Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευτυχώς ο μισθωτής είναι ο πατέρας

Δυστυχώς όμως, για να πεις ότι διεκδικείς κάτι πρέπει να μείνει ξενοικιαστο, να κάνεις αγωγή, να εκδικαστεί κάποτε και τότε να σου πει ότι ουκ λαμβάνεις από τον μη έχοντα....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν όντως μείνει ξενοικιαστο για πολλούς μήνες, τότε τα ζυγίζεις και πράττεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ελπίζω να το έχεις βάλει ήδη προς ενοικίαση και πάλι. Εγώ όπως προείπα την εγγύηση δεν θα την επέστρεφα.

Όσο αφορά για τα νομικά έξοδα είναι γνωστός βραχνάς. Εγώ λόγω δουλειάς (ασφαλιστής), είχα την τύχει να ψαχτώ με νομικές προστασίες και με κάποια σχετικά οικονομικά συμβόλαια έχω καλυμμένα τα έξοδα μου για να κινηθώ έναντι όποιου μου δημιουργήσει θέμα. Δεν είναι ευχάριστο προφανώς, απλά αν χρειαστεί δεν θα έχω και τον οικονομικό βραχνά να με αγχώνει.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το έχεις βάλει ήδη προς ενοικίαση και πάλι. Εγώ όπως προείπα την εγγύηση δεν θα την επέστρεφα.

 

Όσο αφορά για τα νομικά έξοδα είναι γνωστός βραχνάς. Εγώ λόγω δουλειάς (ασφαλιστής), είχα την τύχει να ψαχτώ με νομικές προστασίες και με κάποια σχετικά οικονομικά συμβόλαια έχω καλυμμένα τα έξοδα μου για να κινηθώ έναντι όποιου μου δημιουργήσει θέμα. Δεν είναι ευχάριστο προφανώς, απλά αν χρειαστεί δεν θα έχω και τον οικονομικό βραχνά να με αγχώνει.

Εννοείται πως ήδη έχει μπει για ενοικίαση. Θα δω πόσο καιρό θα πάρει και αν τραβήξει λόγω καταστάσεων θα στραφώ δικαστικά εναντίον του ενοικιαστή.

Σαφέστατα την όλη ανάρτηση δεν την έκανα για συμβουλες. 50 χρόνων άνθρωπος και δικηγόρο έχω και γνώσεις έχω.

Το έγραψα για να δουν μερικοί "ενοικιαστές" εδώ μέσα που νομίζουν ότι επειδή παίρνω ένα ενοίκιο, πως έχω λύσει το πρόβλημα της ζωής μου και πως όταν ζητώ ή απαιτώ εντέλει κατι, κακώς το κάνω γιατί τους "ρουφαω" το αίμα.

Και για να το κλείσω, εγώ στην κατάληξη μπορεί να έκανα το σκ@τό μου παξιμάδι για να αποκτήσω αυτό το ακίνητο. Ο οποιοσδήποτε θέλει να συνεργαστούμε οφείλει να φοράει παντελόνια και να σέβεται την υπογραφή του και τον λόγο του....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το έχεις βάλει ήδη προς ενοικίαση και πάλι. Εγώ όπως προείπα την εγγύηση δεν θα την επέστρεφα.

Όσο αφορά για τα νομικά έξοδα είναι γνωστός βραχνάς. Εγώ λόγω δουλειάς (ασφαλιστής), είχα την τύχει να ψαχτώ με νομικές προστασίες και με κάποια σχετικά οικονομικά συμβόλαια έχω καλυμμένα τα έξοδα μου για να κινηθώ έναντι όποιου μου δημιουργήσει θέμα. Δεν είναι ευχάριστο προφανώς, απλά αν χρειαστεί δεν θα έχω και τον οικονομικό βραχνά να με αγχώνει.

 

Δηλαδή, τι μπορείς να κάνεις αν ο ενοικιαστής δεν δηλώνει εισόδημα ?

Link to comment
Share on other sites

@Alexakisd

 

 

 

Σου είπε ότι έχει ήδη πάει σε άλλο σπίτι. Τα κλειδιά τι τα έχει κάνει;

Μου τα πέταξε κάτω από την πόρτα.....τόσο παντελονάτος

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βρεις να το νοικιάσεις γρήγορα και να μην δώσεις συνέχεια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ήδη έχει μπει για ενοικίαση. Θα δω πόσο καιρό θα πάρει και αν τραβήξει λόγω καταστάσεων θα στραφώ δικαστικά εναντίον του ενοικιαστή.

Σαφέστατα την όλη ανάρτηση δεν την έκανα για συμβουλες. 50 χρόνων άνθρωπος και δικηγόρο έχω και γνώσεις έχω.

Το έγραψα για να δουν μερικοί "ενοικιαστές" εδώ μέσα που νομίζουν ότι επειδή παίρνω ένα ενοίκιο, πως έχω λύσει το πρόβλημα της ζωής μου και πως όταν ζητώ ή απαιτώ εντέλει κατι, κακώς το κάνω γιατί τους "ρουφαω" το αίμα.

Και για να το κλείσω, εγώ στην κατάληξη μπορεί να έκανα το σκ@τό μου παξιμάδι για να αποκτήσω αυτό το ακίνητο. Ο οποιοσδήποτε θέλει να συνεργαστούμε οφείλει να φοράει παντελόνια και να σέβεται την υπογραφή του και τον λόγο του....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ελπίζω να μη με παρεξήγησες, όλα γράφτηκαν καλοπροαίρετα. Εννοείται ότι πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε την περιουσία 3ων καθώς και να τιμάμε τη ρημάδα την υπογραφή που βάζαμε.

 

Μου τα πέταξε κάτω από την πόρτα.....τόσο παντελονάτος

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι να πω...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη με παρεξήγησες, όλα γράφτηκαν καλοπροαίρετα. Εννοείται ότι πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε την περιουσία 3ων καθώς και να τιμάμε τη ρημάδα την υπογραφή που βάζαμε.

 

 

 

 

 

 

 

Τι να πω...

Εννοείται πως δεν παρεξήγησα κάτι....απλά δεν είδα πουθενά ενοικιαστές να πεταχτούν να γράψουν την μακακια τους όπως κάνουν σε άλλα ποστ....μ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παντως και αυτοι οι οροι ειναι λιγο παρωχημενοι .

Ποιον ακριβως εξυπηρετεί η υποχρεωση ενοικιου για 2-3 χρονια;αρκει να υπαρχει η προυποθεση να μην γινει οικονομικη ζημια σε μικρη περιοδο ενοικιασης.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ήδη έχει μπει για ενοικίαση. Θα δω πόσο καιρό θα πάρει και αν τραβήξει λόγω καταστάσεων θα στραφώ δικαστικά εναντίον του ενοικιαστή.

Σαφέστατα την όλη ανάρτηση δεν την έκανα για συμβουλες. 50 χρόνων άνθρωπος και δικηγόρο έχω και γνώσεις έχω.

Το έγραψα για να δουν μερικοί "ενοικιαστές" εδώ μέσα που νομίζουν ότι επειδή παίρνω ένα ενοίκιο, πως έχω λύσει το πρόβλημα της ζωής μου και πως όταν ζητώ ή απαιτώ εντέλει κατι, κακώς το κάνω γιατί τους "ρουφαω" το αίμα.

Και για να το κλείσω, εγώ στην κατάληξη μπορεί να έκανα το σκ@τό μου παξιμάδι για να αποκτήσω αυτό το ακίνητο. Ο οποιοσδήποτε θέλει να συνεργαστούμε οφείλει να φοράει παντελόνια και να σέβεται την υπογραφή του και τον λόγο του....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ευτυχώς στη Κρήτη το Airbnb μας έχει σώσει απο κάτι τέτοια προβλήματα.Ακόμα και στην πανδημία πολύ καλύτερα απο το να νοικιάζω και να μην ξέρω τι μου ξημερώνει με τον κάθε εξυπνάκια.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς στη Κρήτη το Airbnb μας έχει σώσει απο κάτι τέτοια προβλήματα.Ακόμα και στην πανδημία πολύ καλύτερα απο το να νοικιάζω και να μην ξέρω τι μου ξημερώνει με τον κάθε εξυπνάκια.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Δεν υπαρχει airbnb για μακροχρονη μισθωση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Αν κανονισμός της πολυκατοικίας μιλάει ξεκάθαρα για ψήφους που αντιστοιχούν στα διαμερίσματα και τις αποθήκες, αλλά όχι για τον αέρα που έχει αυτός που του "ανήκει", τότε μπορούμε να συμπεράνουμε ότι οι ψήφοι του άερα δεν μετράνε στις συνελεύσεις;

 

Επισης, αν θεωρήσουμε ότι αυτος που έχει τον αέρα δικαιούται και τους ψήφους του αέρα, τότε είναι λογικό να συμμετέχει στις αποφάσεις των συνελεύσεων (και) ΜΕ τις ψήφους του αέρα, ενώ στην κατανομή των χιλιοστών που αφορούν τις δαπάνες κοινοχρήστων να περιλαμβάνεται ΧΩΡΙΣ αυτά τα χιλιοστά (του αέρα) ;

Link to comment
Share on other sites

Ο αέρας ειδικά ο κοπανιστος δικαιούται να μιλάει μόνο για χαρταετό και τίποτα άλλο.....απλά τον αγνοείς

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει airbnb για μακροχρονη μισθωση;

 

 

Ναι υπάρχει κανονικά.Είναι μια σκέψη να το γυρίσω με τον μήνα αν βρω πχ ενα ζευγάρι συνταξιούχων ξένους.Το κέρδος θα είναι σίγουρα μικρότερο αλλα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει κανονικά.Είναι μια σκέψη να το γυρίσω με τον μήνα αν βρω πχ ενα ζευγάρι συνταξιούχων ξένους.Το κέρδος θα είναι σίγουρα μικρότερο αλλα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

ειναι τοτε μια καλη κινηση ,να μπει μια πλατφόρμα που θα εγγυάται, τον ενοικιαστη.
Link to comment
Share on other sites

Ο γείτονας μου μένει σε ένα δυάρι στην Κυψέλη επί 11 χρόνια,και πέρυσι έδωσε ένα +10%,ενώ φέτος του ζητάει και ένα 50άρι από πάνω φορτικά.Τώρα πληρώνει 200.

Τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις;Μπορεί να το καθυστερήσει και πώς;Μήπως υπάρχει καμιά ειδική μέριμνα λόγω ιού;

Συνταξιούχος είναι 80 χρονών με τη γυναίκα του.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει κανονικά.Είναι μια σκέψη να το γυρίσω με τον μήνα αν βρω πχ ενα ζευγάρι συνταξιούχων ξένους.Το κέρδος θα είναι σίγουρα μικρότερο αλλα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

 

Ως Airbnb δεν νοείται η βραχυχρόνια μίσθωση ;

Δεν υπαρχει πλαφόν μίσθωσης 90 συνεχομενων ημερών ;

 

Διαφορετικα τι διαφορα θα ειχε απο την κλασική αστική μίσθωση, ασχέτως του αν οι ενοικιαστές θα ειναι Έλληνες η αλλοδαποί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ως Airbnb δεν νοείται η βραχυχρόνια μίσθωση ;

Δεν υπαρχει πλαφόν μίσθωσης 90 συνεχομενων ημερών ;

 

Διαφορετικα τι διαφορα θα ειχε απο την κλασική αστική μίσθωση, ασχέτως του αν οι ενοικιαστές θα ειναι Έλληνες η αλλοδαποί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Από όσο γνωρίζω τουλάχιστον ως προς το φορολογικό κομμάτι δεν υπάρχει πλαφόν 90 ημερών. Δεν έχει ενεργοποιηθεί παρόλο που υπάρχει σαν νομος, δεν υπογράψανε την υπουργική αποφαση εφαρμογής και ουτε προκειτε με αυτή τη κατάσταση.

 

Για το νομικό κομμάτι δεν γνωρίζω τι ισχύει. Αλλα ως βραχυχρόνια νοείται η ενοικιαση μικρότερη του 1 έτους.

 

Στο πρακτικό κομμάτι δεν ξέρω αν κάποιος ψάχνει σπιτι πχ για 6 μηνες αν θα ψάξει μέσω airbnb ή μέσω αλλου τροπου πχ μεσιτης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος περιορισμος για ψησταρια υγραεριου σε μπαλκονι;
Αρθρο 1003 Α.Κ.

 

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές

 

Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή*καπνού, αιθάλης,*αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο,*εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής*του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.

 

copy paste απο εδω μεσα σελ.116

Ο γείτονας μου μένει σε ένα δυάρι στην Κυψέλη επί 11 χρόνια,και πέρυσι έδωσε ένα +10%,ενώ φέτος του ζητάει και ένα 50άρι από πάνω φορτικά.Τώρα πληρώνει 200.

Τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις;Μπορεί να το καθυστερήσει και πώς;Μήπως υπάρχει καμιά ειδική μέριμνα λόγω ιού;

Συνταξιούχος είναι 80 χρονών με τη γυναίκα του.

εννοεις οτι ζηταει σε ενα χρονο δευτερη αυξηση;

Ως Airbnb δεν νοείται η βραχυχρόνια μίσθωση ;

Δεν υπαρχει πλαφόν μίσθωσης 90 συνεχομενων ημερών ;

 

Διαφορετικα τι διαφορα θα ειχε απο την κλασική αστική μίσθωση, ασχέτως του αν οι ενοικιαστές θα ειναι Έλληνες η αλλοδαποί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

οτι "εγγυαται" η πλατφορμα για τον ενοίκιαστη. απο μελος greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα για τη βοήθεια σας. Συγγενής μου, νοικιάζει κατοικία περίπου τα τελευταία 2 χρόνια με λήξη συμβολαίου τον Γενάρη του 21. Τους τελευταίους μήνες είχε διαφορές με τον ενοικιαστή, τύπου μικροφθορες, φασαρία, χρωστούσε ενοίκια κ πλεον ο ενοικιαστής βάζει το ενοίκιο μέσω του παρακαταθηκων κ δανείων. Επειδή έγιναν λεκτικές φασαρίες κάνα 2 φορές, δεν έχουν πλέον καμία επικοινωνία, παρά μόνο τον τελευταίο μήνα που τον ενημέρωσε ο ενοικιαστής ότι μαζεύει τα πράγματα του σιγά σιγά γιατί έχει βρει άλλο σπίτι. Όσον αφορά λογαριασμούς νερού που ο ενοικιαστής είναι απλός χρήστης κ δεν ειναι στο όνομα του, αρνείται να τους πληρώσει. Τώρα ο συγγενής μου έχει να τον δει πάνω από 10 μέρες, το σπίτι είναι κλειστό κ εκτός του ότι θέλει να το νοικιάσει εκ νέου, φοβάται μην έφυγε νύχτα κ του αφήσει κ όλα τα χρωστούμενα. Υπάρχει κάποια προβλεπόμενη διαδικασία απ το νόμο, πχ να έρθει κλειδαρας να ανοίξει το σπίτι, να δει σε τη κατάσταση βρίσκεται ώστε να το ξανανοικιασει, αλλά παρόλα αυτά να είναι κ καλυμμένος χωρίς να ισχυριστεί ο ενοικιαστής ότι παραβιαστηκε το οικογενειακό του άσυλο?? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SNE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έξοδο για τον καθαρισμό της δεξαμενής πετρελαίου επιβαρύνει τον ένοικο, ανεξάρτητα αν είναι ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής;

 

 

@ezio_ioannis. Υπάρχει προβλεπόμενη διαδικασία, αλλά δεν την γνωρίζω για να σε καθοδηγήσω. Σίγουρα δε μπορείς απλά να πάρεις έναν κλειδαρά και να ανοίξεις το σπίτι. Τον δικηγόρο δεν τον αποφεύγει ο συγγενής σου από ότι βλέπω. Εκτός αν καταφέρει και βρει τον ενοικιαστή και του δώσει τα κλειδιά.

Τώρα τα περί τριετίας που δεσμεύουν και τα δυο μέρη, με κάτι τέτοιους ενοικιαστές..άντε βγάλε άκρη.

Άποψη μου όμως είναι ότι πρέπει να τον κυνηγήσει για τα χρωστούμενα, γιατί όλοι αυτοί κάπου βρίσκουν και πατάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν θέλει να είναι καλυμμένος νομικά πρέπει να ακολουθήσει την διαδικασία έξωσης κλπ κλπ δηλαδή ένα εξάμηνο στο νερό χαμένο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...