Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ίσως υπάρχει ξανά το θέμα αλλά δεν μπορώ να βρω κατι. Εχω ενα διαμέρισμα σε πολυκατοικία 9 διαμερισμάτων κατασκευής του 1980 με άδεια πυλωτής. Στην κάτοψη του ισογείου αναφέρει οτι υπάρχουν θέσεις Α και Β,χωρίς να ειναι συγκεκριμένα τα τμ ανεξάρτητοι χώροι στάθμευσης. Αυτοί οι χώροι λέει στο καταστατικό δεν συμμετέχουν στα κοινόχρηστα και οτι απαγορεύεται η στάθμευση. Αγόρασα λοιπόν το διαμέρισμα και τώρα οι πρώην και αρχικοί ιδιοκτήτες μου λένε ότι έχουν αγοράσει τα παρκινγκ τα οποία είναι 7 για τα 9 διαμερίσματα και εγω δεν εχω οπότε απαγορεύεται η χρήση τους από εμένα. Ανεξάρτητο συμβόλαιο δεν έχει γίνει ούτε έχει κατατεθεί σε υποθηκοφυλακείο κλπ... Τους ζητάω να μου δείξουν το σχεδιάγραμμα του παρκινγκ ώστε να δω που ανήκει και αν ανήκει η κάθε θέση έτσι όπως τα λένε(γιατί ακόμα και έτσι να είναι ίσως κάποια από αυτές να ανήκει σε μένα και να την έχουν πάρει μεταξύ τους)και αρνούνται μου λένε να βάλω δικηγόρο, ας πρόσεχα όταν αγόραζα το διαμέρισμα,η πυλωτή είναι αγορασμένη κλπ. Να τονίσω δε πως για τις κοινόχρηστες δαπάνες είχαν συμφωνήσει να πληρώνονται σε ισόποσα σε όλους,κάτι το οποίο κόπηκε μετά απο διαμαρτυρία μου,αλλά κανένας απο τους αλλους 7 δεν έλεγε κάτι. Για να ολοκληρώνω το θέμα μου,πιστεύω ότι έχουν μοιραστεί τις θέσεις στο μιλητο με τον όρο ότι θα πληρώνουν και τις δαπάνες στα ίσια και θα πούνε στους 2 τελευταίους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων πως αυτοί δεν έχουν παρκινγκ γιατί δεν προλάβανε να παρουν.

Κάποια γνώμη για το τι μπορώ να κάνω πριν καταλήξω στα δικαστήρια; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα. Ίσως υπάρχει ξανά το θέμα αλλά δεν μπορώ να βρω κατι. Εχω ενα διαμέρισμα σε πολυκατοικία 9 διαμερισμάτων κατασκευής του 1980 με άδεια πυλωτής. Στην κάτοψη του ισογείου αναφέρει οτι υπάρχουν θέσεις Α και Β,χωρίς να ειναι συγκεκριμένα τα τμ ανεξάρτητοι χώροι στάθμευσης. Αυτοί οι χώροι λέει στο καταστατικό δεν συμμετέχουν στα κοινόχρηστα και οτι απαγορεύεται η στάθμευση. Αγόρασα λοιπόν το διαμέρισμα και τώρα οι πρώην και αρχικοί ιδιοκτήτες μου λένε ότι έχουν αγοράσει τα παρκινγκ τα οποία είναι 7 για τα 9 διαμερίσματα και εγω δεν εχω οπότε απαγορεύεται η χρήση τους από εμένα. Ανεξάρτητο συμβόλαιο δεν έχει γίνει ούτε έχει κατατεθεί σε υποθηκοφυλακείο κλπ... Τους ζητάω να μου δείξουν το σχεδιάγραμμα του παρκινγκ ώστε να δω που ανήκει και αν ανήκει η κάθε θέση έτσι όπως τα λένε(γιατί ακόμα και έτσι να είναι ίσως κάποια από αυτές να ανήκει σε μένα και να την έχουν πάρει μεταξύ τους)και αρνούνται μου λένε να βάλω δικηγόρο, ας πρόσεχα όταν αγόραζα το διαμέρισμα,η πυλωτή είναι αγορασμένη κλπ. Να τονίσω δε πως για τις κοινόχρηστες δαπάνες είχαν συμφωνήσει να πληρώνονται σε ισόποσα σε όλους,κάτι το οποίο κόπηκε μετά απο διαμαρτυρία μου,αλλά κανένας απο τους αλλους 7 δεν έλεγε κάτι. Για να ολοκληρώνω το θέμα μου,πιστεύω ότι έχουν μοιραστεί τις θέσεις στο μιλητο με τον όρο ότι θα πληρώνουν και τις δαπάνες στα ίσια και θα πούνε στους 2 τελευταίους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων πως αυτοί δεν έχουν παρκινγκ γιατί δεν προλάβανε να παρουν.

Κάποια γνώμη για το τι μπορώ να κάνω πριν καταλήξω στα δικαστήρια; Ευχαριστώ

 

Για τα σχέδια, είτε στην πολεοδομία, είτε στο συμβολαιογράφο.

Το πρώτο (πολεοδομία) είναι δωρεάν και μπορείς να τα πάρεις και να τα βγάλεις φωτοτυπία.

Το δεύτερο (συμβολαιογράφος) δεν είναι δωρεάν και εκεί μπορείς να τα βγάλεις φωτοτυπία, μαζί με καταστατικό/συμβόλαιο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Για τα σχέδια, είτε στην πολεοδομία, είτε στο συμβολαιογράφο.

Το πρώτο (πολεοδομία) είναι δωρεάν και μπορείς να τα πάρεις και να τα βγάλεις φωτοτυπία.

Το δεύτερο (συμβολαιογράφος) δεν είναι δωρεάν και εκεί μπορείς να τα βγάλεις φωτοτυπία, μαζί με καταστατικό/συμβόλαιο κτλ

 

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Στην πολεοδομία εχω πάει δεν υπάρχει τίποτα στα σχέδια και την άδεια οικοδομής, ο κανονισμός γράφει αυτά που αναφέρω. Όταν τους ρωτάω πως πουλήθηκε κλπ μου αρχίζουν κατι ΑΚ κλπ νόμους τους οποίους δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στην πολεοδομία εχω πάει δεν υπάρχει τίποτα στα σχέδια και την άδεια οικοδομής, ο κανονισμός γράφει αυτά που αναφέρω. Όταν τους ρωτάω πως πουλήθηκε κλπ μου αρχίζουν κατι ΑΚ κλπ νόμους τους οποίους δεν γνωρίζω.

Βάλε δικηγόρο να το ψάξει.Αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε δικηγόρο να το ψάξει.Αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό θα γίνει σίγουρα, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (οικονομικοτερος) να μου δείξουν τυχόν συμβόλαιο που μπορεί να έχουν

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αμφιβολίες πήγαινε βάλε το αυτοκίνητο σε μία από τις θέσεις και περίμενε να δεις τι θα γίνει (για καλό κ για κακό βάλε κ μία κάμερα μέσα μην πάει κανείς να σου κάνει ζημιά).

 

Από την αντίδραση θα καταλάβεις. Μην το πάρεις μέχρι να φωνάξουν αστυνομία.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το κοίταγα στο συμβολαιογράφο πρώτα (δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να δεις τα συμβόλαια τρίτων όμως, οπότε ίσως ο δικηγόρος είναι μονόδρομος).
Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου κάνει νύχια. Πηγαίνει σε σπίτια συνεχώς και σήμερα πήγε σε μια συνάδελφο μου. Παρκάρει όμορφα και ωραία και μετά από κάποια ώρα ακούνε κόρνες δυνατές και συνεχόμενα. Βγαίνει έξω και κορναρε ο απέναντι να πάει να πάρει η γυναίκα μου το αμάξι από τη δική του θέση πάρκινγκ. Η θέση του ποια είναι; έξω από την πολυκατοικία που μένει μια απλή θέση που παρκάρει μόνο αυτός. Σε δημόσιο χώρο έκανε τσαμπουκά να το βγάλει από εκεί η γυναίκα μου. Το κάνει λίγο πιο μπροστά, της λέει ούτε εκεί θα το βάλεις εκεί το βάζει ένας άλλος. Το κάνει λίγο πίσω όχι εκεί της λέει ενοχλείς την είσοδο της πολυκατοικίας... Μετά παίρνει τηλέφωνο την συνάδελφο μου και πελάτισσα της γυναίκας μου στο σπίτι της η γυναίκα αυτού που κορναρε.. Μη ξαναβάλει το αυτοκίνητο της εκεί και μη κάνει τσαμπουκά σε εμάς, εκεί παρκάρουμε εμείς κλπ...

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις δε μετακινείς τίποτα και φωνάζεις αστυνομία;

Link to comment
Share on other sites

Ίδια περιστατικά μου κάνουν και εμένα κάτι γείτονες. Νομίζουν ότι ο δρόμος μπροστά από τα σπίτια τους και τις πολυκατοικίες είναι ιδιωτικός χωρος, μάλιστα έχουν και συγκεκριμένες θέσεις, έλεος. Νόμιζα οι δικοί μου γείτονες είναι περίεργοι αλλά μάλλον είναι γενικότερο το κακό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ίδια περιστατικά μου κάνουν και εμένα κάτι γείτονες. Νομίζουν ότι ο δρόμος μπροστά από τα σπίτια τους και τις πολυκατοικίες είναι ιδιωτικός χωρος, μάλιστα έχουν και συγκεκριμένες θέσεις, έλεος. Νόμιζα οι δικοί μου γείτονες είναι περίεργοι αλλά μάλλον είναι γενικότερο το κακό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

εκεί που μένω εγώ η μισή γειτονιά βάζει καρέκλες μηχανάκια για να πιάνουν την θέση μπροστά από το σπίτι τους και αν βαριούνται να τα βγάλουν θα παρκάρουν μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας μου! Μια φορά πάρκαρα έκανα άκρή κάτι τάβλες απο διπλό κρεβάτι και βρήκα σημείωμα μην μου βάζεις το αυτοκίνητό σου στην θέση μου γιατί θα στο γδάρω!! Αφου ο τύπος είχε αφήσει μπροστά απο την είσοδο της πολυκατοικιας μου το αυτοκίνητο του 2μέρες και ίσα που περνούσαμε παίρνω τηλέφωνο την αστυνομία και όχι μόνο δεν έφαγε την κλήση που ήταν γνωστός του και ακουλουθεί ο εξής διάλογος:

Αστ. ΑΑ γεία σου Βασίλη

Βασ. Τι έγινε πως απο εδώ

Αστ. Κάπιος πηρε τηλέφωνο για το αυτοκινητο σου

Βασ. Να πάει να γ@μη## αυτός που πήρε τηλέφωνο

ακολούθησε διάλογος για τα νέα τους!! και μετά απο 5λεπτό ο αστυνόος είπε: Πάρτο κάνε βόλτα το τετράγωνο και μόλις φύγω βάλτο ξανά εδώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φτιάξε τις βλάβες και αφαίρεσε τες από το νοίκι.

Κατασκευή δεύτερον συμβουλεύουν δικηγόρο για τα περαιτέρω.

Το ότι ανοίγει ξένους φακέλους ειναι παραβιαση προσωπικών δεδομένων.

Όπως είπα επειδή δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη μόνο με δικηγόρο.

Στην πρώτη βλάβη πλήρωσα εγώ στην δεύτερή δεν πλήρωσα ούτε αυτός και τώρα χρωστάει στην εταιρεία διαχείρισης

Ρώτησα δικηγόρο και μου είπε μπορώ να φύγω από την στιγμή που δεν έχει γίνει ανανέωση συμβολαίου στο taxisnet και είμαι σε διαδικασία ψαξίματος!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καθίσετε να συζητήσετε με την εταιρία που διαχειρίζεται τα χρήματα και τους υπόλοιπους ενοίκους.η μόνη λύση στο πρόβλημα σας είναι να απευθυνθείτε σε δικηγορο.

 

Ευχαριστώ ,αλλά παρ όλες τις προσπάθειες μου αδιαφορούν και δεν γίνεται τίποτε .Οταν πρότεινα για να πάμε σε δικηγόρο την <κοπάνησαν> .

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ γίνεται όταν νοικιάζεις το σπίτι σου και οταν αποχωρεί ο ενοικιαστής υπάρχει χαλασμένο ντουλάπι κουζίνας από νερα και έχει επισκευαστεί πρόχειρα?

Είναι φυσιολογική φθορά η θεωρείται απροσεξια και πληρώνει ο ενοικιαστής?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ γίνεται όταν νοικιάζεις το σπίτι σου και οταν αποχωρεί ο ενοικιαστής υπάρχει χαλασμένο ντουλάπι κουζίνας από νερα και έχει επισκευαστεί πρόχειρα?

Είναι φυσιολογική φθορά η θεωρείται απροσεξια και πληρώνει ο ενοικιαστής?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό που οι νοικάρηδες, δε σου λένε τίποτα, δε μπορώ να το καταλάβω.

Και μετά βγαίνει ο ένας και ο άλλος και σε λέει περίεργο αν πεις ότι μια φορά στο τόσο θα μπαίνεις για έλεγχο (προσωπικά, δεν το κάνω, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που το έχω ακούσει)

 

Σε εμάς, απο διαρροή που προφανώς δεν ήταν θέμα του ενοικιαστή, προέκυψε σαπισμένος (ναι ναι, σαπισμένος) τοίχος στο δωμάτιο (περίπου 2τμ!!!).

Το κρεβάτι τους ήταν ακριβώς δίπλα, ούτε και ξέρω πόσα χρόνια έμεναν έτσι, χωρίς να πουν κουβέντα (και κυρίως πριν δημιουργηθεί τόσο μεγάλο θέμα).

 

Ουδέποτε μου το είπαν (λες και θα χρέωνα κάτι σε αυτούς για κακοκατασκευή του κατασκευαστή). Όταν τους έδιωξα για να μείνω εγώ μέσα, το είδα και δε μπορούσα να πιστέψω πόσο ανεγκέφαλος είναι ο κόσμος. Φώναξα μάστορα και το πλήρωσα από την τσέπη μου, αν και την εργασία στον τοίχο θα έπρεπε να τους τη χρεώσω.

 

Αν ήμουν στη θέση σου, δε θα καθόμουν να ασχοληθώ για να τους το χρεώσω, ειδικά αν ήταν αρκετά μεγάλου χρόνου μίσθωση.

Άσε που θα μπορούσε να είναι απο κακή κατασκευή του πάγκου (να μην εξέχει σε σχέση με τα ντουλάπια).

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ γίνεται όταν νοικιάζεις το σπίτι σου και οταν αποχωρεί ο ενοικιαστής υπάρχει χαλασμένο ντουλάπι κουζίνας από νερα και έχει επισκευαστεί πρόχειρα?

Είναι φυσιολογική φθορά η θεωρείται απροσεξια και πληρώνει ο ενοικιαστής?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανονικά πρέπει να το χρεωθεί. Όφειλε να το έχει πει. Αν υπάρχει μάλιστα ιδιωτικό συμφωνητικό, υπάρχει όρος που αναφέρεται αυτό.

 

Σε εμάς κάτι αντίστοιχο. Είχε χαλάσει ο απορροφητήρας, δεν είπε τίποτα και το σπίτι είχε γεμίσει υγρασία και λαδιλα. 3 χέρια βάψιμο. Όταν του είπα, γιατί δε μου είπες, μου είπε για να μην ενοχλώ. Πιστεύω είναι απλή αδιαφορία.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζει ενοικιαστής, αυτός που μπαίνει αλλάζει κλειδαριά ή πρέπει να την αλλάξω σαν ιδιοκτήτης εγώ;
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θέλει αυτος που μπαίνει, την αλλάζει. Φυσικά την πληρώνει.

Και όταν φύγει, βάζει την παλιά (που την έχει κρατημένη στο πατάρι)

 

 

Εκτός αν κανονίσετε κάτι άλλο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζει ενοικιαστής, αυτός που μπαίνει αλλάζει κλειδαριά ή πρέπει να την αλλάξω σαν ιδιοκτήτης εγώ;

Εγώ που ενοικιάζω σπίτι 9χρόνια και έχω αλλάξει 2 σπίτια και τώρα θα φύγω και θα ενοικιάσω άλλο, κάνω το εξής βγάζω αυτήν την κλειδαριά που βρήκα την βάζω στο κουτί με την δικιά μου κλειδαριά την αφήνω πάνω στο ντουλάπι της κουζίνας και μόλις φύγω βγάζω την δικιά μου την βάζω στο καινούργιο σπίτι και βάζω αυτή που είχε στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Επισκευή εξώπορτας, αλλαγή κλειδαριάς για την ακρίβεια ποιον επιβαρύνει, ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Επισκευή εξώπορτας, αλλαγή κλειδαριάς για την ακρίβεια ποιον επιβαρύνει, ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή;
Είχε πρόβλημα ή επέλεξες να βάλεις κάτι καλύτερο;

Στην πρώτη περίπτωση τον ιδιοκτήτη.

Στην δεύτερη περίπτωση αν μπορείτε να τα βρείτε την πληρώνει ο ιδιοκτήτης διαφορετικά ο ενοικιαστής και όταν με το καλό αποχωρήσει την παιρνει μαζί του.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Είχε πρόβλημα ή επέλεξες να βάλεις κάτι καλύτερο;

Στην πρώτη περίπτωση τον ιδιοκτήτη.

Στην δεύτερη περίπτωση αν μπορείτε να τα βρείτε την πληρώνει ο ιδιοκτήτης διαφορετικά ο ενοικιαστής και όταν με το καλό αποχωρήσει την παιρνει μαζί του.

 

Υπάρχουν αφαλοί ασφαλείας (δε θυμάμαι ποιος συγκεκριμένα, αλλά θεωρούνται από τους καλούς του είδους) που πρέπει να τους "σέβεσαι". Άντε να αποδείξεις κάτι όμως.

 

Κατ εμέ, σε οποιαδήποτε περίπτωση από τις δυο που αναφέρεις, είναι προτιμοτερο να τη βάλει ο ενοικιαστής από την τσέπη του για να πάρει όποιον θέλει/προτιμάει. Μόλις φύγει να βάλει τον παλιό με το όποιο πρόβλημα είχε.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν το έγραψα σωστά. Εννοώ την κλειδαριά της εισόδου της πολυκατοικίας που έγινε αλλαγή λόγω βλάβης

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν το έγραψα σωστά. Εννοώ την κλειδαριά της εισόδου της πολυκατοικίας που έγινε αλλαγή λόγω βλάβης

 

Κλειδαριά εννοείς το αυτόματο ή τον αφαλό;

 

Θεωρητικά, οποιοδήποτε και από τα δυο αν εννοείς, ό,τι είπε ο takpanos είναι σωστό.

Πολύ μικρή πιθανότητα να να το επωμιστεί μόνο ένας. Και αυτό σε περίπτωση που την χάλασε κάποιος συγκεκριμένα και δεν είναι λόγο χρόνου χρήσης κτλ (άσε που θα πρέπει να σας το πει αυτός ο ένοικος)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...