Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την εξής ερώτηση και δεν θυμάμαι αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν.

Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης από (νόμιμο) πάρκινγκ σε αποθήκη; Με νόμιμο τρόπο; Εχουμε έναν τύπο που το έχει 3 γκαράζ και τα έχει κάνει αποθήκη (με ότι αυτό συνεπάγεται). Αν κάνω επίσημη καταγγελία θα πρέπει να είναι πολεοδομία; Και αν έρθει κάποιος για ελέγχο πρέπει να το βρει με αυτοκίνητο μέσα ή άδειο ή μπορεί να ισχυριστεί ότι τα έχει προσωρινά;

 

Ευχαριστώ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Από παλαιότερες αναρτήσεις μου : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6401846#post6401846 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3386454#post3386454

 

Εάν πρόκειται για κλειστούς χώρους σταθμεύσεως, είναι λίγο δυσχερής η απόδειξη της αλλαγής χρήσεως..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά θυμόμουν ότι κάπου το είχαμε συζητήσει.

Αν έρθει για ελέγχο η πολεοδομία δεν είναι υποχρεωμένος να ανοίξει τους κλειστούς χώρους για ελέγχο/αυτοψία;

Φωτογραφίες το αποδεικνύουν;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το κλειστό πάρκινγκ δεν είναι κοινόχρηστος χώρος με αποκλειστική χρήση. Είναι ιδιωτικός χώρος. Με ποιο δικαίωμα κάποιος μπορεί να βγάλει φωτογραφίες σε κλειστό ιδιωτικό χώρο τρίτου χωρίς την άδεια του;
Link to comment
Share on other sites

Από έξω ενώ είναι ανοιχτό. Αλλωστε διπλά σχεδόν είναι το δικό μου οπότε βγάζω κ τα 2 απ' έξω.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου υπέγραψε ότι την Τετάρτη θα ξενοικιαζε το σπίτι της, όμως το σπίτι που βρήκε είναι διαθέσιμο 5 μέρες πιο μετά. Πόσο δεσμευτικό είναι αυτό το χαρτί; Μπορεί κάπως να κάτσει αυτές τις πέντε μέρες επιπλέον;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορεί, αρκεί να καταβάλλει το αναλογούν μίσθωμα..ούτως ή άλλως δεν προλαβαίνει να την εξώσει ο εκμισθωτής..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε τετραώροφη πολυκατοικία 5 διαμερισμάτων και εγώ με την μητέρα μου μένουμε στα δυο που είναι ιδιοκτησία μου. Στα άλλα δυο μένουν ιδιοκτήτες επίσης ενώ το άλλο είναι κενό και χρωστάει κοινόχρηστα 5 ετών. Εδω και 10 μήνες ο διαχειριστής και ιδιοκτήτης του πρώτου ορόφου δήλωσε πως παραιτείται χωρίς όμως να παραδώσει διαχείριση και απαιτεί να αναλάβω εγώ. Ο άλλος ιδιοκτήτης του δευτέρου δεν αναλαμβάνει γιατί έχουν προκύψει πολλά θέματα από την κακοδιαχείριση του προηγούμενου + ότι θα πρέπει να κινήσει διαδικασίες για να εισπράξει από τον κακοπληρωτή τα κοινόχρηστα και δεν θέλει μπλεξίματα μαζί του... Με λίγα λόγια για να με πιέσουν να αναλάβω εγώ την διαχείριση και να βγάλω το φίδι απο την τρύπα, χρησιμοποιούν ως μοχλό πίεσης ότι θα κοπεί το ασανσέρ το οποίο εγώ το έχω μεγαλύτερη ανάγκη αφού η ηλικιωμένη μητέρα μου μένει στο ρετιρέ. Έχω προτείνει να αναλάβει γραφείο διαχείρισης και μου λένε τα 40 ευρώ τον μήνα που θα κοστίσει να τα πληρώνω απο την τσέπη μου ενώ γνωρίζουν ότι είμαι άνεργος...

1) Σκοπεύω να καλέσω έκτακτη ΓΣ όπου θα θέσω ζήτημα να αναλάβει γραφείο διαχείρισης και θα προτείνω και κάποια. Αν αρνηθούν όπως λένε (έχουν πλειοψηφία) εγώ μπορώ να επιβάλλω το γραφείο διαχείρισης αν κινηθώ νομικά αφού η πολυκατοικία θα μείνει από ασανσέρ και ο διαχειριστής εδω και 10 μήνες λέει οτι έχει παραιτηθεί? 2) Ισχύει ότι ο διαχειριστής από την στιγμή που παραιτείται έχει την υποχρέωση από τον νόμο να βρει κάποιον να παραδώσει την διαχείριση, έτσι ώστε η πολυκατοικία να μην είναι ακυβέρνητη και αν δεν βρει κάποιον τότε θα πρέπει να καταθέσει στο υποθηκοφυλακείο τον φάκελο της διαχείρισης, διαφορετικά θεωρείται ακόμα διαχειριστής και με τις ευθύνες που συνεπάγεται αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και συγγνώμη αν κούρασα με το «σεντόνι»

Link to comment
Share on other sites

Aπο την μια λες δεν εχεις χρηματα και απο την αλλη θελεις να κινηθεις νομικα γιατι δεν θες να αναλαβεις τα κοινοχρηστα?

Πιστευω θα μπορουσατε να συννενοηθειτε μεταξυ σας και οχι να κυνηγα ο ενας τον αλλον.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Διαχειριση δεν θελω να αναλαβω για διαφορους λογους που δεν θα ηθελα να αναλωθω σε αυτο γιατι θα κουρασω και ισως χαθει και η ουσια που ειναι οι ερωτησεις μου. Επειδη ομως ισως βοηθηθει καποιος που θα τυχει να διαβασει, θα σου πω οτι το 2014 ειχα καλεσει ΓΣ για να αναλαβω διαχειριση και με θεμα να μοιρασουμε τις θεσεις σταθμευσεις στην πρασια της πολυκατοικιας και οι αλλοι δυο ιδιοκτητες πεσανε να με φανε... Τωρα μου το ειπε ευθεως ο διαχειριστης οτι θα με υποχρεωσει να αναλαβω και θα μου την εχει στημενη αφου ο ρολος του διαχειριστη εχει ευθυνες...

Ειμαι ανεργος και χρηματα δεν μου περισσευουν ουτε για να πληρωνω τα κοινοχρηστα του κακοπληρωτη συνιδιοκτητη (μου ειπανε οτι αφου εχω την μανα μου στο ρετιρε ειναι δικο μου προβλημα και να βαλω εγω το μεριδιο του) αλλα ουτε και να υποστω την αδικια να πληρωνω το γραφειο μονος μου απο την στιγμη που ολοι ξερουμε οτι τα γραφεια τα πληρωνουν ΟΛΟΙ οι συνιδιοκτητες.

Ειμαι λοιπον προθυμος να στερηθω για να προστατεψω τα δικαιωματα μου και την περιουσια μου αφου ηδη μου πεταξανε το καρφι για την περγκολα που εχω στο ρετιρε...

Αρα πανε να με παγιδευσουν στο να πληρωσω εγω τα κοινοχρηστα του κακοπληρωτη ή να βαλω γραφειο που να το πληρωνω απο την τσεπη μου. Να αναλαβω υπο αυτες τις συνθηκες ακομα και αν δεν με απειλουσαν σε σχεση με τις ευθυνες της διαχειρισης παλι δεν θα το ηθελα. Εσενα σου εκανε εντυπωση που δεν θελω να αναλαβω εγω και δεν σου φανηκε περιεργο που οι αλλοι δυο αρνουνται να βαλουν ενα μικρο ποσο που θα ελυνε το προβλημα? Με 5 ευρω τον μηνα κανεις δεν θα ειχε την αγγαρια του διαχειριστη, θα στελναμε εξωδικο στον κακοπληρωτη και με διαταγη πληρωμης εληγε η ιστορια. Οταν στις πολυκατοικιες οι ιδιοκτητες δεν συνεννοουνται αναλαμβανει παντα γραφειο και σταματαει η φαγωμαρα και αυτες οι βλαχοκατινιες. Μετα ακολουθουν τα αστικα δικαστηρια με κοστος και απο τις δυο πλευρες... Οταν σε αδικουν και σου ασκουν εμμεσο εκβιασμο με το να κοψουν το ασανσερ απο την μανα σου ή σου λενε οτι θα σε καταγγειλουν στην πολεοδομια με την περγκολα που εχει στο ρετιρε εσυ θα καθοσουν να το φας?

Συνεπως ρωταω αν υπαρχουν νομιμες ενεργειες οπου θα μπορεσω να επιβαλλω διαχειριση στην πολυκατοικια και αν ο διαχειριστης απο την στιγμη που δηλωνει οτι εχει παραιτηθει και δεν εχει παραδωσει σε αλλον ή σε πρωτοδικιο ή υποθηκοφυλακιο τοτε μπορω να κινηθω εναντιον του. Ηδη ο συντηρητης του ασανσερ μου ειπε οτι θα παραιτηθει σε δυο μερες και θα βαλει δικηγορο να παρει τα δεδουλευμενα 10 μηνων. Μου "πεταξε" επισης οτι νομος του 2008 οριζει για τα ασανσερ ηλικιας ανω 30 ετων οπως το δικο μας, να εχουν ανακαινιστει για λογους ασφαλειας απο το 2012 και σε περιπτωση ελεγχου πιστοποιησης το ασανσερ κλεινει απο την ΔΕΗ και ο διαχειριστης και οι ιδιοκτητες τρωνε προστιμο απο 5000 και ανω. Το οτι τα ασανσερ στην μιση Ελλαδα ειναι εκτος προδιαγραφων δεν παιζει κανενα ρολο σε περιπτωση ελεγχου.

 

ΥΓ Για να πληρωσει ο κακοπληρωτης τα κοινοχρηστα θα πρεπει ο διαχειριστης να εχει τις αποδειξεις των δαπανων. Του τις ζηταω απο το 2014 και δεν μου τις δινει και υποψιαζομαι οτι αυτος ειναι και ο λογος που δεν θελει να στραφουμε εναντιον του κακοπληρωτη αλλα θελει να τα βαλω εγω. Καποιος ισως ετρωγε απο τα κοινοχρηστα... Το 2014 η αγορανομικη διαταξη που εριχνε καμπανα 2000 ευρω για τις αποδειξεις στον διαχειριστη επαψε να ισχυει σε φυσικα προσωπα. Αν ο αλλος στον δευτερο δεχοταν να μπει το γραφειο διαχειρισης ολα θα ειχαν ληξει αλλα εχει κοινα συμφεροντα με τον διαχειριστη του πρωτου.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία διαχείρισης, δεν πρόκειται να σου λύσει τα προβλήματα που ήδη έχεις...όπως και ο νυν διαχειριστής, έτσι και εκείνη θα αναγκασθεί να βάλλει δικηγόρο τον οποίο θα πληρώσετε εσείς...επομένως κάντε το τώρα δίχως να εμπλέκετε τρίτους...

 

Αναφορικά με τα νόμιμα δικαιώματά σου, δεν υπάρχουν αυτοματισμοί...ο καθένας εκ των συνιδιοκτητών μπορεί να προσφύγει δικαστικώς και να ορίσει το δικαστήριο έναν διαχειριστή, ακόμη και τρίτον, επ' αμοιβή, όπου η καταβολή της δαπάνης θα είναι υποχρεωτική δι' άπαντες...στην θέση σου θα προσπαθούσα να τα βρω με τους υπολοίπους...μόλις βγει η πρώτη δικαστική απόφαση κατά του κακοπληρωτή συνδιοκτήτη, θα ημερέψουν όλοι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μένω σε πολυκατοικία όπου μόνο ένας ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει τέντες. Έχει βάλει αυτές με τους αναδιπλούμενους βραχίονες όχι δηλαδή με σταθερούς. Επειδή θέλω κι εγώ να βάλω τέντες αλλά δεν έχω την οικονομική άνεση να βάλω τους ανάδιπλουμενους βραχίονες, σκέφτομαι να βάλω τους σταθερούς. Ήξερα ότι δεσμεύομαι ως προς το χρώμα του πανιού που θα χρησιμοποιήσω , ώστε να είναι ομοιόμορφο με των υπολοίπων. Δεσμεύομαι και ως προς το μηχανισμό που θα βάλω, δηλαδή πρέπει να βάλω ο,τι έβαλε και ο άλλος ιδιοκτήτης ; Γιατί σε μια κουβέντα που είχαμε, επέμενε ότι δεν μπορώ να βάλω σταθερούς βραχίονες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Margaret00
Link to comment
Share on other sites

greece_gus Το προβλημα ειναι οτι ο διαχειριστης δεν εχει τις αποδειξεις (θεωρω οτι εχει "φαει") και γι'αυτο μπλοκαρει την διαδικασια λεγοντας οτι εχει παραιτηθει ενω ταυτοχρονα δεν παραδιδει με στοχο να μου κοψει το ασανσερ με τις "πλατες" του αλλου συνιδιοκτητη. Ο συντηρητης του ασανσερ παραιτηθηκε χθες και καποια στιγμη λογικα θα κοπει και το ασανσερ. Ολες οι προσπαθειες επικοινωνιας εχουν εξαντληθει απο καιρο αφου ηδη δεχομαι εκβιασμους. Επειδη καταλαβαινω οτι σας κουρασα θα ηθελα να το κλεισω εδω ρωτωντας κατι τελευταιο.

Ο διαχειριστης μπορει να παραιτηθει παρατωντας τον φακελο της διαχειρισης στην εισοδο της πολυκατοικιας ή ειναι υποχρεωμενος να βρει διαδοχο και στην περιπτωση που δεν βρεθει κανενας να καταθεσει σε πρωτοδικιο ή υποθηκοφυλακειο? Εγω που του εχω πει οτι τον θεωρω διαχειριστη μεχρι και να παραδωσει ή να καταθεσει και με τους τυπους εχω δικιο? Τον Ιουνιο πληρωσε τον συντηρητη τελευταια φορα και μετα μας ειπε πως τα παραταει. Ο συντηρητης απο την πλευρα του μου ειπε οτι δεν εχει πληρωθει απο τον Ιουλιο και ακομα και αν ο διαχειριστης του ειπε οτι παραιτηθηκε ενα μηνα πριν, σε αυτον θα στειλει το εξωδικο. Ο διαχειριστης εχει ευθυνες απεναντι σε εμενα και στον απληρωτο συντηρητη του ασανσερ ή ειναι οπως τα λεει, οτι δηλαδη απο την στιγμη που ειπε πως τα παραταει (εστω προφορικα) δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο ενας απλος συνιδιοκτητης διαμερισματος?

Αντιλαμβανομαι οτι η ιστορια ειναι εκτος απο κουραστικη και γελοια με τα "σουπα μουπες" αλλα ταυτοχρονα ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει και αλλος κοσμος που ταλαιπωρειται με κατι τετοια οποτε ελπιζω να μην θεωρηθει οτι υποβαθμιζω το forum.

Ευχαριστω για τον χρονο σας και τις απαντησεις που ηδη μου εχετε δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ο προηγουμενος διαχειριστής ειναι υπευθυνος μεχρι και την ημερομηνια παραδοσης.

Παραδοση θεωρειται οταν μπουνε και οι υπογραφες στο βιβλιο πρακτικών που φανταζομαι δεν θα υπαρχει.

Δεν ειναι ετσι οπως τα λεει,οταν ανελαβε διαχειριση παρελαβε κάποια χρηματα ,αυτα που πηγαν;

Επισης ειναι υπευθυνος ακομα και για τον κακοπληρωτη εφοσον δεν εχει καλεσει Γ.Σ και εχουν αποδεκτει οι υπολοιποι οτι δεν πληρωνει (κατεγραμμενα πρακτικα).

Την παρατηρηση (συγνωμη κιολας) στην εκανα για τον λογο οτι με το σκεπτικο σου δεν θα βρειτε ποτε ακρη .αρχικα θα έλεγα να κοιταξεις στον κανονισμο μην αναγραφει μεσα οτι ο διαχειριστής εχει το δικαιωμα βοηθου ωστε να μπορέσει ς να προσλαβεις καποιο γραφειο οπου θα ειναι υποχρεωμενοι βαση κανονισμου να πληρωνουν ολοι.

Η σωστη λυση παντως ειναι να γινει μια Γ.Σ να βρεθουν 2-3 να συμφωνησετε να κυνηγησετε τους κακοπληρωτες να μπορει να ανταπεξελθει η πολυκατοικια στα εξοδα της.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ερώτηση στον διαχειριστή που "παραιτήθηκε" θα ήταν απλή: "υπόλοιπο αποθεματικου, αποδείξεις πληρωμών από όταν ανέλαβες (για το κυνήγι του κακοπληρωτη) κι αναλαμβάνω". Προφανώς δεν θα αναλάμβανα, όχι άμεσα τουλάχιστον, αλλά θα έβλεπα προθέσεις. Αν ο νυν διαχειριστής στα φέρει αυτά, σημαίνει ότι δεν έκανε κακοδιαχειριση και μιλάς σε άλλη βάση πλέον μαζί του.

 

Στο μεταξύ αναρωτιέμαι:

- Γιατί να πληρώσεις εσύ τα οφειλόμενα του άλλου; Το ανέφερες δύο φορές. Αυτό δεν το κατάλαβα.

 

Υ. Σ.: Με κάτι τέτοιες ιστορίες μου θυμίζουν τι συμφεροντολογοι είμαστε οι άνθρωποι, αφού δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε σε απλά πράγματα. Είμαστε 19 διαμερίσματα στην πολυκατοικία μου, αλλά (ακόμα) τα βρίσκουμε μια χαρά. Δεν είναι όλοι σύμφωνοι με όλα, αλλά δεν τσακωνομαστε τουλάχιστον.

 

Sent from somewhere out there

Link to comment
Share on other sites

Margaret00 : Εκτός εάν ο κανονισμός ορίζει κάτι τέτοιο, το πιθανότερο είναι ότι οι ισχυρισμοί του είναι εξωπραγματικοί...

 

nib047 : Διαχειριστής ο οποίος δεν έχει εκλεγεί από Γ.Σ. συνιδιοκτητών αλλά λειτουργεί ως τέτοιος με την ανοχή των υπολοίπων, ασκεί νομίμως τα καθήκοντά του, αφού αναγνωρίζεται ως ''εν τοις πράγμασι'' διαχειριστής...Αρκεί να ενεργεί καλόπιστα και προς όφελος και συμφέρον των συνιδιοκτητών ως ομάδος συμφερόντων με επιδίωξη κοινού σκοπού, έχοντας όμως και υποχρέωση λογοδοσίας των πεπραγμένων του. Με άλλα λόγια κι εάν ακόμη δεχθούμε την μη εκλογή διαχειριστού κατά τους τύπους του κανονισμού, θεωρώ ότι ενεργεί κατ’ εντολήν των υπολοίπων συνιδιοκτητών με σχέση εντολέως προς εντολοδόχο…

 

Περαιτέρω : ο διαχειριστής πολυκατοικίας διαχειρίζεται ξένη περιουσία, με την έννοια ότι φροντίζει για τις μηνιαίες κοινόχρηστες κοινόκτητες και έκτακτες δαπάνες και ανάγκες της πολυκατοικίας για τις οποίες επιβαρύνει όλους τους συνιδιοκτήτες. Όταν δεν πράξει αυτό, δηλαδή με την απερχόμενη διαχείριση δεν λογοδοτήσει, τότε δίδεται έννομο δικαίωμα στους συνιδιοκτήτες να εναγάγουν αυτόν στα αρμόδια δικαστήρια για να λογοδοτήσει..η εν λόγω αξίωση υπόκειται σε 20ετή παραγραφή..

 

Τέλος, ενδεχομένως ο κακόπιστος διαχειριστής να ευθύνεται και ποινικώς για υπεξαγωγή εγγράφου εν τη αρνήσει του να επιδείξει τα σχετικά παραστατικά έγγραφα..σε κάθε όμως περίπτωση, δεν δύναται ως διαχειρστής αλλοτρίας περιουσίας να τα παρατήσει, αλλά θα πρέπει αρχικώς και πρωττίστως να λάβει όλα εκείνα τα απαραίτητα μέτρα διά την ασφάλεια και υγιεινή των συνιδιοκτητών και εν συνεχεία είτε να συγκαλέσει γ.Σ. ή να προσφύγει δαπάναις όλων δικαστικώς για τον διορισμό διαχειριστού..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μένω σε πολυκατοικία όπου μόνο ένας ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει τέντες. Έχει βάλει αυτές με τους αναδιπλούμενους βραχίονες όχι δηλαδή με σταθερούς. Επειδή θέλω κι εγώ να βάλω τέντες αλλά δεν έχω την οικονομική άνεση να βάλω τους ανάδιπλουμενους βραχίονες, σκέφτομαι να βάλω τους σταθερούς. Ήξερα ότι δεσμεύομαι ως προς το χρώμα του πανιού που θα χρησιμοποιήσω , ώστε να είναι ομοιόμορφο με των υπολοίπων. Δεσμεύομαι και ως προς το μηχανισμό που θα βάλω, δηλαδή πρέπει να βάλω ο,τι έβαλε και ο άλλος ιδιοκτήτης ; Γιατί σε μια κουβέντα που είχαμε, επέμενε ότι δεν μπορώ να βάλω σταθερούς βραχίονες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

καλησπέρα! το καταστατικο της πολυκατοικιας τι λεει περι αυτου? λεει κατι σχετικο? αν οχι βαζεις οτι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε πεζοδρόμιο (όχι πρασιά) οπού έχει τοποθετηθεί τέντα από κατάστημα να υποθέσω ότι είναι παράνομη; Ο δήμος είναι υπεύθυνος για την σύσταση και αφαίρεσή της;

Είναι πολύ στενό το πεζοδρόμιο (πλάτος 1 το πολύ 1,5 μετρό) γι αυτό απέκλεισα την ύπαρξη πρασιάς

 

Ευχαριστώ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Σε πεζοδρόμιο (όχι πρασιά) οπού έχει τοποθετηθεί τέντα από κατάστημα να υποθέσω ότι είναι παράνομη; Ο δήμος είναι υπεύθυνος για την σύσταση και αφαίρεσή της;

Είναι πολύ στενό το πεζοδρόμιο (πλάτος 1 το πολύ 1,5 μετρό) γι αυτό απέκλεισα την ύπαρξη πρασιάς

 

Ευχαριστώ.

 

Αν έχει μπαλκόνια από πάνω, είναι πολύ πιθανό να πρόκειται για πρασιά. Καλύτερα δες το τοπογραφικό πριν κάνεις οτιδήποτε.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μπαλκόνια από πάνω, είναι πολύ πιθανό να πρόκειται για πρασιά. Καλύτερα δες το τοπογραφικό πριν κάνεις οτιδήποτε.

Ας πούμε ότι έχει..της ταράτσας. Ακόμη κ έτσι μπορεί να μην αφήσει πεζοδρόμιο; Ολο το πλάτος είναι 1,5 μετρό το πολύ και τα κάθετα σιδερά της τέντας είναι βιδωμένα κυριολεκτικά στο κράσπεδο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι έχει..της ταράτσας. Ακόμη κ έτσι μπορεί να μην αφήσει πεζοδρόμιο; Ολο το πλάτος είναι 1,5 μετρό το πολύ και τα κάθετα σιδερά της τέντας είναι βιδωμένα κυριολεκτικά στο κράσπεδο.

 

Ναι μπορεί, υπάρχουν πολλά στενάκια που δεν έχουν πεζοδρόμιο. Καλύτερα ψάξτο λίγο για να σιγουρευτείς.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...