Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο ιδιοκτητης πληρωνει τη συγκεκριμενη δαπανη.
29/4

 

Ότι χαλάει το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ότι σπάει (ευθύνη του ενοικιαστή) το πληρώνει ο ενοικιαστής.....

 

Συ είπας....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ο ιδιοκτητης πληρωνει τη συγκεκριμενη δαπανη.

 

Παληκάρια καλημέρα, σε πρόσφατη ενοικίαση ενός διαμερίσματος με υπόγειο πάρκιν στην Αθήνα, και ενω ο ενοικιάστής μου ζάλισε τα α@@@ά με τις παραξενιές του (απαιτούσε να είναι παρόν στο βάψιμο, στην συντήρηση των κλιματιστικών, την αλλαγή βρυσών οι οποίες δεν είχαν τίποτα, ακόμα και τον καθαρισμό του διαμερίσματος μετά την ανακαίνηση με καθαρίστρια που έπαιρνε 11 ευρώ την ώρα και έκανε 11 ώρες να καθαρισει 65 τετραγωνικά, κτλ.).

Τώρα επειδή ανακάλυψε οτι δεν μπορεί να παρκάρει στο φυλασσόμενο υπόγειο πάρκιν, που παρκάρουν άλλοι 15 νοματαίοι μια χαρά, και θέλει επειδή θεωρεί οτι το μισθιό έχει ελάττωμα, να του βρω και να του πληρώσω άλλο πάρκιν που να μπορεί να παρκάρει!!!!!!!

Γιατί η θέση στάθμευσης ήταν καθοριστική για την επιλογή του διαμερίσματος λέει...

Αυτοί οι αστείοι ισχυρισμοί έχουν νομική βάση; μπορεί να πετύχει κάτι δικαστικά;

Με αυτούς τους αστείους ισχυρισμούς και ενω υπάρχει συμβόλαιο στο ταξις ενεργό, μπορεί να φύγει με το έτσι θέλω (κάνοντας ένα εξώδικο πχ) και αν το κάνει πως μπορώ και αν αξιζει να τον να τον κυνηγήσω νομικά για τα υπόλοιπα μισθώματα του συμβολαίου;

ΥΣ. Οτι θα πάω σε δικηγόρο σίγουρα δεν το γλυτώνω, αλλα έτσι ρωτάω να πάρω και την άποψη σας, γιατι βλέπω οτι γνωρίζετε τα κατατόπια!:)

Link to comment
Share on other sites

Τι φάση? Δεν το είχε δει πριν το παρκινγκ που είναι?

 

Επίσης, νταλίκα έχει? Γενικά για περιπτωσάρα φαίνεται. Τα νομικά θα στα πουν οι άλλοι αλλά εμπειρικά με τέτοιους δεν ξεμπλέκεις ποτέ, τους ενοχλούν τα πάντα. Σήμερα είναι το πάρκινγκ, αύριο ο γείτονας, μεθαύριο η ταράτσα κοκ

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο τι αναφέρει; Για την θέση στάθμευσης εννοώ.

Επίσης έχετε κάνει μόνο στο taxis ή και ιδιωτικό που να αναφέρει και το παρκινγκ;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Τι φάση? Δεν το είχε δει πριν το παρκινγκ που είναι?

 

Επίσης, νταλίκα έχει? Γενικά για περιπτωσάρα φαίνεται. Τα νομικά θα στα πουν οι άλλοι αλλά εμπειρικά με τέτοιους δεν ξεμπλέκεις ποτέ, τους ενοχλούν τα πάντα. Σήμερα είναι το πάρκινγκ, αύριο ο γείτονας, μεθαύριο η ταράτσα κοκ

Mάγος είσαι; Το πρώτο πράγμα που τον ενόχλησε είναι ο τι καπνίζει ο γείτονας στον 8ο και τι θα κάνουμε για αυτό!

Το δεύτερο ήταν να πάω απο την Καβάλα Αθήνα να του καθαρίσω τα λούκια που κατεβάζουν τα όμβρια νερά γιατί βούλωσαν πλημμυρίζει το μπαλκόνι και μπαίνουν νερά στο σπίτι, και το τρίτο το πάρκιν, το οποίο είναι υπόγειο με πόρτα, ατομικό κοντρολάκι για τον καθένα να ανοιγοκλείνει την πόρτα, ασανσέρ με κλειδί ,και η ράμπα του οποίου για να κατέβεις είναι τουλάχιστο 12 μέτρα, παρκάρουν άλλοι 20 εκεί χωρίς παράπονο, και βρέθηκε ο μ@@@@κας ο άχρηστος να μην μπορεί να παρκάρει που; στην ΑΘΗΝΑ που αμα δεν ξέρεις να παρκάρεις κοιμάσαι μέσα στο αμάξι:lol: Και βέβαι το είχε δεί αλλά τώρα κάνει τον κινέζο!

 

Στο συμβόλαιο τι αναφέρει; Για την θέση στάθμευσης εννοώ.

Επίσης έχετε κάνει μόνο στο taxis ή και ιδιωτικό που να αναφέρει και το παρκινγκ;

Ευτυχώς λόγω καραντίνας είχαμε κάνει μόνο στην εφορία όπως τα παλιά συμβόλαια που ήταν περιγραφικότατο, και αναλυτικό απο δικιά του ανωμαλία πάντα, και απλά ο λογιστής το αντέγραψε ως έχει στους όρους του συμβολαίου του τάξις!

Θεία δίκη φίλε μην την ψάχνεις απο το θέμα συμβόλαιο την έχει πατήσει απο εδω ως την Αμερική:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Mάγος είσαι; Το πρώτο πράγμα που τον ενόχλησε είναι ο τι καπνίζει ο γείτονας στον 8ο και τι θα κάνουμε για αυτό!

 

Το δεύτερο ήταν να πάω απο την Καβάλα Αθήνα να του καθαρίσω τα λούκια που κατεβάζουν τα όμβρια νερά γιατί βούλωσαν πλημμυρίζει το μπαλκόνι και μπαίνουν νερά στο σπίτι, και το τρίτο το πάρκιν, το οποίο είναι υπόγειο με πόρτα, ατομικό κοντρολάκι για τον καθένα να ανοιγοκλείνει την πόρτα, ασανσέρ με κλειδί ,και η ράμπα του οποίου για να κατέβεις είναι τουλάχιστο 12 μέτρα, παρκάρουν άλλοι 20 εκεί χωρίς παράπονο, και βρέθηκε ο μ@@@@κας ο άχρηστος να μην μπορεί να παρκάρει που; στην ΑΘΗΝΑ που αμα δεν ξέρεις να παρκάρεις κοιμάσαι μέσα στο αμάξι:lol: Και βέβαι το είχε δεί αλλά τώρα κάνει τον κινέζο!

 

 

 

 

 

Ευτυχώς λόγω καραντίνας είχαμε κάνει μόνο στην εφορία όπως τα παλιά συμβόλαια που ήταν περιγραφικότατο, και αναλυτικό απο δικιά του ανωμαλία πάντα, και απλά ο λογιστής το αντέγραψε ως έχει στους όρους του συμβολαίου του τάξις!

 

Θεία δίκη φίλε μην την ψάχνεις απο το θέμα συμβόλαιο την έχει πατήσει απο εδω ως την Αμερική:lol::lol::lol:

Απλά λόγω της γενικότερης κατάστασης, έπεσαν οι τιμές των ενοικίων και υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα, οπότε μάλλον ψάχνει αφορμή να την κάνει.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

οπότε μάλλον ψάχνει αφορμή να την κάνει.

Αφορμή μπορεί να ψάχνει όσο θέλει και όπου θέλει, το συμβόλαιο που αυτός στην οποία συνέταξε, βάζοντας τα όλα μέσα για είναι καλύμμένος ,έτσι έλεγε, είναι η ταφοπλακά του, μα@@@ες πλέον δεν υπάρχουν, αν κάνει καμιά μαγκιά θα τον κλαίνε και οι ρέγκες, 34 μήνες χ 700 ευρώ θα σκάσει και χαλάλι ο δικηγόρος που θα τον δαγκώσει !;)

Link to comment
Share on other sites

29/4

 

Ότι χαλάει το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ότι σπάει (ευθύνη του ενοικιαστή) το πληρώνει ο ενοικιαστής.....

 

Συ είπας....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι κλειδαριες εσπασαν με ευθυνη του ενοικιαστη?

Κανετε ενα λογικο σφαλμα. Το σπιτι ανηκει στον ιδιοκτητη και αυτος φερει τον κινδυνο για οποιαδηποτε χειροτέρευσή του. Ο ενοικιαστης ευθυνεται μονο για τις ζημιες που προκαλει ο ιδιος, οχι για οσες συμβαινουν απο αλλους (κλεφτες) ή απο καιρικα φαινομενα, σεισμους, ή για οσες οφειλονται στη συμφωνημενη και συνηθη χρηση. Για ολα αυτα την ευθυνη εχει παντα ο ιδιοκτητης του σπιτιου. Ειλικρινα ειναι τοσο λογικο και απλο που απορω γιατι μπερδευεστε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω συμβολαιο για ενοικιαση; πρωτη φορα θα παω σε ενοικιο κ δεν εχω ιδεα τι πρεπει να γραφει κ τι να προσεξω.
Link to comment
Share on other sites

Παληκάρια καλημέρα, σε πρόσφατη ενοικίαση ενός διαμερίσματος με υπόγειο πάρκιν στην Αθήνα, και ενω ο ενοικιάστής μου ζάλισε τα α@@@ά με τις παραξενιές του (απαιτούσε να είναι παρόν στο βάψιμο, στην συντήρηση των κλιματιστικών, την αλλαγή βρυσών οι οποίες δεν είχαν τίποτα, ακόμα και τον καθαρισμό του διαμερίσματος μετά την ανακαίνηση με καθαρίστρια που έπαιρνε 11 ευρώ την ώρα και έκανε 11 ώρες να καθαρισει 65 τετραγωνικά, κτλ.).

Τώρα επειδή ανακάλυψε οτι δεν μπορεί να παρκάρει στο φυλασσόμενο υπόγειο πάρκιν, που παρκάρουν άλλοι 15 νοματαίοι μια χαρά, και θέλει επειδή θεωρεί οτι το μισθιό έχει ελάττωμα, να του βρω και να του πληρώσω άλλο πάρκιν που να μπορεί να παρκάρει!!!!!!!

Γιατί η θέση στάθμευσης ήταν καθοριστική για την επιλογή του διαμερίσματος λέει...

Αυτοί οι αστείοι ισχυρισμοί έχουν νομική βάση; μπορεί να πετύχει κάτι δικαστικά;

Με αυτούς τους αστείους ισχυρισμούς και ενω υπάρχει συμβόλαιο στο ταξις ενεργό, μπορεί να φύγει με το έτσι θέλω (κάνοντας ένα εξώδικο πχ) και αν το κάνει πως μπορώ και αν αξιζει να τον να τον κυνηγήσω νομικά για τα υπόλοιπα μισθώματα του συμβολαίου;

ΥΣ. Οτι θα πάω σε δικηγόρο σίγουρα δεν το γλυτώνω, αλλα έτσι ρωτάω να πάρω και την άποψη σας, γιατι βλέπω οτι γνωρίζετε τα κατατόπια!:)

 

Ποσο καιρο μετα την υπογραφη του συμβολαιου διατυπωσε τα παραπανω παραπονα? Οχι πως ειναι καθοριστικο, αλλα παιζει και αυτο το ρολο του. Στο συμβολαιο που υπογραψατε αναφερεται οτι εξετασε το μισθιο και το βρηκε της απολυτου αρεσκιας του? Αν οχι , και παλι δεν ειναι καθοριστικο, αλλα επιβεβαιωνεται αυτο που παντα λεω στους πελατες μου, οτι τα μισθωτηρια καλο ειναι να συντασσονται απο δικηγορο και να αποφευγουν τα του περιπτερου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

4ετες υπέγραψε; wtf!

34 μηνες = 3 χρονια παρα 2 μηνες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι κλειδαριες εσπασαν με ευθυνη του ενοικιαστη?

 

Κανετε ενα λογικο σφαλμα. Το σπιτι ανηκει στον ιδιοκτητη και αυτος φερει τον κινδυνο για οποιαδηποτε χειροτέρευσή του. Ο ενοικιαστης ευθυνεται μονο για τις ζημιες που προκαλει ο ιδιος, οχι για οσες συμβαινουν απο αλλους (κλεφτες) ή απο καιρικα φαινομενα, σεισμους, ή για οσες οφειλονται στη συμφωνημενη και συνηθη χρηση. Για ολα αυτα την ευθυνη εχει παντα ο ιδιοκτητης του σπιτιου. Ειλικρινα ειναι τοσο λογικο και απλο που απορω γιατι μπερδευεστε.

Η απορία μου είναι η εξής....και θα στην πω ευθέως....

Ο ενοικιαστής ξεχνά τα κλειδιά του...

Σπάει την κλειδαριά και επικαλείται κλοπή...

Ή ο ενοικιαστής είναι τόσο προκλητικός με την συμπεριφορά του που "προσελκύει" τους κλέφτες....

Ή για να "τριτώσει" το κακο, έχω την εντύπωση πως ο ενοικιαστής έχει την ευθύνη της κάλυψης της αστικής ευθύνης προς και από το διαμέρισμα....

 

Δεν προσπαθώ να αμφισβητήσω, προς θεού... Απλά όσο ζεις μαθαίνεις και θα ήθελα την άποψη σου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι η εξής....και θα στην πω ευθέως....

Ο ενοικιαστής ξεχνά τα κλειδιά του...

Σπάει την κλειδαριά και επικαλείται κλοπή...

Ή ο ενοικιαστής είναι τόσο προκλητικός με την συμπεριφορά του που "προσελκύει" τους κλέφτες....

Ή για να "τριτώσει" το κακο, έχω την εντύπωση πως ο ενοικιαστής έχει την ευθύνη της κάλυψης της αστικής ευθύνης προς και από το διαμέρισμα....

 

Δεν προσπαθώ να αμφισβητήσω, προς θεού... Απλά όσο ζεις μαθαίνεις και θα ήθελα την άποψη σου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καμια παρεξηγηση. Παμε λοιπον:

Αν ο ενοικιαστης επικαλειται κλοπη, αλλα εσυ μπορεις να αποδειξεις οτι εσπασε ο ιδιος την κλειδαρια, τοτε προφανως και πρεπει να πληρωσει ο ενοικιαστης. Δεν κανω το δικαστη να βρω ποιος λεει αληθεια και τι πραγματικα εχει συμβει. Μου λες τα γεγονοτα και σου απαντω τι λεει ο νομος. Αν τα γεγονοτα ειναι αλλιως, τοτε και η απαντηση θα ειναι αλλιως.

 

Για την προκλητικη συμπεριφορα, θα πρεπει να μου εξηγησεις τι εννοεις. Πανως, η γενικη αρχη ειναι οτι η κλοπη απαγορευεται γενικως και ειναι καπως απιστευτο να λεμε οτι φταιει το θυμα. Ειναι σαν να λεμε οτι στο βιασμο εφταιγε η γυναικα επειδη φορουσε κοντη φουστα.

Πες μου ομως τι εννοεις προκλητικη συμπεριφορα.

Αστικη ευθυνη του σπιτιου ειναι η ευθυνη για αποζημιωση τριτων, που προκυπτει απο το σπιτι. Λχ, αν φυγει ενα κομματι απο το μπαλκονι και χτυπησει εναν περαστικο. Και παλι, ασε τα νομικα, ειναι δυνατον να εχει ευθυνη ο ενοικιαστης? Αν με τον ορο αστικη ευθυνη εννοεις κατι αλλο, πες μου για να απαντησω. :)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε φωτιά στο σπίτι για παράδειγμα .... Είτε από λάθος του ενοικιαστή είτε από βλάβη εξοπλισμού είτε από τυχαίο γεγονός...

Ο έχων την ευθύνη χρήσης δεν είναι υπεύθυνος έναντι τρίτων για την αποζημίωση των βλαβών που θα δημιουργηθούν;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε φωτιά στο σπίτι για παράδειγμα .... Είτε από λάθος του ενοικιαστή είτε από βλάβη εξοπλισμού είτε από τυχαίο γεγονός...

Ο έχων την ευθύνη χρήσης δεν είναι υπεύθυνος έναντι τρίτων για την αποζημίωση των βλαβών που θα δημιουργηθούν;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξαρταται απο την αιτια της φωτιας.

Αν οφειλεται σε λαθος του ενοικαστη ή σε προβλημα του εξοπλισμου του ( πχ πηρε φωτια το air condition λογω προβληματος) τοτε φταιει ο ενοικιαστης. Αν ομως η φωτια προκληθει απο ηλεκτρολογικο προβλημα του σπιτιου ή απο τυχαιο γεγονος, ευθυνεται ο ιδιοκτητης.

 

Αν, ας πουμε, πιασει φωτια ενα αλλο διαμερισμα στην πολυκατοικια και εξαιτιας της φωτιας αυτης, καει και το διαμερισμα που νοικιαζω, εχω εγω ευθυνη εναντι του ιδιοκτητη μου? Οχι βεβαια. Ευθυνη εχει αυτος που ευθυνεται για την αρχικη φωτια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο μετα την υπογραφη του συμβολαιου διατυπωσε τα παραπανω παραπονα? Οχι πως ειναι καθοριστικο, αλλα παιζει και αυτο το ρολο του. Στο συμβολαιο που υπογραψατε αναφερεται οτι εξετασε το μισθιο και το βρηκε της απολυτου αρεσκιας του? Αν οχι , και παλι δεν ειναι καθοριστικο, αλλα επιβεβαιωνεται αυτο που παντα λεω στους πελατες μου, οτι τα μισθωτηρια καλο ειναι να συντασσονται απο δικηγορο και να αποφευγουν τα του περιπτερου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

34 μηνες = 3 χρονια παρα 2 μηνες.

 

Τα παράπονα τα τελευταία μετά απο 2,5 μήνες απο την αρχή είχε διάφορες μικροπαραξενιές του στυλ, το ράφι της ντουλάπας έχει μια γραντζουνιά, να φτιαχτεί, τα καρφιά δεν τρυπάνε τον τοίχο να του φέρω μάστορα για να τρυπήσει να βάλει κάδρα, κτλ

Στο συμβόλαιο ο Θεός με φύλαξε ή με λυπήθηκε διαλέξτε, και έφερε δικό του τυπωμένο που έλεγε

''6. ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε καλη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για τη χρήση που μισθώθηκε.'' επίσης συνέταξε και δισέλιδη επιστολή με κουφές βλάβες του σπιτιού όπως θεωρούσε, πχ αποχρωματισμός του 3ου πλακιδίου στην 4η σειρά στο μπάνιο όπως μπαίνεις δεξιά και τέτοια.

Υπέγραψα το δισέλιδο αφου το διάβασα καλά μην λέει και τίποτα σοβαρό, και του είπα να μην ανυσηχεί για αυτά, και πως θα μείνουν ώς έχουν χωρίς να του ζητήσω καμία ευθύνη, και έτσι υπόγραψε συμβόλαιο 3/τές.

Τωρα να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατι όποιος καεί με τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, πως προστατεύται ο ιδιοκτήτης στις περιπτώσεις της κλοπής και της φωτιάς που αναφέρθηκαν ποιό πάνω;

Τι πρόσθετους όρους πρέπει να βάλουν στο συμβόλαιο;:)

Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα τα τελευταία μετά απο 2,5 μήνες απο την αρχή είχε διάφορες μικροπαραξενιές του στυλ, το ράφι της ντουλάπας έχει μια γραντζουνιά, να φτιαχτεί, τα καρφιά δεν τρυπάνε τον τοίχο να του φέρω μάστορα για να τρυπήσει να βάλει κάδρα, κτλ

 

Στο συμβόλαιο ο Θεός με φύλαξε ή με λυπήθηκε διαλέξτε, και έφερε δικό του τυπωμένο που έλεγε

 

''6. ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε καλη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για τη χρήση που μισθώθηκε.'' επίσης συνέταξε και δισέλιδη επιστολή με κουφές βλάβες του σπιτιού όπως θεωρούσε, πχ αποχρωματισμός του 3ου πλακιδίου στην 4η σειρά στο μπάνιο όπως μπαίνεις δεξιά και τέτοια.

 

Υπέγραψα το δισέλιδο αφου το διάβασα καλά μην λέει και τίποτα σοβαρό, και του είπα να μην ανυσηχεί για αυτά, και πως θα μείνουν ώς έχουν χωρίς να του ζητήσω καμία ευθύνη, και έτσι υπόγραψε συμβόλαιο 3/τές.

 

Τωρα να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατι όποιος καεί με τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, πως προστατεύται ο ιδιοκτήτης στις περιπτώσεις της κλοπής και της φωτιάς που αναφέρθηκαν ποιό πάνω;

 

Τι πρόσθετους όρους πρέπει να βάλουν στο συμβόλαιο;:)

Να προστατευθεί από τι ο ιδιοκτητης; Απ τις νόμιμες υποχρεώσεις του; Έχοντας ταυτόχρονα και τις δύο ιδιότητες, θα σου έλεγα αν βρεις έναν καλό ενοικιαστή που να πληρώνει (βασικό) στην ώρα του και να μην είναι ζημιαρης (βασικό), όπως και αν είσαι ενοικιαστής αν βρεις ένα σπίτι που ο ιδιοκτήτης είναι σοβαρός και άνθρωπος, να μην τα χαλάτε για ένα 20ρικο και οι δύο πλευρές... Γιατί αν σου κάτσει είναι δύσκολο μετά να σου ξανατυχει(και στις 2 ιδιότητες). Σαν ενοικιαστής έχω πει ότι πολλοί τυχοδιωκτες και καιροσκοποι (έτσι τους χαρακτηρίζω) έχουν βρεθεί με ιδιοκτησιες σπιτιών στα χέρια τους και παλεύουν με κάθε τρόπο αντί για 20 να βγάλουν 21, με αποτέλεσμα πολλές φορές να χάνουν και τα 20 και καλά να πάθουν. Αντίστοιχα σαν ιδιοκτητης να σου πω ότι πολλοί έμπαιναν στα σπίτια με μαγκιά τύπου δεν πληρώνω και ότι γουστάρω κάνω και σιγά μην με βγάλεις, και ευτυχώς τα τελευταία χρόνια βρέθηκαν στον δρόμο και με χρέη απέναντι σε πρώην ιδιοκτήτη τους και δημοσιο(δικαστικά έξοδα κτλ).

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα τα τελευταία μετά απο 2,5 μήνες απο την αρχή είχε διάφορες μικροπαραξενιές του στυλ, το ράφι της ντουλάπας έχει μια γραντζουνιά, να φτιαχτεί, τα καρφιά δεν τρυπάνε τον τοίχο να του φέρω μάστορα για να τρυπήσει να βάλει κάδρα, κτλ

 

Στο συμβόλαιο ο Θεός με φύλαξε ή με λυπήθηκε διαλέξτε, και έφερε δικό του τυπωμένο που έλεγε

 

''6. ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε καλη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για τη χρήση που μισθώθηκε.'' επίσης συνέταξε και δισέλιδη επιστολή με κουφές βλάβες του σπιτιού όπως θεωρούσε, πχ αποχρωματισμός του 3ου πλακιδίου στην 4η σειρά στο μπάνιο όπως μπαίνεις δεξιά και τέτοια.

 

Υπέγραψα το δισέλιδο αφου το διάβασα καλά μην λέει και τίποτα σοβαρό, και του είπα να μην ανυσηχεί για αυτά, και πως θα μείνουν ώς έχουν χωρίς να του ζητήσω καμία ευθύνη, και έτσι υπόγραψε συμβόλαιο 3/τές.

 

Τωρα να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατι όποιος καεί με τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, πως προστατεύται ο ιδιοκτήτης στις περιπτώσεις της κλοπής και της φωτιάς που αναφέρθηκαν ποιό πάνω;

 

Τι πρόσθετους όρους πρέπει να βάλουν στο συμβόλαιο;:)

Ο,τι προσθετος ορος θελετε μπορει να μπει στο συμβολαιο, αλλα δεν ξερω αν μπορει να σταθει και σε δικαστηριο. Ιδιως σε αστικες μισθωσεις (οχι εμπορικες). Πιθανον οροι που απαλλασσουν τον ιδιοκτητη απο φθορες για τις οποιες δεν εχει ευθυνη ο ενοικιαστης (λχ φωτια απο αιτια που δεν αφορα τον ενοικιαστη ή κλοπη ή ζημιες στο σπιτι απο σεισμο) να κριθουν ως καταχρηστικοι και ακυροι. Δεν ειμαι προχειρος να απαντησω. Αλλα μη νομιζεις οτι καποιος ευκολα θα δεχτει να υπογραψει τετοια πραγματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να προστατευθεί από τι ο ιδιοκτητης; Απ τις νόμιμες υποχρεώσεις του;

θα σου έλεγα να βρεις έναν καλό ενοικιαστή που να πληρώνει (βασικό) στην ώρα του

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό ακριβώς ρωτάω φίλε μου, καίγεται το σπίτι σου που το νοικιάζεις σε κάποιον επειδή αυτός ξέχασε την κοθζίνα ανοιχτή με ένα τηγάνι λάδι και πήγε για μπάνιο στο μάτι, ποιός πληρώνει το σπίτι ο ιδιοκτήτης ή ο νοικιάρης;

Κλέβουν το σπίτι διαλύοντας την θωρακισμένη πόρτα που πλήρωσες στην ανακαίνηση 1500 ευρώ, επειδη ο νοικιάρης εχει κάνει βούκινο στην γειτονιά οτι κρύβει λίρες, ποιός πληρώνει την πόρτα ο ιδιοκτήτης ή ο νοικιάρης;

Καταλαβαίνω τι λέει η λογική αλλά όπως στην περιπτωσή μου, οπου αυτή απουσιάζει, τι λέει ο ο νόμος;

Πως θα μπορούσα να γλίτωνα με δυο παραγράφους παραπάνω στο συμβόλαιο αυτήν την κακοτοπιά;

Αυτό ρωτάω και οχι πως θα παρανομήσω!:)

Οσο για την πληρωμή αυτός που μου έτυχε είναι κύριος σε αυτό, πάλι καλά με τόση παραξενιά που κουβαλάει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ρωτάω φίλε μου, καίγεται το σπίτι σου που το νοικιάζεις σε κάποιον επειδή αυτός ξέχασε την κοθζίνα ανοιχτή με ένα τηγάνι λάδι και πήγε για μπάνιο στο μάτι, ποιός πληρώνει το σπίτι ο ιδιοκτήτης ή ο νοικιάρης;

 

Κλέβουν το σπίτι διαλύοντας την θωρακισμένη πόρτα που πλήρωσες στην ανακαίνηση 1500 ευρώ, επειδη ο νοικιάρης εχει κάνει βούκινο στην γειτονιά οτι κρύβει λίρες, ποιός πληρώνει την πόρτα ο ιδιοκτήτης ή ο νοικιάρης;

 

Καταλαβαίνω τι λέει η λογική αλλά όπως στην περιπτωσή μου, οπου αυτή απουσιάζει, τι λέει ο ο νόμος;

 

Πως θα μπορούσα να γλίτωνα με δυο παραγράφους παραπάνω στο συμβόλαιο αυτήν την κακοτοπιά;

 

Αυτό ρωτάω και οχι πως θα παρανομήσω!:)

 

Οσο για την πληρωμή αυτός που μου έτυχε είναι κύριος σε αυτό, πάλι καλά με τόση παραξενιά που κουβαλάει!

Με όρους κοινής λογικής γιατί νομικός δεν είμαι, θα σου πω ότι βάση της έκθεσης της πυροσβεστικης για το σπίτι πας στην περίπτωση της φωτιάς και ζητάς αυτά που σου ανήκουν και καλά θα κάνεις. Δεν βγαίνουν έτσι τυχαία αυτά τα πράγματα. Δεν είπα αν δεν έχεις δίκιο να μην το κυνηγήσεις, απλά να μην ζητάμε παράλογα πράγματα. Στην δεύτερη όμως περίπτωση αναφέρεις κάτι πολύ ακραίο. Και δυστυχώς μου έτυχε παρόμοιο, που προηγούμενος ιδιοκτήτης μου ζητούσε να φτιάξω την μπαλκόνι πόρτα που έσπασαν οι διαρρήκτες, επειδή λέει ότι ήμουν προκλητικός αφήνοντας το (πρώην πλέον) Macbook μου στο καναπέ(εντος σαλονιού και της οικίας φυσικά) και φαινόταν απ έξω(ηταν σε 1ο όροφο αλλά επειδή είχε ανηφόρα ήταν σαν ημιόροφος.). Τον άκουσα, δεν δεχόταν να κάνει πίσω, του είπα ότι αφού δεν θέλει θα φύγω και πλήρωσε την μπαλκονοπορτα και τα συρτάρια της ντουλάπας που μου έσπασαν.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ρωτάω φίλε μου, καίγεται το σπίτι σου που το νοικιάζεις σε κάποιον επειδή αυτός ξέχασε την κοθζίνα ανοιχτή με ένα τηγάνι λάδι και πήγε για μπάνιο στο μάτι, ποιός πληρώνει το σπίτι ο ιδιοκτήτης ή ο νοικιάρης;

Κλέβουν το σπίτι διαλύοντας την θωρακισμένη πόρτα που πλήρωσες στην ανακαίνηση 1500 ευρώ, επειδη ο νοικιάρης εχει κάνει βούκινο στην γειτονιά οτι κρύβει λίρες, ποιός πληρώνει την πόρτα ο ιδιοκτήτης ή ο νοικιάρης;

Καταλαβαίνω τι λέει η λογική αλλά όπως στην περιπτωσή μου, οπου αυτή απουσιάζει, τι λέει ο ο νόμος;

Πως θα μπορούσα να γλίτωνα με δυο παραγράφους παραπάνω στο συμβόλαιο αυτήν την κακοτοπιά;

Αυτό ρωτάω και οχι πως θα παρανομήσω!:)

Οσο για την πληρωμή αυτός που μου έτυχε είναι κύριος σε αυτό, πάλι καλά με τόση παραξενιά που κουβαλάει!

Για το πρωτο ο ενοικιαστης, για το δευτερο ο ιδιοκτητης.

Κανει βουκινο λεει οτι εχει λιρες....που τα βρισκετε ρε σαταναδες?? Λοιπον, να βαζετε ορο να κυκλοφορει ρακενδυτος, να μην προκαλει.:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο ο ενοικιαστης, για το δευτερο ο ιδιοκτητης.

Κανει βουκινο λεει οτι εχει λιρες....που τα βρισκετε ρε σαταναδες?? Λοιπον, να βαζετε ορο να κυκλοφορει ρακενδυτος, να μην προκαλει.:lol:

Τραβηγμένο παράδειγμα ήταν, δηλαδή οτι ζημιά και να γίνει στο διαμέρισμα απο θέμα κλοπής σπάσιμο τζαμιών, καταστροφή αλουμινίων - πόρτας τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης ανεξαρτήτως υπαιτιότητας;

Να δείς που θα τον κλέψουν τον μ@@@@α και θα μου ζητάει να κάνω αντιαρματικές τάφρους γύρω γύρω απο την πολυκατοικία, και να του βάλω φρουρό να τον φυλάει!!!:protest::lol::lol::lol::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Πριν μέρες είχα γράψει:

 

Στους ορούς συνήθως αναφέρεται πως ο ενοικιαστής έχει υποχρέωση να παραδώσει το μίσθιο όπως το παρέλαβε (εξαιρούνται φυσικές καταστροφές). Αν λοιπόν ο διαρρήκτης σπάσει πόρτα, κλειδαριά, παράθυρο, μπαλκονόπορτα κλπ αυτό έγινε στη χρήση του μίσθιου. Από εκεί κ πέρα έχουμε ένα σωρό περιπτώσεις που ίσως ένα δικαστήριο η μία συμφωνία να μιλάει για ποσοστό για κάθε εμπλεκόμενο.

 

Νόμος που να αποσαφηνίζει τι θα γίνει δεν υπάρχει, δεδικασμένο δεν υπάρχει τι λέει η κοινή λογική; Αφού η πόρτα/μπαλκονόπορτα έσπασε από διάρρηξη στη χρήση του μισθίου και αυτό το σπάσιμο δεν είναι φυσιολογική φθορά τότε ποιος το επιβαρύνεται;

 

Προσωπικά πιστεύω ένα ποσοστό θα ήταν δίκαιο πχ 70-30.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω υποδειγμα συμβολαιου για ενοικιαση κατοικιας;

πρωτη φορα θα παω σε ενοικιο κ δεν εχω ιδεα τι πρεπει να γραφει κ τι να προσεξω.

Link to comment
Share on other sites

Mάγος είσαι; Το πρώτο πράγμα που τον ενόχλησε είναι ο τι καπνίζει ο γείτονας στον 8ο και τι θα κάνουμε για αυτό!

Το δεύτερο ήταν να πάω απο την Καβάλα Αθήνα να του καθαρίσω τα λούκια που κατεβάζουν τα όμβρια νερά γιατί βούλωσαν πλημμυρίζει το μπαλκόνι και μπαίνουν νερά στο σπίτι, και το τρίτο το πάρκιν, το οποίο είναι υπόγειο με πόρτα, ατομικό κοντρολάκι για τον καθένα να ανοιγοκλείνει την πόρτα, ασανσέρ με κλειδί ,και η ράμπα του οποίου για να κατέβεις είναι τουλάχιστο 12 μέτρα, παρκάρουν άλλοι 20 εκεί χωρίς παράπονο, και βρέθηκε ο μ@@@@κας ο άχρηστος να μην μπορεί να παρκάρει που; στην ΑΘΗΝΑ που αμα δεν ξέρεις να παρκάρεις κοιμάσαι μέσα στο αμάξι:lol: Και βέβαι το είχε δεί αλλά τώρα κάνει τον κινέζο!

 

 

Ευτυχώς λόγω καραντίνας είχαμε κάνει μόνο στην εφορία όπως τα παλιά συμβόλαια που ήταν περιγραφικότατο, και αναλυτικό απο δικιά του ανωμαλία πάντα, και απλά ο λογιστής το αντέγραψε ως έχει στους όρους του συμβολαίου του τάξις!

Θεία δίκη φίλε μην την ψάχνεις απο το θέμα συμβόλαιο την έχει πατήσει απο εδω ως την Αμερική:lol::lol::lol:

 

Ε καλά, μεταξύ μας ευκολάκι ήταν. Μπαμ κάνει ότι ο τύπος ειναι βαρεμένος.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...