Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση, εσύ το παρκινγκ σε πυλωτή που έχεις αγοράσει, το έχεις αγοράσει μόνο του ή εννοείς ότι το είχες αγοράσει μαζί με κάποιο διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία;

Mε διαμέρισμα

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν δεν το δηλώσεις τότε ναι υπάρχει θέμα για ρωτά… στο Ε9 είναι όλες ιδιοκτησίες σου ακριβώς….

 

Τώρα για 10τμ να πληρώνω ΕΝΦΙΑ και δημοτικά τέλη δεν έχω θέμα αρκεί να είναι δηλωμένο, όπου και να πας Ε9 σου ζητάνε….γιατί άραγε ; Ακόμα και στο Κτηματολόγιο Ε9 σου ζητάνε για να γίνει δεκτή η αίτηση….

 

Ναι το δηλώνω γιατί υπάρχουν ελληναρες καταπατητές όπως ο πιο πάνω που έκανε το ξένο γκαράζ δικό του χαχαχαχα

 

Αυτό είχα καταλάβει κι εγώ.

Σχετικά με αυτό λοιπόν, νομίζω ότι έχει γίνει παρανόηση από κάποια μέλη

 

Καμία παρανόηση. Το ανοιχτό πάρκινγκ στη πιλοτή είναι κοινόχρηστος χώρος όπου είτε χρήση μπορεί να κάνει ο κάθε ένοικος, (αν δεν υπάρχει άλλη πρόβλεψη) είτε οι ένοικοι συγκεκριμένων διαμερισμάτων σύμφωνα με το καταστατικό.

Διαβάστε εδώ:

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/eyaggelos_margaritis/ta-parking-stin-pyloti-tis-polykatoikias

 

Συνολικά λοιπόν, τα ανοικτά τμήματα της πυλωτής και οι ανοικτές θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων στην πυλωτή της οικοδομής δεν μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο διαιρεμένης ιδιοκτησίας, ούτε, όπως δέχεται η νομολογία, είναι δεκτικά σύστασης οποιουδήποτε άλλου εμπράγματου δικαιώματος. Επομένως, η συμφωνία των οροφοκτητών για κατάργηση του κοινόχρηστου χαρακτήρα της πυλωτής και η μεταβίβαση του χώρου αυτής σε τρίτους κατά διαιρεμένες ιδιοκτησίες, είναι άκυρη. Ωστόσο, με την αρχική συμφωνία ή με τον κανονισμό, του οποίου οι όροι δεσμεύουν και τους διαδόχους (καθολικούς και ειδικούς) των συμβληθέντων, μπορεί να παραχωρηθεί σε ένα συνιδιοκτήτη το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσεως μίας θέσης στάθμευσης στην πυλωτή της πολυκατοικίας. Αυτός ο χώρος ανήκει αποκλειστικά στη χρήση του συνιδιοκτήτη υπέρ του οποίου έχει ταχθεί και εμποδίζει κάθε άλλον να κάνει χρήση της. Αν παρά τούτο τρίτος κάνει χρήση της, ο δικαιούχος της μπορεί να έχει δικαστική προστασία.Από την άλλη, οι θέσεις αυτές δεν μπορούν, σύμφωνα με την κρατούσα γνώμη να πωληθούν σε τρίτο. Σύμφωνα με τις παραδοχές της νομολογίας, δεν είναι δυνατή ούτε η αυτοτελής διάθεση αυτών, ούτε η παραχώρηση της αποκλειστικής χρήσης αυτών σε τρίτο, μη ιδιοκτήτη. Επίσης, γίνεται δεκτό ότι, εφόσον ο χώρος αυτός δεν μπορεί να αποτελέσει διαιρεμένη ιδιοκτησία, δεν είναι δεκτικός και συστάσεως ούτε χωριστού εμπράγματου δικαιώματος υπέρ τρίτου (όπως πραγματικής δουλείας) με το οποίο θα έχανε τον κοινόκτητο χαρακτήρα του, και επομένως η σχετική δικαιοπραξία με την οποία γίνεται κάτι τέτοιο είναι επίσης άκυρη.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Καμία παρανόηση. Το ανοιχτό πάρκινγκ στη πιλοτή είναι κοινόχρηστος χώρος όπου είτε χρήση μπορεί να κάνει ο κάθε ένοικος, (αν δεν υπάρχει άλλη πρόβλεψη) είτε οι ένοικοι συγκεκριμένων διαμερισμάτων σύμφωνα με το καταστατικό.

Διαβάστε εδώ:

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/eyaggelos_margaritis/ta-parking-stin-pyloti-tis-polykatoikias

 

Συνολικά λοιπόν, τα ανοικτά τμήματα της πυλωτής και οι ανοικτές θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων στην πυλωτή της οικοδομής δεν μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο διαιρεμένης ιδιοκτησίας, ούτε, όπως δέχεται η νομολογία, είναι δεκτικά σύστασης οποιουδήποτε άλλου εμπράγματου δικαιώματος. Επομένως, η συμφωνία των οροφοκτητών για κατάργηση του κοινόχρηστου χαρακτήρα της πυλωτής και η μεταβίβαση του χώρου αυτής σε τρίτους κατά διαιρεμένες ιδιοκτησίες, είναι άκυρη. Ωστόσο, με την αρχική συμφωνία ή με τον κανονισμό, του οποίου οι όροι δεσμεύουν και τους διαδόχους (καθολικούς και ειδικούς) των συμβληθέντων, μπορεί να παραχωρηθεί σε ένα συνιδιοκτήτη το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσεως μίας θέσης στάθμευσης στην πυλωτή της πολυκατοικίας. Αυτός ο χώρος ανήκει αποκλειστικά στη χρήση του συνιδιοκτήτη υπέρ του οποίου έχει ταχθεί και εμποδίζει κάθε άλλον να κάνει χρήση της. Αν παρά τούτο τρίτος κάνει χρήση της, ο δικαιούχος της μπορεί να έχει δικαστική προστασία.Από την άλλη, οι θέσεις αυτές δεν μπορούν, σύμφωνα με την κρατούσα γνώμη να πωληθούν σε τρίτο. Σύμφωνα με τις παραδοχές της νομολογίας, δεν είναι δυνατή ούτε η αυτοτελής διάθεση αυτών, ούτε η παραχώρηση της αποκλειστικής χρήσης αυτών σε τρίτο, μη ιδιοκτήτη. Επίσης, γίνεται δεκτό ότι, εφόσον ο χώρος αυτός δεν μπορεί να αποτελέσει διαιρεμένη ιδιοκτησία, δεν είναι δεκτικός και συστάσεως ούτε χωριστού εμπράγματου δικαιώματος υπέρ τρίτου (όπως πραγματικής δουλείας) με το οποίο θα έχανε τον κοινόκτητο χαρακτήρα του, και επομένως η σχετική δικαιοπραξία με την οποία γίνεται κάτι τέτοιο είναι επίσης άκυρη.

 

ΟΚ, τώρα κατάλαβα ότι αναφέρεσαι στο κομμάτι της δήλωσης και ότι δεν είναι ιδιοκτησία ενός.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τώρα κατάλαβα ότι αναφέρεσαι στο κομμάτι της δήλωσης και ότι δεν είναι ιδιοκτησία ενός.

 

Το καταστατικό της κάθε πολυκατοικίας διαφέρει....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Κανένα καταστατικό δεν είναι πάνω από το νόμο!

Ωραία αυτό λέω και εγώ,πάω σύμφωνα με το καταστατικό της πολυκατοικίας.

Και όπως ορισμένοι αναφέρουν με αυτή την λογική επειδή έχω 2 αυτοκίνητα,και το ένα αναγκαστικά το αφήνω έξω,επειδή την θέση παρκιν έχω βάλει το άλλο,θα κάνω το εξής,το ένα αμάξι στην θέση μου,και το άλλο σε άλλη θέση στην πυλωτη, σε αλουνου δεν υπάρχει θέμα......χαχαχαχ:happy::rolleyes:

Αρε ξύλο που θέλετε.....τουρκοσποροι,βολεψακηδες παιδιά νεας γενιάς.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Αρε ξύλο που θέλετε.....τουρκοσποροι,βολεψακηδες παιδιά νεας γενιάς.....

 

τα επιχειρηματα σου ειναι αφοπλιστικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό λέω και εγώ,πάω σύμφωνα με το καταστατικό της πολυκατοικίας.

Και όπως ορισμένοι αναφέρουν με αυτή την λογική επειδή έχω 2 αυτοκίνητα,και το ένα αναγκαστικά το αφήνω έξω,επειδή την θέση παρκιν έχω βάλει το άλλο,θα κάνω το εξής,το ένα αμάξι στην θέση μου,και το άλλο σε άλλη θέση στην πυλωτη, σε αλουνου δεν υπάρχει θέμα......χαχαχαχ:happy::rolleyes:

Αρε ξύλο που θέλετε.....τουρκοσποροι,βολεψακηδες παιδιά νεας γενιάς.....

 

Τελικά εδώ θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε και σπουδάσαμε������

Δυστυχώς οι καλοί τρόποι δε σπουδάζονται.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Κανένα καταστατικό δεν είναι πάνω από το νόμο!
Στο καταστατικό της πολυκατοικίας μπορεί να προβλέπεται ότι κάποια διαμερίσματα έχουν αποκλειστική χρήση κάποιας θέσης στάθμευσης της pilotis.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόνο που σε εμένα και στο Ε9 το αναγράφει το γκαράζ και συγκεκριμένα 10.13τμ, εκτός του σπιτιού…. Άρα όλα είναι στην ιδιοκτησία μου και αγορασμενα και το ίδιο γράφει και στο συμβόλαιο και γράφει για το Πάρκιν με ποιον συνορεύει….

 

Τελικά εδώ θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε και σπουδάσαμε������

 

Φίλε μου, δεν είναι κάτι στην ιδιοκτησία σου ΕΠΕΙΔΗ το αναγράφεις στο Ε9 σου, ΑΛΛΑ, επειδή κάτι είναι ιδιοκτησία σου, το αναγράφεις στο Ε9.

Αυτό προσπαθώ να πώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

https://www.taxheaven.gr/news/43784/oi-oeseis-staomeyshs-sthn-pylwth-sto-ypogeio-ston-akalypto-xwro-ti-isxyei-sto-e9

 

Αναφερει σχετικά εδω...

Αν θελει να μας ενημερωσει ο σπουδαγμενος αν οντως αγορασε πυλωτη ή κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Νεος ενοικος συνεδεσε το θυροτηλεφωνο του. Δυστυχως ομως απο εκειμνη τη μερα και μετα δεν εχω εγω..Ουτε μπορει καποιος να μου χτυπησει, ουτε να ανοιξω, ουτε το ακουστικο αντιδρα.

Προφανως εκοψε τα καλωδια μου; δε το γνωριζω αυτο.

Επικοινωνησα σημερα με τον διαχειριστη(ο οποιος ειναι απο το γραφειο διαχειρισης) και μου ειπε πως δεν ειναι κοινοχρηστο ζητημα αυτο.

εχει αλλαξει κατι;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Νεος ενοικος συνεδεσε το θυροτηλεφωνο του. Δυστυχως ομως απο εκειμνη τη μερα και μετα δεν εχω εγω..Ουτε μπορει καποιος να μου χτυπησει, ουτε να ανοιξω, ουτε το ακουστικο αντιδρα.

Προφανως εκοψε τα καλωδια μου; δε το γνωριζω αυτο.

Επικοινωνησα σημερα με τον διαχειριστη(ο οποιος ειναι απο το γραφειο διαχειρισης) και μου ειπε πως δεν ειναι κοινοχρηστο ζητημα αυτο.

εχει αλλαξει κατι;

 

 

Προφανώς αν ο ενοικος μονος του ανοιξε και πηγε να πειράξει χωρίς να εχει σχεδιο και εκανε μπαχαλο την συνδεσμολογία επειδη ειναι γυφτος να πληρώσει εναν ηλεκτρολόγο δεν θα πληρώσει η πολυκατοικία την βλακεία του αλλα ο ίδιος.

Αν ήταν βλαβη φυσικά αφορά την διαχειρηση!

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Νεος ενοικος συνεδεσε το θυροτηλεφωνο του. Δυστυχως ομως απο εκειμνη τη μερα και μετα δεν εχω εγω..Ουτε μπορει καποιος να μου χτυπησει, ουτε να ανοιξω, ουτε το ακουστικο αντιδρα.

Προφανως εκοψε τα καλωδια μου; δε το γνωριζω αυτο.

Επικοινωνησα σημερα με τον διαχειριστη(ο οποιος ειναι απο το γραφειο διαχειρισης) και μου ειπε πως δεν ειναι κοινοχρηστο ζητημα αυτο.

εχει αλλαξει κατι;

 

Καλως το κοριτσι μας! :):)

Η καλωδιωση μεχρι το διαμερισμα σου, λογικα ειναι στα κοινοχρηστα.

Ρωτα και τον brother σου.;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλως το κοριτσι μας! :):)

Η καλωδιωση μεχρι το διαμερισμα σου, λογικα ειναι στα κοινοχρηστα.

Ρωτα και τον brother σου.;)

βρε βρε!!!!που εισι ισι??:lol:

τα ιδια μου ειπε και αυτος, αλλα ειπε μηπως εμεινε πουθενα πισω!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προφανώς αν ο ενοικος μονος του ανοιξε και πηγε να πειράξει χωρίς να εχει σχεδιο και εκανε μπαχαλο την συνδεσμολογία επειδη ειναι γυφτος να πληρώσει εναν ηλεκτρολόγο δεν θα πληρώσει η πολυκατοικία την βλακεία του αλλα ο ίδιος.

Αν ήταν βλαβη φυσικά αφορά την διαχειρηση!

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

τελικα δεν εφταιγε ο ανθρωπος, αλλα.... η ΒΟΝΤΑΦΟΝ!!!!

κατι πειραξε στα καλωδια και εγινε μπαχαλο στην οικοδομη

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

βρε βρε!!!!που εισι ισι??:lol:

τα ιδια μου ειπε και αυτος, αλλα ειπε μηπως εμεινε πουθενα πισω!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τελικα δεν εφταιγε ο ανθρωπος, αλλα.... η ΒΟΝΤΑΦΟΝ!!!!

κατι πειραξε στα καλωδια και εγινε μπαχαλο στην οικοδομη

 

 

Μα τι σχεση μπορεί να εχει το θυροτηλέφωνο που είναι ξεχωριστα απο τα τηλεφωνικά…κάποιος έχει κάνει μέγα βλακεία αλλα δέν ξέρω ποιός

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σχεση μπορεί να εχει το θυροτηλέφωνο που είναι ξεχωριστα απο τα τηλεφωνικά…κάποιος έχει κάνει μέγα βλακεία αλλα δέν ξέρω ποιός

 

ελα ντε? κι εγω το απεκλεισα στην αρχη, αλλα απο οτι μου ειπε ο τεχνικος που ηρθε, τα καλωδια ειναι ιδια(ο τυπος τους απο οσο καταλαβα)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει -νομικά- για το ψήσιμο στο μπαλκόνι σε πολυκατοικία;

Ο κανονισμός το απαγορεύει αλλά ως γνωστών κάποιοι δεν τον σέβονται.

Αξιωματικό υπηρεσίας που ρώτησα στο ΑΤ της περιοχής μου μου είπε να τον φωνάξει για σύσταση και αν θέλω να καλέσω περιπολικό, έχει διοικητικό πρόστιμο το ψήσιμο σε μπαλκόνι. Οι αστυνομικοί που ήρθαν δεν ήξεραν για πρόστιμο, δεν ήξεραν καν αν απαγορεύεται.

Γνωρίζει κανείς κάτι; 

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του νόμου επιτρέπεται να ψήνεις και ο νόμος υπερτερεί του κανονισμού της πολυκατοικίας. Βέβαια εννοείται ότι δεν το κάνει συχνά.

Άρθρο 1003 Αστικού Κώδικα

Μην μπλέξεις σε αντιδικία.

Ψήσιμο σε μπαλκόνι

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

Βάσει του νόμου επιτρέπεται να ψήνεις και ο νόμος υπερτερεί του κανονισμού της πολυκατοικίας. Βέβαια εννοείται ότι δεν το κάνει συχνά.

Άρθρο 1003 Αστικού Κώδικα

Μην μπλέξεις σε αντιδικία.

Ψήσιμο σε μπαλκόνι

Βάσει ποιανού νόμου; Αυτό που μου έστειλες δεν λέει ξεκάθαρα. Συγκεκριμένα αναφέρει "ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη". Το ψήσιμο στο μπαλκόνι δεν είναι σε καμία περίπτωση συνήθη χρήση ειδικά όταν γίνεται 2 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον.

Επίσης ο αξιωματικός υπηρεσίας μου είπε ότι έχει διοικητικό πρόστιμο. Αρά πως επιτρέπεται;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lurker said:

Βάσει ποιανού νόμου; Αυτό που μου έστειλες δεν λέει ξεκάθαρα. Συγκεκριμένα αναφέρει "ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη". Το ψήσιμο στο μπαλκόνι δεν είναι σε καμία περίπτωση συνήθη χρήση ειδικά όταν γίνεται 2 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον.

Επίσης ο αξιωματικός υπηρεσίας μου είπε ότι έχει διοικητικό πρόστιμο. Αρά πως επιτρέπεται;

(...)ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του (...) παραβλαπτουν σημαντικά το σπίτι σου? Δεν μπορείς να κατοικήσεις επειδή ψήνει για μία ώρα?

Επίσης στο δεύτερο λινκ γράφει για μία που εψηνε και την κυνήγησαν και στο τέλος τους έκανε αγωγή και την πλήρωσαν 3.000€ για ηθική ικανοποίηση και συνεχίζει να ψήνει κανονικά. Διάβασε να καταλάβεις τι γίνεται στην πραγματικότητα.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι επειδή ψήνει, ακόμα και αν το γράφει ο κανονισμός. Άλλωστε με γενική συνέλευση αλλάζει και αυτό.

Όταν ψήνει ψήνεις κι εσύ ή κλείνεις τα παράθυρα για μία ώρα.

Άλλωστε το περιπολικό που ήλθε δεν έκανε τίποτα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...