Jump to content

Sony Xperia 5 IV


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα το πάρω χωρίς ΦΠΑ λόγο επαγγελματικού άρα στα 650 θεωρείς είναι μια καλή τιμή για το συγκεκριμένο; Επίσης θέλω μικρό κινητό δεν μπορώ τα μεγάλα για ευκολία να το χειρίζομαι με το ένα χέρι..
Ε τότε ναι!
Στα θέλω σου και σε συνδιασμό μέντα χρήματα και τις επιδόσεις του το θεωρώ καλή αγορά

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους, νέος στο φόρουμ. Προερχόμενος από xperia 5 ii και iphone 12 mini μπορώ να πω σε σύγκριση ειδικά με το 5 ii ότι το τηλέφωνο έχει γίνει πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς. Πολύ καλύτερη selfie ( νέος αισθητήρας) προσθήκη ασύρματης φόρτισης, πολύ σημαντική η αύξηση της φωτεινότητας που εκεί είχα το μεγαλύτερο πρόβλημα με το 5 ii που κάτω από ήλιο δεν έβλεπα τίποτα ειδικά στο photo pro app που για κάποιο λόγο οπότε έμπαινα έπεφτε κι άλλο η φωτεινότητα.

Όσο για υπερθέρμανση μόνο στο πρώτο σεταρισμα αγχώθηκα ότι είχαν δίκιο όσοι έλεγαν για θερμοκρασίες, αλλά από εκεί και πέρα τίποτα απολύτως. Σε σύγκριση με iphone 12 mini δεν σχολιάζω καν..

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, vaggelis kop said:

Καλησπέρα σε όλους, νέος στο φόρουμ. Προερχόμενος από xperia 5 ii και iphone 12 mini μπορώ να πω σε σύγκριση ειδικά με το 5 ii ότι το τηλέφωνο έχει γίνει πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς. Πολύ καλύτερη selfie ( νέος αισθητήρας) προσθήκη ασύρματης φόρτισης, πολύ σημαντική η αύξηση της φωτεινότητας που εκεί είχα το μεγαλύτερο πρόβλημα με το 5 ii που κάτω από ήλιο δεν έβλεπα τίποτα ειδικά στο photo pro app που για κάποιο λόγο οπότε έμπαινα έπεφτε κι άλλο η φωτεινότητα.

Όσο για υπερθέρμανση μόνο στο πρώτο σεταρισμα αγχώθηκα ότι είχαν δίκιο όσοι έλεγαν για θερμοκρασίες, αλλά από εκεί και πέρα τίποτα απολύτως. Σε σύγκριση με iphone 12 mini δεν σχολιάζω καν..

Να σημειώσω κι εγώ ότι στο σεταρισμα μου στο 5III, ήταν η μόνη φορά που είδα υπερθέρμανση και ειδοποίηση ,και αυτό διότι κατέβαζε updates , τα έκανε εγκατάσταση ,και έκανα και περίπου 40 εφαρμογές εγκατάσταση.

Απο εκεί και πέρα ,τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα γενικά μέχρι τώρα...μου έκανε και πολύ καλή εντόπιση η ποιότητα φωτογραφιών του νέου τηλεφακός σε σύγκριση με το 5 ii.

Επίσης στην δεύτερη φόρτιση με 120 Hz μου έβγαλε 5 μισή ώρες sot και λογικά θα φτιάξει κι άλλο.. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2022 at 12:24 ΠΜ, vaggelis kop said:

Κανένα πρόβλημα γενικά μέχρι τώρα...μου έκανε και πολύ καλή εντόπιση η ποιότητα φωτογραφιών του νέου τηλεφακός σε σύγκριση με το 5 ii.

Επίσης στην δεύτερη φόρτιση με 120 Hz μου έβγαλε 5 μισή ώρες sot και λογικά θα φτιάξει κι άλλο.. 

Από υπερ θέρμανση, σου παρουσίασε τίποτα ;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ενοχλητικό μέχρι στιγμής. Και λίγο fortnite που περίμενα εκεί να ζεσταθεί το έκανε σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια 

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια... Θα αργήσεις πολύ να θελήσεις αλλο κινητό ,αν συνεχίσει έτσι... Από το xperia 5 και μετά εμένα δε με νοιαζουν αλλα κινητά,γιατί δε δίνουν αυτό το σύνολο...

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον θα το παραγγείλω από εβδομάδα το κινητο, από θήκη εχετε παρει καποια καλη που να μην χοντρενει το κινητο? Screen protector εχετε βαλει και αν ναι πια?

ειδα αυτη και μου αρεσε.

https://www.skroutz.gr/s/39329541/Spigen-Ultra-Hybrid-Back-Cover-Σιλικόνης-Ανθεκτική-Διάφανο-Xperia-5-IV.html

Edited by filkatsxlt
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη αγόρασα μια spigen liquid αλλά σίγουρα θα χτυπήσω και την αυθεντική σε πράσινο στο χρώμα του xperia. Από Τζαμάκι ένα απλό mocolo 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ σε όλα τα 1 που είχα, την αυθεντική έπαιρνα γιατί είναι λεπτή!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Για τζαμακι έχω μάθει κ πάω στο irepair , αν έχετε βεβαια κάποιο κοντά σας . 

Εχει 2 ποιότητες. Ένα μαλακό που επουλώνει μοναχό του , το εχω δει δηλαδή να χάνονται γρατζουνιες κ ενα uv πιο σκληρό. 

Στα 10 κ 12 ευρώ. 

Το μαλακο με έσωσε μια φορά που το κινητό έφυγε απο τσέπη κ με τα μούτρα πηγε 3 μετρα σε κατηφόρα σαν φόρμουλα 1 !!!

Τωρα εβαλα το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgerapp said:

Για τζαμακι έχω μάθει κ πάω στο irepair , αν έχετε βεβαια κάποιο κοντά σας . 

Εχει 2 ποιότητες. Ένα μαλακό που επουλώνει μοναχό του , το εχω δει δηλαδή να χάνονται γρατζουνιες κ ενα uv πιο σκληρό. 

Στα 10 κ 12 ευρώ. 

Το μαλακο με έσωσε μια φορά που το κινητό έφυγε απο τσέπη κ με τα μούτρα πηγε 3 μετρα σε κατηφόρα σαν φόρμουλα 1 !!!

Τωρα εβαλα το άλλο.

Aρα αν κατάλαβα καλα προτείνεις το μαλακο με τα 10 ευρώ

:respect:
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, filkatsxlt said:

Aρα αν κατάλαβα καλα προτείνεις το μαλακο με τα 10 ευρώ

οποιο κ να βαλεις , αρκει κατι να μπει , το uv που εχω τωρα ειναι σκληρο , κ επανω επανω εχει λιιιιγο αερα , λιγο κακη εφαρμογη , δεν το πολυ εβαλε καλα η κοπελια , δεν με νοιαζει βεβαια , ισως επειδη ειναι σκληρο θελει προσοχη , το αλλο ηταν μαλακο κ καθησε κουφετο . 

αλλα , το μαλακο εκανε γραμουλες κ εφτιαχνε , το επιανα με πετρελαια λογο εργασιας κ εκανε στιγματα , παλι εφτιαχνε . 

αυτο εδω δεν κανει τετοια , δεν νιωθει καν . 

διαλεξε ενα απο ενστικτο . 

αλλα βαλε , οταν το ειδα να φευγει με τα μουτρα κ να τρεχει σαν τα ψαρακια που κανουμε στην θαλασσα με τις πετρες στο τσιμεντο .....χε στηκα !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραγγελία απο Joom και για το 5 και για το 5III (και τώρα που κοίταξα για να σου βάλω λινκ,δεν έχει για το 5IV, οπότε ρίξε μια ματιά σε αυτά που σου είπε ο Γιώργος ,δεν ήξερα καν οτι το irepair έχει τζαμακια), περίμενα λίγο, περίπου ενα μήνα.

Το 5 ήταν ενα τανκ, και όταν μου είχε πέσει απο τη μηχανή,σύρθηκε 2 μέτρα και είδα αμάξι να περνάει ξυστά απο δίπλα του στη Μιχαλακοπουλου(δε θα μάθω πότε αν το πάτησε ή οχι). Είχα πάρει απόφαση οτι το κινητό τελείωσε και το σήκωσα και είχε σπάσει απλά το τζαμακι,και το κινητό ούτε γρατζουνιά με τη θήκη τη spigen που έβγαζε για το μοντέλο. 

Το 5III ακόμα δεν έχει ούτε τούμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θέλουν κ μια θήκη να πιάνει περιμετρικά καλή. Όσο όμορφα κ αν ειναι , τόσο βαριά κ μεγαλα που ειναι πλεον ο κίνδυνος ειναι μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Στο 5 iv με ένα mocolo των 7 € έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Είναι αρκετά λεπτό και εφαρμόζει καλά χωρίς να κάνει ghosting περιμετρικά της οθόνης. Σίγουρα η θήκη είναι απαραίτητη πλέον

 

Edited by vaggelis kop
Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή μεταφέρεται φωτο εφαρμογές ιστορικο απο το παλιο κινητο στο καινούργιο? Εχει η sony καποια δικια της η κατεβάσατε καμιά καλή από play store? 

:respect:
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, filkatsxlt said:

Με ποια εφαρμογή μεταφέρεται φωτο εφαρμογές ιστορικο απο το παλιο κινητο στο καινούργιο? Εχει η sony καποια δικια της η κατεβάσατε καμιά καλή από play store? 

Εγώ πάντα χρησιμοποιώ pc για τα αρχεία μου, και τις εφαρμογές χειροκίνητα από την αρχή .

Υπάρχει το Xperia Transfer 2 στο play store ,που μου λειτούργησε μια χαρά απο Xperia 5 σε 5III με καλώδιο usb C σε usb C κατευθείαν ,αλλα δε με βόλεψε ο τρόπος που τα τοποθέτησε στο root της συσκευής,οπότε τα εκανα χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς android 13 σε 1 iv ή 5 iv; Εμένα το 5 iv ακόμα τίποτα και απ' ότι διαβάζω έχει κυκλοφορήσει 2 εβδομάδες και βάλε 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, vaggelis kop said:

Έχει πάρει κανείς android 13 σε 1 iv ή 5 iv; Εμένα το 5 iv ακόμα τίποτα και απ' ότι διαβάζω έχει κυκλοφορήσει 2 εβδομάδες και βάλε 

εγώ στο 1 iv έχω πάρει!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε και εμένα το κινητο αυτη την εβδομαδα και  σημερα θα το σεταρω.. Πρωτες εντυπώσεις πολυ καλες σε σχεση με το 5t που ειχα,εχει μικροτερο μεγεθος με μεγαλυτερη οθονη και γενικα σαν κατασκευή πολυ στιβαρή.. Μόλις το σεταρω θα γραψω εντυπώσεις.. Λογικα θα εχω ερωτησεις γιατι ειναι το πρωτο sony μετα απο πολλα χρονια.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι εμένα έκανε το 5 iv σήμερα. Νομίζω μέχρι τώρα τρέχει ακόμα καλύτερα και ότι bags υπήρχαν τα έχουν λύσει ( είχα θέμα με την μουσική ξαφνικά ή χαλούσε η ποιότητα ή έπεφτε η ένταση, σήμα wifi βελτιώθηκε) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...