Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη ειναι μορφη τροποποιημένου συμβολαίου με μικροτερη διάρκεια αυτο το εγγραφο? Αν δε το υπογραψουμε υπαρχουν κυρωσεις για τους ενοικιαστες? Ετσι κι αλλιως θα φυγουμε την αμεσως επομενη στιγμη που θα το επιτρεψουν τα οικονομικα μας!

Φίλε μου αν όντως έχεις σκοπό να φύγεις αυτό το χαρτί που σου κάνει νομίζω είναι τζόκερ!!!

Επειδή έχεις σίγουρα πέσει σε κάποιον δικηγόρο ή τέλως πάντων κάποιον ''γνωρίζοντα'' τους νόμους καλά, αυτό το χαρτί στην ουσία σε προστατεύει απο μελλοντική απαίτηση του για τα υπόλοιπα ενοίκια αν έφευγες πρίν το τέλος της τριετίας, πράγμα που σίγουρα θα έκανε αφού μοιάζει για δικομανής.

Τώρα για τα υπόλοιπα, λέβητα κτλ αν αντέχεις οικονομικά, και πάντα σε συμφωνία με αυτόν φτιάχτα μόνος σου και αφαιρεσέ το κόστος απο τα ενοίκια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φίλε μου αν όντως έχεις σκοπό να φύγεις αυτό το χαρτί που σου κάνει νομίζω είναι τζόκερ!!!

Επειδή έχεις σίγουρα πέσει σε κάποιον δικηγόρο ή τέλως πάντων κάποιον ''γνωρίζοντα'' τους νόμους καλά, αυτό το χαρτί στην ουσία σε προστατεύει απο μελλοντική απαίτηση του για τα υπόλοιπα ενοίκια αν έφευγες πρίν το τέλος της τριετίας, πράγμα που σίγουρα θα έκανε αφού μοιάζει για δικομανής.

Τώρα για τα υπόλοιπα, λέβητα κτλ αν αντέχεις οικονομικά, και πάντα σε συμφωνία με αυτόν φτιάχτα μόνος σου και αφαιρεσέ το κόστος απο τα ενοίκια!

 

Mα αφου το συμβόλαιο ηταν για 2 χρονια, πως μπορει να με υποχρεώσει να μεινω ενα επιπλέον??? Αφου καιγεται να με βγαλει! Βεβαια δε πολυπιστευω την ιστορια με την πεθερα (οχι στο επιπεδο που την παρουσιαζει) και υποψιαζομαι οτι θελει να το νοικιασει ως επαγγελματικη στεγη και για αυτο θελει σονι και καλα την υπογραφη

Link to comment
Share on other sites

To αναφέραμε ανωτέρω, ότι η μίσθωση κατοικίας ισχύει τουλάχιστον για 3ετία..σε αντίθεση με την κατάργηση της ιδιοκατοίκησης, η ιδιόχρηση εξακολουθεί να αποτελεί νόμιμο λόγο εξώσεως, αφού έχει παρέλθει 3ετία από την έναρξη της μισθώσεως και τα αποτελέσματά της επέρχονται μετά πάροδον εξαμήνου από της καταγγελίας...τα τυχόν παράπονά σου για την τριετία...στον νομοθέτη..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η πυλωτη οπως την βλεπετε περιλαμβανει θεσεις παρκινγκ που ειναι εξαρχης ολες μερος οριζοντιων ιδιοκτησιων.(δειτε την φωτο που λεει ποιοι ειναι οι κοινοχρηστοι χωροι)

δεξια απο την κεντρικη πορτα και πισω απο τα αυτοκινητα ειναι ο χωρος ακαλυπτος και εχει εκει και τα ρολογια της δεη.

οι καγκελοπορτες οταν μπηκαν στην αρχη παρανομως εχουν τοσο υψος.(καποιος δικηγορος μας ειχε πει οτι επρεπε να ειναι 1 μετρο το πολυ.)για λογους ασφαλειας συφωνησαν να τις κανουν τοσο ψηλες.για τα αμαξια τους.

 

οι πορτες αυτες ανοιγαν χειροκινητα και με εξοδα αυτων που εχουν τις θεσεις βαλανε μηχανισμο που με το χρονο χαλασε.

τωρα θελουν καποιοι εξ αυτων να αλλαξουν τις καγκελοπορτες με κανονικες γκαραζοπορτες (τις γνωστες ασπρες που ανοιγουν προς τα πανω)με εξοδα ομως ΟΛΩΝ!!!ειναι σωστο αυτο? ποιος πρεπει να πληρωσει κανονικα για την αλλαγη των πορτων?

 

 

στην δεξια καγκελοπορτα μετα απο φασαρια τοτε μας ειχαν φτιαξει πορτα στην πορτα για να εχουμε προσβαση στο πισω μερος-ακαλυπτο γιατι μεχι καποιο διαστημα δεν ειχαμε (εμεις χωρις θεση παρκινγκ) προσβαση στον ακαλυπτο πισω απο τις θεσεις παρκιγκ!

 

 

https://mega.nz/#!PZwwBbTI!O_LQyPuyo3z-ZvuFuwM_bNDy9g11KsZt6OqfHthhbC0

 

https://mega.nz/#!iZhXSIwS!GuNXmHS2cY3P708maJ8uhYX8fqn0pFgeyeVk20X9tws

 

https://mega.nz/#!Xd4WFLxZ!c9132lyiYs90YjwdTDcYMWqnakJiJvDYxhtIlbmo6d8

 

https://mega.nz/#!eRAhTAhB!A6-ste07DkfmoZPLh0usSr99ByRzbxUcHAPQ6a-ldTw

 

 

https://mega.nz/#!mYw0xShT!lMKM3-AlLTI5w4OoBUJQzTHLCQO4gtVRxnbhPPvwb_U

 

θα ανεβαζα απευθειας τις φωτο αλλα παλι το σαιτ απαγορευει το ανεβασμα εικονων ελεος

 

 

 

υγ.1 ΠΙΣΩ απο τις θεσεις παρκιγκ ειναι κοινοχρηστος ακαλυπτος χωρος.

 

υγ.2 η συντηρηση ,βαψιμο πχ των τοιχων του -πισω απο τις θεσεις παρκιγκ- κοινοχρηστου χωρου φανταζομαι τα εξοδα επιμεριζονται σε ολους.οι τοιχοι ομως που περιβαλλουν τις θεσεις παρκιγκ ποιος πληρωνει για το βαψιμο τους?ολοι η οι κατοχοι των θεσεων παρκιγκ??

 

 

fe6e0de9ddf8f52bfbece2cb103d97c3.jpg8c83371bc97ae353b8012e4bb5887604.jpg10acf675333078568ffd0f7bef5b749c.jpg069c91ed92eea230ba86a8115b3e1d5f.jpg0760dc3e57f81df39ee999521467abd4.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, ο αυτοματισμός των θυρών εξυπηρετεί αποκλειστικώς και μόνον τους έχοντας θέσιν σταθμεύσεως, επομένως και εάν ακόμη υποτεθεί η απαίτηση μίας τέτοιας δαπάνης, αυτή αφορά μόνον αυτούς. Εν δευτέροις, από την στιγμή που αφορά μή αναγκαία δαπάνη, δηλ. επωφελή ή πολυτελή δαπάνη, ουδείς μπορεί να σε υποχρεώσει στην καταβολή της.

 

Και βεβαίως παραμένει πάντοτε το θέμα της πολεοδομικής παράβασης για το οποίο θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό για το εάν όντως υφίσταται.Τέλος και από απόψεως ουσίας, δεν μπορεί να καλείσαι στην καταβολή δαπάνης με μοναδικό στόχο την εξασφάλιση της περιουσίας των Ι.Χ. ενώ ουδέν όφελος προκύπτει για σένα..

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, ο αυτοματισμός των θυρών εξυπηρετεί αποκλειστικώς και μόνον τους έχοντας θέσιν σταθμεύσεως, επομένως και εάν ακόμη υποτεθεί η απαίτηση μίας τέτοιας δαπάνης, αυτή αφορά μόνον αυτούς. Εν δευτέροις, από την στιγμή που αφορά μή αναγκαία δαπάνη, δηλ. επωφελή ή πολυτελή δαπάνη, ουδείς μπορεί να σε υποχρεώσει στην καταβολή της.

 

Και βεβαίως παραμένει πάντοτε το θέμα της πολεοδομικής παράβασης για το οποίο θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό για το εάν όντως υφίσταται.Τέλος και από απόψεως ουσίας, δεν μπορεί να καλείσαι στην καταβολή δαπάνης με μοναδικό στόχο την εξασφάλιση της περιουσίας των Ι.Χ. ενώ ουδέν όφελος προκύπτει για σένα..

ωραια κατατοπιστικοτατος!

παιζει ρολο που απο τις ιδιες πορτες εχουμε και εμεις και ολοι προσβαση στον ακαλυπτο χωρο που ειναι πισω απο τα αμαξια (οχι ακριβως πισω αλλα πισω απο την κεντρικη εισοδο)?

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσβαση στον πίσω ακάλυπτο και κοινόχρηστο χώρο θα πρέπει να διασφαλίζεται σε κάθε περίπτωση και για άπαντες τους συνιδιοκτήτες της οικοδομής...τυχόν παράνομη κατασκευή που θα αποκλείει την πρόσβαση μπορεί να αρθεί με λήψη ακόμη και ασφαλιστικών μέτρων και ανεξαρτήτως εάν η κατασκευή πλήττει την ασφάλεια ή την υγιεινή των συνιδιοκτητών ή αν έχει εγκριθεί με πλειοψηφική απόφαση της γεν. συνελεύσεως...αρκεί να αντίκειται στον κανονισμό της πολυκατοικίας
Link to comment
Share on other sites

Η πρόσβαση στον πίσω ακάλυπτο και κοινόχρηστο χώρο θα πρέπει να διασφαλίζεται σε κάθε περίπτωση και για άπαντες τους συνιδιοκτήτες της οικοδομής...τυχόν παράνομη κατασκευή που θα αποκλείει την πρόσβαση μπορεί να αρθεί με λήψη ακόμη και ασφαλιστικών μέτρων και ανεξαρτήτως εάν η κατασκευή πλήττει την ασφάλεια ή την υγιεινή των συνιδιοκτητών ή αν έχει εγκριθεί με πλειοψηφική απόφαση της γεν. συνελεύσεως...αρκεί να αντίκειται στον κανονισμό της πολυκατοικίας

 

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μας !!!

Ερώτηση. Χρήζει αντικατάστασης ο σωλήνας αποχέτευσης μαζί με το ταυ που συνδέει εξωτερικά το ένα διαμέρισμα της πολυκατοικίας με την αποχέτευση . Η δαπάνη είναι κοινόχρηστη σωστά? Ακόμα και αν από αυτό το σωλήνα αποχέτευσης δεν εξυπηρετηται το σύνολο των διαμερισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται περί της πλέον συνήθους περιπτώσεως που οι γνώμες διίστανται...ξεκίνα από τον κανονισμό μήπως αναφέρει κάτι σχετικώς με τα κοινόχρηστα μέρη και πράγματα της οικοδομής...κατά την άποψή μου, οι αναγκαίες δαπάνες όταν αφορούν κοινόχρηστα μέρη, ΔΕΝ θα πρέπει να καταλογίζονται μόνον στις εξυπηρετούμενες ιδιοκτησίες..
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται περί της πλέον συνήθους περιπτώσεως που οι γνώμες διίστανται...ξεκίνα από τον κανονισμό μήπως αναφέρει κάτι σχετικώς με τα κοινόχρηστα μέρη και πράγματα της οικοδομής...κατά την άποψή μου, οι αναγκαίες δαπάνες όταν αφορούν κοινόχρηστα μέρη, ΔΕΝ θα πρέπει να καταλογίζονται μόνον στις εξυπηρετούμενες ιδιοκτησίες..

 

Ο κανονισμός αναφέρει οτι σε περίπτωση φραξίματος η σπασίματος ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να επισκευάσει τη ζημιά ή αν αμελήσει η διαχείριση, ο ιδιοκτήτης της οριζόντιας κατοικίας που έχει το πρόβλημα έχει το δικαίωμα να επισκευάσει τη ζημιά μόνος του και να πληρωθεί απο το αποθεματικό της πολυκατοικίας .... Ο νόμος του 1929 δεν διαχωρίζει τίποτα σχετικά κατά τη γνώμη μου .μιλάει γενικώς για την αποχέτευση και μάλιστα για τον κεντρικό αγωγό... Λέει όμως ότι κοινόχρηστο είναι οτιδήποτε , επι των τοίχων, αν το ερμήνευσα σωστά .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω κατασκευασει στο ρετιρε της πολυκατοικιας περγκολα / στεγαστρο με κεραμυδια και μια αποθηκη τα οποια και εχω νομιμοποιησει με τον Ν4178/13 περι τακτοποιησης αυθαιρετων. Αυτα τα εχω κανει πριν 15 χρονια και σημερα εχω μια αντιδικια με τους συνιδιοκτητες. Μπορουν να επικαλεστουν οτι δεν εχω την εγκριση της ΓΣ της πολυκατοικιας και να μου επιβαλλουν να τα κατεδαφισω? Η βεραντα του ρετιρε ειναι ιδιοκτησια μου αλλα αυτοι μπορουν να επικαλεστουν οτι ειναι στις οψεις του κτιριου οποτε και ειναι κοινοχρηστα. Επισης εχω τζακι (χωρις νομιμοποιηση) και η καμιναδα του βγαινει στο δωμα το οποιο ειναι κοινοχρηστο. Μπορουν να απαιτησουν να την κατεδαφισω? Υπαρχει καποιος που να μπορει να με συμβουλεψει? Οι δικηγοροι απο την μια μου λενε οτι με τον Ν4178/13 ειμαι ενταξει απο την αλλη ομως τιθεται ζητημα επεμβασης στον κοινοχρηστο χωρο
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

επανερχομαι στο προβλημα που εχω σε διαμερισμα της μανας μου αδειο τωρα που απο περσι μας εχει φαει την ψυχη και την ψυχολογια.

Συνοπτικα για οσους δεν ειχαν δει, υπαρχει μια διαρροη νερου μεσα στα μεσα της ντουλαπας στο υπνοδωματιο που ειναι διπλα σε μπαλκονι. Γεμιζει νερα το δαπεδο της και περασαν στο πατωμα με αποτελεσμα να μου γινει ραφλες και περασαν απο τις σωληνες καλοριφερ και στο λεβητοστασιο και εσταζε το ταβανι!!!

Τα προβληματα τωρα ειναι πολλα.

1. Ο διαχειριστης της δικιας μου πολυκατοικιας λεει οτι ειναι ΔΙΚΟ μου προβλημα εφοσον ειναι στο διαμερισμα μου, βοηθησε μερικες φορες αλλα γενικα ειναι καπως αδιαφορος. Του ειπα οτι εφοσον πανε τα νερα ΚΑΙ στο λεβητοστασιο που ειναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ τοτε ειναι προβλημα ολων και οχι μονο δικο μου! εχω δικιο ή αδικο?

2. Ο διπλα διαχειριστης ασχοληθηκε αλλα τωρα αλλαξε, ασχολειτε ακομα αλλα δεν βγαζουμε ακρη.

δλδ εχω φερει ποσους υδραυλικους, ασχολουμε και εγω, εχω συγγενεις κτλ και τους πηγα, ολοι λενε οτι ειναι απο διπλα η διαρροη και αυτοι δεν το πολυπαραδεχονται.

δλδ η διαρροη δειχνει να ειναι απο το δαπεδο του 1ου οροφου (προφανως θερμανση) τα νερα υδρευσης δεν ειναι γιατι εχει μηδενικους λογαριασμους.

Ο τοιχος (της μεσοτοιχειας που βλεπω απο το μπαλκονι) εχει πρασινισει κατα τον οριζοντιο αξονα και φτανει μεχρι το σημειο που μας βγαζει νερα εμας.

Επισης το διαμερισμα του 1ου οροφου της διπλα πολυκατοικιας εχει τρελες υγρασιες και χαμηλα στον τοιχο και σε δαπεδα μουχλες κτλ.

ειναι φως φαναρι τι συμβαινει αλλα προφανως αποφευγουν τον υδραυλικο για να μην πληρωσουν δοκιμες, πρεσσαρισματα, ξεκρεμασμα και κρεμασμα ξανα σωματων κτλ.

 

Σκεφτηκα λοιπον να φερω εταιρια ανευρεσης διαρροων για να ειμαστε 100% σιγουροι εφοσον δεν μας πιστευουν.

Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν θελει να πληρωσει το κοστος περιπου 200-300 ευρω.

Αν δεν βρεθει η διαρροη που ειναι τοτε δεν πληρωνεται η εταιρια τοσο σιγουροι ειναι!

Ο δικος μου διαχειριστης λεει οτι δεν ειναι προβλημα του και της πολυκατοικιας και γιατι να ανακατευτουν?

και ο αλλος λεει οτι ειναι μεγαλο το κοστος και δεν θα θελουν.

Τι μπορω να κανω με αυτο το θεμα?

να πληρωσω εγω τοσα χρηματα ενω δεν ειναι απο εμενα η διαρροη?

να παρω κομπρεσερ απο την δουλεια και να τα σπασω ολα ωστε να βγω τελικα διπλα και να γινει ζημια παντου?

 

πειτε ρε παιδια καμια ιδεα, εχουμε αρρωστησει απο περσι με αυτο το θεμα!!!

ειχε διαρροη πριν και το πανω διαμερισμα μου εχει κανει τρομερες ζημιες στο μπανιο σε ταβανι, κασα, πορτα, παταρι, ο νοικαρης το διαλυσε το σπιτι και δεν πληρωσε τιποτα, πληρωσα ενα καρο χρηματα να τον βγαλω, και τωρα αυτο!!! :(:(:(

 

Επειδη ρωτησα και τον δικηγορο μου, μου ειπε ΔΕΝ συμφερει να παω νομικα, γιατι επειδη δεν ξερουμε ακριβως που ειναι η διαρροη θελει εκθεση απο ΤΕΕ (μηχανολογοι κτλ) και μονο αυτη θα φτασει στα 2000ευρω....

μεχρι να γινει δικαστηριο κτλ μετα απο αγωγη (σε ποιον αυτη?) το σπιτι θα σαπισει ολο.....

εγω ειπα στον διαχειριστη οτι αμα δεν συνεργαστει 100% πληρως τοτε δεν θα ξαναπληρωσω ΠΟΤΕ κοινοχρηστα μεχρι να φτιαχτει η διαρροη αυτη.

 

Σορρυ για το μακροσκελες ποστ αλλα η υποθεση ειναι πολυ σοβαρη και εγω καλουμαι να πληρωνω συνεχεια κοινοχρηστα που ειναι και αρκετα δεδομενου οτι βαζουν και πετρελαιο!!!! παλι καλα που βρηκα κατι νομους και κλεισαμε διακοπτες και δινω το 30% του ποσου του πετρελαιου που αντιστοιχει στο διαμερισμα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

@ Nikifoross

Έχω χειριστεί παρόμοια υπόθεση.

Πράγματι, το κυριότερο είναι να βρεθεί η αιτία της υγρασίας, ώστε να ξέρεις προς τα πού να στραφείς.

Ο μηχανικός από το ΤΕΕ είναι μια λύση, αλλά θα κοστίσει ακριβά και θα πάρει και χρόνο ίσως. (στη δική μου περίπτωση έκανε αρκετούς μήνες) και η μελέτη του δεν μπορώ να πω ότι ήταν εις βάθος. Ναι, ήταν υπέρ μου, αλλά αυτό είναι πάντα σχετικό. Αυτό που ενδιαφέρει είναι να βρεθεί ο πραγματικός αίτιος της υγρασίας και όχι απλά κάποιος προς τον οποίο να μπορείς να στραφείς.

Η γνώμη μου είναι ότι:

1) καλείς με εξώδικο την πολυκατοικία σου (ή και την όμορη, αν εκτιμάς ότι εμπλέκεται) να σε συνδράμουν (και οικονομικά και πρακτικά) για να βρεθεί η αιτία της υγρασίας. Ο οποιοσδήποτε μηχανικός , για να κάνει τη δουλειά του, θα πρέπει κάποιοι να του ανοίξουν την πόρτα τους και να ανεχτούν επισκέψεις του στα διαμερίσματά τους (αυτό εννοώ να σε συνδράμουν πρακτικά).

2)Εάν δεν δεις ανταπόκριση, τότε υποχρεωτικά θα πρέπει να κινηθείς μόνος σου, με δικά σου έξοδα και κρατώντας πάντοτε αποδείξεις, για να εντοπίσεις τα αίτια της υγρασίας.΄

3) Τέλος , θα κινηθείς με αγωγή κατά των υπαιτίων.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν η ζημια ειναι στο μπαλκονι με αποτελεσμα να εχεις τα παραπανω προβληματα τοτε για την επιδιορθωση της ζημιας θα πληρωσουν ολοι αναλογα με τα χιλιοστα της πολυκατοικιας. Το μπαλκονι ναι μεν μπορει να ειναι στο διαμερισμα σου που ειναι ιδιοκτησια σου αλλα οι οψεις και οι σοληνες που βρισκονται εκει ειναι κοινοχρηστες και για τον λογο αυτο θα πρεπει να πληρωσουν ολοι. Στην γενικη συνελευση της πολυκατοικιας που θα κανεις αν οι συνιδιοκτητες ειναι παρτακηδες φυσικα θα αρνηθουν να πληρωσουν και ισως αν ειναι πονηροι να επικαλεστουν οτι για τις εργασιες που γινονται στην πολυκατοικια πρεπει να υπαρχει εγκριση του 51% των συνιδιοκτητων. ΟΜΩΣ οι εργασιες αυτες χωριζονται σε αναγκαιες και μη. Αναγκαιες ειναι οταν υπαρχει κινδυνος για παραδειγμα να συμβει κατι και αλλες περιπτωσεις που τωρα δεν μπορω να θυμηθω. Αν το γκουγκλαρεις ή αν ακομα καλυτερα ρωτησεις τον δικηγορο σου θα μαθεις λεπτομερειες. Στην περιπτωση που ο δικηγορος σου σου πει οτι η βαση νομου και κανονισμου πολυκατοικιας (να σου πει ομως και ποιος νομος ειναι αυτος) οι συνιδιοκτητες ειναι υποχρεωμενοι να πληρωσουν και αυτοι το μεριδιο των δαπανων, τοτε θα πρεπει ο διαχειριστης να ξεκινησει τις εργασιες και να βαλει τα εξοδα στο κοινοχρηστα οπου θα πρεπει να πληρωθουν μαζι με τα υπολοιπα απο τους συνιδιοκτητες σου την επομενη φορα. Στην περιπτωση που ο διαχειριστης θα θελει να αποφυγει να γινει ο "κακος" της παρεας και δεν εκτελει το καθηκον του θα πρεπει να κινηθεις νομικα εναντιον του για αμελεια κτλ και αν η ζημια που ξεκινησε τοτε σου εχει προκαλεσει αλλες φθορες στο σπιτι σου μεσα να διεκδικησεις και αποζημιωση απο αυτον. Αυτος λογικα θα δηλωσει παραιτηση για να μην λουστει τις ευθηνες. Κανενας ιδιοκτητης δεν θα θελει να αναλαβει διαχειριστης και να κληρονομησει αυτο το προβλημα συνεπως θα πρεπει να στραφεις σε γραφειο διαχειρισης. Αν ειναι ολοι εναντιον σου γιατι και καλα τους τα πριζεις (αλλο αν ειναι φανερο οτι η ενοχληση τους αφορα το να μην πληρωσουν) και αρνηθουν το γραφειο διαχειρισης τοτε θα σου φορτωσουν την διαχειριση την οποια σε συμβουλευω να μην δεχτεις. Στην περιπτωση που εχετε γινει μπαχαλο και μεινετε χωρις διαχειριση θα πρεπει ο δικηγορος σου να επιβαλει δικαστικα διαχειριση στην πολυκατοικια.

Εσυ με λιγα λογια αν ο διαχειριστης δεν κανει τα νομιμα θα στραφεις εναντιον του. Πολυ πιθανον το θεμα να παρει διαστασεις οπου θα τσακωθεις με ολους αφου ολοι θα πρεπει να βαλουν χρηματα για την ζημια που οφειλουν να πληρωσουν αλλα δεν τους αγγιζει παρα μονο εσενα οποτε και σε γραφουν. Ο καθε δικηγορος θα σου πει επιφανιακα ποιο ειναι το γραμμα του νομου χωρις να κατσει να μελετησει σε βαθος το προβλημα σου εκτος και αν εχεις πεσει στον σουπερ δικηγορο. Θα πρεπει εσυ να κατσεις μονος σου να διαβασεις νομοθεσιες αστικων διαφορων, να μελετησεις τον κανονισμο πολυκατοικιας, να δεις αν μπορεις να διεκδικησεις αποζημιωσεις απο τον διαχειριστη ή απο τον οποιονδηποτε ετσι ωστε να ασκησεις πιεσεις. Επειδη ακριβως ολοι οι συνιδιοκτητες σου γνωριζουν οτι αν κινηθεις νομικα τα κοστη υπερβαινουν αυτα τα οποια τους ζητας θα συνεχισουν να σε γραφουν. Το κλειδι ειναι ο διαχειριστης. Αν του πεις οτι "σε αγαπαω - σε εκτιμαω" αλλα αγαπητε θα σου κανω αγωγη για αμελεια κτλ και θα "αναγκαστω" να ζητησω αποζημιωσεις για την ζημια και την ταλαιπωρια μου, τοτε το προβλημα που μεχρι σημερα ειναι μονο δικο σου θα γινει απο αυριο και δικο του. Αν εισαι αποφασισμενος να τσακωθεις με ολους (γιατι εκει παει η δουλεια) θα πρεπει να εχεις τροπους να πισεσεις αλλα προηγουμενως να εχεις καλυψει την αμυνα σου. Αυτο σημαινει οτι αφου η διαφορα σου εχει να κανει με υγρασιες, γκρεμισματα και μελετες μηχανικων που θα πρεπει να πληρωσεις εσυ απο την τσεπη σου την ωρα που οι αλλοι σε γραφουν γιατι ειναι "προβλημα σου", τοτε να τους πεις οτι αν σε υποχρεωσουν με την σταση τους να πληρωνεις πολιτικους μηχανικους θα το κανεις αλλα τοτε θα παει για ελγχο ολλη η οικοδομη (κατι που σημαινει οτι ολοι εχουν αυθαιρεσιες οπως πχ τα κλιματιστικα θελουν αδεια απο την πολεοδομια με προστιμο 500ε η μοναδα...). Αφου παλι θα πρεπει να πληρωνεις κερατιατικα σε δικηγορους και δεν "συζητανε το προβλημα σου" τοτε θα πρεπει απο εδω και στο εξης να ολοι να πανε με το γραμμα του κανονισμου της πολυκατοικιας πχ απλωμενα ρουχα απαγορευονται στο μπαλκονι ή οτιδηποτε αλλο βρεις που αφορα τους κοινοχρηστους χωρους.

Στα γραφω ολα αυτα για να καταλαβεις οτι για να βρεις το δικιο σου θα πρεπει να τσακωθεις μονο με τον διαχειριστη και να μην βαλεις στο παιχνιδι κανεναν αλλο γιατι καλυτερα να μετακομισεις. Αν σου πει ο δικηγορος σου οτι δεν μπορει να διεκδικησει αποζημιωσεις απο τον διαχειριστη για κακοδιαχειριση, αμελεια κτλ ετσι ωστε το προβλημα να φυγει απο εσενα και να παει στον διαχειριστη οπου στην τελικη ειναι και ο υπευθηνος στο να δωσει λυση τοτε αξιζει να ασχοληθεις μονο για να ικανοποιηθεις ηθικα. Ηδη εχεις χασει την ηρεμια σου... Αν αποφασισεις να το πας νομικα, οτι συνελευση καλεσεις και οποιοι συμμετεχουν θα γινονται με τους τυπους (υπογραφες, πρακτικα κτλ θα σου πει ο δικηγορος και οχι στο μιλητο γιατι ετσι σιγουρα θα τσακωθεις με ολους). Θα πληρωσεις αρχικα απο την τσεπη σου για να φτιαξεις τις ζημιες και να στεγανοποιησεις το μπαλκονι οπου χρειαστει ωστε να εισαι κομπλε με το διαμερισμα σου. Προηγουμενως να εχεις θεσει το ζητημα γραπτα στην ΓΣ οπου θα ζητας οι δαπανες να μπουνε στα κοινοχρηστα για τους λογους που θα σου πει ο δικηγορος. Να τα εχεις ολα γραπτα για να μπορεις να βοηθησεις τον δικηγορο σου να απαιτησει και να προστατεψει τα νομιμα δικαιωματα σου που θιγονται ευθεως με μοναδικο υπευθηνο τον διαχειριστη.

Αν θελεις την ηρεμια σου, δεν μπορεις τις εντασεις και δεν σου αρεσουν τα μπλεξιματα τοτε κλεισε το θεμα και πληρωσε απο την τσεπη σου. Αν το τραβηξεις να θεωρεις δεδομενο οτι ο πρωτος που θα θιχτει (διαχειριστης) θα στραφει εναντιον σου και το πιο πιθανο ειναι να σε απειλησει με καρφωτες οπως πολεοδομικες παραβασεις που ολοι εχουμε ή με οτιδηποτε αλλο που κανεις και ειναι κοντρα στους κανονισμους πολυκατοικιας.

Εχω εμπειρια και ακομα τραβιεμαι... Οι γειτονες ειναι καλοι μεχρι να τους ζητησεις να βαλουν το χερι στην τσεπη. Οταν απαιτησεις το αυτονοητο μην σου φανει περιεργο αν ακομα και οι "φιλοι" στην πολυκατοικια ταχθουν απεναντι σου.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! :)

να γραψω μερικες λεπτομερειες ακομα.

 

1. εχω ηδη εκρεμη δικαστικη αποφαση για τρακαρισμα με το αμαξι και εχω πληρωσει ηδη πολλα χρηματα και περσι και φετος, οποτε αμα δεν παρω πισω τα χρηματα μου δεν μπορω να εμπλακω με τιποτα σε αλλες τετοιες περιπετειες γιατι στο τελος θα εχω οικονομικο προβλημα.

2. τονιζω οτι το διαμερισμα ειναι ΑΔΕΙΟ, ξενοικιαστο, δεν προκειτε να το κανω τιποτα, θελει παρα πολλες επισκευες αλλα και ανακαινιση γιατι ειναι παλια ολα εκει μεσα. Μιλαμε για κανα 10χιλιαρο μες το νερο ολα μαζι. Οποτε ερχομαι στο 1ο οτι δεν αξιζει να κανω κατι τετοιο.

3. Οι υγρασιες δειχνουν να ειναι απο το διαμερισμα του 1ου οροφου της διπλα πολυκατοικιας (μεσοτοιχια) και το δαπεδο της ειναι περιπου στο 1,5μ στο δικο μου, οι πολυκατοικια αυτη χτιστηκε ποιο μετα και ειναι σε διαφορετικο υψος αλλα και ξεκιναει ποιο μεσα στην προσοψη και το πισω μερος ερχεται ποιο εξω. Οποτε απο το μπαλκονι της που εχει και αυτη υπνοδωματιο εκει, στο σημειο που βλεπω πρασινο τον τοιχο η πολυ πρασινιλα ειναι στην ντουλαπα μου και εκει ερχονται νερα.

4. Εχει γινει ελεγχος σε ΟΛΑ τα ρολογια νερου και στις 2 πολυκατοικιες, καθως και με τους λογαριασμους μηνες τωρα και δεν ειναι απο υδρευση.

5. Εχω ριξει λουλακι μαυρο στις σχετικες αποχετευσεις και δεν βγηκε τιποτα.

6. Εχω φερει συνολικα 5 υδραυλικους και ολοι λενε οτι ειναι απο την διπλα πολυκατοικια.

7. Για να ελεγχθει η θερμανση, πρεπει να απομονωθουν οι συλλεκτες του 1ου διαμερισματος (εχει μονοσωληνιο στο δαπεδο) και να βγουν τα σωματα να ταπωθουν οι διακοπτες και να πρεσαριστουν οι σωληνες με πιεση για αρκετη ωρα ωστε να δουμε ποιο κυκλωμα χανει νερο. ΑΝ ειναι απο το δαπεδο.

Αυτο επειδη ΔΕΝ ειναι σιγουρο προφανως και αποφευγουν να το κανουν γιατι δεν ξερουν αν ειναι απο εκει 100% η διαρροη.

8. Το διαμερισμα αυτο ειναι νοικιασμενο απο εναν που ειναι καπετανιος δεν μενει μεσα συνεχεια αλλα η μανα του με εξυπηρετει αμα θελω κατι οποτε εχουμε προσβαση αμα θελουμε να παμε να δουμε κατι.

 

Με λιγα λογια το θεμα ειναι ΠΩΣ να αποδειξω απο που ειναι η διαρροη χωρις μεγαλη φασαρια και κοστος?

δουλευω σε εταιρια με υδραυλικα, ξερω ποσους και ποσους και οπου το λεω προφανως ολοι αποφευγουν! :wacko:

να τους κλεισουμε την θερμανση δεν γινεται, ειχα ομως προτεινει να κλεισουμε ολες τις παροχες και επιστροφες απο τον συλλεκτη τους, ειπαν οτι θα το κανουν και μετα δεν εχω καμια ενημερωση.

Επισης αλλαξε ο διαχειριστης τους και ο αλλος ουτε και το τηλεφωνο δεν μου εδωσε.....:mad:

δεν μου ειναι ευκολο να τρεχω εκει απογευματα και οποτε νανε, μετα την δουλεια μπορω αλλα ειναι μες το καταμεσημερο.

 

Και το αστειο της υποθεσης τωρα, πριν λιγες μερες μιλησα με τον παλιο διαχειριστη της διπλα πολυκατοικιας, και ειπε οτι εφεραν ειδικους υδραυλικο, καποιον που ξερει απο οικοδομες κτλ, και λενε οτι ειναι απο την καμιναδα της δικιας μας πολυκατοικιας!!!!

γιατι λενε οτι εχει ραγισει και κανει υγροποιησεις!!!

1. Η καμιναδα και να ραγισει εχει μεσα σωληνες, αυτο το τετραγωνο που βλεπουν ειναι απλα ελενιτης οποτε δεν αποτελει προβλημα.

2. Αν μπαινανε μεσα νερα τοτε δεν θα το εκανε ακριβως απο το καλοκαιρι και μετα που ειδαμε τα νερα, που δεν ειχε βρεξει καμια φορα!!!! δλδ εμφανιστηκαν ενω ακομα ειχε ζεστες!

3. Απο υγροποιησεις ειναι αδυνατον γιατι τωρα τον χειμωνα αρχισε η θερμανση να αναβει!!!

4. Προφανως και λενε δικαιολογιες.

 

Τελικα παλι ερχομαι στο θεμα των εταιριων ανευρεσης διαρροων.

Σε περιπτωση που εχω στα χερια μου μια επισημη εκθεση απο ειδικους οπως και αυτοι που ειναι αδειουχοι οτι ειναι απο εκει η διαρροη και δεν κανουν κατι, τοτε ειπε ο δικηγορος μου μπορω να κανω απευθειας αγωγη και στον ιδιο μαλιστα τον ιδιοκτητη του 1ου οροφου, εφοσον ο ιδιος δεν επισκευαζει το προβλημα.

Αγωγες σε τριτους ειναι περιττες και πεταμενα χρηματα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομία δεν μπορεί να εμπλακεί με πραγματογνώμωνα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομία δεν μπορεί να εμπλακεί με πραγματογνώμωνα;

 

τι σχεση εχει η πολεοδομια σε διαρροη απο υδραυλικα? δεν υπαρχει καποια πολεοδομικη παραβαση!

 

Δεν μου εχει πει κανεις δεν θα το φτιαξουν, εφοσον ομως βρουμε απο που ειναι!

το θεμα ειναι οτι για να βρουμε εχει κοστος και επειδη δεν ειναι κατι που θεωρειτε εμφανες δεν βγαζουμε ακρη!!!

 

στο απο πανω πχ που ειπα οτι ειχε διαρροη μου τρεχανε νερα στο ταβανι στον τοιχο στο μπανιο και στο παταρι μεσα!

πως το αποδειξα ? πολυ απλα. Πηγαμε στο ρολοι του με ολα κλειστα μεσα στο σπιτι και εγραφε τρελα!!!

μετα με πολυ ησυχια ακουσα μεσα στο μπανιο του και ειδα οτι εκανε θορυβο νερου να τρεχει πισω απο την μπαταρια του λουτρου της μπανιερας δλδ.

Του εστειλα γνωστο μου υδραυλικο και με 600 ευρω κοστος περασε νεες εξωτερικες σωληνες με χαλκο Φ15, βανες νεες κτλ ολα κομπλε και καταργθηκε το παλιο δικτυο.

 

Εδω δεν ειναι τοσο ευκολο γιατι εγω και οι αλλοι υποστηριζουμε οτι ειναι απο το δαπεδο του 1ου οροφου του διπλα, δλδ θερμανση καθως δεν εχει κατι αλλο εκει.

Ομως για να το αποδειξουμε θελει υψηλο κοστος και ετσι πως θα το κανω?

εκτος αμα πληρωσω εγω τα εξοδα, αλλα μετα θα μου τα δινουν τα χρηματα αυτα?

 

δειτε την φωτο http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/photos%20forums/IMG_20161209_154950_zps9z6rtbql.jpg

εμενα το διαμερισμα ειναι αυτο χαμηλα με το πατζουρι το ξυλινο, εκει που ειναι η καμιναδα και η πολυ πρασινιλα ειναι το σημειο που ερχονται μεσα νερα στην ντουλαπα στο υπνοδωματιο.

Διπλα φαινεται το μπαλκονι 1ου οροφου, εκει που ειναι η πρωτη πρασιναδα στον τοιχο υπαρχει σωμα στον τοιχο!!! συμπτωση? δε νομιζω...

οπως το βλεπετε τι σας φαινεται οτι ειναι? δεν ειναι η πρασινιλα στο υψος του δαπεδου του 1ου οροφου της διπλα πολυκατοικιας?

το σημειο εξεχει ετσι επειδη εχει πετρινο παλιο τοιχο και εχει χτιστει μετα. Εμενα δλδ μεσα στην ντουλαπα λιγο που εσκαψα βρηκα πετρες με χωμα! ΕΛΕΟΣ!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να μην υπαρχει κάποιος κρατικός φορέας που να εμπλέκεται σε περίπτωση που δε τα βρίσκουν οι ενδιαφερόμενοι,και αν δεν είναι η πολεοδομία,κάτι άλλο πρέπει να υπάρχει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να μην υπαρχει κάποιος κρατικός φορέας που να εμπλέκεται σε περίπτωση που δε τα βρίσκουν οι ενδιαφερόμενοι,και αν δεν είναι η πολεοδομία,κάτι άλλο πρέπει να υπάρχει.

 

εκανα edit και με προλαβες, ριξε μια ματια και στην φωτο που εβαλα.

Υπαρχει βεβαια, κανεις μυνηση στην αστυνομια....ή με δικηγορο αγωγη.

Δεν βγαζεις ακρη, ποιο ευκολα και οικονονικα θα μου παει να βαλω μια ειδικη εταιρια με θερμοκαμερες κτλ.

https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7+%CE%BA%CF%81%CF%85%CF%86%CF%89%CE%BD+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%81%CE%BF%CF%89%CE%BD

 

προτεινα μαλιστα να κανουμε ενα συμφωνητικο κατι που να πληρωσω εγω αλλα μετα οποιος φταιει να τα πληρωσει και φυσικα τον κινεζο και οι 2 διαχειριστες....:mad::mad::mad:

 

2 αλλοι που εβαλα να το δουν, προτειναν να σκαψουμε με κομπρεσερ εκει στην πολυ πρασινιλα, αλλα θα γινει ζημια σε ολα, και στην καμιναδα του λεβητα της πολυκατοικιας μας και στο δικο μου και στο διπλα.

και πες οτι ειναι απο εκει η διαρροη και ωραια το απεδειξες και μετα εχεις να φτιαξεις και αυτα.....

καλυτερα η εταιρια που θα εχεις επισημο χαρτι αμα θες να κινηθεις και νομικα αμα δεν το φτιαξουν, με αυτο δεν θελει το ΤΕΕ που ειπαμε.

μιλαμε για φοβερη τεχνολογια

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! :)

να γραψω μερικες λεπτομερειες ακομα.

 

1. εχω ηδη εκρεμη δικαστικη αποφαση για τρακαρισμα με το αμαξι και εχω πληρωσει ηδη πολλα χρηματα και περσι και φετος, οποτε αμα δεν παρω πισω τα χρηματα μου δεν μπορω να εμπλακω με τιποτα σε αλλες τετοιες περιπετειες γιατι στο τελος θα εχω οικονομικο προβλημα.

2. τονιζω οτι το διαμερισμα ειναι ΑΔΕΙΟ, ξενοικιαστο, δεν προκειτε να το κανω τιποτα, θελει παρα πολλες επισκευες αλλα και ανακαινιση γιατι ειναι παλια ολα εκει μεσα. Μιλαμε για κανα 10χιλιαρο μες το νερο ολα μαζι. Οποτε ερχομαι στο 1ο οτι δεν αξιζει να κανω κατι τετοιο.

3. Οι υγρασιες δειχνουν να ειναι απο το διαμερισμα του 1ου οροφου της διπλα πολυκατοικιας (μεσοτοιχια) και το δαπεδο της ειναι περιπου στο 1,5μ στο δικο μου, οι πολυκατοικια αυτη χτιστηκε ποιο μετα και ειναι σε διαφορετικο υψος αλλα και ξεκιναει ποιο μεσα στην προσοψη και το πισω μερος ερχεται ποιο εξω. Οποτε απο το μπαλκονι της που εχει και αυτη υπνοδωματιο εκει, στο σημειο που βλεπω πρασινο τον τοιχο η πολυ πρασινιλα ειναι στην ντουλαπα μου και εκει ερχονται νερα.

4. Εχει γινει ελεγχος σε ΟΛΑ τα ρολογια νερου και στις 2 πολυκατοικιες, καθως και με τους λογαριασμους μηνες τωρα και δεν ειναι απο υδρευση.

5. Εχω ριξει λουλακι μαυρο στις σχετικες αποχετευσεις και δεν βγηκε τιποτα.

6. Εχω φερει συνολικα 5 υδραυλικους και ολοι λενε οτι ειναι απο την διπλα πολυκατοικια.

7. Για να ελεγχθει η θερμανση, πρεπει να απομονωθουν οι συλλεκτες του 1ου διαμερισματος (εχει μονοσωληνιο στο δαπεδο) και να βγουν τα σωματα να ταπωθουν οι διακοπτες και να πρεσαριστουν οι σωληνες με πιεση για αρκετη ωρα ωστε να δουμε ποιο κυκλωμα χανει νερο. ΑΝ ειναι απο το δαπεδο.

Αυτο επειδη ΔΕΝ ειναι σιγουρο προφανως και αποφευγουν να το κανουν γιατι δεν ξερουν αν ειναι απο εκει 100% η διαρροη.

8. Το διαμερισμα αυτο ειναι νοικιασμενο απο εναν που ειναι καπετανιος δεν μενει μεσα συνεχεια αλλα η μανα του με εξυπηρετει αμα θελω κατι οποτε εχουμε προσβαση αμα θελουμε να παμε να δουμε κατι.

 

Με λιγα λογια το θεμα ειναι ΠΩΣ να αποδειξω απο που ειναι η διαρροη χωρις μεγαλη φασαρια και κοστος?

δουλευω σε εταιρια με υδραυλικα, ξερω ποσους και ποσους και οπου το λεω προφανως ολοι αποφευγουν! :wacko:

να τους κλεισουμε την θερμανση δεν γινεται, ειχα ομως προτεινει να κλεισουμε ολες τις παροχες και επιστροφες απο τον συλλεκτη τους, ειπαν οτι θα το κανουν και μετα δεν εχω καμια ενημερωση.

Επισης αλλαξε ο διαχειριστης τους και ο αλλος ουτε και το τηλεφωνο δεν μου εδωσε.....:mad:

δεν μου ειναι ευκολο να τρεχω εκει απογευματα και οποτε νανε, μετα την δουλεια μπορω αλλα ειναι μες το καταμεσημερο.

 

Και το αστειο της υποθεσης τωρα, πριν λιγες μερες μιλησα με τον παλιο διαχειριστη της διπλα πολυκατοικιας, και ειπε οτι εφεραν ειδικους υδραυλικο, καποιον που ξερει απο οικοδομες κτλ, και λενε οτι ειναι απο την καμιναδα της δικιας μας πολυκατοικιας!!!!

γιατι λενε οτι εχει ραγισει και κανει υγροποιησεις!!!

1. Η καμιναδα και να ραγισει εχει μεσα σωληνες, αυτο το τετραγωνο που βλεπουν ειναι απλα ελενιτης οποτε δεν αποτελει προβλημα.

2. Αν μπαινανε μεσα νερα τοτε δεν θα το εκανε ακριβως απο το καλοκαιρι και μετα που ειδαμε τα νερα, που δεν ειχε βρεξει καμια φορα!!!! δλδ εμφανιστηκαν ενω ακομα ειχε ζεστες!

3. Απο υγροποιησεις ειναι αδυνατον γιατι τωρα τον χειμωνα αρχισε η θερμανση να αναβει!!!

4. Προφανως και λενε δικαιολογιες.

 

Τελικα παλι ερχομαι στο θεμα των εταιριων ανευρεσης διαρροων.

Σε περιπτωση που εχω στα χερια μου μια επισημη εκθεση απο ειδικους οπως και αυτοι που ειναι αδειουχοι οτι ειναι απο εκει η διαρροη και δεν κανουν κατι, τοτε ειπε ο δικηγορος μου μπορω να κανω απευθειας αγωγη και στον ιδιο μαλιστα τον ιδιοκτητη του 1ου οροφου, εφοσον ο ιδιος δεν επισκευαζει το προβλημα.

Αγωγες σε τριτους ειναι περιττες και πεταμενα χρηματα.

 

Πρεπει να ερθει μηχανολογος .να βρει την διαρροη ,να συνταξει εκθεση και απο εκει κινεισαι νομικα.μεχρι να γινει το δικαστηριο εσυ πληρωνεις τα πάντα.μετα με αποφαση δικαστηριου τα παιρνεις πισω εντοκα .εξωδικο δεν συμφερει διοτι ζητας και αποζημιωσει για τις ζημιες στο διαμερισμα σου οποτε μονο δικαστικα θα λυθει αυτο.εννοειται ολα αυτα θα καταγραφονται στην εκθεση του .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ερθει μηχανολογος .να βρει την διαρροη ,να συνταξει εκθεση και απο εκει κινεισαι νομικα.μεχρι να γινει το δικαστηριο εσυ πληρωνεις τα πάντα.μετα με αποφαση δικαστηριου τα παιρνεις πισω εντοκα .εξωδικο δεν συμφερει διοτι ζητας και αποζημιωσει για τις ζημιες στο διαμερισμα σου οποτε μονο δικαστικα θα λυθει αυτο.εννοειται ολα αυτα θα καταγραφονται στην εκθεση του .

 

τα ξερω αυτα τα εχω γραψει στο περιπου, θελει απο ΤΕΕ και ο δικηγορος μου ειπε μπορει να παει και 2000 ευρω μονο η εκθεση!

οπως ειπα εχω ηδη δικαστικη διαμαχη με ασφαλιστικη εταιρια και εχω δωσει παρα πολλα χρηματα ηδη, οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να κανω τιποτα σχετικο.

ο δικηγορος μου ειπε να τα βρουμε γιατι δεν προκειτε να βρω το δικιο μου και θα πληρωσω χιλιαδες ευρω.

Οπως ειπα η εταιρια ανευρεσης διαρροων παιρνει καπου 200-300 ευρω το πολυ αναλογα την περιπτωση.

Εδω που ειμαστε σιγουροι εμεις τι ειναι το κοβω για 200 και κατω. Οποτε αυτο το βλεπω ιδανικη λυση.

Μετα αμα εχω εκθεση απο αυτους μπορω να κινηθω ποιο ευκολα νομικα χωρις κιολας να εχω αναγκη το ΤΕΕ.

Ο μηχανολογος απο μονος του δεν μπορει να βρει καμια διαρροη, ουτε υδραυλικος ειναι, ουτε και εχει τον απαραιτητο εξοπλισμο.

 

Βασικα στην τελικη αφου ειμαι σιγουρος απο που πρεπει να ειναι η διαρροη καλυτερα να μιλησω με τον ιδιοκτητη του διπλα διαμερισματος και οχι να πλεκονται ασχετοι πχ διαχειριστες....

το θεμα ειναι αντε να τον βρεις.....μια φορα μιλησα και μου βγηκε η πιστη να τον βρω.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...