Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η νομική κάλυψη, για να εξηγούμαι, είναι μόνο για εξώδικα και νομικές συμβουλές στον διαχειριστή. Αν μια υπόθεση πάει για δικαστήριο τα έξοδα είναι έξτρα.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πότε συνετάχθη το συμβόλαιο;...ερωτώ γιατί μου κάνει εντύπωση να μην υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας (συνήθως τούτο συμβαίνει σε πολύ παλίες συστάσεις οριζοντίου ιδιοκτησίας)...μήπως υπάρχει και συνέχεια του συμβολαίου ( κατά κανόνα οι συμβολαιογράφοι αφού τελειώσει η περιγραφή των ιδιοκτησιών, ξεκινούν την συγγραφή του κανονισμού σε ιδιαίτερο κεφάλαιο) ή έχει συσταθεί κανονισμός σε ξεχωριστό συμβολαιογραφικό έγγραφο ; ...καλό θα ήταν να το ψάξεις ακόμη και στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο..

 

Σε κάθε περίπτωση, ελλείψει κανονισμού ισχύουν οι ''φτωχές'' διατάξεις του Ν. 3741/1929 :

''...'Αρθρ. 4.

1) Επιτρέπεται εις τους συνιδιοκτήτας ίνα δι' ιδιαιτέρας συμφωνίας, εις ήν είναι απαραίτητος η κοινή πάντων συναίνεσις, κανονίσωσι τα της συνιδιοκτησίας δικαιώματα και υποχρεώσεις, να καθορίσωσι γενικάς συνελεύσεις και να δώσωσιν εις καθωρισμένην πλειοψηφίαν,δυναμένην να μεταβληθή αναλόγως της σοβαρότητος των ληφθησομένων αποφάσεων, το δικαίωμα να λαμβάνη εν τω κοινώ συμφέροντι πάσαν απόφασιν σχετικήν μετην συντήρησιν, βελτίωσιν και χρήσιν των κοινών μερών της οικίας.

2) Οι συνιδιοκτήται δύνανται, εν ελλείψει παντός κανονισμού κατά τα ανωτέρω, και δια παμψηφίας να ορίσωσιν ένα διαχειριστήν παρέχοντες αυτώ δικαιώματα διαχειρίσεως τα πλέον

εκτεταμένα, συμπεριλαμβανομένων των της εκτελέσεως των εργασιών της συντηρήσεως, της κατανομής των δαπανών και βαρών και της επ' ονόματι του επί δικαστηρίων παραστάσεως είτε ως εναγομένου είτε ως ενάγοντος.

3) Εάν δεν υπάρχη αντίθετος συμφωνία, ο διαχειριστής δεν δύναται ν' απολυθή ειμή δια πλειοψηφίας των ιδιοκτητών, συνερχομένων εις Γενικήν Συνέλευσιν και εχόντων αριθμόν ψήφων ανάλογον πρός την αξίαν των επί των αδιαιρέτων μερών του ακινήτου δικαιωμάτων των, πλην αν ο Πρόεδρος των Πρωτοδικών ήθελε κρίνει κατά την διαδικασίαν του άρθρ. 11ου ότι ο διαχειριστής είναι υπαίτιος απιστίας ή βαρύτητας αμελείας.

'Αρθρ. 5.

Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως πρός τα δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων, κρατούσι τα εξής:

α) 'Εκαστος των συνιδιοκτητών δικαιούται να ποιήται απόλυτον χρήσιν των κοινών πραγμάτων, και να προβαίνη εις την επισκευήν και ανανέωσιν αυτών, υπό τον όρον να μη βλάπτη τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών μηδέ να μεταβάλλη τον συνήθη προορισμόν αυτών.

β) 'Εκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρη εις τα κοινά βάρη επι τη βάσει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ου είναι κύριος.

γ) Κοινά βάρη θεωρούνται η συντήρησις και επισκευή των εν άρθρ. 2 παρ. 1 του παρόντος μερών του ακινήτου, εφ' ων καθορίζεται αναγκαστική μεταξύ των κατ' ιδίαν συνιδιοκτητών συνιδιοκτησία και οι παντός είδουςφόροι οι βαρύνοντες την κοινήν οικοδομήν.

 

 

Καταρχάς σόρρυ που έκανα 2 ερωτήσεις και εξαφανίστηκα, οι φετινές ιώσεις είναι το κάτι άλλο. Ήμουν με 39 πυρετό κάτι μέρες.

 

greece_gus ο κανονισμός είναι του 1980. Είναι ένα απίστευτο χάλι, δεν κανει διάκριση κοινών βαρών και κοινοχρήστων, αλλά αναφέρεται μόσο σε κοινοχρηστα, με αποτέλεσμα τα χιλιοστά των διαμερισμάτων να αθροίζουν κανονικά στο 1.000 τοις χιλίοις, αλλά αν προσθέσεις και των μαγαζιών αθροίζει στο 1.200 τοις χιλίοις. Κάτι λοιπόν που είναι κοινό βάρος (δλδ πρέπει να πληρώσουν τα μαγαζιά, πχ. ξεβουλωμα αποχέτευσης) πως το επιμερίζουμε? (εγω χρησιμοποιώ αναγωγή στη μοναδα)

 

Το έφερα ως παράδειγμα για το τι τσαπα******ά μπορεί να γίνει.

 

 

Θενξ για την απαντηση, αν και τον νόμο αυτόν τον είχα διαβάσει. Δεν με βοηθάει όμως και πολύ. Αν μαζευτούμε το 45% των ψήφων τι κάνουμε;; Γίνεται η συνέλευση ή όχι;;

 

 

Επειδή το σκέφτηκα αυτές τις μέρες, πιστεύω ότι θα πρεπει να γίνει όπως γίνεται στις εταιρίες. 2 άκυρες συνελεύσεις και στην 3η να παρθει απόφαση με όσους κι αν ειναι εκει. Μου φαίνεται ό,τι πιο σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας.

 

Θελω να ρωτησω σχετικα με το παρκαρισμα μπροστα σε εισοδο πολυκατοικιας.

 

Στην φωτογραφια φαινεται το μαυρο αυτοκινητο, παρκαρισμενο ακριβως μπροστα στην εισοδο.Τα προβληματα ειναι 2.

Ενα οτι εμποδιζει την ελευθερη προσβαση, αφου αφηνει εναν μικρο διαδρομο (αδυνατον να περασεις π.χ. με παιδικο καροτσι ή ψωνια στα χερια) και δευτερο, οτι αποτελει ευκολο "σκαλοπατι", για την προσβαση στον 1ο οροφο που μενω εγω.Ηδη μια φορα ανεβηκαν στο μπαλκονι μου και διερηξαν την μπαλκονοπορτα, χρησιμοποιωντας το αυτοκινητο απο κατω.

Να πω εδω, οτι η κανονικη του θεση παρκινγ, ειναι ακριβως μπροστα απο το μαυρο....ΝΑΙ καλα καταλαβατε.Ο τυπος παρκαρει 2ο αυτοκινητο σε κοινοχρηστο χωρο, χωρις να ειναι ορισμενη θεση παρκινγ, αλλα χρησιμοποιηται σαν διαδρομος εισοδου-εξοδου, και για την πολυκατοικια, αλλα και για το νομιμο παρκινκ του.

Φυσικα χρησιμοποιει τον ιδιο τροπο ολο το σοι του, ασχετα αν η νομιμη θεση του ειναι κενη ή οχι.

 

Υπαρχει καποιος νομος που να αναφερεται σε αυτο ?

 

Σας ευχαριστω.

 

Το κοκκινο στα δεξια, εχει νομιμη θεση παρκινκ.

http://i32.photobucket.com/albums/d4/makman68/parking-1_zps83mmnfdi.jpg

Edited by makman_e34
Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Η τροχαία ουδεμία αρμοδιότητα έχει από την οικοδομική γραμμή και μέσα, επομένως το θέμα ανάγεται στις σχέσεις μεταξύ συνιδιοκτητών κατ΄ορόφους..να βρεις το σχετικό διάγραμμα κάτοψης πυλωτής και να του αποστείλλεις ένα εξώδικο όπου θα περιγράφεις τα προβλήματα που δημιουργεί το σημείο στάθμευσης...δικαστικώς θα δικαιωθείς όπως και να έχει μιας και η νομολογία ΔΕΝ απαιτεί να υφίσταται κάποιος ζημία ο ίδιος ή η περιουσίας του για να εφαρμοσθεί ο κανονισμός και η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, αν κάποιος έχει παρκάρει μπροστά από το γκαράζ μου μέσα από την οικοδομική γραμμή δεν μπορώ να φωνάξω τροχαία να τον γράψει και να φέρει γερανό αν δεν τον βρίσκω;

(έχει γίνει γι αυτό ρωτάω αλλά ήταν 3 ξημερώματα, που να τον βρω!)

Edited by Lurker

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας.

 

Θελω να ρωτησω σχετικα με το παρκαρισμα μπροστα σε εισοδο πολυκατοικιας.

 

Στην φωτογραφια φαινεται το μαυρο αυτοκινητο, παρκαρισμενο ακριβως μπροστα στην εισοδο.Τα προβληματα ειναι 2.

Ενα οτι εμποδιζει την ελευθερη προσβαση, αφου αφηνει εναν μικρο διαδρομο (αδυνατον να περασεις π.χ. με παιδικο καροτσι ή ψωνια στα χερια) και δευτερο, οτι αποτελει ευκολο "σκαλοπατι", για την προσβαση στον 1ο οροφο που μενω εγω.Ηδη μια φορα ανεβηκαν στο μπαλκονι μου και διερηξαν την μπαλκονοπορτα, χρησιμοποιωντας το αυτοκινητο απο κατω.

Να πω εδω, οτι η κανονικη του θεση παρκινγ, ειναι ακριβως μπροστα απο το μαυρο....ΝΑΙ καλα καταλαβατε.Ο τυπος παρκαρει 2ο αυτοκινητο σε κοινοχρηστο χωρο, χωρις να ειναι ορισμενη θεση παρκινγ, αλλα χρησιμοποιηται σαν διαδρομος εισοδου-εξοδου, και για την πολυκατοικια, αλλα και για το νομιμο παρκινκ του.

Φυσικα χρησιμοποιει τον ιδιο τροπο ολο το σοι του, ασχετα αν η νομιμη θεση του ειναι κενη ή οχι.

 

Υπαρχει καποιος νομος που να αναφερεται σε αυτο ?

 

Σας ευχαριστω.

 

Το κοκκινο στα δεξια, εχει νομιμη θεση παρκινκ.

http://i32.photobucket.com/albums/d4/makman68/parking-1_zps83mmnfdi.jpg

 

Ειναι κατω απο το μπαλκονι σου και ανησυχεις?

Κανε κατι, ωστε να μην το αφησει ξανα κατω απο το μπαλκονι σου. ;);)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, αν κάποιος έχει παρκάρει μπροστά από το γκαράζ μου μέσα από την οικοδομική γραμμή δεν μπορώ να φωνάξω τροχαία να τον γράψει και να φέρει γερανό αν δεν τον βρίσκω;

(έχει γίνει γι αυτό ρωτάω αλλά ήταν 3 ξημερώματα, που να τον βρω!)

 

Ναι, διότι είναι άλλο η ρυμοτομική γραμμή, άλλο η οικοδομική γραμμή και άλλο ο κενός χώρος ( πρασιά ή ό,τι άλλο) που παρεμβάλλεται ενδιαμέσως και αποτελεί ιδιωτικό χώρο που ανήκει ως συνιδιοκτησία στην πολυκατοικία...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Τι κάνει λοιπόν αυτός που του έχουν κλείσει το parking, έχοντας παρκάρει μέσα από την οικοδομική γραμμή κάποιος; Νόμιμο πάρκινγκ και δεδομένου ότι δεν μπορεί να τον βρει. Φωνάζει τον διπλά με τον κοτσδόρο και το τραβάει μέχρι να μην εμποδίζει (η μέχρι το σημείο που μπορεί να επέμβει η τροχαία) η θα κατηγορηθεί για κάτι;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικά μέτρα με αίτημα προσωρινής διαταγής και επαπειλή χρηματικής ποινής..η προσωρινή θα εκδικασθεί (αναλόγως το δικαστήριο) από 1-5 ημέρες...

 

Επίσης να υπενθυμίσω και παλαιότερη ανάρτησή μου, όπου η νομή προστατεύεται και αυτοδυνάμως δηλ. με την χρήση των απαραιτήτων και μόνον ενεργειών για την απόκρουση της προσβολής ή αποβολής της..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..ειμαι καινουρια εδω μεσα και θελω τα φωτα σας σε καποιο θεμα....μενω σε ισογειο διαμερισμα που οι μπαλκονοπορτες του βλεπουν στον κηπο και κατ'επεκταση στην εισοδο και προσοψη της πολυκατοικιας..προσφατα μου τις παραβιασαν και κανα 2 φορες ακομα βρηκα ατομα να κοιτανε το εσωτερικο που σπιτιου..θελω να βαλω πτυσομενα καγκελα ασφαλειας και μου ειπαν οτι απαγορευεται γιατι χαλαει η προσοψη..ισχυει κατι τετοιο?? μιας και τα βαζω στα παραθυρα μου κι οχι σε κοινοχρηστο χωρο...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που στο είπαν αν έχουν μονάδα κλιματιστικου στην πρόσοψη τους δεν δικαιούνται να μιλούν. Στη δική σου περίπτωση λόγω του ότι είναι θέμα ανάγκης και ασφάλειας και στα δικαστήρια να σε παν θα χάσουν τον χρόνο τους πιστεύω. Οι δικαστές ξέρουν να κρίνουν και δεν ειναι χαζοί. Τράβα και μια φωτογραφία της προσοψης με αυτούς που έχουν κλιματιστικά και περίμενε την κίνηση τους..... ;-) if you know what I mean...... ;)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

στην δικια μου οικοδομη ο ενοικος του πρωτου που τον εχουν βαλει στοχο οι κλεφτες εβαλε τα συγκεκριμενα καγκελα και δεν ρωτησε κανενα. εννοειται οτι κανενας δεν διανοηθηκε να του πει οτι απαγορευεται και τα σχετικα. υπαρχει και η κοινη λογικη για καποια θεματα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μπαλκονόπορτες έχεις..; δεν υπάρχουν ρολλά ή παντζούρια..; και επιπλέον : πώς είναι από κατασκευής το διαμέρισμα τούτο..υπήρχε κάτι που αφαιρέθηκε..;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να δω τις απόψεις σας πανω σε δικο μου θέμα.

Μενω σε 4οροφη πολ/κια όπου καθε όροφος έχει 2 δυαρια των 50 τ.μ., με ασανσερ, εκ των οποιων τα 6 απο τα 9 κατοικούνται. Το κουλο, το κοινοχρηστο ρεύμα ηρθε εκκαθαριστικος 4 μηνων του χειμωνα (Δεκέμβρης-Μάρτης νομιζω) με κατανάλωση 600 KWh, τη στιγμη που στο δυαρι μου με σομπες θερμοσιφωνες κουζινες κλπ την ιδια περιοδο είχα καταναλωση 1800KWh. Είναι ιδεα μου ή ειναι μεγαλη η κατανάλωση των κοινοχρήστων;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να δω τις απόψεις σας πανω σε δικο μου θέμα.

Μενω σε 4οροφη πολ/κια όπου καθε όροφος έχει 2 δυαρια των 50 τ.μ., με ασανσερ, εκ των οποιων τα 6 απο τα 9 κατοικούνται. Το κουλο, το κοινοχρηστο ρεύμα ηρθε εκκαθαριστικος 4 μηνων του χειμωνα (Δεκέμβρης-Μάρτης νομιζω) με κατανάλωση 600 KWh, τη στιγμη που στο δυαρι μου με σομπες θερμοσιφωνες κουζινες κλπ την ιδια περιοδο είχα καταναλωση 1800KWh. Είναι ιδεα μου ή ειναι μεγαλη η κατανάλωση των κοινοχρήστων;

 

ξερεις ποσο καιει το ασανσερ? για βαλε και τα φωτα τοων διαδρομων. 5 λαμπες για καθε πατημα του διακοπτη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πόσο καιει το ασανσερ, γι αυτο και γραφω εδω να μου πειτε γνωμες. αυτο που ξερω ειναι οτι το ασανσερ εμεις του 1ου οροφου αλλα και του 2ου δεν το χρησιμοποιουμε ποτε. Μένουν μόλις 3 ενοικοι να το χρησιμοποιούν. Όσο για τις λάμπες, σπιτι μου τις εκαιγα ολη μερα το χειμωνα λογω διαβασματος + σομπες ηλεκτρικες + αλλα πολλά. Μου φαίνεται υπερβολικο λοιπον το κοινοχρηστα ρευμα να εκαψε το 1/3 του δικού μου που δεν το λυπηθηκα καθολου κυριως για θερμανση. Αυτο που με ενοχλει είναι το αποτελεσμα του να πληρωνω τους τελευταιους 5 μηνες κοινοχρηστα εξοδα των 30-40 ευρω, όταν τα προηγουμενα χρόνια δεν ξεπερνουσαν τα 20 ευρω.

Τι λετε; πειτε μου σας παρακαλω κυριως εαν νομιζετε οτι κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πόσο καιει το ασανσερ, γι αυτο και γραφω εδω να μου πειτε γνωμες. αυτο που ξερω ειναι οτι το ασανσερ εμεις του 1ου οροφου αλλα και του 2ου δεν το χρησιμοποιουμε ποτε. Μένουν μόλις 3 ενοικοι να το χρησιμοποιούν. Όσο για τις λάμπες, σπιτι μου τις εκαιγα ολη μερα το χειμωνα λογω διαβασματος + σομπες ηλεκτρικες + αλλα πολλά. Μου φαίνεται υπερβολικο λοιπον το κοινοχρηστα ρευμα να εκαψε το 1/3 του δικού μου που δεν το λυπηθηκα καθολου κυριως για θερμανση. Αυτο που με ενοχλει είναι το αποτελεσμα του να πληρωνω τους τελευταιους 5 μηνες κοινοχρηστα εξοδα των 30-40 ευρω, όταν τα προηγουμενα χρόνια δεν ξεπερνουσαν τα 20 ευρω.

Τι λετε; πειτε μου σας παρακαλω κυριως εαν νομιζετε οτι κανω λαθος.

 

Εστω οτι καιει 10Kw σε διαρκεια μιας ωρας λειτουργιας(μονο ανοδος αν ειναι υδραυλικο).μαθηματικα αν πουμε οτι δουλευει μιση ωρα ειναι 10*1/2*120 =600.Δεν δουλευει μιση ωρα αλλα υπολογισε λαμπες κλπ και εισαι σουπερ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το ασανσέρ άσχετα αν το χρησιμοποιείς το επιβαρινεσαι βέβαια με λιγότερα ανάλογα το πόσο χαμηλά εισαι.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το ασανσέρ άσχετα αν το χρησιμοποιείς το επιβαρινεσαι βέβαια με λιγότερα ανάλογα το πόσο χαμηλά εισαι.

 

kala, μην παιρνεις και ορκο.

Εξαρταται απο τον κανονισμο της καθε οικοδομης και τα χιλιοστα που αναλογουν στο καθε διαμερισμα.

Εχω διαμερισμα με το εξης παραλογο: το διαμερισμα μου που βρισκεται στον 1ο οροφο, εχει περισσοτερα χιλιοστα απο διαμερισμα του 3ου, και συνεπως πληρωνω περισσοτερα κοινοχρηστα για το ασανσερ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το ασανσέρ άσχετα αν το χρησιμοποιείς το επιβαρινεσαι βέβαια με λιγότερα ανάλογα το πόσο χαμηλά εισαι.

Οκ, αλλα δεν μιλάω για τα εξοδα συντηρησης που φυσικα και θα επιβαρυνθω, αλλα για το ρευμα που καιει το ασανσερ.

kala, μην παιρνεις και ορκο.

Εξαρταται απο τον κανονισμο της καθε οικοδομης και τα χιλιοστα που αναλογουν στο καθε διαμερισμα.

Εχω διαμερισμα με το εξης παραλογο: το διαμερισμα μου που βρισκεται στον 1ο οροφο, εχει περισσοτερα χιλιοστα απο διαμερισμα του 3ου, και συνεπως πληρωνω περισσοτερα κοινοχρηστα για το ασανσερ

ε λοιπον δεν συμβαινει μονο σε σενα, αλλα κ εδω. Λογω του οτι ο 4ος εχει 3 διαμερισματα ενω ο 1ος δύο, καθενας που μενει στον 4ο πληρωνει λιγοτερα απο εμενα που μενω στον 1ο (που δεν το χρησιμοποιω ποτε!) και αυτο διοτι υπαρχει το παραλογο συστημα του να χρεωνομαστε με τα τετραγωνικα (κατ'επεκταση χιλιοστα διαμερισματος) για τη χρηση του ασανσερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Σήμερα η ενοικος του 1ου, μας είπε ότι θα καλέσει εταιρία για απόφραξη του σιφωνιού της βεράντας και ότι η τιμή (50€) θα μπει στα κοινόχρηστα. Συγκεκριμένα πως όταν "ακόμα κι όταν πλενουμε εμείς της βεράντες μας βγαίνουν νερά σε αυτήν". Η μητέρα μου ως διαχειρίστρια της είπε ότι εξαρτάται που είναι το βούλωμα για το αν θα μπει στα κοινόχρηστα ή όχι. Της είπε ότι στα κοινόχρηστα μπαίνει η απόφραξη αποχέτευσης "που είναι στο πεζοδρόμιο", δηλαδή όταν έχουν ενωθεί όλες της πολυκατοικίας και πάνε προς την κεντρική.

 

Δεν μαλώσανε ακόμα, αλλα για να μη συμβεί, ερωτώ:

Πότε είναι καποιος αποκλειστικά υπέυθυνος και πότε όλη η πολυκατοικία για το ξεβούλωμα? Λογικά οι δικές μας υδροροές που μένουμε σε πανω όροφο ενώνονται με τη δική της, μήπως της μεταφέραμε εμείς κάτι και σκάλωσε σε αυτήν; Από την άλλη, αν είναι άτυχη και σκαλωσε εκει, τότε βαραίνει εκείνη; Πως βρίσκουμε σε ποιο σημείο υπάρχει το βούλωμα;;

 

Για να σας προλάβω, ο κανονισμος δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολο να δοθεί απάντηση..κατά κανόνα, σε όποιο σημείο και εάν έχει ο φραγμός , εφ' όσον αφορά κοινόχρηστη σωλήνωση που εξυπηρετεί πολλές ιδιοκτησίες, τότε αποτελεί κοινόχρηστη δαπάνη η απόφραξη...

 

Σκέψου, όμως ότι πολλές φορές απαιτούμε από την διαχείριση πράγματα ουτοπικά και ανέφικτα, ώσπου να έρθει η σειρά μας να αναλάβουμε διαχειριστές και να ακούμε από τους υπολοίπους συνιδιοκτήτες τα πιο τρελλά αιτήματα...ακόμη και εάν εν προκειμένω ανακαλύψεις με την βοήθεια ντετέκτιβ σε ποιο σημείο έγινε ο φραγμός, είναι απίθανο να μπορέσεις να ανακαλύψεις τον υπαίτιο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Μια ερωτηση εχω να κανω που πιθανον να εχει ηδη απαντηθει.

Στην πολυκατοκια που μενω ως ενοικιαστης ο ιδοκτητης ( για την ακριβεια ο γαμπρος του ο οποιος κατοικει και αυτος στην πολυκατοκια μιας και ο ιδιοκτητης μενει στο εξωτερικο ) αποφασισε να '' καλλωπισει'' τον εξωτερικο χωρο - Με προσωπικη εργασια και με υλικα που προμηθευτηκε εβγαλε ενα συνολικο κοστος 400 ευρω το οποιο και μου ανακοινωσε οτι θα μοιραστει στα 4 ( μιας και ειμαστε 4 οροφοδιαμερισματα - στο ενα μενει ο γαμπρος και η κορη του ιδιοκτητη και στα αλλα 3 ενοικιαστες - ο ιδιοκτητης ειναι ο ιδιος και στα 4 διαμερισματα .Ερωτηση λοιπον : Πρεπει να πληρωσουμε?Εννοω απο το νομο γιατι υπολογιζω να φυγω μεσα στον επομενο τριμηνο οποτε δεν με ενδιαφερει καθολου η οψη της πολυκατοικιας...

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη δαπάνη την πληρώνουν οι ιδιόκτητες. Ανεξάρτητα αν μείνεις 3 μήνες ή 3 χρόνια ακόμη.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...