Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα!
Αυτες τις ημερες περνουν οπτικη μπροστά απο την πολυκατοικια που μενω. Ειναι κτιριο του 82 και σκεφτομαι να κανω αιτηση για Fiber To The Home μεσω του επιδοτούμενου προγραμματος SFBB.

Γνωριζει κανεις αν με περιοριζει κατι ή αν πρεπει να παρω αδεια απο την πολυκατοικια?

Θεωρω οτι περα απο ενα διαμερισμα ισως, τα αλλα 7 δεν ενδιαφερονται καθως είναι μεγαλης ηλικιας.
Να αναφερω οτι ειμαι ιδιοκτητης του διαμερισματος



Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • Administrators
18 minutes ago, mobrol said:

Γνωριζει κανεις αν με περιοριζει κατι ή αν πρεπει να παρω αδεια απο την πολυκατοικια?

Για να περάσει η οπτική ίνα μέσα στη πολυκατοικία, πρέπει να ενημερωθεί ο Διαχειριστής που με τη σειρά του πρέπει να ενημερώσει όλους τους ιδιοκτήτες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσει η οπτική ίνα μέσα στη πολυκατοικία, πρέπει να ενημερωθεί ο Διαχειριστής που με τη σειρά του πρέπει να ενημερώσει όλους τους ιδιοκτήτες.
Ευχαριστώ
Γνωριζεις μηπως υπάρχει και αλλη εναλλακτικη στο να συνδεθω χωρις να γινει εγκατασταση σε ολη την πολυκατοικια?
Θελω να αποφυγω διαδικασιες να εξηγώ τι ειναι οπτικη ινα, οτι δεν θα εχει μερεμετια, ζημιες και καθολου κοστος ανα διαμερισμα, συνελευσεις κτλπ

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
10 minutes ago, mobrol said:

Ευχαριστώ
Γνωριζεις μηπως υπάρχει και αλλη εναλλακτικη στο να συνδεθω χωρις να γινει εγκατασταση σε ολη την πολυκατοικια?
Θελω να αποφυγω διαδικασιες να εξηγώ τι ειναι οπτικη ινα, οτι δεν θα εχει μερεμετια, ζημιες και καθολου κοστος ανα διαμερισμα, συνελευσεις κτλπ emoji1787.pngemoji1787.png

Κόστος ανά διαμέρισμα δεν υπάρχει, δεν επιβαρύνεται κάποιος ένοικος κάτι αν δεν βάλει στο διαμέρισμά του. Εναλλακτική δεν υπάρχει, είναι συγκεκριμένη η μεθοδολογία που πρέπει να ακολουθηθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν γίνεται αλλιώς. Μερεμέτια θα έχει η πολυκατοικία, αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων κάνουν καλή δουλειά και συγυρίζουν μετά.

Επίσης, μετά την ενημέρωσή του ο διαχειριστής έχει 30 νομίζω μέρες να κάνει γενική συνέλευση όπου η διαδικασία σταματά τυπικά μόνο αν υπάρχει ομόφωνη απόφαση που (προφανώς) δεν γίνεται αν θέλει τουλάχιστον ένας (εσύ).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 ώρες πριν, aimilios said:

Όντως δεν γίνεται αλλιώς. Μερεμέτια θα έχει η πολυκατοικία, αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων κάνουν καλή δουλειά και συγυρίζουν μετά.

Σωστό, είναι τυπικοί στις εργασίες και δεν αφήνουν ατσαλιά ή σκουπίδια μετά τις εργασίες.

Φυσικά, όταν θα έρθουν οι τεχνικοί για την εγκατάσταση, πρέπει να είναι παρόν ο διαχειριστής για να συμφωνηθεί το που θα τρυπήσουν και που θα τοποθετηθούν οι διακλαδωτές μιας και η κάθε πολυκατοικία έχει τις δικές της ιδιαιτερότητές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε τελευταίο όροφο ο πάνω οριζοντιος τοίχος του μπαλκονιού θεωρείται μέρος της οικίας του ιδιοκτήτη η κοινόχρηστος,αφού δεν υπάρχει πάνω άλλος όροφος;

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν η εταιρεια που σκαβει στην γειτονια σου ειναι cosmote τοτε εχει ερθει μεχρι το πεζοδρομιο.αν εσυ κανεις αιτηση για συνδεση μαζι τους ,για να μπει στην οικοδομη δεν χρειαζεται αδεια απο κανενα .μαλιστα σε εμας αν και εβαλε μονο ο ανιψιος μου ,εγκατασταση βαλανε σε ολες τις πορτες ολων των διαμερισματων απεξω για να ειναι fiber ready.χωρις να ρωτησουν κανεναν.

τωρα αν δεν θελετε στην οικοδομη σας γιατι καποιοι διαφωνουν,που δεν καταλαβαινω τον λογο και το δικαιωμα,αν υπαρχει σε διπλανη οικοδομη μπορουν αφου παρουν αδεια απο εκει να φερουν καλωδιο απο ταρατσα,εξωτερικ δλδ.στην πολη μου ετσι κανει η hcn.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες, βρηκα σπιτι και θελω να το νοικιασω αλλα ο ιδιοκτητης θελει να δηλωσει στο μισθωτηριο μονο τα 2/3 του ποσου που συμφωνησαμε. Τι σημαινει αυτο για μενα? Τι πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, βρηκα σπιτι και θελω να το νοικιασω αλλα ο ιδιοκτητης θελει να δηλωσει στο μισθωτηριο μονο τα 2/3 του ποσου που συμφωνησαμε. Τι σημαινει αυτο για μενα? Τι πρεπει να προσεξω?
Προφανώς θέλει να πληρώνει λιγότερη εφορία. Αν το ενοίκιο είναι πχ 300 και θέλει να δηλώσει τα 200 τότε ρίξε εσύ το ποσό που θα πληρώνεις στα 270 ας πούμε να είστε όλοι κερδισμένοι. Όχι μόνο αυτός

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για έναν αχαρακτηριστο γείτονα που αφήνει 2 σκυλιά στο μπαλκόνι για περίπου 10 ώρες την ημέρα, το διάστημα δηλαδή που λείπει για την δουλειά του?

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για έναν αχαρακτηριστο γείτονα που αφήνει 2 σκυλιά στο μπαλκόνι για περίπου 10 ώρες την ημέρα, το διάστημα δηλαδή που λείπει για την δουλειά του?

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλεί την αστυνομία

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2022 at 9:53 ΜΜ, bill33 said:

Καλεί την αστυνομία

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Φιλοζωική νομίζω είναι πιο αποτελεσματική. Η αστυνομία δεν κάνει τίποτα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Η πολυκατοικία που διαμένω διαθέτει θέσεις πάρκινγκ σε ακάλυπτο χώρο, καθώς και πυλωτή με κοινόχρηστους χώρους. Στην πυλωτή υπάρχει ένας χώρος που χωράει ένα μικρό αυτοκίνητο χωρίς να ενοχλεί κανέναν, και ένας μεγαλύτερος χώρος που χωράει 3-4 μηχανές.
Στον μικρό αυτό χώρο αφήνω σε ημιμόνιμη χρήση το αυτοκίνητο μου (Toyota Yaris) ενώ στον χωρών των μηχανών αφήνουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες τις μηχανές τους, 4 στο σύνολο. Όταν λέω ημιμόνιμη χρήση, εννοώ ότι όποτε δεν βρίσκω στο πεζοδρόμιο πάρκινγκ, το βάζω μέσα. Αλλά αν η θέση είναι κατειλημμένη, συνεχίζω να ψάχνω έξω καταλαβαίνοντας ότι η θέση είναι κοινόχρηστη οπότε ο καθένας μπορεί να την χρησιμοποιήσει.
Το πρόβλημα είναι λοιπόν ότι ένας από τους ιδιοκτήτες που αφήνει την μηχανή του στον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας μου κάνει παράπονα για το αυτοκίνητο που αφήνω εγώ στο κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας.
Τί μπορώ να κάνω και τί ισχύει σε αυτή την περίπτωση...?

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει, οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ως πάρκινγκ από κανέναν.
Το αντίθετο εννοείς.
"Σε περίπτωση, που δεν υπάρχει ειδική συμφωνία μεταξύ όλων των συνιδιοκτητών για τον τρόπο χρήσεως των κοινοχρήστων και κοινοκτήτων μερών της πολυκατοικίας, καθένας από τους συνιδιοκτήτες δικαιούται να κάνει χρήση χρήση αυτών, καθώς και να προβαίνει σε επισκευή ή μεταρρύθμιση σε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας, "
Επίσης "όλα τα κοινά μέρη της πολυκατοικίας ανήκουν σε όλους τους συνιδιοκτήτες ανάλογα με το ποσοστό συγκυριότητάς"...

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την χρήση ενός χώρου με το παρκάρισμα και την κοινοχρησία με την κοινοκτησία.

Θα μπορούσε κάποιος κοινόχρηστος χώρος να οριστεί ως θέση πάρκινγκ, ακόμα και να δοθεί για αποκλειστική χρήση σε κάποιο διαμέρισμα εάν αυτό αναφέρεται στο καταστατικό της πολυκατοικίας και είναι επικυρωμένο από συμβολαιογράφο.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαβάσεις το καταστατικό της πολυκατοικίας σας, για να δεις τι αναφέρει για τον χώρο που σε απασχολεί (εάν αναφέρει). Σε περίπτωση που είναι επικυρωμένο, σας δεσμεύει όλους. Εάν δεν είναι, τότε δεν έχει νομική ισχύ και μπλέκει περισσότερο το πράγμα.

Ετσι όπως περιέγραψες την κατάσταση, το μόνο που θα μπορούσες να πεις σε αυτόν με την μηχανή είναι αν βρεις κάτι στο καταστατικό και σε βολεύει να το αναφέρεις. Αλλιώς δεν υπάρχει κάτι να συζητήσετε μεταξύ σας για κοινόχρηστο χώρο. Πρέπει να είναι διαθέσιμος για όλους ανά πάσα στιγμή!

Βέβαια, θα μπορούσες να κάνετε και μια συνέλευση, αλλά αμφιβάλλω αν βγάλετε άκρη, με δεδομένο ότι ήδη διαφωνείτε οι δύο σας!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Καλησπέρα.
Η πολυκατοικία που διαμένω διαθέτει θέσεις πάρκινγκ σε ακάλυπτο χώρο, καθώς και πυλωτή με κοινόχρηστους χώρους. Στην πυλωτή υπάρχει ένας χώρος που χωράει ένα μικρό αυτοκίνητο χωρίς να ενοχλεί κανέναν, και ένας μεγαλύτερος χώρος που χωράει 3-4 μηχανές.
Στον μικρό αυτό χώρο αφήνω σε ημιμόνιμη χρήση το αυτοκίνητο μου (Toyota Yaris) ενώ στον χωρών των μηχανών αφήνουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες τις μηχανές τους, 4 στο σύνολο. Όταν λέω ημιμόνιμη χρήση, εννοώ ότι όποτε δεν βρίσκω στο πεζοδρόμιο πάρκινγκ, το βάζω μέσα. Αλλά αν η θέση είναι κατειλημμένη, συνεχίζω να ψάχνω έξω καταλαβαίνοντας ότι η θέση είναι κοινόχρηστη οπότε ο καθένας μπορεί να την χρησιμοποιήσει.
Το πρόβλημα είναι λοιπόν ότι ένας από τους ιδιοκτήτες που αφήνει την μηχανή του στον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας μου κάνει παράπονα για το αυτοκίνητο που αφήνω εγώ στο κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας.
Τί μπορώ να κάνω και τί ισχύει σε αυτή την περίπτωση...?

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ελπιζω να γνωριζεις οτι αυτο ειναι παρανομο. Μαλλον εννοεις στο δρομο. Στην περιπτωση μου, εχω γειτονες που παρκαρουν αυτοκινητα ή μοτο πανω στο πεζοδρομιο, καθετα ή οριζοντια. ή το καλυτερο αφηνουν αντικειμενα στο δρομο εξω απο το σπιτι τους για να μην χασουν την θεση ολη την μερα

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση, ειχα ζητήσει στην γενική συνέλευση, να μου επιτραπεί να σταθμευω την μηχανή μου στον κοινόχρηστο χώρο της πυλωτής.
Μου το επέτρεψαν με πλειοψηφία κ εχει γραφτει στα πρακτικά οτι μου το επιτρέπουν, με την προϋπόθεση να μπαίνει κ να βγαινει με σβηστό το μοτέρ, να μην κανω πλυσίματα κ να μην κανω τον χώρο "συνεργείο".

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση, ειχα ζητήσει στην γενική συνέλευση, να μου επιτραπεί να σταθμευω την μηχανή μου στον κοινόχρηστο χώρο της πυλωτής.
Μου το επέτρεψαν με πλειοψηφία κ εχει γραφτει στα πρακτικά οτι μου το επιτρέπουν, με την προϋπόθεση να μπαίνει κ να βγαινει με σβηστό το μοτέρ, να μην κανω πλυσίματα κ να μην κανω τον χώρο "συνεργείο".

-----------
Tapa


Κάτι είναι και αυτό αλλά για τους τύπους να σου αναφέρω ότι μόνο αν συμφωνούν όλοι και μόνο εάν η απόφαση της συνέλευσης γίνει μέρος του καταστατικού σε συμβολαιογράφο είσαι καλυμμένος να κάνεις εσύ χρήση σε κοινόχρηστο χώρο, οπότε δεν είναι απλά θέμα πλειοψηφίας. Σε αντίθετη περίπτωση η απόφαση της συνέλευσης είναι στον αέρα, μέχρι κάποιος να κάνει παράπονα ή απλά ενοχληθεί.

Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος, λόγω του ότι αφήνεις την μηχανή σε κοινόχρηστο χώρο, θα θεωρηθείς εσύ και ο διαχειριστής υπεύθυνοι.

Απλά στα λέω για να ξέρεις τι πρέπει να γίνει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά και να είσαι ευγνώμων προς όλους, αφου προς το παρόν χάρη σου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites





Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος, λόγω του ότι αφήνεις την μηχανή σε κοινόχρηστο χώρο, θα θεωρηθείς εσύ και ο διαχειριστής υπεύθυνοι.

Απλά στα λέω για να ξέρεις τι πρέπει να γίνει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά και να είσαι ευγνώμων προς όλους, αφου προς το παρόν χάρη σου κάνουν.


Τα γνωρίζω κ προσέχω.
Σε ευχαριστώ


-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ιδιοκτήτης σε ένα κτήριο που αποτελείτε από ένα ισόγειο κατάστημα και ένα οροφοδιαμέρισμα.Ανακαίνισα τους κοινόχρηστους χώρους στα ηλεκτρολογικά κλπ και το διαμέρισμα. Το κατάστημα δεν το ανακαίνισα, αυτός που ενοικίασε το κατάστημα έκανε μικρό ανακαίνιση και ανακαίνιση στα υδραυλικά της τουαλέτας, τον υδραυλικό που έφερε τα έφτιαξε τόσο χάλια που ο τοίχος που είναι μεταξύ τουαλέτας και διαδρόμου του κοινόχρηστου φούσκωσε και βγήκε το χρώμα και έβγαλε μούχλα. Έφερα υδραυλικό δικό μου και είπε ότι οφείλεται σε κακή ένωση 2 σωληνώσεων και προκάλεσε διαρροή (σκάψαμε την τουαλέτα και το φτιάξαμε). Ο μισθωτής δεν δέχεται να πληρώσει καθώς αυτός προκάλεσε την ζημιά καθώς δεν ήταν φυσιολογική φθορά και πρέπει να φτιαχτεί και ο τοίχος στο κοινόχρηστο. Είμαι παράλογος που απαιτώ να πληρώσει για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι δεν φταίει ο ενοικιαστής, αφού και αυτός πλήρωσε για την ανακαίνιση, εκτός και αν έκανε εργασίες αυθαίρετα και χωρίς να γνωρίζεις.
Θα μπορούσατε βέβαια από κοινού να φωνάξετε τον πρώτο μάστορα να κάνει την επισκευή με δικά του έξοδα, αφού όπως λες ήταν σίγουρα δικό του λάθος, οπότε έχει την ευθύνη εξολοκλήρου!

Link to comment
Share on other sites

@napginΑυτός που προσλαμβάνει κάποιον να κάνει και την οποιαδήποτε εργασία, έχει και αυτός το δικό του μερίδιο ευθύνης.

Αν ήταν έτσι όπως λες, θα νοικιαζα ένα σπίτι και θα έπαιρνα τον πιο φτηνό πλακά/ηλεκτρολόγο/σοβατζή/μάστορα γενικότερα, να έρθει να φτιάξει τα υδραυλικά.

@user3365 Το ιδανικό θα ήταν (όπως λέει και ο napgin) ο μισθωτής να το κοιτάξει με τον αρχικό υδραυλικό. Αλλά όλα αυτά φαντάζουν πολύ αστεία. Το σίγουρο είναι ότι δίκιο δε θα βρεις (δε θα αναλάβει κανείς ευθύνη, ειδικά τώρα που το πρόβλημα έχει λυθεί).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, napgin said:

Η γνώμη μου είναι ότι δεν φταίει ο ενοικιαστής, αφού και αυτός πλήρωσε για την ανακαίνιση, εκτός και αν έκανε εργασίες αυθαίρετα και χωρίς να γνωρίζεις.
Θα μπορούσατε βέβαια από κοινού να φωνάξετε τον πρώτο μάστορα να κάνει την επισκευή με δικά του έξοδα, αφού όπως λες ήταν σίγουρα δικό του λάθος, οπότε έχει την ευθύνη εξολοκλήρου!

Το κατάστημα ήταν πλήρως λειτουργικό, δεν μου ανέφερε για ανακαίνιση μπάνιου και τις εργασίες της έκανε την περίοδο που έλειπα για διακοπές. Ο μάστορας ήταν απο τους γνωστούς μπαρμπαδες που έχουν την ατάκα κλασσική περίπτωση βλάβης. Το μπάνιο έπρεπε να φτιαχτεί ώστε μετά να λυθεί το θέμα του τοίχου για βαψιμο κλπ.

1 ώρα πριν, napgin said:

Η γνώμη μου είναι ότι δεν φταίει ο ενοικιαστής, αφού και αυτός πλήρωσε για την ανακαίνιση, εκτός και αν έκανε εργασίες αυθαίρετα και χωρίς να γνωρίζεις.
Θα μπορούσατε βέβαια από κοινού να φωνάξετε τον πρώτο μάστορα να κάνει την επισκευή με δικά του έξοδα, αφού όπως λες ήταν σίγουρα δικό του λάθος, οπότε έχει την ευθύνη εξολοκλήρου!

Το κατάστημα ήταν πλήρως λειτουργικό, δεν μου ανέφερε για ανακαίνιση μπάνιου και τις εργασίες της έκανε την περίοδο που έλειπα για διακοπές. Ο μάστορας ήταν απο τους γνωστούς μπαρμπαδες που έχουν την ατάκα κλασσική περίπτωση βλάβης. Το μπάνιο έπρεπε να φτιαχτεί ώστε μετά να λυθεί το θέμα του τοίχου για βαψιμο κλπ. Το κατάστημα είναι ενα internet cafe και επειδή ήθελε να τραβήξει παροχές για πλυντήριο πιάτων, κλπ έσκαψε το μπάνιο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...