Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εφοσον είναι φυσιολογικη φθορα λογω χρησης τοτε το κοστος μεταφέρεται σε αυτους που μενουν,ενοικιαστες κλπ.

κοιτα το καταστατικό τι αναφερει σχετικα με κλειστα διαμερισματα αν εχουν απαλλαγη απο δεη ,συντηρησεις κλπ

Από πού προκύπτει αυτό αγαπητέ? για τους ενοικιαστές εννοώ.

Γιατί, σε ότι αφορά τις φυσιολογικές φθορές μέσα στο μίσθιο ρητά ο νόμος τις επιρρίπτει στον ιδιοκτήτη.

Για τα κοινόχρηστα μέρη της πολυκατοικίας, πόθεν προκύπτει το αντίθετο?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει αυτό αγαπητέ? για τους ενοικιαστές εννοώ.

Γιατί, σε ότι αφορά τις φυσιολογικές φθορές μέσα στο μίσθιο ρητά ο νόμος τις επιρρίπτει στον ιδιοκτήτη.

Για τα κοινόχρηστα μέρη της πολυκατοικίας, πόθεν προκύπτει το αντίθετο?

αν ισχυει κατι τετοιο τοτε ειμαι λαθος.

απο οσο γνωριζω οι φθορες που οφειλονται σε χρηση βαρυνουν αυτον που κατοικει και οχι τον ιδιοκτητη.

ο νομος επιρριπτει τις φθορες στον ιδιοκτητη;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει κατι τετοιο τοτε ειμαι λαθος.

απο οσο γνωριζω οι φθορες που οφειλονται σε χρηση βαρυνουν αυτον που κατοικει και οχι τον ιδιοκτητη.

ο νομος επιρριπτει τις φθορες στον ιδιοκτητη;

Εαν δεν υπαρχει αντιθετη συμφωνια, οι φθορες που οφειλονται στη συνηθη χρηση, επιβαρυνουν τον ιδιοκτητη. ο ενοικιαστης ευθυνεται για τυχον ζημιες, δηλαδη οχι φθορες φυσιολογικης χρησης.

http://efotopoulou.gr/axiosi-tou-ekmisthoti-gia-apokatastasi-fthoron-sto-misthio-sirroi-endosimvatikis-ke-adikopraktikis-efthinis-proipothesis/

 

:)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να τα ξεκαθαρίσουμε πάλι : Οι φθορές και το κόστος αποκατάστασης ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ όπως το πηνίο του μαγνήτη στον θάλαμο του ανελκυστήρος, τι σχέση μπορεί να έχουν με ..την συνήθη ή μή χρήση εντός του μισθίου...;

 

Κατά την άποψή μου το συγκεκριμένο ανταλλακτικό που ΔΕΝ αποτελεί πάγια δαπάνη (όπως η μηνιαία συντήρηση) και που αντικαθίσταται π.χ. κάθε 10-20 έτη θα πρέπει να καταλογισθεί στους ιδιοκτήτες, αφού αποτελεί πάγιο περιουσιακό στοιχείο ανήκον κατά συγκυριότητα στους συνιδιοκτήτες της οικοδομής..το ίδιο θα συνέβαινε εάν π.χ. αντικαθίσταντο τα συρματόσχοινα, τα φρένα, ο θαλαμίσκος, αλλά όχι π.χ. ο λαμπτήρας η μπαταρία ή η λίπανση...

Link to comment
Share on other sites

Ενω λεμε ακριβως το ιδιο, επιμενεις να διαφωνεις.

Η συνδεση που εγινε με τις φθορες στο μισθιο, ηταν ενα παρακλαδι της ολης συζητησης. Η λογικη ομως πισω και απο τα 2, ειναι ιδια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία λογική σε όσα λες, άλλο η μισθωτική σύμβαση και άλλο η διαχείριση κοινοχρήστων πραγμάτων με όρους συγκοινωνίας..
Link to comment
Share on other sites

Πάμε να τα ξεκαθαρίσουμε πάλι : Οι φθορές και το κόστος αποκατάστασης ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ όπως το πηνίο του μαγνήτη στον θάλαμο του ανελκυστήρος, τι σχέση μπορεί να έχουν με ..την συνήθη ή μή χρήση εντός του μισθίου...;

 

Κατά την άποψή μου το συγκεκριμένο ανταλλακτικό που ΔΕΝ αποτελεί πάγια δαπάνη (όπως η μηνιαία συντήρηση) και που αντικαθίσταται π.χ. κάθε 10-20 έτη θα πρέπει να καταλογισθεί στους ιδιοκτήτες, αφού αποτελεί πάγιο περιουσιακό στοιχείο ανήκον κατά συγκυριότητα στους συνιδιοκτήτες της οικοδομής..το ίδιο θα συνέβαινε εάν π.χ. αντικαθίσταντο τα συρματόσχοινα, τα φρένα, ο θαλαμίσκος, αλλά όχι π.χ. ο λαμπτήρας η μπαταρία ή η λίπανση...

Λογικά αυτά.Απλώς εγώ ρώτησα αν μπορούμε να βάλουμε ένα χρονικό όριο χρήσεως,πέραν του οποίου,οι τυχόν βλάβες, θα μπαίνουν στους ιδιοκτήτες και κάτω απ' αυτό,στους ενοικιαστές.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι το ιδιο. Ειπα οτι υπαρχει μια κοινη λογικη συνδεση, που υπαγορευει οτι, τις φθορες που οφειλονται στη συνηθη χρηση να τις επωμιζονται οι ιδιοκτητες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτά.Απλώς εγώ ρώτησα αν μπορούμε να βάλουμε ένα χρονικό όριο χρήσεως,πέραν του οποίου,οι τυχόν βλάβες, θα μπαίνουν στους ιδιοκτήτες και κάτω απ' αυτό,στους ενοικιαστές.

 

Φρονώ πως δεν μπορεί να εφαρμοσθεί κάτι τέτοιο..φαντάσου π.χ. να μόνωνες το δώμα κάθε 4-5 έτη και να απαιτούσες την δαπάνη από τους μισθωτές...Εσύ , όμως ως διαχειριστής, τις δαπάνες τις εκδίδεις πάντοτε επ ονόματι των ιδιοκτητών και κατ' αυτών , όπως έχουμε πει επανειλλημένως, θα στραφείς δικαστικώς εάν παραμείνουν ανεξόφλητες..

Link to comment
Share on other sites

Φρονώ πως δεν μπορεί να εφαρμοσθεί κάτι τέτοιο..φαντάσου π.χ. να μόνωνες το δώμα κάθε 4-5 έτη και να απαιτούσες την δαπάνη από τους μισθωτές...Εσύ , όμως ως διαχειριστής, τις δαπάνες τις εκδίδεις πάντοτε επ ονόματι των ιδιοκτητών και κατ' αυτών , όπως έχουμε πει επανειλλημένως, θα στραφείς δικαστικώς εάν παραμείνουν ανεξόφλητες..

το δωμα ομως δεν φθειρεται απο την χρηση.ενω ο μαγνητης φθειρεται.αντιστοιχα ειναι και η συντηρηση τότε,δεν θα επρεπε να ειναι των ιδιοκτητων αφου στην ουσια την δικη τους περιουσια προστατεύουν.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το νου σας με τα ασανσέρ παιδιά!! Ειδικά οι διαχειριστές! Στα Χανιά το τελευταίο 2μηνο έπεσαν 2!!! Το ένα μάλιστα έπεσε από τον 4ο μέχρι τον 1ο. Έσπασε το μαρκούτσι και έχασε το λάδι απευθείας. Ήταν μέσα 3 κοπέλες και οι δύο τραυματίστηκαν πολύ σοβαρά. Γι αυτό να κλείνει άμεσα, εφόσον υπάρχουν κενά συντήρησης. Υπόλογοι είναι οι διαχειριστές.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

φρενα δεν δουλεψαν;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

φρενα δεν δουλεψαν;

 

Το συγκεκριμένο ασανσέρ ο τύπος φρένου που είχε είναι να μπλοκάρει ακαριαία το υγρό. Λόγω του ότι τα υγρά είναι ασυμπίεστα έχει λίγη διαφορά από το να σκας στον τοίχο. Οι δύο κοπέλες έσπασαν πόδια (νομίζω η μια έσπασε και τα δύο) και μια τρίτη κοπέλα έπαθε κάποια κατάγματα.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ασανσέρ ο τύπος φρένου που είχε είναι να μπλοκάρει ακαριαία το υγρό. Λόγω του ότι τα υγρά είναι ασυμπίεστα έχει λίγη διαφορά από το να σκας στον τοίχο. Οι δύο κοπέλες έσπασαν πόδια (νομίζω η μια έσπασε και τα δύο) και μια τρίτη κοπέλα έπαθε κάποια κατάγματα.

 

Sent from mTalk

περιεργο μου φαινεται να μην εχει φρενα μηχανικα..πολυ περιεργο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

περιεργο μου φαινεται να μην εχει φρενα μηχανικα..πολυ περιεργο.

 

Μα έπιασαν τα φρένα, αλλιώς ίσως να μη ζούσαν. Απλά ήταν ακαριαίο το σταμάτημα, λόγω αυτού που σου είπα παραπάνω. Αν τώρα εννοείς γιατί δε πρόλαβαν να πατήσουν το μηχανικό φρένο που είναι μπροστά κάτω, δε ξέρω. Επειδή έτυχε να γνωρίζω τη μια άτυχη κοπέλα που ήταν μέσα, μου είπε πως ήταν εντελώς ξαφνικό και όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Ίσως γι αυτό και στις δύο περιπτώσεις, που συνέβησαν με διαφορά ενός μήνα, αυτοί που ήταν μέσα τραυματίστηκαν. Στην δεύτερη περίπτωση ήταν πιο τυχεροί γιατί βρισκόντουσαν ή στον πρώτο ή στο ισόγειο. Ειδικά οι διαχειριστές το νου σας, γιατί η ευθύνη είναι άμεση.

 

http://flashnews.gr/post/305260/treis-traymaties-se-ptwsh-asanser-sta-xania

 

http://flashnews.gr/post/309123/nea-ptwsh-asanser-sta-xania-traymatisthke-giatros-kai-diaswsths-toy-ekab

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

μηχανικο φρενο να πατηθει μεσα απο το κουβουκλιο του ασανσερ δεν υπαρχει.Τα φρενα ασφαλειας ειναι μηχανικα,ενεργοποιουνται με την ταχυτητα περιστροφης (φυγοκεντρο) ή κυλισης απο ελευθερη πτωση.Τα αρθρα(τα περισσοτερα) περιεχουν πολλες ασαφειες οποτε ας περιμενουμε το πορισμα.

Οντως οπως αναφερεις ,θελει μεγαλη προσοχη,εγω καθε φορα ρωταω αν στην συντηρηση εκανε ελεγχους απεγκλωβισμου κλπ ελεγχους σε ασφαλιστικα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το ΦΕΚ του 2604 Β 2008 ευθυνη εχουν και οι ιδιοκτητες σε περιπτωση λειτουργιας μη πιστοποιημενου ανελκυστηρα και ισως και ο συντηρητης.
Link to comment
Share on other sites

Βρε τα άρθρα περιέχουν ασάφειες συμφωνώ.. Επειδή όμως γνώριζα ξαναλέω, την μια κοπέλα που ήταν μέσα, μου είπε πως μπαίνοντας στο ασανσερ, ήταν οι 3 κοπέλες και μια άλλη κυρία με το παιδάκι της.. Η γυναίκα με το παιδάκι κατεβαίνουν στον 3ο. Οι υπόλοιπες κοπέλες πήγαιναν στον 4ο.. Όταν φτάνουν στον 4ο, το ασανσέρ σταματάει 40 πόντους πριν το κανονικό σημείο.. Και δε προλαβαίνουν καλά καλά, να καταλάβουν τι έχει συμβεί και ο θάλαμος βρίσκεται στο κενό και μετά το "μπαμ".. Μια γρήγορη πραγματογνωμοσύνη έδειξε ότι έσπασε το "μαρκούτσι". Έκοψε σαν αγγούρι λόγω παλαιότητας και έχασε τα υγρά.

 

Απλά τονίζω και πάλι, όσοι λαμβάνετε μέρος σε συνελεύσεις, ή είστε διαχειριστές δώστε μεγάλη προσοχή και αν ο ανελκυστήρας δεν πληρεί τις απαιτούμενες προδιαγραφές συντήρησης, να σφραγίζεται. Το λέω αυτό διότι ο υπεύθυνος συντήρησης του εν λόγω ασανσερ, εμφάνισε ένα χαρτί όπου ισχυρίζεται πως είχε γνωστοποιήσει τα προβλήματα εγγράφως στον διαχειριστή και εκείνος έμεινε άπραγος. Όποια και να είναι η αλήθεια, επειδή είναι δύσκολο να διασαφηνιστεί, το βέβαιο είναι πως θα τραβιούνται για αρκετό καιρό στα δικαστήρια και θα ρίχνει ο ένας την ευθύνη στον άλλο.

 

Σημ: και το δεύτερο ασανσέρ που έπεσε ανήκε στον ίδιο συντηρητή και... εκεί ισχυρίστηκε ότι ο ένας επιβαίνοντας ήταν... υπέρβαρος... Tragic

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εδω στο πατριδα,αφου γινει το ατυχημα ψαχνουν να βρουν τι και πως...

ας ριξουν και μια ματια αφου έκαναν κανονικα συντηρηση εχει και ασφαλιστικη καλυψη .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Σας

 

πιθανοτατα να εχει συζητηθει η περιπτωση αυτονομησης θερμανσης με αποφαση της ΓΣ κατα πλειοψηφια Ο λογος ηταν μη πληρωμη κοινοχρηστων κατα τα δυο τελευταια χρονια απο δυο ιδιοκτητες που δεν συμμετειχαν-εννοειται - στη ΓΣ που αποφασισε να διακοπει η κεντρικη θερμανση και το φωταεριο και να εγκατασταθει αυτονομη Απο του χρονου δηλαδη δεν θα υπαρχει κεντρικη θερμανση Παραλληλα αποφασιστηκε η μη καταβολη κοινοχρηστων θερμανσης αφου θα γινει διακοπη κεντρικης θερμανσης Για την αποφαση αυτονομησης πιστευω δεν υπαρχει προβλημα ενω εχω αμφιβολιες για τη νομιμοτητα της αποφασης σχετικα με τη μη καταβολη πλεον κοινοχρηστων θερμανσης απο το οσους αυτονομηθουν Επισης το κοστος για την νεα εγκατασταση ανα διαμερισμα ειναι 3000 ευρω, πολλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο αποφάσεις φρονώ ότι πάσχουν με την εξής έννοια :

 

Εφ' όσον στον κανονισμό της πολυκατοικίας προβλέπεται κεντρική θέρμανση, αυτή θα πρέπει να λειτουργεί όπως ορίζεται..η πλειοψηφικότητα έχει να κάνει με την αλλαγή καυσίμου θέρμανσης από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο αλλά βεβαίως και με μεμονωμένους ιδιοκτήτες που θέλουν να προβούν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής (παρ.5 άρθ. 2 ΠΔ 420/1987). Παραμένει, όμως το ερώτημα, τι γίνεται σχετικώς με την καταβολή παγίων εξόδων της κεντρικής θέρμανσης από όλους τους συνιδιοκτήτες αφού κάποιοι θέλουν να παραμείνουν σε αυτήν (βλέπε και άποψή μου παλιότερον http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5162470#post5162470)

 

Αναφορικά με την άφεση χρέους προς τους οφειλέτες, τα χρηματικά αυτά ποσά ΔΕΝ είναι κανενός για να χαρισθούν, αλλά αποτελούν μέρος του ταμειακού διαθεσίμου της πολυκατοικίας, εκτός αν υπάρξει ομόφωνος απόφασις της Γ.Σ., η οποία όμως ΔΕΝ δεσμεύει μελλοντικώς νέους συνιδιοκτήτες...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Οι τέντες (σκιστηκαν κάποιες ραφές από τον αέρα αν και κλειστές σχεδόν) είναι ευθύνη ενοικιαστή ή ιδιοκτήτη;

 

Η γυναίκα μου είπε θα τα πληρώσει όλα εκείνη, απλά νοιώθω άσχημα μην φταίω που δε τις είχα κλείσει εντελώς

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το προσδοκιμο ζωής της τέντας ξεπερνά κατά πολύ τα δέκα έτη, θεωρώ ότι είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να τις επισκευάσει (και υπό τον όρο, βεβαίως ότι δεν έγινε κακή χρήση τους από τον μισθωτή..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...