Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γνωρίζει κάποιος πως βγαίνει το ποσό πετρέλαιο έχω κάψει; είμαι σε πολυκατοικία έχω δικό μου ρολόι, είναι αυτόνομη η θέρμανση. Θα βάλω τώρα 200 ευρώ. Ο μετρητής από πριν λέει 350. Δε ξέρω τι είναι αυτό... Ωρες; δε ξέρω... Αν πάει στο 450 άλλες 100 μονάδες πάνω για παράδειγμα πόσα ευρώ η πόσα λίτρα έχω κάψει;

 

Σε αυτό το ερώτημα δεν υπάρχει απάντηση, μόνο με αυτά τα δεδομένα. Και περισσότερα δεδομένα να έδινες όμως, δε νομίζω ότι θα έπαιρνες ακριβή απάντηση.

Αν είναι ωρομετρητής και ανέβει κατά "100", τότε απλά έχεις κάψει 100 ώρες. Από εκεί και πέρα, το πόσο θα πληρώσεις, εξαρτάται και πόσο έχουν κάψει και οι υπόλοιποι.

Κάποτε είχα βρεί ένα ωραίο excel (από κάποιον Φωτη Τσιρίδη αν δεν κάνω λάθος) από το οποίο μπορεί κάποιος διαχειριστής να βγάλει τα κοινόχρηστα με ακρίβεια.

Έπρεπε να ρυθμίσεις τα Q και τα F του κάθε διαμερίσματος και το κόστος καθορίζεται από την ώρα που έχουν που έχει καταναλώσει ο κάθε ένας (προφανώς και από το συνολικό πετρέλαιο)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αφού έχω δικό μου ρολόι θα ήθελα να δω πως μπορώ να βρω πότε θα φτάσω στα 200€ που έβαλα πχ.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω δικό μου ρολόι θα ήθελα να δω πως μπορώ να βρω πότε θα φτάσω στα 200€ που έβαλα πχ.

 

Δικό σου ρολόι έχεις, δικό σου καυστήρα δεν έχεις όμως. Άρα πάει μαζικά ο υπολογισμός και δεν είναι καθαρά και μόνο αυτά που θα κάψεις, αλλά πληρώνεις και ένα πάγιο (η ποσοστό αν θες) το οποίο υπολογίζεται βάσει του τι έχει κάψει όλη η πολυκατοικία κάθε μήνα.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω δικό μου ρολόι θα ήθελα να δω πως μπορώ να βρω πότε θα φτάσω στα 200€ που έβαλα πχ.
Θα δώσεις 200€ για αγορά πετρελαίου;

Δεν υπαρχει αποθεματικό;η εταιρία που βγάζει τα κοινόχρηστα έχει καταγεγραμμένα τα χιλιοστά του διαμερίσματος σου.

Με βάση τις ώρες που θα γράψει θα βγουν τι πρέπει να δώσεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις 200€ για αγορά πετρελαίου;

Δεν υπαρχει αποθεματικό;η εταιρία που βγάζει τα κοινόχρηστα έχει καταγεγραμμένα τα χιλιοστά του διαμερίσματος σου.

Με βάση τις ώρες που θα γράψει θα βγουν τι πρέπει να δώσεις.

 

Καλά, θα μπορούσε να είναι σαν ετήσιο αποθεματικό. Να τα δίνει στην αρχή του έτους (πριν τα κρύα) και μετά το τελευταίο γέμισμα που θα κάνουν, να μην πληρώνουν αλλά να τα τρώνε από το αποθεματικό μέχρι την επόμενη χρονιά που θα τα ξαναδώσουν.

Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση σε μικρή πολυκατοικία που ήταν ένας ιδιοκτήτης και οι υπόλοιποι ενοικιαστές.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα κοινόχρηστα και αν ξέρεις κάποιος σίγουρα να μου απαντήσει. Ο διαχειριστής μας έχει χρεώσει στα κοινόχρηστα του Νοεμβρίου φυτά και χώμα 40€ σημειωτέον είναι 10 διαμερίσματα στην πολυκατοικία. Αυτά δεν τα πληρώνουν οι ιδιοκτήτες; Εγώ σαν ενοικιαστής θα πρέπει να το πληρώσω γιατί θεωρουνται αναλώσιμα όπως πχ οι λάμπες κτλ;;

Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα κοινόχρηστα και αν ξέρεις κάποιος σίγουρα να μου απαντήσει. Ο διαχειριστής μας έχει χρεώσει στα κοινόχρηστα του Νοεμβρίου φυτά και χώμα 40€ σημειωτέον είναι 10 διαμερίσματα στην πολυκατοικία. Αυτά δεν τα πληρώνουν οι ιδιοκτήτες; Εγώ σαν ενοικιαστής θα πρέπει να το πληρώσω γιατί θεωρουνται αναλώσιμα όπως πχ οι λάμπες κτλ;;

Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας με διαφωτίσει.

 

Σίγουρα το παρακάτω που θα ρωτήσω μπορεί να μην αρέσει, αλλά δε βαρίεσαι....

Δε θα σχολιάσω (δεν το λέω ειρωνικά, ακριβολογώ) ότι μιλάμε για 4 ευρώ έκαστος (αν κατάλαβα καλά, και όχι 40 ανά διαμέρισμα, αλλιώς μιλάμε ότι έφερε βουνό από χώμα :) ). Δε θα το σχολιάσω, γιατί δε νομίζω ότι είναι σε θέση κανένας να κάνει κουμάντο στα οικονομικά του άλλου ακόμα και για κάποιο ελάχιστο ποσό.

Απλά να θέσω το εξής ερώτημα (προφανώς δε μιλάμε για πρόβλημα σε μπετά/κολώνες κτλ που εννοείται ότι το επομίζεται ο ιδιοκτήτης εκτός και αν μιλάμε για δολιοφθορά από τον ενοικιαστή)...

 

Θα ήταν όμορφο να ήταν απεριποίητος ο κήπος/ακάλυπτος; Προσοχή, δε μιλάμε για πλήρη αλλαγή κήπου η κάτι τέτοιο.

Θεωρώ βέβαια ότι σε τέτοιες περιπτώσεις έχει το πάνω χέρι ο ενοικιαστής....(όχι ότι είμαι σύμφωνος με αυτό πάντα, αλλά λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

subsky : δεν υποχρεούσαι να καταβάλλεις μία τέτοια δαπάνη μιας και δεν αφορά λειοτουργικά έξοδα της πολυκατοικίας...επιπλέον όπως έχω προαναφέρει πολλάκις, ΟΥΤΕ ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να την καταβάλλει μιας και αφορά επωφελή ή έστω πολυτελή δαπάνη και όχι αναγκαία...
Link to comment
Share on other sites

subsky : δεν υποχρεούσαι να καταβάλλεις μία τέτοια δαπάνη μιας και δεν αφορά λειοτουργικά έξοδα της πολυκατοικίας...επιπλέον όπως έχω προαναφέρει πολλάκις, ΟΥΤΕ ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να την καταβάλλει μιας και αφορά επωφελή ή έστω πολυτελή δαπάνη και όχι αναγκαία...

 

Σχετικά με το Bold.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, αν κάποιος έχει αυτή τη λογική/νοοτροπία, καλύτερο είναι να μένει σε ιδιόκτητη μονοκατοικία και όχι σε πολυκατοικία. Έτσι, πρώτα από όλα, δε θα έχει ο ίδιος πρόβλημα, αλλά δε θα δημιουργεί και θέματα στους υπόλοιπου ενοικους.

 

Βέβαια σε νεότερες πολυκατοικίες το καταστατικό ορίζει "τις περισσότερες φορές" τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις (αυτό πάντα για τους ιδιοκτήτες). Όσον αφορά τους ενοικιαστές, οτιδήποτε είναι να οριστεί, γίνεται με το ενοικιαστήριο (που συνήθως απλά υπογράφεται ένα τυπικό ενοικιαστήριο και δεν προβλέπει τέτοιες καταστάσεις/έξοδα) οπότε εκεί τα πράγματα περιπλέκονται τις περισσότερες φορές

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζομαι να έχω καμμία λογική ή νοοτροπία, παρά εκείνη που ορίζει ο νόμος και οι δικαστικές αποφάσεις για να είμαστε όλοι αγαπημένοι...και ο νόμος αναφέρει ότι οι δαπάνες διαχωρίζονται σε αναγκαίες, επωφελείς και πολυτελείς, ενώ υποχρεούμαι στην καταβολή μόνον των αναγκαίων..

 

Δεν παραγνωρίζω το γεγονός ότι πολλοί μπορεί να έχουν ανάγκη αυτά τα 4 ευρώ ειδικά στην εποχή μας. Εάν ήμουν διαχειριστής, τουλάχιστον θα ρωτούσα τους συνιδιοκτήτες εάν συμφωνούν με την δαπάνη, μιας και θα ήταν αγενές αλλά και παράνομο να τους χρεώσω με δαπάνες φυτών, μπάρμπεκιου, χαλί στην είσοδο κ.λ.π. Και βεβαίως σπάνια θα βρεις κανονισμό της πολυκατοικίας που να προβλέπει τι θα γίνει με τα φυτά και τα χώματα. Όσο για τους ενοίκους, δεν τους πέφτει λόγος για τέτοιες δαπάνες μιας και δεν έχουν δικαίωμα ψήφου στις συνελεύσεις αλλά και ούτε υποχρέωση κάλυψης τέτοιων δαπανών..

Link to comment
Share on other sites

πάντως σε εμάς πχ υπάρχει στο καταστατικό ότι ο διαχειριστής μπορεί να ξοδέψει έως 150.000 παλιές δραχμές (περίπου 400 ευρώ;) χωρίς συνέλευση. για ότι κρίνει αυτός. βλάβη, κλπ στολισμό κλπ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζομαι να έχω καμμία λογική ή νοοτροπία, παρά εκείνη που ορίζει ο νόμος και οι δικαστικές αποφάσεις για να είμαστε όλοι αγαπημένοι...και ο νόμος αναφέρει ότι οι δαπάνες διαχωρίζονται σε αναγκαίες, επωφελείς και πολυτελείς, ενώ υποχρεούμαι στην καταβολή μόνον των αναγκαίων..

 

Δεν παραγνωρίζω το γεγονός ότι πολλοί μπορεί να έχουν ανάγκη αυτά τα 4 ευρώ ειδικά στην εποχή μας. Εάν ήμουν διαχειριστής, τουλάχιστον θα ρωτούσα τους συνιδιοκτήτες εάν συμφωνούν με την δαπάνη, μιας και θα ήταν αγενές αλλά και παράνομο να τους χρεώσω με δαπάνες φυτών, μπάρμπεκιου, χαλί στην είσοδο κ.λ.π. Και βεβαίως σπάνια θα βρεις κανονισμό της πολυκατοικίας που να προβλέπει τι θα γίνει με τα φυτά και τα χώματα. Όσο για τους ενοίκους, δεν τους πέφτει λόγος για τέτοιες δαπάνες μιας και δεν έχουν δικαίωμα ψήφου στις συνελεύσεις αλλά και ούτε υποχρέωση κάλυψης τέτοιων δαπανών..

 

Προσοχή τα παραπάνω δεν τα είπα για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, πιο πολύ για φιλική κουβέντα/ανταλλαγή ιδεών.

Υπάρχει κάπου αυτός ο νόμος που λες να τον διαβάσω, γιατί με ενδιαφέρει άμεσα;

 

Για το αν είναι μεγάλο ή όχι το ποσό, δεν το συζητάω. Προφανώς, ο κάθε ένας καλό είναι να κάνει κουμάντο στην τσέπη του, (δεν το έλεγα ειρωνικά πρίν).

 

Λες ότι δεν υπάρχει καταστατικό σχετικά με τα χώματα, και τελικά υπάρχουν και δικαστικές αποφάσεις; Προφανώς δεν αναφέρονται ως χώματα.

Οι δαπάνες χωρίζονται σε γενικές, ειδικές, ανελκυστήρα και θέρμανσης μέσα στο καταστατικό (ανάλογα το καταστατικό μπορεί να χωρίζονται και αλλιώς). Τα πάντα καθορίζονται από τη γενική συνέλευση (να υπάρχει απαρτία που συνήθως ορίζεται στα 3/4 ~ τολάχιστον τόσο είναι σε εμάς). Οπότε και ο κάθε ιδιοκτήτης (και δεδομένου ότι έχει ήδη αποδεκτεί το καταστατικό όταν αγόρασε το διαμέρισμα) απλά ακολουθεί.

Το λέω πάλι, όποιος δε θέλει να ακολουθήσει (δε μιλάω για περιπτώσεις που πραγματικά δεν υπάρχουν λεφτά για τα βασικά είδη του νοικοκυριού), πραγματικά θα έπρεπε να το σκεφτεί πριν την αγορά του διαμερίσματος. (Γι αυτό είναι καλό να αποφεύγονται μεγάλες πολυκατοικίες).

 

Ακραίο παράδειγμα (το οποίο αφορά αναγκαίες δαπάνες βέβαια) αλλά έχει γίνει σε γνωστή μου (ιδιοκτήτρια) που μένουν στον τέταρτο όροφο.

Αποφάσισαν οι υπόλοιποι ότι δε θα πληρώσουν ΔΕΗ κοινόχρηστο, τους το έκοψαν. Ποδαράτο με νεογέννητο μέχρι τον τέταρτο, προφανώς το καρότσι έμενε πάντα στο ισόγειο.

Αποφάσισαν να μη βάζουν πετρέλαιο, ο κάθε ένας με κλιματισμό.

Πάει και η καθαρίστρια, σκουπίδια (κυριολεκτικά βρομούσε ο τόπος) σε όλον τον κοινόχρηστο.

Για όλα τα παραπάνω η ίδια δεν ήταν σύμφωνη.

Θέλω να πω, 2-3 να υπάρχουν μέσα στο πολυκατοικία που κάνουν/αποφασίσουν ό,τι τους κατέβει, τελειώσαμε.

 

 

Εγώ όντας διαχειριστής, (και ας είμαι στη χειρότερη οικονομική θέση από τους υπόλοιπους), πάντα ρωτάω για το οτιδήποτε και ας υπάρχει το ελεύθερο να κάνω κάποια έξοδα χωρίς ερώτηση.

 

 

subsky, σαν ενοικιαστής πάντως, και για να μη μακρυγορούμε και ξεφεύγουμε από την ερώτηση σου, καλό θα είναι να έρθεις σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη για τέτοια θέματα και μετά να ενημερώσεις το διαχειριστή, τώρα πριν είναι αργά. Έστω ότι το πληρώσεις αυτό το ποσό, καλό θα είναι να το πεις στον ιδιοκτήτη ότι π.χ. θα τα δώσω τώρα, αλλά είναι η τελευταία φορά που συμετέχω σε τέτοια έξοδα, για να δεις και τι απάντηση θα πάρεις.

Προσωπική άποψη, όταν δεν υπάρχει συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη, καλό είναι σιγά-σιγά να βρείς κάποιον ιδιοκτήτη που να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με εσένα (δηλαδή αν είναι δυνατόν, να μετακομίσεις)

 

πάντως σε εμάς πχ υπάρχει στο καταστατικό ότι ο διαχειριστής μπορεί να ξοδέψει έως 150.000 παλιές δραχμές (περίπου 400 ευρώ;) χωρίς συνέλευση. για ότι κρίνει αυτός. βλάβη, κλπ στολισμό κλπ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εμάς είναι στα 150 ευρώ (50.000), αλλά είναι για έκτακες δαπάνες ΜΟΝΟ. Τα καταστατικά ήταν "έτοιμα προς βρώσιν" ~ εκτυπώσαμε-διαβάσαμε-υπογράψατε-φύγατε. Όπως και να έχει, για τους ενοικιαστές πρέπει να έχει έρθει σε συμφωνία ο ιδιοκτήτης. Συνήθως τα καταστατικά αναφέρουν ότι πρέπει να τα έχει αποδεχτεί ο μισθωτής, ψιλά γράμματα λέω εγώ....παίζει να μην έχει γίνει και ποτέ αυτό στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζομαι να έχω καμμία λογική ή νοοτροπία, παρά εκείνη που ορίζει ο νόμος και οι δικαστικές αποφάσεις για να είμαστε όλοι αγαπημένοι...και ο νόμος αναφέρει ότι οι δαπάνες διαχωρίζονται σε αναγκαίες, επωφελείς και πολυτελείς, ενώ υποχρεούμαι στην καταβολή μόνον των αναγκαίων..

 

Το βάψιμο μιας πολυκατοικίας εξωτερικά σε ποια κατηγορία εμπίπτουν;

Μιλάμε για 20 χρόνια πολυκατοικία με ξεφλουδίσματα και διάφορα μικρά κομματάκια μπετό που λείπουν από τα μπαλκόνια εξωτερικά και θέλουν στοκάρισμα και βάψιμο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των δαπανών έχω αναφερθεί αρκετές φορές : παλαιότερη ανάρτησή μου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3937740#post3937740

 

Καλά στο συγκεκριμένο λες "τι μπορεί να ενδιαφέρει νομικώς ο κανονισμός της πολυκατοικίας έναν μισθωτή". Είναι κανονισμός και ενδιαφέρει νομικώς τον ιδιοκτήτη. Αν δε θέλει να συμφωνήσει ο μισθωτής, τότε είναι θέμα του ιδιοκτήτη και δε θα πρέπει να δεχτεί το μισθωτή. Αν δεχτεί τον κανονισμό ο μισθωτής, τότε δεσμεύεται με αυτόν (τον κανονισμό της πολυκατοικίας) και ο ίδιος.

 

Είχε γίνει αναφορά τότε (στο link που μου εδωσες) για κήπο και κηπουρό.

Με το συμπάθιο, αν ο μισθωτής δε θέλει κήπο, να πάει σε σπίτι χωρίς κήπο. Όχι να βγαίνει και να λέει ότι δεν πληρώνω κηπουρό κατόπιν εορτής.

Σε κοινωνία ζούμε (με όλη την έννοια της λέξης). Αν δε μας αρέσει ο τρόπος συμβίωσης, να μην γινόμαστε βάρος και πιάνουμε μια μονοκατοικία. Τώρα, αν πιστεύει κάποιος ότι πρέπει να τρέχουμε στα δικαστήρια για ψύλλου πήδημα.... τι να πω;

Προσωπικά έχω μείνει και σε διπλοκατοικία και δεν είχαμε κηπουρό/κοινόχρηστα/καθαρίστρια, παρά μόνο κοινόχρηστο πετρέλαιο (ούτε καν συντήρηση δε χρεωνόταν μιας και την έκανε ο ιδιοκτήτης με δικά του έξοδα. Τρόποι υπάρχουν έτσι ώστε να αποφύγουμε τα παραπάνω έξοδα, (προφανώς δεν αναφέρομαι στα έξτρα έξοδα του κήπο ας πούμε με νεα δεντρα, χώματα κτλ, αλλά στη συντήρηση του κήπου στην κατάσταση που τη βρήκε ο ενοικιαστής όταν έκανε το μισθωτήριο). Με τρόπο δεν αναφέρομαι όμως στο να βγαίνουμε να λέμε κατόπιν εορτής ότι "δε γουστάρω", ούτε τα δικαστήρια.

 

Μην πάμε από το ένα άκρο στο άλλο.

 

Επίσης, πρίν ρώτησα για νόμο (γιατί αναφέρθηκε σε νομο και σε δικαστικές αποφάσεις) και όχι σε απόφαση δικαστηρίου. Γι αυτό και είπα ότι με ενδιαφέρει άμεσα.

 

Κανονισμός πολυκατοικίας είναι το κείμενο που ρυθμίζει τις σχέσεις των συνιδιοκτητών και γενικά την λειτουργία της πολυκατοικίας. Το κείμενο αυτό είναι μέρος του συμβολαίου που ο κάθε ιδιοκτήτης υπογράφει κατά την αγορά κάθε ιδιοκτησίας. Με την υπογραφή λοιπόν του συμβολαίου, κάθε ιδιοκτήτης αποδέχεται τον κανονισμό της πολυκατοικίας και δεσμεύεται για την εφαρμογή του. Ακόμα κάθε ιδιοκτήτης υποχρεούται σε περίπτωση ενοικίασης της ιδιοκτησίας του σε τρίτο, να δεσμεύει με το συμφωνητικό μισθώσεως τον ενοικιαστή στην τήρηση του κανονισμού. Σε γενικές γραμμές ο κανονισμός ρυθμίζει θέματα τα οποία δεν ρυθμίζονται από την νομοθεσία.

 

 

Το βάψιμο μιας πολυκατοικίας εξωτερικά σε ποια κατηγορία εμπίπτουν;

Μιλάμε για 20 χρόνια πολυκατοικία με ξεφλουδίσματα και διάφορα μικρά κομματάκια μπετό που λείπουν από τα μπαλκόνια εξωτερικά και θέλουν στοκάρισμα και βάψιμο.

 

Σχετικά με το bold μάλλον εννοείς σοβά και όχι μπετό, αν η πολυκατοικία, "βλέπει" πεζοδρόμιο, θέλει προσοχή και κυρίως από τον διαχειριστή. Και πεζοδρόμιο να μη "βλέπει" όμως, περνάνε οι ένοικοι από κάτω, οπότε θέλει προσοχή όπως και να έχει.

Αν δε συμφωνηθεί σε συνέλευση για να επισκευαστεί, πρέπει να υπογραφτεί από τους διαφωνούντες η σχετική απόφαση. (το πιο σωστό είναι να γραφτεί από τους ίδιους το ονοματεπώνυμο τους μαζί με την υπογραφή τους)

Όπως και να έχει, τα παραπάνω είναι έξοδα ιδιοκτητών. Αφού λες ότι λείπουν μικρά κομματάκια μπετό από τα μπαλκόνια, μιλάμε και για θεμα ασφαλειας και θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να έχει κανείς αντίρρηση.

 

Σε ό,τι αφορά το βάψιμο, αν υπάρχουν κάποιοι που δε θέλουν...καλά ξεμπερδέματα.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

thodoris85 : μας αρέσει ή όχι, η κοινωνία μας διέπεται από νόμους και δικαστική εξουσία. Σου απάντησα εμπεριστατωμένα και όχι μόνο συνεχίζεις να αναφέρεσαι σε φιλοσοφικές αναζητήσεις αλλά αγνοείς ίσως ότι τα κενά του νόμου έρχεται να καλύψει η νομολογία με τις αποφάσεις των δικαστηρίων. Θα τονίσω εδώ, ότι έχω δει πάμπολλες καταχρηστικές συμπεριφορές από διαχειριστές (και από συνιδιοκτήτες ασφαλώς) οι οποίοι χρέωναν ό,τι εύρισκαν και όσο ήθελαν.

 

Επίσης, έχω αναφερθεί επανειλλημένως και σε καταστατικά πολυκατοικών που δεν τυγχάνουν πάντοτε σύννομα, όπως και σε γενικές συνελεύσεις με άγνοια ακόμη και στοιχειωδών νομικών εννοιών.Επομένως, μην αναφέρεσαι με τόσο ζήλο σε αυτά, αφού υπάρχει και η άλλη όψη των πραγμάτων.

 

Στο θέμα του μισθωτού, αναφέρθηκα θέλοντας να διευκρινήσω ότι πάντοτε την ευθύνη την φέρει ο ιδιοκτήτης, τόσο για την πληρωμή των δαπανών, όσο και κατά κανόνα για τυχόν πράξεις και παραλείψεις του μισθωτού. Ο μισθωτής από την άλλη υπέχει μόνον ενοχική ευθύνη έναντι του ιδιοκτήτη και των όρων του μισθωτηρίου αλλά υπό προϋποθέσεις : έχει δικαίωμα να εναντιωθεί σε παράνομες και καταχρηστικές συμπεριφορές και δαπάνες έναντι του διαχειριστή και κατ’ επέκτασιν έναντι και των συμβατικών του υποχρεώσεων εκ της μισθώσεως. Όταν, π.χ. ο διαχειριστής χρεώνει κάθε μήνα 20 λάμπες, το να μην πληρώσω είναι δικαίωμά μου πρωτίστως νομικό και δεν δίνω σε κανένα το δικαίωμα να αισχροκερδίσει εις βάρος μου Ο,ΤΙ και να αναφέρει το μισθωτήριο ή ο κανονισμός. Εάν για σένα αυτό αποτελεί ‘’άκρο’’ , τότε πράξε και ως διαχειριστής και ως ιδιοκτήτης και ως μισθωτής όπως προαιρείσαι..

 

 

Lurker : κατά την άποψή μου, ο ελαιοχρωματισμός εφ’ όσον συνοδεύεται και από επισκευές απαραίτητες για την ασφάλεια, υγιεινή και προστασία σωματικής ακεραιότητος και περιουσίας, θα πρέπει να θεωρηθεί αναγκαία δαπάνη…και βεβαίως όπως πάντοτε, ισχύει ότι τις αναγκαίες δαπάνες μπορεί να τις πραγματοποιήσει οιοσδήποτε ιδιοκτήτης και να απαιτήσει δικαστικώς την καταβολή τους από του υπολοίπους..

Link to comment
Share on other sites

@greece_gus

 

Το να δίνουμε σε κάθε ποστ καινούρια παραδείγματα (και λίγο άσχετα με αυτά που λεω, γιατί ουδέποτε εγώ προσωπικά αναφέρθηκα σε αισχροκέρδεια, σε καταχρηστικές συμπεριφορές και γενικότερα σε παράλογες απαιτήσεις) απλά και μόνο για να υποστηρίξουμε τα λεγόμενα μας, συγγνώμη απλά δε θέλεις να μιλήσεις και απλά θες να πεις την άποψη σου (με δικαστικές αποφάσεις, δε λέω), χωρίς καν να δεχτείς τίποτα άλλο.

 

Το να παροτρύνουμε για δικαστικές διαμάχες μοιάζει λες και κάποιος έχει συμφέρον από αυτό. Συγγνώμη κιόλας.

Το λεώ συγκεκριμένα για το τελευταιο σου σχόλιο προς τον Lurker, στο οποίο ο ίδιος δεν είπε ποτέ ότι έχει πρόβλημα, απλά μια ερώτηση έκανε.

 

Δικάστικές αποφάσεις υπάρχουν, νόμος τελικά υπάρχει για αυτά που αναφέρθηκαν πριν ή όχι;

Αν θεωρείς φιλοσοφική συζήτηση την παράθεση που έκανα σχετικά με τον κανονισμό πολυκατοικίας, πάω πάσο.

Αν θεωρεί φιλοσοφική συζήτηση το θέμα ότι είναι προτιμότερο να μην κάνουμε επιθέσεις (δικαστικές) για ψύλλου πήδημα, πάλι πάω πάσο.

Ο κανονισμός είναι μέρος του συμβολαίου, αν θεωρεί κάποιος ότι γράφει πράγματα που δε στέκουν (και θα συμφωνήσω ότι πολλές φορές δε βγαίνει άκρη), τότε το θέμα είναι με τους συμβολαιογράφους και όχι με εμένα. Λύση πρέπει πρωτίστως να βγαίνει σε συμφωνία των ιδιοκτητών, και όχι να γράφουμε κάθε τρεις και λίγο ότι πρέπει να τρέχουμε στα δικαστήρια.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές είσαι αναγκασμένος να προσφύγεις δικαστικώς γιατί μόνον τότε μπαίνει στην θέση του ο παραλογισμός..στο παράδειγμά σου με την φίλη σου που κόψανε το ρεύμα και τον ανελκυστήρα εγώ θα πρότεινα να πληρώσει η ίδια και να τους τραβήξει δικαστικώς και μετά θα δεις πώς συμμορφώνονται άπαντες...βεβαίως ισχύει και η λύση να μείνεις σε μια μονοκατοικία , όπως προανέφερες ή να μεταφέρεις τα εκλογικά σου δικαιώματα στην Ανάφη κ.οκ.

 

Η δικαστική προσφυγή είναι μία κάποια λύση που εγώ ξέρω ότι εδώ και κάποιες δεκαετίες έχει αποτέλεσμα...τα ευχολόγια ή οι θεωρητικολογίες του τύπου ''..Σε ό,τι αφορά το βάψιμο, αν υπάρχουν κάποιοι που δε θέλουν...καλά ξεμπερδέματα..'' - ''... αν ο μισθωτής δε θέλει κήπο, να πάει σε σπίτι χωρίς κήπο..'' - ''...2-3 να υπάρχουν μέσα στο πολυκατοικία που κάνουν/αποφασίσουν ό,τι τους κατέβει, τελειώσαμε...'' - ''...καλό είναι σιγά-σιγά να βρείς κάποιον ιδιοκτήτη που να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με εσένα (δηλαδή αν είναι δυνατόν, να μετακομίσεις)..'', προφανώς φρονείς ότι προσφέρουν λύσεις...ΟΚ..δεκτόν και σταματώ..γιατί αρκετά εξυπηρέτησα τα συμφέροντά μου εδώ και μία δεκαετία που προσφέρω τις γνώσεις μου στο φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές είσαι αναγκασμένος να προσφύγεις δικαστικώς γιατί μόνον τότε μπαίνει στην θέση του ο παραλογισμός..στο παράδειγμά σου με την φίλη σου που κόψανε το ρεύμα και τον ανελκυστήρα εγώ θα πρότεινα να πληρώσει η ίδια και να τους τραβήξει δικαστικώς και μετά θα δεις πώς συμμορφώνονται άπαντες...βεβαίως ισχύει και η λύση να μείνεις σε μια μονοκατοικία , όπως προανέφερες ή να μεταφέρεις τα εκλογικά σου δικαιώματα στην Ανάφη κ.οκ.

 

Η δικαστική προσφυγή είναι μία κάποια λύση που εγώ ξέρω ότι εδώ και κάποιες δεκαετίες έχει αποτέλεσμα...τα ευχολόγια ή οι θεωρητικολογίες του τύπου ''..Σε ό,τι αφορά το βάψιμο, αν υπάρχουν κάποιοι που δε θέλουν...καλά ξεμπερδέματα..'' - ''... αν ο μισθωτής δε θέλει κήπο, να πάει σε σπίτι χωρίς κήπο..'' - ''...2-3 να υπάρχουν μέσα στο πολυκατοικία που κάνουν/αποφασίσουν ό,τι τους κατέβει, τελειώσαμε...'' - ''...καλό είναι σιγά-σιγά να βρείς κάποιον ιδιοκτήτη που να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με εσένα (δηλαδή αν είναι δυνατόν, να μετακομίσεις)..'', προφανώς φρονείς ότι προσφέρουν λύσεις...ΟΚ..δεκτόν και σταματώ..γιατί αρκετά εξυπηρέτησα τα συμφέροντά μου εδώ και μία δεκαετία που προσφέρω τις γνώσεις μου στο φόρουμ..

 

Αν παρεξηγήθηκες, να προσέξεις και λίγο τη δική σου συμπεριφορά, γιατί δε μου αρέσει να αφήνω πράγματα να αιωρούνται, άρα από τη στιγμή που μου απαντάς με συγκεκριμένο τρόπο (ενώ είχα όλη την καλή διάθεση να το κρατήσω σε ήρεμο επίπεδο, εε το ανέβασα λίγο για να σε φτάσω, τι να κάνω), θα σου απαντήσω αναλόγως και μέχρι εκεί που μου επιτρέπεται από τη διαγωγή μου.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση για τη γνωστή μου, όμως δεν ήταν σε μορφή ερώτησης, απλά μια αναφορά σε μια κατάσταση που μπορεί να επικρατεί σε μια πολυκατοικία. Ούτε είναι λύση να πληρώνει 100άρια κάθε διμηνο στη ΔΕΗ (+ ότι έχει μαζευτεί από τα παλιά), 50αρια στη συντήρηση για το ασανσέρ, για μια δίκη που ΘΑ γίνει και τι θα γίνει, θα πάει ο Πρόεδρος (δικαστής) να τα πάρει για να της τα δώσει; Απόφαση θα βγεί, ούτε κατάσχεση θα γίνει ούτε τίποτα.

Τα περί Ανάφης να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου παρακαλώ. Θεωρείς ότι δεν υπάρχουν κατοικίες σαν αυτές που αναφέρω στην Αθήνα ή στις πόλεις γενικότερα; Όχι μόνο υπάρχουν, αλλά είναι και σε καλή τιμή (ή τουλάχιστον ήταν αυτή που βρήκα εγώ)

 

Σε ότι μήνυμα γράφεις, κοτσάρεις κι ένα δικαστικό. Νομίζω ότι είναι λογικό να υπάρξουν και κάποιες σκέψεις από πλευράς μου.

 

Και τέλος, αν δε μπορείς να "αντέξει" 4-5 μηνύματα μου, σε ένα "δημόσιο διάλογο" που με δική σου βούληση έχεις πάρει μέρος, τι να σου πω;

Το αποτέλεσμα είναι ότι σταματάς;

 

Δε χρειάζεται να βάζεις τόσες αναφορές στα λεγόμενα μου. Ξέρω πολύ καλά τι έχω γράψει, απλά διάβασε λίγο καλύτερα και μην κολλάς στα άκρα. Τα άκρα δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Με λίγα λόγια η άποψη σου είναι πάντα ότι πρέπει να τρέχουμε σε δικαστήρια μεχρι να βγει απόφαση να πληρώσει ο άλλος ιδιοκτήτης.

ΟΚ, άντε πάρε τα λεφτά μετά.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή και τι πρέπει να κάνει όταν ο 'συγκατοικος' δεν μπορεί να φερθεί σύμφωνα με τους κανόνες που έχουν θεσπιστεί στην κοινωνία μας;

Ακόμα και με το παράδειγμα που έφερες ο ίδιος σου φαίνεται λογικό;μην κοιτάς την έκβαση του αποτελέσματος γιατί το κοιτάς λάθος.ορισμενες δαπάνες σε μια πολύ 'κατοικια' είναι αναγκαίες.επειδη δηλ κάποιος στον πέμπτο την είδε fit δεν θα πληρώνει ασανσέρ;

Σαφώς και έχουν θέσει κάποια στάνταρ για το τι είναι αναγκαίο (συντηρήσεις,καθαριοτητες, λογαριασμοί),σε αυτό περιλαμβάνεται και η επισκευή τοιχοποιίας αν ενδέχεται να προκαλέσει ζημιά ή να γίνει μεγαλύτερη ζημιά και τι είναι δευτερεύων ,όπως χώματα φυτά κλπ.νομιζω ότι για την αξία που αναφέρε ο φίλος δεν τίθεται θέμα συζήτησης να ενοχλήσεις την ιδιοκτήτη για κάτι που απολαμβάνει ο ίδιος αλλά δεν μπορεί να τα πάρει φεύγοντας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή και τι πρέπει να κάνει όταν ο 'συγκατοικος' δεν μπορεί να φερθεί σύμφωνα με τους κανόνες που έχουν θεσπιστεί στην κοινωνία μας;

Ακόμα και με το παράδειγμα που έφερες ο ίδιος σου φαίνεται λογικό;μην κοιτάς την έκβαση του αποτελέσματος γιατί το κοιτάς λάθος.ορισμενες δαπάνες σε μια πολύ 'κατοικια' είναι αναγκαίες.επειδη δηλ κάποιος στον πέμπτο την είδε fit δεν θα πληρώνει ασανσέρ;

Σαφώς και έχουν θέσει κάποια στάνταρ για το τι είναι αναγκαίο (συντηρήσεις,καθαριοτητες, λογαριασμοί),σε αυτό περιλαμβάνεται και η επισκευή τοιχοποιίας αν ενδέχεται να προκαλέσει ζημιά ή να γίνει μεγαλύτερη ζημιά και τι είναι δευτερεύων ,όπως χώματα φυτά κλπ.νομιζω ότι για την αξία που αναφέρε ο φίλος δεν τίθεται θέμα συζήτησης να ενοχλήσεις την ιδιοκτήτη για κάτι που απολαμβάνει ο ίδιος αλλά δεν μπορεί να τα πάρει φεύγοντας.

 

Βασίλη, δε θα το παίξω παντογνώστης, και δεδομένου ότι δεν έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση (για σημαντικά έξοδα μιλάω), δεν έχω απάντηση. Όμως επίτρεψε μου να μπορώ να εκφράσω την άποψη ότι, το δικαστήριο δε δίνει πάντα λύση, ειδικά σε "κολλημένα" άτομα.

 

Δε διαφωνώ με τις "αναγκαίες δαπάνες" όπως έχουν αναφερθεί εδώ. Διαφωνώ με τη λογική ότι κάποιος δε θέλει να πληρώσει κηπουρό (για ιδιοκτήτη μιλάω, για να μην το πάμε στους ενοικιαστές και "ανοίγουμε μέτωπα"), ενώ στην τελική έχει πάρει μια κατάσταση κήπου και (προσωπικά θεωρώ ότι) πρέπει, κατ' ελάχιστο, να διατηρηθεί έτσι όπως τη βρήκε. Άλλωστε το έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα μου.

 

Το θέμα με τα έξτρα έξοδα για τον ενοικιαστή (χώματα, φυτά, δέντρα κτλ) δεν είναι απαραίτητα θέμα κόστους. Γι αυτό και πρότεινα αν θέλει να τα πληρώσει τώρα, αλλά αν αντιτίθεται σε τέτοιους είδους έξοδα από πλευράς του, θα πρέπει να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη γιατί θα υπάρξει λίγο μεγαλύτερη τριβή σε επόμενο κοστολόγιο που ίσως να είναι και μεγαλύτερο και δε θέλει να το πληρώσει.

Προσωπικά, σε θέματα παρσινου είμαι υπερ, και θα τα πλήρωνα από την τσέπη μου αν νοικιαζα, γιατί όπως λες κι εσύ θα το "απολάμβανα ο ίδιος" και πραγματικά είναι κάτι το ευχάριστο.

 

Πρώτα από όλα πρέπει με λυθούν με συζήτηση κάποια πράγματα, και αν δε γίνεται τότε από εκεί και πέρα βλέπεις τι κάνεις.

Αντιτίθεμαι σε λογικές, πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι.

Ζητάνε κάποιοι μια γνώμη (χωρίς καν να αναφέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα με τους υπόλοιπους ιδιοκτητες ή και ενοικους) και αναφέρουμε ως λύση το δικαστήριο

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, δε θα το παίξω παντογνώστης, και δεδομένου ότι δεν έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση (για σημαντικά έξοδα μιλάω), δεν έχω απάντηση. Όμως επίτρεψε μου να μπορώ να εκφράσω την άποψη ότι, το δικαστήριο δε δίνει πάντα λύση, ειδικά σε "κολλημένα" άτομα.

 

Δε διαφωνώ με τις "αναγκαίες δαπάνες" όπως έχουν αναφερθεί εδώ. Διαφωνώ με τη λογική ότι κάποιος δε θέλει να πληρώσει κηπουρό (για ιδιοκτήτη μιλάω, για να μην το πάμε στους ενοικιαστές και "ανοίγουμε μέτωπα"), ενώ στην τελική έχει πάρει μια κατάσταση κήπου και (προσωπικά θεωρώ ότι) πρέπει, κατ' ελάχιστο, να διατηρηθεί έτσι όπως τη βρήκε. Άλλωστε το έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα μου.

 

Το θέμα με τα έξτρα έξοδα για τον ενοικιαστή (χώματα, φυτά, δέντρα κτλ) δεν είναι απαραίτητα θέμα κόστους. Γι αυτό και πρότεινα αν θέλει να τα πληρώσει τώρα, αλλά αν αντιτίθεται σε τέτοιους είδους έξοδα από πλευράς του, θα πρέπει να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη γιατί θα υπάρξει λίγο μεγαλύτερη τριβή σε επόμενο κοστολόγιο που ίσως να είναι και μεγαλύτερο και δε θέλει να το πληρώσει.

Προσωπικά, σε θέματα παρσινου είμαι υπερ, και θα τα πλήρωνα από την τσέπη μου αν νοικιαζα, γιατί όπως λες κι εσύ θα το "απολάμβανα ο ίδιος" και πραγματικά είναι κάτι το ευχάριστο.

 

Πρώτα από όλα πρέπει με λυθούν με συζήτηση κάποια πράγματα, και αν δε γίνεται τότε από εκεί και πέρα βλέπεις τι κάνεις.

Αντιτίθεμαι σε λογικές, πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι.

Ζητάνε κάποιοι μια γνώμη (χωρίς καν να αναφέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα με τους υπόλοιπους ιδιοκτητες ή και ενοικους) και αναφέρουμε ως λύση το δικαστήριο

Μακάρι να υπήρχε άλλη λύση αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει.Αντε και τα 'χωματα' τα παλεύουν και τα περνάνε,άλλα διάφορα έξοδα όμως δεν μπορούν.υπαρχουν πολυκατοικίες με αυτονομημένα διαμερίσματα που οι μεν δεν θέλουν αυτονομηση-αλλα δεν βάζουν πετρελαια-οι δε δεν θελουν να πληρώνουν τις αναλογίες εξόδων.

Δυο λύσεις λοιπόν.Η θα πλακωνονται στις σκάλες ή κάποιο δικαστήριο θα βρει την λύση.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση.

Μπορεί κάποιος ιδιοκτήτης χωρίς την σύμφωνη γνώμη της γενικής συνέλευσης, να τοποθετήσει καλώδιο τριφασικού ρεύματος σε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας εξωτερικά του κτιρίου?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να υπήρχε άλλη λύση αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει.Αντε και τα 'χωματα' τα παλεύουν και τα περνάνε,άλλα διάφορα έξοδα όμως δεν μπορούν.υπαρχουν πολυκατοικίες με αυτονομημένα διαμερίσματα που οι μεν δεν θέλουν αυτονομηση-αλλα δεν βάζουν πετρελαια-οι δε δεν θελουν να πληρώνουν τις αναλογίες εξόδων.

Δυο λύσεις λοιπόν.Η θα πλακωνονται στις σκάλες ή κάποιο δικαστήριο θα βρει την λύση.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που είπα ότι καλό είναι να αποφεύγονται μεγάλες πολυκατοικίες. Δε νομίζω ότι διαφωνεί κάποιος σε αυτό.

 

Κολλημένος δεν είμαι (βασικά, δε μου αρέσει και προσπαθώ να μην είμαι), κατανοώ ότι υπάρχουν προβλήματα στις πολυκατοικίες και ενδέχεται να μην υπάρχει άλλη λύση (πραγματικά εύχομαι να μην έρθω σε αυτή τη θέση). Απλά, καλό είναι να μη δίνουμε τη συμβουλή που είναι για το τέλος σαν πρώτη, πόσω μάλλον όταν δε συντρέχει λόγος.

Όταν δεν υπάρχει άλλη λύση, προφανώς πρέπει να ξεκολλάνε τα πράγματα με κάποιον τρόπο. Αν κάποιος θεωρεί ότι με το δικαστήριο μπορούν να ξεκολλήσουν προφανώς και πρέπει να το δοκιμάσει και πραγματικά μακάρι να υπάρξει λύση στο πρόβλημα χωρίς θέματα στη διαταγή πληρωμής (να τα λέμε κι αυτά).

 

Μια σημείωση όμως. Από τη στιγμή που μπήκα στη συζήτηση, δεν αναφέρθηκαν τέτοια ακραία παραδείγματα. Και αν κάποιος ζήταγε λύση σε κάποιο τέτοιο θέμα, δύσκολα θα έδινα απάντηση (ούτε θα έκρινα κάποιον που θα του έλεγε να προσφύγει δικαστικώς). Να τονίσω όμως ότι κακώς κάποιος θα αναζητούσε λύση σε τέτοια (μεγάλα) προβλήματα online. Όπως και να έχει, απόλυτες απαντήσεις από ένα forum δεν υπάρχουν, μόνο κατευθυντήριες. Και δε σκίζω τα ρούχα μου, κολλημένος σε αυτά που πιστεύω.

 

Απλά να αναφέρω το εξής.

Καλό θα είναι να προσέχουμε τι γράφουμε και να μην προτρέπουμε, για ψύλλου πήδημα, σε δικαστικές διαμάχες. Μου θυμίζουν λογικές του '80-'90, και καλό θα είναι να ξεφύγουμε από αυτήν την εποχή.

Έγραψα πολύ συγκεκριμένα για το ερώτημα του Lurker και την απάντηση του greece_gus.

Ο Lurker δεν έγραψε ότι συντρέχει κώλυμα στην περίπτωση του. Έκανε απλά μια ερώτηση.

Δε μπορώ να καταλάβω πως στην παραπάνω ερώτηση χωράει το "...να απαιτήσει δικαστικώς...", έστω και αν δεν είναι προτρεπτικό, αλλά απλά υπάρχει ως αναφορά.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Mankon7 : ασφαλώς και δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο..αλλά φρονώ πως ακόμη και εάν υπήρχε απόφαση Γ.Σ. ακόμη και ομόφωνος, κάτι τέτοιο θα ήτο παράνομο και από πολεοδομικής και κτιριοδομικής απόψεως..ρώτησε και κάποιον μηχανικό...

 

Από κει και πέρα, και επειδή τίθεται και θέμα ασφάλειας και διακινδύνευσης ζωής και περιουσίας, καλό θα ήταν όποιος διαφωνεί να εκφρασθεί εγγράφως προς τον διαχειριστή ώστε να διαχωρίσει την θέση του..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...