Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

^^ Αυτό ακριβώς Nrg.

 

Μπορεί η συζήτηση φιλέ ddr2 να ξεκίνησε από τον φίλο που έκανε την ερώτηση αλλά εξελίχθηκε από ειδική περίπτωση σε γενικά τι ισχύει και επέμενες ότι δεν χρειάζεται και ότι τα μπέρδεψα.

 

Θα δανειστώ λοιπόν την δική σου φράση

 

 

Παραδεξου οτι ειπες χαζομαρα.

 

και

 

Το σφαλλειν ανθρωπινο.

 

Αυτά από μένα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

^^ Αυτό ακριβώς Nrg.

 

Μπορεί η συζήτηση φιλέ ddr2 να ξεκίνησε από τον φίλο που έκανε την ερώτηση αλλά εξελίχθηκε από ειδική περίπτωση σε γενικά τι ισχύει και επέμενες ότι δεν χρειάζεται και ότι τα μπέρδεψα.

 

Θα δανειστώ λοιπόν την δική σου φράση

 

 

 

 

και

 

 

 

Αυτά από μένα.

Εγω φταιω που ασχοληθηκα να σας λεω τι ισχυει, ενω επρεπε να πληρωνετε για να λυνετε τις αποριες σας.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ο Αδερφος μου νοίκιασε σπίτι. Αποδέχτηκε το taxisnet αλλά γράφει το ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται. Πληρώνει κανονικά τη ζενίθ . Τι πρέπει να γίνει για να το βάλει η σπιτονοικοκυρά στο taxisnet? Με ποια λογική κάποιος νοικιάζει σπίτι χωρίς να έχει ρεύμα; Σε περίπτωση που δεν το κάνει η σπιτονοικοκυρά ποια είναι τα επόμενα βήματα μας; Τον δένει διετές συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

.

 

Σημαίνει ότι στο Ε9 της φαίνεται μη ηλεκτροδοτούμενο (τελευταια στηλη δεξιά).

Δεν το ειδε τόσα χρονια, ουτε αυτή, ουτε ο φοροτεχνικός της?? (για να μην πω κατι αλλο..)κατι μου μυρίζει :-)

Θέλει τροποποίηση του Ε9 κ του μισθωτήριου

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ο Αδερφος μου νοίκιασε σπίτι. Αποδέχτηκε το taxisnet αλλά γράφει το ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται. Πληρώνει κανονικά τη ζενίθ . Τι πρέπει να γίνει για να το βάλει η σπιτονοικοκυρά στο taxisnet? Με ποια λογική κάποιος νοικιάζει σπίτι χωρίς να έχει ρεύμα; Σε περίπτωση που δεν το κάνει η σπιτονοικοκυρά ποια είναι τα επόμενα βήματα μας; Τον δένει διετές συμβόλαιο.
σημαίνει ότι πληρώνεις και αυτή τα παίρνει μαύρα τα λεφτά σου! το δηλώνει χωρίς ρεύμα γιαυτό! δεν τον δένει τίποτα. ρώτα τον λογιστή σου (δεν τον ρώτησες πρώτα;)

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δώστε τα φώτα σας. Επικοινώνησα με το λογιστή της είπε ότι θα το τακτοποιήσει και έχουν περάσει 2 μήνες χωρίς να κάνει τίποτα. Ποια είναι τα επόμενα βήματα μας; Σε περίπτωση που ιδιοκτήτρια αρνηθεί τη δήλωση ; Στο συμβόλαιο στο taxisnet φαίνεται ως 1ος όροφος υπάρχει περίπτωση να είναι ημιυπόγειο και να είναι ως αποθηκευτικός χώρος και όχι ως σπίτι; Σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ και τους 2
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσουμε εδώ ότι ο Αδερφος μου έκανε κανονικά σύνδεση στον πάροχο ζενίθ και πληρώνει ρεύμα κανονικά. Ωστόσο στο taxisnet εμφανίζεται πως το ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται.
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσουμε εδώ ότι ο Αδερφος μου έκανε κανονικά σύνδεση στον πάροχο ζενίθ και πληρώνει ρεύμα κανονικά. Ωστόσο στο taxisnet εμφανίζεται πως το ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται.

 

Εννοείς ότι ήταν μη ηλεκτροδοτούμενο, είχε ρολόι και τη σύνδεση την έκανε ο αδερφός σου μετά το συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι ήταν μη ηλεκτροδοτούμενο, είχε ρολόι και τη σύνδεση την έκανε ο αδερφός σου μετά το συμβόλαιο;

 

Ναι. Γιατί τι σκέφτεσαι; Κάποια λαμόγια έχει κάνει η ιδιοκτήτρια αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Στη ΔΕΗ δεν θα το δεχόντουσαν το ξέρω 100%. Θέλουν αριθμό παροχής. Από ότι κατάλαβα του έδωσε έναν αριθμό και αυτόν το γύρισε στο όνομα του παρ όλο που στο taxisnet δεν εμφανιζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσουμε εδώ ότι ο Αδερφος μου έκανε κανονικά σύνδεση στον πάροχο ζενίθ και πληρώνει ρεύμα κανονικά. Ωστόσο στο taxisnet εμφανίζεται πως το ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται.
Το ταξιςνετ πιθανόν έχει την περσινή εικόνα του ακινήτου όπως αυτό δηλώθηκε στο E2. Οπότε πέρσι μπορεί να ήταν μη ηλεκτροδοτούμενο. Το οτι πηρε ρολόι σημαίνει ότι υπήρχε η παροχή απο πριν.

 

Sent from my SM-N770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ταξιςνετ πιθανόν έχει την περσινή εικόνα του ακινήτου όπως αυτό δηλώθηκε στο E2. Οπότε πέρσι μπορεί να ήταν μη ηλεκτροδοτούμενο. Το οτι πηρε ρολόι σημαίνει ότι υπήρχε η παροχή απο πριν.

 

Sent from my SM-N770F using Tapatalk

 

Αυτή είπε ότι πέρυσι το νοίκιαζε σε μια συνάδελφο ιατρό. Άρα ή κάτι παίζει ή πολύ φοβάμαι πως δεν είναι σπίτι αλλά βοηθητικός χώρος της πολυκατοικίας ή η συνάδελφος εμένε σε σπίτι δίχως ρεύμα . Αύριο θα μιλήσει η λογίστρια μου. Εάν δεν το τακτοποιήσει άμεσα θα σκαλίσω μέχρι να μάθω τι παίζει με το εν λόγω ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι στο μυαλό μου.

Απλά ήθελα να δω αν έχω σωστή εικόνα.

 

Από ότι έχω καταλάβει μάλλον είναι αυτό που σου είπαν παραπάνω. Ότι η ιδιοκτήτρια πρέπει να κάνει χειροκίνητα την αλλαγή ότι πλέον το ακίνητο είναι ηλεκτροδοτούμενο, και να βάλει τον αριθμό παροχής στο Ε9 της.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιήθηκε. Σας ευχαριστώ πολύ. Δεν ξέρω με ποια λογική δεν το είχε κάνει τέλος πάντων όλα καλά! Σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε διαμέρισμα το οποίο θέλω να νοικιαστεί τώρα, αλλά μέσα στους επόμενους 6 μήνες θέλω να μπει πωλητήριο.

Τα λεφτά του ενοικίου πάνε στο δάνειο και στα έξοδα του, άρα δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να μείνει ξενοίκιαστο.

Από ότι έχω ακούσει, η ιδιοκατοίκηση πλέον δεν είναι λόγος για να φύγει ο ενοικιαστής από το σπίτι.

 

Με δεδομένο τα παραπάνω αν γίνει συμβόλαιο με τον ενοικιαστή μόνο για 12 μήνες, μπορεί τελικά ο ενοικιαστής αν αλλάξει γνώμη να μη φύγει πριν την τριετία από την έναρξη του συμβολαίου;

 

Η ερώτηση έχει να κάνει με το αν τελικά θα υπάρχει πρόβλημα με τον νεο ιδιοκτήτη και αν θα μπορεί να διώξει τον ενοικιαστή με τη λήξη του 12μηνου συμβολαίου.

 

Ευχαριστώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα το οποίο θέλω να νοικιαστεί τώρα, αλλά μέσα στους επόμενους 6 μήνες θέλω να μπει πωλητήριο.

Τα λεφτά του ενοικίου πάνε στο δάνειο και στα έξοδα του, άρα δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να μείνει ξενοίκιαστο.

Από ότι έχω ακούσει, η ιδιοκατοίκηση πλέον δεν είναι λόγος για να φύγει ο ενοικιαστής από το σπίτι.

 

Με δεδομένο τα παραπάνω αν γίνει συμβόλαιο με τον ενοικιαστή μόνο για 12 μήνες, μπορεί τελικά ο ενοικιαστής αν αλλάξει γνώμη να μη φύγει πριν την τριετία από την έναρξη του συμβολαίου;

 

Η ερώτηση έχει να κάνει με το αν τελικά θα υπάρχει πρόβλημα με τον νεο ιδιοκτήτη και αν θα μπορεί να διώξει τον ενοικιαστή με τη λήξη του 12μηνου συμβολαίου.

 

Ευχαριστώ

 

Με λιγα λογια , ναι, μπορει να μεινει 3 ετια. Μην το νοικιασεις αν θελεις να το πουλησεις, δεν θα πουλιεται μετα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια , ναι, μπορει να μεινει 3 ετια. Μην το νοικιασεις αν θελεις να το πουλησεις, δεν θα πουλιεται μετα.

 

Γιάννη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.

Να σαι καλά Θοδωρή.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχω καταβάλει εγγύηση για σπίτι το οποίο τελικά δεν θα κατοικήσω (ο λόγος δεν είναι του παρόντος) έχουμε υπογράψει το συμβόλαιο αλλά δεν το έχω κάνει αποδοχή στο taxis, το ερώτημα είναι: παίρνω πίσω την εγγύηση;;;
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχω καταβάλει εγγύηση για σπίτι το οποίο τελικά δεν θα κατοικήσω (ο λόγος δεν είναι του παρόντος) έχουμε υπογράψει το συμβόλαιο αλλά δεν το έχω κάνει αποδοχή στο taxis, το ερώτημα είναι: παίρνω πίσω την εγγύηση;;;
Μόνο αν το θέλει ο ιδιοκτήτης μιας και το δεσμευτικό έγγραφο είναι το συμβόλαιο και όχι τόσο η αποδοχή της σύμβασης στο taxis.

Από τη στιγμή που υπογράφεις το χαρτί ξεκινάνε και τρέχουν όλοι οι όροι που έχετε συμφωνήσει ανεξάρτητα αν εσύ μένεις θα μένεις δεν θα μένεις ή θα το κάνεις αποθήκη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι ακόμα που δεν ανέφερα είναι ότι δεν έχω μπει καθόλου μέσα, ήταν για να μπω στις 7 Σεπτεμβρίου.
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος νόμος ή κανονισμός που να απαγορεύει το κλείδωμα το βράδι της εξωτερικής πόρτας του κτιρίου? Γιατί έχουμε έναν που φοβάται μην του κλέψουν τα βρ@κιά και συνεχώς την κλειδώνει. Το ποτήρι ξεχείλισε όταν την βρήκα κλειδωμένη και στις 11 το πρωί χτες αφού έφυγε για το μπάνιο ο κύριος την ξανακλείδωσε.:mad: Το κτίριο έχει μόλις 4 διαμερίσματα όλοι ιδιοκτήτες πλην αυτού που είναι ενοικιαστής.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος νόμος ή κανονισμός που να απαγορεύει το κλείδωμα το βράδι της εξωτερικής πόρτας του κτιρίου? Γιατί έχουμε έναν που φοβάται μην του κλέψουν τα βρ@κιά και συνεχώς την κλειδώνει. Το ποτήρι ξεχείλισε όταν την βρήκα κλειδωμένη και στις 11 το πρωί χτες αφού έφυγε για το μπάνιο ο κύριος την ξανακλείδωσε.:mad: Το κτίριο έχει μόλις 4 διαμερίσματα όλοι ιδιοκτήτες πλην αυτού που είναι ενοικιαστής.
Εγώ ξέρω ότι η πόρτα πρέπει να είναι ξεκλείδωτη για έξοδο διαφυγής σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε.

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος νόμος ή κανονισμός που να απαγορεύει το κλείδωμα το βράδι της εξωτερικής πόρτας του κτιρίου?

Εγώ ξέρω ότι η πόρτα πρέπει να είναι ξεκλείδωτη για έξοδο διαφυγής σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε.

Κι εγώ το ξέρω αυτό. Αλλά κάπου που να το έχει γραμμένο θέλω.

Εδω ειναι και επίσημα:

Είναι το Προεδρικό Διάταγμα71/88 που εγινε 41/18

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΤΙΡΙΩΝ

Αρθρο 7.4.2 . Mη επιτρεπόμενες ενέργειες (σελ 59) : Κλείδωμα των θυρών κοινόχρηστων εξόδων με μηχανισμούς που προϋποθέτουν τη χρήση κλειδιού για την απασφάλιση τους.

http://www.opengov.gr/minenv/wp-content/uploads/downloads/2017/03/sxedio.pdf

Και σε ΦΕΚ

ΦΕΚ 80Α/7-5-2018 Αρθρο 7.4.2 . Mη επιτρεπόμενες ενέργειες (σελ 41 ή 7865)

https://www.ggb.gr/sites/default/files/basic-page-files/%ce%a0%ce%94%20%2041-2018.pdf

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...