Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι θα εκανες αν ησουν σε ασανσερ και ο αλλος καπνιζε ενω κρατουσες το παιδι σου απ'το χερι ?

 

Θα ζητουσες και εσυ τζουρα ?

 

Θα εκανες υπομονη...δεν μπορεις σε κοινοχρηστο χωρο να κανεις οτι θελεις.Μονο σιγουρο παντως οτι ειναι λαθος,ειδικα μεσα στην οικοδομη.Εκτος αν εισαι στον οροφο σου απ εξω στο διαδρομο με τασακι και ανοιχτο παραθυρο αν εχεις.Τοτε η κατασταση καπως μετριαζεται.

Και επειδη εχω ανεχτει αρκετο καπνο απο τσιγαρα μπροστα μου και ειμαι καπνιστης αν και περιστασιακα πρεπει να σεβεσαι τον αλλο αν δεν θελει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ο κλασσικός ο Έλληνας που για μία ακόμη φορά ερμηνεύει όπως γουστάρει τους νόμους αλλά και δε σέβεται πάρα μόνο τα θέλω του. Τι κι αν ο νόμος απαγορεύει το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους, τι και αν η κοινή λογική επιτάσσει να μην καπνίζουμε σε κλειστούς κοινόχρηστους χώρους, όοοχι εμείς ξέρουμε καλύτερα. Ελα μωρέ θα ανοίξω λίγο τα παράθυρο, θα βγάλω το τασάκι έξω και δε τρέχει μία. Σαν να καπνίζω έξω. Ρε σεις ξέρετε ότι στα ασανσέρ και τις σκάλες κυκλοφορούν μωρά και παιδιά; Θα μπει κάποιος στο ασανσέρ και θα τον παρακαλέσουμε κ όλας να πετάξει το τσιγάρο; Δε πάμε καλά.

Πάει ο άλλος, ασθενής σε πνευμονολογική κλινική (πνευμονολογική κλινική το ξαναλέω) και βγαίνει έξω με τα σωληνάκια στο μπαλκόνι να καπνίσει!!! Και αυτούς τους πληρώνουμε και την περίθαλψη.

Μνημόνια μέχρι να γίνουμε άνθρωποι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό που έγραψες;:rolleyes:

 

Ξέρω πολύ καλά. Μην είσαι ειρωνικός (και κυρίως...μην απαντάς με τον ίδιο τρόπο που "έκραζες" λίγο πιο πίσω).

Μήπως άλλο ήθελες να πεις και άλλο είπες;

 

Το λέω, γιατί όταν λες "να σημειώσω ότι δεν καπνίζω", υπονοείς ότι δεν έχεις πρόβλημα με το να καπνίζει ο άλλος σε κλειστό χώρο (κάτι το οποίο απαγορεύεται, αλλά δεν έχει σχέση με το αν σε πειράζει ή όχι). Στο άλλο σου post όμως γράφεις "δεν έγραψα κάπου ότι καλά κάνει και καπνίζει".

 

Το ξαναλέω, έτσι όπως το γράφεις...φάσκεις και αντιφάσκεις. Αν εννοούσες κάτι άλλο, δεν το ξέρω.

 

 

Τώρα που ο ίδιος ο διαχειριστής παρανομεί πως πρέπει να αντιδράσουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Όσον αφορά το ερώτημα σου: Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που θα αντιδρούσες και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση.

Αρχικά του το αναφέρεις.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει στο περίπου τι έξοδα έχει ένα σπίτι 130-140 τ.μ. . από κοινόχρηστα έως ΔΕΗ πχ

 

Μάλλον τα έχεις πολύ απλοποιημένα στο μυαλό σου.

Το σπίτι είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία; Αν είναι σε πολυκατοικία, πόσα άλλα διαμερίσματα υπάρχουν, σε ποιόν όροφο είναι, τα υπόλοιπα κυμαίνονται στα ίδια τετραγωνικά; Έχει κήπο; ΔΕΗ για τι κατανάλωση μιλάμε, πόσα άτομα κτλ, και σε ποια περιοχή;

 

Και όλες αυτές τις ερωτήσεις να απαντούσες, πάλι με δυσκολία θα ήταν ακριβείς οι εκτιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει στο περίπου τι έξοδα έχει ένα σπίτι 130-140 τ.μ. . από κοινόχρηστα έως ΔΕΗ πχ

 

Εγώ σε 3 οροφή πολυκατοικία έχουμε κανένα 20 ευρώ το 2-3 μηνο για το ρεύμα σκάλας και ασανσέρ και 10€ το μήνα μια καθαρίστρια... ΔΕΗ φαντάζομαι είναι όσες κιλοβατώρες κάψεις + τα πάγια τέλη

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις πολύ απλοποιημένα στο μυαλό σου.

Το σπίτι είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία; Αν είναι σε πολυκατοικία, πόσα άλλα διαμερίσματα υπάρχουν, σε ποιόν όροφο είναι, τα υπόλοιπα κυμαίνονται στα ίδια τετραγωνικά; Έχει κήπο; ΔΕΗ για τι κατανάλωση μιλάμε, πόσα άτομα κτλ, και σε ποια περιοχή;

 

Και όλες αυτές τις ερωτήσεις να απαντούσες, πάλι με δυσκολία θα ήταν ακριβείς οι εκτιμήσεις

 

 

 

Πολυκατοικία είναι δεν γνωρίζω ποσά διαμερίσματα είναι και ποσά τετραγωνικά. Φαντάζομαι όλα κάπου εκεί θα παίζουν.

είμαστε δυο άτομα και θα μεταφερθούμε από ένα 2αρι σε ένα 4αρι και ήθελα να δω αν μπορώ κάπως να υπολογίσω τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυκατοικία είναι δεν γνωρίζω ποσά διαμερίσματα είναι και ποσά τετραγωνικά. Φαντάζομαι όλα κάπου εκεί θα παίζουν.

είμαστε δυο άτομα και θα μεταφερθούμε από ένα 2αρι σε ένα 4αρι και ήθελα να δω αν μπορώ κάπως να υπολογίσω τα έξοδα.

 

Ωραία, αφού έχεις μια ιδέα για τα έξοδα μέχρι στιγμής (είσαι ήδη σε 2άρι) τότε θα ξέρεις περίπου κατανάλωση στη ΔΕΗ. Το θέμα με τη ΔΕΗ είναι ότι λογικά θα έχεις παρόμοια κατανάλωση και το μόνο που θα αλλάζει θα είναι τα τελη (κάτι στο οποίο δε μπορούμε να σου απαντήσουμε αν δεν ξέρουμε περιοχή και επίσης δεν έχει πολύ νόημα γιατί έτσι κι αλλιώς στο περίπου θα είναι οι απαντήσεις)

 

Επίσης για το νέο σπίτι και τα κοινόχρηστα, όπως είπα και πριν, υπάρχουν πολλοί παράμετροι. Ο κήπος έχει σημασία, και επίσης ο αριθμός διαμερισμάτων για να δεις καταμερισμό εξόδων.

Χοντρικά υπολόγιζε

~15 για συντήρηση κήπου

~15 για καθαρισμό

ο ανελκυστήρας έχει να κάνει με τον όροφο, περίπου ~50 ευρώ έχει η συντήρηση του ανελκυστήρα και η κατανομή εξαρτάται με τα χιλιοστά.

ΔΕΗ κοινοχρήστων έχει να κάνει με το μέγεθος της πολυκατοικίας.. σε εμάς (μικρή πολυκατοικία, είναι περίπου 115 το δίμηνο)

 

Δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό αυτή τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Πριν λίγες μέρες, ο διαχειριστής μας, λόγω αιφνιδίου προβλήματος υγείας οικείου προσώπου του, δε δύναται να συνεχίσει και παρέδωσε τα κοινόχρηστα σ' άλλον κύριο, ο οποίος αναλάμβανε όποτε έλειπε ο main διαχειριστής! Στο ενημερωτικό σημείωμα που έβαλε στο χώρο ανακοινώσεων, αναφέρει πως αν γίνει συνέλευση για το θέμα διαχείρισης, η ψήφος του θα πάει με την πλειοψηφία. Οπότε, φαντάζομαι πως σύντομα θα γίνει συνέλευση.

 

Στην πολυκατοικία έχουμε τους ανθρώπους που πληρώνουν κανονικά αλλά έχουμε κι ένα ποσοστό όπου κάποιοι πληρώνουν ανά 2μηνο, άλλοι δίνουν ένα μέρος και να τρέχει κι άλλοι κάνουν την κορόιδα μέχρι να εμφανιστεί χαρτάκι στον πίνακα ανακοινώσεων πως χρωστούν μήνες.

 

Σκοπεύω να προτείνω να δώσουμε τα κοινόχρηστα σ' εταιρεία. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, εάν γνωρίζετε εταιρείες που αναλαμβάνουν τα κοινόχρηστα ως διαχειριστές (να πληρώνεις σ' αυτούς τα κοινόχρηστα) και ποιό θα είναι το τυχόν έξτρα κόστος.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι εταιρίες κοινοχρήστων αναλαμβάνουν την διαχείριση.καντε ένα τηλ σε αυτήν που συνεργάζεστε να μάθετε.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Σχεδόν όλες οι εταιρίες κοινοχρήστων αναλαμβάνουν την διαχείριση.καντε ένα τηλ σε αυτήν που συνεργάζεστε να μάθετε.

:O Δεν το γνώριζα :O

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 3 οροφή πολυκατοικία έχουμε κανένα 20 ευρώ το 2-3 μηνο για το ρεύμα σκάλας και ασανσέρ και 10€ το μήνα μια καθαρίστρια... ΔΕΗ φαντάζομαι είναι όσες κιλοβατώρες κάψεις + τα πάγια τέλη

 

Ωραία, αφού έχεις μια ιδέα για τα έξοδα μέχρι στιγμής (είσαι ήδη σε 2άρι) τότε θα ξέρεις περίπου κατανάλωση στη ΔΕΗ. Το θέμα με τη ΔΕΗ είναι ότι λογικά θα έχεις παρόμοια κατανάλωση και το μόνο που θα αλλάζει θα είναι τα τελη (κάτι στο οποίο δε μπορούμε να σου απαντήσουμε αν δεν ξέρουμε περιοχή και επίσης δεν έχει πολύ νόημα γιατί έτσι κι αλλιώς στο περίπου θα είναι οι απαντήσεις)

 

Επίσης για το νέο σπίτι και τα κοινόχρηστα, όπως είπα και πριν, υπάρχουν πολλοί παράμετροι. Ο κήπος έχει σημασία, και επίσης ο αριθμός διαμερισμάτων για να δεις καταμερισμό εξόδων.

Χοντρικά υπολόγιζε

~15 για συντήρηση κήπου

~15 για καθαρισμό

ο ανελκυστήρας έχει να κάνει με τον όροφο, περίπου ~50 ευρώ έχει η συντήρηση του ανελκυστήρα και η κατανομή εξαρτάται με τα χιλιοστά.

ΔΕΗ κοινοχρήστων έχει να κάνει με το μέγεθος της πολυκατοικίας.. σε εμάς (μικρή πολυκατοικία, είναι περίπου 115 το δίμηνο)

 

Δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό αυτή τη στιγμή

 

οκ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ειναι στο δρόμο... Ειναι σε εισοδο πολυκατοικιας και σε ΑΣΑΝΣΕΡ.... σε Κλειστους χωρους που ΔΕΝ ΑΕΡΙΖΟΝΤΑΙ.

 

μπαινουν παιδια..... και ο αλλος καπνιζει ? θα τον ειχα κρεμασει αν ημουν στη θεση του φιλου και ανεπνεε το παιδι μου τον καπνο του αλλου που ΒΑΡΙΕΤΑΙ να περιμενει να βγει απο την πολυκατοικια

ψυχραιμία !

Αν τον κρεμάσεις, το παιδί σου θα πάθει μεγαλύτερη ζημιά από το να αναπνεύσει τον καπνό !

Link to comment
Share on other sites

Και παράνομο είναι και ανήθικο.

 

και για πιο λογο ξεκινας μια αντιπαραθεση ανευ λογου και αιτιας?προσπαθεις να αποδειξεις κατι?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Ειμαι καινουρια στο forum Και ισως εχει απαντηθει το θέμα μου (θα προσπαθήσω να ειμαι συντομη κ περιεκτικη)

 

Σε τετραοροφη πολυκατοικία με 5 διαμερίσματα κ 2 καταστηματα στο ισογειο, επιθυμω να βαλω φυσικο αεριο, κανείς άλλος.

Από όσο γνωρίζω ο νομος πλεον σου δινει το δικαιωμα ανευ το 51% της συνενεσης της πολυκατοικιας.

Ετσι λοιπον ηρθαν απο την ΕΔΑ κ εγκατεστησαν τη μονάδα δίπλα στην εισοδο ωστε να εξυπηρετει αργοτερα κ καποιον αλλον

ενδιαφερομενο κατοικο. Μας υπεδειξαν οτι θα περασει ο σωληνας (χρειαζεται κ υποβολη μελετης απο μηχανικο δικο μου) εξωτερικα,

πανω απο το ενα μαγαζι κ μετα θα παει ευθεια πανω στον τελευταιο οροφο οπου κ μενω.

Με οσους μηχανικους εχω μιλησει με επιβεβαιωσαν οτι η προσοψη της πολυκατοικιας ειναι κοινοχρηστη κ εχω το δικαιωμα να τη χρησιμοποιησω. Ο καταστηματαρχης ωρυεται βεβαια κ ισχυριζεται οτι μιλησε με τον δικηγορο του κ του ειπε οτι ο τοιχος μεχρι το μπαλκονι του πρωτου οροφου ειναι δικος του κ δε μου επιτρεπει να περασω τπτ...

Προσπαθησα να του εξηγησω αλλα ειναι ανενδοτος κ τραμπουκος, δεν μπορεις να συζητησεις μαζι του.

Εχει βαλει ταμπελες ολουθε, κρεμαστες μεχρι τον δρομο και αναρωτιεμαι αν καποια απο αυτες ειναι νομιμες.

Δε θελω να το τραβηξω το θεμα. Το μονο που θελω ειναι να εχω θερμανση κ ζεστο νερο.

Η πολυκατοικια εχει χρονια να αναψει καλοριφερ κ γενικα δεν πληρωνει κανεις τπτ.... δεν υπαρχει καμια συνεννοηση.

Ξεχασα να ενημερωσω οτι το διαμερισμα το αγορασα τον δεκεμβριο. Ειμαι καινουργια στην πολυκατοικια.

 

Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω, θα ηταν για εμενα πολυ χρησιμο κ ανακουφιστικο

γιατι κοντευω να αρρωστησω με την κατασταση αυτη. :(

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καμιά ερώτηση στην πολεοδομία.Εννοείται να πας εκεί,όχι με τηλέφωνο.Ρώτα και την υποστήριξη της εταιρίας αερίου πιο πριν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ειμαι καινουρια στο forum Και ισως εχει απαντηθει το θέμα μου (θα προσπαθήσω να ειμαι συντομη κ περιεκτικη)

 

Σε τετραοροφη πολυκατοικία με 5 διαμερίσματα κ 2 καταστηματα στο ισογειο, επιθυμω να βαλω φυσικο αεριο, κανείς άλλος.

Από όσο γνωρίζω ο νομος πλεον σου δινει το δικαιωμα ανευ το 51% της συνενεσης της πολυκατοικιας.

Ετσι λοιπον ηρθαν απο την ΕΔΑ κ εγκατεστησαν τη μονάδα δίπλα στην εισοδο ωστε να εξυπηρετει αργοτερα κ καποιον αλλον

ενδιαφερομενο κατοικο. Μας υπεδειξαν οτι θα περασει ο σωληνας (χρειαζεται κ υποβολη μελετης απο μηχανικο δικο μου) εξωτερικα,

πανω απο το ενα μαγαζι κ μετα θα παει ευθεια πανω στον τελευταιο οροφο οπου κ μενω.

Με οσους μηχανικους εχω μιλησει με επιβεβαιωσαν οτι η προσοψη της πολυκατοικιας ειναι κοινοχρηστη κ εχω το δικαιωμα να τη χρησιμοποιησω. Ο καταστηματαρχης ωρυεται βεβαια κ ισχυριζεται οτι μιλησε με τον δικηγορο του κ του ειπε οτι ο τοιχος μεχρι το μπαλκονι του πρωτου οροφου ειναι δικος του κ δε μου επιτρεπει να περασω τπτ...

Προσπαθησα να του εξηγησω αλλα ειναι ανενδοτος κ τραμπουκος, δεν μπορεις να συζητησεις μαζι του.

Εχει βαλει ταμπελες ολουθε, κρεμαστες μεχρι τον δρομο και αναρωτιεμαι αν καποια απο αυτες ειναι νομιμες.

Δε θελω να το τραβηξω το θεμα. Το μονο που θελω ειναι να εχω θερμανση κ ζεστο νερο.

Η πολυκατοικια εχει χρονια να αναψει καλοριφερ κ γενικα δεν πληρωνει κανεις τπτ.... δεν υπαρχει καμια συνεννοηση.

Ξεχασα να ενημερωσω οτι το διαμερισμα το αγορασα τον δεκεμβριο. Ειμαι καινουργια στην πολυκατοικια.

 

Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω, θα ηταν για εμενα πολυ χρησιμο κ ανακουφιστικο

γιατι κοντευω να αρρωστησω με την κατασταση αυτη. :(

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Πολεοδομια και κανε αποσυνδεση απο την κεντρικη θερμανση.Εχει μια ηλεκτροβανα στο κουτι του κοινοχρηστου οπου μεσα ειναι οι σωληνωσεις του καλοριφερ.Η βανα συνδεεται με τον καυστηρα της οικοδομης.Αν το απομονωσεις η θερμανση παει στα αλλα 4 και τα υπολοιπα κοινοχρηστα δια του 5(ασανσερ,νερο,ρευμα).

Οσο για τον καταστηματαρχη,βρες τροπο να μην περναει μεσα απο το μαγαζι του.

Ο καταστηματαρχης προσπαθει να σου κανει την ζωη δυσκολη.Και πραγματικα μιλα και με καποιον δικηγορο ωστε σε περιπτωση που θελει να παει στα δικαστηρια να εισαι ετοιμη.

Επισης ειναι καταστημα,δεν εχει σχεση με τα κοινοχρηστα της οικοδομης οποτε δεν χρειαζεσαι αδεια του.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Απο την εταιρεια αεριου μου ειπαν οτι εχω καθε δικαιωμα... αλλα ας παω στην πολεοδομια καλυτερα....

 

Ευχαριστω!

Από ό,τι ξέρω,μόνον σε μεγάλες λεωφόρους,πχ Πατησίων, δεν επιτρέπουν το πέρασμα της σωλήνας από την πρόσοψη.Το ξέρω από φίλο γιατρό που του το απαγόρευσαν.

Και κάτι ακόμα.Πες του ότι θα βάψεις τη σωλήνα με το ίδιο χρώμα του τοίχου ώστε να μη φαίνεται.Πέφτει πρώτα ένα αστάρι,και μετά η μπογιά.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...