Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

vasilimertzani Δεν εχω προβλημα με την παρατηρηση σου, αντιθετα σε ευχαριστω για την συμμετοχη σου και την απαντηση σου. Ειμαι πιεσμενος με ολα αυτα οποτε συγγνωμη αν ειμαι αποτομος.

Εχω απαιτησει τις αποδειξεις των κοινοχρηστων δαπανων και αυτος απανταει "να μου κανεις μηνυση"... Ενω ηδη του εστειλα το σχετικο εξωδικο αυτος συνεχιζει να αδρανει με προθεση να μεινει απληρωτος ο συντηρητης του ασανσερ και να διακοπει η λειτουργια του.

Στον κανονισμο αναφερει οτι "η υπηρεσια του διαχειριστου ειναι υποχρεωτικη δια παντας τους συνιδιοκτητας" οπως και " η ΓΣ του Δεκεμβριου εκαστου ετους εκλεγει ενα των συνιδιοκτητων, ως διαχειριστην της πολυκατοικιας,ως διαχειριστου δυναμενου να εκλεγη και μη ιδιοκτητου". Σε συναντηση που ειχα με τον δικηγορο μου μου ειπε να καλεσω Εκτακτη ΓΣ οπου θα επιβαλλω γραφειο διαχειρισης με τον τροπο που περιγραφει ο πιο πανω ο greece_ gus.

Η επικοινωνια με τον διαχειριστη του πρωτου οροφου και τον συνιδιοκτητη του δευτερου εχει ληξει αφου οπως σου ειπα ηδη με εκβιαζουν με την περγκολα και την καμιναδα που εχω στο ρετιρε και τρεχω σε πολιτικους μηχανικους να μου εγγυηθουν οτι ο Ν4178/13 περι τακτοποιησης αυθαιρετων με καλυπτει και δεν θα υποχρεωθω σε γκρεμισματα... Αν βαλεις στην εξισωση οτι ο συντηρητης του ασανσερ ειναι απληρωτος 10 μηνες και θα μου κοπει το ασανσερ (εκει στοχευει ο διαχειριστης) καταλαβαινεις το μεγεθος του προβληματος μου.

 

Jonkyr Αρχικα ειχα καλεσει ΓΣ οπου ζητησα να αναλαβω διαχειριστης αφου η κατασταση ειχε ξεφυγει σε ολα τα επιπεδα και οχι μονο στο θεμα των κοινοχρηστων. Η προταση μου απορριφθηκε αφου οι δυο αυτοι ιδιοκτητες σχηματιζουν πλειοψηφια. Στην συνεχεια απαιτησα απο τον διαχειριστη να πληρωσει ο κακοπληρωτης τα κοινοχρηστα που του αναλογουν και οτι εγω δεχομαι να πληρωνω τα βαρη του μονο υπο την προυποθεση να κινηθουμε εναντιον του οπως οριζει ο νομος για την εισπραξη τους. Η αποψη του διαχειριστη ηταν οτι αν δεν πληρωθουν τα οφειλομενα κοινοχρηστα του αλλου τοτε δεν θα υπαρχουν χρηματα να πληρωθει το ρευμα και ο συντηρητης του ασανσερ κατι το οποιο σημαινει οτι θα κοπει η λειτουργια το ασανσερ. Συμπληρωσε οτι "η μανα σου ειναι στο ρετιρε και εσυ απο κατω στον τριτο. Εγω ειμαι στον πρωτο αρα προβλημα σου..." Μιλαμε για ξεκαθαρο εκβιασμο... Εμεινα ψυχραιμος και τον ρωτησα αν θα εχω και εγω την ιδια αντιμετωπιση σε περιπτωση που πχ πουλησω το σπιτι μου και μεινει αδειο 4-5 μηνες και αυτος μου απαντησε οτι τα δικα μου ειναι πολλα. Ο κακοπληρωτης χρωσταει απο το 2012... Εγω θεωρω οτι ο διαχειριστης δεν εχει τις αποδειξεις που χρειαζομαστε για να μπορεσουμε απαιτησουμε τα χρηματα. Αυτο ισως τον βαλει σε μπελαδες απο την στιγμη που θα μπουμε σε αυτη την διαδικασια και επισης του φανηκε πιο βολικο να μην κανει τιποτα και να τα χρεωθω εγω αφου πονταρε στο οτι δεν θα αντιδρασω.

 

ΥΓ Το διαμερισμα το αγοραζεις. Τους συνιδιοκτητες οχι. Ειναι λαχειο και εγω πετυχα το τζακ ποτ...

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ενας γνωστος μου εβαλε στο οικοπεδο του που στεγαζετε η εργασια του ενα κοντεινερ και διαφορα υλικα και οι γειτονες του ελεγαν να τα βγαλει γιατι χαλαει την "εικονα" της περιοχης και οτι θα καλεσουμε την αστυνομια κλπ.....

Εβαλε ταμπελα στο οικημα του "πωλειται μονο σε Ρομα", καλεσε και μερικους να παρουν καποια πραγματα απο εκει (σον και καλα για να φανει κινηση) και τα προβληματα λυθηκαν με μαγικο τροπο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Greece_gus Αυτήν την στιγμή λοιπόν ισχύει πως κρατάει ακόμα την διαχείριση της οικοδομής και λόγω παραλείψεων του κινδυνεύει η εύρυθμη λειτουργία της με σημαντικότερο πρόβλημα το κλείσιμο του ασανσέρ. Οι ευθύνες του διαχειριστή ως που φτάνουν και ποιες οι κυρώσεις που θα έχει? Το ότι ο διαχειριστής είναι και στρατιωτικός στο επάγγελμα μπορεί να έχει κάποια σημασία?

1)Μπορώ να αξιώσω χρηματική αποζημίωση για τα έξοδα που θα υποβληθώ καθώς και για την ηθική μου βλάβη στο δικαστήριο και αν ναι για τι ποσά μιλάμε? Ισχύει ότι στην περίπτωση που τελικά κοπεί το ασανσέρ αν εγώ καλέσω την αστυνομία ο διαχειριστής περνά αυτόφωρο και διώκεται αυτεπάγγελτα χωρίς εγώ να χρειαστεί να κάνω μήνυση?

2) Ο συντηρητής πριν λίγες μέρες με ενημέρωσε ότι το ασανσέρ είναι παλιό (άνω 30 ετών) και λειτουργεί χωρίς πιστοποίηση από τον αρμόδιο φορέα σε σχέση με τους κανόνες ασφαλείας και άρα είναι εκτός νόμου από το 2012. Ο διαχειριστής τι ευθύνες έχει για αυτό απέναντι μου? Ο συντηρητής έκανε λόγο για κυρώσεις έως και 50.000 ευρώ στον διαχειριστή σύμφωνα με τον νόμο (ΦΕΚ2604Β/08) όπου και θα του επιβάλλει η νομαρχία σε περίπτωση που γίνει έλεγχος. Εγώ βλέπω όμως ότι έχουν βγει και άλλοι νόμοι το 2011, 2013 και 2016 σε σχέση με τα ασανσέρ. Η πληροφορία που μου έδωσε ο συντηρητής ισχύει? Από την στιγμή που ο διαχειριστής είναι εντολοδόχος των ιδιοκτητών κινδυνεύω και εγώ από τις κυρώσεις αυτές σε περίπτωση ελέγχου ή η ευθύνη είναι αποκλειστικά του διαχειριστή και μπορώ να ισχυριστώ ότι δεν μας ενημέρωσε ποτέ ως όφειλε?

3) Η 20ετη παραγραφή ισχύει και στην περίπτωση που ο διαχειριστής ζητήσει στο δικαστήριο να γκρεμίσω την πέργκολα που κατασκεύασε στο ρετιρέ ο πατέρας μου προ 20ετιας?

4) Αν επιβάλλω γραφείο διαχείρισης δικαστικά αυτό ουσιαστικά τι σημαίνει? Για πόσο χρονικό διάστημα θα του ορίσει το δικαστήριο την διαχείριση? Ως διαχειριστής στα χαρτιά θα φαίνομαι εγώ και το γραφείο ως βοηθός μου εφόσον κινήσω εγώ την διαδικασία? Αν ισχύει αυτό θα μπορώ να απαιτήσω να απαλλαγώ από την δαπάνη της αμοιβής? Τα έξοδα αυτής της διαδικασίας όπου με τον δικηγόρο μου θα επιβάλλω διαχείριση θα τα πληρώσω μόνος μου ή θα πρέπει να πληρωθούν και από τους άλλους συνιδιοκτήτες? Αν πχ ο δικηγόρος θέλει 100 ευρώ τα ραντεβού και με την ολοκλήρωση της διαδικασίας έχω χρεωθεί 300ευρω, αυτά θα τα βάλω από την τσέπη μου ή θα πρέπει να θεωρηθούν κοινόχρηστες δαπάνες όπου θα πρέπει να συμμετέχουν όλοι?

Μια καλή εταιρία διαχείρισης ίσως να μην μου λύσει όλα τα περιβλήματά μου. Στις συνελεύσεις όμως θα έχω μάρτυρα και κυρίως ότι λέμε θα βάζουμε και την υπογραφή μας. Επίσης θα παρέχει και νομικές συμβουλές που οπως καταλαβαίνετε μου ειναι πολύτιμες.

Σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά όλους για την συμμετοχή σας και ειδικά εσένα Greece_gus που με τις νομικές σου γνώσεις συμβουλεύεις αρκετό κόσμο από αυτό το forum εδώ και χρόνια. Αν υπάρχουν στο διαδίκτυο κάποια άλλα αντίστοιχα forums, blogs, sites, fb ή οτιδήποτε σχετικό με τα θέματα που συζητάμε θα με βοηθούσε πολύ να τα μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Σε πεζοδρόμιο (όχι πρασιά) οπού έχει τοποθετηθεί τέντα από κατάστημα να υποθέσω ότι είναι παράνομη; Ο δήμος είναι υπεύθυνος για την σύσταση και αφαίρεσή της;

Είναι πολύ στενό το πεζοδρόμιο (πλάτος 1 το πολύ 1,5 μετρό) γι αυτό απέκλεισα την ύπαρξη πρασιάς

 

Ευχαριστώ.

Εάν αφορά παράνομη κατάληψη πεζοδρομίου, τότε σαφώς και είναι υπεύθυνος ο Δήμος...μπορείς να υποβάλλεις καταγγελία στις τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου...το εάν υπάρχει πρασιά ή όχι, αυτό θα στο πει μηχανικός, αφού προσδιορίσει την οικοδομική και ρυμοτομική γραμμή...

 

 

nib047...έχεις μήνυμα...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα!!!! Εχω ενα πρόβλημα και θα ηθελα να μου πείτε τι μπορώ να κανω. Αγόρασα πρόσφατα ενα διαμέρισμα στην Αθήνα και τωρα το ανακαινίζω. Ειμαι στον πρώτο όροφο και η απο πάνω μου έχει βάλει το λούκι της απο το μπαλκόνι της να περνάει μεσα απο το μπαλκόνι μου γιατι εκεί τη βόλευε επειδή είχε αλλάξει διαρρύθμιση στο σπίτι της και ειναι πολυ άσχημο να εχω ενα σωλήνα μες τη μέση του μπαλκονιού μου. Αυτο το έκανε με δίκη της απόφαση πριν αγοραστεί το σπίτι απο εμενα, πριν κάποια χρόνια οταν έμενε μια γιαγιά που δεν την ένοιαζε και το σπίτι ήταν χαλια. Της ζητήσαμε να το αλλάξει είτε με δικό της μάστορα, είτε με δικό μας και δεν συμφώνησε και δεν την ενδιαφέρει. Αυτο όμως δεν ειναι παράνομο; απο τη στιγμή που ειναι πλέον ιδιοκτησία μου, και δεν ήταν εκεί το λούκι με βάση τις αρχικές προδιαγραφές της πολυκατοικίας, δεν εχω δικαίωμα να το απαιτώ; τι μπορώ να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!! Εχω ενα πρόβλημα και θα ηθελα να μου πείτε τι μπορώ να κανω. Αγόρασα πρόσφατα ενα διαμέρισμα στην Αθήνα και τωρα το ανακαινίζω. Ειμαι στον πρώτο όροφο και η απο πάνω μου έχει βάλει το λούκι της απο το μπαλκόνι της να περνάει μεσα απο το μπαλκόνι μου γιατι εκεί τη βόλευε επειδή είχε αλλάξει διαρρύθμιση στο σπίτι της και ειναι πολυ άσχημο να εχω ενα σωλήνα μες τη μέση του μπαλκονιού μου. Αυτο το έκανε με δίκη της απόφαση πριν αγοραστεί το σπίτι απο εμενα, πριν κάποια χρόνια οταν έμενε μια γιαγιά που δεν την ένοιαζε και το σπίτι ήταν χαλια. Της ζητήσαμε να το αλλάξει είτε με δικό της μάστορα, είτε με δικό μας και δεν συμφώνησε και δεν την ενδιαφέρει. Αυτο όμως δεν ειναι παράνομο; απο τη στιγμή που ειναι πλέον ιδιοκτησία μου, και δεν ήταν εκεί το λούκι με βάση τις αρχικές προδιαγραφές της πολυκατοικίας, δεν εχω δικαίωμα να το απαιτώ; τι μπορώ να κανω;

 

Εκ του προχείρου σου απαντώ, ότι η υδρορροή της πολυκατοικίας (αν κατάλαβα σωστά, σε αυτήν αναφέρεσαι) κατά πάσα πιθανότητα αποτελεί κοινόχρηστο πράγμα της πολυκατοικίας. Δεν είναι "της από πάνω" , είναι κοινόχρηστος σωλήνας. Επομένως, καταρχήν, θεωρώ ότι κακώς απευθύνεσαι στην από πάνω, πρέπει να απευθυνθείς στο διαχειριστή της πολυκατοικίας. Από εκεί και πέρα, πιθανόν να υπάρχουν και ζητήματα παραγραφής. Πριν πόσα χρόνια έγινε η αλλαγή που λες?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!! Εχω ενα πρόβλημα και θα ηθελα να μου πείτε τι μπορώ να κανω. Αγόρασα πρόσφατα ενα διαμέρισμα στην Αθήνα και τωρα το ανακαινίζω. Ειμαι στον πρώτο όροφο και η απο πάνω μου έχει βάλει το λούκι της απο το μπαλκόνι της να περνάει μεσα απο το μπαλκόνι μου γιατι εκεί τη βόλευε επειδή είχε αλλάξει διαρρύθμιση στο σπίτι της και ειναι πολυ άσχημο να εχω ενα σωλήνα μες τη μέση του μπαλκονιού μου. Αυτο το έκανε με δίκη της απόφαση πριν αγοραστεί το σπίτι απο εμενα, πριν κάποια χρόνια οταν έμενε μια γιαγιά που δεν την ένοιαζε και το σπίτι ήταν χαλια. Της ζητήσαμε να το αλλάξει είτε με δικό της μάστορα, είτε με δικό μας και δεν συμφώνησε και δεν την ενδιαφέρει. Αυτο όμως δεν ειναι παράνομο; απο τη στιγμή που ειναι πλέον ιδιοκτησία μου, και δεν ήταν εκεί το λούκι με βάση τις αρχικές προδιαγραφές της πολυκατοικίας, δεν εχω δικαίωμα να το απαιτώ; τι μπορώ να κανω;

Πολεοδομία.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!! Εχω ενα πρόβλημα και θα ηθελα να μου πείτε τι μπορώ να κανω. Αγόρασα πρόσφατα ενα διαμέρισμα στην Αθήνα και τωρα το ανακαινίζω. Ειμαι στον πρώτο όροφο και η απο πάνω μου έχει βάλει το λούκι της απο το μπαλκόνι της να περνάει μεσα απο το μπαλκόνι μου γιατι εκεί τη βόλευε επειδή είχε αλλάξει διαρρύθμιση στο σπίτι της και ειναι πολυ άσχημο να εχω ενα σωλήνα μες τη μέση του μπαλκονιού μου. Αυτο το έκανε με δίκη της απόφαση πριν αγοραστεί το σπίτι απο εμενα, πριν κάποια χρόνια οταν έμενε μια γιαγιά που δεν την ένοιαζε και το σπίτι ήταν χαλια. Της ζητήσαμε να το αλλάξει είτε με δικό της μάστορα, είτε με δικό μας και δεν συμφώνησε και δεν την ενδιαφέρει. Αυτο όμως δεν ειναι παράνομο; απο τη στιγμή που ειναι πλέον ιδιοκτησία μου, και δεν ήταν εκεί το λούκι με βάση τις αρχικές προδιαγραφές της πολυκατοικίας, δεν εχω δικαίωμα να το απαιτώ; τι μπορώ να κανω;

Αν ξεκινάς έτσι με καυγάδες στην πολυκατοικία να ξέρεις σύντομα θα έχεις κι άλλα προβλήματα..

 

Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος τον σωλήνα τον είδες εκεί όταν αγόρασες τι διαμέρισμα..

Link to comment
Share on other sites

Εάν πράγματι η αρχική θέση της υδροροής ήταν αλλού, ούτε ''τον σωλήνα τον είδες εκεί'' ούτε παραγραφές...να επαναφερθεί η υδροροή στην προτέρα της κατάσταση...είναι αδιανόητο τεχνικώς να περνάει σωλήνας καταμεσής του εξώστη σου..συμβουλεύσου και ένα μηχανικό μήπως μπορέσει να βρει κάποια άκρη και από πολεοδομικά σχέδια, και εν συνεχεία εξώδικο και ενδεχομένως ασφαλιστικά μέτρα για να δούμε εάν η γιαγιά θα ενδιαφερθεί τότε.. Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη τρεμω απο τα νευρα θελω μια γνωμη αποψη απο τους γνωστες.

 

 

Νοικιαζω ενα σπιτι στο οποίο εδω κ 1 χρόνο μένω μαζί με την κοπέλα μου.

Θέλω να φιλοξενήσω για 7-10 μέρες στο σπίτι μου για το Πάσχα το σκύλο της κοπέλας μου. Ο πατέρας του σπιτινοκοιρη μου μένει απο πάνω και στα πλάισια της καλή γειτονίας τον ρώτησα αν έχει πρόβλημα και μου είπε κανένα. 5 μέρες μετά και αφού έχουμε κλήσει εισιτήρια για το σκύλο και για τους γονείς της. Με παίρνει ο σπιτονοικοκύρης και με λέει δε θελω (το συμβόλαιο δεν αναφέρει τίποτα, ο κανονισμός της πολυκατοικίας επιτρεπει τα κατοικίδια και απο κάτω μένει ενας σκυλαρος 4 μετρα) και θασε κανω μηνυση και εξωση και ενα σωρο αλλες μλκιες οτι μένω χαριστικά στο σπίτι επειδή γνώρισε τους γονέις μου (Πληρωνω 500 ευρω το μήνα σε αυτές τις εποχές.....) .

 

Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις

1) Επιτρέπεται να μου κάνει οποιαδήποτε διαδικασία έξωσης η μήνυσης για το σκύλο (παρά το οτι δε γράφεται τιπτοα στο συμβόλαιο και επίσης ο νόμος λεει γαι 2 κατοικίδια)

2) Αφου του τα ειπα ολα αυτά και διάβασε προφανώς το συμβόλαιο μιλησε με καποιον κ ειδε οτι δεν εχει τιποτα, με ξαναπήρε και με απείλησε οτι θα με κάνει έξωση γιατί στο συμβόλαιο γράφει οτι απαγορεύεται η φιλεξενία και συγκατοίκηση για οποιοδήποτε λόγο αν δεν υπάρχιε η ενυπόγραφη συμφωνία του σπιτονοικοκύρη. Ειναι δυνατόν να γίνεται κάτι τέτοιο δηαλδή αν θέω δε μπορώ να μείνω με μια κοπέλα η να αρραβωνιαστω πχ (αν πω οτι ειναι αρραβωνιστιακια μου κτλ κτλ).

 

Πήρε και τη μάνα μου το @@ τηλεφωνο βραδιάτικα είχε κρατήσει το τηλέφωνο της γιατί οταν το νοικιασα είμουν εξωτερικό κ ειχε πάει αυτή κ το νοικιασε, να με κανει ντα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη τρεμω απο τα νευρα θελω μια γνωμη αποψη απο τους γνωστες.

 

 

Νοικιαζω ενα σπιτι στο οποίο εδω κ 1 χρόνο μένω μαζί με την κοπέλα μου.

Θέλω να φιλοξενήσω για 7-10 μέρες στο σπίτι μου για το Πάσχα το σκύλο της κοπέλας μου. Ο πατέρας του σπιτινοκοιρη μου μένει απο πάνω και στα πλάισια της καλή γειτονίας τον ρώτησα αν έχει πρόβλημα και μου είπε κανένα. 5 μέρες μετά και αφού έχουμε κλήσει εισιτήρια για το σκύλο και για τους γονείς της. Με παίρνει ο σπιτονοικοκύρης και με λέει δε θελω (το συμβόλαιο δεν αναφέρει τίποτα, ο κανονισμός της πολυκατοικίας επιτρεπει τα κατοικίδια και απο κάτω μένει ενας σκυλαρος 4 μετρα) και θασε κανω μηνυση και εξωση και ενα σωρο αλλες μλκιες οτι μένω χαριστικά στο σπίτι επειδή γνώρισε τους γονέις μου (Πληρωνω 500 ευρω το μήνα σε αυτές τις εποχές.....) .

 

Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις

1) Επιτρέπεται να μου κάνει οποιαδήποτε διαδικασία έξωσης η μήνυσης για το σκύλο (παρά το οτι δε γράφεται τιπτοα στο συμβόλαιο και επίσης ο νόμος λεει γαι 2 κατοικίδια)

2) Αφου του τα ειπα ολα αυτά και διάβασε προφανώς το συμβόλαιο μιλησε με καποιον κ ειδε οτι δεν εχει τιποτα, με ξαναπήρε και με απείλησε οτι θα με κάνει έξωση γιατί στο συμβόλαιο γράφει οτι απαγορεύεται η φιλεξενία και συγκατοίκηση για οποιοδήποτε λόγο αν δεν υπάρχιε η ενυπόγραφη συμφωνία του σπιτονοικοκύρη. Ειναι δυνατόν να γίνεται κάτι τέτοιο δηαλδή αν θέω δε μπορώ να μείνω με μια κοπέλα η να αρραβωνιαστω πχ (αν πω οτι ειναι αρραβωνιστιακια μου κτλ κτλ).

 

Πήρε και τη μάνα μου το @@ τηλεφωνο βραδιάτικα είχε κρατήσει το τηλέφωνο της γιατί οταν το νοικιασα είμουν εξωτερικό κ ειχε πάει αυτή κ το νοικιασε, να με κανει ντα

ε ρε τι π@π@ρες υπάρχουνε! με 500 βρίσκετε πλέον Κολωνάκι πες του!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ε ρε τι π@π@ρες υπάρχουνε! με 500 βρίσκετε πλέον Κολωνάκι πες του!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχως, αυτο το τελευταιο δεν ισχυει. Οι τιμες των ενοικιων δεν εχουν πεσει (αντιθετα με τις αξιες των σπιτιων).

 

Οσο για τον σπιτονοικοκυρη, στις 10 μερες που θα εχεις το ζωντανο, δεν θα προλαβει να κανει τιποτα (οχι πως θα μπορουσε δηλαδη, αλλα και πρακτικα να το δεις). Πες του ΟΚ και κανε οτι σου αρεσει! :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να μην σου ανανεώσει το συμβόλαιο όταν αυτό λήξει. Τίποτε άλλο. Αν μπορεί ας αποδείξει πως το οποιοδήποτε πρόσωπο που ήρθε επίσκεψη κοιμήθηκε κ εκεί. Δεν τον συμφέρει ούτε οικονομικά να πάει δικαστικώς

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και για την κοπρλα μου που μενει μόνιμα? (δες 4 πηγε κ απο τα νευρα μου δε μπορω να κοιμηθω)
Link to comment
Share on other sites

Ν.4039/2012 :

Αρθρο 8.

 

Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.

 

Αναφορικώς με την συγκατοίκηση ή την φιλοξενία..πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα..η φιλοξενία για λίγες ημέρες, δεν μπορεί να αποτελέσει λόγο έξωσης ακόμη κι αν έχει απαγορευθεί με μισθωτικό όρο, εκτός εάν ο όρος τούτος έχει συνομολογηθεί από τους συμβαλλομένους ως ''ουσιώδης''...σε καθε περίπτωση, φρονώ ότι η ολιγοήμερη φιλοξενία ως λόγο έξωσης, αποτελεί καταχρηστικό όρο με τρόπο που υπερβαίνει δυσανάλογα τυχόν προστασία δικαιώματος του εκμισθωτή..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, τα νοικια εχουν πεσει δραματικα οχι φετος μονο αλλα τα 2-3 τελευταια χρονια, νοικιαζα κι εγω σε αλλον αλλα και παρακολουθω αλλους που γνωριζω και ξερω παρα πολυ καλα!

πες του θα βρεις αλλου με λιγοτερα και θα μεινει ξενοικιαστο μετα...

ακου εκει απειλει κιολας!!!

και γιατι στην αρχη δεκτηκε??? δεν το καταλαβα αυτο!

500 ευρω τον μηνα παρα πολλα τετοια εποχη!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε βλέπω μειωμένα ενοίκια, και Νέα Σμύρνη και Πειραιά που νοικιάζω τώρα. Ίσως συνολικά να έχουν πέσει λίγο, αλλά "οικονομικά" μόνο ισόγεια και υπόγεια σε αξιοπρεπή κατάσταση βρήκαμε πέρσι το καλοκαίρι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε βλέπω μειωμένα ενοίκια, και Νέα Σμύρνη και Πειραιά που νοικιάζω τώρα. Ίσως συνολικά να έχουν πέσει λίγο, αλλά "οικονομικά" μόνο ισόγεια και υπόγεια σε αξιοπρεπή κατάσταση βρήκαμε πέρσι το καλοκαίρι

 

Μόνο τα μεγάλα σπίτια έχουν πέσει Πέτρο. Τα άλλα κρατάνε τιμή. Και η πλάκα είναι ότι δεν υπάρχουν και σπίτια προς ενοικίαση. Είναι λίγα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εγω εδινα επι 10 χρονια και βαλε 50μ2 300 ευρω τον μηνα και το εκανα 200 ευρω και δεν μου πληρωναν τιποτα, μου εκανε ζημιες, και τελικα του εκανα εξωση, ευτυχως εφυγε μονος του και γλιτωσα τον κλητηρα.

να πω και για αποθηκες που νοικιαζουμε απο την δουλεια ποσο πεσανε?

ποσα διαμερισματα νοικιαζουν γνωστοι μου σε αλλους?

ΟΛΑ εχουν πεσει! προσωπικα δεν εχω δει πουθενα να μην εχουν πεσει τιμες!

δεν μπορω να διανοηθω ειδικα τωρα με την κριση να μην εχουν πεσει οι τιμες!

αν καποιες μενουν πρεπει να ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις και οχι ο κανονας.

Ξερω επισης γνωστο μου που εκει που νοικιαζε με 350 ευρω τον μηνα, βρηκε αντιστοιχα τετραγωνικα με 200!!!!

αμα πω περιπτωσεις ξερω πανω απο 10 απο γνωστους-φιλους-συγγενεις μου μονο. Χωρια ποσα διαβαζω στην εφημεριδα και κανω συγκρισεις πχ http://www.xe.gr

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έψαχνα πέρσι, 50+ εκτός υπόγεια/ισόγεια σε αξιοπρεπή κατάσταση στον Πειραιά, κάτω από 250€ βρήκα 2 σε άκυρες περιοχές του Πειραιά, η σε Πολύ χάλια κατάσταση

 

Εν τέλει μιας και έπιασα μια μικρή δουλειά καταλήξαμε στα 300€ σε ρετιρέ και μεγάλο (~70 τμ) Αφού για 20-30€ παρακάτω πηγαίναμε σε πολύ πολύ χειρότερα

 

Κέντρο αν μιλάς λογική η πτώση

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συγκατοικηση με την κοπελα μου σκοπευουμε να αρραβωνιαστουμε

 

Είναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα με τη συγκατοίκηση. αλλά με τέτοιο ιδιοκτήτη το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φύγεις. Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να μιλήσεις με κάποιον νοήμων ιδιοκτήτη, έστω και αν είναι λίγο χειρότερο το διαμέρισμα.

Και για να μη μπλέξεις με τον τωρινό ιδιοκτήτη, πέστου ότι χάλασε η συγκατοίκηση και πλέον έχεις σκοπό να αγοράσεις 5-6 λυκόσκυλα, αλλά θα του κάνεις τη χάρη να φύγεις... αν σου πληρώσει τη μετακόμιση !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα με τη συγκατοίκηση. αλλά με τέτοιο ιδιοκτήτη το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φύγεις. Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να μιλήσεις με κάποιον νοήμων ιδιοκτήτη, έστω και αν είναι λίγο χειρότερο το διαμέρισμα.

Και για να μη μπλέξεις με τον τωρινό ιδιοκτήτη, πέστου ότι χάλασε η συγκατοίκηση και πλέον έχεις σκοπό να αγοράσεις 5-6 λυκόσκυλα, αλλά θα του κάνεις τη χάρη να φύγεις... αν σου πληρώσει τη μετακόμιση !!! :lol:

 

Λογω ποιου γεγονοτος λες να εχω προβλημα με τη συγκατοικηση?

Μου ειπαν να παω να κανω υπευθυνη δηλωση στην αστυνομια οτι συζουμε για να μη μπορει να πει οτι μου ινει λεφτα.

Επισης μπορω να αποδειξω (με την κοινη παρουσι ατης κοπελα μου κ του πατερατου με υδραυλικους μαστωρες κτλ)οτι δλδ ηξερε για τη συγκατοικηση εδω και 7-8 μηνες, δεν αποδεικνυεται δολος μετα απο τοσο καιρο κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...