Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως τα 200€ είναι πιο λίγα απο όλη την ταλαιπωρία που έχεις τραβήξει;

 

ακριβως αυτο σκεφτομαι, ασε που αμα ξερουμε τι ακριβως να ψαξουν μπορει να παει και λιγοτερο.

απο εκει και περα δε νομιζω ο ιδιοκτητης να μην το επισκευασει.

ολες οι καθυστερησεις οφειλονται στο οτι θελουν ολοι αποτελεσμα χωρις να πληρωσουν μια! κατι που φυσικα δεν γινεται.

επισης οπως λεει η παροιμια οπου λαλουν πολλοι κοκκοροι αργει να ξημερωσει.

πρεπει να μιλησω απευθειας με τον ιδιο και να κανονισω με την γυναικα που το νοικιαζει, με αυτη μιλαω συχνα και ειναι πολυ εξυπηρετικη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν εισαι σιγουρος οτι η διαρροη ειναι απο το δικτυο του λεβητα ειναι πολυ ευκολο να δοκιμαστει,ειδικα τωρα που τελειωνει ο χειμωνας.Θα κλεισετε την πληρωση που κανει στο δικτυο (εννοειται και τον λεβητα) και θα δειτε συντομα αποτελεσματα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σιγουρος οτι η διαρροη ειναι απο το δικτυο του λεβητα ειναι πολυ ευκολο να δοκιμαστει,ειδικα τωρα που τελειωνει ο χειμωνας.Θα κλεισετε την πληρωση που κανει στο δικτυο (εννοειται και τον λεβητα) και θα δειτε συντομα αποτελεσματα.

 

οχι απο τον λεβητα, στο δαπεδο του 1ου οροφου φαινεται να ειναι κατι που μπορει καποιος να υποθεσει μολις δει την φωτογραφια αφου ολη η πρασινιλα ειναι κατα μηκος του δαπεδου! οπως φαινεται και απο την προεκταση του μπαλκονιου του.

το μοναδικο πραγμα που υπαρχει στο δαπεδο ειναι τα κυκλωματα θερμανσης για τα σωματα για το μονοσωληνιο συστημα που εχει.

Ειχα προτεινει να κλεισουν τους συλλεκτες του διαμερισματος αλλα επειδη ο αλλος ηρθε να μεινει και στις γιορτες ειπαν να γινει ποιο μετα.

για να πρεσαριστουν τα δικτυα θελει ειδικο μηχανημα, και πρεπει να ξεκρεμαστουν ολα τα σωματα και να μπουν παλι, και αποφευγουν το κοστος του υδραυλικου.

επειδη το εχουμε ψαξει πολλες φορες εκει δεν εχει ουτε αποχευτευση, ουτε και υδρευση. Επισης απο την δικια μας πολυκατοικια ειναι σε αλλα εντελως σημεια.

Ναι μπορεις να κλεισεις την θερμανση αλλα θελει καιρο να στεγνωσουν ολα αυτα τα νερα.

Ομως πρεπει να αδειασουν και οι σωληνωσεις απο τα νερα, γιατι αν ειναι με νερα παλι θα υπαρχει η διαρροη.

Να τονισω οτι εμφανιστηκε ακριβως μετα τον Αυγουστο (Αρχες Σεπτ 2016) και η θερμανση αναψε πολυ ποιο μετα.

Εγω πιστευω οτι ειναι μικρη διαρροη πχ μπορει να εχουν βαλει μουφα σε σωληνες στο δαπεδο που κανονικα δεν επιτρεπεται και να εχει ανοιξει. Λιγο να χανει με τα χρονια μαζευει το νερο. Οι πρασινιλες αυτες ειναι χρονια απλα δεν μενω εκει και δεν ειχα δει προσεκτικα να δωσω σημασια. Νομιζα πως ειναι απο την βροχη! μαλλον η διαρροη ειναι χρονια και καποια στιγμη γεμισαν ολα νερα και βγαζει, γιαυτο κιολας δεν φαινεται στο κοινοχρηστο τους λογαριασμο ή στον μετρητη νερου για να καταλαβεις.

 

Δυστυχως ακομα και αν η διαρροη σταματησει αμα δεν αναβουν θερμανση καποια στιγμη παλι δεν μπορω να αποδειξω απο που ειναι η διαρροη και δεν θα φτιαξουν τιποτα! το θεμα ειναι να αποδειξουμε απο που ειναι! και οχι προσωρινα να σταματησει!

 

2 τροποι αξιοπιστοι και σωστοι υπαρχουν.

1. Με υδραυλικη πρεσσα να βγουν τα σωματα του 1ου τους οροφου και να πρεσαριστουν τα δικτυα ολα σε αρκετη πιεση πχ 10bar, αμεσως θα φανει ποιο κυκλωμα χανει και μπορει να αντικαταθει με 2 τροπους. Ο ενας ειναι να γινει εξωτερικη γραμμη μεσα στο σπιτι, ο αλλος επειδη ειναι 1ος οροφος να γινει απο την πυλωτη στην οροφη της δλδ με ξετρυπημα στο σημειο που ειναι το σωμα και εκει που ειναι ο συλλεκτης. Αλλιως πρεπει απλα να καταργηθει το κυκλωμα με ταπωμα και αποσυνδεση απο τον συλλεκτη και δεν θα εχει σωμα σε εκεινο το δωματιο (φανταζομαι ειναι το υπνοδωματιο), αν το σωμα ειναι με το συστημα σωμα-κλαδο δλδ παει απο το ενα στο αλλο που μαλλον ετσι ειναι, θα καταργηθει τουλαχιστον αλλο ενα σωμα οποτε δεν εχουν αλλη επιλογη απο εξωτερικη γραμμη.

2. Η αλλη λυση ποιο ακριβη αλλα ποιο γρηγορη λυση απο θεμα χρονου ειναι η εταιριες ανευρευσης διαρροων, στην περιπτωση εδω θελουμε ανιχνευση με θερμοκαμερες και θα βρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ που ειναι η διαρροη μπαμ μπαμ.

Με παρουσια του ιδιοκτητη και διαχειριστη κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν ειναι ετσι....

Δυστυχως επειδη ολα θελουν λεφτα δεν γινεται τιποτα απο αυτα και ετσι σου λενε αμα βρουμε την διαρροη θα την φτιαξουμε!

και πως θα την βρουμε θα κανουμε ταμα στην Παναγια της Τηνου?

μου φαινεται πρεπει να αρχισω να κυνηγαω τον ιδιοκτητη να τον πρηζω συνεχεια....

 

Υ.Γ ξεχασα να πω οτι με το που δουλεψε η θερμανση τους η διαρροη οχι μονο αυξηθηκε αλλα μεσα στην ντουλαπα εβγαζε νερα σε 2 νεα σημεια!!!! δλδ πηγε ποιο περα ενω τα 2 πρωτα στεγνωσαν!!! WTF?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι ακριβως.Μια διαρροη που ξεκινησε μικρη καποτε θα μεγαλωσει και καποτε θα τρεχει πολυ νερο.Δεν γινεται λοιπον να ειναι μικρη και να σταζει νερο στην ντουλαπα.Αυτο που προτεινα δεν ειναι για να στεγνωσει το νερο,ειναι για να παρακολουθησετε αν πεσει η πιεσ/αδειαζει το δικτυο.

Το πρεσαρισμα δεν προκειται να κανει απολυτως τιποτα και δεν το συνιστω σε παλιες σωληνωσεις.

Επισης και η θερμοκαμερα δεν πιστευω να δειξει πολλα,επειδη εχει απλωσει η υγρασια.

 

ΥΓ ο δικηγορος δεν ειναι ο αρμοδιος να σου πει ποσο κοστιζει μια εκθεση απο μηχανικο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ο δικηγορος δεν αρμοδιος, ειναι αλλα το εχει κανει και ξερει περιπου ποσο παει.

και η εκθεση απο μηχανολογο πως θα γινει? πρεπει να βρεθει πρωτα η διαρροη αρα? θα βαλουν παλι εταιρια που θα εβαζα και εγω ή υδραυλικους, ενας μηχανολογος εναι θεωριας και οχι πραξης, τα ξερω απο πρωτο χερι λογω της δουλειας μου....

πεταμενα χρηματα στο ΤΕΕ και μετα αλλα παλι πεταμενα στον δικηγορο!

 

Η διαρροη φαινεται με το πρεσαρισμα γιατι βλεπεις σε κατι δικτυο σωληνωσεων αν χανει νερο, η πρεσα εχει μανομετρο και δειχνει πτωση πιεσης, αρα βρισκεις ακριβως το κυκλωμα και βρισκεις που ειναι και το απομονωνεις ή περνας νεα γραμμη μονο αυτη.

Υπενθυμιζω οτι εκτος οτι ασχολουμε μια ζωη με υδραυλικα εχω δουλεψει και αρκετα χρονια και ξερω απο αυτα.

Το θεμα μας ειναι το κοστος και γιαυτο δεν το κανουν.

 

Αυτο με το λεβητα που λες δεν ειναι σωστο δεν μπορει να φανει ετσι, μια διαρρουλα να εχει αλλου θα δειξει πτωση πιεσης ή αν εχει προβλημα ο αυτοματος πληρωσης ή το δοχειο διαστολης οποτε δεν εισαι σιγουρος.

Το ειχα προτεινει μαλιστα αυτο και δεν θελανε γιατι ο διαχειριστης φοβοταν μην χαλασει λεει ο λεβητας!!!! :blink::blink::blink:

 

Το θεμα με το δικηγορο το αποκλειω δεν μπορω να δωσω τοσα λεφτα ειναι προτιμοτερο να τα δωσω στην εταιρια, οποτε μην το συζηταμε καν!

+ οτι εχω ηδη δικαστικη διαμαχη με ασφαλιστικη (εκκρεμει δικαστικη αποφαση για να παρω τα χρηματα μου και θα κανει μηνες!) και πριν λιγο καιρο ειχα παλι ιστοριες για να διωξω εναν νοικαρη απο εκει που δεν πληρωνε τιποτα! εχασα παρα πολλες χιλιαδες ευρω απο νοικια + εξοδα δικαστικα κτλ + οτι δεν εχω επισκευασει καμια ακομα ζημια μεσα στο σπιτι!

 

Στην δοκιμη με τον λεβητα πρεπει να ειναι συνενοοιμενοι ολοι στην πολυκατοικια γιατι ενας να κανει εξαερωση ενα μονο σωμα φτανει να ριξει την πιεση στο δικτυο, με μια πολυκατοικια με 8-9 διαμερισματα ποσα εχει ειναι αδυνατον ετσι να καταλαβουμε.

Και πες οτι κανει πτωση πιεσης, απο που ???? δεν βρισκεις ακριβως που ειναι! απλα ξερεις οτι ειναι στο δικτυο της θερμανσης!

οποτε παλι σε 2 λυσεις παμε.

1. πρεσαρισμα καθε κυκλωματος γραμμης του δαπεδου απο συλλεκτη εξω απο το διαμερισμα μεχρι τον διακοπτη του καθε σωματος.

2. εταιρια ανευρευσης διαρροων με θερμοκαμερες και τα σχετικα που βρισκουν με ακριβεια 100% που ακριβως ειναι.

 

Yπενθυμιζω και παλι οτι το προβλημα μας δεν ειναι οτι δεν το φτιαχνουν, ολοι ειπαν θα το φτιαξουν αμα βρουμε την διαρροη.

Τους ευκολους τροπους για ελεγχο υδρευσης και αποχετευσης τους εχουν κανει ανεξοδα.

Εδω ειναι το θεμα οτι πως θα τους αποδειξω οτι ειναι απο την θερμαση στο δαπεδο τους οταν κανεις δεν θελει να πληρωσει τιποτα?

αν πληρωσω εγω εταιρια κτλ μετα εφοσον η διαρροη ειναι απο εκει πως θα παρω πισω τα χρηματα μου?

το σπιτι εχει παθει τρελες ζημιες και θα πληρωσω και εκεινα μετα????

μου φαινεται πρεπει να μιλησω απευθειας στον ιδιοκτητη, αλλα τον απεφευγα επειδη δεν τον βρισκω ευκολα, κοινως δεν σηκωνει κινητο και αυτος μενει αλλου δεν ξερω που.

Εχω προσβαση στο διαμερισμα μεσω της κυριας που το νοικιαζει και βοηθαει, μενουν μεσα σπανια επειδη ο γιος της μενει και ειναι καπετανιος και λειπει μηνες.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ο δικηγορος δεν αρμοδιος, ειναι αλλα το εχει κανει και ξερει περιπου ποσο παει.

και η εκθεση απο μηχανολογο πως θα γινει? πρεπει να βρεθει πρωτα η διαρροη αρα? θα βαλουν παλι εταιρια που θα εβαζα και εγω ή υδραυλικους, ενας μηχανολογος εναι θεωριας και οχι πραξης, τα ξερω απο πρωτο χερι λογω της δουλειας μου....

πεταμενα χρηματα στο ΤΕΕ και μετα αλλα παλι πεταμενα στον δικηγορο!

 

Η διαρροη φαινεται με το πρεσαρισμα γιατι βλεπεις σε κατι δικτυο σωληνωσεων αν χανει νερο, η πρεσα εχει μανομετρο και δειχνει πτωση πιεσης, αρα βρισκεις ακριβως το κυκλωμα και βρισκεις που ειναι και το απομονωνεις ή περνας νεα γραμμη μονο αυτη.

Υπενθυμιζω οτι εκτος οτι ασχολουμε μια ζωη με υδραυλικα εχω δουλεψει και αρκετα χρονια και ξερω απο αυτα.

Το θεμα μας ειναι το κοστος και γιαυτο δεν το κανουν.

 

Αυτο με το λεβητα που λες δεν ειναι σωστο δεν μπορει να φανει ετσι, μια διαρρουλα να εχει αλλου θα δειξει πτωση πιεσης ή αν εχει προβλημα ο αυτοματος πληρωσης ή το δοχειο διαστολης οποτε δεν εισαι σιγουρος.

Το ειχα προτεινει μαλιστα αυτο και δεν θελανε γιατι ο διαχειριστης φοβοταν μην χαλασει λεει ο λεβητας!!!! :blink::blink::blink:

 

Το θεμα με το δικηγορο το αποκλειω δεν μπορω να δωσω τοσα λεφτα ειναι προτιμοτερο να τα δωσω στην εταιρια, οποτε μην το συζηταμε καν!

+ οτι εχω ηδη δικαστικη διαμαχη με ασφαλιστικη (εκκρεμει δικαστικη αποφαση για να παρω τα χρηματα μου και θα κανει μηνες!) και πριν λιγο καιρο ειχα παλι ιστοριες για να διωξω εναν νοικαρη απο εκει που δεν πληρωνε τιποτα! εχασα παρα πολλες χιλιαδες ευρω απο νοικια + εξοδα δικαστικα κτλ + οτι δεν εχω επισκευασει καμια ακομα ζημια μεσα στο σπιτι!

 

Στην δοκιμη με τον λεβητα πρεπει να ειναι συνενοοιμενοι ολοι στην πολυκατοικια γιατι ενας να κανει εξαερωση ενα μονο σωμα φτανει να ριξει την πιεση στο δικτυο, με μια πολυκατοικια με 8-9 διαμερισματα ποσα εχει ειναι αδυνατον ετσι να καταλαβουμε.

Και πες οτι κανει πτωση πιεσης, απο που ???? δεν βρισκεις ακριβως που ειναι! απλα ξερεις οτι ειναι στο δικτυο της θερμανσης!

οποτε παλι σε 2 λυσεις παμε.

1. πρεσαρισμα καθε κυκλωματος γραμμης του δαπεδου απο συλλεκτη εξω απο το διαμερισμα μεχρι τον διακοπτη του καθε σωματος.

2. εταιρια ανευρευσης διαρροων με θερμοκαμερες και τα σχετικα που βρισκουν με ακριβεια 100% που ακριβως ειναι.

 

Yπενθυμιζω και παλι οτι το προβλημα μας δεν ειναι οτι δεν το φτιαχνουν, ολοι ειπαν θα το φτιαξουν αμα βρουμε την διαρροη.

Τους ευκολους τροπους για ελεγχο υδρευσης και αποχετευσης τους εχουν κανει ανεξοδα.

Εδω ειναι το θεμα οτι πως θα τους αποδειξω οτι ειναι απο την θερμαση στο δαπεδο τους οταν κανεις δεν θελει να πληρωσει τιποτα?

αν πληρωσω εγω εταιρια κτλ μετα εφοσον η διαρροη ειναι απο εκει πως θα παρω πισω τα χρηματα μου?

το σπιτι εχει παθει τρελες ζημιες και θα πληρωσω και εκεινα μετα????

μου φαινεται πρεπει να μιλησω απευθειας στον ιδιοκτητη, αλλα τον απεφευγα επειδη δεν τον βρισκω ευκολα, κοινως δεν σηκωνει κινητο και αυτος μενει αλλου δεν ξερω που.

Εχω προσβαση στο διαμερισμα μεσω της κυριας που το νοικιαζει και βοηθαει, μενουν μεσα σπανια επειδη ο γιος της μενει και ειναι καπετανιος και λειπει μηνες.

 

1.H πρεσσα κοστιζει κιολας.και αχρειαστη ειναι .Αν βαλει ενα ρολοι 5€ κανει.

2.Για αυτο λεω για το κοστος+τις ζημιες.

3.Οποτε μονη λυση να τα βαλεις απο την τσεπη σου.

4.Εχεις δει πολλους να κανουν εξαερωση μαιο μηνα?Εννοειται οτι ενημερωνονται ολοι .

Για το οτι θα βρεις για γενικη διαρροη μονο συμφωνω μαζι σου .

5.Τον δικηγορο τον αποκλειεις.Τι αλλο μενει?Μπραβοι?

 

ΥΓ εχεις αρχισει και με μπερδευεις.Εισαι υδραυλικος,να σπασεις δυο τοιχους να αποκλεισεις οτι ειναι απο εσενα δεν το εχεις κανει.Θελεις να βαλεις πρεσσα σε μια ξενη πολυκατοικια αλλα δεν μπορεις να συνενννοηθεις να μην κανουν εξαερωση?η να κλεισεις την βανα του δοχειου διαστολης να σιγουρευτεις οτι εχει η δεν εχει διαρροη το κυκλωμα της θερμανσης?Θες να βαλεις πρεσσα στα σπιτια.Νομιζω οτι τα κυκλωματα θερμανσης ειναι εξαιρετικα απλα .

 

ΔΕν εχω να πω κατι αλλο.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

η πρεσσα ειναι εργαλειο του υδραυλικου! δεν την αγοραζουμε! απλα για να δοκιμαστουν πρεπει να ξεκρεμαστουν ολα τα σωματα, οποτε εχει διαδικασια θελει ωρες πολλες και δοκιμες ανα μερες γιαυτο δεν μπορει ευκολα να γινει.

ρολοι τι ρολοι παλι? μανομετρο λες? και πως θα δουλεψει αυτο? το θεμα ειναι να δωσουμε πιεση, το κυκλωμα της θερμανσης δεν ειναι σαν την υδρευση που εχει αρκετη πιεση απο το δικτυο της ΕΥΔΑΠ.

 

Αυτο με τον λεβητα ειπα οτι το προτεινα απο την αρχη!!! ο διαχειριστης τους φοβοταν μηπως κατι παθει ο λεβητας και δεν ηθελε.

Υποτιθεται οτι θα εφερνε τον υδραυλικο της πολυκατοικιας αλλα επειδη ειναι χειμωνας τελικα δεν το εκανε!

Απο εμενα ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειναι γιατι εκει δεν περναει τιποτα!!!!!

να σπασω τι? τον τοιχο μεσα στην ντουλαπα που ειναι πετρινος να γεμισω περισσοτερα νερα?

να βγω στο διπλα διαμερισμα? το ειχαμε πει αρχικα αλλα επειδη η διαρροη δειχνει να ειναι απο διπλα κανεις δεν ηθελε να το κανουμε.

 

Υπενθυμιζω οτι το διαμερισμα ειναι της μανας μου, οποτε οι αποφασεις αυτες δεν ειναι 100% δικες μου. Αλλα εγω πληρωνω.

Οι συννενοησεις σε ΞΕΝΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ειναι δουλεια του διαχειριστη τους οχι δικια μου! δεν ξερω εγω τους ενοικους να τους βαραω κουδουνια και να τους δινω εντολες τι να κανουν!!!! το καταλαβαινεις αυτο ετσι???

Τα κυκλωματα θερμανσης στο δαπεδο ειναι απλα? εισαι υδραυλικος δλδ και ξερεις?

 

Μπραβους? πλακα με κανεις ετσι? τι σχεση εχει αυτο? τι θα καταφερνα δλδ?

το θεμα ειναι να μην τσακωθεις και κυριως να μην κανεις παρανομες ενεργειες.

Το μονο ευκολο να παρω ενα κομπρεσερ απο την δουλεια να τα κανω ολα κομματια και τοιχο και πρασινιλα κτλ και μετα τι δλδ?

ετσι θα βρουμε την διαρροη? ή απλα θα κανουμε περισσοτερες καταστροφες?

 

ειπα εχω δουλεψει χρονια σε υδραυλικα, ημουν σε εταιρια ομως οχι ελευθερος επαγγελματιας, τωρα ειμαι σε μαγαζι, οποτε δεν εχω εργαλεια ουτε τις καλυτερες γνωσεις σε ολα, τα υδραυλικα εχουν πολλους τομεις.

νομιζω μονο η εταιρια ανιχνευσης διαρροων ειναι η πραγματικη λυση, τουλαχιστον στο να βρεθει 100% σιγουρα και αποδεδειγμα η διαρροη.

Μετα αμα δεν την επισκευαζουν ειναι αλλο θεμα. Ας την βρουμε πρωτα και μετα βλεπουμε.

 

Αστο καλυτερα, δεν βγαζουμε ουτε εδω ακρη, εδω δεν βγαζουμε ακρη με τους ανθρωπους που τα βλεπουν απο κοντα, μιλωντας θεωρητικα θα βγαλουμε? λαθος μου που ρωτησα εξαρχης.

ευχαριστω για τις απαντησεις παντως!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

η πρεσσα ειναι εργαλειο του υδραυλικου! δεν την αγοραζουμε! απλα για να δοκιμαστουν πρεπει να ξεκρεμαστουν ολα τα σωματα, οποτε εχει διαδικασια θελει ωρες πολλες και δοκιμες ανα μερες γιαυτο δεν μπορει ευκολα να γινει.

ρολοι τι ρολοι παλι? μανομετρο λες? και πως θα δουλεψει αυτο? το θεμα ειναι να δωσουμε πιεση, το κυκλωμα της θερμανσης δεν ειναι σαν την υδρευση που εχει αρκετη πιεση απο το δικτυο της ΕΥΔΑΠ.

 

Αυτο με τον λεβητα ειπα οτι το προτεινα απο την αρχη!!! ο διαχειριστης τους φοβοταν μηπως κατι παθει ο λεβητας και δεν ηθελε.

Υποτιθεται οτι θα εφερνε τον υδραυλικο της πολυκατοικιας αλλα επειδη ειναι χειμωνας τελικα δεν το εκανε!

Απο εμενα ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειναι γιατι εκει δεν περναει τιποτα!!!!!

να σπασω τι? τον τοιχο μεσα στην ντουλαπα που ειναι πετρινος να γεμισω περισσοτερα νερα?

να βγω στο διπλα διαμερισμα? το ειχαμε πει αρχικα αλλα επειδη η διαρροη δειχνει να ειναι απο διπλα κανεις δεν ηθελε να το κανουμε.

 

Υπενθυμιζω οτι το διαμερισμα ειναι της μανας μου, οποτε οι αποφασεις αυτες δεν ειναι 100% δικες μου. Αλλα εγω πληρωνω.

Οι συννενοησεις σε ΞΕΝΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ειναι δουλεια του διαχειριστη τους οχι δικια μου! δεν ξερω εγω τους ενοικους να τους βαραω κουδουνια και να τους δινω εντολες τι να κανουν!!!! το καταλαβαινεις αυτο ετσι???

Τα κυκλωματα θερμανσης στο δαπεδο ειναι απλα? εισαι υδραυλικος δλδ και ξερεις?

 

Μπραβους? πλακα με κανεις ετσι? τι σχεση εχει αυτο? τι θα καταφερνα δλδ?

το θεμα ειναι να μην τσακωθεις και κυριως να μην κανεις παρανομες ενεργειες.

Το μονο ευκολο να παρω ενα κομπρεσερ απο την δουλεια να τα κανω ολα κομματια και τοιχο και πρασινιλα κτλ και μετα τι δλδ?

ετσι θα βρουμε την διαρροη? ή απλα θα κανουμε περισσοτερες καταστροφες?

 

ειπα εχω δουλεψει χρονια σε υδραυλικα, ημουν σε εταιρια ομως οχι ελευθερος επαγγελματιας, τωρα ειμαι σε μαγαζι, οποτε δεν εχω εργαλεια ουτε τις καλυτερες γνωσεις σε ολα, τα υδραυλικα εχουν πολλους τομεις.

νομιζω μονο η εταιρια ανιχνευσης διαρροων ειναι η πραγματικη λυση, τουλαχιστον στο να βρεθει 100% σιγουρα και αποδεδειγμα η διαρροη.

Μετα αμα δεν την επισκευαζουν ειναι αλλο θεμα. Ας την βρουμε πρωτα και μετα βλεπουμε.

 

Αστο καλυτερα, δεν βγαζουμε ουτε εδω ακρη, εδω δεν βγαζουμε ακρη με τους ανθρωπους που τα βλεπουν απο κοντα, μιλωντας θεωρητικα θα βγαλουμε? λαθος μου που ρωτησα εξαρχης.

ευχαριστω για τις απαντησεις παντως!

 

Οταν ανεφερα οτι κοστιζει η πρεσσα δεν εννοουσα να την αγορασεις,εννοουσα να την χρησιμοποιησεις.

Ρολοι=Μανομετρο.Αφαιρεις το μειωτη πιεσης και εξισωνεται η πιεση της θερμανσης με του δικτυου.

Συμφωνω να μην γινουν παρανομες ενεργειες.Διαφωνω τελειως στο θεμα οπως το προσεγγιζεις και δεν καταλαβαινω κιολας γιατι το κανεις αυτο.ΑΠο την μια αναφερεςι οτι ειναι ξενη πολυκατοικια και απο την αλλη θες να πας να τους ξυλωσεις σωματα να βαλεις πρεσσες και δεν ξερω τι.Μηχανικο δεν πηρες καν να ρωτησεις,ακομα και για μια μελετη=ερευνα να κανει ποσο θα κοστισει και εσυ κοιτας να βρεις να σε πιο κλαδο εχει διαρροη το κυκλωμα θερμανσης των διπλανων.Ακριβως δεν εχω καταλαβει απο που χανει αλλα αν θεωρεις οτι ειναι απο το κυκλωμα θερμανσης αν ειναι μονοσωληνιο ενος οροφου κυκλωμα θα ειναι,Στην τελικη δεν σε ενδιαφερει κιολας ποια γραμμη ειναι,ας ψαξουν αυτοι να την βρουνε.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεφερα οτι κοστιζει η πρεσσα δεν εννοουσα να την αγορασεις,εννοουσα να την χρησιμοποιησεις.

Ρολοι=Μανομετρο.Αφαιρεις το μειωτη πιεσης και εξισωνεται η πιεση της θερμανσης με του δικτυου.

Συμφωνω να μην γινουν παρανομες ενεργειες.Διαφωνω τελειως στο θεμα οπως το προσεγγιζεις και δεν καταλαβαινω κιολας γιατι το κανεις αυτο.ΑΠο την μια αναφερεςι οτι ειναι ξενη πολυκατοικια και απο την αλλη θες να πας να τους ξυλωσεις σωματα να βαλεις πρεσσες και δεν ξερω τι.Μηχανικο δεν πηρες καν να ρωτησεις,ακομα και για μια μελετη=ερευνα να κανει ποσο θα κοστισει και εσυ κοιτας να βρεις να σε πιο κλαδο εχει διαρροη το κυκλωμα θερμανσης των διπλανων.Ακριβως δεν εχω καταλαβει απο που χανει αλλα αν θεωρεις οτι ειναι απο το κυκλωμα θερμανσης αν ειναι μονοσωληνιο ενος οροφου κυκλωμα θα ειναι,Στην τελικη δεν σε ενδιαφερει κιολας ποια γραμμη ειναι,ας ψαξουν αυτοι να την βρουνε.

 

καλημερα, σορρυ αλλα δεν εχεις καταλαβει καλα.

για την πρεσα οκ δεν καταλαβα, εννοουσες οτι κοστιζει η εργασια και συμφωνω απολυτα σε αυτο.

οπως ειπα στο λεβητοστασιο ΔΕΝ ηθελε ο διαχειριστης να κανουμε κατι μονοι μας, και ειπε οτι θα φερει τον υδραυλικο τους, κατι που ΔΕΝ εκανε! αρα δεν ειναι στο χερι μου αυτο! οπως ομως εξηγησα δεν μπορεις ετσι να καταλαβεις.

Ακομα και να εχει πτωση πιεσης πως θα ξερεις ακριβως απο που ειναι????

Αυτο με τα σωματα ΔΕΝ θα το εκανα εγω ουτε και με το ζορι!!!!

θα εβαζαν τον υδραυλικο τους που ειναι αυτος που εμενε πριν μεσα και εφυγε λογω των υγρασιων στο διαμερισμα!!!! μαλιστα ο ιδιος ο διαχειριστης τους παρουσια της νοικαρισας ειχε συμφωνησει οτι θα το κανουν.

υπενθυμιζω οτι εχει υγρασιες στα δαπεδα αναμεσα στα πλακακια οι αρμοι κανουν μουχλες!!!! και δεδομενου αυτου υποθετουμε ολοι οτι εχει υγρασια που ανερχεται απο το δαπεδο, γιαυτο και ειπαμε για πρεσαρισμα των γραμμων του μονοσωληνιου, γιατι στο δαπεδο μονο κυκλωματα θερμανσης εχει. Επισης δεν ειναι πολυ παλια ειναι με χαλκοσωληνες TALOS Φ16. Απλα μπορει να εχει γινει κακοτεχνια, συνδεση στο δαπεδο, τσακισμα σωληνας κτλ και καπου να χανει, ειναι συνηθισμενα αυτα και τα εχω δει πολλες φορες.

Τα αφεντικα μου ειναι μηχανολογοι ΤΕΕ οποτε εχω ηδη ρωτησει!!!! και λογω της δουλειας μου ξερω αρκετους, οποιον ρωτησα ειπαν τα ιδια με τον δικηγορο και να το ξεχασω, λενε να τα βρουμε γιατι ΔΕΝ συμφερει σε καμια απολυτως περιπτωση!

ξαναλεω οτι οι μηχανολογοι δεν ειναι υδραυλικοι, πρεπει να βαλουν αλλους να κανουν αυτα που εχω πει ηδη.

 

Το θεμα με το δαπεδο προεκυψε για 2 λογους :

1. Επειδη οπως θα ειδες στην φωτο που εχω ηδη σηκωσει η πρασινιλα ειναι στην προεκταση του μπαλκονιου που αμα δεις ειναι ακριβως στο δαπεδο, και στην ιδια ακριβως ευθεια μου βγαινουν εμενα.

2. επειδη το διαμερισμα του 1ου οροφου της διπλα πολυκατοικιας εχει υγρασιες στα δαπεδα κανουν συνεχεια μουχλα, στον τοιχο περιπου στην πρασινιλα, στα σοβαντεπια χαμηλα, καθως και οτι στο σημειο εκει εχει ενα σωμα στο υπνοδωματιο.

Τα συμπερασματα αυτα τα εβγαλαν πολλα αλλα ατομα δεν τα λεω μονος μου! και ο διαχειριστης τους και αλλοι απο την πολυκατοικια τους.

 

Το θεμα ειναι οτι απο ολα τα παραπανω δεν εχουν κανει καμια απολυτως ενεργεια, και τωρα ο διαχειριστης της διπλα πολυκατοικιας αλλαξε και το νεο δεν τον γνωριζω καν!!! οποτε χαιρετισματα πλεον....

 

Το μονο που μου ειπε η κυρια απο διπλα οτι εφεραν κατι ειδικους (δεν ηξερε αυτη τι) και οτι ειπαν οτι ειναι απο την δικια μας καμιναδα απο υγροποιησεις και επειδη εχει ραγισει το εξωτερικο κελυφος στο ελενιτ.

Τωρα ρωτησα εγω καποιους που βαζουν καμιναδες τετοιες και δεν το αποκλειουν μου ειπανε.

 

Εγω νομιζω οτι πρεπει να φερω εταιρια ανευρεσης διαρροων, εχουν πολλους τροπους οχι μονο με θερμοκαμερες, και ΔΕΝ πληρωνεις αμα δεν την βρουν!!!

θα συμφωνησω με τους διαχειριστες και τον ιδιοκτητη του 1ου διπλα και θα τα δωσω εγω, αλλα οποιος φταιει θα πληρωσει.

Καλα για τον δικο μου θελει δεν θελει, αμα δεν συμφωνει και πληρωσω εγω και ειναι απο εμας τελικα απλα δεν θα πληρωνω κοινοχρηστα μεχρι την εξοφληση του ποσου της εταιριας, so simple....το δυσκολο θα ειναι αμα ειναι απο τους αλλους και ειδικα μονο απο το διαμερισμα του 1ου.

Δεν βλεπω αλλη λυση, δεν θα την βρουμε ποτε! ειχα μιλησει με αυτους καποια στιγμη http://technojet.gr/

 

τελικα υπαρχουν και χειροτερα! φοβερη εκθεση http://www.hlida.gr/site/miscfiles2/2015-03-10-analitiki-ekthesi-TEE-Hlida.pdf

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Το να αρνηθεις να πληρωσεις κοινοχρηστα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα αφου ο διαχειριστης μετα απο την απαιτηση των συνιδιοκτητων στη ΓΣ μπορει να απαιτησει τα χρηματα με εξωδικο και διαταγη πληρωμης οπου θα χρεωθεις και περισσοτερα απο αυτα που θα "χρωστας". Νομιζω οτι θα πρεπει να συνεχιζεις να πληρωνεις κανονικα τα κοινοχρηστα στον διαχειριστη και στην συνεχεια αφου δεν εχει προσθεσει στα κοινοχρηστα των υπολοιπων το μεριδιο που τους αναλογει απο τις δαπανες που εσυ πληρωσες να κινηθεις εναντιον του. Η γνωμη μου ειναι να καλεσεις ΓΣ για το θεμα σου και οτι ειπωθει και συμφωνηθει να το εχεις και με τις υπογραφες ολων ετσι ωστε μετα να κινηθεις (αναγκαστικα) κατα του διαχειριστη. Το σωστο ειναι να συμμετεχουν ολοι απο το πρωτο ευρω αναλογα με τα χιλιοστα της ιδιοκτησιας του και ο διαχειριστης απο τα επομενα κοινοχρηστα που θα βγαλει να ζηταει και τα χρηματα που αφορουν την ζημια. Αν αρνηθουν να τα πληρωσουν θα πρεπει να τα καλυψει απο το αποθεματικο και στην συνεχεια να τα διεκδικησει απο αυτους με εξωδικο και διαταγη πληρωμης. Ο διαχειριστης των διπλα "την εκανε" για να αποφυγει τις ευθυνες που θα του καταλογιστουν και το πιο πιθανο ειναι οτι παρεδωσε ειτε σε γραφειο διαχειρισης ή στο "θυμα" της πολυκατοικιας οπου και θα πρεπει να λυσει το προβλημα και φυσικα να λογοδοτησει για το οτιδηποτε προκυψει. Στην περιπτωση που μπορεσεις να αποδειξεις οτι η ζημια ειναι απο τον διπλα και αυτος ζητησει απο τον διαχειριστη του να τα πληρωσουν ολοι οι συνιδιοκτητες με τα κοινοχρηστα και αυτοι με την σειρα τους αρνηθουν ανοιγει και αλλο θεμα... Το προβλημα σου ειναι οτι οταν ερθει η ωρα να πληρωσουν ολοι θα κρυβονται και εσυ θα πρεπει να κινηθεις με δικηγορο αν εισαι αποφασισμενος να διεκδικησεις τα χρηματα σου. Εγω εκει βλεπω οτι παει η δουλεια. Το προβλημα σου δεν ειναι μονο να αποδειξεις απο που ειναι η ζημια αλλα και να εισπραξεις μετα τα χρηματα σου. Ελπιζω να εισαι απο τους σπανιους τυχερους και να εχεις να κανεις με ανθρωπους και οχι με τον κλασικο ελληναρα.

Καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

Το να αρνηθεις να πληρωσεις κοινοχρηστα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα αφου ο διαχειριστης μετα απο την απαιτηση των συνιδιοκτητων στη ΓΣ μπορει να απαιτησει τα χρηματα με εξωδικο και διαταγη πληρωμης οπου θα χρεωθεις και περισσοτερα απο αυτα που θα "χρωστας". Νομιζω οτι θα πρεπει να συνεχιζεις να πληρωνεις κανονικα τα κοινοχρηστα στον διαχειριστη και στην συνεχεια αφου δεν εχει προσθεσει στα κοινοχρηστα των υπολοιπων το μεριδιο που τους αναλογει απο τις δαπανες που εσυ πληρωσες να κινηθεις εναντιον του. Η γνωμη μου ειναι να καλεσεις ΓΣ για το θεμα σου και οτι ειπωθει και συμφωνηθει να το εχεις και με τις υπογραφες ολων ετσι ωστε μετα να κινηθεις (αναγκαστικα) κατα του διαχειριστη. Το σωστο ειναι να συμμετεχουν ολοι απο το πρωτο ευρω αναλογα με τα χιλιοστα της ιδιοκτησιας του και ο διαχειριστης απο τα επομενα κοινοχρηστα που θα βγαλει να ζηταει και τα χρηματα που αφορουν την ζημια. Αν αρνηθουν να τα πληρωσουν θα πρεπει να τα καλυψει απο το αποθεματικο και στην συνεχεια να τα διεκδικησει απο αυτους με εξωδικο και διαταγη πληρωμης. Ο διαχειριστης των διπλα "την εκανε" για να αποφυγει τις ευθυνες που θα του καταλογιστουν και το πιο πιθανο ειναι οτι παρεδωσε ειτε σε γραφειο διαχειρισης ή στο "θυμα" της πολυκατοικιας οπου και θα πρεπει να λυσει το προβλημα και φυσικα να λογοδοτησει για το οτιδηποτε προκυψει. Στην περιπτωση που μπορεσεις να αποδειξεις οτι η ζημια ειναι απο τον διπλα και αυτος ζητησει απο τον διαχειριστη του να τα πληρωσουν ολοι οι συνιδιοκτητες με τα κοινοχρηστα και αυτοι με την σειρα τους αρνηθουν ανοιγει και αλλο θεμα... Το προβλημα σου ειναι οτι οταν ερθει η ωρα να πληρωσουν ολοι θα κρυβονται και εσυ θα πρεπει να κινηθεις με δικηγορο αν εισαι αποφασισμενος να διεκδικησεις τα χρηματα σου. Εγω εκει βλεπω οτι παει η δουλεια. Το προβλημα σου δεν ειναι μονο να αποδειξεις απο που ειναι η ζημια αλλα και να εισπραξεις μετα τα χρηματα σου. Ελπιζω να εισαι απο τους σπανιους τυχερους και να εχεις να κανεις με ανθρωπους και οχι με τον κλασικο ελληναρα.

Καλη τυχη

 

Σωστα ειναι ολα αυτα που λες! ευχαριστω!

να τονισω οτι ο διαχειριστης της πολυκατοικιας μου ενω στα ευκολα βοηθουσε μολις βρηκε τα ζορια οπως το να βαλω εταιρια ανευρεσης διαρροων το εριξε στο οτι ειναι ΔΙΚΟ μου προβλημα μονο, ενω τονιζω οτι τα νερα περασαν μεσα απο το πατωμα και το κατεστρεψαν, βγηκαν στις σωληνες του σωματος του υπνοδωματιου και τρεχανε στο λεβητοστασιο που ειναι απο κατω πανω στον λεβητα αλλα και μουσκευει το ταβανι και τον πλαγιο τοιχο. Αρα δεν ειναι μονο δικο μου προβλημα προφανως!

επισης μια γυναικα που εχει ενα μαγαζι στο υπογειο τωρα ειναι κλειστο λεει οτι εχει νερα, αλλα ουδεποτε την βρηκαμε να μας δειξει που ειναι.

Δυστυχως ολοι ετσι κανουν κλασικοι Ελληναρες δεν θα βγαλεις ποτε ακρη.

Νομιζω οτι αυτο με την εταιρια ανευρευσης διαρροων ειναι η καλυτερη λυση, αλλα για να μην τα πληρωσω και μετα δεν τα παρω ποτε, κανονικα πρεπει και οι 2 πολυκατοικιες να υπογραψουν οτι σε περιπτωση που η διαρροη ειναι απο κατι κοινοχρηστο θα πληρωθει μεσω της διαχειρισης ή οποιος ιδιοκτητης φταιει.

Αν πληρωσω χωρις να εχουν συμφωνησει μετα δεν θα πληρωνει κανεις.

Βεβαια σε καθε περιπτωση τα χρηματα ειναι υποπολλαπλασια λιγοτερο απο το κανεις αγωγες, να κανεις κυριως εκθεση απο ΤΕΕ κτλ.

Ομως απλα θα βρουμε απο που ειναι η διαρροη, θα την φτιαξουν ομως μετα?

αλλα οπως μου ειπαν αν εχει βρεθει "επισημα" απο μια τετοια εταιρια τοτε δεν χρειαζεται εκθεση απο ΤΕΕ και μπορεις να κανεις αγωγη αλλα ΜΟΝΟ στο οτι δεν την φτιαχνουν μετα! δλδ λες οτι εχει βρεθει η διαρροη και πληρωσα τοσα αλλα αρνουνται να την επισκευασουν.

για να ζητησω ομως αποζημιωσεις για ζημιες που επαθε το διαμερισμα απο την διαρροη παλι θελω εκθεση αναλυτικοτατη (σαν αυτη που εδειξα στο προηγουμενο ποστ μου) απο ΤΕΕ!

το θεμα ειναι οτι το διαμερισμα εχει ζημιες απο διαρροες και απο τον νοικαρη που ειχα μεσα πριν, αλλα και απο το W.C του απο πανω διαμερισματος, δεν ειναι ολα απο την τωρινη διαρροη. Τι να πεις να τρελαθεις ειναι η κατασταση! :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο αναφερα σαν μοναδικη λυση τον ΔΙΚΗΓΟΡΟ.

Ακομα και την εταιρια που θες να φερεις ακομα και κερασμενα να τους τα κανεις,αμφιβαλλω πολυ αν αποφασισουν να το επισκευασουν,απο την στιγμη που οπως λες (δεν εχω δει φωτο) εχουν και αυτοι υγρασια και αδιαφορουν.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν η διαρροη ειναι απο κοινοχρηστη εγκατασταση και αλλοι δεν πληρωνουν στρεφεσαι κατα του διαχειριστη ο οποιος εχει υποχρεωση να βαλει στα επομενα κοινοχρηστα ολων το ποσο που τους αναλογει συμφωνα με τα χιλιοστα ιδιοκτησια τους. Αν ομως η διαρροη ειναι σε σημειο οπου αποτελει ιδιοκτησια και μονο του συνιδιοκτητη οπως πχ σπασμενος σωληνας μεσα στην τουαλετα του και οχι σε κοινοχρηστο χωρο, τοτε θα στραφεις κατα του συνιδιοκτητη και το προβλημα αφορα μονο τους δυο σας. Οποτε να εισαι σιγουρος για το που ειναι η διαρροη σε σχεση με το αν ειναι κοινοχρηστος ο χωρος ή οχι. Οι οψεις του κτιριου ειναι κοινοχρηστες για να ξερεις... Το προβλημα ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι το εχεις τωρα οπου ψαχνεις να αποδειξεις το σημειο της ζημιας. Ακομα και αν τελικα φτασεις στο σημειο να τους δωσεις την πραγματογνομοσυνη του μηχανικου να εισαι σιγουρος οτι θα ακουσεις να τον αμφισβητουν ή να προβαλλουν οτιδηποτε κουφο για να αποφυγουν να πληρωσουν οπου στο τελος θα διακοψουν και οποιαδηποτε κουβεντα μαζι σου. Φιλε επειδη ολοι θα πρεπει να πληρωσουν ολοι θα ειναι εναντιον σου ακομα και αυτοι που σημερα στο παιζουν καλοι. Απο εμπειρια στα λεω και αν θελεις και μια συμβουλη μην απασχολησεις ξανα κανεναν αλλο παρα μονο τον διαχειριστη γιατι θα καταντησεις και γραφικος. Με τον τροπο αυτο δεν θα τσακωθεις με ολους αφου να ξερεις οτι οπως αδιαφορουν για εσενα με τον ιδιο τροπο δεν θα ασχοληθουν και με το προβλημα που θα εχει απο εδω και στο εξης ο διαχειριστης. Ολοι την παρτη τους κοιτανε...

Φιλε μου τα πραγματα ειναι απλα αλλα εχει ηδη φθαρει ψυχολογικα και εχεις πελαγωσει. 1)Θα αποδειξεις οτι η ζημια ειναι κοινοχρηστη δαπανη. 2) Βαζεις τα χρηματα απο την τσεπη σου και την φτιαχνεις 3) Δινεις τον λογαριασμο στον διαχειριστη και απαιτεις να μπει στα κοινοχρηστα οπου αν το κανει και οι αλλοι δεν πληρωσουν απαιτεις να σε καλυψει απο το αποθεματικο της πολυκατοικιας και απο εκει και περα αφου εχεις παρει τα χρηματα σου δεν ξερω αν σε απασχολει να απαιτησεις να κινηθει νομικα εναντιον οσων δεν πληρωσαν για το ελλειμα του αποθεματικου που σημαινει (εξωδικο και διαταγη πληρωμης με τις σχετικες κυρωσεις για αυτους. Μετα απο καιρο αν σου ζητησουν να τσονταρεις για να μπουνε χρηματα για το αποθεματικο καλο ειναι να εχεις κρατησει τα απαραιτητα χαρτια οπου να δικαιολογουν γιατι δεν πληρωνεις 4) Στο πιθανοτερο σεναριο οπου κανεις δεν πληρωνει και ο διαχειριστης μαζι με τους αλλους σου πουλανε τρελα και οτι το προβλημα ειναι δικο σου, τοτε συνεχιζεις να πληρωνεις τα κοινοχρηστα σου κανονικα και θα στραφεις αποκλειστικα και μονο κατα του διαχειριστη οπου θα τον κατηγορησεις για αμελεια και αλλα δεκα που ειμαι σγουρος οτι θα βρει ο δικηγορος σου. Ο διαχειριστης στην συνεχεια θα δηλωσει παραιτηση και φυσικα επειδη κανενας δεν θα αναλαμβανει θα στραφειτε σε γραφειο διαχειρισης κατι που δεν απαλλασσει τον διαχειριστη απο τις οποιες παραλειψεις, αμελεια και κακοδιαχειριση που εσυ τον κατηγορεις. Αν το γραφειο που θα αναλαβει λειτουργησει επαγγελματικα και κανει οτι οριζει ο νομος και μπε ταξη καλως αλλιως παλι θα σπασουν τα νευρα σου. Σε ενημερωνω οτι το γραφειο διαχειρισης θα σου πει οτι αυτοι δεν ασχολουνται ουτε μια μερα πριν απο τοτε που πηραν την διαχειριση. Τον κανονισμο της πολυκατοικιας σου τον εχει λογικα ο δικηγορος σου. Να τον ρωτησεις αν ο διαχειριστης ηταν υποχρεωμενος να εχει ασφαλισει τους κοινοχρηστους χωρους της οικοδομης ανεξαρτητα αν η πλειοψηφια της ΓΣ δεν ηθελε να μπει σε "περιττα" εξοδα και μαθε αν εισαι σε θεση να παρεις απο αυτον και αποζημιωση. Δες τι θα σου πει ο δικηγορος σου για τον δρομο που σου προτεινω και αναλογα πραξε. Να ξερεις οτι οσο "ειναι δικο σου προβλημα" ολοι θα σε γραφουν. Ο υπευθυνος ειναι ο διαχειριστης σε περιπτωση που η ζημια ειναι απο κοινοχρηστο χωρο και φροντισε το προβλημα σου να γινει και δικο του για να σταματησει να κανει την παπια αφου οπως καταλαβαινεις τον βολευει να τα εχει καλα με ολους και να αδικει εσενα απο το να τσακωθει με ολους και να ειναι σωστος μαζι σου. Τελος αν εχεις την διαθεση να το πας ετσι οπως σου λεω να διακοψεις καθε επαφη και μην αναφερεις ξανα οτιδηποτε. Θα παρει μια φορα μονο ο δικηγορος σου να ενημερωσει τον διαχειριστη τι απαιτεις και μετα ξεκιναει κατα του διαχειριστη με εξωδικο. Ρωτα τον δικηγορο σου αν μπορεις να κανεις και ασφαλιστικα μετρα αφου αν πχ συνεχιζει η διαρροη θα κινδυνεψει η ιδιοκτησια σου να καταστραφει κατι που σημαινει οτι πρεπει να σταματησει αμεσα. Αν σου πει οτι μπορει να το κανει τοτε την επομενη μερα ισως οι αλλοι θα αρχισουν να σε παιρνουν σοβαρα και να σταματησουν να σε λενε γκρινιαρη πισω απο την πλατη σου.

ΥΓ οτι ειπωθει σε ΓΣ να το εχεις γραπτως και με υπογραφες

Link to comment
Share on other sites

Πες τους ότι απο την υγρασία και τα συνεπακόλουθα της θα πέσει η πολυκατοικία και να δεις πως θα αρχίσουν να το σκέφτονται ότι πρέπει να το φτιάξουν.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αυτο με το δικηγορο εχω εξηγησει πολλες φορες τι παιζει γιατι να λεμε τα ιδια? δεν ειναι λυση αυτη! ειπα ηδη πολλες φορες οτι εχω εκρεμη δικαστικη αποφαση και ειναι να παρω σχεδον 1300 ευρω τα οποια εχω ηδη πληρωσει!!!

οποτε ΔΕΝ υπαρχει καμια περιπτωση να μπλεξω ξανα με δικηγορους και αγωγες. Θελει εκθεση απο ΤΕΕ που κοστιζει αρκετα, και μετα αγωγες στους υπευθυνους καθε αγωγη εχει κοστος 150 για τον δικηγορο και 150 για τον κλητηρα. Και αμα γινει δικαστηριο πληρωνω και εκει. Θα εχω δωσει τα μαλλιοκεφαλα μου, θα περιμενω χρονια να παρω λεφτα και το σπιτι θα συνεχιζει να υγραινεται. Ειναι αυτο λυση? σοβαρα μιλαμε τωρα????

και τα λεφτα φυσικα τα γενναω ή εχω μια μηχανη και τα φτιαχνω μονος μου.....:O που να τα βρισκω? γιατι δουλευω και πληρωνομαι στην ωρα μου? οποτε το ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΟΡΙΣΤΙΚΑ το θεμα με τον δικηγορο. Πρεπει να βρουμε λυσεις ποιο οικονομικες, ετσι κι αλλιως παλι εγω θα πληρωνω....

Επειδη ρωτησα ξανα τον δικηγορο, μου ειπε αν βρουμε που ειναι η διαρροη ειτε μονοι μας, ειτε με εταιρια ανευρευσης διαρροων, τοτε ΔΕΝ θελει για να κανω αγωγη αν δεν το φτιαχνουν, εκθεση απο ΤΕΕ, αλλα αν θελω να διεκδικησω αποζημιωσεις απο καταστροφες που εγιναν απο την διαρροη τοτε θελω, γιατι δεν μπορει κανεις να υποθεσει πως ακριβως αυτες εγιναν. Βεβαια εμενα δεν με νοιαζει τοσο για αποζημιωσεις, οσο να βρεθει και να επισκευαστει η διαρροη, το σπιτι ετσι κι αλλιως ηθελε ανακαινιση.

Οποτε και παλι καταληγω στο ιδιο συμπερασμα οτι πρεπει να μπει εταιρια ανευρεσης διαρροων.

Δε νομιζω αμα βρουμε αποδεδειγμενα που ειναι η διαρροη (γιαυτο επιμενω στην εταιρια) οτι δεν θα την φτιαξουν!

 

Τους εχω πει πολλες φορες οτι εχουν παθει ζημια οι πολυκατοικιες μεχρι τα θεμελια, η διπλα ειναι χαλια μεχρι χαμηλα στην πυλωτη αλλα υποστηριζουν οτι εγινε απο τις διαρροες στο W.C του απο πανω που ομως ειναι πολυ ποιο περα σαν αποσταση!!!

δεν ειναι θεμα κοινοχρηστο δικο τους διοτι εχουμε κανει ελεγχους σε σωληνωσεις και δεν περναει κατι απο εκει της πολυκατοκιας.

το μονο που μπορει να ειναι απο την δικια τους πλευρα ειναι η θερμανση στο δαπεδο του 1ου οροφου που εχει μονοσωληνιο συστημα με χαλκοσωληνες μαλακους - ευκαμπτους.

Απο την δικια μας λενε οτι μπορει να ειναι απο την καμιναδα του λεβητα υγροποιησεις ή νερα βροχης αλλα δεν το πιστευω επειδη τοτε ουτε δουλευε θερμανση ουτε εβρεχε.

Ενω απο τα δαπεδα μπορει να ειναι γιατι οι σωληνες εχουν συνεχεια νερα μεσα με χαμηλή πιεση αδρανεια ασχετως αν δουλευει ή οχι η θερμανση. Οταν δε την αναψαν η διαρροη εγινε χειροτερη και μετακομισε σε αλλα 2 σημεια ποιο περα στην ντουλαπα μου.

Θα παω σημερα να δω τι γινεται και θα ξαναγραψω. Επισης απο περιεργεια θα παω να ψαξω και με ανιχνευτη μεταλλων στο σημειο της πρασινιλας.

Στο σημειο της ντουλαπας που εχω τις διαρροες δεν ανιχνευτηκαν μεταλλα, αλλα μπορει να ειναι ποιο περα και ερχονται εκει τα νερα, κατι παρα πολυ συνηθισμενο στις διαρροες.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ακριβως επειδη θα δωσεις πολλα χρηματα στα δικαστικα εξοδα και ολοι γνωριζουν οτι δεν σε συμφερει οικονομικα γι'αυτο σου πουλανε τρελα και αδιαφορουν. Αν ομως ο δικηγορος σου μπορει να διεκδικησει αποζημωσεις για τις βλαβες που εχεις υποστει εσυ και η ιδιοκτησια σου τοτε ισως να μπεις στην ταλαιπωρια αυτη. Αν αυτο δεν μπορει να συμβει τοτε δεν αξιζει να ασχοληθεις και θα τα πληρωσεις ολα μονος σου αφου οι αλλοι ειναι τετοιοι ανθρωποι. Πιο φτηνα θα σου ερθει.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ακριβως επειδη θα δωσεις πολλα χρηματα στα δικαστικα εξοδα και ολοι γνωριζουν οτι δεν σε συμφερει οικονομικα γι'αυτο σου πουλανε τρελα και αδιαφορουν. Αν ομως ο δικηγορος σου μπορει να διεκδικησει αποζημωσεις για τις βλαβες που εχεις υποστει εσυ και η ιδιοκτησια σου τοτε ισως να μπεις στην ταλαιπωρια αυτη. Αν αυτο δεν μπορει να συμβει τοτε δεν αξιζει να ασχοληθεις και θα τα πληρωσεις ολα μονος σου αφου οι αλλοι ειναι τετοιοι ανθρωποι. Πιο φτηνα θα σου ερθει.

 

καλησπέρα, το σπιτι ηθελε ανακαινιση ετσι κι αλλιως, τωρα να διεκδικησω αποζημιωσεις επειδη φουσκωσε το πατωμα της δεκαετιας του 70 και σαπισαν μερικα ξυλα τα ραφια δλδ μεσα στην ντουλαπα? ειναι τουλαχιστον γελοιο αμα δεις τι αλλα εχει αυτο το σπιτι και ποσο παλιο ειναι!

οποτε ουτε καν συμφερει.

Το θεμα ειναι οτι για να κανεις ανακαινιση να υποθεσω οτι εγω ηθελα να μεινω εκει ή να το νοικιασω σε αλλον πρεπει να ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα εχω τα ιδια και να μου καταστραφουν οτι ΝΕΑ θα εχω κανει!!!

οφειλω να πω οτι επειδη δεν εβρισκα ευκολα τον ιδιοκτητη του διπλα διαμερισματος δεν μιλησα με αυτον παρα μονο μια φορα. Υποτιθεται οτι η κυρια που το νοικιαζει τον ενημερωνει ομως.

 

Σημερα πηγα εκει και τι να δω? βγαζει νερο πολυ λιγο ισα μια ιδεα η πρωτη τρυπα που ειχε στεγνωσει, η δευτερη στεγνωσε εντελως, μεσα η ντουλαπα δεν εχει σχεδον τιποτα δλδ ουτε καν την σφουγγαρισα και βγαζει και τη τρυπα η τριτη μια ιδεα.

Παω στην ακρη του μπαλκονιου και τι να δω στον τοιχο? ΣΟΚ? η πρασινιλα ΜΕΓΑΛΩΣΕ!!!! και φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ειναι στον τοιχο της διπλανης πολυκατοικιας στο δαπεδο του 1ου οροφου σε ευθεια.

 

Απο Τριτη θα ψαξω τον ιδιοκτητη να του μιλησω να του δειξω και φωτος και θα του προτεινω να δωσουμε μισα-μισα να βαλουμε μια εταιρια ανευρεσης διαρροων και οποιος φταει πληρωνει και τα αλλα ή αμα δεν συμφωνει ας πληρωσουμε μισα μισα αρκει να βρεθει η λυση!

 

Βαζω φωτος να μου πει οποιος θελει τι ΘΑ νομιζε αμα εβλεπε αυτο το πραγμα, ας πουμε οτι εγω δεν εχω πει τι ειναι και τις δειτε τι θα λεγατε?

η παρακατω ειναι στις 6 ΔΕΚ 2016, καπου ειχα παλιοτερες και ηταν ακομα λιγοτερη η πρασινιλα!

οπως θα δειτε ειναι η ιδια ευθεια με την πλακα του 1ου οροφου (δαπεδο).

Εκει που ειναι η πρασιλινα ποιο ακρη αριστερα εχει ενα σωμα, και ειναι το υπνοδωματιο και εκει. Επισης το σημειο που εμενα βγαζει στην ντουλαπα μεσα, εκει ειναι το κρεβατι και ο τοιχος ειναι μες την υγρασια και φουσκωνουν οι σοβαδες και σκανε!!!

ο μπογιατζης το εβαφε και συνεχεια χαλαγε και της ειπε οτι ειναι υγρασια απο διαρροες. Το σημειο που λεω ειναι ακριβος πανω απο το σοβατεπι. Τα πλακακια ολα βγαζουν στους αρμους μουχλα!!!! τους καθαριζουν και γινονται παλι.

Με οσους εχω μιλησει που ξερουν ολοι μου ειπαν οτι αυτο σημαινει οτι ερχετε πολυ υγρασια απο το δαπεδο.

Ο προηγουμενος τους νοικαρης εφυγε πριν 1,5 χρονο (και ηταν και υδραυλικος) επειδη εβγαζε υγρασιες το διαμερισμα και μαλιστα ειπε οτι ετρεχαν νερα απο τους τοιχους!!!!

τι να πω? ο ιδιοκτητης δεν τα ηξερε να δει τι γινεται απο τοτε???

 

φωτο 6 ΔΕΚ 2016 http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/photos%20forums/IMG_20161209_154950_zps9z6rtbql.jpg

φωτο σημερα 22 ΦΕΒ 2017 http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/photos%20forums/IMG_20170223_152945_zpsgo26xwtc.jpg

και αλλη μια ποιο κοντα http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/photos%20forums/IMG_20170223_153041_zpsmoq8yo0a.jpg

 

τα παραπανω τα εχουν δει απο κοντα πολλοι υδραυλικοι και ολοι ειπαν αυτο που πιστευω και εγω, οτι ειναι δλδ απο την θερμανση στο δαπεδο του 1ου οροφου δλδ το μονοωσωληνιο.

Ακομα ομως και να κλεισουμε την θερμανση, ή εστω τους συλλεκτες, οι σωληνες εχουν νερα μεσα και θα παρει πολλους μηνες να σταματησουν οι διαρροες και δεν θα ειμαστε παλι σιγουροι.

Εδω πιστευω οι θερμοκαμερες θα δουν ακριβως απο που ειναι η διαρροη, θα δουμε και μεσα στο διαμερισμα εννοειτε.

Επισης τις φωτος τις εχω δειξει σε μηχανολογους ΤΕΕ που ξερω πολλους και ειπαν και αυτοι τα ιδια!!!

 

Να πω τελος οτι οι πρασιναδες εκει απο χρονια εχουν κανει την εμφανιση τους αλλα το σπιτι το νοικιαζαμε σε αλλους για χρονια και δεν ειχα καταλαβει. Καποια στιγμη πιστευα οτι ειναι απο βροχη κτλ και δεν ειχα δωσει σημασια, μεχρι αρχες Σεπτ 2016 που εκανε την εμφανιση της η διαρροη μεσα στην ντουλαπα του υπνοδωματιου.

 

καλημερα! κανω edit μετα απο νεα στοιχεια....

τελικα μιλωντας με τον παλιο διαχειριστη και την νοικαρισα ειπαν οτι καποιοι ειδικοι που ηρθαν (δεν ξερουν τι και πως!!!) οτι πρεσαραν κατι και δεν εχουν διαρροη σε σωληνες με νερο μεσα, χωρις να μου αναφερουν για τι σωληνες λενε ομως!!!

δειχνοντας τις φωτος σε μηχανολογους μου ειπαν οτι επειδη αυτος ο τοιχος ειναι πετρινος ποτισε νερα απο τον απο πανω που ειχε διαρροη, υπενθυμιζω οτι εφτασαν μεχρι και το υπογειο στην δικια μου!!! και ανοιξε διοδους.

Ετσι η υγρασια που περνει ο τοιχος αυτος εφοσον ΕΞΕΧΕΙ!!! κανει υγροποιησεις προφανως περνανε σε καποια σημεια νερα αφου δεν εχει ιχνος μονωσης παρα μονο σοβαντισμα και γιαυτο το προβλημα βγηκε στο καπακι μετα την επισκευη διαρροης του απο πανω μου στο W.C.

Δλδ με λιγα λογια λενε οτι θελει καλη μονωση. Ψαχνοντας βρηκα σχετικο θεμα εδω http://www.michanikos.gr/topic/31969-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%94%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83/page-2

 

και το ερωτημα την μονωση ποιος την πληρωνει? εγω μονο? και ο διπλανος που περνει υγρασιες? και οι 2 πολυκατοικιες?

υπενθυμιζω οτι η διπλα εχει υγρασιες σε ολη την πυλωτη καθως και στον τοιχο της που συνορευει με την δικια μου.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

"θα του προτεινω να δωσουμε μισα-μισα να βαλουμε μια εταιρια ανευρεσης διαρροων και οποιος φταει πληρωνει και τα αλλα ή αμα δεν συμφωνει ας πληρωσουμε μισα μισα αρκει να βρεθει η λυση!" Φιλε μου απο αυτα που γραφεις ως τωρα εγω βλεπω αδιαφορια και αρνηση απο ολους και να εισαι ετοιμος να συναντησεις ξανα το ιδιο τροπαρι. Στην Ελλαδα κανενας δεν θα βαλει το χερι στην τσεπη χωρις να του ασκησεις πιεση. Ηδη ο ενας διαχειριστης μας ειπες πως παραιτηθηκε... Εγω σου ευχομαι να μπορεσεις να το λυσεις το θεμα την Τριτη αλλα δεν ειμαι αισιοδοξος με βαση τις συμπεριφορες που περιγραφεις και το μεγαλο χρονικο διαστημα που ηδη εχει περασει. Αν παλι τα καταφερεις πες μου το πως εγινε αυτο το μαγικο για να ξερω και εγω με τα δικα μου θεματα στην πολυκατοικια μου που με ταλαιπωρουν μπας και βγαλω ακρη. Ο Ελληναρας ειναι αηττητος και μονο με πιεσεις τον κανεις ανθρωπο. Καλο κουραγιο...
Link to comment
Share on other sites

"θα του προτεινω να δωσουμε μισα-μισα να βαλουμε μια εταιρια ανευρεσης διαρροων και οποιος φταει πληρωνει και τα αλλα ή αμα δεν συμφωνει ας πληρωσουμε μισα μισα αρκει να βρεθει η λυση!" Φιλε μου απο αυτα που γραφεις ως τωρα εγω βλεπω αδιαφορια και αρνηση απο ολους και να εισαι ετοιμος να συναντησεις ξανα το ιδιο τροπαρι. Στην Ελλαδα κανενας δεν θα βαλει το χερι στην τσεπη χωρις να του ασκησεις πιεση. Ηδη ο ενας διαχειριστης μας ειπες πως παραιτηθηκε... Εγω σου ευχομαι να μπορεσεις να το λυσεις το θεμα την Τριτη αλλα δεν ειμαι αισιοδοξος με βαση τις συμπεριφορες που περιγραφεις και το μεγαλο χρονικο διαστημα που ηδη εχει περασει. Αν παλι τα καταφερεις πες μου το πως εγινε αυτο το μαγικο για να ξερω και εγω με τα δικα μου θεματα στην πολυκατοικια μου που με ταλαιπωρουν μπας και βγαλω ακρη. Ο Ελληναρας ειναι αηττητος και μονο με πιεσεις τον κανεις ανθρωπο. Καλο κουραγιο...

 

καλημερα! ευχαριστω να σε καλα! αμα βρω κατι θα ενημερωσω φυσικα!

δυστυχως τωρα παλι αλλους που ρωτησα απο τις φωτος αυτοι δεν ειδαν απο κοντα, λενε οτι ειναι απο υγρασια απο νερα που καθονται στον πετροτοιχο.

Δλδ εκει στις φωτος που βγαινει ο τοιχος εξω, επρεπε να εχει χτιστει απο πανω, ή να χτιζοταν και η δικια μας διπλα του και το κενο αναμεσα τους να μονωθει και να χτιστει.

Αντι αυτου ο κατασκευαστης της δικιας μας (εχει πεθανει πλεον) ενσωματωσε το τοιχο της μονοκατοικιας που τοτε υπηρχε εκει με την δικια μας πολυκατοικια!!!!

ετσι οταν εχτισαν διπλα την αλλη αντι να χτισουν επανω στην προεκταση του, το αφησαν ετσι με αποτελεσμα να γινει αυτο το χαλι.

Λογω των διαρροων του απο πανω γεμισε ολος νερα μεσα και εβγαζε σε εμας στο ταβανι, στον τοιχο στο W.C και στο χολακι ακριβως πριν το υπνοδωματιο, καθως και στο υπογειο που ειχε ενα παλιο ξυλουργειο.

Μαλιστα στο υπογειο ανοιξε μια τρυπα στον πετροτοιχο και τα νερα αναβλυζαν σαν να ειναι πηγη!!!! :lol::lol::lol:

μετα απο αυτα φανταζομαι τα νερα βρηκαν διοδους και περνανε πλεον ευκολα.

Δε νομιζω οτι ειναι τυχαιο μολις επισκευαστηκε η διαρροη του απο πανω αρχες Σεπτ περιπου στις 3 του 2016 να δω διαρροες μεσα στην ντουλαπα δλδ περιπου 4μετρα ποιο πριν στις 6 Σεπτ 2016?

Εχει γινει απο παρα πολλα ατομα και υδραυλικους κτλ ελεγχος στον απο πανω και δεν εχει καμια διαρροη πλεον ουτε σε αποχετευση, ουτε σε υδρευση, το ρολοι του δεν γραφει και οι λογαριασμοι το τυπικο παγιο της ΕΥΔΑΠ. + οτι το κλεισαμε πλεον.

Επισης στην ντουλαπα του και γενικα στο υπνοδωματιο δεν εχει κανενα προβλημα, ενω εμενα το προβλημα ειναι περιπου στο 1.5μετρο υψος ακριβως εκει που ξεκιναει δλδ ο πετροτοιχος. :O

 

Δεν υπαρχει αλλη λυση απο τον να βρω τον ιδιοκτητη του διπλα να βαλουμε μισα μισα να βαλουμε εταιρια.

Ο προηγουμενος του νοικαρης μου ειπε οτι το σπιτι αυτο ειχε συνεχεια υγρασιας και σκουπιζε νερα απο τοιχους ειδικα στο υπνοδωματιο με πετσετες και επειδη γεννησε παιδι (η γυναικα του εννοω οχι αυτος) εφυγαν.

Ο ιδιοκτητης σημασια.......μετα το ξανανοικιασε και ακομα εχει υγρασιες!!!!

η γυναικα εβαλε μπογιατζη και το εφτιαξε και χαλασαν ολα παλι!!!!

και της ειπε οτι εχει εξωτερικες υγρασιες αναμεσα στις πολυκατοικιες. :confused:

Η ιδια απο την αρχη μου ειπε οτι χρειαζεται καλη μονωση αναμεσα τους και οτι δεν εχει.

Ο διαχειριστης αυτος που παραιτηθηκε ελεγε οτι ειχαν βαλει! τι να πω τωρα? :wacko::wacko::wacko:

και να εχουν βαλει αυτοι, εμενα δεν εχει τπτ, ουτε 1cm σοβα δεν εχει απο τον πετροτοιχο.

 

Το θεμα ειναι αυτο που ειπα και ποιο πριν, και να βρουμε την διαρροη αν ειναι κατι δυσκολο οπως αυτο με την μονωση, σωθηκαμε μετα....

να ειναι λιγα χρηματα να πεις να τα δωσω, αν ειναι αναμεσα στις πολυκατοικιες μιλαμε για χιλιαδες ευρω μαλλον και πρεπει να μπει στα κοινοχρηστα και για τις 2 πολυκατοικιες, καθως εχει να κανει με στοιχεια της οικοδομης που σημαινει κοινοχρηστα εξοδα.

τα λεει εδω http://www.koinoxrista24.gr/files/n3741.pdf και οπως ειδα δεν εχει αλλαξει απο τοτε!!!

http://www.koinoxrista24.gr/files/3741-29-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82.pdf

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι..υπάρχουν περιπτώσεις τις οποίες προβλέπει η ιδιωτική συμφωνία ( όπως ο κανονισμός της πολυκατοικίας) και περιπτώσεις οι οποίες προβλέπονται από γενικότερες διαάξεις του Αστικού Δικαίου, όπως είναι αυτές που αφορούν την προσβολή της νομής και κατοχής ακινήτων.

 

Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν, πάντοτε ανατρέχουμε πρωτίστως στον κανονισμό και εν συνεχεία στον Α.Κ., ο οποίος μας λέει :

 

Άρθρο 1003

 

''Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται

την εκπομπή καπνού, αιθάλης,αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφ' όσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά την χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη''

 

 

Πρακτικώς, λοιπόν, πρέπει να μην υπάρχει σημαντική βλάβη της χρήσης του γειτονικού ακινήτου..αλλά εξυπακούεται ότι δεν είμαι υπόχρεως να ανεχθώ την εκπομπή αιθάλης στην μούρη μου όταν κάθομαι στο διπλανό μπαλκόνι , ούτε μία ώρα..

 

Από την άλλη πάλι, όμως, υπάρχουν και διοικητικές αποφάσεις και ειδικοί νόμοι,οι οποίοι καθορίζουν την χρήση και εγκατάσταση ειδικών κατασκευών..π.χ. εάν έχεις κτιστή ψησταριά χρειάζεται πολεοδομική άδεια, το πού και πώς και σε ποιό ύψος και απόσταση θα τοποθετηθούν οι καπνοδόχοι, πώς θα στηριχθούν, εάν αποτελούν αλλαγή της προσόψεως ή κοινοχρήστων εξωτερικών τοίχων, θέματα πυρασφάλειας κ.λ.π...

Διάβασα τυχαία το thread σας περί κάπνας, κανονισμών, Αστικού Κώδικα κλπ και έχω την εξής ερώτηση:

Ξέρει κάποιος πού μπορώ να απευθυνθώ για το θέμα της καθημερινής κάπνας από το "shisha cafe bar" με ναργιλέδες,

στο ισόγειο της διπλανής πολυκατοικίας από τη δική μου?

Υποθέτω ότι έχει άδεια για καφέ μπαρ, δεν έχει όμως εξαερισμό/φουγάρα που θα είχε αν είχε κουζίνα.

Βγάζει λοιπόν καθημερινά όσες ώρες λειτουργεί (12+) μαγκάλι με κάρβουνα στην πίσω αυλή του, για να τα έχει αναμμένα για ανεφοδιασμό για ναργιλέδες,

και η καρβουνίλα μπαίνει παντού στο κτήριο, από το υπόγειο που επικοινωνεί μέσω της αυλής, μέχρι τον φωταγωγό. Μπουγάδα επίσης δεν απλώνεις.

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχει καμινάδα μέχρι την ταράτσα του κτηρίου, όπως αν ήταν ταβέρνα, δεν γνωρίζω όμως κάτι περισσότερο.

Οποιαδήποτε ιδέα έχει κάποιος είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μια απορία σχετικά με την καθαριότητα του πεζοδρομίου μπροστά από πολυκατοικία που στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα που πιάνει το μεγαλύτερο μέρος του ισογείου.

Διατηρώ ένα γωνιακό κατάστημα που έχει βιτρίνες και στις 2 μεριές της πολυκατοικίας και είσοδο από τον κεντρικό δρόμο ενώ η είσοδος της πολυκατοικίας είναι από τον πλαϊνό δρόμο. Το κατάστημα ήταν παλιά συνεργείο αυτοκινήτων μέσα στην βρόμα όπου είχε κάνει ράμπες παντού για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα και μετά ήταν 3 χρόνια ξενοίκιαστο αφού έκλεισε το συνεργείο.

Όταν μπήκα έκανα ανακαίνηση, η πρόσοψη της πολυκατοικίας άλλξε, κατήργησα τις ράμπες και πλέον παρκάρει όποιος θέλει. Το πεζοδρόμιο με λίγα λόγια δεν ανήκει στο κατάστημα, δεν είναι πρασιά, αλλά κοινόχρηστο.

Η διαχείριση της πολυκατοικίας πληρώνει συνεργείο καθαρισμού που καθαρίζει το κλιμακοστάσιο και το πεζοδρόμιο ΜΟΝΟ μπροστα από την είσοδο της πολυκατοικίας.

Μάλιστα ήρθαν και μου έκαναν φασαρία λέγοντας ότι εγώ πρέπει να καθαρίζω όλο το πεζοδρόμιο που είναι έξω από τις βιτρινες του καταστήματος, ήττοι 22 τρέχοντα μέτρα ενώ αυτοί καθαρίζουν 4 μέτρα...

Επισυνάπτω σχέδιο τους καταστήματος για να καταλάβετε ακριβώς.

Η ερώτησ'η μου είναι αν ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://chromothesis.gr/polykatoikia.jpg

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μια απορία σχετικά με την καθαριότητα του πεζοδρομίου μπροστά από πολυκατοικία που στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα που πιάνει το μεγαλύτερο μέρος του ισογείου.

Διατηρώ ένα γωνιακό κατάστημα που έχει βιτρίνες και στις 2 μεριές της πολυκατοικίας και είσοδο από τον κεντρικό δρόμο ενώ η είσοδος της πολυκατοικίας είναι από τον πλαϊνό δρόμο. Το κατάστημα ήταν παλιά συνεργείο αυτοκινήτων μέσα στην βρόμα όπου είχε κάνει ράμπες παντού για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα και μετά ήταν 3 χρόνια ξενοίκιαστο αφού έκλεισε το συνεργείο.

Όταν μπήκα έκανα ανακαίνηση, η πρόσοψη της πολυκατοικίας άλλξε, κατήργησα τις ράμπες και πλέον παρκάρει όποιος θέλει. Το πεζοδρόμιο με λίγα λόγια δεν ανήκει στο κατάστημα, δεν είναι πρασιά, αλλά κοινόχρηστο.

Η διαχείριση της πολυκατοικίας πληρώνει συνεργείο καθαρισμού που καθαρίζει το κλιμακοστάσιο και το πεζοδρόμιο ΜΟΝΟ μπροστα από την είσοδο της πολυκατοικίας.

Μάλιστα ήρθαν και μου έκαναν φασαρία λέγοντας ότι εγώ πρέπει να καθαρίζω όλο το πεζοδρόμιο που είναι έξω από τις βιτρινες του καταστήματος, ήττοι 22 τρέχοντα μέτρα ενώ αυτοί καθαρίζουν 4 μέτρα...

Επισυνάπτω σχέδιο τους καταστήματος για να καταλάβετε ακριβώς.

Η ερώτησ'η μου είναι αν ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://chromothesis.gr/polykatoikia.jpg

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Αλλο παλι και αυτο.

Τα πεζοδρομια ανηκουν στους δημους, οι οποιοι ειναι και οι αρμοδιοι για τον καθαρισμο τους.

Εννοειται οτι δεν εχεις υποχρεωση να καθαριζεις το πεζοδρομιο. Ακομη ομως και αν δεν προκειται για πεζοδρομιο, αλλα για κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας, στην περιπτωση αυτη , ο συγκεκριμενος χωρος θα πρεπει να καθαριζεται απο το συνεργειο που οριζει η πολυκατοικια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μια απορία σχετικά με την καθαριότητα του πεζοδρομίου μπροστά από πολυκατοικία που στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα που πιάνει το μεγαλύτερο μέρος του ισογείου.

Διατηρώ ένα γωνιακό κατάστημα που έχει βιτρίνες και στις 2 μεριές της πολυκατοικίας και είσοδο από τον κεντρικό δρόμο ενώ η είσοδος της πολυκατοικίας είναι από τον πλαϊνό δρόμο. Το κατάστημα ήταν παλιά συνεργείο αυτοκινήτων μέσα στην βρόμα όπου είχε κάνει ράμπες παντού για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα και μετά ήταν 3 χρόνια ξενοίκιαστο αφού έκλεισε το συνεργείο.

Όταν μπήκα έκανα ανακαίνηση, η πρόσοψη της πολυκατοικίας άλλξε, κατήργησα τις ράμπες και πλέον παρκάρει όποιος θέλει. Το πεζοδρόμιο με λίγα λόγια δεν ανήκει στο κατάστημα, δεν είναι πρασιά, αλλά κοινόχρηστο.

Η διαχείριση της πολυκατοικίας πληρώνει συνεργείο καθαρισμού που καθαρίζει το κλιμακοστάσιο και το πεζοδρόμιο ΜΟΝΟ μπροστα από την είσοδο της πολυκατοικίας.

Μάλιστα ήρθαν και μου έκαναν φασαρία λέγοντας ότι εγώ πρέπει να καθαρίζω όλο το πεζοδρόμιο που είναι έξω από τις βιτρινες του καταστήματος, ήττοι 22 τρέχοντα μέτρα ενώ αυτοί καθαρίζουν 4 μέτρα...

Επισυνάπτω σχέδιο τους καταστήματος για να καταλάβετε ακριβώς.

Η ερώτησ'η μου είναι αν ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://chromothesis.gr/polykatoikia.jpg

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

Αν πληρώνεις κοινόχρηστα και δεν σε καθαρίζουν το πεζοδρόμιο ενω καθαρίζουν μόνο της πρόσοψης της πολυκατοικίας βγάλε τα κουμπούρια!!!

Αν όμως δεν πληρώνεις κοινόχρηστα πως έχεις αυτήν την απαίτηση;

Συν του ότι το πεζοδρόμιο δεν είναι κοινόχρηστός χώρος αλλά του δήμου!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μια απορία σχετικά με την καθαριότητα του πεζοδρομίου μπροστά από πολυκατοικία που στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα που πιάνει το μεγαλύτερο μέρος του ισογείου.

Διατηρώ ένα γωνιακό κατάστημα που έχει βιτρίνες και στις 2 μεριές της πολυκατοικίας και είσοδο από τον κεντρικό δρόμο ενώ η είσοδος της πολυκατοικίας είναι από τον πλαϊνό δρόμο. Το κατάστημα ήταν παλιά συνεργείο αυτοκινήτων μέσα στην βρόμα όπου είχε κάνει ράμπες παντού για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα και μετά ήταν 3 χρόνια ξενοίκιαστο αφού έκλεισε το συνεργείο.

Όταν μπήκα έκανα ανακαίνηση, η πρόσοψη της πολυκατοικίας άλλξε, κατήργησα τις ράμπες και πλέον παρκάρει όποιος θέλει. Το πεζοδρόμιο με λίγα λόγια δεν ανήκει στο κατάστημα, δεν είναι πρασιά, αλλά κοινόχρηστο.

Η διαχείριση της πολυκατοικίας πληρώνει συνεργείο καθαρισμού που καθαρίζει το κλιμακοστάσιο και το πεζοδρόμιο ΜΟΝΟ μπροστα από την είσοδο της πολυκατοικίας.

Μάλιστα ήρθαν και μου έκαναν φασαρία λέγοντας ότι εγώ πρέπει να καθαρίζω όλο το πεζοδρόμιο που είναι έξω από τις βιτρινες του καταστήματος, ήττοι 22 τρέχοντα μέτρα ενώ αυτοί καθαρίζουν 4 μέτρα...

Επισυνάπτω σχέδιο τους καταστήματος για να καταλάβετε ακριβώς.

Η ερώτησ'η μου είναι αν ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://chromothesis.gr/polykatoikia.jpg

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

Εχω μια απορια εγω παλι.Δεν σε ενδιαφερει το πεζοδρομιο μπροστα στο μαγαζι σου να ειναι καθαρο?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...