Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως είναι 1 ενοίκιο εγγύηση και 1 του τρέχοντος μηνός που ξεκινά.

 

Μου ζήτησε 2μήνες εγγύηση (Αύγουστος + 1 μήνας εγγύηση που θα τον πάρω στο τέλος) + μήνα Σεπτεμβρίου. Φτιάξαμε ιδιωτικό συμφωνητικό και έχουμε αποδεχτεί και οι δύο το ενοικιαστήριο μέσω του taxisnet

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτό κατάλαβες? Και εν πάσει περιπτώσει μιλώντας γενικότερα δεν είναι θέατρο του παραλόγου να προστατεύει ο νόμος τον ενοικιαστή σε ανάλογες περιπτώσεις. Το θεωρείς δηλαδή λογικό πχ ένας ιδιοκτήτης να μπουκάρει μέσα στο σπίτι και να πετάει μια οικογένεια στο δρόμο την επόμενη που λήγει το συμβόλαιο? Η εύρεση διαμερίσματος δεν είναι απλή διαδικασία και μπορεί κάποιος να μην έχει βρει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου να μετακομίσει σε άλλο διαμέρισμα. Έτσι απλά αλλάζουμε κλειδαριές και τον πετάμε στον δρόμο?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Θα διαφωνησω μαζί σου. Μιλώντας από τη μεριά του ιδιοκτήτη ποιος προστατεύει εμένα?

εφόσον λήγει ενα συμβόλαιο 31/12 π.χ. θα έπρεπε ο νόμοσ να μου επιτρέπει 31/12 και ωρα 00:01 να μπορώ να μπω

στην ιδιοκτησία μου και όχι να ψάχνω να βρω δικηγόρο να στείλω εξώδικο γιατι ο ενοικιαστής δε μου παρέδωσε τα κλειδιά και μου άφησε και ένα σπίτι χάλια που θα χρειαστεί κάποιο εύλογο διάστημα μέχρι να μπει άλλος ενοικιαστής.

Αν λοιπόν ο ενοικιαστής δεν έρθει σε κάποια συμφωνία με τον ιδιοκτήτη κάποιους μήνες πριν ώστε να έχει το περιθώριο να βρει άλλο διαμέρισμα γιατί πρέπει ο νόμος να τον προστατεύει σε βάρος του ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω μαζί σου. Μιλώντας από τη μεριά του ιδιοκτήτη ποιος προστατεύει εμένα?

 

εφόσον λήγει ενα συμβόλαιο 31/12 π.χ. θα έπρεπε ο νόμοσ να μου επιτρέπει 31/12 και ωρα 00:01 να μπορώ να μπω

 

στην ιδιοκτησία μου και όχι να ψάχνω να βρω δικηγόρο να στείλω εξώδικο γιατι ο ενοικιαστής δε μου παρέδωσε τα κλειδιά και μου άφησε και ένα σπίτι χάλια που θα χρειαστεί κάποιο εύλογο διάστημα μέχρι να μπει άλλος ενοικιαστής.

 

Αν λοιπόν ο ενοικιαστής δεν έρθει σε κάποια συμφωνία με τον ιδιοκτήτη κάποιους μήνες πριν ώστε να έχει το περιθώριο να βρει άλλο διαμέρισμα γιατί πρέπει ο νόμος να τον προστατεύει σε βάρος του ιδιοκτήτη?

Ενηργησε οπως λες. Οταν ομως εκεινος θα σε κατηγορησει οτι ειχατε συμφωνησει την εξακολουθηση της μισθωσης και εσυ ξαφνικα μπηκες και αλλαξες κλειδαριες ή και του πηρες τα πραγματα, πηγαινε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Η μεθοδος που εξεφρασα πιο πανω ειναι αποτελεσμα εμπειριας στο χειρισμο τετοιων υποθεσεων. Δημιουργεις τις προυποθεσεις ωστε να μην μπορει ο αλλος να στησει το παραμυθακι του σε βαρος μου. Βεβαιως, ο νομος τυπικα σου δινει το δικαιωμα , χωρις καμια προπαρασκευη, να μπεις στο σπιτι σου, αφου η μισθωση εληξε. Ο αλλος ομως, πιθανον να ισχυριστει διαφορα ψευδη και εσυ δεν θα μπορεις να αποδειξεις την αληθεια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ οτι θα το κάνω.

Εγραψα ότι ο νόμος θα έπρεπε να με προστατεύει,κατά την ταπεινή μου άποψη, για να μην αναγκάζομαι να τρέχω εγώ γιετί ο ενοικιαστής μου είναι ένα ρεμάλι και μισό.

Γιατί να πρέπει να μπαίνει η σιωπηρή συμφωνία στη μέση δηλαδή. τελείωσε το συμβόλαιο μπαίνω σπίτι μου τέλος. Έχει συμβόλαιο το σπίτι του ''ανήκει'',εφόσον ειναι οκ στις υποχρεώσεις του 1+1=2 τόσο απλά θα μπορούσε να ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ οτι θα το κάνω.

 

Εγραψα ότι ο νόμος θα έπρεπε να με προστατεύει,κατά την ταπεινή μου άποψη, για να μην αναγκάζομαι να τρέχω εγώ γιετί ο ενοικιαστής μου είναι ένα ρεμάλι και μισό.

 

Γιατί να πρέπει να μπαίνει η σιωπηρή συμφωνία στη μέση δηλαδή. τελείωσε το συμβόλαιο μπαίνω σπίτι μου τέλος. Έχει συμβόλαιο το σπίτι του ''ανήκει'',εφόσον ειναι οκ στις υποχρεώσεις του 1+1=2 τόσο απλά θα μπορούσε να ηταν.

 

Ο νομος μια χαρα σε προστατευει. Αλλα οι νομοι δεν μπορουν να ειναι 1+1=2 οπως λες γιατι πρεπει να ρυθμιζουν απειρες καθημερινες και σπανιες περιπτωσεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος μια χαρα σε προστατευει. Αλλα οι νομοι δεν μπορουν να ειναι 1+1=2 οπως λες γιατι πρεπει να ρυθμιζουν απειρες καθημερινες και σπανιες περιπτωσεις.

 

Με αυτά που διαβάζω και ακουω δε νομίζω ότι ο νόμος ειναι και τόσο υπέρ του ιδιοκτήτη.

Μπορείς να αναφέρεις μια καθημερινή και σπάνια περίπτωση(δε σε αμφισβητώ μιας και είσαι ειδικός επί του θέματος απλα δε μπορώ να φανταστώ μια τέτοια περίπτωση);

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω και ακουω δε νομίζω ότι ο νόμος ειναι και τόσο υπέρ του ιδιοκτήτη.

 

Μπορείς να αναφέρεις μια καθημερινή και σπάνια περίπτωση(δε σε αμφισβητώ μιας και είσαι ειδικός επί του θέματος απλα δε μπορώ να φανταστώ μια τέτοια περίπτωση);

Να κάνω μια ερώτηση;έχετε κάποιες διαφωνίες σχετικά με τις φθορές που υπάρχουν στο σπίτι και εσείς θεωρείτε ότι δεν είναι φυσιολογικές,αντίστοιχα εκείνος θεωρεί ότι είναι φυσιολογικές .δεν είναι καλύτερη λύση να αποτανθειτε σε έναν δικηγόρο ο οποίος και θα αποστείλει τα σχετικά για

να σας παραδώσουν τα κλειδιά ή να συνεχίσουν ,εφόσον επιθυμούν την μίσθωση και το κόστος για την αποκατάσταση των ζημιών;

Να δούμε μετά αν όντως έχετε δίκιο σχετικά με τους νόμους.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;έχετε κάποιες διαφωνίες σχετικά με τις φθορές που υπάρχουν στο σπίτι και εσείς θεωρείτε ότι δεν είναι φυσιολογικές,αντίστοιχα εκείνος θεωρεί ότι είναι φυσιολογικές .δεν είναι καλύτερη λύση να αποτανθειτε σε έναν δικηγόρο ο οποίος και θα αποστείλει τα σχετικά για

να σας παραδώσουν τα κλειδιά ή να συνεχίσουν ,εφόσον επιθυμούν την μίσθωση και το κόστος για την αποκατάσταση των ζημιών;

Να δούμε μετά αν όντως έχετε δίκιο σχετικά με τους νόμους.

 

Γιατί υπάρχει νομολογία; Υπάρχει κάτι επίσημο; Μόνο ότι γράφετε στο μισθωτήριο και συμφωνείται μεταξύ ιδιόκτητη-ενοικιαστή. Συνήθως λέει ότι παραδίδεται το μίσθιου όπως το παρέλαβε. Το κάνει κανείς; Οχι. Απαξ και είναι να φύγει ο άλλος εεε ασχολείται. Αυτός είναι κ ο λόγος που σταμάτησα να βάφω το σπίτι πριν μπει νέος ενοικιαστής. Κάνεις δεν μου το παρέδωσε βαμμένο. Ετσι κ εγώ τους έλεγα να το βάψουν αυτοί.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Νομολογία;;νομε

Σαφώς και υπάρχει.μπορειτε με ένα μηχανικό να βεβαιωσετε σε ένα ακίνητο ποιες ζημιές του είναι λόγω φυσιολογικης φθοράς ή λόγω κακής χρήσης.

Ακόμα και το βάψιμο που αναφέρεται μπορεί να μπει στους όρους του συμβολαίου ότι οφείλει να το παραδώσει βαμμένο .

Θα συμφωνήσω ότι μπλέκεται δικαστικά κλπ μετά ,όμως θα αποζημιωθειτε για όλες τις φθορές ή τα επιπλέον έξοδα από μη τήρηση του συμβολαίου + τα δικαστικά έξοδα στο ακέραιο.

http://www.greekjustice.gr/include/print.php?aWQ9MTY4JmxhbmdJZD0xJmNhdD0y

Εδώ σχετικά αν και ένας δικηγόρος είναι περισσότερο χρήσιμος να σας πληροφορήσει και για τα συμβόλαια που πρέπει να φτιάχνεται και για την κατάσταση την οποία παραδίδεται το ακίνητο(φωτογραφίες ίσως)

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;έχετε κάποιες διαφωνίες σχετικά με τις φθορές που υπάρχουν στο σπίτι και εσείς θεωρείτε ότι δεν είναι φυσιολογικές,αντίστοιχα εκείνος θεωρεί ότι είναι φυσιολογικές .δεν είναι καλύτερη λύση να αποτανθειτε σε έναν δικηγόρο ο οποίος και θα αποστείλει τα σχετικά για

να σας παραδώσουν τα κλειδιά ή να συνεχίσουν ,εφόσον επιθυμούν την μίσθωση και το κόστος για την αποκατάσταση των ζημιών;

Να δούμε μετά αν όντως έχετε δίκιο σχετικά με τους νόμους.

Ευτυχώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ενοικιαστη μου. Απλα αναρωτιέμαι γιατί ο νομος πρέπει να τον προστατευει τόσο. Και να εξηγήσω τι εννοώ.

Λήγει το συμβόλαιο μας και αυτός απλα αδιαφορεί και δε με ενημερώνει τι θα κάνει. Γιατι πρέπει να θεωρείται αυτό σαν σιωπηλή παράταση ( δεν ξέρω αν αυτός ειναι ο ακριβής όρος) και οχι σαν οριστική λήξη οποτε να μπορώ να μπω στο σπίτι μου πλέον;

Αν δεν ενδιαφερθεί αυτός για την ανανέωση η οχι γιατί να τον ευνοεί ο νομος;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ενοικιαστη μου. Απλα αναρωτιέμαι γιατί ο νομος πρέπει να τον προστατευει τόσο. Και να εξηγήσω τι εννοώ.

 

Λήγει το συμβόλαιο μας και αυτός απλα αδιαφορεί και δε με ενημερώνει τι θα κάνει. Γιατι πρέπει να θεωρείται αυτό σαν σιωπηλή παράταση ( δεν ξέρω αν αυτός ειναι ο ακριβής όρος) και οχι σαν οριστική λήξη οποτε να μπορώ να μπω στο σπίτι μου πλέον;

 

Αν δεν ενδιαφερθεί αυτός για την ανανέωση η οχι γιατί να τον ευνοεί ο νομος;

Δεν ξέρω γιατί σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο νόμος προστατεύει τοοοοσο πολύ πια τον ενοικιαστή. Και όπως εξήγησε ο συμφορίτης μια χαρά τον προστατεύει τον ιδιοκτήτη. Και το ξέρω και προσωπική εμπειρία όπου οι διαδικασίες ήταν όπως τις περιγράφει ο συμφορίτης. Πήρε λίγο χρόνο, η υπόθεση έφτασε στα δικαστήρια, αλλά ο ενοικιαστής έφυγε γιατί του το επέβαλε ο νόμος. Αν εσύ τώρα θωρείς προστασία του νόμου να μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις επειδή είναι σπίτι σου χωρίς να μπλέξεις δικηγόρους κλπ, τότε πάω πάσο.

Θα σου φέρω και εγώ ένα παράδειγμα από την ανάποδη. Έχουμε συμφωνήσει να φύγω από το σπίτι μόλις λήξει το συμβόλαιο και έχω διορία 2 μήνες χωρίς καμία προειδοποίηση πριν. Αν μπορούσα θα έφευγα την επόμενη, πίστεψέ με. Αλλά μου πηρε 3.5 μήνες να βρω σπίτι και τα ενοίκια τα παίρνει κανονικότατα. Θα έπρεπε να μπει μέσα να με πετάξει στο δρόμο την επόμενη που έληξε το συμβόλαιο? Εμένα και την οικογένειά μου να μην με προστατεύσει ο νόμος δηλαδή?

Αλήθεια, έχεις ψάξει ποτέ να νοικιάσεις σπίτι να μείνεις με την οικογένειά σου? Νομίζεις σε μια εβδομάδα μπορείς να βρεις όταν ειδικά μιλάμε για οικογένεια και παιδιά?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Νομολογία;;νομε

Σαφώς και υπάρχει.μπορειτε με ένα μηχανικό να βεβαιωσετε σε ένα ακίνητο ποιες ζημιές του είναι λόγω φυσιολογικης φθοράς ή λόγω κακής χρήσης.

Ακόμα και το βάψιμο που αναφέρεται μπορεί να μπει στους όρους του συμβολαίου ότι οφείλει να το παραδώσει βαμμένο .

Θα συμφωνήσω ότι μπλέκεται δικαστικά κλπ μετά ,όμως θα αποζημιωθειτε για όλες τις φθορές ή τα επιπλέον έξοδα από μη τήρηση του συμβολαίου + τα δικαστικά έξοδα στο ακέραιο.

http://www.greekjustice.gr/include/print.php?aWQ9MTY4JmxhbmdJZD0xJmNhdD0y

Εδώ σχετικά αν και ένας δικηγόρος είναι περισσότερο χρήσιμος να σας πληροφορήσει και για τα συμβόλαια που πρέπει να φτιάχνεται και για την κατάσταση την οποία παραδίδεται το ακίνητο(φωτογραφίες ίσως)

Second thought.Η βαφή είναι φυσιολογικη φθορά οπότε δνε μπορείς να απαιτείς να στο παραδώσει βαμμένο.
Ευτυχώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ενοικιαστη μου. Απλα αναρωτιέμαι γιατί ο νομος πρέπει να τον προστατευει τόσο. Και να εξηγήσω τι εννοώ.

Λήγει το συμβόλαιο μας και αυτός απλα αδιαφορεί και δε με ενημερώνει τι θα κάνει. Γιατι πρέπει να θεωρείται αυτό σαν σιωπηλή παράταση ( δεν ξέρω αν αυτός ειναι ο ακριβής όρος) και οχι σαν οριστική λήξη οποτε να μπορώ να μπω στο σπίτι μου πλέον;

Αν δεν ενδιαφερθεί αυτός για την ανανέωση η οχι γιατί να τον ευνοεί ο νομος;

https://www.pglaw.gr/%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B8%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BB/

 

Ρίξε μια ματιά.

Εφόσον αδιαφορεί να σε ενημερώσει,ενημερώνεις εσύ ότι χρειάζεσαι το οίκημα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω και ακουω δε νομίζω ότι ο νόμος ειναι και τόσο υπέρ του ιδιοκτήτη.

 

Μπορείς να αναφέρεις μια καθημερινή και σπάνια περίπτωση(δε σε αμφισβητώ μιας και είσαι ειδικός επί του θέματος απλα δε μπορώ να φανταστώ μια τέτοια περίπτωση);

Για να το ξεκαθαρισουμε, ο νομος δεν ριναι υπερ κανενος, αλλα προσπαθει να σταθμισει συμφεροντα και καταστασεις.

 

Εστω οτι εσυ, ο ιδιοκτητης, εχεις ενα σπιτι που νοικιαζεις στο κεντρο της Αθηνας, αλλα αποφασισες να μετακομισεις εκτος Ελλαδας. Δεν ειναι μεγαλη διευκολυνση να μπορει μια συμβαση μισθωσης να συσταθει και προφορικως ή να παραταθει προφορικως?? Θα πρεπει να επιστρεψεις απο τη Γερμανια για να υπογραψεις την παραταση? Που βρισκεις το κακο σε αυτο? Η συμβαση πωλησης γιατι γινεται προφορικα? Φανταζεσαι να υπεγραφες για καθε τσιχλα που αγοραζες??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλυπτεσαι πλέον με το ηλεκτρονικό συμβόλαιο που υποβάλλεται μέσω taxis και γίνεται αποδεκτό και από τους δύο ηλεκτρονικά;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καλυπτεσαι πλέον με το ηλεκτρονικό συμβόλαιο που υποβάλλεται μέσω taxis και γίνεται αποδεκτό και από τους δύο ηλεκτρονικά;
Παιδια, δεν υπαρχει "ηλεκτρονικο συμβολαιο" αυτο που λες ειναι η υποβολη της μισθωσης στην εφορια που γινεται ηλεκτρονικα τα τελευταια χρονια. Ομως αυτο δεν ειναι μισθωτηριο, δεν περιλαμβανει ορους μισθωσης εκτος απο το ποσο και το χρονο διαρκειας.

Εν παση περιπτωσει, εχει μονο φορολογικο χαρακτηρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δεν υπαρχει "ηλεκτρονικο συμβολαιο" αυτο που λες ειναι η υποβολη της μισθωσης στην εφορια που γινεται ηλεκτρονικα τα τελευταια χρονια. Ομως αυτο δεν ειναι μισθωτηριο, δεν περιλαμβανει ορους μισθωσης εκτος απο το ποσο και το χρονο διαρκειας.

Εν παση περιπτωσει, εχει μονο φορολογικο χαρακτηρα.

Μία χαρά περιλαμβάνει ορούς και ότι άλλο θες. Εχω υποβάλει εδώ και χρόνια και ανανέωσα πρόσφατα. Υπάρχουν όροι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.com/amp/s/www.tanea.gr/2018/07/14/economy/enoikiasi-spitiwn-ti-prepei-na-gnwrizoyn-idioktites-kai-enoikiastes/amp/

 

Εδώ πάντως αναφέρει την σύναψη μισθωτηριου ή ιδιωτικού συμφωνητικού πριν την υποβολή στο taxis.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά περιλαμβάνει ορούς και ότι άλλο θες. Εχω υποβάλει εδώ και χρόνια και ανανέωσα πρόσφατα. Υπάρχουν όροι.

 

Οπως? Τι οροι δηλαδη?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, σε λίγες μέρες αναλαμβάνω διαχειριστής στη πολυκατοικία που μένω και η πρώτη δουλειά που πρέπει να γίνει είναι να φτιαχτεί μια κοινόχρηστη σωλήνα η οποία ξεκινάει εξω απο ενα διαμέρισμα του 5ου ορόφου και έχει "βρέξει" μέχρι το 2ο.

Ο υδραυλικός υπολογίζει γύρω στα 600-800€.

Χρειάζεται υπογραφές σε συνέλευση για να προχωρήσω σε επισκευή;

Τι γίνεται αν αυτοί που δεν θίγονται δεν θέλουν να επισκευαστεί;

Εγώ πως θα είμαι καλυμμένος σαν διαχειριστής;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σε λίγες μέρες αναλαμβάνω διαχειριστής στη πολυκατοικία που μένω και η πρώτη δουλειά που πρέπει να γίνει είναι να φτιαχτεί μια κοινόχρηστη σωλήνα η οποία ξεκινάει εξω απο ενα διαμέρισμα του 5ου ορόφου και έχει "βρέξει" μέχρι το 2ο.

Ο υδραυλικός υπολογίζει γύρω στα 600-800€.

Χρειάζεται υπογραφές σε συνέλευση για να προχωρήσω σε επισκευή;

Τι γίνεται αν αυτοί που δεν θίγονται δεν θέλουν να επισκευαστεί;

Εγώ πως θα είμαι καλυμμένος σαν διαχειριστής;

Το πρόβλημα είναι στην πολυκατοικία και δεν είναι ενος διαμερίσματος ας πούμε. Εφόσον είναι κοινόχρηστο, όλοι θα πληρώσουν. Λογικά με μια συνέλευση θα το συζητήσετε και θα προχωρήσει.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φέρω και εγώ ένα παράδειγμα από την ανάποδη. Έχουμε συμφωνήσει να φύγω από το σπίτι μόλις λήξει το συμβόλαιο και έχω διορία 2 μήνες χωρίς καμία προειδοποίηση πριν. Αν μπορούσα θα έφευγα την επόμενη, πίστεψέ με. Αλλά μου πηρε 3.5 μήνες να βρω σπίτι και τα ενοίκια τα παίρνει κανονικότατα. Θα έπρεπε να μπει μέσα να με πετάξει στο δρόμο την επόμενη που έληξε το συμβόλαιο? Εμένα και την οικογένειά μου να μην με προστατεύσει ο νόμος δηλαδή?

Αλήθεια, έχεις ψάξει ποτέ να νοικιάσεις σπίτι να μείνεις με την οικογένειά σου? Νομίζεις σε μια εβδομάδα μπορείς να βρεις όταν ειδικά μιλάμε για οικογένεια και παιδιά?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Καλησπερα

Ας απαντήσω στο ίδιο ύφος.

Το πρόβλημα μου ειναι αυτό που λέγεται ωχμωρεαδερφισμος.

Ξέρεις ποτε λήγει το συμβόλαιο.

Ξέρεις ότι δε θα ανανεώσεις και ότι θα φύγεις

Ξέρεις πως έχεις μια οικογενεια απο πίσω και πρέπει να την προστατέψεις

Ξέρεις ότι δε μπορείς να βρεις ευκολα σπίτι και δεν ψάχνεις εγκαίρως για σπίτι

Γιατι να σε προστατέψει ο νομος; Ναι να σε πετάξει έξω ο ιδιοκτήτης.

Και όλο αυτό όπως είχα γράψει όταν δεν υπάρχει συνεννόηση.

Όταν όμως λες ωχ μωρε αδερφέ και τι έγινε αν βγω σε 2 μήνες; τον πληρώνω ούτως η άλλως.

Αναρωτήθηκες τι μπορεί να πάει πίσω στον ιδιοκτήτη; ηηηηηηη ωχ μωρε αδερφέ και τι έγινε;

 

Και επειδή βλεπω ότι με έχετε παρεξηγήσει νομίζοντας πως θέλω να πετάξω κάποιον έξω η να μπουκάρω στο σπίτι αφού έληξε το συμβόλαιο διαβάστε το ποστ #5942 και πείτε ου γιατί αυτός ο ανθρωπος πρέπει να μπλέξει με κλητηρες δικηγόρους και γω δεν ξέρω με πόσους άλλους.

Απλές απορίες κάποιου που τηρεί το λογο/συμβόλαιό του με οποιοδήποτε κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά περιλαμβάνει ορούς και ότι άλλο θες. Εχω υποβάλει εδώ και χρόνια και ανανέωσα πρόσφατα. Υπάρχουν όροι.

Εντελώς λανθασμένη άποψη!

Περιλαμβάνει πολύ ΒΑΣΙΚΟΥΣ όρους φορολογικού ενδιαφέροντος (πχ υπομισθωση κλπ)

Να ζητάτε να σας υπογράφουν ΠΑΝΤΑ ιδιωτικό συμφωνητικό με γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ.

Καλο θα ήταν να δίνετε τα κλειδιά και τη χρήση του ακινήτου μόνο αφού σας προσκομίσουν την αίτηση σύνδεσης σε πάροχο ρεύματος (πχ ΔΕΗ).

Ζούμε περίεργες εποχές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα, σε λίγες μέρες αναλαμβάνω διαχειριστής στη πολυκατοικία που μένω και η πρώτη δουλειά που πρέπει να γίνει είναι να φτιαχτεί μια κοινόχρηστη σωλήνα η οποία ξεκινάει εξω απο ενα διαμέρισμα του 5ου ορόφου και έχει "βρέξει" μέχρι το 2ο.

Ο υδραυλικός υπολογίζει γύρω στα 600-800€.

Χρειάζεται υπογραφές σε συνέλευση για να προχωρήσω σε επισκευή;

Τι γίνεται αν αυτοί που δεν θίγονται δεν θέλουν να επισκευαστεί;

Εγώ πως θα είμαι καλυμμένος σαν διαχειριστής;

 

Ως διαχειριστής οφείλεις να έχεις και να διαβάσεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας καθώς και όσες τροποποιήσεις εαν έχουν γίνει και να μην περιμένεις από ένα φόρουμ να λύσεις σημαντικά θέματα. Φιλικά πάντα.

 

Εάν είναι κοινόχρηστη η σωλήνα (πχ κάθετος αποχέτευσης λογικά ειναι) όλοι πληρώνουν εκτός αν εξαιρούνται κάποιοι, πας πάντα με βάση αυτά που προβλέπει ο κανονισμός που κάπου θα έχει και τον πινακα τα ποσοστά (χιλιοστα) κάθε ιδιοκτησίας. Επίσης άλλες επισκευές είναι θέμα συντηρήσεως και τις πληρώνουν οι χρήστες των ακινήτων κι άλλες πληρώνονται μόνο από τους ιδιοκτήτες άσχετα αν μένουν ή όχι. Όλα είναι στο κανονισμό. Καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στις επισκευές σε κοινόχρηστα πραγματα(τύπου ο κεντρικός αγωγός νερού που χάλασε, ή τα πλακάκια στην πρασια της οικοδομής που θέλουν άλλαγμα) συμμετέχουν όλοι εξ ίσου ή με ποσοστό βάση των τετραγωνικών μετρών του διαμερίσματος;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Ας απαντήσω στο ίδιο ύφος.

 

Το πρόβλημα μου ειναι αυτό που λέγεται ωχμωρεαδερφισμος.

 

Ξέρεις ποτε λήγει το συμβόλαιο.

 

Ξέρεις ότι δε θα ανανεώσεις και ότι θα φύγεις

 

Ξέρεις πως έχεις μια οικογενεια απο πίσω και πρέπει να την προστατέψεις

 

Ξέρεις ότι δε μπορείς να βρεις ευκολα σπίτι και δεν ψάχνεις εγκαίρως για σπίτι

 

Γιατι να σε προστατέψει ο νομος; Ναι να σε πετάξει έξω ο ιδιοκτήτης.

 

Και όλο αυτό όπως είχα γράψει όταν δεν υπάρχει συνεννόηση.

 

Όταν όμως λες ωχ μωρε αδερφέ και τι έγινε αν βγω σε 2 μήνες; τον πληρώνω ούτως η άλλως.

 

Αναρωτήθηκες τι μπορεί να πάει πίσω στον ιδιοκτήτη; ηηηηηηη ωχ μωρε αδερφέ και τι έγινε;

 

 

 

Και επειδή βλεπω ότι με έχετε παρεξηγήσει νομίζοντας πως θέλω να πετάξω κάποιον έξω η να μπουκάρω στο σπίτι αφού έληξε το συμβόλαιο διαβάστε το ποστ #5942 και πείτε ου γιατί αυτός ο ανθρωπος πρέπει να μπλέξει με κλητηρες δικηγόρους και γω δεν ξέρω με πόσους άλλους.

 

Απλές απορίες κάποιου που τηρεί το λογο/συμβόλαιό του με οποιοδήποτε κόστος.

Λοιπόν....για να κλείσει αυτό το κεφάλαιο....

Στο σπίτι μπήκα εν τέλει με κλειδαρά...

Ο τύπος για λόγους "εκδίκησης" είχε αφήσει για 15 μέρες ανοικτά τα κλιματιστικά και όλα τα φώτα....

Επιπλέον δεν είχε πληρώσει κοινόχρηστα Αυγούστου αφού "δεν θα έμενε μέσα" και βέβαια βρήκα μέχρι και χρησιμοποιημένα προφυλακτικά....

Τελος πάντων, χοντρικά χοντρικά ζημιά αποκατάστασης περίπου 1000 ευρώ και απλήρωτοι λογαριασμοί και ενοίκια περίπου 500 ευρώ...

Τον λόγο έχει πλέον ο δικηγόρος. Και δεν λυπάμαι τον αληταρα, αλλά την μάνα του που στο όνομα της είχε ενοικιαστεί, η οποία δουλεύει καθαρίστρια για να σπουδάσει το καμάρι της και είναι και χήρα....

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σε λίγες μέρες αναλαμβάνω διαχειριστής στη πολυκατοικία που μένω και η πρώτη δουλειά που πρέπει να γίνει είναι να φτιαχτεί μια κοινόχρηστη σωλήνα η οποία ξεκινάει εξω απο ενα διαμέρισμα του 5ου ορόφου και έχει "βρέξει" μέχρι το 2ο.

Ο υδραυλικός υπολογίζει γύρω στα 600-800€.

Χρειάζεται υπογραφές σε συνέλευση για να προχωρήσω σε επισκευή;

Τι γίνεται αν αυτοί που δεν θίγονται δεν θέλουν να επισκευαστεί;

Εγώ πως θα είμαι καλυμμένος σαν διαχειριστής;

 

Αν θες να είσαι τυπικός,μπορείς να κάνεις μια συνέλευση και να αναφέρεις(διοτι είναι πολλά τα λεφτά).

Αν η σωλήνα είναι κοινόχρηστη την πληρώνουν όλοι διαφορετικά σε όσα διαμερίσματα είναι κοινόχρηστη.

Μπορείς επίσης να ενημερώσεις ότι την τάδε του μηνός θα γίνει επισκευή με ταδε κόστος και τάδε κάθε διαμέρισμα.

Επίσης τα λεφτά που είπε ο υδραυλικος ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

 

Καλησπερα

Ας απαντήσω στο ίδιο ύφος.

Το πρόβλημα μου ειναι αυτό που λέγεται ωχμωρεαδερφισμος.

Ξέρεις ποτε λήγει το συμβόλαιο.

Ξέρεις ότι δε θα ανανεώσεις και ότι θα φύγεις

Ξέρεις πως έχεις μια οικογενεια απο πίσω και πρέπει να την προστατέψεις

Ξέρεις ότι δε μπορείς να βρεις ευκολα σπίτι και δεν ψάχνεις εγκαίρως για σπίτι

Γιατι να σε προστατέψει ο νομος; Ναι να σε πετάξει έξω ο ιδιοκτήτης.

Και όλο αυτό όπως είχα γράψει όταν δεν υπάρχει συνεννόηση.

Όταν όμως λες ωχ μωρε αδερφέ και τι έγινε αν βγω σε 2 μήνες; τον πληρώνω ούτως η άλλως.

Αναρωτήθηκες τι μπορεί να πάει πίσω στον ιδιοκτήτη; ηηηηηηη ωχ μωρε αδερφέ και τι έγινε;

 

Και επειδή βλεπω ότι με έχετε παρεξηγήσει νομίζοντας πως θέλω να πετάξω κάποιον έξω η να μπουκάρω στο σπίτι αφού έληξε το συμβόλαιο διαβάστε το ποστ #5942 και πείτε ου γιατί αυτός ο ανθρωπος πρέπει να μπλέξει με κλητηρες δικηγόρους και γω δεν ξέρω με πόσους άλλους.

Απλές απορίες κάποιου που τηρεί το λογο/συμβόλαιό του με οποιοδήποτε κόστος.

 

Κανένας δεν νομίζω να σε έχει παρεξηγήσει.προσπαθουν να σου εξηγήσουν ότι δεν είναι τσιφλίκι του ιδιοκτήτη ένα ακίνητο που έχει παραχωρηθεί για ενοικίαση .υπάρχουν κάποιοι κανονισμοί είτε μας αρέσουν είτε όχι.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...