Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελπίζω να μη μου πούνε τπτ για το σκυλάκι μου αν και στη δική μου πολυκατοικία είναι όλοι στον κόσμο τους ευτυχώς.Θα δείξει...

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει. Ποιός είπε οτι δεν ισχύουν οι θέσεις παρκινγκ της πυλωτής βάσει νόμου. Ισχύουν αρκεί να έχουν γίνει σωστά ,δηλαδή να δεσμευτούν βάσει της πράξης νόμου 1221. Βάσει αυτής της δέσμευσης και προσαρτήσεως τους σε συγκεκριμένες ιδιοκτησίες στις οποίες αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα είναι απόλυτα καταχωρημένες και μόνο τότε βγαίνει η άδεια οικοδομής απο την πολεοδομία

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι ανοικτές θέσεις στάθμευσης που δημιουργούνται στην πιλοτή δεν μπορούν να αποτελέσουν αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες με εξ αδιαιρέτου ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου της οικοδομής και δεν μπορούν να μεταβιβασθούν (πωληθούν) ως τέτοιες.

Αλλά αν έχει προηγηθεί η πράξη 1221 και με τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας προσδιορίστηκε ότι το δικαίωμα χρήσης μια θέσης στάθμευσης ανήκει σε συγκεκριμένο διαμέρισμα, τότε μόνο ο εκάστοτε ιδιοκτήτης αυτού του διαμερίσματος μπορεί να χρησιμοποιεί αυτή τη θέση.

δεν ειπα αυτο

ειπα οτι αν σε μια πυλωτη δεν υπαρχει κανενας κανονισμος για θεσεις παρκινγκ και κανενα συμβολαιο κλπ και αποφασισουν οι ιδιοκτητες να 'μοιρασουν' τις θεσεις ως χρηση (οχι ως ιδιοκτησια) τοτε παροτι ο νομος λεει οτι ΔΕΝ ανηκει σε κανεναν ο κοινοχρηστος χωρος και ΔΕΝ μπορει να χρησιμοποιειται αποκλειστικα απο κανεναν παρολαυτα με τον κανονισμο μπορει αυτο να αλλαξει ως χρηση και να ισχυει ο κανονισμος ετσι χωρις να ειναι παρατυπος ΑΡΚΕΙ να ειναι υπογεγραμμενος απο το συνολο των ιδιοκτητων....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως κανετε ενα σημαντικο λαθος..

οταν αποφασιζουν για τον κανονισμο της πολυκατοικιας(για σκυλια,γατια και για το αν επιτρεπεται η στεγαση επαγγελματικων χωρων) γινεται μια φορα μετα την συσταση της οριζοντιας ιδιοκτησιας..δλδ αφου χτιστει η οικοδομη μαζευονται οι ιδιοκτητες,αποφασιζουν και υπογραφουν.μετα ο κανονισμος κατατιθεται στο υποθηκοφυλακειο και μπορει καποιος αν το επιθυμει να παρει αντιγραφο του.δεν μαζευονται δλδ καθε 2-3 χρονια να αποφασισουν τι θα ισχυσει τοτε.

υποψιν πως σε παλιες οικοδομες δεν υπαρχει ΚΑΝ κανονισμος και για οποιαδηποτε κινηση που ενδεχομενως να απογορευοταν απο τον κανονισμο(πχ δημιουργεια επαγγελματικης στεγης κανεις μια δηλωση οτι δεν υπαρχει κανονισμος στην πολυκατοικια και εσυ δεσμευεσαι να μην δημιουργεις προβληματα,να σεβεσαι τις ωρες κοινης ησυχιας κτλ)

 

συνεπως αν καποιος απο εσας δεν κανει την απαραιτητη ερευνα σε υποθηκοφυλακειο για υπαρξη ή μη κανονισμου,και ενημερωθει για το τι επιτρεπεται και τι οχι, ενδεχομενως πληροφορηθει λανθασμενα απο αλλους ενοικους.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν μαζευονται δλδ καθε 2-3 χρονια να αποφασισουν τι θα ισχυσει τοτε..

το οτι υπαρχει κανονισμος εξαρχης (εφοσον υπαρχει) δε σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει... απλα θελει συμβολαιογραφο και το 100% των ιδιοκτητων...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Να σας πω και τον δικό μου πόνο να μου πείτε καμιά λύση! Στη γειτονιά μου υπάρχουν 4 αυτοκίνητα και είναι εγκαταλελειμμένα εδώ και κάτι χρόνια αλλά έχουν πινακίδες. Αυτή που τα έχουν δεν τους νοιάζει γιατί 2 είναι σχεδόν 100 χρονών, ο άλλος έχει πάρει καινούργιο αυτοκίνητο και το άλλο το έχει παρατήσει, ο άλλος τράκαρε και το έφερε κάτω από το σπίτι μου και είναι μια μάζα από σίδερα και εγώ αναγκάζομαι να κάνω 100 κύκλους μέχρι να παρκάρω. Έχουμε και ένα νούμερο που βάζει ένα smart και κρατάει 2 θέσεις και το βράδυ το τραβάει για να βάζει το τζιπ του. Σε αυτόν δεν μπορώ να κάνω τίποτα αλλά στα εγκαταλελειμμένα?

Link to comment
Share on other sites

το οτι υπαρχει κανονισμος εξαρχης (εφοσον υπαρχει) δε σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει... απλα θελει συμβολαιογραφο και το 100% των ιδιοκτητων...

ναι,το οποιο οπως καταλαβαινεις ειναι αρκετα δυσκολο να γινει.

αφενος γιατι σπανια να μαζευτει το 100% (ή εστω η πλειψηφια) και αφετερου γτ κανεις δε θα δωσει με χαρα ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο στην συμβολαιογραφο για αλλαγη του κανονισμου

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Να σας πω και τον δικό μου πόνο να μου πείτε καμιά λύση! Στη γειτονιά μου υπάρχουν 4 αυτοκίνητα και είναι εγκαταλελειμμένα εδώ και κάτι χρόνια αλλά έχουν πινακίδες. Αυτή που τα έχουν δεν τους νοιάζει γιατί 2 είναι σχεδόν 100 χρονών, ο άλλος έχει πάρει καινούργιο αυτοκίνητο και το άλλο το έχει παρατήσει, ο άλλος τράκαρε και το έφερε κάτω από το σπίτι μου και είναι μια μάζα από σίδερα και εγώ αναγκάζομαι να κάνω 100 κύκλους μέχρι να παρκάρω. Έχουμε και ένα νούμερο που βάζει ένα smart και κρατάει 2 θέσεις και το βράδυ το τραβάει για να βάζει το τζιπ του. Σε αυτόν δεν μπορώ να κάνω τίποτα αλλά στα εγκαταλελειμμένα?

 

Αν έχουν πινακίδες και τέλη κυκλοφορίας, νομικά δε μπορείς να κάνεις τίποτα ούτε σε αυτά...

Μόνο αν είναι σε άθλια κατάσταση, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να καταγγείλεις στο δήμο ότι αποτελούν εστία μόλυνσης...

Αλλά ακόμα και έτσι, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να τους κολληθεί ένα χαρτί από το δήμο και ... να τα πλύνουν !!!

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν πινακίδες και τέλη κυκλοφορίας, νομικά δε μπορείς να κάνεις τίποτα ούτε σε αυτά...

Μόνο αν είναι σε άθλια κατάσταση, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να καταγγείλεις στο δήμο ότι αποτελούν εστία μόλυνσης...

Αλλά ακόμα και έτσι, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να τους κολληθεί ένα χαρτί από το δήμο και ... να τα πλύνουν !!!

 

 

Το ότι έχουν πινακίδες, δε σημαίνει και ότι έχουν πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας. Ειδικά αυτός με το τρακαρισμένο, σιγά μη πληρώνει τέλη ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Να σας πω και τον δικό μου πόνο να μου πείτε καμιά λύση! Στη γειτονιά μου υπάρχουν 4 αυτοκίνητα και είναι εγκαταλελειμμένα εδώ και κάτι χρόνια αλλά έχουν πινακίδες. Αυτή που τα έχουν δεν τους νοιάζει γιατί 2 είναι σχεδόν 100 χρονών, ο άλλος έχει πάρει καινούργιο αυτοκίνητο και το άλλο το έχει παρατήσει, ο άλλος τράκαρε και το έφερε κάτω από το σπίτι μου και είναι μια μάζα από σίδερα και εγώ αναγκάζομαι να κάνω 100 κύκλους μέχρι να παρκάρω. Έχουμε και ένα νούμερο που βάζει ένα smart και κρατάει 2 θέσεις και το βράδυ το τραβάει για να βάζει το τζιπ του. Σε αυτόν δεν μπορώ να κάνω τίποτα αλλά στα εγκαταλελειμμένα?

 

Αυτά υπόκεινται στον νόμο περί διαχείρισης στερεών αποβλήτων και ανήκει στην αρμοδιότητα του Δήμου..ένα απλό τηλ. ή μία καταγγελία, αρκεί..αν δεν κάνω λάθος, ως τέτοια χαρακτηρίζονται πράγματα καταλαμβάνοντα μόνιμα δημόσιο χώρο για πάνω από 2 εβδομάδες..

Link to comment
Share on other sites

Από το site του Δήμου Αθηναίων (φαντάζομαι όμως ότι κάτι ανάλογο ισχύει και για κάθε Δήμο):

 

Εγκαταλελειμμένα Οχήματα

Απευθυνθείτε:

 

Γραφείο Εγκαταλελειμμένων Οχημάτων: 210 3470763

Γραμμή του Δημότη: 195

 

 

Ένα σημαντικό βήμα για τη βελτίωση της εικόνας της πόλης, αλλά και για την αποσυμφόρηση του προβλήματος της έλλειψης χώρων στάθμευσης αποτελεί η απομάκρυνση των παλαιών οχημάτων.

 

 

 

Η διαδικασία περισυλλογής ενός εγκαταλελειμμένου αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας (βάση του Π.Δ. 116/2004) έχει ως εξής:

 

Ενημερώνεται το Γραφείο Εγκαταλελειμμένων Οχημάτων από τα Τμήματα Αποκομιδής ή Οδοκαθαρισμού, από τα Δημοτικά Διαμερίσματα και τους δημότες.

Κατόπιν, υπάλληλοι του Δήμου, έπειτα από επόπτευση, καταγράφουν το όχημα και τοποθετείται σε αυτό αυτοκόλλητη ειδοποίηση απομάκρυνσης.

Το όχημα, εφ' όσον δεν φέρει πινακίδες απομακρύνεται μετά την πάροδο 45 ημερών, ενώ όταν φέρει πινακίδες αλλά δεν έχει επικολλημένο το σήμα τελών κυκλοφορίας απομακρύνεται μετά την πάροδο 90 ημερών.

 

Τα εγκαταλελειμμένα οχήματα που περισυλλέγονται από το Δήμο Αθηναίων, οδηγούνται προς ανακύκλωση.

 

 

Όσον αφορά την δικιά μου την πολυκατοικία, έχω να ρωτήσω το εξής, αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει:

το ποσό που πληρώνει κάθε διαμέρισμα για θέρμανση βγαίνει βάσει του πίνακα που έχει δωθεί στον διαχειριστή από τον μηχανικό. Για το boiler τι γίνεται ρε παιδιά? Ξέρει κανείς πώς υπολογίζεται? Γιατί το γραφείο κοινοχρήστων δεν ήξερε στην αρχή και τώρα λέει βρήκε τρόπο να το βγάζει, αλλά δεν μας λέει ποιος είναι αυτός ο τρόπος... Και επιπλέον η χρέωση έρχεται άλλα αντί άλλων, δηλαδή τους πρώτους 6 μήνες ήρθε περίπου 3,50€ το μήνα, και ξαφνικά τους 2 τελευταίους (τότε που βρήκαν τον ... "τρόπο"), έρχεται 24€ για ΙΔΙΑ κατανάλωση! :mad:

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Για το boiler τι γίνεται ρε παιδιά? Ξέρει κανείς πώς υπολογίζεται? Γιατί το γραφείο κοινοχρήστων δεν ήξερε στην αρχή και τώρα λέει βρήκε τρόπο να το βγάζει, αλλά δεν μας λέει ποιος είναι αυτός ο τρόπος... Και επιπλέον η χρέωση έρχεται άλλα αντί άλλων, δηλαδή τους πρώτους 6 μήνες ήρθε περίπου 3,50€ το μήνα, και ξαφνικά τους 2 τελευταίους (τότε που βρήκαν τον ... "τρόπο"), έρχεται 24€ για ΙΔΙΑ κατανάλωση! :mad:

 

μποιλερ = θερμοσιφωνο που δουλευει εκτος με το ρευμα αλλα και με θερμανση

 

για το μποιλερ δεν υπαρχη τροπος !

γιατι ειναι μπερδεμενη ιστορια, π.χ 2 διαμερισματα (ο Α και ο Β) ο Α εχει 5 ατομα στο σπιτι και κανουν 2 φορες μπανιο την ημερα και ο Β ειναι μονος και κανει μπανιο ανα 2 μερες.

ΑΡΑ ο Β δεν ''ξοδευει'' πολυ ζεστο νερο και δεν χρειαζετε ''ενεργεια'' για να ξαναζεσταθει, με αντιθεση τον Α

 

ΑΡΑ ο μονος (ποιο σωστος) ειναι να ξερεις τα ατομα του καθε διαμερισματος ,αλλα ποσο νερο ξοδευουν κ.α

και ως συνηθως το κανουν βαση τετραγωνικών(που δεν ειναι σωστο)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν υπάρχει τρόπος, εννοείς ότι ο καθένας πληρώνει ό,τι να'ναι κάθε μήνα? Ανάλογα με τα κέφια του γραφείου κοινοχρήστων πχ? Δεν μπορεί να είμαστε η μοναδική πολυκατοικία σε όλη την Ελλάδα που έχει το σύστημα του boiler για το ζεστό νερό! Έχουμε 2 καυστήρες πετρελαίου, έναν για την θέρμανση και έναν για το boiler. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό τώρα...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε. Πινακίδες υπάρχουν, σήμα όμως δεν έχουν. Είναι σε άθλια κατάσταση μερικά! Οπότε μπορώ να ελπίζω? :)
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν υπάρχει τρόπος, εννοείς ότι ο καθένας πληρώνει ό,τι να'ναι κάθε μήνα? Ανάλογα με τα κέφια του γραφείου κοινοχρήστων πχ? Δεν μπορεί να είμαστε η μοναδική πολυκατοικία σε όλη την Ελλάδα που έχει το σύστημα του boiler για το ζεστό νερό! Έχουμε 2 καυστήρες πετρελαίου, έναν για την θέρμανση και έναν για το boiler. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό τώρα...

 

ααα! ναι βοηθαει , αλλο 2 καυστηρες ,

Αφου ειναι 2 καυστήρες τοτε 99% εχετε και υδρομετρο (εκτος κρυου) αλλα και ζεστού νερου.

Αρα εκει η χρέωση γίνετε βάση το ποσα m3 κυβικα ΖΕΣΤΟ νερο ξοδεψες, ΚΑΙ αμα ειναι με δυο δεξαμενες(βαση νομου ετσι πρεπει,γιατι εκει πρεπει να βαζετε πετρελαιο κινησης) ειναι ''καλύτερη'' η κατανομή

 

edit:οταν ειναι ενας δεν το υπολογίζουν οι εταιριες κοινοχρήστων (οπως και αν ειχες βαλει μεγαλυτερα σωματα)

Ξερεις αν υπαρχη δευτερο υδρομετρο? γιατι αν δεν εχει πιθανον γινετε κατανομή βαση τετραγωνικών μετρων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε. Πινακίδες υπάρχουν, σήμα όμως δεν έχουν. Είναι σε άθλια κατάσταση μερικά! Οπότε μπορώ να ελπίζω? :)

 

εχω την εντυπωση πως σε αναλογες περιπτωσεις το αρμοδιο τμημα της τροχαιας,ερχετε επι τοπου και αφηνει στο εν λογω οχημα ενα χαρτακι προειδοποιησης.

σε περιπτωση που περασει ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και δνε γινει καμια ενεργεια απο την πλευρα του ιδιοκτητη τοτς ερχονται και σηκωνουν το οχημα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως σε αναλογες περιπτωσεις το αρμοδιο τμημα της τροχαιας,ερχετε επι τοπου και αφηνει στο εν λογω οχημα ενα χαρτακι προειδοποιησης.

σε περιπτωση που περασει ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και δνε γινει καμια ενεργεια απο την πλευρα του ιδιοκτητη τοτς ερχονται και σηκωνουν το οχημα.

 

O Δημος ερχετε οχι η τροχαια ! ;)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει,εκανα ενα λαθος...ο δημος ερχεται,οχι η τροχαια :)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής τρομακτικό πρόβλημα και οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

 

Από τον Αύγουστο έχει μετακομίσει από πάνω μας οικογένεια με τρία μικρά παιδιά.

Από τις 7 το πρωί έως τις 11 το βράδυ δεν σταματάνε ούτε στιγμή τα ποδοβολητά και οι φωνές.

Θα μου πείτε, παιδιά είναι, όπως έλεγα κι εγώ. Αλλά μετά από 5 μήνες παρακλήσεων και παρατηρήσεων δεν μπορώ να συνεχίσω να το λέω.

Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι ότι η σύζυγός μου είναι έγκυος και σίγουρα θέλει κάποια ηρεμία που δεν την βρίσκει,

καθώς και ότι δουλεύω βράδυ, από τις 11 έως τις 5-6 οπότε ο ύπνος μου έχει συρικνωθεί στις 2-3 ώρες ημερησίως.

 

Η αντίδραση της μητέρας είναι από ¨παιδιά είναι, τι να κάνουμε¨ έως ¨τι λές ρε φίλε τα παιδιά μου κάθονται στον καναπέ και βλέπουν τηλεόραση¨

(ο πατέρας δεν ακούγεται ποτέ και όταν ακούγεται, συνήθως ανταλλάσει ¨φιλοφρονήσεις¨ με την σύζυγό του, κοπανάει την πόρτα και εξαφανίζεται για κάποιες ώρες).

 

Παράδοξο no 1: Κάποιες στιγμές που είναι ήσυχα, μάλλον κάποια σκανταλιά κάνουν, γιατί ξαφνικά ακούγεται η υστερική μάνα με τσιρίδες τύπου : κ**όπαιδα, κ**οχανεία, μαμώ το κέρατό μου, κλπ και τα ποδοβολητά ξεκινάνε ...

Παράδοξο no 2: Ήλπιζα ότι χειμωνιάζοντας θα στρώσουν κάποιο χαλί ή τουλάχιστον κάποιο διάδρομο.

Φαντάζεστε πως ακούγεται το ποδηλατάκι με τις πλαστικές ρόδες...

Παράδοξο no 3: Η τύπισσα έχει κάνει παρατήρηση στην από πάνω της να βγάζει τα παπούτσια όταν μπαίνει στο σπίτι !!!!

 

Περιττό να σας πω ότι τα παιδιά δεν βγαίνουν ΠΟΤΕ από το σπίτι.

Ούτε καν στην παιδική χαρά που είναι 30 μέτρα από το σπίτι.

 

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω ώστε να μειωθεί το πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

1)Νόμιμη λύση. (Αστυνομία κλπ)

2)Έμμεση λύση (Κάνε ότι σου κάνουν κλπ.)

3)Τηλέφωνο σε αστυνομία οτι κακοποιούν τα παιδιά;

4)Λίγο παρατραβηγμένο αλλά αν βάλεις γυψοσανίδα στο ταβάνι, με 5-10 εκατοστά ηχομονωτικού ανάμεσα σε ταβάνι-γυψοσανίδα;

 

Οι άλλοι κάτοικοι τί λένε;

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τη νόμιμη λύση δεν μπορείς να κινηθείς γιατί δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας -εκτός από το μεσημεριάτικο 2ώρακι.

Το ίδιο πρόβλημα πάντως έχω κι εγώ με το διπλανό διαμέρισμα, όπου το παιδάκι επίσης δεν βγαίνει καθόλου έξω και εννοείται πως μέσα στο σπίτι κάνει ποδήλατο, παίζει μπάλα, ουρλιάζει κ.ο.κ.

Τους έχω μιλήσει, αλλά δεν αντιλαμβάνονται, γιατί όσο το παιδάκι φωνάζει μία, οι γονείς φωνάζουν δέκα!

Αν βρεις λύση πάντως...ενημέρωσέ με!:)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα

Δεν θα ασχοληθει ουτε η αστυνομια ουτε ο Διαχειριστης

Αν βρεις το κουραγιο κανε τους οτι σου κανουν !! Το κακο στις πολυκατοικιες ειναι πλεον οτι ο καθενας κοιταει την παρτυ του !!!

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

χεχ, τελικα ειμαστε πολλοι :) ... κ εμεις εχουμε παραπλησιο προβλημα που επεκτεινεται σε οτι μπορει να κανει ο απο πανω και να μην ειναι σωστο, αλλα φυσικα ενω εχουν γινει συστασεις πρωτα απο εμας,μετα απο διαχειριστη και απο λοιπους ενοικους ωστοσο δεν υπηρχε σοβαρο αποτελεσμα. Απλα λιιιγο βελτιωθηκαν τα πραγματα.... Εδω για να φανταστειτε, εβγαλε χαλια στο μπροστινο μπαλκονι (που απαγορευεται ρητα στον κανονισμο), να σταζουν την ωρα που ηταν ο πεθερος μου εξω και καπνιζε και τον εβρεξαν... και πηρα τηλεφωνο και τι μου ειπε...."να κοιταει επανω αλλη φορα οταν βγαινει στο μπαλκονι"... και αλλα τετοια τραγελαφικα εχουν γινει αλλα τεσπα....

η ουσια ειναι πως οταν σε ενοχλουν κατευθειαν αστυνομια (οταν εχεις το δικαιωμα βεβαια) και κατα ταλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ 'οφθαλμος αντι οφθαλμου' ...αν και ειμαι εναντιον .. αααα και τηρηση του κανονισμου 100% (απαιτηση για τηρηση σε οτιδηποτε)

Οταν λεω 'αντιποινα' δεν εννοω παραβιαζοντας τον κανονισμο,αλλα πχ οταν ΔΕΝ ειναι ωρα κοινης ησυχιας και οταν εισαι μονος στο σπιτι (ωστε να μην ενοχλειται κανεις αλλος δικος σου) παρε ενα τρυπανι και κανε καμια τρυπα για τη νεα lcd tv :) ...ή καρφωσε κανενα καδρο κλπ ολα αυτα ομως 10.30-10.45 το βραδυ , 5.00 το απογευμα, 8 το πρωι(ή οτι ωρα ληγει η κοινη ησυχια.... ωρες δλδ 'σπαστικες' ... οχι αιχμης :)

οχι πως θα καταλαβουν, αλλα λεμε τωρα

το καλυτερο ειναι να τους παιρνεις συνεχεια τηλ (οχι ωρα κοινης ησυχιας) και συνεχεια αστυνομια (σε ωρα κοινης ησυχιας)... ε τι στο καλο , λογικα θα ηρεμησουν ΛΙΓΟ...

Link to comment
Share on other sites

χεχ, τελικα ειμαστε πολλοι :) ... κ εμεις εχουμε παραπλησιο προβλημα που επεκτεινεται σε οτι μπορει να κανει ο απο πανω και να μην ειναι σωστο, αλλα φυσικα ενω εχουν γινει συστασεις πρωτα απο εμας,μετα απο διαχειριστη και απο λοιπους ενοικους ωστοσο δεν υπηρχε σοβαρο αποτελεσμα. Απλα λιιιγο βελτιωθηκαν τα πραγματα.... Εδω για να φανταστειτε, εβγαλε χαλια στο μπροστινο μπαλκονι (που απαγορευεται ρητα στον κανονισμο), να σταζουν την ωρα που ηταν ο πεθερος μου εξω και καπνιζε και τον εβρεξαν... και πηρα τηλεφωνο και τι μου ειπε...."να κοιταει επανω αλλη φορα οταν βγαινει στο μπαλκονι"... και αλλα τετοια τραγελαφικα εχουν γινει αλλα τεσπα....

η ουσια ειναι πως οταν σε ενοχλουν κατευθειαν αστυνομια (οταν εχεις το δικαιωμα βεβαια) και κατα ταλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ 'οφθαλμος αντι οφθαλμου' ...αν και ειμαι εναντιον .. αααα και τηρηση του κανονισμου 100% (απαιτηση για τηρηση σε οτιδηποτε)

Οταν λεω 'αντιποινα' δεν εννοω παραβιαζοντας τον κανονισμο,αλλα πχ οταν ΔΕΝ ειναι ωρα κοινης ησυχιας και οταν εισαι μονος στο σπιτι (ωστε να μην ενοχλειται κανεις αλλος δικος σου) παρε ενα τρυπανι και κανε καμια τρυπα για τη νεα lcd tv :) ...ή καρφωσε κανενα καδρο κλπ ολα αυτα ομως 10.30-10.45 το βραδυ , 5.00 το απογευμα, 8 το πρωι(ή οτι ωρα ληγει η κοινη ησυχια.... ωρες δλδ 'σπαστικες' ... οχι αιχμης :)

οχι πως θα καταλαβουν, αλλα λεμε τωρα

το καλυτερο ειναι να τους παιρνεις συνεχεια τηλ (οχι ωρα κοινης ησυχιας) και συνεχεια αστυνομια (σε ωρα κοινης ησυχιας)... ε τι στο καλο , λογικα θα ηρεμησουν ΛΙΓΟ...

 

 

Υπομονη , υπομονη εγω οταν ημουν διαχειριστης ηταν ολοι "σουζα" γιατι τηρουσα κατα γραμμα τον κανονισμο της πολυκατοικιας , οταν παρεδωσα και δεν ανελαβε αλλος και μπηκε εξωτερικος διαχειρηστης εχει γινει της αρκουδας...

Ο ενας μαλιστα ειχε φερει προβατο και το εσφαξε στο μπαλκονι γιατι το ειχε ταξει σε καποιον Αγιο

Υμαρτον !!!

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας μαλιστα ειχε φερει προβατο και το εσφαξε στο μπαλκονι γιατι το ειχε ταξει σε καποιον Αγιο

Υμαρτον !!!

 

φιλικα

TI EKANE ? Πλάκα κάνεις ! Ε όχι δεν είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...