Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή????

Θεωρούμε καλυμμένος?η εκείνος?

 

Εσυ εισαι καλυμμενος βεβαια. Εχει υποχρεωση να σε πληρωσει σε καθε περιπτωση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εσυ εισαι καλυμμενος βεβαια. Εχει υποχρεωση να σε πληρωσει σε καθε περιπτωση.

Εγινε,ευχαριστώ πολύ

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δική μου άποψη είναι να μην μπλέξεις με πρόωρους συνταξιούχους γείτονες ή συνενοίκους στην ίδια πολυκατοικία (μεγάλη πληγή αυτή των πρόωρων συνταξιούχων πραγματικά).

Όλη μέρα δεν έχουν τι να κάνουν και εφευρίσκουν τρόπους να ενοχλούν τους υπόλοιπους.

Έτσι και μένα, ο από 2 ορόφους πάνω μου δεν έχει τι να κάνει και έχει γεμίσει το μπαλκόνι του κλουβιά με πουλιά. Δεν φτάνει αυτό, κάποιες φορές τα τινάζει κ όλας για να τα καθαρίσει. Αποτέλεσμα κάθε 2-3 μέρες να γεμίζει η αριστερή κυρίως πλευρά του μπαλκονιού μου καναβούρια. Του το λέω με κάθε ευκαιρία. Τίποτα, το ίδιο βιολί. Το καλοκαίρι που έλειπε πεντακάθαρο το μπαλκόνι. Μόλις γύρισε τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου. Του το ξαναείπα χθες. Την επόμενη φορά θα τα πάρω με το φαράσι, θα πάω ταράτσα και θα του τα πετάξω στο μπαλκόνι.

 

Έλα εσύ φίλε vasilimertzani να μας πεις οτι ενοχλούμαστε με το παραμικρό. Που σηκώνομαι ένα πρωί, πλένω το μπαλκόνι γιατί περίμενα επισκέψεις αμέσως μόλις γύριζα και με το που βγαίνουν έξω στο μπαλκόνι το απόγευμα να σου τα καναβούρια.

Οχι φιλε μου,δεν απευθυνθηκα προσωπικα σε εσενα και σε κανεναν.Γενικα μιλησα και αφορουσε το θεμα με τα κρεμυδια,οπου και παλι τηρω τις επιφυλαξεις μου καθοτι δεν ξερω(μπορει να εχει ενα τονο στο μπλακονι η να ειναι φρεσκα και να μυριζουν ) οποτε να ενοχλειται φυσιολογικα οπως και καθε ανθρωπος με αυτη την μυρωδια.

Και εσυ εχεις δικιο με το μπαλκονι σου και την καθαριοτητα δεν λεω το αντίθετο.

Αλλα δεν σου εχει τυχει να συναντησεις περιεργο γειτονα;Δυστηχως η ελλεειψη παιδειας που εχουμε μας εχει κανει ανικανους συγκατοικησης.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Η διατάραξη ωραρίου κοινής ησυχίας αφορά συγκεκριμένες ώρες όπου σε προστατεύει από κάθε είδους θόρυβο ασχέτως πού λαμβάνει χώρα...τις λοιπές ώρες προστατέυεσαι από τις κοινές διατάξεις του αστικού κώδικα αναφορικώς με τους μή συνήθεις θορύβους από γειτνιάζοντα ακίνητα...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στην πολυκατοικία μου έχουμε ένα πολύ βαρβάτο πρόβλημα. Ιδιοκτήτης διαμερίσματος στο ισόγειο είναι ρακοσυλλέκτης. Επίσης, φαίνεται ότι ο άνθρωπος έχει κάποιου είδους νοητικό πρόβλημα, και έχει ένα χούι. Όσο είναι σπίτι του, έχει την εξώπορτα μονίμως ανοικτή. Το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιεί το φως από τον κοινόχρηστο χώρο στην πολυκατοικία (κατανοητό), αλλά και πάλι, το αποτέλεσμα είναι ολόκληρη η πολυκατοικία να βρωμοκοπάει, και να τρέχουμε όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες και νοικιάρηδες σαν παλαβοί κάθε φορά που θέλουμε να βγούμε από τα σπίτια μας. Α, και η πολυκατοικία δεν έχει ανσανσέρ, οπότε ζοριζόμαστε..

Τον έχουμε πάρει με το καλό, έχουμε επικοινωνήσει με την οικογένειά του πολλές φορές αλλά τίποτα. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί, αν μπορεί να γίνει κάτι? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

είμαι διαχειριστής άμισθος

η πολυκατοικία δεν έχει και ποτέ δεν τους ένοιαξε να κάνουν ασφάλιση πυρός

το καταστατικό (του 1975) με υποχρεώνει να κάνω

Πρέπει να τους ρωτήσω για να κάνω ασφάλιση;

και εαν δεν θέλουν λόγω τσιγκουνιάς (3ευρω το μηνα το διαμερισμα), τι θα γίνει; πως θα είμαι εγω καλυμένος από οτιδήποτε συμβεί;

επίσης αστικής ευθύνης ασφάλεια μπορώ να κάνω χωρίς να τους το πώ (δεν το λέει το καταστατικό) και να το περάσω στα κοινόχρηστα;

Edited by elta
Link to comment
Share on other sites

MechanD : μπορείς να απευθυνθείς στην νομαρχια διεύθυνση υγιεινής και στον Δήμο..ακόμη και καταγγελία στον Εισαγγελέα υπηρεσίας, με αίτημα την προστασία της υγιεινής σας..

 

elta : αν και σχεδόν κανείς δεν κάνει ασφαλιστήριο, θα πρότεινα να συγκαλέσεις γενική συνέλευση και να θέσεις το θέμα σε ψηφοφορία. Σε περίπτωση ομοφωνίας, μπορείτε ακόμη και να κάνετε τροποποίηση του καταστατικού. Ασφαλιστήριο που αφορά τον ανελκυστήρα νομίζω ότι δίνουν οι συντηρητές...σε κάθε περίπτωση ασφάλιση αστικής ευθύνης μή προβλεπόμενη δεν μπορεί να μπει στα κοινόχρηστα..

 

Απλώς να εξηγήσεις στους συνιδιοκτήτες, ότι η αστική ευθύνη δεν καταλογίζεται ατομικώς στον διαχειριστή αλλά ως εκπροσώπου της ομάδας των συνιδιοκτητών και καταλογίζεται αναλόγως τα ποσοστά συμμετοχής εκάστου στις δαπάνες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας! :)

ειμαι φοιτητρια για δευτερο χρονο στην αθηνα φετος και μαζι και εθελοντρια σε μια φιλοζωικη. αυτο το διαστημα φιλοξενω ενα μεσαιου μεγεθους σκυλακι που γενικα ειναι πολυ ησυχο και δεν γαβγιζει οταν λειπω. Το θεμα που με απασχολει ειναι οτι ο γειτονας μου μαλλον ειναι πολυ παραξενος.

Εγω κοιμαμαι πολυ αργα το βραδυ (μετα της 2)και οπως ειναι φυσικο μετακινουμε μεσα στο σπιτι μου και μαζι και τα ζωακια μου (αν σηκωθω να παρω κατι απο το ψυγειο θα με ακολουθησουν η μπορει να παιξουν λιγο μεσα στο σπιτι). Τα τελευτεα βραδια λοιπον μου κανει παρατηρηση πως κανω φασαρια και δεν τον αφηνω να κοιμηθει, ενω ουτε εχω καποιον να μιλαω, ουτε βαζω τηλεωραση,ουτε μουσικη, απλα γραφω στον υπολογιστη μου και κυκλοφορω μεσα στο σπιτι μου οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος εχει το δικαιωμα να κανει! σημερα λοιπον ηρθε και μου χτυπησε την πορτα και με απειλησε οτι θα μαζεψει υπογραφες για να με διωξει! και οταν του απαντησα πως κανω οσο ποιο πολυ ησυχια μπορω και δεν ενοχλω τους υπολοιπους μου ειπε πως δεν τον νοιαζει και πως ολοι τον ξερουν και θα υπογραψουν! επεισης μου ειπε να βγαλω και το σκυλο εξω για να σταματησει να κανει φασαρια ενω το μονο που κανει ο καημενος ειναι να παιζει με την γατα μου! μπορει να κανει κατι τετοιο; ειμαι απο κρητη και το να βρω σπιτι τετοια εποχη κοντα στην σχολη μου ειναι πολυ δυσκολο!

ευχαριστω εκ το πρωτερων!:)

 

Υ.Γ Να επισημανω πως το πατωμα μου ειναι ξυλινο και ειναι φυσικο ο θορυβος να ακουγετε λιγο παραπανω αλλα κα παλι! επισης αν δω πως η νοελ εχει παρει πολυ σοβαρα το παιχνιδι με την γατα μου την βγαζω για 10 λεπτα στο μπαλκονι να ηρεμισει και μετα την ξαναβαζω μεσα ωστε να μην ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! :)

ειμαι φοιτητρια για δευτερο χρονο στην αθηνα φετος και μαζι και εθελοντρια σε μια φιλοζωικη. αυτο το διαστημα φιλοξενω ενα μεσαιου μεγεθους σκυλακι που γενικα ειναι πολυ ησυχο και δεν γαβγιζει οταν λειπω. Το θεμα που με απασχολει ειναι οτι ο γειτονας μου μαλλον ειναι πολυ παραξενος.

Εγω κοιμαμαι πολυ αργα το βραδυ (μετα της 2)και οπως ειναι φυσικο μετακινουμε μεσα στο σπιτι μου και μαζι και τα ζωακια μου (αν σηκωθω να παρω κατι απο το ψυγειο θα με ακολουθησουν η μπορει να παιξουν λιγο μεσα στο σπιτι). Τα τελευτεα βραδια λοιπον μου κανει παρατηρηση πως κανω φασαρια και δεν τον αφηνω να κοιμηθει, ενω ουτε εχω καποιον να μιλαω, ουτε βαζω τηλεωραση,ουτε μουσικη, απλα γραφω στον υπολογιστη μου και κυκλοφορω μεσα στο σπιτι μου οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος εχει το δικαιωμα να κανει! σημερα λοιπον ηρθε και μου χτυπησε την πορτα και με απειλησε οτι θα μαζεψει υπογραφες για να με διωξει! και οταν του απαντησα πως κανω οσο ποιο πολυ ησυχια μπορω και δεν ενοχλω τους υπολοιπους μου ειπε πως δεν τον νοιαζει και πως ολοι τον ξερουν και θα υπογραψουν! επεισης μου ειπε να βγαλω και το σκυλο εξω για να σταματησει να κανει φασαρια ενω το μονο που κανει ο καημενος ειναι να παιζει με την γατα μου! μπορει να κανει κατι τετοιο; ειμαι απο κρητη και το να βρω σπιτι τετοια εποχη κοντα στην σχολη μου ειναι πολυ δυσκολο!

ευχαριστω εκ το πρωτερων!:)

 

Υ.Γ Να επισημανω πως το πατωμα μου ειναι ξυλινο και ειναι φυσικο ο θορυβος να ακουγετε λιγο παραπανω αλλα κα παλι! επισης αν δω πως η νοελ εχει παρει πολυ σοβαρα το παιχνιδι με την γατα μου την βγαζω για 10 λεπτα στο μπαλκονι να ηρεμισει και μετα την ξαναβαζω μεσα ωστε να μην ενοχλει.

 

Μήπως ο γείτονας σου δεν είναι τόσο περίεργος όσο τον παρουσιάζεις? Σκύλος με γάτα στο ίδιο σπίτι? Και τι πάει να πει γενικά είναι πολύ ήσυχο? Ειδικά τι είναι? Κάτι δεν μου κολλάει στην όλη κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο γείτονας σου δεν είναι τόσο περίεργος όσο τον παρουσιάζεις? Σκύλος με γάτα στο ίδιο σπίτι? Και τι πάει να πει γενικά είναι πολύ ήσυχο? Ειδικά τι είναι? Κάτι δεν μου κολλάει στην όλη κατάσταση..

 

Γιατι να μην ειναι μια γατα και ενα σκυλος στο ιδιο σπιτι; δεν εχουν ολοι οι σκυλοι προβλημα με της γατες. Τον σκυλο απλος τον φιλοξενω σαν εθελοντρια, και τι ακριβως ειναι αυτο που δεν σας κολλαει; πειτε μου να σας εξηγησω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! :)

ειμαι φοιτητρια για δευτερο χρονο στην αθηνα φετος και μαζι και εθελοντρια σε μια φιλοζωικη. αυτο το διαστημα φιλοξενω ενα μεσαιου μεγεθους σκυλακι που γενικα ειναι πολυ ησυχο και δεν γαβγιζει οταν λειπω. Το θεμα που με απασχολει ειναι οτι ο γειτονας μου μαλλον ειναι πολυ παραξενος.

Εγω κοιμαμαι πολυ αργα το βραδυ (μετα της 2)και οπως ειναι φυσικο μετακινουμε μεσα στο σπιτι μου και μαζι και τα ζωακια μου (αν σηκωθω να παρω κατι απο το ψυγειο θα με ακολουθησουν η μπορει να παιξουν λιγο μεσα στο σπιτι). Τα τελευτεα βραδια λοιπον μου κανει παρατηρηση πως κανω φασαρια και δεν τον αφηνω να κοιμηθει, ενω ουτε εχω καποιον να μιλαω, ουτε βαζω τηλεωραση,ουτε μουσικη, απλα γραφω στον υπολογιστη μου και κυκλοφορω μεσα στο σπιτι μου οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος εχει το δικαιωμα να κανει! σημερα λοιπον ηρθε και μου χτυπησε την πορτα και με απειλησε οτι θα μαζεψει υπογραφες για να με διωξει! και οταν του απαντησα πως κανω οσο ποιο πολυ ησυχια μπορω και δεν ενοχλω τους υπολοιπους μου ειπε πως δεν τον νοιαζει και πως ολοι τον ξερουν και θα υπογραψουν! επεισης μου ειπε να βγαλω και το σκυλο εξω για να σταματησει να κανει φασαρια ενω το μονο που κανει ο καημενος ειναι να παιζει με την γατα μου! μπορει να κανει κατι τετοιο; ειμαι απο κρητη και το να βρω σπιτι τετοια εποχη κοντα στην σχολη μου ειναι πολυ δυσκολο!

ευχαριστω εκ το πρωτερων!:)

 

Υ.Γ Να επισημανω πως το πατωμα μου ειναι ξυλινο και ειναι φυσικο ο θορυβος να ακουγετε λιγο παραπανω αλλα κα παλι! επισης αν δω πως η νοελ εχει παρει πολυ σοβαρα το παιχνιδι με την γατα μου την βγαζω για 10 λεπτα στο μπαλκονι να ηρεμισει και μετα την ξαναβαζω μεσα ωστε να μην ενοχλει.

Να αγοράσεις παντόφλες με πολύ μαλακή σόλα,υπάρχουν τέτοιες,που δεν κάνουν καθόλου θόρυβο όταν περπατάς,και δεν θα ακούγονται στον από κάτω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! :)

ειμαι φοιτητρια για δευτερο χρονο στην αθηνα φετος και μαζι και εθελοντρια σε μια φιλοζωικη. αυτο το διαστημα φιλοξενω ενα μεσαιου μεγεθους σκυλακι που γενικα ειναι πολυ ησυχο και δεν γαβγιζει οταν λειπω. Το θεμα που με απασχολει ειναι οτι ο γειτονας μου μαλλον ειναι πολυ παραξενος.

Εγω κοιμαμαι πολυ αργα το βραδυ (μετα της 2)και οπως ειναι φυσικο μετακινουμε μεσα στο σπιτι μου και μαζι και τα ζωακια μου (αν σηκωθω να παρω κατι απο το ψυγειο θα με ακολουθησουν η μπορει να παιξουν λιγο μεσα στο σπιτι). Τα τελευτεα βραδια λοιπον μου κανει παρατηρηση πως κανω φασαρια και δεν τον αφηνω να κοιμηθει, ενω ουτε εχω καποιον να μιλαω, ουτε βαζω τηλεωραση,ουτε μουσικη, απλα γραφω στον υπολογιστη μου και κυκλοφορω μεσα στο σπιτι μου οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος εχει το δικαιωμα να κανει! σημερα λοιπον ηρθε και μου χτυπησε την πορτα και με απειλησε οτι θα μαζεψει υπογραφες για να με διωξει! και οταν του απαντησα πως κανω οσο ποιο πολυ ησυχια μπορω και δεν ενοχλω τους υπολοιπους μου ειπε πως δεν τον νοιαζει και πως ολοι τον ξερουν και θα υπογραψουν! επεισης μου ειπε να βγαλω και το σκυλο εξω για να σταματησει να κανει φασαρια ενω το μονο που κανει ο καημενος ειναι να παιζει με την γατα μου! μπορει να κανει κατι τετοιο; ειμαι απο κρητη και το να βρω σπιτι τετοια εποχη κοντα στην σχολη μου ειναι πολυ δυσκολο!

ευχαριστω εκ το πρωτερων!:)

 

Υ.Γ Να επισημανω πως το πατωμα μου ειναι ξυλινο και ειναι φυσικο ο θορυβος να ακουγετε λιγο παραπανω αλλα κα παλι! επισης αν δω πως η νοελ εχει παρει πολυ σοβαρα το παιχνιδι με την γατα μου την βγαζω για 10 λεπτα στο μπαλκονι να ηρεμισει και μετα την ξαναβαζω μεσα ωστε να μην ενοχλει.

 

Αυτό που "θα μαζέψει υπογραφές για να σε διώξει" τι γλυκοοοοοό.....:)

Δεν ισχύει πες του....:lol:

 

(Μήπως σε γλυκοκοιτάει ο γείτονας? ) :lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 2 ζώα μπορείς να φιλοξενήσεις σε διαμέρισμα πολυκατοικίας ακόμη και αν το απαγορεύει ο κανονισμός. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα λοιπόν και οι υπογραφές είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε (όσον αφορά τη φιλοξενία ζώων).

 

Όσον αφορά τη φασαρία δεν έχω άποψη καθώς δεν είμαι από κάτω σου. Μπορώ να σου πω όμως πως ο δικός μου από πάνω που έχει ένα σκυλάκι και πλακάκια στο πάτωμα, όταν τρέχει (και το κάνει συχνά) ακούγεται το περπάτημα του, ειδικά τις βραδυνές ώρες ξεκάθαρα. Να το κοιτάξεις λίγο το θέμα γιατί εσύ μπορεί να λες "μα δεν κάνουν φασαρία" αλλά κάτω δεν ξέρεις πως ακούγεται.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη φασαρία δεν έχω άποψη καθώς δεν είμαι από κάτω σου. Μπορώ να σου πω όμως πως ο δικός μου από πάνω που έχει ένα σκυλάκι και πλακάκια στο πάτωμα, όταν τρέχει (και το κάνει συχνά) ακούγεται το περπάτημα του, ειδικά τις βραδυνές ώρες ξεκάθαρα. Να το κοιτάξεις λίγο το θέμα γιατί εσύ μπορεί να λες "μα δεν κάνουν φασαρία" αλλά κάτω δεν ξέρεις πως ακούγεται.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Καλό θα ήτανε με ένα φθηνό χαλάκι στις ξύλινες επιφάνειες, να εξαλείψεις εντελώς τον θόρυβο από το περπάτημα του σκύλου. Και στο λέω γιατί πριν λίγα χρόνια είχα το ίδιο πρόβλημα με μεγάλο σκύλο του από πάνω. Όσο περίεργο και εάν σου φαίνεται, στους από κάτω ακούγονται όλα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο περιορισμός των ζώων σε 2 ισχύει μόνον για σκύλους και γάτες και μόνον εφ' όσον το έχει προβλέψει ο κανονισμός της πολυκατοικίας... (άρθρο 8 Ν. 4039/2012)...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν περιορίζεις τα ζώα μια νύχτα και κάνε ότι κάνεις ως τις 2 και ρωτησέ τον την επομένη αν άκουσε θορύβο. Μήπως χρειάζεσαι τις παντόφλες που αναφέρουν παραπάνω :p
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του θορύβου, εκτός από τις ώρες κοινής ησυχίας που υπάρχουν και σε αντίστοιχο ΦΕΚ, για τις υπόλοιπες ώρες μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο (δλδ. αστυνομία κ.λπ.) ή θα πέσουν μάπες ?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάνεις αν:

1. Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης ενός γκαράζ σε αποθήκη; Μιλάμε για πολυκατοικία του '97.

2. Αν κάποιος το χρησιμοποιεί για αποθήκη ενώ είναι δηλωμένο γκαράζ μπορεί να επέμβει η πολεοδομία για ελέγχο κλπ;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσεως βοηθητικού χώρου σε άλλο βοηθητικό χώρο ή κύριο χώρο, σαφώς και χρειάζεται πολεοδομική έγκριση...στην περίπτωση όμως της θέσης στάθμευσης, υπάρχει ένα ελάχιστο όριο τέτοιων θέσεων που θα πρέπει να προβλέπεται από την σύσταση...εάν το όριο αυτό είναι υλοποιημένο, αμφιβάλλω εάν θα χορηγηθεί μία τέτοια αλλαγή χρήσεως...να ρωτήσεις και έναν μηχανικό...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω εγώ να κάνω αλλαγή. Κάποιος στην πολυκατοικία που μένω έχει πουλήσει ή νοικιάσει γκαράζ (δεν ξέρω ακριβώς) σε έναν που έχει μαγαζί δίπλα και αυτός το χρησιμοποιεί ως αποθήκη για το εμπόρευμά του με αποτέλεσμα να έχουμε συνεχώς σκουπίδια από τα υπολείμματα των εμπορευμάτων του στους κοινόχρηστους χώρους μπροστά από τα γκαράζ.

 

Του το είπα μια να τα σκουπίζει, του το είπα δύο με έχει γράψει. Τη 3η σκέφτομαι να καταγγείλω το γεγονός ότι χρησιμοποιείται γκαράζ για αποθήκη. Τι πρέπει να κάνω;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, είμαι ενοικιαστής 5 χρόνια σε ένα διαμέρισμα στο Πειραιά και σήμερα μου άνοιξαν το σπίτι. Οι επισκέπτες μπήκαν από τη μπαλκονόπορτα με αποτέλεσμα να σπάσουν το αλουμίνιο ολοκληρωτικά. Εχω άψογη σχέση με τον ιδιοκτητη, ήθελα όμως να ρωτήσω, σε αυτή την περίπτωση το κόστος πρέπει να το επιβαρύνθω εγώ αν και δεν είχα υπαιτιότητα; Κλειδωμένη ήταν η μπαλκονόπορτα και με το ρόλο κλειστό από έξω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, είμαι ενοικιαστής 5 χρόνια σε ένα διαμέρισμα στο Πειραιά και σήμερα μου άνοιξαν το σπίτι. Οι επισκέπτες μπήκαν από τη μπαλκονόπορτα με αποτέλεσμα να σπάσουν το αλουμίνιο ολοκληρωτικά. Εχω άψογη σχέση με τον ιδιοκτητη, ήθελα όμως να ρωτήσω, σε αυτή την περίπτωση το κόστος πρέπει να το επιβαρύνθω εγώ αν και δεν είχα υπαιτιότητα; Κλειδωμένη ήταν η μπαλκονόπορτα και με το ρόλο κλειστό από έξω.

 

To κόστος θα το επιβαρυνθεί ο ιδιοκτήτης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, είμαι ενοικιαστής 5 χρόνια σε ένα διαμέρισμα στο Πειραιά και σήμερα μου άνοιξαν το σπίτι. Οι επισκέπτες μπήκαν από τη μπαλκονόπορτα με αποτέλεσμα να σπάσουν το αλουμίνιο ολοκληρωτικά. Εχω άψογη σχέση με τον ιδιοκτητη, ήθελα όμως να ρωτήσω, σε αυτή την περίπτωση το κόστος πρέπει να το επιβαρύνθω εγώ αν και δεν είχα υπαιτιότητα; Κλειδωμένη ήταν η μπαλκονόπορτα και με το ρόλο κλειστό από έξω.

Ο ιδιοκτήτης πληρώνει.

Μια ερώτηση...είσαι ισόγειο ή σε όροφο (κι αν ναι σε ποιον?);

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...