Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μάνα έχει το 50% της επικαρπίας και είναι 90 ετών! Οι δύο κόρες της έχουν την ψιλή κυριότητα (100%) εξ' ημισείας και το 50% της επικαρπίας και πάλι εξ ' ημισείας! Σε ένα κενό διαμέρισμα με τους παραπάνω ιδιοκτήτες ποιός πληρώνει τα κοινόχρηστα?

1) Υπολογίζονται κατά το 50% της επικαρπίας (μάνα-2 κόρες) ή υπολογίζονται κατά το ποσοστό ιδιοκτησίας (μάνα 5% - κόρες 95%)??

2) Εάν αυτό νοικιαστεί πως θα υπολογίζεται το μίσθωμα?? Ανάλογα με την επικαρπία ή ανάλογα με την ιδιοκτησία??

Ευχαριστώ!

νομίζω το ενοίκιο το παίρνει ο επικαρπωτής

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

νομίζω το ενοίκιο το παίρνει ο επικαρπωτής

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Βασικά...... το ενοίκιο το παίρνει αυτός που κάνει τη μίσθωση!! :lol:

Από εκεί και έπειτα, ναι ilka, έχεις δίκιο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Δεν ξέρω εάν είναι άσχετο με το θέμα, αλλά σοβαρή λύση με τον σκύλο της απέναντι μονοκατοικίες έχουμε;

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Δεν ξέρω εάν είναι άσχετο με το θέμα, αλλά σοβαρή λύση με τον σκύλο της απέναντι μονοκατοικίες έχουμε;

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

για πες κάτι παραπάνω. τι συμβαίνει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρανε οι απέναντι στην μονοκατοικία σκύλο πριν δύο μήνες και γαυγίζει όλο το βράδυ και γενικά όλη την ημέρα.

Κάλεσα ένα βράδυ την αστυνομία και όταν ήρθε, το σκυλί δεν γάυγιζε και έτσι έφυγε χωρίς να κάνει παρατήρηση.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Πήρανε οι απέναντι στην μονοκατοικία σκύλο πριν δύο μήνες και γαυγίζει όλο το βράδυ και γενικά όλη την ημέρα.

Κάλεσα ένα βράδυ την αστυνομία και όταν ήρθε, το σκυλί δεν γάυγιζε και έτσι έφυγε χωρίς να κάνει παρατήρηση.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

 

καλησπέρα, ο σκυλος που ειναι? μεσα στο σπιτι ή μενει απεξω? αν ειναι μεσα δεν μπορεις να κανεις τιποτα, αν μενει απεξω δλδ τον εχουν σε αυλη, ή μπαλκονι - βεραντα τι εχουν δεν επιτρεπεται.

Link to comment
Share on other sites

Πήρανε οι απέναντι στην μονοκατοικία σκύλο πριν δύο μήνες και γαυγίζει όλο το βράδυ και γενικά όλη την ημέρα.

Κάλεσα ένα βράδυ την αστυνομία και όταν ήρθε, το σκυλί δεν γάυγιζε και έτσι έφυγε χωρίς να κάνει παρατήρηση.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

 

Άρα, δεν γαυγίζει όλο το βράδυ.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον Nikifoross

Edited by LYCABETTUS
ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Άρα, δεν γαυγίζει όλο το βράδυ.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον Nikifoross

 

Φαντάζομαι εννοείται ότι δεν γαβγίζει συνέχεια. Πάντως όταν τηλ πήρα στα ''παιδιά'' ο αξ. υπηρεσίας το άκουσε και με ρώτησε εάν είναι αυτό...

Ο σκύλος όπως συνηθίζεται στην χώρα μας είναι ελεύθερος έξω στην αυλή και η πόρτα που βγαίνει για να γαβγίσει είναι ακριβώς απέναντι από την κρεβατοκάμαρά μου.

Ξέρω ότι μπορεί να ακούγομαι λίγο ''περίεργος'' με το πρόβλημά μου, αλλά ζω 40 χρόνια σε πόλη και πρώτη φορά έφτασα στο ζενίθ.

Το συμπαθέστατο σκυλάκι πάντως είναι ενοχλητικό.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να απολογείσαι, έχεις κάθε δίκιο να σε ενοχλεί. Πρέπει να γαβγίζει όλη νύχτα για να κάνεις παρατήρηση? Αν είναι δυνατόν δηλ.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρεπεται να ειναι συνεχεια απεξω παντως...πρεπει να μενει μεσα στο σπιτι, μενει εξω ή μεσα?

αν εχουν ανοιχτες πορτες οκ καποια στιγμη θα βγει και απεξω. Αλλο πραγμα ειναι να μενει απεξω συνεχεια!

εχω δει και διαμερισματα να μενουν οι σκυλοι σε μπαλκονια ενω εχει απαγορευτει ρητως!

και να πεις να ειναι ενα εξοχικο μερος, ενα χωριο ας πουμε οκ, αλλα μεσα σε πολεις δεν ειναι δυνατον να μενει σε αυλη.

Φυσικα και σε σπιτι μεσα ενοχλει αλλα δεν το απαγορευει ο νομος.

Εμενα ετυχε να εχουν ενα σκυλο μια φορα μεσα στο διαμερισμα στο ισογειο και δεν σταματουσε σχεδον ποτε!

ευτυχως το νοικιαζε αυτος και δεν το ειχε πει στον ιδιοκτητη και ετσι γλιτωσαμε....

τωρα ενας αλλος εχει ενα μπουλντογκ και δεν γαυγιζει σχεδον ποτε!!! :wacko:

 

εγω τι να πω που εχω εναν παπαγαλο και μιμειτε ολες τις σειρηνες που υπαρχουν???

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ενοχλητικό απ' όλα είναι ότι πολλοί απ' αυτούς που έχουν σκυλιά σε πόλεις (ευτυχώς όχι όλοι), είναι οι συνηθισμένοι τύποι του γιαλαντζί ζωόφιλου, που αν τους πεις ότι ενοχλεί το γαύγισμα, σου βάζουν αμέσως την ταμπέλα ότι μισείς τα ζώα. Λες κι αυτοί που αφήνουν το δύστυχο το ζωντανό στη βεράντα μόνο του (πολλές φορές νηστικό, διψασμένο και παρέα με τις ακαθαρσίες του), κάτι που είναι πέρα και έξω απ' τη λογική του σκύλου που είναι φύσει κοινωνικό ζώο, είναι καθ' όλα εντάξει στα καθήκοντά τους ως ιδιοκτήτες !

 

Να ξέρετε πάντως ότι πολλές φορές ένα σκυλί μπορεί να γαυγίζει και να φαίνεται αγριεμένο κλπ, αλλά πολλές φορές αυτή η αγριότητα και η νευρικότητα κρύβει μοναξιά ή και φόβο.

Όλως τυχαίως κι εμένα στο διπλανό σπίτι που είναι μονοκατοικία, ήρθε καινούργιος ενοικιαστής κι έφερε και σκύλο. Ένα συμπαθέστατο κατά τα άλλα ζωντανό, αλλά γαυγίζει σχεδόν όλη τη μέρα. Ε λοιπόν, 9 στις 10 φορές που βλέπω ότι γαυγίζει, είναι μόνο του στην αυλή. Ούτε να ασχοληθεί κάποιος μαζί του, να παίξει, να το πάει βόλτα. Και τις βραδινές ώρες την βγάζει μόνο του, έξω στην αυλή μέσα στα σκοτάδια. Ούτε ένα στοιχειώδες φως δεν του έχουν. Πώς να μην αγριέψει μετά...

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα.

 

 

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μπραβο φιλος παραπανω, ακριβως οπως τα λες ειναι!!!

παντως οσοι εχετε προβλημα ψαχτειτε εχουν αλλαξει οι νομοι, ΔΕΝ επιτρεπετε να μενει σε βεραντες, αυλες και μπαλκονια τουλαχιστον για μεσα στις πολεις. Ειναι παρανομα ολα αυτα. Πρεπει να μενει ΜΕΣΑ στο σπιτι, αλλο αν τυχει να βγει απεξω, οκ ανοιχτα θα ειναι καποιες πορτες και θα βγει. Να μενει μονιμα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Επισης δεν επιτρεπεται να ειναι δεμενο....σε κλειστο χωρο ναι, δεμενα οχι.

 

Δεν εχω χρονο να ψαξω αλλα μια γρηγορη https://thecaller.gr/ellada/54442-skylia-sto-mpalkoni-telos-ti-ypagorevei-o-neos-nomos-gia-ta-katoikidia/

Νόμος 4039/2014 που αφορά την προστασία των κατοικίδιων ζώων.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στη χώρα μας είναι ποιος θα εφαρμόσει το νόμο.

Συζήτησα με φίλο αστυνομικό και μου είπε ότι θα έρθουν 1,2,3 φορές για παρατήρηση και μετά δεν ξανασχολούνται.

Επίσης μου είπε ότι μάλλον υπάρχει πλέον και πρόστιμο 300€, αλλά δεν το επιβάλλουν ποτέ.

Έμπλεξα χωρίς λύση....δυστυχώς...

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! σαν τον νομο για το καπνισμα ενα πραγμα...

 

Ασχετο, να ρωτησω και εγω κατι, εχω ενα διαμερισματακι και δινω τα κοινοχρηστα απλα για να μην τρεχω εκει τα δινω μαζεμενα ολα μετα απο μηνες μπορει και 6-8! δεν πειραζει τον διαχειριστη, αλλα του ειχα πει αν μου εδινε λογαριασμο θα του τα εβαζα καθε μηνα, ειναι γνωστος μου και δεν εχουμε θεματα εμπιστοσυνης.

Απλα δεν θελει να δωσει τον προσωπικο του λογαριασμο μην βρει μπελαδες απο το κρατος.

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? πρεπει να ανοιχτει αλλος λογαριασμος? πως γινεται να μην δινουμε μετρητα?

Στο σπιτι που μενω παντως εχουμε δωσει δικο μας γιατι αλλιως δεν θα παιρναμε απο κανεναν κοινοχρηστα απο αυτους που δεν μενουν στην πολυκατοικια, και μαλιστα ηδη χρωστανε καποιοι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!

Δεν παιρνω και εγω μετρητα και λιγο δουλευω με αυτα για μεγαλυτερα ποσα και μου ειναι προβλημα....

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Διατάραξη κοινης ησυχίας. Αν γαβγίζει στην αυλή, στην ντουλάπα, μέσα στο φούρνο της κουζίνας, στο ντουλάπι χωμένος δεν έχει σημασία αν ακούγεται έντονος θόρυβος.

 

Εσένα τουλάχιστον ήρθε η αστυνομία, εγω που έχω θέμα με πλατεία που φωνάζουν συνεχόμενα + μουσική + μηχανάκια εξάτμιση ως 3 νύχτα και δεν έρχονται τι να πω. Δεν έχουν έρθει ποτέ και ούτε με εχουν ενημερώσει ποτέ παρόλο που δίνω τα στοιχεία μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δυστυχως η μονη λυση σε τετοιες περιπτωσεις οπως εκαναν και γνωστοι μου, ειναι να βαλετε τζαμια διπλα-ηχομονωτικα.

Εμενα μου τυχαινει να εχει αγωνες ποδοσφαιρου που προσωπικα το σιχαινομαι κιολας, και να φωναζουν μεχρι αργα, και εγω σηκωνομαι 5:30 καθε μερα. Ενα βραδυ βγηκα εξω κατεβασα πολλα καντιλια και εσκασαν....:lol::lol::lol:

 

καποτε που ειμασταν μικροι εγω με τα 2 αδερφια μου με εναν καυσωνα κοιμηιθηκαμε στο μπαλκονι και φωναζαμε, και ενας γειτονας απο απεναντι μας εκανε λουτσα με το λαστιχο νερο!!!

και εμεις και εκδικηση φτιαξαμε μπαλακια απο χωμα (λασπενια δλδ) και του τα κολλησαμε στις πορτες του μπαλκονιου, τα πετουσαμε εννοω....

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Τζάμια δίπλα έχω, αλλά έλα που είναι καλοκαίρι...ακόμη.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τζάμια δίπλα έχω, αλλά έλα που είναι καλοκαίρι...ακόμη.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

 

καλημερα, απλο βαζεις και A/C....:p

 

Aσχετο, αλλα δεν πιστευω οτι γραφεις απο τον 6128 ετσι? :P

Link to comment
Share on other sites

Να βάζεις κλιματιστικό η εξαερισμό για να έχεις κλειστά τα πάντα, δεν είναι λύση αυτή. Όταν έχει δροσιά είναι βλακεία να πρέπει να κλείνεις τα πάντα και να έχεις κλιματισμό. Λέμε για φασαρία συνεχόμενη, όχι περιστασιακούς θορύβους. Edited by ela002
Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε και air condition, αλλά τώρα δρόσισε, και είναι προτιμότερο και πιο υγιεινό να ανοίγουμε και λίγο...

 

Είχες Amstrad?

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, φυσικα και δεν ειναι λυση, περιστασιακο ειναι αυτο.

Αλλα αν δεν κανει κατι η αστυνομια και δεν εφαρμοζει τους νομους τι πρεπει να γινει δλδ?

να βγουμε εξω και να αρχισουμε να ριχνουμε μπουνιες? :lol::lol::lol:

 

για αυτο που ρωτησα τι ισχυει για λογαριασμο για καταθεση κοινοχρηστων γνωριζει καποιος?

 

Είχες Amstrad?

Sent from my Amstrad CPC 6128

 

Oχι δεν ειχα Amstrad ηθελα οταν πηγαινα γυμνασιο, αλλα μου χαρισαν commodore 64, το δεκ 93 που αποκτησα atari 1040stfm τον εχω ακομα! και οχι μονο τον εχω αλλα εχει και δικτυο με ethernet και tcp/ip....κανονισε γιατι θα μπω και θα γραφω απο αυτον...;):D

αν θες να τα πουμε με PM ή σε κανα σχετικο forum να μην ειμαστε εδω OFFTOPIC.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Εγώ είχα Amstrad CPC 6128 με color monitor αλλά τον θυσίασα 2-3 χρόνια μετά για την "κυρία" Amiga 500. Εχω κάτι manual νομίζω και μερικές δισκέτες του CPC ακόμη.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση αν ξερετε παιδια.μενω σ ενα τριωροφο.στο τριτο μενω εγω.στ δευτερο συγγενης.και στο ημιυσογειο ειναι μονο κολωνες και ειναι ενος αλλου συγγενη που δε μενει εκει.υπαρχουν 2 γκαραζ εδω κ χρονια που τα χρησιμοποιουν ο δευτερος κ ο τριτος οροφος.παρανομα απ οτι ξερω.δεν ειναι δηλωμενα.αυτα μπορω καπως να τα νομιμοποιησω να ειμαι καθαρος?εφταξα ενα προχειρο σχεδιοa14a16ab65561d66571a44538d1e486f.jpg

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, φυσικα και δεν ειναι λυση, περιστασιακο ειναι αυτο.

Αλλα αν δεν κανει κατι η αστυνομια και δεν εφαρμοζει τους νομους τι πρεπει να γινει δλδ?

να βγουμε εξω και να αρχισουμε να ριχνουμε μπουνιες? :lol::lol::lol:

 

για αυτο που ρωτησα τι ισχυει για λογαριασμο για καταθεση κοινοχρηστων γνωριζει καποιος?

 

 

 

Oχι δεν ειχα Amstrad ηθελα οταν πηγαινα γυμνασιο, αλλα μου χαρισαν commodore 64, το δεκ 93 που αποκτησα atari 1040stfm τον εχω ακομα! και οχι μονο τον εχω αλλα εχει και δικτυο με ethernet και tcp/ip....κανονισε γιατι θα μπω και θα γραφω απο αυτον...;):D

αν θες να τα πουμε με PM ή σε κανα σχετικο forum να μην ειμαστε εδω OFFTOPIC.

 

αν είναι μαγαζι στην περιπτωση του θορυβου ειναι πιο ευκολο για σενα.δυστηχως ομως θελει πολυ κυνηγι για να βρεις την "ησυχια" σου.

για τον λογαριασμο που ρωτας ειναι παράνομο να χρησιμοποιήτε για λογαριασμο τριτων.επισης σε ερωτηση που εχω κανει σε τραπεζα λογαριασμο σε "κοινοχρηστα" δεν μπορουν να ανοιξουν.παρτο αυγο και κουρευτο .

 

 

 

μια ερωτηση αν ξερετε παιδια.μενω σ ενα τριωροφο.στο τριτο μενω εγω.στ δευτερο συγγενης.και στο ημιυσογειο ειναι μονο κολωνες και ειναι ενος αλλου συγγενη που δε μενει εκει.υπαρχουν 2 γκαραζ εδω κ χρονια που τα χρησιμοποιουν ο δευτερος κ ο τριτος οροφος.παρανομα απ οτι ξερω.δεν ειναι δηλωμενα.αυτα μπορω καπως να τα νομιμοποιησω να ειμαι καθαρος?εφταξα ενα προχειρο σχεδιοa14a16ab65561d66571a44538d1e486f.jpg

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πρεπει να πατε σε μηχανικο να κανει τροποποιηση χρησης.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...