Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To καταστατικό λέει το 50%+1, άρα μπορούμε να τα αλλάξουμε όπως θέλει η πλειοψηφία?
Ναι!! Συμφωνα με το 50+1 (πλειοψηφία) του καταστατικού

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα σας. Εχω ένα σπίτι και το νοικιάζω σε άλλον. Το ενοίκιο το βάζει στη μάνα μου διότι είναι στο όνομα της ακόμα. Στο λογαριασμό της εννοώ το βάζει στη τράπεζα. Θα υπάρχει πρόβλημα αν το βάζει σε εμένα απευθείας; ρωτάω επειδή δεν έχει ebanking η μάνα μου και για να μου τα μεταφέρει περιμένει στην αναμονή ποσες ώρες
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Εχω ένα σπίτι και το νοικιάζω σε άλλον. Το ενοίκιο το βάζει στη μάνα μου διότι είναι στο όνομα της ακόμα. Στο λογαριασμό της εννοώ το βάζει στη τράπεζα. Θα υπάρχει πρόβλημα αν το βάζει σε εμένα απευθείας; ρωτάω επειδή δεν έχει ebanking η μάνα μου και για να μου τα μεταφέρει περιμένει στην αναμονή ποσες ώρες
ναι θα υπαρχει προβλημα σε τυχόν ελεγχους απο την εφορια
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Εχω ένα σπίτι και το νοικιάζω σε άλλον. Το ενοίκιο το βάζει στη μάνα μου διότι είναι στο όνομα της ακόμα. Στο λογαριασμό της εννοώ το βάζει στη τράπεζα. Θα υπάρχει πρόβλημα αν το βάζει σε εμένα απευθείας; ρωτάω επειδή δεν έχει ebanking η μάνα μου και για να μου τα μεταφέρει περιμένει στην αναμονή ποσες ώρες

 

Βάλε την μάνα σου συνδικαιούχο στο δικό σου λογαριασμό ίσως?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την μάνα σου συνδικαιούχο στο δικό σου λογαριασμό ίσως?

 

συνδικαιούχος η μάνα μου και πρώτο όνομα εγώ και θα ειμαστε ΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Iσως λέω. Δεν μπορώ να σου πω 100%. Ρώτα το λογιστή σου καλύτερα.

 

Και το αναποδο μπορει να γινει, αν υπαρχει θεμα "εφοριας". Γινεται εκεινος συνδικαιουχος στον δικο της λογαριασμο οποτε μπορει να τον χρησιμοποιησει οπως θελει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Και το αναποδο μπορει να γινει, αν υπαρχει θεμα "εφοριας". Γινεται εκεινος συνδικαιουχος στον δικο της λογαριασμο οποτε μπορει να τον χρησιμοποιησει οπως θελει.

 

Εκείνος όμως ο λογαριασμός δεν έχει web banking οπότε διπλός κόπος να γίνει κτλ κτλ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εκείνος όμως ο λογαριασμός δεν έχει web banking οπότε διπλός κόπος να γίνει κτλ κτλ

 

Αν ο συμφορουμίτης έχει ebanking μόλις μπει σαν 2ο όνομα στο λογαριασμό θα έχει πρόσβαση κανονικά. Με τον πελάτη συνδέεται, όχι με τον λογαριασμό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Εχω ένα σπίτι και το νοικιάζω σε άλλον. Το ενοίκιο το βάζει στη μάνα μου διότι είναι στο όνομα της ακόμα. Στο λογαριασμό της εννοώ το βάζει στη τράπεζα. Θα υπάρχει πρόβλημα αν το βάζει σε εμένα απευθείας; ρωτάω επειδή δεν έχει ebanking η μάνα μου και για να μου τα μεταφέρει περιμένει στην αναμονή ποσες ώρες

 

Εγώ χρόνια έτσι το κάνω. Δεν είχα ούτε έχω κανένα πρόβλημα. Το ενοίκιο δηλώνεται κανονικά στην εφορία όλο. Αυτό είναι που τους ενδιαφέρει.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρόνια έτσι το κάνω. Δεν είχα ούτε έχω κανένα πρόβλημα. Το ενοίκιο δηλώνεται κανονικά στην εφορία όλο. Αυτό είναι που τους ενδιαφέρει.

Δεν εχεις προβλημα γιατι δεν εχει ασχοληθει κανεις.Για την εφορια αυτο που γινεται ειναι παρανομο και ας εχεις την δυνατοτητα να αποδειξεις το αντιθετο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις προβλημα γιατι δεν εχει ασχοληθει κανεις.Για την εφορια αυτο που γινεται ειναι παρανομο και ας εχεις την δυνατοτητα να αποδειξεις το αντιθετο..

 

Τι πρόβλημα δηλαδή έχει κάποιος και από ποιον; Σε καμία περπτώση δε νομίζω ότι τίθεται θέμα. Ούτε στην περίπτωση που τα καταθέτεις σε λογαριασμό συγγενή γιατί μπορεί ο δικαιούχος για κάποιο λόγο να μην μπορεί/θέλει στο δικό του ούτε στην περίπτωση που το ενοίκιο μπαίνει σε λογαριασμό αυτού που έχει την ψιλή κυριότητα αντί γι' αυτού που έχει την επικαρπία (με σύμφωνη γνώμη του επικαρπωτή φυσικά).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα δηλαδή έχει κάποιος και από ποιον; Σε καμία περπτώση δε νομίζω ότι τίθεται θέμα. Ούτε στην περίπτωση που τα καταθέτεις σε λογαριασμό συγγενή γιατί μπορεί ο δικαιούχος για κάποιο λόγο να μην μπορεί/θέλει στο δικό του ούτε στην περίπτωση που το ενοίκιο μπαίνει σε λογαριασμό αυτού που έχει την ψιλή κυριότητα αντί γι' αυτού που έχει την επικαρπία (με σύμφωνη γνώμη του επικαρπωτή φυσικά).

 

Δεν επιτρέπεται αλλά δεν θα ασχοληθεί κανείς για 200-300€.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις προβλημα γιατι δεν εχει ασχοληθει κανεις.Για την εφορια αυτο που γινεται ειναι παρανομο και ας εχεις την δυνατοτητα να αποδειξεις το αντιθετο..

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι ότι ο ενοικιαστής δεν πληρώνει το νοίκι στον ιδιόκτήτη αλλά σε κάποιον άλλο. Υπάρχει κίνδυνος ο ιδιοκτήτης να του (ξανα) ζητήσει τα νοίκια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο ζήτημα είναι ότι ο ενοικιαστής δεν πληρώνει το νοίκι στον ιδιόκτήτη αλλά σε κάποιον άλλο. Υπάρχει κίνδυνος ο ιδιοκτήτης να του (ξανα) ζητήσει τα νοίκια.
εντάξει νομίζω μιλάμε για γονείς γιο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μη."μπει" ο ένας στα οικονομικά του άλλου και παράλληλα να είναι εξασφαλισμένος ο ενοικιαστής, ανοίγετε ένα νέο κοινό λογαριασμό με πρώτο όνομα τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και τον χειρίζεστε με ebanking και οι δύο.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

εντάξει νομίζω μιλάμε για γονείς γιο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Εχω δει να ειναι μεταξυ αδελφων και να υπαρχει προβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια γνώμη για το εξής.

Υπάρχει στο υπόγειο της πολυκατοικίας της οποίας είμαι διαχ/στής,ένα διαμ/σμα στο οποίο διέμενε κάποτε ο θυρωρός, το οποίο κατά καιρούς στο παρελθόν είχε ενοικιαστεί.

Τώρα είναι είναι κενό και κάποιος ρωτάει αν μπορεί να το ενοικιάσει.

Είναι στο υπόγειο,και έχει στοιχειώδη κουζίνα-μπάνιο,(ντους),και έχει μπαλκονόπορτα στην αυλή.

Επίσης,επειδή δεν έχει ρολόι ρεύματος,έχει ,μπει ενδιάμεσο ρολόι/

Τι λεφτά μπορεί να ζητήσω;

Πάσα γνώμη δεκτή...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια γνώμη για το εξής.

Υπάρχει στο υπόγειο της πολυκατοικίας της οποίας είμαι διαχ/στής,ένα διαμ/σμα στο οποίο διέμενε κάποτε ο θυρωρός, το οποίο κατά καιρούς στο παρελθόν είχε ενοικιαστεί.

Τώρα είναι είναι κενό και κάποιος ρωτάει αν μπορεί να το ενοικιάσει.

Είναι στο υπόγειο,και έχει στοιχειώδη κουζίνα-μπάνιο,(ντους),και έχει μπαλκονόπορτα στην αυλή.

Επίσης,επειδή δεν έχει ρολόι ρεύματος,έχει ,μπει ενδιάμεσο ρολόι/

Τι λεφτά μπορεί να ζητήσω;

Πάσα γνώμη δεκτή...

 

Σε ποια περιοχή είναι; πόσα τμ είναι; έχει κλιματιστικό για θέρμανση; το ότι είναι υπόγειο δεν έχει να λέει, αυτός που το ζητάει θέλει να μείνει εκεί οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαι ενοικιαστής.

 

Χάλασε το καζανάκι το φλοτερ. Έφερα υδραυλικό το έφτιαξε. Μαζί με αυτό έσταζε η μπαταρία του ντουζ και είχε κοπεί κάτι από μέσα από το τοίχο και το άλλαξε. Επίσης χάλασε η τζαμαρία δε κλειδώνει. Το μπάνιο το πλήρωσα εγώ όλο δεν είπα τίποτα στον ιδιοκτήτη. Για την τζαμαρία του ειπα να φέρει μάστορα.. Το μπάνιο θα έπρεπε να το αναλάβει εκείνος; δεν θέλω να τον ζαλίζω για αυτό τα πλήρωσα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έξοδα είναι του ενοικιαστή !

 

Στάλθηκε από το SM-T505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έξοδα είναι του ενοικιαστή !

 

Στάλθηκε από το SM-T505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδη αμα χαλασε απο φυσιολογικη φθορα η 20 χρονων κλειδαρια της πορτας θα την πληρωσει ο ενοικιαστής;
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έξοδα είναι του ενοικιαστή !

 

Στάλθηκε από το SM-T505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συγνώμη αλλά επειδή χάλασε στη μπαταρία του μπάνιου οι σωληνώσεις από μέσα είναι δικό μου σφάλμα; έβγαλε τη μπαταρία έξω ο υδραυλικός και μέσα είχε κάτι κομμένες σωλήνες... Κάθομαι πάνω στις σωλήνες κάθε μέρα και φταίω ε; ωραία λογική. Εγώ το πλήρωσα για να μη τον ζαλίζω όχι όμως και την μπαλκονοπορτα που από τη πρώτη μέρα που έχω μπει έχουμε επιδιόρθωσει όλες τις μπαλκονοπορτες για διάφορα θέματα. Του το είπα ήρθε το είδε του εξήγησα ότι πλήρωσα εγώ τα άλλα δεν είπε τίποτα και θα το αναλάβει εκείνος την κλειδαριά της πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...