Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

(...)ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του (...) παραβλαπτουν σημαντικά το σπίτι σου? Δεν μπορείς να κατοικήσεις επειδή ψήνει για μία ώρα?

Επίσης στο δεύτερο λινκ γράφει για μία που εψηνε και την κυνήγησαν και στο τέλος τους έκανε αγωγή και την πλήρωσαν 3.000€ για ηθική ικανοποίηση και συνεχίζει να ψήνει κανονικά. Διάβασε να καταλάβεις τι γίνεται στην πραγματικότητα.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι επειδή ψήνει, ακόμα και αν το γράφει ο κανονισμός. Άλλωστε με γενική συνέλευση αλλάζει και αυτό.

Όταν ψήνει ψήνεις κι εσύ ή κλείνεις τα παράθυρα για μία ώρα.

Άλλωστε το περιπολικό που ήλθε δεν έκανε τίποτα.

Εσύ μπορείς να κατοικήσεις σε ένα σπίτι όταν έχει γεμίσει καπνούς και μυρωδιές από το ψήσιμο; Μπορείς να κοιμίσεις μέσα εκεί μωρό παιδί; Και μην μου πεις "κλείσε μία ώρα τις μπαλκονόπορτες" γιατί δε θέλω και δεν είμαι υποχρεωμένος.

Γιατί σνομπάρεις έτσι τον κανονισμό της πολυκατοικίας; Οι κανονισμοί συντάσσονται γιατί προφανώς κάποιος άλλος νόμος ορίζει ότι πρέπει να υπάρχουν και να ρυθμίζουν θέματα της πολυκατοικίας. Συντάσσεται και σφραγίζεται από συμβολαιογράφο και κατατίθεται (νομίζω) και στο υποθηκοφυλακείο. Αποτελεί τον "νόμο" των πολυκατοικιών και ορίζει πολλά ακόμη και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Δεν μπορεί να αλλάξει πάρα μόνο με 100% συμφωνία και φυσικά από συμβολαιογράφο και πάλι.

Δεν βλέπω κάποιο νόμο που να επιτρέπει ρητά το ψήσιμό η να εξαιρείται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας όπως πχ τα κατοικίδια. 

Εγώ δε ψήνω γιατί ξέρω ότι ενοχλεί. Ο αστυνομικός έκανε αγγαρεία που ήρθε, φάνηκε. Ο αξιωματικός είπε διοικητικό πρόστιμο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

39 minutes ago, Lurker said:

Εσύ μπορείς να κατοικήσεις σε ένα σπίτι όταν έχει γεμίσει καπνούς και μυρωδιές από το ψήσιμο; Μπορείς να κοιμίσεις μέσα εκεί μωρό παιδί; Και μην μου πεις "κλείσε μία ώρα τις μπαλκονόπορτες" γιατί δε θέλω και δεν είμαι υποχρεωμένος.

Γιατί σνομπάρεις έτσι τον κανονισμό της πολυκατοικίας; Οι κανονισμοί συντάσσονται γιατί προφανώς κάποιος άλλος νόμος ορίζει ότι πρέπει να υπάρχουν και να ρυθμίζουν θέματα της πολυκατοικίας. Συντάσσεται και σφραγίζεται από συμβολαιογράφο και κατατίθεται (νομίζω) και στο υποθηκοφυλακείο. Αποτελεί τον "νόμο" των πολυκατοικιών και ορίζει πολλά ακόμη και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Δεν μπορεί να αλλάξει πάρα μόνο με 100% συμφωνία και φυσικά από συμβολαιογράφο και πάλι.

Δεν βλέπω κάποιο νόμο που να επιτρέπει ρητά το ψήσιμό η να εξαιρείται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας όπως πχ τα κατοικίδια. 

Εγώ δε ψήνω γιατί ξέρω ότι ενοχλεί. Ο αστυνομικός έκανε αγγαρεία που ήρθε, φάνηκε. Ο αξιωματικός είπε διοικητικό πρόστιμο.

Επομένως αδιαφορείς για την γνώμη μου, αν δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Προς τι λοιπόν η ερώτηση? Σου έδωσα λινκς από την νομοθεσία και το δίκτυο της αστυνομίας, εσύ λες το δικό σου. Αφού δεν θέλεις να κλείσεις το παράθυρο για 1+1 ώρα την εβδομάδα, πήγαινε στον δικηγόρο σου να δεις ότι δεν θα γίνει τίποτα στο τέλος. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

Επομένως αδιαφορείς για την γνώμη μου, αν δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Προς τι λοιπόν η ερώτηση? Σου έδωσα λινκς από την νομοθεσία και το δίκτυο της αστυνομίας, εσύ λες το δικό σου. Αφού δεν θέλεις να κλείσεις το παράθυρο για 1+1 ώρα την εβδομάδα, πήγαινε στον δικηγόρο σου να δεις ότι δεν θα γίνει τίποτα στο τέλος. Καλή τύχη.

Δεν ζήτησα γνώΜη, ζήτησα γνώΣη. Αν γνωρίζει κάποιος δηλαδή τι ισχύει με αυτό το θέμα ή του έχει τύχει και έχει ασχοληθεί.

Η νομοθεσία που μου έδωσες περισσότερο ενισχύει το "δεν επιτρέπεται" παρά το "επιτρέπεται" καθώς μιλάει για "συνήθη χρήση" και η ψησταριά στο μπαλκόνι δεν είναι συνήθη χρήση.

Συνήθη χρήση πχ είναι οι οσμές/μυρωδιές από τον απορροφητήρα της κουζίνας.

Η περίπτωση που μου ανέφερες έχει διαφορές με τη δική μου. Είναι 15 χρόνια πριν, είναι απέναντι μπαλκόνια (5μ απόσταση), είναι άλλη πολυκατοικία, είχαν αντιδικίες χρόνια κλπ κλπ.

Edit - Update:

Μίλησα ξανά με το ΑΤ της περιοχή μου και μου είπαν πρόστιμο αν καλέσω περιπολικό και τον δει να ψήνει και μπορώ να πάω από εκεί να δώσω τα στοιχεία του για να του κάνουν σύσταση αν συνεχίσει. Απαγορεύεται μου είπαν.

Edited by Lurker
προσθήκη-update

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζήτησα γνώΜη, ζήτησα γνώΣη. Αν γνωρίζει κάποιος δηλαδή τι ισχύει με αυτό το θέμα ή του έχει τύχει και έχει ασχοληθεί.
Η νομοθεσία που μου έδωσες περισσότερο ενισχύει το "δεν επιτρέπεται" παρά το "επιτρέπεται" καθώς μιλάει για "συνήθη χρήση" και η ψησταριά στο μπαλκόνι δεν είναι συνήθη χρήση.
Συνήθη χρήση πχ είναι οι οσμές/μυρωδιές από τον απορροφητήρα της κουζίνας.
Η περίπτωση που μου ανέφερες έχει διαφορές με τη δική μου. Είναι 15 χρόνια πριν, είναι απέναντι μπαλκόνια (5μ απόσταση), είναι άλλη πολυκατοικία, είχαν αντιδικίες χρόνια κλπ κλπ.
Edit - Update:
Μίλησα ξανά με το ΑΤ της περιοχή μου και μου είπαν πρόστιμο αν καλέσω περιπολικό και τον δει να ψήνει και μπορώ να πάω από εκεί να δώσω τα στοιχεία του για να του κάνουν σύσταση αν συνεχίσει. Απαγορεύεται μου είπαν.
ενημέρωσε μας για όποια κίνηση κάνεις αν και είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα καταφέρεις απολύτως τίποτα

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 27/9/2021 at 10:43 ΜΜ, Lurker said:

Εσύ μπορείς να κατοικήσεις σε ένα σπίτι όταν έχει γεμίσει καπνούς και μυρωδιές από το ψήσιμο; Μπορείς να κοιμίσεις μέσα εκεί μωρό παιδί; Και μην μου πεις "κλείσε μία ώρα τις μπαλκονόπορτες" γιατί δε θέλω και δεν είμαι υποχρεωμένος.

Γιατί σνομπάρεις έτσι τον κανονισμό της πολυκατοικίας; Οι κανονισμοί συντάσσονται γιατί προφανώς κάποιος άλλος νόμος ορίζει ότι πρέπει να υπάρχουν και να ρυθμίζουν θέματα της πολυκατοικίας. Συντάσσεται και σφραγίζεται από συμβολαιογράφο και κατατίθεται (νομίζω) και στο υποθηκοφυλακείο. Αποτελεί τον "νόμο" των πολυκατοικιών και ορίζει πολλά ακόμη και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Δεν μπορεί να αλλάξει πάρα μόνο με 100% συμφωνία και φυσικά από συμβολαιογράφο και πάλι.

Δεν βλέπω κάποιο νόμο που να επιτρέπει ρητά το ψήσιμό η να εξαιρείται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας όπως πχ τα κατοικίδια. 

Εγώ δε ψήνω γιατί ξέρω ότι ενοχλεί. Ο αστυνομικός έκανε αγγαρεία που ήρθε, φάνηκε. Ο αξιωματικός είπε διοικητικό πρόστιμο.

Η αστυνομία , το μόνο που μπορει να κάνει για παράβαση κανονισμού είναι να καταγράψει το γεγονός. 

Η παράβαση κανονισμού δεν απασχολει την αστυνομείο , αλλά η παράβαση νόμου. 

Οπότε μην περιμένεις τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ. Ο απέναντι δε ξέρω τι καίει ΑΛΛΑ βγαίνει ένας βρωμερός άσπρος καπνός που μυρίζει πολύ άσχημα εννοείται ούτε να απλώσεις έξω μπορείς, ούτε να ανοίξεις ούτε τίποτα. Τι κάνω; δεν υπάρχει περίπτωση να του μιλήσω γιατί γενικά είναι απότομος οπότε αν μου πει οτιδήποτε θα πιαστουμε στα χέρια και δε θέλω να τρέχω σε τμήματα, έχω νεογέννητο παιδί.. Αν καλέσω αστυνομία θα κάνει κάτι;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει τζάκι και καίει ξύλα με μπογιά? Τι μυρωδιά έχει ο καπνός? Ψήνει κρέατα ή απλώς καίει παλιόξυλα? Από που βγαίνει ο καπνός?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, DjTony said:

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ. Ο απέναντι δε ξέρω τι καίει ΑΛΛΑ βγαίνει ένας βρωμερός άσπρος καπνός που μυρίζει πολύ άσχημα εννοείται ούτε να απλώσεις έξω μπορείς, ούτε να ανοίξεις ούτε τίποτα. Τι κάνω; δεν υπάρχει περίπτωση να του μιλήσω γιατί γενικά είναι απότομος οπότε αν μου πει οτιδήποτε θα πιαστουμε στα χέρια και δε θέλω να τρέχω σε τμήματα, έχω νεογέννητο παιδί.. Αν καλέσω αστυνομία θα κάνει κάτι;
 

Εάν εκπέμπονται επιβλαβή αέρια κατά την καύση, καλέστε την αστυνομία, είναι υποχρεωμένοι να κάνουν τις απαιτούμενες ενέργειες και να ενημερώσουν τις αρμόδιες αρχές αν κριθεί σκόπιμο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει τζάκι και καίει ξύλα με μπογιά? Τι μυρωδιά έχει ο καπνός? Ψήνει κρέατα ή απλώς καίει παλιόξυλα? Από που βγαίνει ο καπνός?
Συγνώμη δε το διευκρίνισα. Από τζάκι βγαίνουν ναι. Όχι δε ψήνει. Βγαίνει ένας καπνός τέρμα λευκός και με πολύ άσχημη μυρωδιά. Δε ξέρω αν είναι παλιό ξύλα ή με μπογιά σίγουρα δεν είναι κάτι φυσιολογικό πάντως.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, DjTony said:

Συγνώμη δε το διευκρίνισα. Από τζάκι βγαίνουν ναι. Όχι δε ψήνει. Βγαίνει ένας καπνός τέρμα λευκός και με πολύ άσχημη μυρωδιά. Δε ξέρω αν είναι παλιό ξύλα ή με μπογιά σίγουρα δεν είναι κάτι φυσιολογικό πάντως.

Για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις, η Πυροσβεστική δεν έχει καμία αρμοδιότητα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εμφανίστηκαν κάτι κασταριδάκια,αγόρασα ένα ζελ,το Goliath Gel,αυτό με το καφέ χρώμα,καθώς και ένα μπλε πιστολάκι για να το εφαρμόζω σε κάποιες επιφάνειες.Μήπως ξέρετε τι κάνουμε αφόυ τελειώσουμε;Καθαρίζουμε δηλαδή τη βελόνα του πιστολιού,ή την αφήνουμε όπως είναι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να βγάλω ΑΦΜ στην πολυκατοικία για να ανοίξω λογαριασμό και να καταθέτουν όλοι εκεί τα κοινόχρηστα (αυτός είναι ο κύριος και μόνος λόγος μέχρι στιγμής και αν χρειαστεί κάτι στο μέλλον να το έχω έτοιμο).

Πέρα από το πρόβλημα ότι μπορεί κάποιον να μην τον βολεύει η τράπεζα (π.χ. εθνική κτλ). Κάποιος πιο ουσιαστικός προβληματισμός υπάρχει; π.χ. μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με εφορία κτλ;

Επίσης, υπάρχει IRIS για αυτούς τους λογαριασμούς; Εννοώ χωρίς κάποια χρέωση κατά τη χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας διαχειριστής έχει βάλει τον προσωπικό του λογαριασμό.τα καταθέτουμε εκεί.τωρα αν εξαφανιστεί καμμιά μέρα στην Βραζιλία με τα λεφτά των κοινοχρήστων τι να σου πω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites


Ο δικός μας διαχειριστής έχει βάλει τον προσωπικό του λογαριασμό.τα καταθέτουμε εκεί.τωρα αν εξαφανιστεί καμμιά μέρα στην Βραζιλία με τα λεφτά των κοινοχρήστων τι να σου πω.

Κ στην δικιά μας έτσι δουλεύει το σύστημα.
Έχει ανοίξει λογαριασμό, που είναι ΜΟΝΟ για την πολυκατοικία (κοινόχρηστα, έξοδα - πληρωμές εργασιών, αποθεματικό)
----------
Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέχρι στιγμής τα παίρνω μετρητά αλλά δε θέλω να τα έχω μέσα στο σπίτι και τα καταθέτω σε λογαριασμό που είναι στο όνομα μου.

Θέλω όμως να τα ανοιξω λογαριασμό με ΑΦΜ της πολυκατοικίας για να μην υπάρχουν θέματα, γι αυτό και ρώτησα μήπως με το μα βγάλω ΑΦΜ πτοκύψουν άλλα θέματα (φορολογικά κατά κύριο λόγο). Κοινόχρητοι χώροι που να νοικιάζονται δεν υπάρχουν πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή χρονιά

Δεδομένου ότι απαγορεύεται να κλειδώνει η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας, σκεφτόμουν αν κάτι τέτοιο επιτρέπεται να μπει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά
Δεδομένου ότι απαγορεύεται να κλειδώνει η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας, σκεφτόμουν αν κάτι τέτοιο επιτρέπεται να μπει
kylindros_econ_me_pomolo_xrysos-1000x1000-1000x1000.jpg
Καλή χρονιά

Γιατί απαγορεύεται να κλειδώνει η κεντρική είσοδο; ; η δική μας και πολλές άλλες σε πολυκατοικίες γνωστών μου κλειδώνουν αυτόματα!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί λογικά θεωρείται έξοδος κινδύνου και σύμφωνα με το κανονισμό πυρασφάλειας απαγορεύεται να κλειδώνει. Έχω ρωτήσει ξανά εγώ εδώ μέσα και στις πίσω σελίδες είχε δοθεί και ο νόμος.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά

Γιατί απαγορεύεται να κλειδώνει η κεντρική είσοδο; ; η δική μας και πολλές άλλες σε πολυκατοικίες γνωστών μου κλειδώνουν αυτόματα!
Να μπεις ή να βγεις;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω για τον νόμο... αλλά από ότι θυμάμαι όταν είχα ρωτήσει κάποιον που γνωρίζει, μου είχε πει ότι εάν ξεκλειδώνει αυτόματα με διακοπή του ρεύματος και έχει κουμπί για αυτόματο ξεκλείδωμα δεν υπάρχει πρόβλημα!

Να μπεις ή να βγεις;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Και τα δύο, απλά όταν βγαίνεις πατάς ένα κουμπί.
Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος επιτρέπεται να είναι κλειδωμένη ακόμα και 24/7
Η έξοδος ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ΡΗΤΑ να φέρει την οποιαδήποτε δυσκολία στο να ανοίξει η πόρτα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, napgin said:

Άρα σωστά μου τα είπαν!

Για αυτό σε ρωτησα στο να μπεις ή να βγεις.Μπορεί να είναι κλειδωμένη για να μπεις αλλά πρέπει να μπορείς να την ανοίξεις για να βγεις.Ετσι είναι οι έξοδοι ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, elteo said:

Γιατί λογικά θεωρείται έξοδος κινδύνου και σύμφωνα με το κανονισμό πυρασφάλειας απαγορεύεται να κλειδώνει. Έχω ρωτήσει ξανά εγώ εδώ μέσα και στις πίσω σελίδες είχε δοθεί και ο νόμος.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΦΕΚ 80Α 7/5/2018 ή Πρ. Διάταγμα 41-2018
(σελ 41 ή  7865)
Άρθρο 7.4.2 Mη επιτρεπόμενες ενέργειες:
• Κλείδωμα των θυρών κοινόχρηστων εξόδων με μηχανισμούς που προϋποθέτουν τη χρήση κλειδιού για την απασφάλισή τους.
 

ΦΕΚ 80Α7-5-2018 ΠΔ 41-2018 Αρθρο 7.4.2 . Κλείδωμα θυρών κοινόχρηστων εξόδων (σελ 41 ή 7865).pdf

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...