Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

΄Εχεις σκεφτεί πως δεν είναι το ίδιο να δίνεις ένα x νούμερο μία και έξω και x+50% σε 50 δόσεις ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχετε σκεφτεί πόσα θα δώσετε σε όλη σας τη ζωή σε φακούς επαφής; Για το κόστος μιλάω.

 

Υπολογίστε και μετά συγκρίνετε με το κόστος μια επέμβασης laser...

 

Έχεις σκεφτεί τους λόγους για τους οποίους οι οφθαλμίατροι δεν κάνουν την εν λόγω επέμβαση στους εαυτούς τους; :!:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί τους λόγους για τους οποίους οι οφθαλμίατροι δεν κάνουν την εν λόγω επέμβαση στους εαυτούς τους; :!:

 

Ποιος το λεει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί τους λόγους για τους οποίους οι οφθαλμίατροι δεν κάνουν την εν λόγω επέμβαση στους εαυτούς τους; :!:

 

Να κάνουν την εν λόγω επέμβαση στους εαυτούς τους είναι κομματάκι δύσκολο... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουν την εν λόγω επέμβαση στους εαυτούς τους είναι κομματάκι δύσκολο... :p

 

Λες να μην βλέπουν για να την κάνουν ???? :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ο λόγος που δε κάνουν όλοι αυτή την επέμβαση και προτιμούν τους φακούς (μαζί και εγώ) είναι ότι δε γνωρίζουμε τις πιθανές επιπτώσεις ή περιπλοκές σε βάθος χρόνου, δεδομένου ότι είναι σχετικά νέα μέθοδος (ειδικά η διαδεδομένη πια lasik).Έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα από διάφορους στο ίντερνετ και υπάρχει και σχετική σελίδα.Τρομολαγνεία ή αλήθεια τα όσα ακούγονται?Η αλήθεια πιστεύω είναι κάπου στη μέση.
Link to comment
Share on other sites

τι ακουγεται ? γιατι ειναι κατι που το σκεφτομαι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τους Nova Monthlies Plus;;; :rolleyes:

 

Αυτούς φοράω τώρα και εγώ αλλά θολώνουν. Εννοώ ότι μετά από λίγη ώρα που τους φοράω αρχίζω να βλέπω κάτι «φωτοστέφανα» να σχηματίζονται γύρω από τα φώτα π.χ. λάμπες κτλ. Εσυ τι ακριβώς εννοείς; :!:

 

Κατα τ' άλλα βλέπω πολύ καθαρά και δεν με ενοχλούν καθόλου στο μάτι. :D

 

 

ναι αυτους. Εννοω θολουρα, σαν να ξηραίνεται το ματι και τρελες ενοχλησεις .

Link to comment
Share on other sites

Μια αναζήτηση στο google γράφοντας lasik complications πχ θα σε διαφωτίσει.Υπάρχουν πολλές σελίδες.

 

Για παράδειγμα

http://lifeafterlasik.com/

http://lasikcomplications.com/

Link to comment
Share on other sites

τωρα με κανεις και ανησυχω :p εντωμεταξυ, με τα λειζερ εχουμε ασχημη ιστορια οικογενειακως... ο παππους μου εκανε επεμβαση για καταρρακτη και το εχασε τελειως ενω ο πατερας μου με προβλημε στην ωχρα κηλιδα, το εχασε εντελως λογω λαθους του γιατρου...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να προκαλέσω τρόμο.Πιθανώς πολλά από όσα λέγονται να είναι ανακρίβειες.Αλλά μην αναρωτιέστε μερικοί γιατί υπάρχουν ακόμα γυαλιά και φακοί.Οι πιθανές επιπτώσεις ή περιπλοκές της επέμβασης μετά από πολλά χρόνια δεν είναι κάτι που γνωρίζουμε 100%..
Link to comment
Share on other sites

Κλεινω 1,5 χρόνο σχεδόν απο όταν εκανα το prk για τη μυωπία κ τον αστυγματισμο μου. Είχα παρα πολλούς βαθμούς εκαβα την επέμβαση την οποία θα εκανα εγω προσωπικά,σαν Βιργινία, και χωρίς με αυτα τα λόγια μου βα θέλω να επηρεασω κανέναν,άλλες 1000 φορές. Το πρώτο 2-3ήμερο ήταν αβολο άλλα όχι τρομερά. Τώρα δε έχω πρόβλημα με νυχτερινή όραση κλπ μόνο το ότι τα ματια μου είναι λίγο πιο ξερά όχι όμως σε σημείο βα με ενοχλούν κ δεύτερον ότι όταν κουραζω ΠΟΛΥ τα ματια μου πχ με πολλές ώρες στον υπολογιστή η διάβασμα βλέπω λίγο θολά πράγμα που διορθώνεται με

Ξεκούραση και τεχνητά δάκρυα..

 

Τώρα αυτο που λέγεται παραπάνω περι ωχρας κυλιδας να σου πω ότι επειδή συγγενικό μου πρόσωπο πάσχει έμαθα εκ των υστέρων ότι δε έχει καμία σχέση ούτε με

Μυωπία ούτε με τίποτα.. Οπότε αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και φυσικά σου δίνει το ΟΚ απο ανατομικης άποψης καντο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα και οι περιπλοκές που αναφέρθηκαν παραπάνω στις δύο σελίδες αφορούν τη lasik μόνο.Άλλωστε αυτή η μέθοδος είναι πιο διαδεδομένη πια γιατί δεν προκαλεί καθόλου πόνο και είναι πιο καινούργια και με ταχύτερα αποτελέσματα και πιο γρήγορη περίοδο ανάρρωσης.Παρ'όλα αυτά η prk είναι πιο ασφαλής από τη lasik γιατί δε κόβει το μάτι για να δημιουργήσει το flap.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για αυτο την επέλεξα..όταν μου έλεγαν αυτο περι πόνου περίμενα βα νιώσω πόνο πράγμα το οποίο όμως απέχει αιώνες απο την αίσθηση που έχεις η οποία είναι απόλυτα ανεκτή. Σκέψου σαν να κανείς βουτιά με ανοιχτά ματια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί τους λόγους για τους οποίους οι οφθαλμίατροι δεν κάνουν την εν λόγω επέμβαση στους εαυτούς τους; :!:

 

Sorry, αλλά κάνεις λάθος. Οι περισσότεροι οφθαλμίατροι είναι κάποιας ηλικίας και το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν είναι η πρεσβυωπία και όχι η μυωπία. Η διόρθωση πρεσβυωπίας με laser βρίσκεται ακόμα σε "νηπιακό" στάδιο και γι'αυτό πολλοί χειρούργοι οφθαλμίατροι δεν την συνιστούν, σε αντίθεση με την επέμβαση laser για τη μυωπία. Αυτά, εν ολίγοις.

 

Όποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει περισσότερα για το θέμα ας ρίξει μια ματιά στα παρακάτω:

Laser Πρεσβυωπίας

 

laser μυωπίας

Link to comment
Share on other sites

αν κανατε laser, θα διαλεγατε lasik η PRk αν εχετε διαθεσιμα και τα 2 ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Prk φυσικά.Αλλά δυστυχώς πλέον προτιμάται η lasik και δεν επιλέγεις εσύ.Ειδικά σε υψηλές μυωπίες η lasik είναι μονόδρομος.Η prk εφαρμόζεται σε μικρές μυωπίες.

Πλέον η μόνη περίπτωση να κάνεις prk είναι μόνο αν το πάχος του κερατοειδούς είναι μικρό και κάτω από το όριο.

Link to comment
Share on other sites

1,5 και 2,5 εχω, σταθερες εδω και 3 χρονια...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς πλέον προτιμάται η lasik και δεν επιλέγεις εσύ

 

Αυτό έλειπε, να διαλέγεις εσύ... Γι' αυτό υπάρχουν οι γιατροί. Δυσκολεύομαι να κατανοήσω το σκεπτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα επρεπε να διαλεγεις ! τι συν εχει η μια? τι πλην ? τι η αλλη? κοστος? ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα επρεπε να διαλεγεις ! τι συν εχει η μια? τι πλην ? τι η αλλη? κοστος? ;)

Δεν είναι ακριβώς έτσι και το παιδί παραπάνω έχει ένα δίκιο.Κάθε μέθοδος εφαρμόζεται ανάλογα με τη περίπτωση.Πχ δε μπορείς να κάνεις PRK σε υψηλή μυωπία (απ'ότι έχω ακούσει) γιατί μπορεί να είναι επικίνδυνο.Μη με ρωτήσετε γιατί.Δεν γνωρίζω.Από την άλλη δε μπορείς να κάνεις LASIK όταν το πάχος του κερατοειδή είναι κάτω από ένα όριο.Γενικά ανάλογα με το μάτι και τη μυωπία καταλαβαίνει ο γιατρός ποια είναι η κατάλληλη μέθοδος.Παρ'όλα αυτά εγώ προσωπικά τη LASIK δεν την εμπιστεύομαι και δεδομένου ότι έχω υψηλή μυωπία και μόνο αυτή θα μπορούσα να κάνω προς το παρόν βολεύομαι με φακούς:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πόσους βαθμούς μυωπίας έχεις;

 

Εδώ (http://www.eyes-surgery.gr/2011/08/08/laser-lasik-%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CF%85%CF%89%CF%80%CE%AF%CE%B1%CF%82/) λέει ότι το όριο για τη lasik είναι οι 10 βαθμοί. Παραπάνω έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πιο κάτω έχω αλλά είναι υψηλή και μόνο λασίκ θα μπορούσα αλλά όπως λέω και πιο πάνω αυτή τη μέθοδο δεν την εμπιστεύομαι.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί ,

φοράω φακούς επαφής εδώ και τρία χρόνια και δοκίμασα διάφορες μάρκες απο ίδιο κατάστημα πάντα

είχα προσκομίσει συνταγή ιατρού την οποία χρησιμοποίησε ο οπτικός για να μου δώσει τους κατάλληλους σε βαθμούς φακούς

Πηγαίνοντας σε άλλο κατάστημα τυχαία ο οπτικός μου έδωσε άλλους βαθμούς !!

τελικά ποιόν να εμπιστευτώ ?

Δεν αναφέρομαι σε φακούς για διόρθωση και αστιγματισμού

δεν είμαι σίγουρος με ποιούς βλέπω καλύτερα

Θα εκτιμούσα μια απάντηση απο κάποιον που γνωρίζει

Edited by fotis_
ζητώ συγγνώμη έγραψα σε λάθος σημείο εκ παραδρομής
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...