Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα πράγματα που είναι της καθημερινής χρήσης είναι όλα του ενοικιαστή από κει και πέρα τις ειδικές συνθήκες στον πότε μπήκε ο καθένας τι βρήκε μέσα στο σπίτι και τις συμφωνίες έκανε με τον ιδιοκτήτη δεν μπορούμε να τα ξέρουμε για να απαντήσουμε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τα πράγματα που είναι της καθημερινής χρήσης είναι όλα του ενοικιαστή από κει και πέρα τις ειδικές συνθήκες στον πότε μπήκε ο καθένας τι βρήκε μέσα στο σπίτι και τις συμφωνίες έκανε με τον ιδιοκτήτη δεν μπορούμε να τα ξέρουμε για να απαντήσουμε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μπαταρία του μπάνιου δεν είναι καθημερινής φύσης, μένει στο σπίτι και την πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Το ίδιο και το Μανταλο του μπάνιου αν σε αυτό έχουν χαλαρώσει οι βόλτες. Αν είναι σπασμένο το πληρώνει ο ενοικιαστής. Δεν έχει σχέση το πότε μπήκε κάποιος στο διαμέρισμα. Όταν κάτι σπάει ή αποδεικνύεται από τον μάστορα μου ότι είναι κακή χρήση το πληρώνει ο ενοικιαστής. Όταν κάτι απλά χαλάει λόγω πολυκαιριας είναι του ιδιοκτητη

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έξοδα είναι του ενοικιαστή !

 

Στάλθηκε από το SM-T505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον είσαι ιδιοκτήτης γι αυτο τα λες αυτα.

Μάθε λοιπόν ότι αυτά που χαλάνε σε ενα ενοικιαζομενο σπίτι από φυσιολογική χρήση (φλοτερ,αντίσταση θερμοσίφωνα,μπαταρία μπάνιου,κλειδαριές....) είναι του ιδιοκτήτη.

Ο ενοικιαστής πληρώνει κάθε μήνα για να έχει ενα λειτουργικό σπίτι όπως θα πλήρωνε ένα ξενοδοχείο για να έχει ένα λειτουργικό δωμάτιο.

Ότι φθορές κάνει ο ενοικιαστής κακόβουλα η κατά λάθος (σπασμένο πλακάκι,τζαμι,κάψιμο πάγκου....) τις πληρώνει ο ενοικιαστής

Link to comment
Share on other sites

@pisons

 

Και ο ΕΝΦΙΑ του ενοικιαστή είναι, να κάνουμε σωστές δουλειές, όχι μισές..

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

Όχι ρε φίλε έτσι. Για να είναι ολοκληρωμένες οι δουλειές ο ιδιοκτήτης δε θα πληρώνει ποτέ τίποτα και ο ενοικιαστής θα λέει κάθε μέρα ευχαριστώ που του παραχώρησε το σπίτι.

Για κερασάκι στη τουρτα και για να αισθάνεται όμορφα ο ιδιοκτήτης θα του πληρώνει ο ενοικιαστής την εφορία....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι ιδιοκτήτης γι αυτο τα λες αυτα.

Μάθε λοιπόν ότι αυτά που χαλάνε σε ενα ενοικιαζομενο σπίτι από φυσιολογική χρήση (φλοτερ,αντίσταση θερμοσίφωνα,μπαταρία μπάνιου,κλειδαριές....) είναι του ιδιοκτήτη.

Ο ενοικιαστής πληρώνει κάθε μήνα για να έχει ενα λειτουργικό σπίτι όπως θα πλήρωνε ένα ξενοδοχείο για να έχει ένα λειτουργικό δωμάτιο.

Ότι φθορές κάνει ο ενοικιαστής κακόβουλα η κατά λάθος (σπασμένο πλακάκι,τζαμι,κάψιμο πάγκου....) τις πληρώνει ο ενοικιαστής

 

Συγνωμη αν μου επιτρεπεις αλλα εισαι λαθος στο φλοτερ, μπαταρια μπανιου και κλειδαριες, καθως ειναι απο χρηση μεχρι μερικες φορες και η αντισταση ειναι του ενοικιαστη (εμεις το πληρωσαμε κανονικα) εκτος απο το αλλαξεις ολοκληρο θερμοσιφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν μου επιτρεπεις αλλα εισαι λαθος στο φλοτερ, μπαταρια μπανιου και κλειδαριες, καθως ειναι απο χρηση μεχρι μερικες φορες και η αντισταση ειναι του ενοικιαστη (εμεις το πληρωσαμε κανονικα) εκτος απο το αλλαξεις ολοκληρο θερμοσιφωνο.
Μπαταρία μπάνιου αν δεν σπάσει για κάποιο λόγο πρέπει να είσαι πάνω από 5-6 χρόνια στο ίδιο σπίτι για να δικαιολογηθει η φθορά χρήσης μόνο απ τον ενοικιαστή. Το αυτό και το φλοτερ. Για αντίσταση δεν παίρνω όρκο γιατί δεν έχω αλλάξει, αλλά έχοντας στο ιδιόκτητο διαμέρισμα θερμοσίφωνα, δεν έχει χαλάσει κανένα μέρος του για πάνω από 10 χρόνια από τότε που τοποθετήθηκε, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να πληρώσει ο ενοικιαστής για κάτι που χαλάει κατα τύχη και σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που αφήνει κάποιος τον θερμοσίφωνα για μέρες ανοικτό και γίνει κάποια ζημιά... Οι κλειδαριές είναι άλλη ιστορία καθώς πολλοί ενοικιαστές βάζουν δικές τους, όπως επίσης και οποιαδήποτε φορά είχαμε σκαλωματα κτλ με λίγο WD40 έφτιαχναν αμεσα

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα που είναι της καθημερινής χρήσης είναι όλα του ενοικιαστή από κει και πέρα τις ειδικές συνθήκες στον πότε μπήκε ο καθένας τι βρήκε μέσα στο σπίτι και τις συμφωνίες έκανε με τον ιδιοκτήτη δεν μπορούμε να τα ξέρουμε για να απαντήσουμε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπως το λες, το ακριβως ΑΝΤΙΘΕΤΟ ισχυει.

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/astikos-kodikas/arthro-592-astikos-kodikas-fthores-i-metavoles

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία.....δεν υπάρχουν " κανονισμοί "

Ποιος έχει υποχρέωση για έλεγχο των υδρορροών (λούκια) της πολυκατοικίας

Παίζει ρόλο οτι βρίσκονται οι περισσότερες υδρορροές στις βεράντες των διαμερισμάτων;

Η πολυκατοικία έχει ταράτσα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία.....δεν υπάρχουν " κανονισμοί "

Ποιος έχει υποχρέωση για έλεγχο των υδρορροών (λούκια) της πολυκατοικίας

Παίζει ρόλο οτι βρίσκονται οι περισσότερες υδρορροές στις βεράντες των διαμερισμάτων;

Η πολυκατοικία έχει ταράτσα.

 

Τι εννοεις οτι δεν υπαρχουν κανονισμοι?

Μετα απο συνελευση ΟΛΩΝ τον ιδιοκτητων μπορει η πολυκατοικια να βγαλει κανονισμους. Ασχετα πολλους απο αυτους μπορεις ευκολα να τους ακυρωσης πχ ζωακια μεσα στο διαμερισμα

Τα λουκια ειναι κοινοχρηστα και τα πληρωνη το ταμειο της πολυκατοικιας εκτος βεβαια εαν το σπασεις εσυ στη βεραντα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι δεν υπαρχουν κανονισμοι?

Μετα απο συνελευση ΟΛΩΝ τον ιδιοκτητων μπορει η πολυκατοικια να βγαλει κανονισμους. Ασχετα πολλους απο αυτους μπορεις ευκολα να τους ακυρωσης πχ ζωακια μεσα στο διαμερισμα

Τα λουκια ειναι κοινοχρηστα και τα πληρωνη το ταμειο της πολυκατοικιας εκτος βεβαια εαν το σπασεις εσυ στη βεραντα σου.

 

Ναι ,....μπορεί να κάνει κανονισμούς, αλλά τώρα που υπάρχει κάποιο θέμα με τα λούκια δεν υπάρχουν.

Τα λούκια ποιος οφείλει να τα καθαρίζει; ποιος εχει υποχρέωση; Η διαχείριση πολυκατοικίας ή ο κάθε ιδιοκτήτης; Σύμφωνα με το ότι ειναι κοινόχρηστο...όπως λες.... αν χαλάσουν θα πρέπει το έξοδο να το αναλάβει το ταμείο της πολυκατοικίας δηλ. η διαχείριση. Το ίδιο και αν πρέπει να καθαρίσουν όλα τα λούκια της πολυκατοικίας...σωστά;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ,....μπορεί να κάνει κανονισμούς, αλλά τώρα που υπάρχει κάποιο θέμα με τα λούκια δεν υπάρχουν.

Τα λούκια ποιος οφείλει να τα καθαρίζει; ποιος εχει υποχρέωση; Η διαχείριση πολυκατοικίας ή ο κάθε ιδιοκτήτης; Σύμφωνα με το ότι ειναι κοινόχρηστο...όπως λες.... αν χαλάσουν θα πρέπει το έξοδο να το αναλάβει το ταμείο της πολυκατοικίας δηλ. η διαχείριση. Το ίδιο και αν πρέπει να καθαρίσουν όλα τα λούκια της πολυκατοικίας...σωστά;

 

Τα λουκια τα καθαριζει η πολυκατοικια εκτος απο αυτα που ειναι στην βεραντα σου, δηλαδη η εισοδος αποχετευσης.

Εαν χαλασει ενα λουκι (σωληνας) η πολυκατοικια το πληρωνει εκτος οπως σου ειπα και πριν, να μην ειναι σπασμενο στο υψος της βεραντας σου γιατι εκει το πληρωνεις εσυ οπως και την εισοδο αποχετευσης

Link to comment
Share on other sites

Τα λουκια τα καθαριζει η πολυκατοικια εκτος απο αυτα που ειναι στην βεραντα σου, δηλαδη η εισοδος αποχετευσης.

Εαν χαλασει ενα λουκι (σωληνας) η πολυκατοικια το πληρωνει εκτος οπως σου ειπα και πριν, να μην ειναι σπασμενο στο υψος της βεραντας σου γιατι εκει το πληρωνεις εσυ οπως και την εισοδο αποχετευσης

 

Συμφωνώ.... αλλά ποιος το λέει αυτό...δηλαδή εκτός από τον κανονισμό, ποιος νόμος ( ή ότι άλλο) το λέει;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.... αλλά ποιος το λέει αυτό...δηλαδή εκτός από τον κανονισμό, ποιος νόμος ( ή ότι άλλο) το λέει;

 

Νομος δεν νομιζω να υπαρχει,

Εαν τωρα καποιος απο την οικοδομη δεν θελει να πληρωσει τοτε δυστηχως πανε ολα πισω με ισως χειροτερες καταστασεις.

Το λουκι εαν σπασει στη βεραντα σου εισαι 100% υπευθυνος να το φτιαξεις καθως μπορει ο καθενας να βγαλει απο το μυαλο του οτι το εσπασες κατα λαθος αλλα τον αλλο δεν τον νοιαζει ειτε ειναι κατα λαθος ειτε οχι, πρεπει να φτιαχτει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.... αλλά ποιος το λέει αυτό...δηλαδή εκτός από τον κανονισμό, ποιος νόμος ( ή ότι άλλο) το λέει;
Το λούκι είναι ΕΝΑ και εξυπηρετεί ΟΛΑ τα διαμερίσματα από την ταράτσα έως την αποχέτευση.

Εφόσον λοιπόν ΕΝΑ αντικείμενο εξυπηρετεί ΟΛΟΥΣ είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ.

μερικές φορές χρειάζεται απλή λογική....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν μου επιτρεπεις αλλα εισαι λαθος στο φλοτερ, μπαταρια μπανιου και κλειδαριες, καθως ειναι απο χρηση μεχρι μερικες φορες και η αντισταση ειναι του ενοικιαστη (εμεις το πληρωσαμε κανονικα) εκτος απο το αλλαξεις ολοκληρο θερμοσιφωνο.

 

Σου επιτρέπω αλλά δεν είμαι καθόλου λάθος.

Ο ιδιοκτήτης σου παραχωρεί το σπίτι και οφείλει να είναι λειτουργικό.

Αν το νοικιάζεις και στα 2 η 3 που κάθεσαι σου βγάλει 5 βλάβες από φυσική φθορά θα τις πληρώσεις εσύ ενώ το σπίτι νοικιαζονταν 10 χρόνια?

Θα τις πληρώσεις εσύ και οι προηγούμενοι και οι επόμενοι από σένα ενοικιαστές θα βολευτουν που την έβγαλαν καθαρή σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.

Οι μόνες βλάβες που πληρώνεις είναι αυτές που προκαλείς με δόλο η κατά λάθος (σπάσιμο πόρτας πλακακιου παραθύρου ντουλαπιου...).

Αυτός είναι ο λόγος που νοικιάζεις και δίνεις ενοίκιο κάθε μήνα.

Για να έχεις ένα λειτουργικό σπιτι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σας. Μια ερώτηση που αφορά το πάρκινγκ της οικοδομής. Ένα διαμέρισμα της οικοδομής έχει μια θέση πάρκινγκ. Λόγω ότι ο άντρας απεβίωσε δεν υπάρχει αυτοκίνητο και η θέση έμεινε κενή και έγινε σαν κοινόχρηστη. Εμφανίστηκε ο ανηψιος της γυναίκας που έρχεται κάθε μέρα και την προσέχει και παρόλο που μένει αλλού παρκάρει κανονικά σην θέση όλη μέρα. Η ερώτηση μου ότι έχει το δικαίωμα η θα πρέπει η θέση εφόσον στο διαμέρισμα που ανήκει δεν υπάρχει αυτοκίνητο γίνει κοινόχρηστη;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Μια ερώτηση που αφορά το πάρκινγκ της οικοδομής. Ένα διαμέρισμα της οικοδομής έχει μια θέση πάρκινγκ. Λόγω ότι ο άντρας απεβίωσε δεν υπάρχει αυτοκίνητο και η θέση έμεινε κενή και έγινε σαν κοινόχρηστη. Εμφανίστηκε ο ανηψιος της γυναίκας που έρχεται κάθε μέρα και την προσέχει και παρόλο που μένει αλλού παρκάρει κανονικά σην θέση όλη μέρα. Η ερώτηση μου ότι έχει το δικαίωμα η θα πρέπει η θέση εφόσον στο διαμέρισμα που ανήκει δεν υπάρχει αυτοκίνητο γίνει κοινόχρηστη;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Δεν νομίζω ότι το "δεν υπάρχει αυτοκίνητο" στέκει ως επιχείρημα. Το πάρκινγκ δεν ανήκει σε κάποιο αυτοκίνητο αλλά στο διαμέρισμα και στον νόμιμο ιδιοκτήτη αυτού. Αν ο ιδιοκτήτης ή οι κληρονόμοι του επιθυμούν να το παραχωρήσουν σε κάποιον, έχουν όλο το δικαίωμα να το κάνουν.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Μια ερώτηση που αφορά το πάρκινγκ της οικοδομής. Ένα διαμέρισμα της οικοδομής έχει μια θέση πάρκινγκ. Λόγω ότι ο άντρας απεβίωσε δεν υπάρχει αυτοκίνητο και η θέση έμεινε κενή και έγινε σαν κοινόχρηστη. Εμφανίστηκε ο ανηψιος της γυναίκας που έρχεται κάθε μέρα και την προσέχει και παρόλο που μένει αλλού παρκάρει κανονικά σην θέση όλη μέρα. Η ερώτηση μου ότι έχει το δικαίωμα η θα πρέπει η θέση εφόσον στο διαμέρισμα που ανήκει δεν υπάρχει αυτοκίνητο γίνει κοινόχρηστη;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Λες ότι την θέση την χρησιμοποιεί επισκέπτης και όχι ιδιοκτήτης.

Τι υπόλοιπες, ποιοι τις χρησιμοποιούν ?

Ιδιοκτήτες η πχ η γυναίκα η το παιδί τους ?

Θέλει πολλή συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Μια ερώτηση που αφορά το πάρκινγκ της οικοδομής. Ένα διαμέρισμα της οικοδομής έχει μια θέση πάρκινγκ. Λόγω ότι ο άντρας απεβίωσε δεν υπάρχει αυτοκίνητο και η θέση έμεινε κενή και έγινε σαν κοινόχρηστη. Εμφανίστηκε ο ανηψιος της γυναίκας που έρχεται κάθε μέρα και την προσέχει και παρόλο που μένει αλλού παρκάρει κανονικά σην θέση όλη μέρα. Η ερώτηση μου ότι έχει το δικαίωμα η θα πρέπει η θέση εφόσον στο διαμέρισμα που ανήκει δεν υπάρχει αυτοκίνητο γίνει κοινόχρηστη;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Για μισό.....μας λες ότι επειδή πέθανε ο ιδιοκτήτης η θέση πάρκινγκ που ανήκει στο διαμέρισμα του θα πρέπει να γίνει κοινοχρηστη?

Σοβαρά?

Μήπως να γίνει και το σπίτι κοινόχρηστο?

Ρε παιδιά έλεος!!! Τι άλλο θα ακούσουμε?

Εγώ βλέπω ότι σας χάλασε το βολεμα που παρκάρετε τόσο καιρό με το έτσι θέλω σε ξένη θεση

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κοινόχρηστη.

 

Αν το πάρκινγκ είναι σε πιλοτή μπορεί να παρκάρει όποιος θέλει και ας έχει συμβόλαιο ο άλλος. Μόνο σε υπόγειο κλειστό πάρκινγκ είναι καθαρά δικό σου αν υπάρχει συμβόλαιο. Και εγώ έχω πάρκινγκ στην πιλοτή στο όνομα μου αλλά η δικηγόρος μου λέει ότι μπορεί να παρκάρει οποιοσδήποτε ένοικος. Είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση με τα πάρκινγκ στις πιλοτές.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρκινγκ είναι σε πιλοτή μπορεί να παρκάρει όποιος θέλει και ας έχει συμβόλαιο ο άλλος. Μόνο σε υπόγειο κλειστό πάρκινγκ είναι καθαρά δικό σου αν υπάρχει συμβόλαιο. Και εγώ έχω πάρκινγκ στην πιλοτή στο όνομα μου αλλά η δικηγόρος μου λέει ότι μπορεί να παρκάρει οποιοσδήποτε ένοικος. Είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση με τα πάρκινγκ στις πιλοτές.
Στη πυλωτη δε παρκάρει όποιος θέλει γιατί με την αγορά διαμερίσματος έχεις μέσα στο συμβόλαιο προκαθορισμένη θέση στάθμευσης. Τώρα αν μιλάς για πολυκατοικία του 60 η 70 που ήταν λίγο χύμα τότε συμφωνω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...