Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουδεμία ευθύνη συμμετοχής στην συγκεκριμένη δαπάνη έχεις...αφορά τον ιδιοκτήτη..έχεις δικαίωμα να ζητήσεις μείωση ενοικίου ή ακόμη και καταγγελία της μίσθωσης και υπαναχώρηση..επιπλέον, μπορείς να προβείς εσύ στην κάλυψη της δαπάνης επισκευής και να την συμψηφίσεις με το μίσθωμα αφού όμως αποστείλλεις εξώδικο διαμαρτυρία στον ιδιοκτήτη..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απλά να συμπληρώσω ότι θα υπήρχε ευθύνη συμμετοχής μόνο σε περίπτωση δικής σου υπαιτιότητας.

Κάτι τέτοιο δε φαίνεται από αυτά που αναφέρεις βέβαια μιας και ήταν ήδη χαλασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά, αν έχει αναφερθεί κάπου (είναι και πολλές οι σελίδες). Στην πολυκατοικία μου, επειδή αλλάξαμε πριν λίγα χρόνια διακόσμηση, βγήκαν τα κλασσικά κουτάκια που έμπαινε η αλληλογραφία, αν κι όταν υπήρχαν, ο ταχυδρόμος τα άφηνε χύμα, δεν τα έβαζε ονομαστικά στον καθένα, αντικαταστάθηκαν μ' ένα τραπεζάκι (τρομάρα μας για μίνιμαλ) όπου εκεί πλέον αφήνεται η αλληλογραφία. Τον τελευταίο καιρό κι ιδιαίτερα μετά από μετακόμιση 2 ενοίκων σε διαμερίσματα - όχι ιδιοκτήτες, έχουν παρατηρηθεί τα εξής φαινόμενα: 1) μου έκλεψαν μια memory card για το ps1 που είχα παραγγείλει από ebay, βρήκα κοινώς ανοιχτό το φακελάκι κι έλειπε το περιεχόμενο, 2) είχα βρεί ανοιχτό φάκελό μου που περιείχε βιβλίο του Tolkien στ' αγγλικά, ευτυχώς δεν το έκλεψαν γιατί μάλλον δε μιλούν αγγλικά :lol: , 3) έχω βρεί λογαριασμό μου της wind ανοιγμένο και μελετημένο, 4) μιας κυρίας της πήραν την κάρτα που της είχε στείλει η τράπεζα (το κατάλαβα απ' τα ουρλιαχτά της) κι εν συνεχεία του 3ου έχει παρατηρηθεί το ίδιο φαινόμενο μελέτης λογαριασμών και σ' άλλους ενοίκους.

 

Όταν μου έκλεψαν την memory card, εκτύπωσα ένα ειρωνικότατο χαρτί, προειδοποιόντας μάλιστα πως είναι ποινικό αδίκημα, κόλλησα και το 1 ευρώ (γιατί τόσο έκανε η κάρτα μαϊμουδίσια) ζητώντας να μου επιστραφεί η κάρτα (- γιατί ποιος ψυχάκιας έχει ακόμα ps1 και παίζει) και πήραν και το 1 ευρώ...

 

Eπικοινώνησα με την Α.Δ.Α.Ε αλλά εκείνοι ξεκινούν διαδικασία μόνο αν υπάρχει θέμα με τα ΕΛ.ΤΑ.

Έχετε ζήσει παρόμοιο περιστατικό? Τί με συμβουλεύετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά, αν έχει αναφερθεί κάπου (είναι και πολλές οι σελίδες). Στην πολυκατοικία μου, επειδή αλλάξαμε πριν λίγα χρόνια διακόσμηση, βγήκαν τα κλασσικά κουτάκια που έμπαινε η αλληλογραφία, αν κι όταν υπήρχαν, ο ταχυδρόμος τα άφηνε χύμα, δεν τα έβαζε ονομαστικά στον καθένα, αντικαταστάθηκαν μ' ένα τραπεζάκι (τρομάρα μας για μίνιμαλ) όπου εκεί πλέον αφήνεται η αλληλογραφία. Τον τελευταίο καιρό κι ιδιαίτερα μετά από μετακόμιση 2 ενοίκων σε διαμερίσματα - όχι ιδιοκτήτες, έχουν παρατηρηθεί τα εξής φαινόμενα: 1) μου έκλεψαν μια memory card για το ps1 που είχα παραγγείλει από ebay, βρήκα κοινώς ανοιχτό το φακελάκι κι έλειπε το περιεχόμενο, 2) είχα βρεί ανοιχτό φάκελό μου που περιείχε βιβλίο του Tolkien στ' αγγλικά, ευτυχώς δεν το έκλεψαν γιατί μάλλον δε μιλούν αγγλικά :lol: , 3) έχω βρεί λογαριασμό μου της wind ανοιγμένο και μελετημένο, 4) μιας κυρίας της πήραν την κάρτα που της είχε στείλει η τράπεζα (το κατάλαβα απ' τα ουρλιαχτά της) κι εν συνεχεία του 3ου έχει παρατηρηθεί το ίδιο φαινόμενο μελέτης λογαριασμών και σ' άλλους ενοίκους.

 

Όταν μου έκλεψαν την memory card, εκτύπωσα ένα ειρωνικότατο χαρτί, προειδοποιόντας μάλιστα πως είναι ποινικό αδίκημα, κόλλησα και το 1 ευρώ (γιατί τόσο έκανε η κάρτα μαϊμουδίσια) ζητώντας να μου επιστραφεί η κάρτα (- γιατί ποιος ψυχάκιας έχει ακόμα ps1 και παίζει) και πήραν και το 1 ευρώ...

 

Eπικοινώνησα με την Α.Δ.Α.Ε αλλά εκείνοι ξεκινούν διαδικασία μόνο αν υπάρχει θέμα με τα ΕΛ.ΤΑ.

Έχετε ζήσει παρόμοιο περιστατικό? Τί με συμβουλεύετε να κάνω?

Mπορεί; να βάλεις καμιά κάμερα αόρατη μαζί με αισθητήρα κίνησης;Υπάρχουν κάποιες πολύ καλές.Αν υπάρχει κάποιος δίπλα στο θυρωρείο που μπορει να βάλει το καταγραφικό,ώστε να δουλεύει ασύρματα,μιά χαρά θα τον τσακώσετε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα κουτί για την πάρτη μου και θα ενημέρωνα και τα ΕΛΤΑ για τις απώλειες επειδή ο ταχυδρόμος δεν τα βάζει στα ονομαστικά κουτιά.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα κουτί για την πάρτη μου και θα ενημέρωνα και τα ΕΛΤΑ για τις απώλειες επειδή ο ταχυδρόμος δεν τα βάζει στα ονομαστικά κουτιά.

 

Θα σου πουν ότι λόγω ελλειψεων σε προσωπικό δεν προλαβαίνει ο ταχυδρόμος να μοιράζει τα γράμματα,και έτσι τα αφήνει χύμα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν ότι λόγω ελλειψεων σε προσωπικό δεν προλαβαίνει ο ταχυδρόμος να μοιράζει τα γράμματα,και έτσι τα αφήνει χύμα.

 

Και εμας χυμα τα πετανε.Αλλα εκτος απο αυτο,μας εφεραν αλληλογραφια απο μια παρακειμενη οδο επειδη δεν αναγραφοταν το παλια και το νεα.Εκανε ο πατερας μου παραπονα και εδω και 2-3 χρονια εχει λυθει το ζητημα.Πιο παλια τα πηγαιναμε εμεις στην αλλη οικοδομη γιατι ο ταχυδρομος τα μπερδευε.Ενω αν κοιτουσε τα ονοματα των ενοικων,ενα λεπτο υποθεση θα τα ξεχωριζε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά, αν έχει αναφερθεί κάπου (είναι και πολλές οι σελίδες). Στην πολυκατοικία μου, επειδή αλλάξαμε πριν λίγα χρόνια διακόσμηση, βγήκαν τα κλασσικά κουτάκια που έμπαινε η αλληλογραφία, αν κι όταν υπήρχαν, ο ταχυδρόμος τα άφηνε χύμα, δεν τα έβαζε ονομαστικά στον καθένα, αντικαταστάθηκαν μ' ένα τραπεζάκι (τρομάρα μας για μίνιμαλ) όπου εκεί πλέον αφήνεται η αλληλογραφία. Τον τελευταίο καιρό κι ιδιαίτερα μετά από μετακόμιση 2 ενοίκων σε διαμερίσματα - όχι ιδιοκτήτες, έχουν παρατηρηθεί τα εξής φαινόμενα: 1) μου έκλεψαν μια memory card για το ps1 που είχα παραγγείλει από ebay, βρήκα κοινώς ανοιχτό το φακελάκι κι έλειπε το περιεχόμενο, 2) είχα βρεί ανοιχτό φάκελό μου που περιείχε βιβλίο του Tolkien στ' αγγλικά, ευτυχώς δεν το έκλεψαν γιατί μάλλον δε μιλούν αγγλικά :lol: , 3) έχω βρεί λογαριασμό μου της wind ανοιγμένο και μελετημένο, 4) μιας κυρίας της πήραν την κάρτα που της είχε στείλει η τράπεζα (το κατάλαβα απ' τα ουρλιαχτά της) κι εν συνεχεία του 3ου έχει παρατηρηθεί το ίδιο φαινόμενο μελέτης λογαριασμών και σ' άλλους ενοίκους.

 

Όταν μου έκλεψαν την memory card, εκτύπωσα ένα ειρωνικότατο χαρτί, προειδοποιόντας μάλιστα πως είναι ποινικό αδίκημα, κόλλησα και το 1 ευρώ (γιατί τόσο έκανε η κάρτα μαϊμουδίσια) ζητώντας να μου επιστραφεί η κάρτα (- γιατί ποιος ψυχάκιας έχει ακόμα ps1 και παίζει) και πήραν και το 1 ευρώ...

 

Eπικοινώνησα με την Α.Δ.Α.Ε αλλά εκείνοι ξεκινούν διαδικασία μόνο αν υπάρχει θέμα με τα ΕΛ.ΤΑ.

Έχετε ζήσει παρόμοιο περιστατικό? Τί με συμβουλεύετε να κάνω?

 

Βαλετε τα κουτια οπως τα ειχατε...η εστω κουτια αλληλογραφιας με τον οροφο.

Εμεις εδω και μερικα χρονια,γεμιζαμε διαφημιστικα στο πατωμα.Τελικα βαλαμε κουτι για διαφημιστικα και λυθηκε το ζητημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ. Για την άνοιξη ενδιαφερόμαστε διότι τώρα έχουμε ήδη πετρέλαιο και θα πρέπει να το κάψουμε.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε για τη σειρά των διαδικασιών, τις ημέρες που θα χρειαστεί να λείψω από τη δουλειά μου κλπ.

Ευχαριστώ.

 

Για την διαδικασια δεν γνωριζω αλλα καλο θα ηταν να λειψεις την ημερα εγκαταστασης και

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δε νομίζω να ξαναμπούν κουτιά και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τοποθετήσω μόνο για μένα. Πιστεύω πως αν επικοινωνήσω με τα ΕΛ.ΤΑ. επειδή είμαστε στην Ελλάδα, θα μου πούν πως δεν είναι υπαιτιότητα του ταχυδρόμου κλπ και θα επικαλεστούν το λίγο προσωπικό και το χρόνο που χρειάζεται για να τα ξεχωρίσει (αν υπήρχαν κουτιά). Επίσης για την κάμερα που αναφέρατε, δε θα το δεχτούν τα 2 διαμερίσματα στο ισόγειο για τον απλούστατο λόγο πως "δεν κλέβουν εμένα, οπότε γιατί να μπώ σ' αυτήν τη διαδικασία". Προς το παρών τοποθετήθηκε μια επιγραφή τάχα μου πως ο χώρος παρακολουθείται, αλλά δεν έχει ιδρώσει κανενός τ' αυτάκι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

καταλαβαινω το προβλημα με τα κλεψιματα, αλλα δυστυχως δεν επιτρεπεται να καταγραφονται κοινοχρηστοι χωροι, εκτος ισως αν συμφωνησουν ολοι οι ενοικοι της πολυκατοικιας.

Που προφανως αν δεν συμφωνουν ολοι και ειναι πχ 1-2 αυτοι που δεν συμφωνουν θα ειναι και αυτοι που κλεβουν....:lol:

Περισσοτερα σχετικα εδω http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δε νομίζω να ξαναμπούν κουτιά και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τοποθετήσω μόνο για μένα. Πιστεύω πως αν επικοινωνήσω με τα ΕΛ.ΤΑ. επειδή είμαστε στην Ελλάδα, θα μου πούν πως δεν είναι υπαιτιότητα του ταχυδρόμου κλπ και θα επικαλεστούν το λίγο προσωπικό και το χρόνο που χρειάζεται για να τα ξεχωρίσει (αν υπήρχαν κουτιά). Επίσης για την κάμερα που αναφέρατε, δε θα το δεχτούν τα 2 διαμερίσματα στο ισόγειο για τον απλούστατο λόγο πως "δεν κλέβουν εμένα, οπότε γιατί να μπώ σ' αυτήν τη διαδικασία". Προς το παρών τοποθετήθηκε μια επιγραφή τάχα μου πως ο χώρος παρακολουθείται, αλλά δεν έχει ιδρώσει κανενός τ' αυτάκι...

 

Πραγματικά θα ξενέρωνα απίστευτα. Σε καταλαβαίνω. :(

 

Μόνη λύση τα κούριερ δυστυχώς και οι λογαριασμοί σε ηλεκτρονική μορφή που πλέον είναι της μοδός.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δε νομίζω να ξαναμπούν κουτιά και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τοποθετήσω μόνο για μένα. Πιστεύω πως αν επικοινωνήσω με τα ΕΛ.ΤΑ. επειδή είμαστε στην Ελλάδα, θα μου πούν πως δεν είναι υπαιτιότητα του ταχυδρόμου κλπ και θα επικαλεστούν το λίγο προσωπικό και το χρόνο που χρειάζεται για να τα ξεχωρίσει (αν υπήρχαν κουτιά). Επίσης για την κάμερα που αναφέρατε, δε θα το δεχτούν τα 2 διαμερίσματα στο ισόγειο για τον απλούστατο λόγο πως "δεν κλέβουν εμένα, οπότε γιατί να μπώ σ' αυτήν τη διαδικασία". Προς το παρών τοποθετήθηκε μια επιγραφή τάχα μου πως ο χώρος παρακολουθείται, αλλά δεν έχει ιδρώσει κανενός τ' αυτάκι...

 

Από ότι κατάλαβα παραλαμβάνεις με το ταχυδρομείο λόγω του ότι παραγγέλνεις από εξωτερικό (ebay κτλ).

Άρα ίσως να βόλευε και η ταχυδρομική θυρίδα (αρκεί να στέλνουν οι πωλητές που συναλάσεσαι). Επίσης έχει και κάποιο ετήσιο κόστος.

 

Για τους λογαριασμούς, αυτό που είπε ο elteo

Link to comment
Share on other sites

Στις παραγγελιες απο εξωτερικο δεν γινεται να τα κανουμε ολα με κουριερ, καποια πραγματα πχ απο ebay εχουν εναν τροπο και ερχονται με απλο ταχυδρομειο, αν ειναι κατι μεγαλο μενει στο καταστημα αλλιως τα φερνουν σπιτι.

Εμενα παντως χτυπανε κουδουνι και καποιος τα παραλαμβανει, δεν τα αφηνουν κατω, καποτε ενας αλλος ταχυδρομος το εκανε.

Μπορει ο φιλος να ζητησει απλα στο ταχυδρομειο του οτι εχει αυτο το θεμα και να αφηνουν εκει οτι εχει αντικειμενο μεσα ωστε να μην ερχεται σπιτι. Το κακο ειναι οτι πρεπει να παει εκει.

Σε εμενα το ταχυδρομειο ειναι τεραστιο προβλημα καθως κλεινει πολυ νωρις και δεν ανοιγει απογευμα και πρεπει να στελνω καποιον αλλον γιατι εγω δουλευω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Το link ήταν διαφωτιστικότατο, ευχαριστώ πολύ.

 

Περί courier, είχα πετύχει άτομο που έφερνε λογαριασμούς vodafone και τα παράτησε έξω απ' την πολυκατοικία, τα πήρα και τ' άφησα στο τραπεζάκι της αλληλογραφίας, οπότε κι αυτοί monkey-business κάνουν.

 

Κάποια δέματα από ebay αναλόγως είτε έρχεται ειδοποίηση, είτε αν είναι μικρό τ' αφήνουν κάτω και τρέχουμε πανικόβλητοι αν ακούσουμε "ταχυδρόμοοοοοοοοοοοος" να προλάβουμε.

 

Περί ηλεκτρονικών λογαριασμών, δυστυχώς η μητέρα μου δε συμφωνεί, διότι αν λείπω και χρειαστεί αντίγραφο για κάποια Υπηρεσία, άντε να δώσεις συνταταγμένες για να κάνει εκτύπωση και να λογκάρει!

 

Και πάλι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα μεταφέρω το αίτημα στο διαχειριστή για να ψηφίσουμε, διότι κι εκείνου του έχουν "μελετήσει" λογαριασμούς, οπότε έχω μια ψήφο σίγουρη! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να γινει συνελευση πολυκατοικιας για να μπει ip camera στην εισοδο λοιπον και να εχουν ολοι προσβαση σε αυτην ή ισως μονο ο διαχειριστης, αλλα θα πρεπει καπου να γινονται καταγραφες σε περιπτωση που συμβει κατι. Ειναι και ποιο φτηνη λυση απο το καταγραφικο.

Υποψην οτι και ακομα αν συμφωνησουν ολοι δεν επιτρεπεται ΚΑΘΟΛΟΥ να ηχογραφει ηχο, δεν υπαρχει καν αδεια γιαυτο. Και ΔΕΝ πρεπει να βλεπει προς αλλους χωρους, δλδ εισοδο απο καποιο διαμερισμα ή εξω στον δρομο περαστικους, απεναντι πολυκατοικια κτλ κτλ.

Και φυσικα πρεπει να υπαρχει τοιχοκολλημενη η αντιστοιχη ειδικη σημανση.

Τα εχω ψαξει πολυ αυτα γιατι καποια στιγμη θελαμε να βαλουμε, αλλα ηρθε η αστυνομια με κλουβα και εισαγγελεα μαζεψε τα κακοποια στοιχεια και ησυχασαμε....

 

Στο εξοχικο εχω καταγραφικο 8 καναλο με σκληρο, με 5 καμερες CCTV και με εχουν σωσει απο κλεφτες 3 φορες, την 2η φορα ηταν μαζι 2 ατομα.

Ολοι πηρανε δρομο. Εχω τα βιντεος τα βλεπω και ακομα γελαω... Στην πρωτη περιπτωση πηγε DVD video στην αστυνομια, επειδη αυτος εκλεψε το διπλα σπιτι, εκανε καταστροφες σε παραθυρα, πορτες του και στο συρματοπλεγμα μας, αλλα κρατουσε και ενα τεραστιο λοσταρι! αλλα και τι εκανε...

μαλιστα εφαγε τετοια φρικη μετα που καταλαβε οτι ειναι καμερες, ο μοναδικος που πηγε και στην πισω βεραντα, που πηγε απεξω απο την αυλη στο χωμα, επεσε πανω σε μηχανηματα και πρεπει να εφαγε τα μουτρα του....και τοσο χαζος στην αρχη που τις κοιτουσε καταματα και εχω ενα καρο selfies φωτος στο email μου!!!

 

Επισης να τονισω οτι υπαρχουν και ψευτικες καμερες σαν αληθινες οποτε μπορεις να βαλεις τετοια και να ψαρωνουν, αλλα πρεπει να μην το ξερουν οι αλλοι οτι ειναι ψευτικη. Οπως εχει και ψευτικες σειρηνες με κυκλωμα μεσα για το λαμπακι.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να γινει συνελευση πολυκατοικιας για να μπει ip camera στην εισοδο λοιπον και να εχουν ολοι προσβαση σε αυτην ή ισως μονο ο διαχειριστης, αλλα θα πρεπει καπου να γινονται καταγραφες σε περιπτωση που συμβει κατι. Ειναι και ποιο φτηνη λυση απο το καταγραφικο.

Υποψην οτι και ακομα αν συμφωνησουν ολοι δεν επιτρεπεται ΚΑΘΟΛΟΥ να ηχογραφει ηχο, δεν υπαρχει καν αδεια γιαυτο. Και ΔΕΝ πρεπει να βλεπει προς αλλους χωρους, δλδ εισοδο απο καποιο διαμερισμα ή εξω στον δρομο περαστικους, απεναντι πολυκατοικια κτλ κτλ.

Και φυσικα πρεπει να υπαρχει τοιχοκολλημενη η αντιστοιχη ειδικη σημανση.

Τα εχω ψαξει πολυ αυτα γιατι καποια στιγμη θελαμε να βαλουμε, αλλα ηρθε η αστυνομια με κλουβα και εισαγγελεα μαζεψε τα κακοποια στοιχεια και ησυχασαμε....

 

Στο εξοχικο εχω καταγραφικο 8 καναλο με σκληρο, με 5 καμερες CCTV και με εχουν σωσει απο κλεφτες 3 φορες, την 2η φορα ηταν μαζι 2 ατομα.

Ολοι πηρανε δρομο. Εχω τα βιντεος τα βλεπω και ακομα γελαω... Στην πρωτη περιπτωση πηγε DVD video στην αστυνομια, επειδη αυτος εκλεψε το διπλα σπιτι, εκανε καταστροφες σε παραθυρα, πορτες του και στο συρματοπλεγμα μας, αλλα κρατουσε και ενα τεραστιο λοσταρι! αλλα και τι εκανε...

μαλιστα εφαγε τετοια φρικη μετα που καταλαβε οτι ειναι καμερες, ο μοναδικος που πηγε και στην πισω βεραντα, που πηγε απεξω απο την αυλη στο χωμα, επεσε πανω σε μηχανηματα και πρεπει να εφαγε τα μουτρα του....και τοσο χαζος στην αρχη που τις κοιτουσε καταματα και εχω ενα καρο selfies φωτος στο email μου!!!

 

Επισης να τονισω οτι υπαρχουν και ψευτικες καμερες σαν αληθινες οποτε μπορεις να βαλεις τετοια και να ψαρωνουν, αλλα πρεπει να μην το ξερουν οι αλλοι οτι ειναι ψευτικη. Οπως εχει και ψευτικες σειρηνες με κυκλωμα μεσα για το λαμπακι.

 

Το θέμα όμως είναι ότι μιλάμε για ενοίκους που μπορούν ανά πάσα στιγμή να ζητήσουν βίντεο καταγραφής (ο οποιοσδήποτε μπορεί, απλά για τους ενοίκους είναι πολύ εύκολο μιας και τους χωρίζει μόνο μια πόρτα).

Αν τους πουν ότι είναι ψεύτικες τότε έχει γίνει μια τρύπα στο νερό.

Αν τους πουν ότι δεν τους το δίνουν το βίντεο (ασχέτως αν δεν υπάρχει τέτοιο βίντεο μιας και μιλάμε για ψεύτικες κάμερες) τότε μπορούν να καλέσουν αστυνομία και έτσι θα καταλάβουν ότι είναι ψεύτικη η κάμερα.

Άρα για τους ενοίκους (και ίσως γενικότερα) είναι μια τρύπα στο νερό η ψεύτικη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι ότι μιλάμε για ενοίκους που μπορούν ανά πάσα στιγμή να ζητήσουν βίντεο καταγραφής (ο οποιοσδήποτε μπορεί, απλά για τους ενοίκους είναι πολύ εύκολο μιας και τους χωρίζει μόνο μια πόρτα).

Αν τους πουν ότι είναι ψεύτικες τότε έχει γίνει μια τρύπα στο νερό.

Αν τους πουν ότι δεν τους το δίνουν το βίντεο (ασχέτως αν δεν υπάρχει τέτοιο βίντεο μιας και μιλάμε για ψεύτικες κάμερες) τότε μπορούν να καλέσουν αστυνομία και έτσι θα καταλάβουν ότι είναι ψεύτικη η κάμερα.

Άρα για τους ενοίκους (και ίσως γενικότερα) είναι μια τρύπα στο νερό η ψεύτικη κάμερα.

 

Καλημέρα, ναι εχεις δικιο είναι χρησιμη μονο σε μονοκατοικια πχ εξοχικο, χωριο κτλ κτλ.

Εδώ θελει ειτε καταγραφικο να γραφει σε σκληρο, ειτε ipcamera που παλι όμως πρεπει να γραφει καπου με καποιον τροπο αρα θες καποιον server (δεν είναι απαραιτητο να είναι PC).

Eναλλακτικα πχ η δικια μου μπορει να στελνει φωτος ή βιντεακια μικρα όταν δει κινηση μονο σε email ή σε FTP server.

Δε νομιζω ότι θα συμφωνησουν ολοι να μπει κατι τετοιο και με κοινοχρηστη κιολας δαπανη.

Αν καποιος δεν εχει παθει δεν καταλαβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

@Nikifoross απορώ με την ψυχραιμία σου!! (ειδικά με τις selfies που ανέφερες!)

 

Θα τοποθετήσω μια ψεύτικη έξω απ' το διαμέρισμά μου, γιατί ξέχασα ν' αναφέρω, μιας που είμαστε μια παρέα: βάψαμε το σπίτι το Σεπτέμβρη και λόγω έλλειψης χώρου αφήσαμε έξω απ' το διαμέρισμα 1 βαλίτσα με παπούτσια ( το διαμέρισμα είναι στο τέλος του διαδρόμου αριστερά, δεν είναι ορατό 100% ) κι η καθαρίστρια απ' ότι διαπιστώθηκε αργότερα, πήρε τη βαλίτσα, την έκρυψε στο καζάνι που είναι άδειο, την έψαξε καλά καλά και τσίμπησε 4-5 ζευγάρια... Ψάξαμε στην ταράτσα, στο υπόγειο ακόμα και σε κάδους τριγύρω απ' το σπίτι και τίποτα και μετά από 2 μέρες αφού είχα εκτυπώσει χαρτί για το τι συνέβη, έγραψε κάποιος με μολύβι πως " η βαλίτσα που ζητάτε είναι στο υπόγειο", ενώ αρχικά που ψάξαμε δεν υπήρχε τίποτα.... Μετά από λίγο καιρό, είχαμε αφημένη μια κονσέρβα για γάτες, εξαφανίστηκε κι αυτή... Και περί του Δεκεμβρίου, επειδή είχαμε ντουλαπάκια έξω (μετά την κλοπή, μαζέψαμε ΌΛΑ τα πράγματα) έπιασε η μητέρα μου την καθαρίστρια ν' ανοίγει και να ψάχνει τα ντουλαπάκια στις 7:30 το πρωϊ... Δυστυχώς εγώ κοιμόμουν, γιατί αν την είχα πιάσει εγώ στα πράσα μάλλον θα ήμουν φυλακή... Το κακό είναι πως η εν λόγω "κυρία" είναι αλλοδαπή κι η μητέρα μου φοβήθηκε πως αν καλούσαμε αστυνομία κλπ θα είχαμε χειρότερα.

 

Συν τοις άλλοις, έχουμε και την απώλεια αλληλογραφίας, μελέτη λογαριασμών και κλοπή αντικειμένων από φακέλους. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα στον Πειραιά...

Link to comment
Share on other sites

@Nikifoross απορώ με την ψυχραιμία σου!! (ειδικά με τις selfies που ανέφερες!)

 

Θα τοποθετήσω μια ψεύτικη έξω απ' το διαμέρισμά μου, γιατί ξέχασα ν' αναφέρω, μιας που είμαστε μια παρέα: βάψαμε το σπίτι το Σεπτέμβρη και λόγω έλλειψης χώρου αφήσαμε έξω απ' το διαμέρισμα 1 βαλίτσα με παπούτσια ( το διαμέρισμα είναι στο τέλος του διαδρόμου αριστερά, δεν είναι ορατό 100% ) κι η καθαρίστρια απ' ότι διαπιστώθηκε αργότερα, πήρε τη βαλίτσα, την έκρυψε στο καζάνι που είναι άδειο, την έψαξε καλά καλά και τσίμπησε 4-5 ζευγάρια... Ψάξαμε στην ταράτσα, στο υπόγειο ακόμα και σε κάδους τριγύρω απ' το σπίτι και τίποτα και μετά από 2 μέρες αφού είχα εκτυπώσει χαρτί για το τι συνέβη, έγραψε κάποιος με μολύβι πως " η βαλίτσα που ζητάτε είναι στο υπόγειο", ενώ αρχικά που ψάξαμε δεν υπήρχε τίποτα.... Μετά από λίγο καιρό, είχαμε αφημένη μια κονσέρβα για γάτες, εξαφανίστηκε κι αυτή... Και περί του Δεκεμβρίου, επειδή είχαμε ντουλαπάκια έξω (μετά την κλοπή, μαζέψαμε ΌΛΑ τα πράγματα) έπιασε η μητέρα μου την καθαρίστρια ν' ανοίγει και να ψάχνει τα ντουλαπάκια στις 7:30 το πρωϊ... Δυστυχώς εγώ κοιμόμουν, γιατί αν την είχα πιάσει εγώ στα πράσα μάλλον θα ήμουν φυλακή... Το κακό είναι πως η εν λόγω "κυρία" είναι αλλοδαπή κι η μητέρα μου φοβήθηκε πως αν καλούσαμε αστυνομία κλπ θα είχαμε χειρότερα.

 

Συν τοις άλλοις, έχουμε και την απώλεια αλληλογραφίας, μελέτη λογαριασμών και κλοπή αντικειμένων από φακέλους. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα στον Πειραιά...

Φαντάζομαι την διώξατε.με λίγα e παραπάνω έχετε πληρωμένο και το ΦΠΑ.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήστε κουτιά για κάθε διαμέρισμα στο ισόγειο εντός της πολυκατοικίας καθώς και ένα μεγαλύτερο εκτός, στο οποίο θα ζητήσετε από τον ταχυδρόμο να ρίχνει όλη την αλληλογραφία της πολυκατοικίας. Στη συνέχεια ο διαχειριστής θα αναλάβει να μοιράζει την αλληλογραφία στα μέσα κουτιά ανά διαμέρισμα.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία 6 διαμερισμάτων (κτίριο κτισμένο το 2013) με αυτόνομη θέρμανση τι κόστος μπορεί να περιμένει κάποιος στην θέρμανση; Ξέρω υπάρχουν πολλές παράμετροι αλλά στο περίπου.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

@Nikifoross απορώ με την ψυχραιμία σου!! (ειδικά με τις selfies που ανέφερες!)

 

Θα τοποθετήσω μια ψεύτικη έξω απ' το διαμέρισμά μου, γιατί ξέχασα ν' αναφέρω, μιας που είμαστε μια παρέα: βάψαμε το σπίτι το Σεπτέμβρη και λόγω έλλειψης χώρου αφήσαμε έξω απ' το διαμέρισμα 1 βαλίτσα με παπούτσια ( το διαμέρισμα είναι στο τέλος του διαδρόμου αριστερά, δεν είναι ορατό 100% ) κι η καθαρίστρια απ' ότι διαπιστώθηκε αργότερα, πήρε τη βαλίτσα, την έκρυψε στο καζάνι που είναι άδειο, την έψαξε καλά καλά και τσίμπησε 4-5 ζευγάρια... Ψάξαμε στην ταράτσα, στο υπόγειο ακόμα και σε κάδους τριγύρω απ' το σπίτι και τίποτα και μετά από 2 μέρες αφού είχα εκτυπώσει χαρτί για το τι συνέβη, έγραψε κάποιος με μολύβι πως " η βαλίτσα που ζητάτε είναι στο υπόγειο", ενώ αρχικά που ψάξαμε δεν υπήρχε τίποτα.... Μετά από λίγο καιρό, είχαμε αφημένη μια κονσέρβα για γάτες, εξαφανίστηκε κι αυτή... Και περί του Δεκεμβρίου, επειδή είχαμε ντουλαπάκια έξω (μετά την κλοπή, μαζέψαμε ΌΛΑ τα πράγματα) έπιασε η μητέρα μου την καθαρίστρια ν' ανοίγει και να ψάχνει τα ντουλαπάκια στις 7:30 το πρωϊ... Δυστυχώς εγώ κοιμόμουν, γιατί αν την είχα πιάσει εγώ στα πράσα μάλλον θα ήμουν φυλακή... Το κακό είναι πως η εν λόγω "κυρία" είναι αλλοδαπή κι η μητέρα μου φοβήθηκε πως αν καλούσαμε αστυνομία κλπ θα είχαμε χειρότερα.

 

Συν τοις άλλοις, έχουμε και την απώλεια αλληλογραφίας, μελέτη λογαριασμών και κλοπή αντικειμένων από φακέλους. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα στον Πειραιά...

 

Αυτα τα κρουσματα τα εχουν παθει αλλοι;

Αν ναι,πιαστε την και διωξτε την με φασαρια.Και να καθαριζει καποιος ενοικος την οικοδομη.Εμεις κοψαμε το συνεργειο καθαρισμου και μια ενοικος ανελαβε τον καθαρισμο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εδώ που μένω εγώ είναι όλα ρόδινα; 5 διαμερίσματα πολυκατοικία και στα 3 μένουν ιδιοκτήτες που είναι και σόι όλοι. Και τα 5 τα έχουν αδέρφια. Μας μιλάνε με τόση ευγένεια... Η γιαγιά από τον 2ο κατεβάζει πίτες κλπ.. Δεν ακούμε ποτέ τίποτα. Δε μας έχει ενοχλήσει εδώ και 3 μήνες ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ. Φυσικά και εγώ συνεπής μέχρι αηδίας. Δίνω το ενοίκιο και νωρίτερα από την συμφωνία μας κλπ κλπ. Και φυσικά δεν ενοχλούμε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...