Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ορίζεται από τη νομοθεσία αν η παροχή στις ιδιόκτητες αποθήκες πρέπει να είναι του εκάστοτε ιδιοκτήτη/διαμερίσματος ή θα μπορούσε να είναι και των κοινοχρήστων;

Προφανώς αναφέρομαι μόνο για φωταγώγηση και όχι για πρίζες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όταν υπάρχει ασυνεννοησία η λύση είναι η ανάθεση έκδοσης σε εταιρεία. :)

Τι ειπες τωρα? :lol:

Ηταν το πρωτο που εγινε αφου κανενας δεν ειχε την διαθεση να αναλαβει κοινοχρηστα.

Φτασαμε (εποχες των παχουλων αγελαδων) να βαζουμε 3 φορες τον μηνα πετρελαιο

:lol:.Εβαζαν 200 χρεωναν 350.Βαζαν 300 χρεωναν 500.Εδω σε κλεβουν μπροστα στα ματια σου,φαντασου απο πισω σου τι γινεται.

 

Κρίμα, σε τόσο μικρές πολυκατοικίες να μην υπάρχει κατανόηση και συνεννόηση. Αυτό μόνο μπορεί να πει κανείς.

Τι να πούν και οι 20+;

5 εμεις,5 διαφορετικες αποψεις,20?20 διαφορετικες.

Προχτες με οχλησε μια γιαγια που θελει να αναψει καλοριφερ(κατοπιν σχετικης συμφωνιας δεν το αναβοουμε).εχει 350ωρες τα τελευταια 20 χρονια.Και περσι η ιδια παλι σταθηκε αιτια για συντηρησεις πετρελαια κλπ.Το αναψε 2 ωρες τον ενα μηνα και 3 τον αλλο.Εμεις που δεν το θελαμε το αναψαμε καμια δεκαρια.ειπα να μην :X αλλα δεν κρατηθηκα.

 

Ορίζεται από τη νομοθεσία αν η παροχή στις ιδιόκτητες αποθήκες πρέπει να είναι του εκάστοτε ιδιοκτήτη/διαμερίσματος ή θα μπορούσε να είναι και των κοινοχρήστων;

Προφανώς αναφέρομαι μόνο για φωταγώγηση και όχι για πρίζες.

νομοθεσια ειναι ξεκαθαρηο καθενας πληρωνει το δικα του.Ειτε περασμενα σε αναλογουντα χιλιοστα ειτε απο δικη του παροχη.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

5 εμεις,5 διαφορετικες αποψεις,20?20 διαφορετικες.

Προχτες με οχλησε μια γιαγια που θελει να αναψει καλοριφερ(κατοπιν σχετικης συμφωνιας δεν το αναβοουμε).εχει 350ωρες τα τελευταια 20 χρονια.Και περσι η ιδια παλι σταθηκε αιτια για συντηρησεις πετρελαια κλπ.Το αναψε 2 ωρες τον ενα μηνα και 3 τον αλλο.Εμεις που δεν το θελαμε το αναψαμε καμια δεκαρια.ειπα να μην :X αλλα δεν κρατηθηκα.

Δε σε κατάλαβα, πληρώνετε συντήρηση για 15-20 ώρες σύνολο το χρόνο ή για 45-50;

2 και 3 ώρες το μήνα, τι ακριβώς να κάνουν; Και μόνο τις πολύ κρύες μέρες να βάλεις, δεν έχει νόημα.

 

νομοθεσια ειναι ξεκαθαρηο καθενας πληρωνει το δικα του.Ειτε περασμενα σε αναλογουντα χιλιοστα ειτε απο δικη του παροχη.

Είμαστε οκ λοιπόν γιατί όλοι έχουμε ισόποση αναλογία στις αποθήκες.

Τώρα σε περίπτωση που θέλω να βάλω πρίζα στη δική μου αποθήκη, υπάρχει πρόβλημα αν κατεβάσω (ο ηλεκτρολόγος δηλαδή, όχι εγώ) έξτρα παροχή από το ρολόι μου ή τον πίνακα του σπιτιού μου; Πάντα για νόμιμα μιλάω.

 

Για το ρεύμα του ασανσέρ είχε γράψει ο greece_gus ότι πάει κι αυτό ένα μέρος αναλογικά με τα χιλιοστά. Αλλά πως μπορεί κάποιος να το υπολογίσει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε περίπτωση που θέλω να βάλω πρίζα στη δική μου αποθήκη, υπάρχει πρόβλημα αν κατεβάσω (ο ηλεκτρολόγος δηλαδή, όχι εγώ) έξτρα παροχή από το ρολόι μου ή τον πίνακα του σπιτιού μου; Πάντα για νόμιμα μιλάω.

Eπειδή μου έχουν τύχει δύο σενάρια στα τόσα χρόνια ενοικιαστής, δύο τινα μπορεί να συμβαίνουν:

ή το φως στην αποθήκη σου να παίρνει απο το κοινόχρηστο παροχή ή σε ποιο σύγχρονες οικοδομές να παίρνει απο το διαμερισμά σου παροχή!

Μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις τι συμβαίνει κλείνοντας τον γενικό του διαμερίσματός σου, αν εξακολουθείς να έχεις φώς στην αποθήκη σου τότε έχεις παροχή απο το κοινόχρηστο και θες ξεχωριστή γραμμή για πρίζα, αν πάλι με το που κατεβάσεις τον γενικό σβήσει και το φως της αποθήκης τότε απλά πάρε ρεύμα απο το ταφ επάνω στον διακόπτη και βγάλε πρίζα!:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοινόχρηστο το ρεύμα σε όλες τις αποθήκες.

Γι' αυτό κοιτάω να δω τι μπορώ να κάνω με νέα παροχή από δικό μου ρεύμα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να έχει

Link to comment
Share on other sites

Δε σε κατάλαβα, πληρώνετε συντήρηση για 15-20 ώρες σύνολο το χρόνο ή για 45-50;

2 και 3 ώρες το μήνα, τι ακριβώς να κάνουν; Και μόνο τις πολύ κρύες μέρες να βάλεις, δεν έχει νόημα.

 

 

Είμαστε οκ λοιπόν γιατί όλοι έχουμε ισόποση αναλογία στις αποθήκες.

Τώρα σε περίπτωση που θέλω να βάλω πρίζα στη δική μου αποθήκη, υπάρχει πρόβλημα αν κατεβάσω (ο ηλεκτρολόγος δηλαδή, όχι εγώ) έξτρα παροχή από το ρολόι μου ή τον πίνακα του σπιτιού μου; Πάντα για νόμιμα μιλάω.

 

Για το ρεύμα του ασανσέρ είχε γράψει ο greece_gus ότι πάει κι αυτό ένα μέρος αναλογικά με τα χιλιοστά. Αλλά πως μπορεί κάποιος να το υπολογίσει αυτό;

ναι.περσι γραψανε οι ωρομετρητες γυρω στις 30 ωρες(καποιες απο αυτες θα αναψανε και συγχρονως).Πρεπει ομως να γινει συντηρηση εστω και με αυτες τις ωρες.

Μα για τις πολυ κρυες μερες το θελει μαλλον ή για κανενα τραπεζι τωρα τις γιορτες.ποιος ξερει.

 

Είναι κοινόχρηστο το ρεύμα σε όλες τις αποθήκες.

Γι' αυτό κοιτάω να δω τι μπορώ να κάνω με νέα παροχή από δικό μου ρεύμα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να έχει

 

Οι λυσεις που εχεις ειναι ή να κατεβει γραμμη απο το διαμερισμα(εξωτερικη ή μεσα απο τα κουτια διακλαδωσης ΑΝ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ) ή να τραβηχτει γραμμη απο το ρολοι σου .το μπορει να γινει απο αυτα?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ναι.περσι γραψανε οι ωρομετρητες γυρω στις 30 ωρες(καποιες απο αυτες θα αναψανε και συγχρονως).Πρεπει ομως να γινει συντηρηση εστω και με αυτες τις ωρες.

Μα για τις πολυ κρυες μερες το θελει μαλλον ή για κανενα τραπεζι τωρα τις γιορτες.ποιος ξερει.

Όπως το λες, μάλλον για κανένα τραπέζι θα το θέλει.

 

 

Οι λυσεις που εχεις ειναι ή να κατεβει γραμμη απο το διαμερισμα(εξωτερικη ή μεσα απο τα κουτια διακλαδωσης ΑΝ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ) ή να τραβηχτει γραμμη απο το ρολοι σου .το μπορει να γινει απο αυτα?

Για να φύγει από το σπίτι μου, λίγο δύσκολο μιας και τα κουτιά τα έχω γεμίσει όσο δεν πάει. Μάλλον για ρολόι-αποθήκη με βλέπω με κάποια ασφάλεια. Από ότι καταλαβαίνω ό,τι απ' τα δυο κι αν κάνω, είναι νόμιμο. Οπότε αυτό απαντάει την ερώτηση μου.

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

στην αποθηκη ο πατερας μου που ειναι σε πολυκατοικια τραβηξε γραμμη απο το ρολοι του και εδωσε ρευμα στην αποθηκη.τα ρολογια βρισκονται στο υπογειο κιολας.ολα μια χαρα και νομιμα.

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

diver86 : δεν είμαι σίγουρος ότι είναι νόμιμο να τραβήξεις γραμμή απ' ευθείας από το ρολόϊ σου και όπου νάναι..δεν αφορά εσωτερική εγκατάσταση στο διαμέρισμά σου αλλά σε κοινόχρηστο χώρο..καλύτερα να ρωτήσεις έναν μηχανικό...
Link to comment
Share on other sites

diver86 : δεν είμαι σίγουρος ότι είναι νόμιμο να τραβήξεις γραμμή απ' ευθείας από το ρολόϊ σου και όπου νάναι..δεν αφορά εσωτερική εγκατάσταση στο διαμέρισμά σου αλλά σε κοινόχρηστο χώρο..καλύτερα να ρωτήσεις έναν μηχανικό...

κοινοχρηστος ειναι η αποθηκη?

Αν ειχε κανει εσωτερικη εγκατασταση οηλεκτρολογος και τροφοδοσια απο το διαμερισμα δεν θα ηταν νομιμο?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους..

 

Για να τραβήξεις γραμμή από το ρολόϊ θα πρέπει να διασχίσεις κοινόχρηστο χώρο, είτε αυτή είναι εξωτερική είτε εσωτερική, για να μπορέσεις να φτάσεις στην αποθήκη..

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους..

 

Για να τραβήξεις γραμμή από το ρολόϊ θα πρέπει να διασχίσεις κοινόχρηστο χώρο, είτε αυτή είναι εξωτερική είτε εσωτερική, για να μπορέσεις να φτάσεις στην αποθήκη..

 

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα.

 

Το ίδιο ισχύει και για να πάει η γραμμή σε κάποιο διαμέρισμα όμως.

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο θα γίνεται χωρίς ερώτηση στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες, απλά με σωστή μελέτη από μηχανικό.

 

Όπως και να έχει, μια ερώτηση σε ένα μηχανικό, όπως είπες, θα λύσει τυχόν απορίες και αυτό θα κάνω όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα.

 

Το ίδιο ισχύει και για να πάει η γραμμή σε κάποιο διαμέρισμα όμως.

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο θα γίνεται χωρίς ερώτηση στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες, απλά με σωστή μελέτη από μηχανικό.

 

Όπως και να έχει, μια ερώτηση σε ένα μηχανικό, όπως είπες, θα λύσει τυχόν απορίες και αυτό θα κάνω όταν έρθει η ώρα.

 

Και εγω εχω την αισθηση οτι δεν ειναι τοσο απλο.

Μια ερωτηση στην πολεοδομια ισως θα βοηθουσε

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μενω σ ενα τριωροφο.το ισογειο ηταν κλειστο παντα και το πετρελαιο το βαζαμε παντα μισο μισο στη δεξαμενη ο πρωτος οροφος κ ο δευτερος.συγγενης και ολα καλα.τωρα το ισογειο ενοικιαστηκε.η δεξαμενη ειναι αδεια.ο ενοικιαστης μου λεει εγω δε θα αναβω καλοριφερ εχω σομπα.του ζηταω αποθεματικο απο ιδιοκτητη η ενοικιαστη?αν αρχιζει να καιει αυτος με το πετρελαιο που εχω πληρωσει ηδη εγω τι κανω?

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by diver86
Link to comment
Share on other sites

Αποθεματικό δεν πληρώνει ο ενοικιαστής.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφ΄όσον δεν έχετε ωρομετρητή ή θερμιδομετρητή ανά οριζόντιο ιδιοκτησία, να φέρεις υδραυλικό να απομονώσει και να σφραγίσει τα σώματα του μισθίου...αποθεματικό από τον ιδιοκτήτη..
Link to comment
Share on other sites

ωρομετρητες υπαρχουν.ξεχασα να το αναφερω.εχω σημειωσει την ενδειξη του.βανα ειναι νομιμο ν του κλεισω?

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι νομιμο.

Επισης δεν ειναι και σωστο να προπληρωνει το πετρελαιο.Για αυτο το λογο υπαρχει το αποθεματικο.Δεν νομιζω οτι ειναι παραλογο να πληρωσει αποθεματικο ο ενοικιαστης.Ισα ισα καλυπτεται και το κοινοχρηστο ταμειο σε περιπτωση που φυγει.

Επισης εφοσον εχει σομπα συμμετεχει κανονικα στις δαπανες θερμανσης.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πληρώσει για θέρμανση εφόσον δε κάψει ούτε ένα λίτρο πετρέλαιο; τι πειράζει αν αυτός έχει 20 σόμπες και 10 κλιματιστικά για να ζεσταθεί;
Link to comment
Share on other sites

εγω του ζητησα αποθεματικο απο τον ιδιοκτητη για να ξεκινησει η δεξαμενη να κινειται.αυτος μου ειπε να το κανουμε ως εξης.πχ 1200 ευρω δια 3=400 ευρα ο καθενας.τα δινουμε για να γεμισει η δεξαμενη.οταν ερθει ο αλλος μηνας για μετρηση αν καποιος εχει καψει πχ 100 ευρω θα αφαιρεθουν απο τα 400 που ειχε δωσει αν καψει 420 θα δωσει 20 ευρω παραπανω.και οταν ερθει η στιγμη ν ξαναγεμισει η δεξαμενη θα δωσει ο καθενας τι αναλογει.δε θελει ο ιδιοκτητης να προπληρωσει να το πω ετσι αποθεματικο

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάψει καθόλου ο ενοικιαστής, είναι το ίδιο πράγμα, δηλαδή σα να έχει δώσει αποθεματικό ο ιδιοκτήτης για την πολυκατοικία το οποίο απλά θα μείνει στο ταμείο.

 

Το θέμα είναι, αν κάψει ο ενοικιαστής πετρέλαιο, θα τα βρίσκουν μεταξύ τους ενοικιαστής και ιδιοκτήτης;

Όχι ότι σε ενδιαφέρει, απλά θεωρώ ότι δεν το έχει σκεφτεί πλήρως ο ιδιοκτήτης

 

Στον κανονισμό τι αναφέρει;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

κανονισμος δεν υπαρχει.αφου το σπιτι ομως ασχετα αν δε καταναλωνει πετρελαιο δεν επιβαρυνεται το παγιο θερμανσης?αυτο ποιος τ πληρωνει?

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...