Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

Α) Πρόσφατα νομιμοποίησα με τις τελευταίες ρυθμίσεις "Μπιρμπίλη" έναν ημιυπαίθριο χώρο στο σπίτι μου και τον έκλεισα με μια μεγάλη διπλή επάλληλη τζαμένια πόρτα. Κάποιοι από τους ενοίκους της οικοδομής με απειλούν με αγωγές γιατί "χάλασα την πρόσοψη της οικοδομής". Δεν έκανα κανένα εξάμβλωμα, έβαλα ίδια υλικά και χρώματα με αυτά που έχουν κι αυτοί στους ορόφους τους, στους οποίους ο εν λόγω ημιυπαίθριος είναι κλειστός από κατασκευής. Σημειώνω ότι δεν έχουμε Κατασταστικό/Κανονισμό/Συγγραφή υποχρεώσεων όπως να σημειώσω ότι η τροποποίηση έγινε με έγκριση της Πολεοδομίας, όπως προβλέπεται, και πληρωμή του σχετικού προστίμου.

 

Μπορεί κανείς να μου κάνει κάτι; Ακόμη κι αν υπήρχε Κανονισμός, θα "έβγαινε" πιο πάνω από το Νόμο;

 

Β) Στον ίδιο χώρο, πρόσθεσα μια μικρή φέτα καλοριφέρ (950 θερμίδων) την οποία και τη δήλωσα αμέσως στη Διαχειρίστρια, η οποία μου είπε ότι έπρεπε να περάσει από Γενική Συνέλευση. Σημειώνω ότι ο λέβητας της οικοδομής έιναι ισχύος 160.000kcal.... Μιλάμε για τέτοια επιβάρυνση... Ωστόσο ήθελα να είμαι σωστός και ενημέρωσα.

 

Επειδή θέλω να είμαι τίμιος και σωστός, και επειδή δεν έχω πρόθεση να κλέψω κανέναν (γι' αυτό εξάλλου και δήλωσα τα πάντα), δικαιούται κανείς να με απειλεί με αγωγές και μηνύσεις; (προσέξτε παρακαλώ, ΔΕΝ υπάρχει Κανονισμός ΟΙκοδομής).

 

Ευχαριστώ.

 

edit: παρακαλώ μην μου απαντήσετε ότι Κανονισμός υπάρχει σίγουρα, γιατί γνωρίζω ότι δεν υπάρχει, ούτε στον συμβολαιογράφο πρωτότυπος.

Edited by ToucHDowN
http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ερωτηση

 

αν πας σε διαμερισμα που δεν εχεις ρευμα, πληρωνεις ποσο για να ενεργοποιησεις ?

:X
Link to comment
Share on other sites

.....Α) Πρόσφατα νομιμοποίησα με τις τελευταίες ρυθμίσεις "Μπιρμπίλη" έναν ημιυπαίθριο χώρο στο σπίτι μου και τον έκλεισα με μια μεγάλη διπλή επάλληλη τζαμένια πόρτα. .........που έχουν κι αυτοί στους ορόφους τους, στους οποίους ο εν λόγω ημιυπαίθριος είναι κλειστός από κατασκευής. ....

 

1ον Το κλεισιμο το έκανες αφου ρυθμισες το θεμα με το νομο "μπιρμπίλη" ή μετα;

2ον Εφοσον δεν υπαρχει κανονισμος που να στο απαγορευει ρητα δεν εχεις θεμα με αυτο.

3ον Οι λοιποι εκαναν ρυθμιση για τους δικους τους ημιυπαιθρίους;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

αν πας σε διαμερισμα που δεν εχεις ρευμα, πληρωνεις ποσο για να ενεργοποιησεις ?

 

Αν ο προηγουμενος ειχε ρευμα πληρωνεις την εγγυηση μονο στη ΔΕΗ αναλογα με τα τετραγωνικα.Για 90 τμ ειναι καπου 50 ευρω.

 

Αν δεν εχει καθολου παροχη ρευματος παει αλλου η ιστορια.Η αρχικη παροχη κοστιζει καποιες εκατονταδες ευρω.

 

Υ.Γ Εργαζομαι στη ΔΕΗ αν και σε αλλο κομματι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

Α) Πρόσφατα νομιμοποίησα με τις τελευταίες ρυθμίσεις "Μπιρμπίλη" έναν ημιυπαίθριο χώρο στο σπίτι μου και τον έκλεισα με μια μεγάλη διπλή επάλληλη τζαμένια πόρτα. Κάποιοι από τους ενοίκους της οικοδομής με απειλούν με αγωγές γιατί "χάλασα την πρόσοψη της οικοδομής". Δεν έκανα κανένα εξάμβλωμα, έβαλα ίδια υλικά και χρώματα με αυτά που έχουν κι αυτοί στους ορόφους τους, στους οποίους ο εν λόγω ημιυπαίθριος είναι κλειστός από κατασκευής. Σημειώνω ότι δεν έχουμε Κατασταστικό/Κανονισμό/Συγγραφή υποχρεώσεων όπως να σημειώσω ότι η τροποποίηση έγινε με έγκριση της Πολεοδομίας, όπως προβλέπεται, και πληρωμή του σχετικού προστίμου.

 

Μπορεί κανείς να μου κάνει κάτι; Ακόμη κι αν υπήρχε Κανονισμός, θα "έβγαινε" πιο πάνω από το Νόμο;

 

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα :

 

Το γεγονός ότι τακτοποιείς διοικητικώς (Πολεοδομία, ΙΚΑ, ΔΟΥ κ.λ.π.) έναν χώρο, δεν σημαίνει ότι τακτοποιείς και παραβάσεις που διέπουν την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Ακόμη και εάν δεν υφίσταται κανονισμός πολυκατοικίας, υπάρχει ο ν. 3741/1929 και το ΝΔ 1024/1971 που περιλαμβάνουν μερικές βασικές ρυθμίσεις για τις σχέσεις των συνιδιοκτητών κατ΄ορόφους..

 

Επομένως, η πρόσοψη μιας πολυκατοικίας, εξακολουθεί να αποτελεί κοινόκτητο χώρο, όπου απαγορεύεται η μεταβολή του συνήθους προορισμού του.

 

Σε αυτήν την βάση λοιπόν, μπορεί κάποιος να ισχυρισθεί, ότι παρά την διοικητική τακτοποίηση του χώρου, δεν μπορεί να καταργηθεί η νομοθετική ρύθμιση που διέπει την οροφοκτησία, με την διαφορά, ότι εδώ ισχύει το ''ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου'', καθ' όσον ό,τι ισχύει για σένα, ισχύει και για τους άλλους συνιδιοκτήτες, αναφορικά με την πρόσοψη της πολυκατοικίας και ασχέτως εάν έχουν ή όχι ρυθμίσει τους ημιϋπαιθρίους χώρους κατά τον ν. 3843/2010..

 

Β) Στον ίδιο χώρο, πρόσθεσα μια μικρή φέτα καλοριφέρ (950 θερμίδων) την οποία και τη δήλωσα αμέσως στη Διαχειρίστρια, η οποία μου είπε ότι έπρεπε να περάσει από Γενική Συνέλευση. Σημειώνω ότι ο λέβητας της οικοδομής έιναι ισχύος 160.000kcal.... Μιλάμε για τέτοια επιβάρυνση... Ωστόσο ήθελα να είμαι σωστός και ενημέρωσα.

 

Εν προκειμένω, οι αιτιάσεις της Διαχειριστρίας είναι άνευ περιεχομένου...μπορεί όμως οιοσδήποτε εκ των συνιδιοκτητών, να ζητήσει μελέτη θέρμανσης, ώστε να επαναπροσδιορισθεί η συμμετοχή ενός εκάστου στις δαπάνες θέρμανσης λόγω θερμοδυναμικής μεταβολής των σωμάτων και διαμερισμάτων..

Link to comment
Share on other sites

Αν ο προηγουμενος ειχε ρευμα πληρωνεις την εγγυηση μονο στη ΔΕΗ αναλογα με τα τετραγωνικα.Για 90 τμ ειναι καπου 50 ευρω.

 

Αν δεν εχει καθολου παροχη ρευματος παει αλλου η ιστορια.Η αρχικη παροχη κοστιζει καποιες εκατονταδες ευρω.

 

Υ.Γ Εργαζομαι στη ΔΕΗ αν και σε αλλο κομματι.

 

υπαρχει εγκατασταση φυσικα στη πολυκατοικια αλλα εξεταζω τις περιπτωσεις που δεν ενεργοποιηθηκε ρευμα (νεοδμητο- δε μπηκε ακομα ενοικιαστης) η οπως λες και εσυ εφυγε και αποσυνδεθηκε.

 

Μιλαμε για 40 - 60 τμ

:X
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εγκατασταση φυσικα στη πολυκατοικια αλλα εξεταζω τις περιπτωσεις που δεν ενεργοποιηθηκε ρευμα (νεοδμητο- δε μπηκε ακομα ενοικιαστης) η οπως λες και εσυ εφυγε και αποσυνδεθηκε.

 

Μιλαμε για 40 - 60 τμ

 

Καπου στα 30-40 ευρω θα πληρωσεις.Ειναι η εγγυηση.Η παροχη ειναι πληρωμενη στην περιπτωση σου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα :

 

Το γεγονός ότι τακτοποιείς διοικητικώς (Πολεοδομία, ΙΚΑ, ΔΟΥ κ.λ.π.) έναν χώρο, δεν σημαίνει ότι τακτοποιείς και παραβάσεις που διέπουν την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Ακόμη και εάν δεν υφίσταται κανονισμός πολυκατοικίας, υπάρχει ο ν. 3741/1929 και το ΝΔ 1024/1971 που περιλαμβάνουν μερικές βασικές ρυθμίσεις για τις σχέσεις των συνιδιοκτητών κατ΄ορόφους..

 

Επομένως, η πρόσοψη μιας πολυκατοικίας, εξακολουθεί να αποτελεί κοινόκτητο χώρο, όπου απαγορεύεται η μεταβολή του συνήθους προορισμού του.

 

Σε αυτήν την βάση λοιπόν, μπορεί κάποιος να ισχυρισθεί, ότι παρά την διοικητική τακτοποίηση του χώρου, δεν μπορεί να καταργηθεί η νομοθετική ρύθμιση που διέπει την οροφοκτησία, με την διαφορά, ότι εδώ ισχύει το ''ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου'', καθ' όσον ό,τι ισχύει για σένα, ισχύει και για τους άλλους συνιδιοκτήτες, αναφορικά με την πρόσοψη της πολυκατοικίας και ασχέτως εάν έχουν ή όχι ρυθμίσει τους ημιϋπαιθρίους χώρους κατά τον ν. 3843/2010..

 

 

 

Εν προκειμένω, οι αιτιάσεις της Διαχειριστρίας είναι άνευ περιεχομένου...μπορεί όμως οιοσδήποτε εκ των συνιδιοκτητών, να ζητήσει μελέτη θέρμανσης, ώστε να επαναπροσδιορισθεί η συμμετοχή ενός εκάστου στις δαπάνες θέρμανσης λόγω θερμοδυναμικής μεταβολής των σωμάτων και διαμερισμάτων..

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

 

Οπότε για να συνοψίσω: Έκλεισα έναν ημιυπαίθριο χώρο (νόμιμα με τακτοποίηση στην Πολεοδομία) και έβαλα μια φέτα καλοριφέρ στο χώρο αυτό, πράγμα για το οποίο ενημέρωσα τη Διαχειρίστρια. Κανονισμός Πολυκατοικίας ΔΕΝ υπάρχει.

 

Έχω να φοβάμαι για αγωγές/μηνύσεις κτλ από τους συγκατοίκους; Μπορούν να μου κάνουν κάτι; Π.χ. να γκρεμίσω την πόρτα που έβαλα στον ημιυπαίθριο ή να βγάλω το καλοριφέρ ή να πληρώσω αγωγές, κτλ; Ποιο είναι το χειρότερο σενάριο;

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Για μηνύσεις δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, καθώς πρόκειται για αστικής φύσεως διαφορά δίχως ποινικές προεκτάσεις..

 

Αναφορικώς με αγωγές, θα έχεις πάντοτε το ίδιο αγωγικό επιχείρημα κατά των λοιπών συνιδιοκτητών που αλλοίωσαν την πρόσοψη, αλλά θα έχεις ομοίως και το επιχείρημα ότι και εκείνοι έχουν προσθέσει θερμαντικά σώματα στους κλεισμένους ημιϋπαιθρίους χώρους..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Σημερα μου εστειλαν εξωδικο διοτι δεν συνηγορω στην διευθετηση αναθεωρησεως της αδειας της πολυκατοικιας δηλ. καπιοι δινουν ρευμα σε καποια διαμερισματα που νοικιαζουν παρανομα ..... και δεν φταινε αυτοι αλλα εγω...!!! υπαρχουν βεβαια καποιες μικρες εκκρεμοτητες απο μερους μου οσον αφορα τους εσωτερικουσςχωρους...δηλ. εχει γινει ανακαινιση εσωτερικων χωρων χωρις να δηλωθει στην πολεοδομια..?! πως πρεπει να αντιδρασω..??? πρεπει να φοβαμαι κατι/.....???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

....δηλ. εχει γινει ανακαινιση εσωτερικων χωρων χωρις να δηλωθει στην πολεοδομια..?! πως πρεπει να αντιδρασω..??? πρεπει να φοβαμαι κατι/.....???

 

Αν εκανες και δεν ειχες παρει αδεια μικρης κλιμακας τοτε...κακός. Πηγαινε σε ενα μηχανικο μήπως μπορει να πάρεις τώρα αδεια για τις επεμβάσεις που εκανες στο διαμερισμα σου. Ελπίζω να μην αλλαξες την στατικη δομη του. Θα σου τα πει ο μηχανικος. Η αδεια βγαινει γρηγορα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες και δεν ειχες παρει αδεια μικρης κλιμακας τοτε...κακός. Πηγαινε σε ενα μηχανικο μήπως μπορει να πάρεις τώρα αδεια για τις επεμβάσεις που εκανες στο διαμερισμα σου. Ελπίζω να μην αλλαξες την στατικη δομη του. Θα σου τα πει ο μηχανικος. Η αδεια βγαινει γρηγορα.

 

οχι δεν εχει αλλαξει η στατικη δομη του διαμερισματος......και ρποστιμο να πληρωσω δεν εχω προβλημα με το εξωδικο που ανεφερα πιο πανω μπορουν να μου κανουν κατι επειδη δεν συνηγορω ...???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

cyberbop...δεν κατάλαβα ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σου με την αναθεώρηση αδείας..αν θες δώσε μερικές επεξηγήσεις...αναφορικά με την εσωτερική ανακαίνιση, δεν χρειάζεται άδεια από την Πολεοδομία, παρά μόνον εάν χρειασθεί η τοποθέτηση σκαλωσιάς για τις εργασίες...είσαι όμως υπόλογος αναφορικά με το Ι.Κ.Α..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σχετικά με την ενοικίαση νέου διαμερίσματος. Έχει ως εξής:

 

Πριν δυο μέρες πήγα και είδα ένα υποψήφιο διαμέρισμα για να ενοικιάσω. Μου άρεσε, επειδή όμως η πολυκατοικία είναι νεόδμητη (πρώτη ενοικίαση) ο ιδιοκτήτης μου επισήμανε πως το συγκεκριμένο διαμέρισμα δεν έχει ακόμα παροχή ρεύματος και θα πάρει περίπου μια εβδομάδα για να ξεκινήσει η παροχή απ'την στιγμή που θα κάνουν την αίτηση στη ΔΕΗ. Απάντησα οκ, θα περιμένω, συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη, είπα το κλείνω και δώσαμε τα χέρια.

 

Πάω σήμερα, όπως συμφωνήσαμε, στο γραφείο για να δώσω τα 2 ενοίκια και να υπογράψουμε το συμφωνητικό μίσθωσης. 'Ελα μου όμως που το μισθωτήριο είχε σημερινή ημερομηνία....

 

Ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:

 

ΕΓΩ: - Θα πληρώνω από σήμερα το διαμέρισμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ??

ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ : - Ασφαλώς ναι, αφού σήμερα θα πάρεις και τα κλειδια.

ΕΓΩ: - Τι να τα κάνω τα κλειδιά, μπορώ να μεταφερθώ σε ένα σπίτι που δεν είναι κατοικίσημο, χωρίς ρεύμα? Μετά τισ 17:00 θα είμαι με κεράκια?

ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ: - Εγώ σου είπα χθες πως δεν έχει παροχή, το ήξερες!!!

ΕΓΩ : - Το ήξερα, αλλά θεώρησα πως το μισθωτήριο θα ξεκινήσει ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ. ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΙς ΡΕΥΜΑ?? και εαν η παροχή της ΔΕΗ το καθυστερήσει (όπως συνηθως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις) 3-4 εβδομάδες??? Εγώ θα έχω πληρώσει ένα μηνιάτικο σχεδόν, σε ένα σπίτι που δεν θα έχω μπει??

 

Τεσπα, ήταν ανένδοτος, μου είπε καθαρά πως αν δεν το δεχτώ αυτό, θα συμεχίζει να δείχνει το διαμέρισμα και σε άλλους και πως εαν βρει κάποιον άλλο θα το δώσει κιόλας.

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Thamas_Trelanoun
ασάφεια
Link to comment
Share on other sites

Ζητάς γνώμη από γνώστες του θέματος..τι είδους γνώση απαιτείται για ένα τέτοιο θέμα..; Ή μπαίνεις και αναμένεις την σύνδεση (εάν και όποτε πραγματωθεί, καθ' όσον υπάρχει και η πιθανότητα εμπλοκής ) ή ψάχνεις για κάτι άλλο...εάν συμφωνηθεί ένας τέτοιος όρος στο μισθωτήριο, μην περιμένεις να έχεις το προνόμιο της μείωσης του μισθώματος...

 

Προσωπικώς, θα έψαχνα για κάτι άλλο, ειδικά σε μία εποχή που τα αδιάθετα διαμερίσματα περισσεύουν..

Link to comment
Share on other sites

@greece_gus

 

ΓΝΩΣΗ αναφορικά με τον χρόνο που χρειαζεται η ΔΕΗ σε αυτες τις περιπτώσεις. Ή και ότι άλλη ΝΟΜΙΚΗ ΓΝΩΣΗ σχετικά.

 

Το να νοικιάζω ένα διαμέρισμα δίχως παροχή ρεύματος,

είναι σαν να νοικιάζει κάποιος ένα αυτοκίνητο δίχως μηχανή.

 

Γιατί να επιβαρυνθώ εγώ το κόστος του ενοικίου για το διάστημα που το διαμέρισμα αυτό δεν μπορεί να κατοικηθεί???? είναι λογικό αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σχετικά με την ενοικίαση νέου διαμερίσματος. Έχει ως εξής:

 

Πριν δυο μέρες πήγα και είδα ένα υποψήφιο διαμέρισμα για να ενοικιάσω. Μου άρεσε, επειδή όμως η πολυκατοικία είναι νεόδμητη (πρώτη ενοικίαση) ο ιδιοκτήτης μου επισήμανε πως το συγκεκριμένο διαμέρισμα δεν έχει ακόμα παροχή ρεύματος και θα πάρει περίπου μια εβδομάδα για να ξεκινήσει η παροχή απ'την στιγμή που θα κάνουν την αίτηση στη ΔΕΗ. Απάντησα οκ, θα περιμένω, συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη, είπα το κλείνω και δώσαμε τα χέρια.

 

Πάω σήμερα, όπως συμφωνήσαμε, στο γραφείο για να δώσω τα 2 ενοίκια και να υπογράψουμε το συμφωνητικό μίσθωσης. 'Ελα μου όμως που το μισθωτήριο είχε σημερινή ημερομηνία....

 

Ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:

 

ΕΓΩ: - Θα πληρώνω από σήμερα το διαμέρισμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ??

ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ : - Ασφαλώς ναι, αφού σήμερα θα πάρεις και τα κλειδια.

ΕΓΩ: - Τι να τα κάνω τα κλειδιά, μπορώ να μεταφερθώ σε ένα σπίτι που δεν είναι κατοικίσημο, χωρίς ρεύμα? Μετά τισ 17:00 θα είμαι με κεράκια?

ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ: - Εγώ σου είπα χθες πως δεν έχει παροχή, το ήξερες!!!

ΕΓΩ : - Το ήξερα, αλλά θεώρησα πως το μισθωτήριο θα ξεκινήσει ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ. ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΙς ΡΕΥΜΑ?? και εαν η παροχή της ΔΕΗ το καθυστερήσει (όπως συνηθως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις) 3-4 εβδομάδες??? Εγώ θα έχω πληρώσει ένα μηνιάτικο σχεδόν, σε ένα σπίτι που δεν θα έχω μπει??

 

Τεσπα, ήταν ανένδοτος, μου είπε καθαρά πως αν δεν το δεχτώ αυτό, θα συμεχίζει να δείχνει το διαμέρισμα και σε άλλους και πως εαν βρει κάποιον άλλο θα το δώσει κιόλας.

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται να μπεις σε συναλλαγή για πολύ καιρό με άνθρωπο που με το "καλημέρα" σου απέδειξε ότι δεν θέλει να συναλλαγεί σωστά. Βρες αλλού σπίτι, όσο κι αν σου άρεσε το εν λόγω. Από σπίτια χαμός. Κάνε υπομονή και ψάξε λίγο περισσότερο. Θα υποφέρεις.

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα:

Σε περίπτωση που υπογραφεί διετές συμβόλαιο με ενοικιαστή, μπορεί να "σπάσει" αν πρόκειται για ιδιοκατοίκηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα:

Σε περίπτωση που υπογραφεί διετές συμβόλαιο με ενοικιαστή, μπορεί να "σπάσει" αν πρόκειται για ιδιοκατοίκηση;

 

Μπορει να σπασει μονο για αυτη την περιπτωση αλλα ο ιδοκτητης αποζημειωνει τον ενοικο με μισθια αναλογα με τον χρονο που υπαρχει ακομα στο συμβολαιο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

cyberbop...δεν κατάλαβα ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σου με την αναθεώρηση αδείας..αν θες δώσε μερικές επεξηγήσεις...αναφορικά με την εσωτερική ανακαίνιση, δεν χρειάζεται άδεια από την Πολεοδομία, παρά μόνον εάν χρειασθεί η τοποθέτηση σκαλωσιάς για τις εργασίες...είσαι όμως υπόλογος αναφορικά με το Ι.Κ.Α..

 

εννοω εαν μπορουν να μου κανουν κατι οσον αφορα στο εξωδικο που μου εστειλαν διοτι δεν συνηγορω στην διευθετηση αναθεωρησεως της αδειας της πολυκατοικιας γιατι καποιοι δινουν ρευμα απο το δικο τους κυριο διαμερισμα σε αλλα διαμερισματα που νοικιαζουν ιδιοκτησια τους..??? και ισχυριζονται οτι εαν αναφερω την παρανομια στη ΔΕΗ θα με πανε στα δικαστηρια για διαφυγοντα κερδη..???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σπασει μονο για αυτη την περιπτωση αλλα ο ιδοκτητης αποζημειωνει τον ενοικο με μισθια αναλογα με τον χρονο που υπαρχει ακομα στο συμβολαιο.

 

Ok Ευχαριστώ πολύ κ.Γιάννη

Link to comment
Share on other sites

εννοω εαν μπορουν να μου κανουν κατι οσον αφορα στο εξωδικο που μου εστειλαν διοτι δεν συνηγορω στην διευθετηση αναθεωρησεως της αδειας της πολυκατοικιας γιατι καποιοι δινουν ρευμα απο το δικο τους κυριο διαμερισμα σε αλλα διαμερισματα που νοικιαζουν ιδιοκτησια τους..??? και ισχυριζονται οτι εαν αναφερω την παρανομια στη ΔΕΗ θα με πανε στα δικαστηρια για διαφυγοντα κερδη..???

 

Γραφουν για παρανομια στο εξωδικο;:lol:

Το παραδεχονται δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Γραφουν για παρανομια στο εξωδικο;:lol:

Το παραδεχονται δηλαδη;

 

δεν το γραφουν μεσα αλλα κατι κατι τετοιο καταλαβα και εγω απο τα γραφομενα τους :)

LG G4
Link to comment
Share on other sites

@greece_gus

 

ΓΝΩΣΗ αναφορικά με τον χρόνο που χρειαζεται η ΔΕΗ σε αυτες τις περιπτώσεις. Ή και ότι άλλη ΝΟΜΙΚΗ ΓΝΩΣΗ σχετικά.

 

Το να νοικιάζω ένα διαμέρισμα δίχως παροχή ρεύματος,

είναι σαν να νοικιάζει κάποιος ένα αυτοκίνητο δίχως μηχανή.

 

Γιατί να επιβαρυνθώ εγώ το κόστος του ενοικίου για το διάστημα που το διαμέρισμα αυτό δεν μπορεί να κατοικηθεί???? είναι λογικό αυτό??

 

Προφανώς, ο ιδιοκτήτης μπορεί να συντάξει το συμβόλαιο όπως επιθυμεί. Το εάν είναι λογικό ή όχι δεν έχει καμία σχέση. Θα μπορούσε λ.χ. να προσθέσει όρο που να λέει ότι κάθε χρόνο θα υπάρχει αύξηση του ενοικίου κατά 50%. Εφόσον υπογραφεί το συμβόλαιο, ότι γράφει αυτό δεσμεύει τα συμβαλλόμενα μέρη.

 

Αφού λοιπόν βλέπεις ότι δεν ξεκινάει καλά η υπόθεση, ασ'την και πήγαινε παρακάτω.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα τους τελευταίους μήνες και έχω πρόβλημα με τον κάφρο του επάνω ορόφου. Κάθε βράδυ (μα κάθε βράδυ) :!: από τη 1 μέχρι και τα ξημερώματα ο τύπος και η γκόμενα του δε με αφήνουν να κλείσω μάτι από τις σεξουαλικές τους δραστηριότητες. Επειδή του έχω κάνει παρατήρηση και δε λέει να συμμορφωθεί (το αντίθετο μάλιστα) και επειδή δε νομίζω να βγει άκρη αν του πάω τον κανονισμό της πολυκατοικίας σκέφτομαι να μετακομίσω. Έχω κάνει συμβόλαιο 1 χρόνο και ο ιδιοκτήτης μου έβαλε όρο να τον ειδοποιήσω 3 μήνες πριν γραπτώς :!: (τελος πάντων ο όρος δε με ενοχλεί τόσο αφού δεν μπορώ να φύγω αμέσως λόγω εργασίας). Τί συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις με την εγγύηση από τη στιγμή που όχι μόνο δεν ευθύνομαι για το λόγο της αποχώρησης μου (και δεν είχα καμιά πρόθεση να μετακομίσω) αλλά ζημιώνομαι κιόλας επειδή με βάζει σε επιπλέον έξοδα? Μπορεί ο παραπάνω λόγος αποχώρησης να πάει υπέρ μου? Επίσης, με συμφέρει να ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη 3 μήνες πριν ή θα μου φάει την εγγύηση έτσι κι αλλιώς?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...