Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, μένω σε μια πολυκατοικία που δεν έχει θέρμανση (ο κάθε ενας ιδιοκτητης έχει δίκη του) και έχω κάποιες απορίες..

 

Αυτός που μένει στον 1ο όροφο σε σύγκριση με αυτόν που μένει στον 2ο ή και στον 3ο όροφο δεν θα έπρεπε να πληρώνει λιγότερα χρήματα δεδομένου ότι χρησιμοποιείται λιγότερο ο ανελκυστήρας (κατανάλωση ρεύματος);

Παρατηρώ ότι πχ 18€ πληρώνει συνολικά καθε διαμέρισμα σε όποιον όροφο και αν είναι. Πιστεύω ότι γίνεται κάποιος λάθος υπολογισμός από το γραφείο που τα βγάζει.

 

Και τελευταία ερώτηση.. διαμέρισμα ισογείου που είναι ανοίκιαστο έχει πάντα 0€. Είναι σωστό ή μπορεί να γράφει κάτι συγκεκριμένο για τα άδεια διαμερίσματα ο κανονισμός πολυκατοικίας; Το σύνηθες δηλαδή ποιο είναι για τα άδεια / ανοίκιαστα διαμερίσματα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας:)

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τα ποσοστά του ανελκυστήρος, πρέρχονται από ειδικό πίνακα κατανομής που εκδίδει ένας μηχανικός..εκεί προβλέπεται ότι οι υψηλότεροι όροφοι εν συναρτήσει με τα τ.μ.εκάστης ιδιοκτησίας, πληρώνουν παραπάνω με βάση τους συντελεστές κατανομής..η δαπάνη αυτή, συμπεριλαμβάνει την συντήρηση τακτική και έκτακτη και συνυπολογίζει και συμψηφίζει και ένα μέρος της δαπάνης του ηλεκτρικού..

 

Ο επιμερισμός, επομένως, δεν γίνεται στην πηγή της δαπάνης του ηλεκτρικού ρεύματος, αλλά στα έξοδα ανελκυστήρος κατά τ' ανωτέρω..

 

Σύνηθες ποσό για τα ακατοίκητα διαμερίσματα δεν υπάρχει..εάν δεν προβλέπει ο κανονισμός , τότε υποχρεούνται στην καταβολή ολόκληρης της δαπάνης που τους αναλογεί..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να προστατευτεί κάποιος σε περίπτωση κακοδιαχείρισης.Μιλαμε για διαχειριστή δεκαετίας με το παρεάκι του, που μας χρεώνει θέρμανση χωρίς να ανάβει καλοριφέρ, με το πρόσχημα ότι χρωστάνε κάποιοι κοινόχρηστα.Εχω συγκαλέσει συνέλευση μόνος μου αλλά και οι υπόλοιποι βλέπουν ότι υπάρχει κλίκα και δεν βάζουν πλάτη.Καποια συμβουλή από παθόντα ή ειδικό καλοδεχούμενη.

Edited by loyros
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Κυνηγάς ενοικιαστή και μετά ιδιοκτήτη, έπειτα υποτίθεται πάει δικαστικά αλλά μέχρι να γίνει το δικαστήριο, τα κοινόχρηστα του διαμερίσματος πρέπει να ίσοπληρώνονται απο τους υπόλοιπους. Πρέπει να είναι ισόποσο το βάρος που σας αναλογεί. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις με κάποιο τρόπο;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να προστατευτεί κάποιος σε περίπτωση κακοδιαχείρισης.Μιλαμε για διαχειριστή δεκαετίας με το παρεάκι του, που μας χρεώνει θέρμανση χωρίς να ανάβει καλοριφέρ, με το πρόσχημα ότι χρωστάνε κάποιοι κοινόχρηστα.Εχω συγκαλέσει συνέλευση μόνος μου αλλά και οι υπόλοιποι βλέπουν ότι υπάρχει κλίκα και δεν βάζουν πλάτη.Καποια συμβουλή από παθόντα ή ειδικό καλοδεχούμενη.

Πρέπει να γίνει ποιος συγκεκριμένος.

Όταν λες χρέωση θέρμανσης;

Αυτονομια; Η το παλιό σύστημα;πετρέλαιο έχει παραλάβει;η χρεώνει κατά το δοκούν;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει ποιος συγκεκριμένος.

Όταν λες χρέωση θέρμανσης;

Αυτονομια; Η το παλιό σύστημα;πετρέλαιο έχει παραλάβει;η χρεώνει κατά το δοκούν;

Δεν έχει παραλάβει και βάζει έναντι από τον Απρίλιο.Ειναι κεντρική θέρμανση πετρελαίου μη αυτόνομη.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να προστατευτεί κάποιος σε περίπτωση κακοδιαχείρισης.Μιλαμε για διαχειριστή δεκαετίας με το παρεάκι του, που μας χρεώνει θέρμανση χωρίς να ανάβει καλοριφέρ, με το πρόσχημα ότι χρωστάνε κάποιοι κοινόχρηστα.Εχω συγκαλέσει συνέλευση μόνος μου αλλά και οι υπόλοιποι βλέπουν ότι υπάρχει κλίκα και δεν βάζουν πλάτη.Καποια συμβουλή από παθόντα ή ειδικό καλοδεχούμενη.

 

Κανονικά η διαχείριση έπρεπε να έχει αλλάξει χέρια προ πολλού, ο λόγος που πρέπει να γίνονται οι αλλαγές είναι ακριβώς αυτός, κακοδιαχείριση.

Δεδομένου ότι υπάρχουν (θα έπρεπε να υπάρχουν) όλα τα παραστατικά, θα σου πρότεινα να του τα ζητήσεις για να τα ελέγξεις (θα χρειαστείτε πολύ χρόνο για αποδείξεις 10 ετών).

Σε περίπτωση που δεν έχει αποδείξεις (κυρίως θέρμανσης μιας και εκεί αναφέρεσαι) θα μπορούσες να τις αναζητήσεις μόνος σου από το πρατήριο που προμηθεύεται.

 

Εγώ προσωπικά τις σκανάρω όλες έτσι ώστε αν τις ζητήσει κάποιος να τους τις δώσω ηλεκτρονικά για να ελέγξει ό,τι θέλει γιατί προφανώς δε μπορώ να τις δώσω δεξιά κι αριστερά. Λογικά θα βρείς κώλυμα γι' αυτόν το λόγο, και άρα θα μπορούσες να ζητήσεις να αναλάβεις τα κοινόχρηστα (σε μια συνέλευση) και για να γίνει η παραλαβή-παράδοση θα πρέπει να σου δώσει και τις αποδείξεις. (Προφανώς αν βρείς "τρύπα" δεν αναλαμβάνεις)

 

Το να κρατάει λεφτά για την τρύπα που έχει δημιουργηθεί επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν πότε αποφασίστηκε; Έγινε κάποια συνέλευση;

 

Όταν λες κλίκα τι εννοείς; Πόσα "τρώει" για να μοιράζει και σε άλλους λεφτά;

 

Δεν έχει παραλάβει και βάζει έναντι από τον Απρίλιο.Ειναι κεντρική θέρμανση πετρελαίου μη αυτόνομη.

Το έναντι είναι για να γίνει αγορά γιατί δεν έχει αποθεματικό ή για να κλείσει "τρύπα";

Μήπως για τον λόγο του ότι κάποιοι χρωστάνε κοινόχρηστα, έχει φαγωθεί το αποθεματικό που θα χρησιμοποιούσε για πετρέλαιο, για τα πάγια έξοδα;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

loyros : ο εκάστοτε διαχειριστής, υπόκειται σε ετήσια λογοδοσία κατά την λήξη της θητείας του, η οποία λογοδοσία θα πρέπει να εγκριθεί από την γενική συνέλευση.

 

Σε περίπτωση που αρνηθεί ο διαχειριστής, μπορεί να αντικατασταθεί με δικαστική απόφαση ή ακόμη και να του ασκηθεί αγωγή λογοδοσίας. Εάν κάποιοι οφείλουν κοινόχρηστα, αυτά θα πρέπει να καλυφθούν αρχικώς από το αποθεματικό και εν συνεχεία να ασκηθεί αγωγή κατά των οφειλετών και κατάσχεση της περιουσίας τους.Ο διαχειριστής υποχρεούται προσωρινώς να κατανέμει τα οφειλόμενα στους υπολοίπους, όχι κατ' ισομοιρίαν όπως αναφέρθηκε, αλλά κατ' αναλογία με το ποσοστό συμμετοχής εκάστου στις δαπάνες..

 

Αρχικώς, να ελέγξεις τι δυνατότητες έχεις εσύ να συγκαλέσεις Γ.Σ. βάσει καταστατικού πολυκατοικίας, αφού είθισται στις επαναληπτικές συνελεύσεις μετά από αποτυχία της αρχικής, να μπορούν να λάβουν νόμιμα απόφαση όσοι και εάν παρίστανται..στείλε μία εξώδικη διαμαρτυρία στον διαχειριστή θίγοντας όλα τα θέματα (λογοδοσία, χορήγηση παραστατικών εγγράφων, σύγκληση νομιμου Γ.Σ. κ.λ.π.) και εν συνεχεία βλέποντας και κάνοντας αναλόγως τις αντιδράσεις..

Link to comment
Share on other sites

Σε μια "εικογενειακη" πολυκατοικια τα κοινοχρηστα μεχρι τωρα εβγαιναν απο τον εκαστοτε διαχειριστη με το "χερι".Τον τελευταιο μηνα αποφασισαν να τα δωσουν σε εταιρεια.Το ερωτημα ειναι οι αποδειξεις των κοινοχρηστων εργασιων που θα γινονται θα κοβονται στο ονομα του εκαστοτε διαχειριστη ή πρεπει η πολυκατοικια να βγαλει αφμ;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Σε μια "εικογενειακη" πολυκατοικια τα κοινοχρηστα μεχρι τωρα εβγαιναν απο τον εκαστοτε διαχειριστη με το "χερι".Τον τελευταιο μηνα αποφασισαν να τα δωσουν σε εταιρεια.Το ερωτημα ειναι οι αποδειξεις των κοινοχρηστων εργασιων που θα γινονται θα κοβονται στο ονομα του εκαστοτε διαχειριστη ή πρεπει η πολυκατοικια να βγαλει αφμ;

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι υποχρεωτικό το ΑΦΜ σε πολυκατοικίες. Κάποια περίοδο πήγε να περάσει κάτι τέτοιο, αλλά τελικά δεν έγινε. (ή είχε περάσει και καταργήθηκε)

Μέχρι και πετρέλαιο προμηθευόμαστε με λογαριασμό πολυκατοικίας και ΑΦΜ διαχειριστή.

 

Αν έχει αλλάξει κάτι, ή κάποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια δεν ξέρω αν την κλέβουν ή μας κλέβει απλά.Ειναι μια ομάδα 2-3 ιδιοκτητών που την αβανταρουν και απορροφούν κραδασμούς, βγάζουν ανακοινώσεις και σημειώματα παραπόνων άλλων δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα και τα σχετικά.Το αποθεματικό που θα έπρεπε να έχει συγκεντρωθεί θα έπρεπε να είναι της τάξεως των 10.000€(100€ το μήνα για δέκα χρόνια) πράγμα που σημαίνει ότι και να καλύπτει τους οφειλέτες, οι οποίοι κατά τη γνώμη μου είναι προϊόν μυθοπλασίας, θα έπρεπε να υπάρχει ένα σεβαστό υπόλοιπο. Αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου τη μέση κατανάλωση κεντρικής θέρμανσης σε πολυκατοικία 40ετιας με 20 διαμερίσματα; Νομίζω είναι 8 λίτρα την ώρα και αυτή υποστηρίζει κάτι τρελά νούμερα. Μιλάμε πάντα για Αττική.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επί δέκα χρόνια πληρώνεται τα κοινόχρηστα κανονικά και 100€ αποθεματικό;δεν έχω λόγια..

 

 

 

Φίλε με τις αποδείξεις....πολύ ωραίο αυτό που κάνεις καθαρό και τυπικό.δυστηχως σε εμάς κανένας δεν έχει τον χρόνο να αναλάβει και ανέλαβα εγώ,που έχω ακόμα λιγότερο...δυστυχώς απαιτεί και τον χρόνο του και αυτό.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ναι και δεν μιλάει κανένας, αλλά έφτασε ο κόμπος στο χτένι ανέβασα σε όλους τους ορόφους σκαναρισμενες αποδείξεις για τη θέρμανση και με πήρε τηλέφωνο ότι θα μου κάνει μήνυση για δυσφήμιση, φωνάζει ο κλέφτης σα να λέμε...και το κορυφαίο όταν κάποιος άλλος ένοικος ρώτησε για το πετρέλαιο είπε ότι λογικά το έκλεψε κάποιος, αλήθεια έχει έρθει σε αδιέξοδο μιας και μόνο ένας ενοικιαστής με υποστηρίζει και δεν ξέρω πως να εντατικοποιησω την πίεση στη διαχείριση ανεξοδα.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

@loyros

Από ότι κατάλαβα, 100 ευρώ όχι το κάθε διαμέρισμα, αλλά συνολικά, σωστά;

Κακώς το αφήσατε τόσο καιρό. Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε αυτό όμως.

Ειδικά για τον ενοικιαστή απορώ που έδινε ένα τέτοιο ποσό, ενώ είναι κάτι το οποίο δεν τον αφορά.

 

Άποψη μου είναι ότι αρχικά πρέπει να ελέγξεις όλες τις αποδείξεις με κάποιον τρόπο (ανεφερα παραπάνω 2 τρόπους για να ξεκινήσεις να δεις τι γίνεται), θεωρώ ότι αν έκλεβε τόσα χρόνια θα έχει "φάει" αρκετά λεφτά μιας και από ότι λες το έκανε τόσο απροκάλυπτα.

Αν έχει "φάει" τόσα πολλά από το πετρέλαιο, ενδέχεται το αρνητικό υπόλοιπο του πετρελαίου (αφού δεν έβαζε) να είναι πάνω από μια δεξαμενή, και σε αυτήν την περίπτωση είναι πασιμφανές το τί έχει γίνει και ίσως πιο εύκολη περίπτωση.

 

Βασίλη, για τις αποδείξεις αναφέρεσαι σε εμένα και στο σκανάρισμα που κάνω;

Είμαστε μικρή πολυκατοικία και γενικά χωρίς προβλήματα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Είχα ξεκινήσει να τις σκανάρω όταν έπρεπε να τις στέλνω, βάσει νόμου, στην εταιρία που εκδίδει τα κοινόχρηστα. Μετά δεν ήταν υποχρεωτικό, αλλά συνέχισα να το κάνω... (μόλις έκλεισα 5 χρόνια διαχείρισης...ο προηγούμενος ήταν 20!!! και μου παρέδωσε ένα 9μηνο αφού μπήκα)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Έχει υποθεί και πάλι, αλλά θέλω να το σιγουρέψω.

Σε περίπτωση βλάβης στον πίνακα του ανελκυστήρα, τα έξοδα υπολογίζονται βάσει χιλιοστών συμμετοχής του εκάστοτε διαμερίσματος (όπως βγαίνουν και για τη συντήρηση) ή ειναι ισόποσα για όλα τα διαμερίσματα; Νομίζω το πρώτο, αλλά θέλω να το σιγουρέψω.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

ναι και δεν μιλάει κανένας, αλλά έφτασε ο κόμπος στο χτένι ανέβασα σε όλους τους ορόφους σκαναρισμενες αποδείξεις για τη θέρμανση και με πήρε τηλέφωνο ότι θα μου κάνει μήνυση για δυσφήμιση, φωνάζει ο κλέφτης σα να λέμε...και το κορυφαίο όταν κάποιος άλλος ένοικος ρώτησε για το πετρέλαιο είπε ότι λογικά το έκλεψε κάποιος, αλήθεια έχει έρθει σε αδιέξοδο μιας και μόνο ένας ενοικιαστής με υποστηρίζει και δεν ξέρω πως να εντατικοποιησω την πίεση στη διαχείριση ανεξοδα.
Δεν έχω καταλάβει .τι δυσφήμιση;

Αρχικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να του πεις ωραία και καλά ότι θελω-απαιτω και πρέπει να γίνει έλεγχος.

Πότε μπορεί να σου ετοιμάσει αποδείξεις τελευταίου έτους ή εξαμήνου εστω .ούτε δυσφημίσεις ούτε τίποτα.

 

Θοδωρή ναι για εσένα το έλεγα.

Εγώ είμαι λίγο έως πολύ Ζαμάν φου.βεβαια από τα διαμερίσματα που είμαστε .οι μισοί δεν κάνουν ποτέ με διάφορες δικαιολογίες και οι υπόλοιποι είναι από λίγο έως πολύ στα @@ τους.

Τις αναγκαίες πληρωμές κάνανε και τίποτα άλλο.προσπαθω με κόπο και προσωπική εργασία να τα φέρω βόλτα και στο τέλος ξέρω ότι θα βγω και ζημιωμενος...

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή ναι για εσένα το έλεγα.

Εγώ είμαι λίγο έως πολύ Ζαμάν φου.βεβαια από τα διαμερίσματα που είμαστε .οι μισοί δεν κάνουν ποτέ με διάφορες δικαιολογίες και οι υπόλοιποι είναι από λίγο έως πολύ στα @@ τους.

Τις αναγκαίες πληρωμές κάνανε και τίποτα άλλο.προσπαθω με κόπο και προσωπική εργασία να τα φέρω βόλτα και στο τέλος ξέρω ότι θα βγω και ζημιωμενος...

 

Από κάποια άλλη πολυκατοικία που έχω ακούσει, όποιος δε θέλει να αναλάβει, έχουν συνεννοηθεί να τα δίνει σε εξωτερική εταιρία όταν έρθει η σειρά του, με προσωπικά του έξοδα. Το θεωρώ απολύτως λογικό αν και δύσκολο να συμφωνήσει κάποιος εκτός κι αν είναι μικρή πολυκατοικία και γενικά είναι σωστοί στη συνεννόηση.

Σε εμάς ο προηγούμενος ήταν 20 χρόνια (1992-2012). Γέρασε ο άνθρωπος (κυριολεκτικά)

Ο ένας είναι ενοικιαστής και ο άλλος δε θέλει να αναλάβει. Να σου πω την αλήθεια, δε θα ήθελα να αναλάβει γιατί πιστεύω ότι δε θα το ψάχνει και πολύ. Καλύτερα εγώ, μιας και θεωρώ ότι το ψάχνω περισσότερο για σωστές και οικονομικές λύσεις.

Αν και γενικά όταν πρόκειται για μεγάλα προβλήματα, τους λέω να κοιτάνε κι αυτοί αν έχουν κάποιον γνωστό (μηχανικό ή ό,τι προκύψει) ώστε να πάρουμε προσφορά. Ίσως και στη δική σου περίπτωση να μπορείς να το κάνεις με 2-3 που θεωρείς ότι τους έχεις εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Από κάποια άλλη πολυκατοικία που έχω ακούσει, όποιος δε θέλει να αναλάβει, έχουν συνεννοηθεί να τα δίνει σε εξωτερική εταιρία όταν έρθει η σειρά του, με προσωπικά του έξοδα. Το θεωρώ απολύτως λογικό αν και δύσκολο να συμφωνήσει κάποιος εκτός κι αν είναι μικρή πολυκατοικία και γενικά είναι σωστοί στη συνεννόηση.

Σε εμάς ο προηγούμενος ήταν 20 χρόνια (1992-2012). Γέρασε ο άνθρωπος (κυριολεκτικά)

Ο ένας είναι ενοικιαστής και ο άλλος δε θέλει να αναλάβει. Να σου πω την αλήθεια, δε θα ήθελα να αναλάβει γιατί πιστεύω ότι δε θα το ψάχνει και πολύ. Καλύτερα εγώ, μιας και θεωρώ ότι το ψάχνω περισσότερο για σωστές και οικονομικές λύσεις.

Αν και γενικά όταν πρόκειται για μεγάλα προβλήματα, τους λέω να κοιτάνε κι αυτοί αν έχουν κάποιον γνωστό (μηχανικό ή ό,τι προκύψει) ώστε να πάρουμε προσφορά. Ίσως και στη δική σου περίπτωση να μπορείς να το κάνεις με 2-3 που θεωρείς ότι τους έχεις εμπιστοσύνη.

 

5 ειμαστε ολοι και ολοι.οι δυο δηλωνουν ανοια.ο ενας τα παρει δεν τα παρει δηλωνει απων.Τουλαχιστον πληρωνει καμια δεη κλπ.Για καθαριοτητες απεντομωσεις κλπ αδιαφορια πληρως.ειμαστε 2 λοιπον ο οποιος ο ενας τα παρεδωσε κακην κακως λογω διαμαχης.Το οικονομικο που ψαχνουμε για το κοινο καλο επι το πλειστον ειναι χωρις αποδειξεις,οποτε καταλαβαινεις τι γινεται.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

5 ειμαστε ολοι και ολοι.οι δυο δηλωνουν ανοια.ο ενας τα παρει δεν τα παρει δηλωνει απων.Τουλαχιστον πληρωνει καμια δεη κλπ.Για καθαριοτητες απεντομωσεις κλπ αδιαφορια πληρως.ειμαστε 2 λοιπον ο οποιος ο ενας τα παρεδωσε κακην κακως λογω διαμαχης.Το οικονομικο που ψαχνουμε για το κοινο καλο επι το πλειστον ειναι χωρις αποδειξεις,οποτε καταλαβαινεις τι γινεται.

 

Κρίμα, σε τόσο μικρές πολυκατοικίες να μην υπάρχει κατανόηση και συνεννόηση. Αυτό μόνο μπορεί να πει κανείς.

Τι να πούν και οι 20+;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...