Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά στις επισκευές σε κοινόχρηστα πραγματα(τύπου ο κεντρικός αγωγός νερού που χάλασε, ή τα πλακάκια στην πρασια της οικοδομής που θέλουν άλλαγμα) συμμετέχουν όλοι εξ ίσου ή με ποσοστό βάση των τετραγωνικών μετρών του διαμερίσματος;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αδερφέ ότι και να σου πουμε είτε Ναι είτε Όχι είναι όλα προσωπικές γνώμες. Όλα είναι στον κανονισμό. Κάθε κτήριο έχει διαφορετικούς κανόνες.

Τι εννοείς αλήθεια "κεντρικό αγωγό νερού"?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εντελώς λανθασμένη άποψη!

 

Περιλαμβάνει πολύ ΒΑΣΙΚΟΥΣ όρους φορολογικού ενδιαφέροντος (πχ υπομισθωση κλπ)

 

Να ζητάτε να σας υπογράφουν ΠΑΝΤΑ ιδιωτικό συμφωνητικό με γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ.

 

Καλο θα ήταν να δίνετε τα κλειδιά και τη χρήση του ακινήτου μόνο αφού σας προσκομίσουν την αίτηση σύνδεσης σε πάροχο ρεύματος (πχ ΔΕΗ).

 

Ζούμε περίεργες εποχές.

 

Εντελώς κ όλας!!

 

Λοιπόν στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο υπάρχουν 2 πεδία: ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ και ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.

Εκεί λοιπόν έχουμε γράψει τα πάντα. Και από τη στιγμή που αποδέχεται ηλεκτρονικά αυτό που κατέθεσα σημαίνει ότι αποδέχεται και τους ορούς (τους οποίους ούτως ή άλλως είχαμε και στο κλασικό χειρόγραφο).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ ότι και να σου πουμε είτε Ναι είτε Όχι είναι όλα προσωπικές γνώμες. Όλα είναι στον κανονισμό. Κάθε κτήριο έχει διαφορετικούς κανόνες.

 

Τι εννοείς αλήθεια "κεντρικό αγωγό νερού"?

Η οικοδομή μου είναι παλιά και δεν έχει κανονισμό. Αλλά μέχρι τώρα τα κοινόχρηστα ήταν 7-10 ευρώ και δεν έκανα θέμα. Το διαμέρισμα μου είναι μικρότερο των άλλων της οικοδομής. Και τώρα που άρχισαν εργασίες καλλωπισμού και ανακαίνισης αυτής προέκυψε και αυτό το θέμα για μένα καθώς μιλάμε για μεγάλα πλέον πόσα και διαφορές. Γι αυτό και θέλω να μάθω τι προβλέπεται γι αυτό το πράγμα. Κεντρικό αγωγό του νερού εννοώ αυτόν που συνδέει τα ρολόγια του καθενός με το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν νομίζω να σε έχει παρεξηγήσει.προσπαθουν να σου εξηγήσουν ότι δεν είναι τσιφλίκι του ιδιοκτήτη ένα ακίνητο που έχει παραχωρηθεί για ενοικίαση .υπάρχουν κάποιοι κανονισμοί είτε μας αρέσουν είτε όχι.

 

Η κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ η εσείς. Και επειδή είστε περισσότεροι ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα να δω τι έγραψα λάθος αλλα δε βρισκω κάτι.

:cry:

 

Το ακίνητο ΕΙΝΑΙ τσιφλίκι μου

Το ακίνητο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τσιφλίκι μου όταν το νοικιάσω σε κάποιον,άρα ειναι δικό του για οσο λεει το συβολαιο,3 χρόνια min(και γιαυτο δεν πρόκειται να πάω να κάνω έλεγχο παρότι ο νομος μου το επιτρέπει)

Όταν λήξει το συμβόλαιο ποιανού τσιφλίκι ειναι;θεωρω δικό μου αλλα μάλλον κάνω λάθος ε;

Δεν ξέρω αν μπορώ να το θέσω πιο απλα.

 

Α και στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο όντως γράφεις ότι θες,εγώ έγραψα από το χρώμα που πρέπει να μου το παραδώσει μέχρι και τι υπήρχε μέσα στο σπίτι π.χ.3 κλιματιστικά. Και θεωρω ότι αφού το αποδεχτηκε ειναι υποχρεωμένος να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς κ όλας!!

 

Λοιπόν στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο υπάρχουν 2 πεδία: ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ και ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.

Εκεί λοιπόν έχουμε γράψει τα πάντα. Και από τη στιγμή που αποδέχεται ηλεκτρονικά αυτό που κατέθεσα σημαίνει ότι αποδέχεται και τους ορούς (τους οποίους ούτως ή άλλως είχαμε και στο κλασικό χειρόγραφο).

 

COPY-PASTE από το επίσημο site της Εφορείας aade.gr... Λες να μην ξέρουν?

 

"Καταργήθηκε η σύνταξη Ιδιωτικού Συμφωνητικού Μίσθωσης;

Α Σε καμία περίπτωση. Η δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας, υποβάλλεται αποκλειστικά για φορολογικούς λόγους και για το λόγο αυτό δεχόμαστε τόσο έγγραφες όσο και προφορικές συμφωνίες. Η δήλωση αυτή δεν καθορίζει τις σχέσεις των συμβαλλομένων μερών (εκμισθωτή και μισθωτή). Οι σχέσεις αυτές ρυθμίζονται και προστατεύονται από τον Αστικό Κώδικα. "

 

Link: https://www.aade.gr/sites/default/files/2019-02/FAQs_misthotiria11_02_19_0_0.pdf

 

Για αυτο εξάλλου και έχει πεδίο για να συμπληρώσεις την Ημερομηνία σύνταξης ιδιωτικού συμφωνητικού!!!

 

Μην επιμένεις. Στα δικαστήρια τα γραπτά περνάνε

 

Στα σχόλια βάλε ότι θέλεις αλλά πριν πάρε και μια τζιφρα με γνήσιο από ΚΕΠ.

 

ΥΓ. Και να τσεκάρετε αν όντως αποδέχονται οι μισθωτές τα συμφωνητικά στην εφορεία . Πρέπει να είναι τικαρισμενο το κουτάκι της αποδοχής δίπλα στο ΑΦΜ γιατί διαφορετικά δεν έχετε τίποτα στα χέρια σας!

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η οικοδομή μου είναι παλιά και δεν έχει κανονισμό. Αλλά μέχρι τώρα τα κοινόχρηστα ήταν 7-10 ευρώ και δεν έκανα θέμα. Το διαμέρισμα μου είναι μικρότερο των άλλων της οικοδομής. Και τώρα που άρχισαν εργασίες καλλωπισμού και ανακαίνισης αυτής προέκυψε και αυτό το θέμα για μένα καθώς μιλάμε για μεγάλα πλέον πόσα και διαφορές. Γι αυτό και θέλω να μάθω τι προβλέπεται γι αυτό το πράγμα. Κεντρικό αγωγό του νερού εννοώ αυτόν που συνδέει τα ρολόγια του καθενός με το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η παλαιότητα μιας οικοδομής δεν έχει να κάνει. Ξέρω κτήρια και πριν από το 1955 που έχουν.

Τσέκαρε τη σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας ή τα εργολαβικά κλπ. Εκτός κι αν δεν έχετε κάνει οριζόντια.

Αν δεν έχετε όντως Κανονισμό πολυκατοικίας μάλλον θα έπρεπε να σε ανησυχεί γενικότερα και να φτιάξετε άμεσα.

Οι σωλήνες ύδρευσης πριν το μετρητή στο πεζοδρομιο ανήκουν στην ΕΥΔΑΠ, αμέσως μετά ανήκουν στον εκάστοτε ιδιοκτήτη του διαμερίσματος. Τώρα αν σπασει ο σωληνας του 3ου ορόφου και βγει πχ υγρασία στο 2ο ο ιδιοκτήτης του 3ου οφείλει να αποκαταστήσει τις ζημιές.

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σε λίγες μέρες αναλαμβάνω διαχειριστής στη πολυκατοικία που μένω και η πρώτη δουλειά που πρέπει να γίνει είναι να φτιαχτεί μια κοινόχρηστη σωλήνα η οποία ξεκινάει εξω απο ενα διαμέρισμα του 5ου ορόφου και έχει "βρέξει" μέχρι το 2ο.

Ο υδραυλικός υπολογίζει γύρω στα 600-800€.

Χρειάζεται υπογραφές σε συνέλευση για να προχωρήσω σε επισκευή;

Τι γίνεται αν αυτοί που δεν θίγονται δεν θέλουν να επισκευαστεί;

Εγώ πως θα είμαι καλυμμένος σαν διαχειριστής;

 

1. οτι ειναι σε κοινοχρηστους χωρους, επιβαρυνει ολους τους ιδιοκτητες με βαση τα χιλιοστα τους.

 

2. η επισκευη πρεπει να εγκριθει απο γενικη συνελευση, υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που μπορουν να γινουν επισκευες και χωρις γενικη συνελευση, εφοσον αυτες ειναι κρισιμες για την οικοδομη, πχ στατικοτητα του κτιριου. Δεν ξερω αν εισαι τετοια περιπτωση.

 

3. Εφοσον υπαρξει αποφαση γενικης συνελευσης, οσοι διαφωνουν θα μεινουν με την διαφωνια τους.

 

4. Αν δεν υπαρχει κανονισμος πολυκατοικιας, αν και ειναι δυσκολο εως αδυνατο, καλο θα ηταν να φροντισετε να αποκτησετε. Αλλιως ισχυει ο κλασικος νομος του 1929.

 

5. Σαν συμβουλη θα σου δωσω, να παρεις 2 η καλυτερα 3 προσφορες απο διαφορετικους επαγγελματιες.

Τι τοιχοκολεις και στη συνελευση θα επιλεχθει η καλυτερη προσφορα με βαση αυτη που θα πλειοψηφισει.

 

Φροντισε να παρεις με το μερος σου την πλειοψηφια καθιστωντας τους την σοβαροτητα του προβληματος και δείχνοντας οτι εχεις στα χερια σου την βελτιστη και αναγκαια λυση.

 

Εαν μετα απο ολα αυτα δεν βρεις ακρη και μιλας με αδιαφορους ενοικους (κατι οχι πολυ απιθανο) θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα την πιθανοτητα να απειλήσεις οτι θα παραιτηθεις. Αναλογα για τι προβλημα μιλαμε, εαν προκληθει μια σοβαρη ζημια, υπαρχει πιθανοτητα καποιος πονηρος να σου χρεωσει αμελεια παρολα τα οσα θα εχεις κανει. Για αυτο φροντισε στα πρακτικα που γραφεις να φαινεται καθαρα οι αγωνιωδης εκκλησεις σου περι επιλυσης του θεματος.

Σε καθε περιπτωση εσυ ο υπευθυνος για την σωστη συντηρηση της πολυκατοικιας, οποτε στη στραβη, ολοι θα κανουν τους κινεζους και οι ενοικοι εκει που ηταν εξαφανισμενοι και σφυριζαν αδιαφοροι, ξαφνικα θα γινουν κατηγοροι και ευαισθητοι με το θεμα.... συνεπως κοιτα πως θα κινηθεις για να μην βρεθεις προ εκπληξεων.

Link to comment
Share on other sites

Η κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ η εσείς. Και επειδή είστε περισσότεροι ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα να δω τι έγραψα λάθος αλλα δε βρισκω κάτι.

:cry:

 

Το ακίνητο ΕΙΝΑΙ τσιφλίκι μου

Το ακίνητο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τσιφλίκι μου όταν το νοικιάσω σε κάποιον,άρα ειναι δικό του για οσο λεει το συβολαιο,3 χρόνια min(και γιαυτο δεν πρόκειται να πάω να κάνω έλεγχο παρότι ο νομος μου το επιτρέπει)

Όταν λήξει το συμβόλαιο ποιανού τσιφλίκι ειναι;θεωρω δικό μου αλλα μάλλον κάνω λάθος ε;

Δεν ξέρω αν μπορώ να το θέσω πιο απλα.

 

Α και στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο όντως γράφεις ότι θες,εγώ έγραψα από το χρώμα που πρέπει να μου το παραδώσει μέχρι και τι υπήρχε μέσα στο σπίτι π.χ.3 κλιματιστικά. Και θεωρω ότι αφού το αποδεχτηκε ειναι υποχρεωμένος να το κάνει.

 

Ο νόμος είναι σαφής.μπορει από την μεριά να σκέφτεσαι ότι 30 λήγει 1 του μηνός είναι το σπίτι αδειο αλλά αυτό δεν ισχύει(τουλάχιστον για σπίτια) . Υπάρχει σιωπηλή παράταση.τωρα από την μεριά σου αν καίγεσαι τόσο πολύ να εχεις 1η του μηνός το σπίτι αδειο πρέπει να ειδοποιησεις εγγράφως πολύ νωρίτερα (νομικές λεπτομέρειες δεν γνωρίζω) .

Σε κάθε επίσημο έγγραφο γράφεις ότι θες.μπορεις να γράψεις ότι όταν σου παραδώσει τα κλειδιά να σου παραδώσει και το ένα νεφρό του η και τη κόρη του(την γυναίκα δεν νομίζω να δεχτείς).

Αυτά δεν λένε κάτι όμως.

 

Η οικοδομή μου είναι παλιά και δεν έχει κανονισμό. Αλλά μέχρι τώρα τα κοινόχρηστα ήταν 7-10 ευρώ και δεν έκανα θέμα. Το διαμέρισμα μου είναι μικρότερο των άλλων της οικοδομής. Και τώρα που άρχισαν εργασίες καλλωπισμού και ανακαίνισης αυτής προέκυψε και αυτό το θέμα για μένα καθώς μιλάμε για μεγάλα πλέον πόσα και διαφορές. Γι αυτό και θέλω να μάθω τι προβλέπεται γι αυτό το πράγμα. Κεντρικό αγωγό του νερού εννοώ αυτόν που συνδέει τα ρολόγια του καθενός με το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εφόσον είναι μικρότερο "λογικά" να έχει και λιγότερα χιλιοστά επιβάρυνσης.αν δεν υπάρχει καταστατικό ευκαιρία να φτιάξετε.

Κεντρικός αγωγός παροχής νερού είναι πριν από τα ρολόγια είναι ιδιοκτησία ΕΥΔΑΠ και δεν επιβαρύνετε εσείς.μηπως είναι το ρολόι κοινόχρηστων και μετά;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από έναν νέο στην κοινότητα.

Μετά από πολύ ψάξιμο για τα προβλήματα που αντιμετωπίζω στην πολυκατοικία, βρήκα αυτό το θέμα σας και μέσω παλαιότερης δημοσίευσης.

Στο θέμα μου:

Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα σε πρώην οικογενειακή πολυκατοικία με 4 οροφοδιαμερίσματα. 5 μήνες που μένω εδώ, δεν έχω δει κατάσταση κοινοχρήστων, ούτε λογαριασμούς που αναφέρονται στα χειρόγραφα σημειώματα, ούτε βεβαίως έλαβα κάποια απόδειξη πληρωμής κοινοχρήστων. Το κοινόχρηστο ρεύμα, εκκαθαριστικός πριν δύο μήνες, έναντι τώρα, έχουν ακριβώς το ίδιο ποσό, και είναι μεγαλύτερο και από όσο πληρώνω στο σπίτι μου με κουζίνα, εστίες, πλυντήρια ρούχων και πιάτων για 5 άτομα!! Συντήρηση ανελκυστήρα κάθε μήνα λες και τον έχουμε έμμισθο υπάλληλο, όπως και την καθαρίστρια! Ειδικά δε για την καθαρίστρια, θεωρώ πολλά αυτά που χρεώνει, δεν έχω δει απόδειξη (σιγά μην κόβει, φίλη της διαχειρίστριας είναι από τη γειτονιά), αλλά αυτόν τον μήνα χρέωσε η διαχειρίστρια καθαρισμό για τον Αύγουστο, ενώ η καθαρίστρια είχε αφήσει σημείωμα ότι θα έχει άδεια σχεδόν όλο το μήνα!! Επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη και αφού συνεννοήθηκε με την πεθερά του (διαχειρίστρια ήθελα να πω) με ενημέρωσε πως έχουν κάνει συμφωνία με την κοπέλα όταν λείπει με άδεια, να αναπληρώνει τους καθαρισμούς αυτούς τον επόμενο μήνα, για αυτό και η χρέωση.. Όμως, μέσα Σεπτέμβρη πια, ήρθε μόνο μια φορά, ίσως έρθει και αύριο, και έχει ήδη πληρωθεί και πρέπει να πληρώσω τώρα και εγώ το μερίδιό μου!! Επίσης ο ιδιοκτήτης με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει κοινόχρηστο νερό, και το πότισμα του κήπου και το λάστιχο που υπάρχει στην πυλωτή είναι στο ρολόι ..της διαχειριστριας!!! Για τις φθορές όμως που διαπίστωσα με τον καιρό στο σπίτι, ούτε κουβέντα. Μόνο μια ενημέρωση ότι πλέον θέλει να το πουλήσει και για αυτό θέλει κάποια στιγμή να βγάλει φωτογραφίες για την αγγελία, ενώ κατοικείται και έχει προσωπικά μου αντικείμενα, όχι προς πώληση! Επίσης, με έχουν πρήξει για τα παπούτσια που τα έχω δίπλα στην εξώπορτα, εκτός, χωρίς να ενοχλούν κανέναν γιατί κανείς δεν κατεβαίνει τις σκάλες και σε κάθε όροφο έχει πολύ πλατύ κοινόχρηστο χώρο, αλλά είμαστε 2 ενήλικες και 3 μικρά παιδιά. Είχε δεχθεί ο ιδιοκτήτης για σκοπό να βάλω ειδικές θήκες και τα 5-8 ζευγάρια αυτά, κρεμασμένα στον τοίχο για να μην "καταλαμβάνουν" επιφάνεια κοινόχρηστη, αλλά εκ των υστέρων με παρέπεμψε σε έναν κανονισμό που ουδέποτε έλαβα γνώση. Ωστόσο, έχει αφήσει ένα γύψινο κάδρο στο κλιμακοστάσιο, έχει έναν μεγάλο καθρέπτη με κόλλα στον τοίχο στην είσοδο και εντός, αλλά αυτά επιτρέπονται, λέει! Άμα γίνει κανενας καλός σεισμός και σπάσει ο καθρέπτης στην είσοδο και δε μπορούμε να βγουμε! Πυροσβεστήρες πουθενά, μόνο σημείωμα να κλειδώνει η εξώπορτα! Πίνακα ανακοινώσεων πουθενά.. Κανονισμός, άφαντος, μυστικός και απόρρητος. Πρακτικά συνελεύσεων που λάβανε αυτές τις αποφάσεις; Αν υπάρχουν (που δεν), μπορώ να ζητήσω; Αν πιέσω για συνέλευση, μπορώ να συμμετάσχω και να πω τις θέσεις μου ή απλά "ενοικιαστής είσαι, σκάσε και πλήρωνε ότι και όσα σου λέμε";

Έχω αηδιάσει με αυτήν την κατάσταση, και δεν εμπιστεύομαι επ ουδενί την παρούσα διαχείριση να βάλει πετρέλαιο κλπ που φέρνει ο χειμώνας!

Όσο για τον ιδιοκτήτη, τώρα που σκοπεύει να το πουλήσει, σιγά μη βάλει σεντ στο σπίτι αυτό... Μια φαση "φτιαξ'τα μόνος σου και αν στα δώσει ο νέος ιδιοκτητης"! Όσο για επισκέψεις υποψήφιων αγοραστών και τις φωτογραφίες που θέλει, το βλέπω να πιάνω κουζινομάχαιρο στο ένα, και μπαλτά στο άλλο χέρι!

 

Αυτά τα λίγα, τα όμορφα για αρχή.. καμία συμβουλή;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από έναν νέο στην κοινότητα.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο για τα προβλήματα που αντιμετωπίζω στην πολυκατοικία, βρήκα αυτό το θέμα σας και μέσω παλαιότερης δημοσίευσης.

 

Στο θέμα μου:

 

Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα σε πρώην οικογενειακή πολυκατοικία με 4 οροφοδιαμερίσματα. 5 μήνες που μένω εδώ, δεν έχω δει κατάσταση κοινοχρήστων, ούτε λογαριασμούς που αναφέρονται στα χειρόγραφα σημειώματα, ούτε βεβαίως έλαβα κάποια απόδειξη πληρωμής κοινοχρήστων. Το κοινόχρηστο ρεύμα, εκκαθαριστικός πριν δύο μήνες, έναντι τώρα, έχουν ακριβώς το ίδιο ποσό, και είναι μεγαλύτερο και από όσο πληρώνω στο σπίτι μου με κουζίνα, εστίες, πλυντήρια ρούχων και πιάτων για 5 άτομα!! Συντήρηση ανελκυστήρα κάθε μήνα λες και τον έχουμε έμμισθο υπάλληλο, όπως και την καθαρίστρια! Ειδικά δε για την καθαρίστρια, θεωρώ πολλά αυτά που χρεώνει, δεν έχω δει απόδειξη (σιγά μην κόβει, φίλη της διαχειρίστριας είναι από τη γειτονιά), αλλά αυτόν τον μήνα χρέωσε η διαχειρίστρια καθαρισμό για τον Αύγουστο, ενώ η καθαρίστρια είχε αφήσει σημείωμα ότι θα έχει άδεια σχεδόν όλο το μήνα!! Επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη και αφού συνεννοήθηκε με την πεθερά του (διαχειρίστρια ήθελα να πω) με ενημέρωσε πως έχουν κάνει συμφωνία με την κοπέλα όταν λείπει με άδεια, να αναπληρώνει τους καθαρισμούς αυτούς τον επόμενο μήνα, για αυτό και η χρέωση.. Όμως, μέσα Σεπτέμβρη πια, ήρθε μόνο μια φορά, ίσως έρθει και αύριο, και έχει ήδη πληρωθεί και πρέπει να πληρώσω τώρα και εγώ το μερίδιό μου!! Επίσης ο ιδιοκτήτης με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει κοινόχρηστο νερό, και το πότισμα του κήπου και το λάστιχο που υπάρχει στην πυλωτή είναι στο ρολόι ..της διαχειριστριας!!! Για τις φθορές όμως που διαπίστωσα με τον καιρό στο σπίτι, ούτε κουβέντα. Μόνο μια ενημέρωση ότι πλέον θέλει να το πουλήσει και για αυτό θέλει κάποια στιγμή να βγάλει φωτογραφίες για την αγγελία, ενώ κατοικείται και έχει προσωπικά μου αντικείμενα, όχι προς πώληση! Επίσης, με έχουν πρήξει για τα παπούτσια που τα έχω δίπλα στην εξώπορτα, εκτός, χωρίς να ενοχλούν κανέναν γιατί κανείς δεν κατεβαίνει τις σκάλες και σε κάθε όροφο έχει πολύ πλατύ κοινόχρηστο χώρο, αλλά είμαστε 2 ενήλικες και 3 μικρά παιδιά. Είχε δεχθεί ο ιδιοκτήτης για σκοπό να βάλω ειδικές θήκες και τα 5-8 ζευγάρια αυτά, κρεμασμένα στον τοίχο για να μην "καταλαμβάνουν" επιφάνεια κοινόχρηστη, αλλά εκ των υστέρων με παρέπεμψε σε έναν κανονισμό που ουδέποτε έλαβα γνώση. Ωστόσο, έχει αφήσει ένα γύψινο κάδρο στο κλιμακοστάσιο, έχει έναν μεγάλο καθρέπτη με κόλλα στον τοίχο στην είσοδο και εντός, αλλά αυτά επιτρέπονται, λέει! Άμα γίνει κανενας καλός σεισμός και σπάσει ο καθρέπτης στην είσοδο και δε μπορούμε να βγουμε! Πυροσβεστήρες πουθενά, μόνο σημείωμα να κλειδώνει η εξώπορτα! Πίνακα ανακοινώσεων πουθενά.. Κανονισμός, άφαντος, μυστικός και απόρρητος. Πρακτικά συνελεύσεων που λάβανε αυτές τις αποφάσεις; Αν υπάρχουν (που δεν), μπορώ να ζητήσω; Αν πιέσω για συνέλευση, μπορώ να συμμετάσχω και να πω τις θέσεις μου ή απλά "ενοικιαστής είσαι, σκάσε και πλήρωνε ότι και όσα σου λέμε";

 

Έχω αηδιάσει με αυτήν την κατάσταση, και δεν εμπιστεύομαι επ ουδενί την παρούσα διαχείριση να βάλει πετρέλαιο κλπ που φέρνει ο χειμώνας!

 

Όσο για τον ιδιοκτήτη, τώρα που σκοπεύει να το πουλήσει, σιγά μη βάλει σεντ στο σπίτι αυτό... Μια φαση "φτιαξ'τα μόνος σου και αν στα δώσει ο νέος ιδιοκτητης"! Όσο για επισκέψεις υποψήφιων αγοραστών και τις φωτογραφίες που θέλει, το βλέπω να πιάνω κουζινομάχαιρο στο ένα, και μπαλτά στο άλλο χέρι!

 

 

 

Αυτά τα λίγα, τα όμορφα για αρχή.. καμία συμβουλή;

 

 

 

Ευχαριστώ

 

Πολλά προβλήματα.

Αρχικά φτιάξε ένα όμορφο χαρτάκι και τοιχοκολλησε το να το δουν οι υπόλοιποι ένοικοι το οποίο θα αναγραφει:

Ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να αναρτα τις νόμιμες αποδείξεις για κάθε έξοδο.

Χωρίς νόμιμη απόδειξη έξοδο δεν υφίσταται.ψαξε τον σχετ.νομο.

Ασανσέρ: υπάρχει υποχρεωτική από τον νόμο καθιερωμένη επίσκεψη.μεχρι 7 ορόφους αν θυμάμαι καλά είναι ανά 45 ημέρες.καλεσε τον στο τηλ και ζήτα του διευκρινήσεις επί του θέματος.

Για τις φωτογραφίες αν θέλεις εσύ μπορείς να επιτρέψεις την είσοδο και φωτογράφηση όπως και οποιουδήποτε υποψηφίου αγοραστή.προτεινω να ορίσεις μια ημέρα την εβδομάδα που μπορείς να δέχεσαι(έχει να κάνει με την ανθρωπιά που δείχνει ο καθένας).Αν τελοσπαντων δεν το επιθυμείς μπορειτε να προχωρήσετε στην λύση του συμβολαίου και αποχώρηση.

Για την καθαρίστρια (ένα μήνα έλειπε; προύχοντας) προφανώς και δεν ισχύουν τα καθαρίζω δίπλα τον Σεπτέμβρη δεν έχει νόημα.τωρα αν έχουν έρθει σε συνεννόηση με τους υπόλοιπους και το δέχονται ,δεν μπορείς να κάνεις κάτι(δες αποδείξεις).

Πυροσβεστήρες: πρέπει να δω σχετικά, μπορεί να μην είναι υποχρεωτικο από την διαχείριση αλλά από τον ένοικο.

Για τα παπούτσια,ισχύει από τον νόμο η ελεύθερη πρόσβαση σε κοινόχρηστους χώρους,ειδικά η έξοδος κινδυνου(αν είναι μπροστά στην πόρτα σου είναι κοινόκτητος) .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα παραπάνω του Βασίλη...

 

Αν θυμάμαι καλά, πυροσβεστήρες μόνο στο υπόγειο με τον καυστήρα χρειάζονται (σε εμάς είναι 3 το πλήθος με τον ένα να είναι οροφής, δε ξέρω αν είναι γενικό αυτό ή πάει ανάλογα με το μέγεθος της πολυκατοικίας)

ΦΕΚ 315/Α/14-10-77 (άρθρο 4, αναφέρει 2)

Υ.Α. 81813/5428/1993 (ΦΕΚ 647 τ. Α’) - Π.Δ. 711988 (5 άρθρα)

 

όσον αφορά το κλείδωμα την κεντρικής εισόδου, έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι δεν επιτρέπεται (αν η κλειδαριά δεν είναι αυτόματη).

Link to comment
Share on other sites

Τί πρόβλημα αντιμετωπίζεις και τί θέλεις να μάθεις ακριβώς;

 

Υ.Γ Προσπαθείς να ανεβάσεις το μετρητή των μηνυμάτων σου;

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε ένα σπίτι πριν από 10 έτη.

Υπήρχε εκει ενας κανονισμός πολυκατοικίας ο οποίος όριζε και ενα αποθεματικό.

Με το φαινόμενο της κρίσης σταμάτησαν να αγοράζουν πετρέλαιο.

Εμφανίστηκε όμως μια οφειλή απο κοινόχρηστα λόγω μη πληρωμής απο τους

ενολικους όπως και για την περίπτωση του πετρελαίου.

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα έξοδα μπορούν να καλυφθούν απο το αποθεματικό.

Ο Διαχειριστής δηλώνει αναρμόδιος και έναν δικηγόρο που ρώτησαν κάποιοι από τους καλοπληρωτές

ιδιοκτήτες απάντησε θετικά.

Υπάρχουν βέβαια και οι κακοπληρωτές ιδιοκτήτες που δεν πληρώνουν κανένα έξοδο.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την ερώτηση.

Αν θέλουν οι υπόλοιποι μπορούν να χρησιμοποιήσουν το αποθεματικό, μπορούν να βάλουν επιπλέον αν δεν φτάνει ή να κοψουν μηνιαίο χαράτσι για αυτούς. Σε τι άλλο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το αποθεματικό;

 

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

το αποθεματικό χρειάζεται για να πληρώνει ο διαχειριστής τα τρέχοντα έξοδα και να είναι καλυμμένος μέχρι να τον πληρώσετε και εσείς.
Link to comment
Share on other sites

το αποθεματικό χρειάζεται για να πληρώνει ο διαχειριστής τα τρέχοντα έξοδα και να είναι καλυμμένος μέχρι να τον πληρώσετε και εσείς.

 

Δεν δέχεται. Θα πρέπει να αποτανθούν στην δικαιοσύνη μάλλον.

Αλλά αυτό δεν εξαρτάται και απο το καταστατικό της πολυκατοικίας ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καποιος απο εδώ κανένα προγραμματάκι που να υπολογίζει και να μοιράζει την κατανάλωση πετρελαίου ανα ένοικο? (αυτόνομη θέρμανση)
Link to comment
Share on other sites

Έχει καποιος απο εδώ κανένα προγραμματάκι που να υπολογίζει και να μοιράζει την κατανάλωση πετρελαίου ανα ένοικο? (αυτόνομη θέρμανση)

 

Για πόσα διαμερίσματα;

Μπορώ να σου δώσω ένα excel. Αλλά δε βοηθάει σε τίποτα αν δε γνωρίζεις τις παραμέτρους (Qολ, Qfi, Qai, Fεξi, Fπαρi xi και προφανώς και το ύψος του κάθε ορόφου).

 

Υ.Γ Τις τελευταίες δυο εβδομάδες μας έχουν ταράξει νέα μέλη (>5) που ποστάρουν καμια 10αρια ποστ ταυτόχρονα. Τί παίχτηκε;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μήπως γνωρίζετε οι πυροσβεστήρες και η αναγόμωσή τους πώς χρεώνεται στα κοινόχρηστα; Με τα χιλιοστά και ανά όροφο ή μοιράζετε το ποσό το ίδιο σε όλα τα διαμερίσματα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μήπως γνωρίζετε οι πυροσβεστήρες και η αναγόμωσή τους πώς χρεώνεται στα κοινόχρηστα; Με τα χιλιοστά και ανά όροφο ή μοιράζετε το ποσό το ίδιο σε όλα τα διαμερίσματα;
Το συνολικό κόστος χρεώνεται σε όλα τα διαμερίσματα ανάλογα με τα χιλιοστά.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε μίσθωση καταστήματος έγινε μείωση του μισθώματος και πάγωσε για πολλά χρόνια μέχρι τώρα χωρίς τις συμφωνηθείσες αρχικά αναπροσαρμογές ( 2-3 φορές ζήτησε μειωση ο μισθωτής λόγω κρίσης)

Η συμφωνία με το μισθωτή (με το μειωμένο μίσθωμα) δεν έκανε λόγο για το τέλος χαρτοσήμου και δεν προέβλεπε ποιος θα το επιβαρύνεται με αποτέλεσμα να το πληρώνω εγώ ως ιδιοκτήτρια αφαιρώντας το από το μηνιαίο μίσθωμα εδώ και πολλά χρόνια Εφόσον δεν υπάρχει συμφωνία ορθά το πληρώνω εγώ και εαν όχι μπορώ να το θυμίσω στο μισθωτή τώρα? Άλλη ερώτηση Ο μισθωτής μου καταθέτει στη τράπεζα το μίσθωμα αλλα η Τραπεζα αφαιρεί για προμήθεια και ένα ποσο 3-5 ευρώ που τα χρεωνομαι η ιδια πάλι Δεν θα έπρεπε να λαμβάνω ακέραιο το συμφωνηθέν μίσθωμα, γιατι να χρεωνομαι τα έξοδα που κάνει ο οφειλέτης για να τακτοποιήσει τις υποχρεώσεις του

Link to comment
Share on other sites

Σε μίσθωση καταστήματος έγινε μείωση του μισθώματος και πάγωσε για πολλά χρόνια μέχρι τώρα χωρίς τις συμφωνηθείσες αρχικά αναπροσαρμογές ( 2-3 φορές ζήτησε μειωση ο μισθωτής λόγω κρίσης)

Η συμφωνία με το μισθωτή (με το μειωμένο μίσθωμα) δεν έκανε λόγο για το τέλος χαρτοσήμου και δεν προέβλεπε ποιος θα το επιβαρύνεται με αποτέλεσμα να το πληρώνω εγώ ως ιδιοκτήτρια αφαιρώντας το από το μηνιαίο μίσθωμα εδώ και πολλά χρόνια Εφόσον δεν υπάρχει συμφωνία ορθά το πληρώνω εγώ και εαν όχι μπορώ να το θυμίσω στο μισθωτή τώρα? Άλλη ερώτηση Ο μισθωτής μου καταθέτει στη τράπεζα το μίσθωμα αλλα η Τραπεζα αφαιρεί για προμήθεια και ένα ποσο 3-5 ευρώ που τα χρεωνομαι η ιδια πάλι Δεν θα έπρεπε να λαμβάνω ακέραιο το συμφωνηθέν μίσθωμα, γιατι να χρεωνομαι τα έξοδα που κάνει ο οφειλέτης για να τακτοποιήσει τις υποχρεώσεις του

 

Το ποιος επιβαρύνεται το χαρτόσημο, είναι θέμα συμφωνίας και αφού δεν έγινε εξαρχής, τώρα μπερδεύει.

Όσο αφορά την τραπεζική προμήθεια η μόνη λύση είναι να έχετε την ΙΔΙΑ τράπεζα, αν δεν σου είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...