σε καμία συναυλία, που δεν σηκώνουν πολύ σεταρισμα για την τέλεια φωτό. Με το αυτόματο θα έχω επαρκή αποτελέσματα?

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να κάνω street ή nature φωτογραφία, που είναι το 90% των φωτογραφιών που βλέπω να ανεβάζουν στο reddit όσοι έχουν Xperia. Αντιθέτως θέλω να βγάζω πορτραίτα.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Κάθε χρόνο λέω θα αντικαταστήσω το s10e με Xperia 5 και όλο το καθυστερω με τις ανάμεικτες απόψεις. Πείτε οι κάτοχοι (ακόμα και του Xperia 1 Mark 1-4). Αξίζει να περιμένω το 5 v , που στάνταρ θα έχει κάνα χιλιάρικο? Να πάρω το 5iv που το βρίσκω στα 850?

 

Να πω ότι εμένα το λογισμικό της Samsung μου αρέσει πολύ και υπάρχουν κάποια Features που θα μου λείψουν (πχ swipe to call). Όμως με εκνευρίζει η έλλειψη θύρας ακουστικών από ιδεολογικής άποψης (δεν με ενοχλεί να πάρω dongle, αλλά για το γαμ**ο) , και είναι ο ένας από τους 2 λόγους που θέλω την αλλαγή.

Ο δεύτερος είναι ότι μου αρέσει η ιδέα του ξεχωριστού shutter button. Δεν το έχω με φωτογραφία και ρυθμίσεις όμως. Ενδιαφέρομαι να μάθω , αλλά οι περισσότερες και σημαντικότερες στιγμές για να απαθανατίσω, θα είναι του παιδιού μου, ή σε καμία συναυλία, που δεν σηκώνουν πολύ σεταρισμα για την τέλεια φωτό. Με το αυτόματο θα έχω επαρκή αποτελέσματα?

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να κάνω street ή nature φωτογραφία, που είναι το 90% των φωτογραφιών που βλέπω να ανεβάζουν στο reddit όσοι έχουν Xperia. Αντιθέτως θέλω να βγάζω πορτραίτα.

 

προερχόμενος απο σχεδόν όλες τις σειρές xperia 1 (Ii,iii,iv) θα σου πω οτι δεν αξίζουν τα 850€ για το πεντάρι, καλύτερα να το βρεις μεταχειρισμένο σε πολύ χαμηλότερη τιμή.

Με το αυτόματο θα έχεις μια χαρά αποτελέσματα αλλά υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά" και αυτό είναι οτι η συσκευή δεν είναι "τίμια" η να στο πω αλλιώς vfm.

Για εμένα καλύτερα να βρεις ενα μεταχειρισμένο που οι τιμές είναι πεσμένες και να μην διακινδυνέψεις ενα τόσο μεγάλο ποσό για κάτι που μπορεί να σε απογοητεύσει σε σχέση με τα χρήματα του πάντα. 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες από τα περισσότερα 1 βλέπω στην υπογραφή σου. Μιας και πηγες στο pixel στην πορεία, πώς αξιολογείς την διαφορά? Δεδομένου ότι κι αυτά έχουν μια τεράστια διαφορά τιμής.

Το ότι το Σόνυ δεν είναι vfm το ξέρω. Το ερώτημα είναι , συγκριτικά με το καινουριο s23 πχ, που με τις προσφορές βγαίνει στα 780 (+δώρο ασύρματα ακουστικά), πόσο θα νιώσω κορόιδο? Ήδη το σ23 μου φαίνεται ακριβό, όταν το 2019 πήρα το s10e με 500.

Για μεταχειρισμένο θα το σκεφτώ, αν και σε τέτοιες συσκευές προτιμώ να έχω εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sneakysneaky said:

Πέρασες από τα περισσότερα 1 βλέπω στην υπογραφή σου. Μιας και πηγες στο pixel στην πορεία, πώς αξιολογείς την διαφορά? Δεδομένου ότι κι αυτά έχουν μια τεράστια διαφορά τιμής.

Το ότι το Σόνυ δεν είναι vfm το ξέρω. Το ερώτημα είναι , συγκριτικά με το καινουριο s23 πχ, που με τις προσφορές βγαίνει στα 780 (+δώρο ασύρματα ακουστικά), πόσο θα νιώσω κορόιδο? Ήδη το σ23 μου φαίνεται ακριβό, όταν το 2019 πήρα το s10e με 500.

Για μεταχειρισμένο θα το σκεφτώ, αν και σε τέτοιες συσκευές προτιμώ να έχω εγγύηση.

s23 δεν έχω δουλέψει και θα αργήσω.

Αναφορικά με το pixel, θα σου πω οτι σε φωτογραφία είναι απο τις καλύτερες συσκευές εκεί έξω, γράφουν οι κάτοχοι των sony (και εγώ κάποτε) για τα φυσικά χρώματα που έχουν οι φωτογραφίες και την λεπτομέρεια, μπορώ να σου πω οτι την λεπτομέρεια και την φυσικότητα στα χρώματα που έχει το Pixel, το sony δεν το έχει ούτε κατά διάνοια. Τα χρήματα που έχει το Pixel θα πρέπει να αισθάνονται όλοι οι κάτοχοι ναυαρχίδων κορόιδα, αλλά χάνεις σε άλλα και αυτά τα άλλα είναι το επίσημο service και το vowifi & 5G. (volte έχει αν είσαι με cosmote) Στο μόνο που δίνω credits στο SONY είναι τα υλικά κατασκευής, που πλησιάζει στην αίσθηση iphone. 

Πάντως για σειρά ΙV εγώ δεν θα πήγαινα, ήταν η σειρά που με ανάγκασε να στραφώ σε άλλη συσκευή εκτός SONΥ αλλά το κριτήριο μου ήταν η σειρά η αμέσως προηγούμενη και όχι μια άλλη εταιρία, άρα μην με λαμβάνεις υπόψη σε αυτό.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος του 5 iv και προερχόμενος από τα iphone 12 mini και xperia 5 ii μπορω να πω με ευκολία ότι ακόμα και το 5 ii, πόσο μάλλον το iv, είναι εξεταστικές και τίμιες συσκευές! Τώρα για το 5 iv αν σε ενδιαφέρουν η επέκταση μνήμης και το  3,5 Jack , όλες οι pro λειτουργίες στους φακούς σε photo και video, τα sailing point's δηλαδή του τηλεφώνου, τότε μην το σκέφτεσαι δεν υπάρχει εναλλακτική.

Τώρα σχετικά με τη σύγκριση pixel - xperia θεωρώ ότι δεν είναι σωστή καθώς είναι δύο εκ διαμέτρου διαφορετικές συσκευές για διαφορετικούς σε απαιτήσεις χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

>Το iphone 12 mini το εχει η γυναικα μου και το βρισκω ιδανικο σε μεγεθος. Αλλα ios δεν αντεχω, 3 χρονια ειχα το 6s. H καρτα μνημης δεν αξιοποιειται και στο σ10ε που εχω. Δεν καταλαβαινω πώς εννοεις τους διαφορετικούς χρήστες, ή μάλλον για να το θέσω διαφορετικά: δεν έχω ασχοληθεί με φωτογραφία, προτιμω τα "φυσικά" χρώματα (κάτι που λείπει στο σαμσουνγκ), αλλά αν θέλω να βγάλω μια φωτογραφία στιγμής την κόρη μου (80% της χρήσης), δεν θα μπορεσω να ασχοληθω με παραμετροποιησεις.  Δεν μ'ενδιαφέρει αν το πιξελ θα βγαλει καλυτερη φωτογραφία, με ενδιαφέρει όμως το αποτέλσμα του xperia να είναι καλύτερο απο κινητο των 200 Ευρώ.

 

@guy_fawkes μένω στην Γερμανία, οπότε το μειoνέκτημα του σερβις δεν υφίσταται ευτυχώς.  Απλως και το 7αρι ειναι σχετικα μεγαλο για τα γουστα μου. Περιμενω να βγει και το 7α που λεγεται οτι θα ειναι 6.1 ιντσες.

Απ'ο,τι καταλαβαινω, θα περιμενω κι αλλο μεχρι να ανακοινωθει το 5ν. Και μετά βλέπω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sneakysneaky said:

>Το iphone 12 mini το εχει η γυναικα μου και το βρισκω ιδανικο σε μεγεθος. Αλλα ios δεν αντεχω, 3 χρονια ειχα το 6s. H καρτα μνημης δεν αξιοποιειται και στο σ10ε που εχω. Δεν καταλαβαινω πώς εννοεις τους διαφορετικούς χρήστες, ή μάλλον για να το θέσω διαφορετικά: δεν έχω ασχοληθεί με φωτογραφία, προτιμω τα "φυσικά" χρώματα (κάτι που λείπει στο σαμσουνγκ), αλλά αν θέλω να βγάλω μια φωτογραφία στιγμής την κόρη μου (80% της χρήσης), δεν θα μπορεσω να ασχοληθω με παραμετροποιησεις.  Δεν μ'ενδιαφέρει αν το πιξελ θα βγαλει καλυτερη φωτογραφία, με ενδιαφέρει όμως το αποτέλσμα του xperia να είναι καλύτερο απο κινητο των 200 Ευρώ.

 

@guy_fawkes μένω στην Γερμανία, οπότε το μειoνέκτημα του σερβις δεν υφίσταται ευτυχώς.  Απλως και το 7αρι ειναι σχετικα μεγαλο για τα γουστα μου. Περιμενω να βγει και το 7α που λεγεται οτι θα ειναι 6.1 ιντσες.

Απ'ο,τι καταλαβαινω, θα περιμενω κι αλλο μεχρι να ανακοινωθει το 5ν. Και μετά βλέπω τι θα κάνω.

Σχετικά με το διαφορετικούς χρήστες εννοώ ουσιαστικά αυτό που γράφεις κι εσύ, δηλαδή ότι ποτέ, δεν σου χρειάστηκε η sd στο s10e ή π.χ. ότι μπορεί κάποιος πότε να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσει το audio jack γιατί δεν βλέπει διάφορα σε Bluetooth και ενσύρματα ακουστικά ή στο ότι μπορεί να θέλει ένα γρήγορο βίντεο αντί να τραβήξει μια μικρή ταινία cinematic με το video pro app. Οπότε άλλες απαιτήσεις σαν χρήστης έχεις εσύ που θες άμεσο αποτέλεσμα από τις φωτογραφίες σου, και άλλη απαίτηση έχω εγώ που θέλω ένα ποιοτικό, χωρίς φίλτρα και αλγόριθμους στις φωτογραφίες μου  αποτέλεσμα, έτσι ώστε μετά να μπορώ να φτιάξω ακριβώς όπως τις θέλω εγώ.

Σε σχέση με το jphone 12 mini που μπορώ να κάνω σύγκριση, σε ποιότητα εικόνας-φωτογραφίας,το xperia 5 iv είναι πολύ ανώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...