Jump to content

Sony Xperia 5 IV


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Sony-Xperia-5-IV-Hero-Shot-of-all-three-

Η Sony ανακοίνωσε το νέο της compact τηλέφωνο, το Xperia 5 IV και η εταιρεία αφαίρεσε από το κουτί ακόμα και το USB-C καλώδιο. Άρα, το κουτί μέσα έχει τη συσκευή, το Quick Start Guide, και το χαρτί της εγγύησης. 

Σχεδιαστικά μοιάζει με τα προηγούμενα και υπόλοιπα μοντέλα της σειράς, έχει μεταλλικό σώμα, γυαλί, bezels πάνω και κάτω στην οθόνη, και προφανώς δεν έχει punch hole ή notch αφού υπάρχει το γνωστό forehead.

Το Sony Xperia 5 IV έχει αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων στο κουμπί ενεργοποίησης, ξεχωριστό φυσικό κουμπί για τη λήψη φωτογραφιών, νέο κλειστό ηχείο, κλασική θύρα ακουστικών, υποστηρίζει hi-res LDAC audio codec, 360 Reality Audio, Bluetooth LE Audio, και έρχεται με πολλά άλλα χαρακτηρίστηκα με επίκεντρο τον ήχο και την ποιότητα ακρόασης.

Ο επεξεργαστής του Xperia 5 IV είναι ο Snapdragon 8 Gen 1, μαζί πάνε πακέτο 8GB μνήμη RAM, 128GB επεκτάσιμος με microSDXC αποθηκευτικός χώρος, και 5.000mAh μπαταρία που υποστηρίζει 30W φόρτιση – με φορτιστή και καλώδιο που θα αγοράσει ο επίδοξος κάτοχος μόνος του – ασύρματη φόρτιση και αντίστροφη φόρτιση.

Sony Xperia 5 IV Launch

Η οθόνη του Sony Xperia 5 IV έχει διαγώνιο 6.1 ίντσες και ανάλυση FHD+, ο ρυθμός ανανέωσης που υποστηρίζει είναι στα 120Hz, το panel είναι OLED, έχει αναλογία 21:9 και προστασία Gorilla Glass Victus. Το module των καμερών είναι το γνωστό pill-shaped κάθετα τοποθετημένο στην πάνω αριστερή γωνία της πλάτης.

Το Xperia 5 IV έρχεται με τριπλό 12MP σύστημα καμερών με το Eye AF και το Object Tracking της εταιρείας, που επιτρέπουν τη γρήγορη και ακριβή εστίαση σε φωτογραφία και βίντεο. Η εταιρεία ισχυρίζεται ότι το σύστημα της είναι αποδοτικό μέχρι τα 60fps με συνεχόμενους AF/AE υπολογισμούς άσχετα με το ποια κάμερα χρησιμοποιεί ο χρήστης της συσκευής.

Όλες οι κάμερες του Xperia 5 IV μπορούν να τραβάνε 4K HDR 120fps βίντεο, που σύμφωνα με τη Sony δείχνει εξαιρετικό ακόμα και στα 60, 30 ή 24fps για την απόλυτη κινηματογραφική εμπειρία. Το 5 IV είναι συμβατό με το Bluetooth shooting grip και το εξωτερικό monitor για τη δημιουργία του απόλυτου vlogging setup – για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται.

Η selfie κάμερα του Xperia 5 IV καθώς από την 8MP 1/4-inch του Xperia 5 III πήγε στην 12MP 1/2.9-inch, που αναμένεται να προσφέρει περισσότερες και πιο ευκρινείς λεπτομέρειες, καθώς και βελτιωμένη ποιότητα εικόνας σε χαμηλό φωτισμό κατά τη λήψη φωτογραφιών και βίντεο με τη selfie κάμερα.

Sony Xperia 5 IV Launch

Το Sony Xperia 5 IV κοστίζει 1.049 ευρώ. Θα κυκλοφορήσει στην Ευρώπη στα μέσα Σεπτεμβρίου και όσοι τρέξουν να το αποκτήσουν θα πάρουν δωρεάν ένα ζευγάρι LinkBuds S που στην Ελλάδα κοστίζουν 180 ευρώ.

  Sony Xperia 5 IV specs
Display
6.1-inch HDR OLED FHD+
120Hz display
21:9 aspect ratio
 
Processor
Snapdragon 8 Gen 1
RAM
8GB
Storage
128GB
microSDXC support (up to 1TB)
 
Power
5,000mAh battery
30W wired charging (30 min 50% charge)
Wireless charging
Battery share
Cameras
Rear:
- 16mm, 12MP, 1/.25-inch, ƒ/2.2
- 24mm, 12MP, 1/1.7-inch, ƒ/1.7, 1.8um OIS
- 60mm, 12MP, 1/3.5-inch, ƒ/2.4, OIS

120fps readout
high-speed eye AF on all lenses
Object tracking in photo and video
60fps AF/AE calculations on all lenses
20fps burst photos in HDR
4K 120fps (up to 5x slow mo)
Wide dynamic range for video

Front:
- 12MP, 1.29-inch

4K HDR video from front cam
Audio
3.5mm headphone jack
Full-stage stereo speakers
Dolby Atmos
Hi-Res audio
DSEE Ultimate
LDAC support
360 Reality Audio Upmix
Connectivity
Bluetooth LE Audio
5G support
Dimensions
156 x 67 x 8.2mm, 172g
Software
Android 12
 
Colors
Black, Green, and Ecru White
Durability
IP65/IP68, Corning Gorilla Glass Victus

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ανεβάσανε την χωρητικότητα της μπαταρίας και δώσανε ασύρματη φόρτιση που ζητάγανε πολλοί και βγάλανε τον περισκοπικό φακό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Λάθος επιλογή επεξεργαστή και είναι κουμπουτσα 156mm, επιμένουν οι Ιάπωνες σε αυτήν την άθλια αναλογία οθόνης.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

κουμούτσα δεν το λές.

Αν δουλέψεις κάποιες ημέρες με την συσκευή στο χέρι θα διαπιστώσεις ότι βολεύει, χώρια που και αυτό και το μεγάλο 1 είναι ελαφριά και όχι τούβλα!

Σε άλλα νέα, θα κυκλοφορήσει με δώρο ακουστικά.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο.ειδικά στο πρασινακι.
Αλλα κλασσικά θα χει τιμή στο Θεό και με μόλις 8gb ram???
Ρε sony...

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Μια χαρά είναι τα 8gb

Όταν επί τρία συνεχόμενα χρόνια βάζει 8gb ram και στο xperia 1 12gb ram, δεν είναι καθόλου μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν επί τρία συνεχόμενα χρόνια βάζει 8gb ram και στο xperia 1 12gb ram, δεν είναι καθόλου μια χαρά.
Έχει καί κάποια χρήματα παρά πάνω η σειρά 1.


Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/LCS5OzNex7Y

Με λίγα λόγια αυτό που εξηγεί είναι ότι 

1) Η οθόνη είναι 50% φωτεινότερη και τα ηχεία είναι μεγαλύτερα , περίπου όσο του 1 IV

2) Προστέθηκε εστίαση ματιών και παρακολούθηση αντικειμένων

3) Στην ερώτηση γιατί δεν βάλανε τον 8 + gen1, η απάντηση είναι ότι δεν ήταν διαθέσιμος στην ανάπτυξη  του τηλέφωνου. Επίσης ο 8 +gen 1 έγινε διαθέσιμος από τον Ιούνιο/Ιούλιο

4) Αύξησαν την ποσότητα γραφίτη για να βελτιώσουν την ψύξη, γνωρίζουν ότι θερμαίνεται αλλά με την τελευταία αναβάθμιση που πήρε και το 1 IV θα γίνει πολύ καλύτερη η κατάσταση.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν επί τρία συνεχόμενα χρόνια βάζει 8gb ram και στο xperia 1 12gb ram, δεν είναι καθόλου μια χαρά.
Και όχι μόνο.
Τα 8gb θα ήταν μία χαρά αν είχε και μία λογική τιμή.στα λεφτά πού θα το πλασάρουν όμως...δεν είναι μία χαρά.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ταξιδιωτης22 said:

Και όχι μόνο.
Τα 8gb θα ήταν μία χαρά αν είχε και μία λογική τιμή.στα λεφτά πού θα το πλασάρουν όμως...δεν είναι μία χαρά.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εδώ κάτι κινέζικα και κοστίζουν παραπλήσια και με χαμηλότερα specs, κολλήσαμε τώρα στα 8 gb.

Στα 1000€ θα βγει με δώρο τα ακουστικά wf-1000xm4

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πριν, guy_fawkes said:

 

Στα 1000€ θα βγει με δώρο τα ακουστικά wf-1000xm4

DOA δηλαδή.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, guy_fawkes said:

3) Στην ερώτηση γιατί δεν βάλανε τον 8 + gen1, η απάντηση είναι ότι δεν ήταν διαθέσιμος στην ανάπτυξη  του τηλέφωνου. Επίσης ο 8 +gen 1 έγινε διαθέσιμος από τον Ιούνιο/Ιούλιο

Η απάντησή τους είναι και γελοία και προκλητική με μόνο σκοπό να κοροϊδέψουν και να εξαπατήσουν τον κόσμο μέσα στα μούτρα του. Η μόνη αλήθεια είναι ότι το χαντάκοσαν επειδή δεν ήθελαν να έχει καλύτερο επεξεργαστή από το Xperia 1 iv. Έτσι προτίμησαν να κυκλοφορήσουν ένα xperia 5 iv που θα υπερθερμαίνεται, θα έχει χαμηλότερη απόδοση και μικρότερη διάρκεια μπαταρίας(άσχετα αν αυτή είναι ήδη εξαιρετική).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, αν σκεφτείς ότι το εξαιρετικό zenphone 9 κυκλοφορεί ήδη στην αγορά και φοράει τον καινούργιο καταλαβαίνεις ότι οι άνθρωποι είναι απλά ψεύτες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, chios said:

Ακριβώς, αν σκεφτείς ότι το εξαιρετικό zenphone 9 κυκλοφορεί ήδη στην αγορά και φοράει τον καινούργιο καταλαβαίνεις ότι οι άνθρωποι είναι απλά ψεύτες.

Όπως και το Samsung galaxy fold 4 που κυκλοφορεί ήδη και δεν ασχολήθηκε η Samsung με το ποιον επεξεργαστή φοράει το s22 ultra. Γενικά σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν υπάρχει χώρος για συμβιβασμούς ειδικά όταν γίνονται χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chios said:

Ακριβώς, αν σκεφτείς ότι το εξαιρετικό zenphone 9 κυκλοφορεί ήδη στην αγορά και φοράει τον καινούργιο καταλαβαίνεις ότι οι άνθρωποι είναι απλά ψεύτες.

γνωρίζεις πότε ξεκίνησε το development  του "εξαιρετικού" zenphone9?

 

2 ώρες πριν, gre said:

Όπως και το Samsung galaxy fold 4 που κυκλοφορεί ήδη και δεν ασχολήθηκε η Samsung με το ποιον επεξεργαστή φοράει το s22 ultra. Γενικά σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν υπάρχει χώρος για συμβιβασμούς ειδικά όταν γίνονται χωρίς λόγο.

η Sa sung δεν έχει ασχοληθεί καν με το προβληματικό s22 ultra.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, guy_fawkes said:

γνωρίζεις πότε ξεκίνησε το development  του "εξαιρετικού" zenphone9?

Ποιο development; Στην ουσία ο ίδιος επεξεργαστής είναι ο plus με τον απλό, με την διαφορά ότι είναι αρκετά βελτιωμένος. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gre said:

Ποιο development; Στην ουσία ο ίδιος επεξεργαστής είναι ο plus με τον απλό, με την διαφορά ότι είναι αρκετά βελτιωμένος. 

κάτι θα γνωρίζεις παραπάνω στην εξέλιξη των κινητών.

Από τα λίγα που γνωρίζω εγώ και μερικοί άλλοι, είναι ότι ο επεξεργαστής παίζει ρόλο ακόμα και στην ποιότητα την φωτογραφιών, κατανοεί λοιπόν κάποιος ότι πράγματι μια εταιρία ξεκινάει 1 χρόνο πριν την όποια παρουσίαση , λόγω εξέλιξης πολλών πραγμάτων. Δεν "κουμπώνουν" απλά ένα τσιπάκι και τέλος! Το ένα είναι εξέλιξη του άλλου για να βγει το αποτέλεσμα που θέλουν!

Επίσης σου δόθηκε και η απάντηση από το interview - αν και σου είχα απαντήσει και εγώ- ότι πολλά θέματα overheating έχουν λυθεί στο 1IV κι ας είναι θεμα hardware.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2022 at 1:40 ΜΜ, chios said:

Ακριβώς, αν σκεφτείς ότι το εξαιρετικό zenphone 9 κυκλοφορεί ήδη στην αγορά και φοράει τον καινούργιο καταλαβαίνεις ότι οι άνθρωποι είναι απλά ψεύτες.

Συγνώμη αλλα δεν νομίζω πως μπορούν να συγκριθούν τα 2 κινητά.  

Η Sony παρουσίασε ενα διαμάντι με 6.1 ίντσες και πάχος στα 8.2 χιλιοστά, που δέχεται κάρτες μνήμης, έχει 5000mAh, δηλαδή 700 περισσότερα απο το zenphone9 (που είναι και 1 χιλιοστό πιο χοντρό),με 3 φακούς να τραβάνε 120Hz, χωρίς να χρειάζεται να διακόψεις το βίντεο. Και κολλήσαμε σε τι ακριβώς;

Αν βλέπεις τον επεξεργαστή σαν πρόβλημα στη συσκευή αυτή, τότε ή κάτι καταλαβαίνω εγώ λάθος ή η συσκευη δεν είναι για σένα. 

Υ. Γ. Δεν είπα οτι το Zenphone δεν είναι εξαιρετικό, όπως λέγεται και πιο πάνω, είπα οτι τα 2 κινητά είναι μη συγκρίσιμα. 

EDIT : δε θέλω καν να σχολιάσω το οτι είναι τα μόνα κινητά πλεον χωρίς notch της Sony...

Edit 2: να μου πει κάποιος οτι είναι τραγικό που πλέον δε βάζει φορτιστή στο κουτί, το δέχομαι. Οτι η selfie είναι χάλια. Και αυτό το δέχομαι. Οχι οτι τα 8gb της ram είναι λίγα και ο επεξεργαστής πρόβλημα... 

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα δεν νομίζω πως μπορούν να συγκριθούν τα 2 κινητά.  
Η Sony παρουσίασε ενα διαμάντι με 6.1 ίντσες και πάχος στα 8.2 χιλιοστά, που δέχεται κάρτες μνήμης, έχει 5000mAh, δηλαδή 700 περισσότερα απο το zenphone9 (που είναι και 1 χιλιοστό πιο χοντρό),με 3 φακούς να τραβάνε 120Hz, χωρίς να χρειάζεται να διακόψεις το βίντεο. Και κολλήσαμε σε τι ακριβώς;
Αν βλέπεις τον επεξεργαστή σαν πρόβλημα στη συσκευή αυτή, τότε ή κάτι καταλαβαίνω εγώ λάθος ή η συσκευη δεν είναι για σένα. 
Υ. Γ. Δεν είπα οτι το Zenphone δεν είναι εξαιρετικό, όπως λέγεται και πιο πάνω, είπα οτι τα 2 κινητά είναι μη συγκρίσιμα. 
EDIT : δε θέλω καν να σχολιάσω το οτι είναι τα μόνα κινητά πλεον χωρίς notch της Sony...
Edit 2: να μου πει κάποιος οτι είναι τραγικό που πλέον δε βάζει φορτιστή στο κουτί, το δέχομαι. Οτι η selfie είναι χάλια. Και αυτό το δέχομαι. Οχι οτι τα 8gb της ram είναι λίγα και ο επεξεργαστής πρόβλημα... 
Δεν έχει ίδια κάμερα selfie με το τριάρι, έχει άλλο αισθητήρα η σειρά iv

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guy_fawkes said:

Δεν έχει ίδια κάμερα selfie με το τριάρι, έχει άλλο αισθητήρα η σειρά iv

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι κάτι που και καθόλου να μην είχε, δε θα με πείραζε. Γιαυτό και δεν ήξερα καν οτι έχει αλλάξει κάμερες απο σειρά ΙΙΙ σε IV. Αυτό δε σημαίνει οτι το αγνοώ, σαν επιθυμία άλλων χρηστών. Αν για κάποιον είναι κριτήριο επιλογής αυτό, τότε σίγουρα πρέπει να απομακρυνθει απο τα Sony σαν επιλογή. Αν και μου φαίνεται χαζό αυτό... Ποιος θα πάρει κινητό για την 'selfie' κάμερα; ΑΛΛΑ, ακόμη και αν αυτό είναι που νοιάζει κάποιον, έχει δώσει το vlog monitor η Sony, που πάλι είναι μοναδικό σαν λύση.

Γενικότερα, θεωρώ οτι τα κινητά που βγάζει είναι μοναδικά στις κατηγορίες πλέον, με τις σειρές 1,5,10. Δίνει χαρακτηριστικά που, σαν σύνολο, δε βρίσκεις σε άλλες συσκευές. 

 

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To βγάλανε το κινητο στα 800 προσφορά, τα αξίζει αυτά τα χρήματα? Αν το εχει κάποιος θα μπορούσε να μας πει τα θετικά αλλα κυρίως τα αρνητικά της συσκευής? Κάπου ειδα οτι υπερθερμαίνετε ισχυει? Ευχαριστω πολυ..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

To βγάλανε το κινητο στα 800 προσφορά, τα αξίζει αυτά τα χρήματα? Αν το εχει κάποιος θα μπορούσε να μας πει τα θετικά αλλα κυρίως τα αρνητικά της συσκευής? Κάπου ειδα οτι υπερθερμαίνετε ισχυει? Ευχαριστω πολυ..
Το πενταρι είχε λύσει από την αρχή τα θέματα με τις υπερθερμανσεις σε αντίθεση με την σειρά 1 που το έλυσε με αναβάθμιση.
Είναι ένα κινητό μικρό σε μέγεθος ( για εμένα) με δυνατότητες flagship .
Μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις και το μεγάλο αδελφό τού σε αυτά τα χρήματα.


Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω χωρίς ΦΠΑ λόγο επαγγελματικού άρα στα 650 θεωρείς είναι μια καλή τιμή για το συγκεκριμένο; Επίσης θέλω μικρό κινητό δεν μπορώ τα μεγάλα για ευκολία να το χειρίζομαι με το ένα χέρι..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι . Ειναι μια καλή επιλογή. Απο ότι φαντάζομαι θα καθετε υπέροχα στο χέρι. 

Και η απαλλαγή ΦΠΑ ειναι ενα καλό μαξιλαράκι σε περίπτωση που μετανιώσεις να το πουλήσεις ακομα κ μηδενική χασουρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...