Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts




Είναι νόμιμο αυτό? Να μην ξέρω δηλαδή πόσο θα πληρώνω? Και πως θα μάθω την διαφορά των 2 πληθωρισμων από χρόνο σε χρόνο?



Είναι νόμιμο κ εδώ και αρκετά χρόνια τα μισθωτήρια εχουν τον όρο προσαύξησης σύμφωνα με τον τιμαριθμο.
Ειναι βέβαια κ στην συμφωνία, την διάρκεια κ τις πληρωμές του μισθωματος.

https://www.taxheaven.gr/rentrates/2022
https://www.capital.gr/capitaltv/3685578/ti-problepei-i-nomothesia-gia-tis-anaprosarmoges-enoikion?amp=true

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ακριβώς, κάτι παρόμοιο νομίζω είναι όπως όταν έχεις δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο, δεν ξέρεις που θα φτάσει!!
Η δική μου απορία στην περίπτωση σου είναι τι θα γίνει αν μειωθεί ο πληθωρισμός, γιατί γράφει μόνο για αύξηση.
Πάντως το συμβόλαιο θα είναι δεσμευτικό σε επόμενη ανανέωση, μόνο εάν συμφωνείτε και οι δύο, αλλιώς μπορεί να γίνει εκ νέου διαπραγμάτευση τότε. Πιο πολύ τυπικός νομίζω είναι αυτός ο όρος.

Link to comment
Share on other sites




Ακριβώς, κάτι παρόμοιο νομίζω είναι όπως όταν έχεις δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο, δεν ξέρεις που θα φτάσει!!
Η δική μου απορία στην περίπτωση σου είναι τι θα γίνει αν μειωθεί ο πληθωρισμός, γιατί γράφει μόνο για αύξηση.

Όπως το είπες. Σαν το "κυμαινόμενο επιτόκιο δανείου".
Ο πληθωρισμός δεν παει στο μείον. Αλλα κ να πάει η τιμή βάσης ειναι τα 700 που συμφώνησαν.


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ψάχνοντας βρήκα αυτό εδώ. Τί λέτε? b84611dbde8cc46e44346c47ee62349f.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν λήξει το συμβόλαιο και δεν τα βρείτε στη διαπραγμάτευση, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι να σας δεσμεύσει, λογικά θα σου δώσει κάποιο χρόνο διορία να φύγεις, για να βρει κάποιον άλλον!
Πρόσφατα γνωστός μου που νοίκιαζε 550€, λίγο πριν λήξει το συμβόλαιο, ενημερώθηκε για ανανέωση στα 700€, δεν τα βρήκαν και τον κυνήγησε για να φύγει...σε 4 μήνες μετακόμισε!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με τον τιμάριθμο. Το ενοίκιο που θα πληρώνουμε λέει ότι θα αναπροσαρμόζεται βάση τιμαρίθμου κάθε τέλος του έτους, δηλαδή βάση τιμαρίθμου του Δεκεμβρίου. Αυτός ο τιμάριθμος θα προσθέτει κάθε χρόνο χρήματα στο ενοίκιο ή είναι ένας αριθμός που αν μειωθεί μειώνεται και το ενοίκιο?
Δηλαδή...
Πληρώνουμε 650 ευρώ και ο τιμάριθμος Δεκεμβρίου είναι 6.4%. Άρα πάει 691 ευρώ.
Αν του χρόνου πέσει ο τιμάριθμος στα 5%, θα μειωθεί το ενοίκιο κατά 1.4% ή θα αυξηθεί κατά 5%?
Διότι αν κάθε χρόνο ο τιμάριθμος προσθέτει 40-50 ευρώ το λιγότερο στο ενοίκιο, σε 10 χρόνια θα πληρώνουμε το διπλάσιο....7e50d6ec805c0de17819d5c68a60854c.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites




Άλλη μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με τον τιμάριθμο.
Πληρώνουμε 650 ευρώ και ο τιμάριθμος Δεκεμβρίου είναι 6.4%. Άρα πάει 691 ευρώ.
Αν του χρόνου πέσει ο τιμάριθμος στα 5%, θα μειωθεί το ενοίκιο κατά 1.4% ή θα αυξηθεί κατά 5%?


Τα έχεις μπερδέψει.
Αν παει 5 πληρώνεις 650 χ 5%. Αν παει 7 πληρωνεις 650 χ 7%.
Οι υπολογισμοί γίνονται με βάση το ποσό του μισθωματος



Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites







Τα έχεις μπερδέψει.
Αν παει 5 πληρώνεις 650 χ 5%. Αν παει 7 πληρωνεις 650 χ 7%.
Οι υπολογισμοί γίνονται με βάση το ποσό του μισθωματος



Tapa


Τίποτα δεν έχω μπερδέψει. Απλά δεν κατάλαβες την ερώτηση μου.
Ενοίκιο 650 ευρώ. Με τιμάριθμο Δεκεμβρίου 6.5%.
Από τον καινούργιο χρόνο θα πληρώνω 650+6.5% = 692 ευρώ

Έστω ότι τον Δεκέμβριος του 2023 ο τιμάριθμος έχει πέσει στο 5%. Πόσο θα πληρώνω?
692 + 5% = 726 ευρώ
ή
692 - 1.5% (η διαφορά ανάμεσα σε 6.5% μείων 5%) = 681 ευρώ.

Σε περίπτωση που μου πεις ότι θα πληρώνω +5% έχω να ρωτήσω το εξής :
Δηλαδή αν στο συμβόλαιο υπήρχε ο όρος, αναπροσαρμογή βάση ΜΗΝΙΑΊΑΣ μεταβολής τιμάριθμου, κάθε μήνα θα προσθέταμε το ποσοστό της αριστερής στήλης, ανεξαρτήτως αν έπεφτε ή ανέβαινε?
Σκέψου το λίγο και πες μου. 6b9c6e1e1b193fb28db7a19103e5bcff.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites




Από τον καινούργιο χρόνο θα πληρώνω 650+6.5% = 692 ευρώ

Έστω ότι τον Δεκέμβριος του 2023 ο τιμάριθμος έχει πέσει στο 5%. Πόσο θα πληρώνω?
692 + 5% = 726 ευρώ
ή
692 - 1.5% (η διαφορά ανάμεσα σε 6.5% μείων 5%) = 681 ευρώ.

650 + 5%



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites





650 + 5%



Tapa

Ωραία. Άρα κρατάμε ως σταθερά το αρχικό μίσθωμα, το οποίο αναπροσαρμόζεται βάση του τελευταίου τιμαρίθμου το που εκάστοτε Δεκεμβρίου μηνός...
Ευχαριστώ πολύ.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Άρα κρατάμε ως σταθερά το αρχικό μίσθωμα, το οποίο αναπροσαρμόζεται βάση του τελευταίου τιμαρίθμου το που εκάστοτε Δεκεμβρίου μηνός...
Ευχαριστώ πολύ.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάθος.
Ο τιμάριθμος είναι το μέσο ποσοστό αύξησης του κόστους των αγαθών από την αρχή του χρόνου. Το 5% που υποθέτεις για το τέλος του 2023 θα προστεθεί στο αυξημένο κατά 6,4% ενοίκιο που θα πληρώνεις από το Γενάρη.
Δηλαδή τον Γενάρη του 2024 το ενοίκιο σου θα είναι 650 + 6,4% +5% = 726€
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites




Λάθος.
Ο τιμάριθμος είναι το μέσο ποσοστό αύξησης του κόστους των αγαθών από την αρχή του χρόνου. Το 5% που υποθέτεις για το τέλος του 2023 θα προστεθεί στο αυξημένο κατά 6,4% ενοίκιο που θα πληρώνεις από το Γενάρη.
Δηλαδή τον Γενάρη του 2024 το ενοίκιο σου θα είναι 650 + 6,4% +5% = 726€


Με αυτόν τον τρόπο όμως αν κάποιος μείνει 10 χρόνια σε ένα σπίτι, από 650 ευρώ και με θεωρητικά τον μικρότερο κάθε χρόνο τιμάριθμο, πχ 5%, θα βρεθεί να πληρώνει πάνω από 1000 ευρώ στον 10ο χρόνο... Σαν να τον τιμωρεί ο ιδιοκτήτης.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MeddlingMageGR said:



 

 


Με αυτόν τον τρόπο όμως αν κάποιος μείνει 10 χρόνια σε ένα σπίτι, από 650 ευρώ και με θεωρητικά τον μικρότερο κάθε χρόνο τιμάριθμο, πχ 5%, θα βρεθεί να πληρώνει πάνω από 1000 ευρώ στον 10ο χρόνο... Σαν να τον τιμωρεί ο ιδιοκτήτης.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Όταν λήξει το μισθωτηριο στα 3 πχ χρόνια, υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση.

Στα χρόνια πχ των μνημονίων υπήρχαν συνεχείς μειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λήξει το μισθωτηριο στα 3 πχ χρόνια, υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση.
Στα χρόνια πχ των μνημονίων υπήρχαν συνεχείς μειώσεις.
Υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση αλλά ποιός ιδιοκτήτης θα θελήσει να πάρει λιγότερα από εκεί που έχει φτάσει το ενοίκιο βάση του τιμαρίθμου?
Δηλαδή αρχής γενομένης από 650 ευρώ + 6.5% + 6.5% + 6.5% (μια μέση τιμή βάζω) φτάνει μετά τα 3 χρόνια ανεβαίνει στα 785!!! Εκεί τί διαπραγμάτευση να γίνει?

Ερώτηση : Τα 3 χρόνια που διαρκεί ένα συμβόλαιο, έστω και αν το ίδιο το συμβόλαιο αναγράφει για λιγότερα, ισχύουν και στην ανανέωση ή μόνο στα καινούργια συμβόλαια?

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση αλλά ποιός ιδιοκτήτης θα θελήσει να πάρει λιγότερα από εκεί που έχει φτάσει το ενοίκιο βάση του τιμαρίθμου?
Δηλαδή αρχής γενομένης από 650 ευρώ + 6.5% + 6.5% + 6.5% (μια μέση τιμή βάζω) φτάνει μετά τα 3 χρόνια ανεβαίνει στα 785!!! Εκεί τί διαπραγμάτευση να γίνει?

Ερώτηση : Τα 3 χρόνια που διαρκεί ένα συμβόλαιο, έστω και αν το ίδιο το συμβόλαιο αναγράφει για λιγότερα, ισχύουν και στην ανανέωση ή μόνο στα καινούργια συμβόλαια?

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ότι συμφωνήσετε.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση αλλά ποιός ιδιοκτήτης θα θελήσει να πάρει λιγότερα από εκεί που έχει φτάσει το ενοίκιο βάση του τιμαρίθμου?
Δηλαδή αρχής γενομένης από 650 ευρώ + 6.5% + 6.5% + 6.5% (μια μέση τιμή βάζω) φτάνει μετά τα 3 χρόνια ανεβαίνει στα 785!!! Εκεί τί διαπραγμάτευση να γίνει?

Ερώτηση : Τα 3 χρόνια που διαρκεί ένα συμβόλαιο, έστω και αν το ίδιο το συμβόλαιο αναγράφει για λιγότερα, ισχύουν και στην ανανέωση ή μόνο στα καινούργια συμβόλαια?

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στην θέση σου θα έψαχνα για άλλο σπίτι. Δεν συμφέρει η μακροχρόνια μίσθωση με αυτούς τους όρους.

Γιατί καλά ζητάνε όλοι ΑΤΑ (τη θυμάστε?) αλλά οι καθηλωμένοι ελληνικοί μισθοί δεν ακολουθούν το παιχνίδι......

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elteo said:

Στην θέση σου θα έψαχνα για άλλο σπίτι. Δεν συμφέρει η μακροχρόνια μίσθωση με αυτούς τους όρους.

Γιατί καλά ζητάνε όλοι ΑΤΑ (τη θυμάστε?) αλλά οι καθηλωμένοι ελληνικοί μισθοί δεν ακολουθούν το παιχνίδι......

Δεν είναι καθηλωμένοι. Αυξάνονται 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλη χρονιά σε όλους.

Τι γίνεται σε περίπτωση που οι ιδιοκτήτες ( 2 διαμερισματα )  στον τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας θέλουν να κάνουν ΘΕΡΜΟμόνωση στην ταράτσα, καθώς επηρεάζεται άμεσα η ενεργειακή απόδοση των διαμερισμάτων τους...;
Διευκρινίζω πως η ταράτσα είναι κοινόχρηστος χώρος οπου υπάρχουν και οι ηλιακοί θερμοσίφωνες.
Ανέφερα το "θερμο" με κεφαλαία καθώς σύμφωνα με τον κανομισμό της πολυκατοικίας, την -υγρο-μόνωση της ταράτσας την πληρώνουμε όλοι βασει χιλιοστων. 
Βάση λογικής, η θερμομόνωση θα επηρεάσει άμεσα μονο τα 2 διαμερισματα του τελευταίου ορόφου και δεν θα έπρεπε να επιβαρύνει τους υπολοίπους.

Τι πιστεύετε;

Edited by JimBam
Link to comment
Share on other sites




Καλημέρα και καλη χρονιά σε όλους....

Καλημέρα.
Θα σου πω τι ισχύει στο πρόγραμμα εξοικονομώ.
Οι ιδιοκτήτες του τελευταίου ορόφου, μπορούν να κάνουν εργασίες θερμομόνωσης ΜΌΝΟ στην επιφάνεια που είναι πανω απο την ιδιοκτησία τους {εχουν χρηματική επιβάρυνση αν κανουν και αλλού) ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να καταθέσουν υπ. δήλωση του διαχειριστή, οτι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες συναινούν στις εργασιες αυτες και δεν επιβαρύνεται κανένας άλλος!



Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Επομένως το κοστος της θερμομονωσης πανω απο την ιδιοκτησια τους το επιβαρυνοντε οι ιδιοι. Το μονο που απαιτειται απο τους υπολοιπους είναι η συναινεση, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν πρόκειται για το εξοικονομώ

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της θερμομόνωσης δε θα έπρεπε να γίνει καινούρια μελέτη μηχανικού για τα καλοριφέρ;

Το οποίο λογικά επηρεάζει στο ποσοστό και τα άλλα διαμερίσματα;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...