Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φανταζομαι οτι πρεπει να εχουν συμμετοχη αφου και ρευμα καινε και τον κοινοχρηστο ρυπαινουν.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εάν η θέση σταθμεύσεως αποτελεί ανεξάρτητο οριζόντιο ιδιοκτησία, τότε μπορεί να αποτελέσει και ιδιαίτερο αντικέιμενο δικαιοπραξίας (π.χ. μίσθωση, πώληση κ.λ.π.)..εάν αποτελεί παρακολούθημα διαμερίσματος, όχι..
Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει 2 κολωνάκια σχήματος Π στο πεζοδρόμιο για να μην σταθμεύουν αυτοκίνητα πάνω με (γραπτή) άδεια και προδιαγραφές του δήμου. Οπως ήταν φυσικό κάποιοι δεν χαρήκαν και πολύ. Τι νόμιμο μπορώ να κάνω αν δω ότι τα βγάζουν ή τα βρω να τα έχουν βγάλει; Καλώ αστυνομία επί τόπου;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει 2 κολωνάκια σχήματος Π στο πεζοδρόμιο για να μην σταθμεύουν αυτοκίνητα πάνω με (γραπτή) άδεια και προδιαγραφές του δήμου. Οπως ήταν φυσικό κάποιοι δεν χαρήκαν και πολύ. Τι νόμιμο μπορώ να κάνω αν δω ότι τα βγάζουν ή τα βρω να τα έχουν βγάλει; Καλώ αστυνομία επί τόπου;

 

εσυ με το ετσι θελω τα εβαλες? εχεις καποια αδεια? ρωτησες καποιον? αν δεν εκανες τπτ απο αυτα τοτε ειναι παρανομα και μπορει ο καθενας να τα βγαλει.

Δε νομιζω οτι μπορεις να παρεις αδεια αμα δεν ειναι δικο σου το πεζοδρομιο να βαλεις τετοια.

Αν παρκαρουν πανω απλα καλεις τροχαια και ριχνει κληση. Να ξερεις ομως οτι θα γραψουν ολους που ειναι στον ιδιο δρομο ετσι παρκαρισμενοι, γινοταν αυτο παλια στην γειτονια μου.

Αν βγαλουν τα κολονακια που παρανομα εβαλες τι να κανει η αστυνομια? αν παρκαρουν πανω στο πεζοδρομιο απλα θα γραψει μια κληση παρανομου παρκαρισματος.

Link to comment
Share on other sites

εσυ με το ετσι θελω τα εβαλες? εχεις καποια αδεια? ρωτησες καποιον? αν δεν εκανες τπτ απο αυτα τοτε ειναι παρανομα και μπορει ο καθενας να τα βγαλει.

Δε νομιζω οτι μπορεις να παρεις αδεια αμα δεν ειναι δικο σου το πεζοδρομιο να βαλεις τετοια.

Αν παρκαρουν πανω απλα καλεις τροχαια και ριχνει κληση. Να ξερεις ομως οτι θα γραψουν ολους που ειναι στον ιδιο δρομο ετσι παρκαρισμενοι, γινοταν αυτο παλια στην γειτονια μου.

Αν βγαλουν τα κολονακια που παρανομα εβαλες τι να κανει η αστυνομια? αν παρκαρουν πανω στο πεζοδρομιο απλα θα γραψει μια κληση παρανομου παρκαρισματος.

 

Διάβασες τι έγραψα;

 

Εχω βάλει 2 κολωνάκια σχήματος Π στο πεζοδρόμιο για να μην σταθμεύουν αυτοκίνητα πάνω με (γραπτή) άδεια και προδιαγραφές του δήμου

 

Εκανα αίτηση στον δήμο γιατί τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα δυσκολεύουν την είσοδο-έξοδο του γκαράζ μου. Ηρθε, έκανε αυτοψία και μου χορήγησε άδεια. Ποιον να ρωτήσω; Πεζοδρόμιο είναι, στον δήμο ανήκει, αυτόν θα ρωτήσω.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

ναι διαβασα αλλα δεν καταλαβα σορρυ....

αν σε κλεινουν ή παρκαρουν πανω στο πεζοδρομιο ειναι παραβαση του ΚΟΚ αρα θεμα της τροχαιας.

Αν καλεσεις ομως για να γραψουν εναν και υπαρχουν και αλλοι στον δρομο θα τους γραψουν ΟΛΟΥΣ!

οπως ειπα αυτο γινεται συνεχεια και το εχω δει πολλες φορες.

Οταν ρωτηθηκαν ειπαν οτι δεν κανουν διακρισεις, αν ερθουν δεν μπορουν να γραψουν μονο εναν ενω οι παρανομοι πχ ειναι 5.

Αν καμια φορα καλεσεις απλα να το εχεις υποψην σου.

 

για τα κολονακια ξερω πολλους που βαζουν και κανεις δεν εχει παρει καμια αδεια απλα ετσι ηθελε.

εδω στον δρομο μου το εχουν κανει και τους τα πετανε και δεν γινεται κατι.

επισης βαζουν ακομα και για να πιανουν θεση παρκαρισματος στον δρομο!!!! αν ειναι δυνατον.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Πάλι όμως αοριστολογίες μου λες και ο ένας κ ο άλλος.

Η ερώτηση μου ήταν σαφής: έχω αδεία γραπτή από τον δήμο, τα τοποθέτησα νόμιμα και θέλω να ξέρω τι νομικές ενέργειές μπορώ να κάνω αν δω κάποιον να τα βγάζει ή τα έχει ήδη βγάλει. Ξαναλέω για να μην λέμε αόριστα πράγματα, έχω αδεία ΓΡΑΠΤΗ από τον δήμο να τα τοποθετήσω (είχε προηγηθεί αίτηση μου).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

επειδη εδω μεσα δεν ειμαστε ουτε το κρατος, ουτε και η αστυνομια πας και ρωτας απλα....

εγω εγραψα τι γινεται απο την εμπειρια μου και στην γειτονια μου και τι εχω δει με τα ματια μου και εχω ρωτησει αστυνομικο που εδινε κλησεις.

Επισης σε αλλη περιπτωση σε μαγαζι στο πεζοδρομιο ειχαν παρκαρει μεσα, ειχε ποιο μεγαλο εκει και φωναξε αστυνομια αυτος και του ειπαν που ειναι η αδεια σου, δεν ειχε, δεν εγραψαν καν το αμαξι.

Οταν θα εχεις φωναξε μας ειπαν. Μπροστα ημουνα....

Το σιγουρο ειναι οτι αμα στα βγαλουν θα παρκαρουν λογικα, αρα φωναζεις τροχαια ριχνει κληση και αναφερεις και τα κολονακια και δειχνεις την αδεια.

Στον ΚΟΚ παντως δεν αναφερει κατι για τετοια πραγματα, μονο για παρανομο παρκαρισμα υπαρχει προστιμο.

Ο δημος τι να κανει στον αλλον? να τον κανει ντα?

ο δημος δινει αδειες σε διαφορα πραγματα και δεν γινεται κατι μετα.

Δεν ξερω κατι παραπανω να βοηθησω, οπως ειπα ρωτα στην τροχαια.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υποβάλλεις μήνυση για φθορά ξένης ιδιοκτησίας και για αυτοδικία, καλώντας την αστυνομία και αιτούμενος αυτόφωρο διαδικασία εφ' όσον γνωρίζεις τον δράστη...

 

Η άποψή μου βεβαίως, είναι ότι τα κολωνάκια επί του πεζοδρομίου είναι παράνομα ασχέτως εάν έχεις άδεια από τον Δήμο..αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία..

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά μπορεί να το νοικιάζεις σε εμένα και εγώ να παίρνω λεφτά από τον άλλον, στυλ υπερνοικιαση νομίζω

 

Επίσης πρέπει να αναφέρεται στο συμβόλαιο ποιος μένει νομίζω

 

 

Εφοσον εχω δηλώσει συμβίωση στην αστυνομία? Το να παιρνω εγγραφεί συμφωνια σπιτονοικοκύρη δλδ ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υποβάλλεις μήνυση για φθορά ξένης ιδιοκτησίας και για αυτοδικία, καλώντας την αστυνομία και αιτούμενος αυτόφωρο διαδικασία εφ' όσον γνωρίζεις τον δράστη...

 

Η άποψή μου βεβαίως, είναι ότι τα κολωνάκια επί του πεζοδρομίου είναι παράνομα ασχέτως εάν έχεις άδεια από τον Δήμο..αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία..

 

Κάποια τέτοια άποψη ήθελα. Ευθέως.

 

Είναι ο μόνος τρόπος να σταματήσει κάποιος τους ασυνείδητους από το να παρκάρουν πάνω στα πεζοδρόμια. Δεν υπάρχει πραγματικά άλλος τρόπος. Εχω δοκιμάσει τα πάντα, όλες τις προσεγγίσεις αλλά δεν παίρνει κανείς χαμπάρι. Το ωραίο είναι ότι η μία που φώναζε ήθελε να την ρωτήσω και να πάρω την αδεία της για το πεζοδρόμιο (που δεν της ανήκει) αλλά η ιδία παρκάρει το σκούτερ της σε κοινόχρηστο χώρο χωρίς να ρωτήσει κανέναν.

Πάντως ο δήμος για να δίνει άδειες κάπου θα στηρίζεται. Στο χαρτί που μου έστειλε μιλάει για συγκεκριμένο ύψος, πλάτος, χρώμα, αποστάσεις κλπ. Δεν τον συμφέρει να δίνει παράνομες άδειες. Κάπου θα στηρίζεται.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Οι Δήμοι και οι αποφάσεις τους, αποτελούν σφηκοφωλιά παρανομιών και ''κακοδιαχείρισης'', αλλά και αυτό είναι μια άλλη ιστορία...ποιος π.χ. τηρεί το όριο πλάτους 1.2 μ. στο πεζοδρόμιο, όταν συνυπάρχουν κολώνες από φανάρια, πινακίδες, παρτέρια και όλα τα καλούδια..ποιος Δήμος συμμορφώνεται με τον Κ.Ο.Κ. όταν βάζουν κολωνάκια ακόμη και πάνω στο οδόστρωμα...τέλος πάντων..
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΚ Άρθρo 48 (κοιτα παρ. 2)

 

Kατάληψη τμήματoς oδoύ και πεζόδρoμoυ

*

1. H πρoσωρινή ή διαρκής κατάληψη τμήματoς τoυ oδoστρώματoς με εγκαταστάσεις ή εμπόδια απαγoρεύεται, ιδιαίτερα αν με αυτά παρεμπoδίζεται

η κυκλoφoρία, η επιτρεπόμενη στάση ή στάθμευση oχημάτων ή περιoρίζεται η oρατότητα αυτών πoυ χρησιμoπoιoύν τις oδoύς.

2. Kατ' εξαίρεση της διάταξης της πρoηγoύμενης παραγράφoυ, μπoρεί να επιτραπεί σε έκτακτες περιπτώσεις ή ζώνες μικρής κυκλοφορίας εντός κατοικημένων περιοχών, αν υπάρχει αρκετός χώρoς γι' αυτό, η κατάληψη τμήματoς oδoύ με πρoσωρινές εγκαταστάσεις ή εμπόδια ύστερα από άδεια

των Δημoτικών ή Koινoτικών Aρχών μετά γνώμη των αρμόδιων Aστυνoμικών Aρχών.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

''...σε έκτακτες περιπτώσεις ή ζώνες μικρής κυκλοφορίας εντός κατοικημένων περιοχών, αν υπάρχει αρκετός χώρoς γι' αυτό, η κατάληψη τμήματoς oδoύ με πρoσωρινές εγκαταστάσεις ή εμπόδια ύστερα από άδεια...''

 

Προσοχή στα ''ψιλά'' γράμματα..όπου ως είθισται κατά κακή εφαρμογη των νόμων αποτελούν εν Ελλάδι την κατάχρηση όλων των εξουσιών..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρείται έκτακτη περίπτωση: 1) η αδυναμία πρόσβασης πεζών σε αυτό; Δηλαδή εγώ προχωράω ή βρίσκομαι στο δρόμο με ένα παιδί 4 ετών κ ακούω αυτοκίνητο. Δεν πρέπει να μπορώ να πάω στο πεζοδρόμιο για αποφυγή ατυχήματος; 2) το παρκαρισμένο αυτοκίνητο μου δυσκολεύει την έξοδο (λόγω χώρου) και την ορατότητα (λόγω όγκου) από τον χώρο στάθμευσης. Πρέπει ή όχι να μπορώ να βγαίνω με ασφάλεια;

Γιατί δεν είναι έκτακτες κ σοβαρές περιπτώσεις αυτές; Μιλάμε για ζωές ανθρώπινες.

 

Τέλος με ενδιαφέρει να είμαι καλυμμένος κ νομικά με το χαρτί αυτό. Του δήμου εννοώ. Είμαι;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

θεωρειται οτι:

δεν παρκαρουν αυτοκινητα πανω και ΑΝ δεν ειχες βάλει τα κολωνάκια θα ηταν αδειο.

κατα περιπτωση μπορει και τα κολωνακια να ενοχλουν τους πεζους πογ θελουν να περασουν απεναντι .

οτιδηποτε και να κανεις στην ελλαδα εισαι κατα 50% νόμιμος και 50% παρανομος.

 

υ.γ πλεον ουτε για παρκαρισμα στο πεζοδρομιο δεν γραφουν αν δεν υπαρχει καταγγελων παρων.εκει φτάσαμε

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Είμαι διαχ/στής σε μία πολυκατοικία,και όπως φαίνεται το ασανσέρ,μετά από αρκετές προειδοποιήσεις,τάφτυσε.Αρα,πρέπει να επισκευαστεί.Ο επί πολλά χρόνια συντηρητής που το παρακολουθεί,μου έδωσε μία προσφορά,για αλλαγή πίνακα και όλων των σχετικών,διακόπτες ρελέδες κλπ,που είναι 3200€,δέχεται δε να πληρώσουμε σε 10 δόσεις.

Το θέμα λοιπόν,είναι τι πρέπει να κάνω για να μη μπλέξω,γιατί δεν τόχουν σε πολύ να μου πουν ότι πάω να τους κλέψω.Από την άλλη μεριά όμως,πως θα είμαι σίγουρος ότι θα πληρώσουν τα λεφτά για την επισκευή,όταν δεν πληρώνουν πολλοί απ' αυτούς ούτε τα κοινόχρηστα;

Τι λέτε εσείς;

Το κακό είναι ότι μένω ψηλά,άρα το θέμα με καίει.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα χρήματα καλο ειναι να μαζεψετε τρεις γραπτες προσφορες να κανετε μια συνελευση και να αποφασιστει ποιον θα επιλεξετε.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε μου απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι συμφωνα με την βλαχοελληνικη νοοτροπια αυτοι που ειναι στα χαμηλα διαμερισματα θα αδιαφορησουν αφου πιστευουν οτι το προβλημα το εχεις εσυ που εισαι ψηλα... Το ασανσερ σας αν καταλαβα καλα ειναι παλιο. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να εχει παρει πιστοποιηση για την οποια εισαι υπευθηνος εσυ ως διαχειριστης αλλα και ολοι οι ιδιοκτητες. Το 90% των παλαιων ανελκυστηρων πιστοποιηση δεν εχουν (ειναι παρανομοι) και υποθετω δεν θα εχετε ουτε εσεις. Κανεις λοιπον μια συνελευση (με ολους τους τυπους για να μην λενε οτι δεν γνωριζαν) και τους παραδιδεις προσφορες ανακαινισης ανελκυστηρα. Με την πλειοψηφεια θα δωσετε στο τεχνικο γραφειο το εργο και στην συνεχεια θα κατανεμηθουν τα εξοδα στα κοινοχρηστα και σε οποιον δεν πληρωσει στελνεις εξωδικο και μετα γινεται η εισπραξη των χρηματων με διαταγη πληρωμης. Αν ολοι ειναι εναντιον σου (το πιθανοτερο) ή "αδιαφορουν" και σου αρχισουν τα κολπα τους, τοτε εμφανιζεις το ΦΕΚ 2604Β 2008 το οποιο λεει οτι ο ανελκυστηρας χωρις βεβαιωση πιστοποιησης απο τον αρμοδιο φορεα λειτουργει παρανομα. Στο αρθρο 8 1.α αναφερει οτι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ιδιοκτητη ή διαχειριστη ειναι να μεριμνα για την περιοδικη επιθεωρηση του ανελκυστηρα, την αρχικη πιστοποιηση του απο αναγνωρισμενο φορεα ελεγχου κτλ. Στο αρθρο 13.1 αναφερει τις κυρωσεις για οποιονδηποτε ΠΑΡΑΚΩΛΥΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ κτλ οπου το προστιμο που επιβαλλεται απο τον αρμοδιο Νομαρχη φτανει ακομα και τις 50.000 ευρω... Τους λες λοιπον οτι εσυ με την ασφαλεια σου δεν παιζεις και σε περιπτωση που σου πουλησουν τρελα τους λες οτι θα κανεις εσυ ο ιδιος καταγγελια στον Δημο ή στην Νομαρχια οπου θα επιβληθει προστιμο σε ολους εκτος απο εσενα αφου μπορεις να αποδειξεις οτι εσυ εισαι αυτος που ζηταει να γινει η αναβαθμιση του ανελκυστηρα και αυτοι παρακωλυουν / μπλοκαρουν την διαδικασια. Λογικα θα δεχτουν γιατι θα σκεφτουν οτι ετσι και προστιμο θα πληρωσουν αλλα και στα εξοδα του ασανσερ τελικα θα αναγκαστουν να συμμετασχουν. Αν το προβλημα σου ειναι μονο οτι δεν θελεις να σε κατηγορησουν οτι "μασας" εισαι τυχερος και το λυνεις ευκολα με το να παρουσιασεις 5 προσφορες ή ακομα καλυτερα να παραιτηθεις και να αναλαβει γραφειο διαχειρισης (οπου ολοι θα το πληρωνουν...) ή καποιος αλλος. Το προβλημα σου πιστευω ομως πως ειναι οτι δεν θελουν να πληρωσουν αφου οπως λες εχετε ηδη κακοπληρωτες και κακο ιστορικο με τα κοινοχρηστα. Σε σχεση με την νομοθεσια και τα ασανσερ επειδη ειχα αντιμετωπισει προσφατα αναλογο προβλημα σε ενημερωνω οτι οι κρατικοι μηχανισμοι ειναι ενα μπαχαλο και υπολειτουργουν. Οι Δημοι δεν εχουν στελεχωθει οπως θα επρεπε και σε περιπτωση καταγγελιας θα σας ερθει αρχικα μια ειδοποιηση και στην συνεχεια θα δωθει εντολη στην ΔΕΗ να κοψει το ρευμα του ασανσερ που σημαινει οτι αν το τραβηξεις θα μεινεις χωρις ασανσερ μεχρι να το φτιαξεις και παρεις την πιστοποιηση. Το υψος που θα εχει το προστιμο (μεχρι 50000 ευρω) θα καθοριστει απο το ποσο επικινδυνος θα κριθει ο ανελκυστηρας. Γνωμη μου ειναι οτι πριν κανεις την οποιαδηποτε καταγγελια να εχεις παραδωσει την διαχειριση για να μην εχεις τις οποιες ευθυνες απορρεουν απο αυτη. Αν λοιπον φτασεις στο σημειο να φοβασαι να μπεις στο ασανσερ και οι αλλοι το παιζουν αδιαφοροι το τραβας με την καταγγελια και στην συνεχεια βαζεις εσυ τα χρηματα για να φτιαχτει το ασανσερ και μετα τα παιρνεις πισω απο τα κοινοχρηστα. Η ιστορια ολη ειναι να τους δωσεις να καταλαβουν οτι το προβλημα δεν το εχεις εσυ επειδη εισαι ψηλα, αλλα αυτοι οι οποιοι θα φανε το προστιμο, θα μεινουν ισως χωρις ασανσερ (πιστεψε με ακομα και αυτος που ειναι στον πρωτο οροφο τον καιει) και στο τελος θα πληρωσουν εστω και με διαταγη πληρωμης οπου θα προστεθουν στο ποσο τα εξοδα της διαδικασιας και οπου το συνολικο ποσο που χρωστανε νομιζω θα διπλασιαστει. Την νομοθεσια των ανελκυστηρων θα την βρεις αν ψαξεις στο ιντερνετ και σε σελιδες ετερειων ανελκυστηρων

Καλα ξεμπερδεματα.

ΥΓ Για πληροφοριες και διευκρινισεις να καλεσεις στο 2132101144 στην Νομαρχια Αθηνων

ΥΓ2 Αν αποφασισεις να ανοιξεις τετοιες ιστοριες να εισαι προετοιμασμενος να δεχτεις "αντιποινα" του τυπου να βρεις γρατζουνισμενο το αμαξι σου ή να σου κανουν καταγγελια στην πολεοδομια πχ για το κλιματιστικο σου κτλ. Αναλογα με το τι ανθρωπους εχεις να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Και βέβαια,βασικά εμένα με ενδιαφέρει να μη νομίζουν ότι θέλω να τους κλέψω,γιατί δεν ξέρω τι θα έκανα αν μου έλεγε κάποιος κάτι επ' αυτού.Και το πως θα βρεθούν τα λεφτά είναι πολύ σοβαρό θέμα,γιατί υπάρχουν κάποιοι που δεν πληρώνουν ποτέ ούτε τα κοινόχρηστα.Ο ένας πχ, δεν μπορεί, γιατί είναι πεθαμένος εδώ και 7 χρόνια,και οι κληρονόμοι του βρίσκονται στην Αυστραλία χωρίς να γνωρίζω ακριβώς όνομα και δ/νση.

Και μία ερώτηση.Εχω έναν συντηρητή επί δεκαετίες,από τον οποίον είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν θα ήθελα να τον αλλάξω.Αν με τις προσφορές που θα πάρω,τύχει και είναι χαμηλότερο το τίμημα κάποιου άλλου για την επισκευή,θα μπορώ να κρατήσω τον ήδη υπάρχοντα, για τη συντήρηση;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

οποιον θες κρατας,αφου βεβαια παρεις (την αχρηστη) πιστοποιηση απο αυτον που το επισκευασε/ανακαινισε.παντως αν του εχεις εμπιστοσυνη βρειτε τα τοτε 2κατω 5 πανω ,πιστεύω δεν αξιζει .
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τον συντηρητη σου αν θελεις τον κρατας. Το κοστος της πιστοποιησης του ανελκυστηρα ειναι νομιζω 100 - 150 ευρω. Αν δεχτουν οι υπολοιποι να πληρωσουν την ανακαινιση του ανελκυστηρα και ο συντηρητης σου ερχεται καθε μηνα το κοστος της πιστοποιησης μπορεις να το αποφυγεις. Εγω σου το προτεινα ως μοχλο πιεσης απεναντι στην "αδιαφορια" των υπολοιπων. Να ξερεις ομως οτι σε περιπτωση που μεινει καποιος μεσα στον ανελκυστηρα για τον οποιονδηποτε λογο ή συμβει καποιο ατυχημα και αποφασισει να το τραβηξει τοτε ο πρωτος που θα τρεχει θα ειναι ο διαχειριστης δηλ εσυ. Φυσικα ολοι οι υπολοιποι θα ισχυριστουν οτι δεν τους ειχες ενημερωσει σχετικα με το πιστοποιητικο οπως ειχες την υποχρεωση και θα προσπαθησουν οχι μονο να αποποιηθουν τις ευθυνες που τους αναλογουν ως ιδιοκτητες αλλα να μεταφερουν ολο το βαρος σε εσενα για να βγουν καθαροι.

Λες οτι ο ενας ιδιοκτητης αγνοειται και υπαρχουν και αλλοι που επισης δεν πληρωνουν. Αποψη μου ειναι να φτιαξεις πρωτα το ασανσερ και μετα να παραδωσεις την διαχειριση σε γραφειο ή σε καποιον που θα θελει και θα μπορει να βαλει ταξη (δυσκολο...). Ακομα καλυτερα κανε μια συνελευση οπου θα προτεινεις γραπτα να αναβαθμιστει ο ανελκυστηρας οπως προβλεπεται απο τον νομο και το σχετικο ΦΕΚ (με την πιστοποιηση) και να παρεις τις υπογραφες τους. Με το σκεπτικο οτι εσυ εχεις αναγκη το ασανσερ αρα προβλημα σου, τοτε με το ιδιο σκεπτικο θα σταματησουν ολοι οποτε θελουν να πληρωνουν ΔΕΗ και την συντηρηση του ανελκυστηρα και θα σε εκβιαζουν ουσιαστικα με αυτο να πληρωνεις εσυ τα κοινοχρηστα ολης της οικοδομης. Δεν γνωριζω τις σχεσεις που εχετε μεταξυ σας αλλα οι καιροι ειναι περιεργοι και καλο ειναι να εισαι καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Τον συντηρητη σου αν θελεις τον κρατας. Το κοστος της πιστοποιησης του ανελκυστηρα ειναι νομιζω 100 - 150 ευρω. Αν δεχτουν οι υπολοιποι να πληρωσουν την ανακαινιση του ανελκυστηρα και ο συντηρητης σου ερχεται καθε μηνα το κοστος της πιστοποιησης μπορεις να το αποφυγεις. Εγω σου το προτεινα ως μοχλο πιεσης απεναντι στην "αδιαφορια" των υπολοιπων. Να ξερεις ομως οτι σε περιπτωση που μεινει καποιος μεσα στον ανελκυστηρα για τον οποιονδηποτε λογο ή συμβει καποιο ατυχημα και αποφασισει να το τραβηξει τοτε ο πρωτος που θα τρεχει θα ειναι ο διαχειριστης δηλ εσυ. Φυσικα ολοι οι υπολοιποι θα ισχυριστουν οτι δεν τους ειχες ενημερωσει σχετικα με το πιστοποιητικο οπως ειχες την υποχρεωση και θα προσπαθησουν οχι μονο να αποποιηθουν τις ευθυνες που τους αναλογουν ως ιδιοκτητες αλλα να μεταφερουν ολο το βαρος σε εσενα για να βγουν καθαροι.

Λες οτι ο ενας ιδιοκτητης αγνοειται και υπαρχουν και αλλοι που επισης δεν πληρωνουν. Αποψη μου ειναι να φτιαξεις πρωτα το ασανσερ και μετα να παραδωσεις την διαχειριση σε γραφειο ή σε καποιον που θα θελει και θα μπορει να βαλει ταξη (δυσκολο...). Ακομα καλυτερα κανε μια συνελευση οπου θα προτεινεις γραπτα να αναβαθμιστει ο ανελκυστηρας οπως προβλεπεται απο τον νομο και το σχετικο ΦΕΚ (με την πιστοποιηση) και να παρεις τις υπογραφες τους. Με το σκεπτικο οτι εσυ εχεις αναγκη το ασανσερ αρα προβλημα σου, τοτε με το ιδιο σκεπτικο θα σταματησουν ολοι οποτε θελουν να πληρωνουν ΔΕΗ και την συντηρηση του ανελκυστηρα και θα σε εκβιαζουν ουσιαστικα με αυτο να πληρωνεις εσυ τα κοινοχρηστα ολης της οικοδομης. Δεν γνωριζω τις σχεσεις που εχετε μεταξυ σας αλλα οι καιροι ειναι περιεργοι και καλο ειναι να εισαι καλυμμενος.

Ξέρεις πως την έχω πατήσει;Κάποτε,νοικιάζαμε το υπόγειο στο οποίο έμενε κάποτε ο μακαρίτης ο θυρωρός,και έτσι είχε μαζευτεί ένα κεφάλαιο,μικρο βέβαια,αλλά ικανό να τσοντάρει τις ελλείψεις του προυπολογισμού της πολυκατοικίας.Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα,θα μπορούσα να δώσω το (τελευταίο) τριχιλιαρο που έχει απομείνει,για την αλλαγή των ηλεκτρικών του ανελκυστήρα,αλλά τώρα,αν το κάνω,δεν θα έχω μετά λεφτά για τα κοινόχρηστα.

Και κάτι άλλο.Τώρα,μου άλλαξαν το πηνίο του μαγνήτη που υπάρχει στην οροφή του θαλαμίσκου,και το μαλλί πήγε 160€.Αυτά να τα βάλω κανονικά να τα πληρώσουν οι κατοικούντες,ή οι ιδιοκτήτες,είτε κατοικούν εδώ, είτε όχι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον είναι φυσιολογικη φθορα λογω χρησης τοτε το κοστος μεταφέρεται σε αυτους που μενουν,ενοικιαστες κλπ.

κοιτα το καταστατικό τι αναφερει σχετικα με κλειστα διαμερισματα αν εχουν απαλλαγη απο δεη ,συντηρησεις κλπ

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...