Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα,

αν ρίξεις φόλα στα περιστέρια θα είναι απάνθρωπο

αν ρίξεις φόλα σε αυτούς που πήραν αντιπαροχή θα έχεις πρόβλημα με τη φιλοζωική εταιρία

αν απαντήσεις με το ίδιο νόμισμα στο τέλος θα την πληρώσεις εσύ

αν καλέσεις την αστυνομία δε θα τους κάνουν τίποτα

αν πουλήσεις το διαμέρισμα μετά απο λίγο καιρό θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου (ίσως και περισσότερα)

αν διαβάσεις τον κανονισμό τί αναφέρει περι αυτού;

 

Αλλά απ'την άλλη, στην ταράτσα θα είναι τα περιστέρια οπότε δε νομίζω να σας ενοχλούν... :worry:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

...... καθώς και 20 τμ στην ταράτσα αποκλειστικής χρήσης.....

 

Αν και θα ηθελα ετσι απο περιεργια να ρωτησω σε ποια περιοχη εισαι,αστο.

Περιστεραδες ηξερα τους Σουρδους ! Μεχρι και καλοριφερ βαζανε για να μην παγωνουν τα περιστερια !!!

Αυτο που βασικα θελω να ρωτησω ειναι η ταρατσα.Πλακα με μονο κτισμα το μηχανοστασιο του ασανσερ,η εχει και τα 20 τμ ως κτισμα?

Εχει δικαιωμα στον αερα?

Παντως αν περασει το δικο του,να περιμενεις κουτσουλιες και στο μπαλκονι σου.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα ηθελα ετσι απο περιεργια να ρωτησω σε ποια περιοχη εισαι,αστο.

Περιστεραδες ηξερα τους Σουρδους ! Μεχρι και καλοριφερ βαζανε για να μην παγωνουν τα περιστερια !!!

Αυτο που βασικα θελω να ρωτησω ειναι η ταρατσα.Πλακα με μονο κτισμα το μηχανοστασιο του ασανσερ,η εχει και τα 20 τμ ως κτισμα?

Εχει δικαιωμα στον αερα?

Παντως αν περασει το δικο του,να περιμενεις κουτσουλιες και στο μπαλκονι σου.

Πλάκα με μοναδικό κτίσμα το μηχανοστάσιο του ασανσέρ,την δικηγόρο μου που ρώτησα μου είπε οτι έχουν δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης στην ταράτσα νόμιμα αλλά δεν προβλέπεται από το νόμο να χτίσουν οτιδήποτε και γενικά καμιά είδους κατασκευή,τώρα για περιστέρια ο κανονισμός της πολυκατοικίας το αναγραφή καθαρά έναν σκύλο η μια γάτα η 2 ωδικά πτηνά.Αλλα ποιος τον σέβεται και τον εχει διαβάσει ειναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

<< ...δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης στην ταράτσα...>>

Και παλι δεν μου καθισε καλα στο στομαχι.Κανε μια ερωτηση πολεοδομια.

Και αν οχι,ρωτα στην αστυνομια για τα 2 ....ωδικα πουλια,που εδω ειναι ελευθερας κουτσουλιαρικα.Εχουν εναν κωδικα που ειναι ο τυφλοσυρτης τους.

Αν με τιποτε δεν βρεις το δικιο σου,παρακαλα να κανει ρωγμη η πλακα της ταρατσας και να του βαζει νερα.Αν ζητησει λεφτα απο ολους για επισκευη,δωστε του τα γνωστα !!! Οπως και για σκεπη.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Μένω εδω και ενα χρόνο σε μια πολυκατοικία (ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ) όπου στα 2 από τα 4 διαμερίσματα διαμένουν οι ιδιοκτήτες και στα υπόλοιπα 2 εμεις που τα νοικιάζουμε. Δεν εχουμε πάρει ποτέ καταστατικό μαζί με το συμβόλαιο, δεν υπάρχει αποθεματικό για θέρμανση και κάθε φορά που είναι να βάλουμε πετρέλαιο μας ζητάνε χρήματα προκαταβολικά.

Στην αρχή που είχαμε κάνει μια συζήτηση για αποθεματικό μας

απαντήσανε οτι δεν μπορούν να το κάνουν.

Επίσης εχουμε μείνει και 2 φορές μεσα στον χειμώνα χωρίς πετρέλαιο (από 1 εβδομάδα) γιατί δεν είχανε λεφτά.

Οσο για το καταστατικό που τους το ζήτησα με ρωτήσανε τι το θέλω

γιατι πρέπει να το πάρουνε απο την συμβολαιογράφο!!!

Τι πρέπει να κάνω εγω σαν ενοικιαστής και βάσει του νόμου??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Κατερίνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Μένω εδω και ενα χρόνο σε μια πολυκατοικία (ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ) όπου στα 2 από τα 4 διαμερίσματα διαμένουν οι ιδιοκτήτες και στα υπόλοιπα 2 εμεις που τα νοικιάζουμε. Δεν εχουμε πάρει ποτέ καταστατικό μαζί με το συμβόλαιο, δεν υπάρχει αποθεματικό για θέρμανση και κάθε φορά που είναι να βάλουμε πετρέλαιο μας ζητάνε χρήματα προκαταβολικά.

Στην αρχή που είχαμε κάνει μια συζήτηση για αποθεματικό μας

απαντήσανε οτι δεν μπορούν να το κάνουν.

Επίσης εχουμε μείνει και 2 φορές μεσα στον χειμώνα χωρίς πετρέλαιο (από 1 εβδομάδα) γιατί δεν είχανε λεφτά.

Οσο για το καταστατικό που τους το ζήτησα με ρωτήσανε τι το θέλω

γιατι πρέπει να το πάρουνε απο την συμβολαιογράφο!!!

Τι πρέπει να κάνω εγω σαν ενοικιαστής και βάσει του νόμου??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Κατερίνα

 

Αποθεματικο δεν ειναι μονο για το πετρελαιο αλλα και για αλλες χρησεις

Τωρα το καταστατικο μπορεις να το παρεις και εσυ απο το συμβολαιογραφο αν πληρωσεις γυρω στα 20 ευρω

(Εγω τουλαχιστον οσο ημουνα διαχειριστης τους το εβγαζα φωτοτυτιπια)

 

Αυτα

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά σε νεόδμητη πολυκατοικία κάναμε την τύχη μας...

οι οικοπεδούχοι που δώσανε αντιπαροχή το οικόπεδο πήρανε στο σύνολο 5 οροφοδιαμερισματων τον 1 και τον 5 όροφο καθώς και 20 τμ στην ταράτσα αποκλειστικής χρήσης.

Τα άτομα ειναι καμένα θέλουν να βάλουν περιστέρια στην ταράτσα τους είπαμε οχι εννοείτε στην πρωτη συνέλευση και αρχισε το πανυγηρι...

στην πολυκατοικία δεν μένουν αλλα ούτε και τα έχουν νοικιάσει,μιας και ακόμη δεν έχουν βάλει ούτε ρολόι ΔΕΗ αλλά ούτε και ηλιακό στην ταράτσα μιας και η μονη τους εννοια ειναι τα περιστέρια βλέπεις αυτοί τα κληρονόμησαν απο την γιαγιά που έδωσε το οικόπεδο αντιπαροχή ενω εμεις τα αγοράσαμε.

Μαζεύονται στην πυλωτή η στο υπόγειο και τα πίνουν καμιά φορά,τις προαλες ο ενας ο γιος μεθυσμένος ξήλωσε το γραμματοκιβώτιο και έκανε φασαρία ήρθε η αστυνομία και έληξε εκεί.

Προχθες στο παρκιν της πυλωτής βρήκα το αυτοκίνητό μου με 2 γρατζουνιες και μια λακουβα απο μπουνια....τη να κανω; να πάρω καραμπίνα; να τους αφήσουμε να βάλουν περιστέρια η να πουλήσουμε το σπίτι;

Αυτοι δεν θα ησυχασουν αν δεν τα βαλουν,δωστε μου μια συμβουλη

 

Νομικώς έχουν δικαίωμα να συστήσουν αποκλειστική χρήση μέρους του δώματος επ' ονόματί τους..σε καμμία όμως περίπτωση δεν μπορούν να τοποθετήσουν οιουδήποτε είδους κατασκευή, ούτε βεβαίως να γίνεται λόγος για περιστέρια..

 

Υπάρχει σωρεία δικαστικών αποφάσεων, οι οποίες αναγνωρίζουν το δικαίωμα δύο κατοικιδίων ζώων παρά τα αντιθέτως συμφωνηθέντα στον κανονισμό της πολυκατοικίας..όμως σε κάθε περίπτωση , αναφέρονται σε χρήση μέσα στην ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία και όχι σε άλλους χώρους..

 

Καλημέρα!!

 

Μένω εδω και ενα χρόνο σε μια πολυκατοικία (ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ) όπου στα 2 από τα 4 διαμερίσματα διαμένουν οι ιδιοκτήτες και στα υπόλοιπα 2 εμεις που τα νοικιάζουμε. Δεν εχουμε πάρει ποτέ καταστατικό μαζί με το συμβόλαιο, δεν υπάρχει αποθεματικό για θέρμανση και κάθε φορά που είναι να βάλουμε πετρέλαιο μας ζητάνε χρήματα προκαταβολικά.

Στην αρχή που είχαμε κάνει μια συζήτηση για αποθεματικό μας

απαντήσανε οτι δεν μπορούν να το κάνουν.

Επίσης εχουμε μείνει και 2 φορές μεσα στον χειμώνα χωρίς πετρέλαιο (από 1 εβδομάδα) γιατί δεν είχανε λεφτά.

Οσο για το καταστατικό που τους το ζήτησα με ρωτήσανε τι το θέλω

γιατι πρέπει να το πάρουνε απο την συμβολαιογράφο!!!

Τι πρέπει να κάνω εγω σαν ενοικιαστής και βάσει του νόμου??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Κατερίνα

 

Να ζητήσεις τον κανονισμό από τον διαχειριστή, όπως επίσης και τον πίνακα θερμάνσεως..είναι υποχρεωμένος να τα κατέχει ο εκάστοτε διαχειριστής και να τα δίνει σε όποιον τα ζητά...εάν δεν τα δώσει, ασφαλιστικά μέτρα με αίτημα την επίδειξη εγγράφων..

 

Η αυτόνομη θέρμανση, έχει την έννοια ότι υποχρεούσαι να πληρώσεις το πετρέλαιο που κατανάλωσες και όχι το παραγγελθέν..ως εκ τούτου επιβάλλεται ο σχηματισμός αποθεματικού ταμείου, ώστε να προπληρώνεται η αξία του πετρελαίου..

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις τον κανονισμό από τον διαχειριστή, όπως επίσης και τον πίνακα θερμάνσεως..είναι υποχρεωμένος να τα κατέχει ο εκάστοτε διαχειριστής και να τα δίνει σε όποιον τα ζητά...εάν δεν τα δώσει, ασφαλιστικά μέτρα με αίτημα την επίδειξη εγγράφων..

 

Η αυτόνομη θέρμανση, έχει την έννοια ότι υποχρεούσαι να πληρώσεις το πετρέλαιο που κατανάλωσες και όχι το παραγγελθέν..ως εκ τούτου επιβάλλεται ο σχηματισμός αποθεματικού ταμείου, ώστε να προπληρώνεται η αξία του πετρελαίου..

 

Mα ουτε διαχειριστής υπάρχει καν, και οταν ζήτησα να γίνει συνέλευση εδω και 2 μήνες ακόμα περιμένω. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω με την όλη κατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mα ουτε διαχειριστής υπάρχει καν, και οταν ζήτησα να γίνει συνέλευση εδω και 2 μήνες ακόμα περιμένω. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω με την όλη κατάσταση.

 

Στείλε μία εξώδικο πρόσκληση για σύγκληση γενικής συνέλευσης σε όλους και σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στον κανονισμό πολυκατοικίας, ειδάλλως απείλησέ τους ότι δεν πρόκειται να πληρώσεις τίποτε από τα κοινά έξοδα μέχρι την εκλογή νομίμου διαχειριστού..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα, μια ερωτηση θελω και εγω να κανω: ειμαστε 4 διαμερισματα και το ενα απο τα 5 δεν κατοικειται πλεον και υπαρψει αυτονομη θερμανση. τωρα που θα βγαλουμε τα κοινοχρηστα ως διαχειριστες θα πρεπει να χρεωσουμε καποιο ποσοστο ή όχι? δεν υπαρχει καταστατικο
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά κάθε διαμέρισμα πρέπει να πληρώνει ένα πάγιο ποσοστό στα έξοδα θέρμανσης. Νομίζω ότι το 30% των εξόδων θέρμανσης πληρώνεται σαν πάγιο από όλα τα διαμερίσματα και το υπόλοιπο 70% με βάση τις ώρες ή τις μονάδες που έχει κάψει κάθε διαμέρισμα. Άρα το κλειστό θα πληρώσει το ποσοστό που του αναλογεί στο 30%.

 

Μέχρι τώρα πως υπολογίζατε την θέρμανση; Αν κάποια εταιρία σας βγάζει τα κοινόχρηστα ρώτα και εκεί

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει αυτόνομη θέρμανση, λογικά δεν τους απασχολεί αν θα χρεωθεί για τη θέρμανση, εκτός και αν μιλάμε για ωρομέτρηση με κεντρικό καυστήρα, όπου για τη συντήρηση αυτού θα πρέπει να χρεωθεί κανονικά, είτε άδειο, είτε μένουν μέσα.

Αυτό που τους απασχολεί περισσότερο, είναι αν θα χρεώσουν καθαρισμό, ασανσέρ κλπ.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γλαστρες, πινακεσ ανακοινωσεων, χαλακια εισοδου τα πληρωνει κατα τη γνωμη σας ο ιδιοκτητης ή ο ενοικιαστης?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

σαν εξοδα εννοεις ποιον επιβαρυνουν?

χμ..

λογικα τον ιδιοκτητη,αν και το κοστος δεν ειναι τοσο μεγαλο που να γινει θεμα..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια ερωτηση θελω και εγω να κανω: ειμαστε 4 διαμερισματα και το ενα απο τα 5 δεν κατοικειται πλεον και υπαρψει αυτονομη θερμανση. τωρα που θα βγαλουμε τα κοινοχρηστα ως διαχειριστες θα πρεπει να χρεωσουμε καποιο ποσοστο ή όχι? δεν υπαρχει καταστατικο

 

Έχει απαντηθεί ξανά το θέμα..στην αυτόνομη θέρμανση καταβάλλεις κάποιο ποσοστό (πάγιο) ανεξαρτήτως εάν κατοικείς ή όχι στο διαμέρισμα..Το πάγιο αυτό δεν είναι σταθερό με την έννοια της συγκεκριμένης ποσόστωσης, αλλά προβλέπεται και υπολογίζεται από τον πίνακα δαπανών θέρμανσης με βάση τους ειδικούς συντελεστές που καθορίζονται από την θερμομονωτική μελέτη του μηχανικού της πολυκατοικίας..

 

Το ανωτέρω πάγιο μεταβάλλεται αναλόγως την αξία του αναλωθέντος πετρελαίου, τις συνολικές ώρες κατανάλωσης, τον αριθμό των ιδιοκτησιών που έκαναν χρήση κεντρικής θερμάνσεως κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Γλαστρες, πινακεσ ανακοινωσεων, χαλακια εισοδου τα πληρωνει κατα τη γνωμη σας ο ιδιοκτητης ή ο ενοικιαστης?

 

Ο κανόνας είναι ότι ο,τιδήποτε υπόκειται σε συστηματική και συχνή φθορά, είναι δαπάνη που επιβαρύνει τον μισθωτή..(π.χ. λάμπες, συντήρηση ανελκυστήρος-καυστήρα και ανταλλακτικά αυτών, φυτά, αναγόμωση πυροσβεστήρων, λάστιχα ποτίσματος κ.λ.π.)

 

Όλα τα άλλα που αφορούν ως επί το πλείστον μόνιμα και σταθερά συνδεδεμένα με την πολυκατοικία στοιχεία, αφορούν τον ιδιοκτήτη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω εδω γι αυτο.

Ξαφνικα, 2 απο τα 5 σωματα που εχω στο διαμ/μα, επαψαν να δουλευουν, χωρις να τα πειραξει κανεις. Απ αυτα, το ενα ειναι σχεδον καινουριο, γιατι το παλιο χαλασε και το αλλαξα.

Τι στο καλο, μπορει να εχουν παθει;

(Η μονη αλλαγη, που εχει γινει στο συστημα, ειναι οτι τις προαλλες, λιγο πριν καταλαβω οτι τα σωματα δε δουλευαν, κλεισαμε τα σωματα του αποπανω 5ου οροφου, επειδη πεθαινοντας η γρια απο πανω, αδειασε το διαμ/μα της).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι κατάλαβα είναι πενταώροφη οικοδομή και εσυ εισαι στο τέταρτο ,

αρα αφου ''πλέων'' είσαι εσυ ο τελευταίος , πρέπει να έχει μαζευτεί αέρας,

δοκίμασε να κάνεις μια εξαέρωση ! ;) με το κλειδάκι !

Link to comment
Share on other sites

Eκανα εξαερωση, αλλα βγαζει μονο νερο.Οχι αερα.Αρα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Eκανα εξαερωση, αλλα βγαζει μονο νερο.Οχι αερα.Αρα;

loipon to idio provlima eixa kai ego kai telika piga kai pira ena mikro plastiko kai girisa tin roi ton somaton opos mou eipe o kalorifertzis kai tora ola zomatane ta somata. tha deis oti afto fteei

Link to comment
Share on other sites

loipon to idio provlima eixa kai ego kai telika piga kai pira ena mikro plastiko kai girisa tin roi ton somaton opos mou eipe o kalorifertzis kai tora ola zomatane ta somata. tha deis oti afto fteei

Τι εννοεις μικρο πλαστικο; Πως το ζητησες;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

psaxe na vreis ti marka einai apo to kalorifer kato xamila opou iparxei ena stroggilo xamila ekei lei tin marka kai pigene se katastima me eidi kalorifer i stin sepper kai pes to montelo. afto den aknei oute 2 euro kai meta pas kai girizeis tin vana kato xamila kai etsi allazeis tin roi tou nerou kai ftiaxnei. emeis eixame polla somata pou den ekegan kai eixame skasei apo tin stenaxoria giati kegame poli petreleio xoris na zestnei to spiti. meta apo afto pou kaname to spiti einai poli zesto kai kaime pleon pio ligo eptrelaio apo olous
Link to comment
Share on other sites

ikitsos , μηπως μπορεις με καποια φωτογραφια να μας δωσεις καλυτερη εικονα του πλαστικου που ανεφερες? Οπως και την περιστροφη της βανας.

Δεν ξερω τι τυπου σωματα εχεις,οποτε εγω με τα απλα panel δεν μπορεσα να καταλαβω.

Και οπως ειδα και το ερωτημα που εθεσε ο Theodore41 στο monachos,δεν ειχε την απαντηση που ισως περιμενε.

Ρωταω γιατι πρωτη φορα ακουω για πλαστικο κλπ.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...