Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Το Πιστοποιητικό Επανελέγχου Στεγανότητας Σωληνώσεων Εσωτερικών Εγκαταστάσεων Φυσικού Αερίου ...

ποιος είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει????

 

...ο Ιδιοκτήτης ???

 

ή

 

...ο Ενοικιαστής ???

 

Ευχαριστώ!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα!

 

Το Πιστοποιητικό Επανελέγχου Στεγανότητας Σωληνώσεων Εσωτερικών Εγκαταστάσεων Φυσικού Αερίου ...

ποιος είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει????

 

...ο Ιδιοκτήτης ???

 

ή

 

...ο Ενοικιαστής ???

 

Ευχαριστώ!

 

Θεωρώ (χωρίς να γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος νόμος, αν και μου φάινεται τραβηγμένο να υπάρχει νόμος γι αυτό), ότι είναι αρμοδιότητα του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

 

 

Το Πιστοποιητικό Επανελέγχου Στεγανότητας Σωληνώσεων Εσωτερικών Εγκαταστάσεων Φυσικού Αερίου ...

 

ποιος είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει????

 

 

 

...ο Ιδιοκτήτης ???

 

 

 

ή

 

 

 

...ο Ενοικιαστής ???

 

 

 

Ευχαριστώ!

Ο ιδιοκτητης φυσικα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αμφιβολίες πήγαινε βάλε το αυτοκίνητο σε μία από τις θέσεις και περίμενε να δεις τι θα γίνει (για καλό κ για κακό βάλε κ μία κάμερα μέσα μην πάει κανείς να σου κάνει ζημιά).

 

Από την αντίδραση θα καταλάβεις. Μην το πάρεις μέχρι να φωνάξουν αστυνομία.

 

Καλησπέρα. Μα το θέμα δεν είναι να παρκάρει όποιος προλάβει, αλλά να βρεθεί λύση για όλους, κάτι το οποίο δεν θέλουνε γιατί όπως λένε αυτοί τα αγορασανε. Τελικά μονόδρομος είναι ο δικηγόρος και αγωγή κατά παντός υπευθύνου, γιατί σίγουρα ποντάρουν στην πλειοψηφία τους και στο ότι σιγά μην ασχοληθώ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά θα το κοίταγα στο συμβολαιογράφο πρώτα (δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να δεις τα συμβόλαια τρίτων όμως, οπότε ίσως ο δικηγόρος είναι μονόδρομος).

 

Καλησπέρα. Τα συμβόλαια τα έχω δει στο υποθηκοφυλακείο ,αναφέρουν μεν παρκινγκ, αλλά έγιναν μετατροπές μετά το 1981 που απαγορεύτηκαν με νόμο τέτοιες αγοραπωλησίες.. Τελικά όμως η νομική οδός είναι μονόδρομος με αυτούς που εχω μπλέξει.. Ευχαριστώ για την απάντηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες δεν το έγραψα σωστά. Εννοώ την κλειδαριά της εισόδου της πολυκατοικίας που έγινε αλλαγή λόγω Την κλειδαριά όσοι κάνουν χρήση( ενοικιαστές κλπ) την πόρτα οι ιδιοκτήτες
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τα φώτα σας και ειδικά οι επιστήμονες του κλάδου...

Είμαι ιδιοκτήτης ενοικιαζόμενου διαμερίσματος.

Το επίσημο συμβόλαιο έληξε 31 Αυγούστουου 2018, έγινε προφορική ανανέωση μέχρι 31 Αυγούστου 2019 (στο τέλος τρέχοντος μηνός) με ταυτόχρονη δήλωση της ανανέωσης στην εφορία (καθόλα νόμιμη ενοικίαση λοιπόν).

Ο φοιτητής που εμενε μέσα έφυγε πρόωρα και με αρκετές φθορές στους τοίχους.

Σήμερα συναντηθήκαμε για να κλείσουμε λογαριασμούς και βεβαίως αρνήθηκα να επιστρέψω την εγγύηση αν δεν επισκευαστούν οι βλάβες.

Η ανταπάντηση ήταν πως δεν μου δίνει κλειδιά αν δεν επιστρέψω την εγγύηση.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η παρακάτω, 2-3 Σεπτέμβρη (καμία ισχύ συμβολαίου και καμία ισχύ δήλωσης στην εφορία) αν πάω με κλειδαρά και ανοίξω το σπίτι και αλλάξω αφαλό θα έχω πρόβλημα;

Σημείωση πως ο τύπος έχει ήδη μετακομίσει και το σπίτι είναι αδειο....

Με αγωνία περιμενω τις συμβουλές σας

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ανοίγεις κανονικά και αλλάζεις κλειδαριά αφού δεν έχετε συμβόλαιο κιόλας..
Ας απαντήσει κάποιος γνώστης καλύτερα...

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι δικό σου (με την έννοια ότι δε τρέχει κάποιο συμβόλαιο ενοικιασης)

Θεωρώ ότι μπορείς να αλλάξεις κλειδαριά και άσε τον φοιτητή να λέει ότι θέλει.

 

Φτάνουν τα χρήματα της εγγύησης για τις επισκευές?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι δικό σου (με την έννοια ότι δε τρέχει κάποιο συμβόλαιο ενοικιασης)

Θεωρώ ότι μπορείς να αλλάξεις κλειδαριά και άσε τον φοιτητή να λέει ότι θέλει.

 

Φτάνουν τα χρήματα της εγγύησης για τις επισκευές?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η εγγύηση είναι ίσα βάρκα ίσα πανιά, αυτό είναι το τελευταίο, αυτό που με καίει είναι το ότι αν περιμένω παρά πολύ θα χάσω την "καλή περίοδο" να το νοικιάσω....

Το θεωρώ το λες τεκμηριωμενα ή απλά λες την γνώμη σου;

 

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφήστε τα "θεωρώ" και τα "πιστεύω". Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα σε αυτές τις περιπτώσεις, μπορεί να βρεθεί μπλεγμένος ο ιδιοκτήτης από τέτοιες ενέργειες. Αντε επειδή άδειασε το διαμέρισμα μπουκάρω μέσα στο διαμέρισμα έτσι απλά? Τέτοιες ενέργειες γίνονται με παρουσία κλητηρων, αστυνομίας κλπ. Καταρχήν η ενοικίαση είναι δηλωμένη στην εφορία μέχρι 31 Αυγούστου.

Για τέτοιου είδους ενέργειες μόνο εφόσον συμβουλευτεί νομικό ο οποίος θα εξετάσει όλες τις λεπτομέρειες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό ρωτάω λοιπόν....έχουμε κάποιο νομικό να μας δώσει τα φώτα του;

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε; αν 1η Σεπτέμβρη δεν υπάρχει ενεργό συμβόλαιο ποιοι κλητηρες και ποιες αστυνομίες λέτε; ποιος θα μου απαγορέψει να μπω σπίτι μου; είμαστε καλά; το σπίτι είναι άδειο δε μένει μέσα ΚΑΝΕΝΑΣ. Επειδή ο κάθε τρελός δε μου δίνει το κλειδί τι; θα περιμένω εγώ μετά από 2 χρόνια ας πούμε να ξυπνήσει; τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου, ως δικηγορου, ειναι να τον καλεσεις με ενα εξωδικο, που θα του κοινοποιηθει 1/9 , να σου παραδοσει τα κλειδια του διαμερισματος και να υπογραψετε τη λυση της συμβασης. Αν ανταποκριθει, εχει καλως. Αν οχι, τοτε θα εξακολουθει να σου χρωσταει ενοικια. (Παντως γενικα το θεμα χρειαζεται νομικη καθοδηγηση και δεν λυνεται στα πλαισια ενος φορουμ.)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πας νόμιμα πρέπει να γίνει κοινοποίηση μέσω δικηγόρου και να πέσουν οι ανάλογες υπογραφές. Αν θες να πας γρήγορα αλλάζεις κλειδαριές και εσύ επικαλείται ότι σου παρέδωσε και πάει λέγοντας. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μπεις μέσα ακόμα και αν δεν έχει τίποτα (ποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει)
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπαίνει ο κάθε ένας μέσα στο σπίτι μου το νοικιάζει λήγει το συμβόλαιο και δε μπορώ να τον βγάλω έξω; αυτό μου λέτε; επικρατεί θέατρο του παραλόγου δηλαδή για ακόμη μια φορά στην Ελλάδα..
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπαίνει ο κάθε ένας μέσα στο σπίτι μου το νοικιάζει λήγει το συμβόλαιο και δε μπορώ να τον βγάλω έξω; αυτό μου λέτε; επικρατεί θέατρο του παραλόγου δηλαδή για ακόμη μια φορά στην Ελλάδα..

 

Αυτό κατάλαβες? Και εν πάσει περιπτώσει μιλώντας γενικότερα δεν είναι θέατρο του παραλόγου να προστατεύει ο νόμος τον ενοικιαστή σε ανάλογες περιπτώσεις. Το θεωρείς δηλαδή λογικό πχ ένας ιδιοκτήτης να μπουκάρει μέσα στο σπίτι και να πετάει μια οικογένεια στο δρόμο την επόμενη που λήγει το συμβόλαιο? Η εύρεση διαμερίσματος δεν είναι απλή διαδικασία και μπορεί κάποιος να μην έχει βρει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου να μετακομίσει σε άλλο διαμέρισμα. Έτσι απλά αλλάζουμε κλειδαριές και τον πετάμε στον δρόμο?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπαίνει ο κάθε ένας μέσα στο σπίτι μου το νοικιάζει λήγει το συμβόλαιο και δε μπορώ να τον βγάλω έξω; αυτό μου λέτε; επικρατεί θέατρο του παραλόγου δηλαδή για ακόμη μια φορά στην Ελλάδα..

 

Αγαπητε, οι μισθωσεις μπορουν να παραταθουν και σιωπηρως, αν τα μερη δεν εχουν εναντιωθει σε μια τετοια εξελιξη. Θα μπορουσε δηλαδη να συνεχιστει η μισθωση σιωπηρως, χωρις να υπαρχει συμβολαιο ανανεωσης και αυτη η κατασταση να διατηρηθει για δεκαετιες. Δεν το εχεις ακουσει αυτο?

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, εφοσον τα μερη δεν επιθυμουν την εξακολουθηση της μισθωσης, αλλα και (ο ενας) δεν παραδιδει τα κλειδια, τοτε το αλλο μερος , για να ειναι καλυμμενο πρεπει να εχει εκφρασει εγγραφως την εναντιωση του στην εξακολουθηση της μισθωσης.

Υπαρχει λοιπον ενα πληρες νομικο πλαισιο το οποιο καλυπτει ολες τις πιθανες περιπτωσεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα ο ddr2 (που είναι κ η δουλεια του).

Θα χρειαστείς έγγραφη εναντίωση (μεσω δικηγόρου), γιατι μπορει να ισχυριστεί ότι έχετε κάνει "σιωπηρή ανανέωση"

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε, οι μισθωσεις μπορουν να παραταθουν και σιωπηρως, αν τα μερη δεν εχουν εναντιωθει σε μια τετοια εξελιξη. Θα μπορουσε δηλαδη να συνεχιστει η μισθωση σιωπηρως, χωρις να υπαρχει συμβολαιο ανανεωσης και αυτη η κατασταση να διατηρηθει για δεκαετιες. Δεν το εχεις ακουσει αυτο?

 

 

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, εφοσον τα μερη δεν επιθυμουν την εξακολουθηση της μισθωσης, αλλα και (ο ενας) δεν παραδιδει τα κλειδια, τοτε το αλλο μερος , για να ειναι καλυμμενο πρεπει να εχει εκφρασει εγγραφως την εναντιωση του στην εξακολουθηση της μισθωσης.

 

Υπαρχει λοιπον ενα πληρες νομικο πλαισιο το οποιο καλυπτει ολες τις πιθανες περιπτωσεις.

Ερώτηση....αν θυμάμαι καλά, τα γραπτά μηνύματα αποτελούν μέσω απόδειξης....

Το παρακάτω μήνυμα με καλύπτει ως προς την λύση της μιαθωσης; Υπάρχει ώρα αποστολής, τηλέφωνο αποστολέα κλπ...

 

 

Καλησπέρα!! Μου είπε η μητέρα μου για αύριο ότι θέλετε να ρθειτε αλλά εγω αμέσως μετά τη δουλειά θα φύγω εκτός Πατρών και η μητέρα μου φεύγει. Μπορείτε Σάββατο μεσημέρι-απόγευμα να σας δωσω τα κλειδιά;

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση....αν θυμάμαι καλά, τα γραπτά μηνύματα αποτελούν μέσω απόδειξης....

Το παρακάτω μήνυμα με καλύπτει ως προς την λύση της μιαθωσης; Υπάρχει ώρα αποστολής, τηλέφωνο αποστολέα κλπ...

 

 

Καλησπέρα!! Μου είπε η μητέρα μου για αύριο ότι θέλετε να ρθειτε αλλά εγω αμέσως μετά τη δουλειά θα φύγω εκτός Πατρών και η μητέρα μου φεύγει. Μπορείτε Σάββατο μεσημέρι-απόγευμα να σας δωσω τα κλειδιά;

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δικηγόρος δεν είμαι, αλλά θα μπορούσε να αναφέρεται σε κάποια άλλα κλειδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ενοικίασα ένα σπίτι σε κεντρικό σημείο της πόλης μου με λιγότερα χρήματα με σχέση μ' αυτό που ενοικίαζα και είναι λίγο μακριά απο το κέντρο και καινούργια οικοδομή με σχέση με το παλιό μου σπίτι. Όταν είχαμε συμφωνήσει μου λέει θα βάψω το σπίτι μόλις υπογράψουμε και αν θέλεις κλιματιστικά ή θα στα πληρώσω και θα μείνουν σ΄εμένα ή θα βάλεις δικά σου και αν φυγείς τα παίρνεις. Εχθές με πήρε τηλέφωνο να συναντηθούμε στο σπίτι του για να υπογραψω να πάρω τα κλειδιά αλλά και να διαλέξω με τι χρώματα θα βαφτεί το σπίτι. Σήμερα διάλεξα τα χρώματα που θα βαφτεί όλο το σπίτι χωρίς να επέμβει και αυτός στην επιλογή των χρωμάτων και αύριο θα φέρει τον κουνιάδο του που βάφει. Μάλιστα όταν του είπα για κατοικίδιο (θέλω να πάρω δεν έχω) μου είπε αχ τι ωραία. Δεν έχω κανένα θέμα και να φέρω όσα θέλεις. ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΌ ΜΕ ΕΜΟΙΚΙΟ 280ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ ΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ 2ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ(ΜΗΝΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ)!!
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση....αν θυμάμαι καλά, τα γραπτά μηνύματα αποτελούν μέσω απόδειξης....

Το παρακάτω μήνυμα με καλύπτει ως προς την λύση της μιαθωσης; Υπάρχει ώρα αποστολής, τηλέφωνο αποστολέα κλπ...

 

 

Καλησπέρα!! Μου είπε η μητέρα μου για αύριο ότι θέλετε να ρθειτε αλλά εγω αμέσως μετά τη δουλειά θα φύγω εκτός Πατρών και η μητέρα μου φεύγει. Μπορείτε Σάββατο μεσημέρι-απόγευμα να σας δωσω τα κλειδιά;

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλε μπυ, εγω δεν θα βασιζομουν σε γραπτα μηνυματα και σηματα καπνου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...