Jump to content

Πρόβλημα με σύνδεση ίντερνετ nova 100


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα . Τα φώτα σας κ την βοήθεια σας

 

Είχα ίντερνετ vodafone vdsl 50αρα.

 

Έπιανα ταχύτητα στο

5g: 48 με 49

2.4g: 29 με 32

 

 

Έκανα αίτηση στην nova για τηλεόραση και ιντερνετ (για να βλέπω αθλητικά) και έβαλα vdsl 100αρα.

Σήμερα το πρωί ενεργοποιήθηκε.

 

Έβγαλα το ρούτερ της Vodafone και συνδεσα της nova. Έβαλα κωδικούς κλπ και είπα να κάνω μια μέτρηση.

 

Κάνω λοιπόν και έχω τα έξεις αποτελέσματα

5g: 60 με 62

2.4g: 9 με 11.

upload έχω τέλειο 10

 

Τρελάθηκα. Μιλάω μαζί τους και μου λέει ένας τεχνικός τους ότι εχω χαμηλό συγχρονισμό.

 

Πως γίνεται αφού με το προηγούμενο ρούτερ να δουλεύει σχεδόν τέλεια και μόλις έβαλα αυτό να έχω χαμηλό συγχρονισμό.

 

Ψάχνω στο ίντερνετ και βλέπω ότι αρκετοί έχουν το ίδιο πρόβλημα με το ρούτερ .

Σκέφτομαι και αλλάζω το ρούτερ με το ρούτερ της Vodafone που είχα πριν.

Κάνω μέτρηση και Δια μαγείας τα αποτελέσματα

5g: 75 με 79

2,4g: 70 με 74

Αλλά δεν έχω σταθερο τηλέφωνο

 

Αλλάζω πάλι το ρούτερ κ ξανά τα χάλια.

 

Λένε θα στείλουν τεχνικό για να δει αλλά θέλει 20€ και από ότι διάβασα μετράει τάχα κ λέει ότι φταίει η μπριζα η το ένα η το άλλο....

 

Κάποια βοήθεια ??

 

Σας ευχαριστώ κ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε στατιστικά από το μοντεμ για να δούμε που κλειδώνεις, πιο μοντεμ σου έδωσαν;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσαν το ZTE ZXHN H288A
Στατιστικά πως τα βρίσκεις??
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το μενού του μόντεμ internet status

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μάλλον τα βρηκα0190c265905f4b6e27f7a92bbc168df8.jpg20a9c345fa8c73018163847e30a6f5cf.jpg8d8feb62bd4cd8dbd58fceb395c637b3.jpg3ec6bdaa47d5e1f560481c39f40e4482.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ξέρω αν τα έβαλα με την σωστή σειρά..

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω κλειδώνεις στα 75mbps και έχεις πολλά λάθη στη γραμμή, πιθανόν βλέπω να έχεις θέμα με την εσωτερική σου καλωδίωση, τώρα με την 100αρα που είναι πιο ευαίσθητη βγήκε το πρόβλημα, στο θέμα με το wifi παίξε με τα κανάλια να βρεις κάποιο που δεν είναι πολύ φορτωμένο από γειτονικά δίκτυα.
Επίσης στο VDSL πρέπει η γραμμή να είναι καθαρή χωρίς παράλληλα συνδέσεις δλδ το καλώδιο που έρχεται από εξω να πηγαίνει απευθείας στο μόντεμ χωρίς να διακλαδίζεται και χωρίς φίλτρα σπλιτερ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το μέγιστο που μπορεί να δώσει η γραμμή σου είναι 93 περίπου (attainable rate). Πόσο μακρυά από το σπίτι σου είναι η καμπινα/καφαο που είσαι συνδεμενος; υπάρχει περίπτωση εάν είσαι κοντά σε αστικό κέντρο να σου δίνουν απευθείας από εκεί και δυστυχώς η απόσταση παίζει ρόλο. Επίσης επειδή είναι η πρώτη μέρα στο συγκεκριμένο παροχή ίσως χρειάζεται λίγος χρόνος για να σου καλιμπραρει την γραμμή. Παρόμοιο θέμα είχα και εγώ όταν μου διπλασιασε την ταχύτητα στην γραμμή ο οτε/κοσμοτε  αλλά μετά από κάνα 2 μέρες είχα το μέγιστο της γραμμής μου.

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites



Από ότι βλέπω κλειδώνεις στα 75mbps και έχεις πολλά λάθη στη γραμμή, πιθανόν βλέπω να έχεις θέμα με την εσωτερική σου καλωδίωση, τώρα με την 100αρα που είναι πιο ευαίσθητη βγήκε το πρόβλημα, στο θέμα με το wifi παίξε με τα κανάλια να βρεις κάποιο που δεν είναι πολύ φορτωμένο από γειτονικά δίκτυα.
Επίσης στο VDSL πρέπει η γραμμή να είναι καθαρή χωρίς παράλληλα συνδέσεις δλδ το καλώδιο που έρχεται από εξω να πηγαίνει απευθείας στο μόντεμ χωρίς να διακλαδίζεται και χωρίς φίλτρα σπλιτερ.


Άλλαξα κανάλι και έβαλα το 4 που είμαι μόνο εγώ από ότι είδα.
Όσο για το καλώδιο το έχω κατευθείαν στην γραμμή χωρίς ενδιάμεσο σπλιτερ.

Γιατί όμως όταν γυρνάω στο ρούτερ της vodafone έχω καλύτερες ταχύτητες??

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Από ότι βλέπω το μέγιστο που μπορεί να δώσει η γραμμή σου είναι 93 περίπου (attainable rate). Πόσο μακρυά από το σπίτι σου είναι η καμπινα/καφαο που είσαι συνδεμενος; υπάρχει περίπτωση εάν είσαι κοντά σε αστικό κέντρο να σου δίνουν απευθείας από εκεί και δυστυχώς η απόσταση παίζει ρόλο. Επίσης επειδή είναι η πρώτη μέρα στο συγκεκριμένο παροχή ίσως χρειάζεται λίγος χρόνος για να σου καλιμπραρει την γραμμή. Παρόμοιο θέμα είχα και εγώ όταν μου διπλασιασε την ταχύτητα στην γραμμή ο οτε/κοσμοτε  αλλά μετά από κάνα 2 μέρες είχα το μέγιστο της γραμμής μου.


Η καμπίνα δεν είναι ούτε 100 με 110 μέτρα, στο επόμενο τετράγωνο είναι.
Μακάρι να στρώσει.
Εντύπωση μου κάνει όμως ότι όταν γυρνάω στο παλιό ρούτερ ανεβαίνει η ταχύτητα στο 75 με 80 κ 70 με 75 ( 5g k 2.4g) ενώ μόλις βαζω πάλι της nova πέφτει στο 60 με 65 και 9 με 12

Άρα πρέπει να περιμένω τον τεχνικό λέτε.

Μπορεί να έχω της Vodafone το ρούτερ αλλά να έχω και τηλέφωνο??

Μόλις συνδέω το τηλέφωνο με το ρούτερ της vodafone πέφτει το ίντερνετ κ δεν έχω κ τηλέφωνο

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι καλύτερο στο κομμάτι αυτό το ρούτερ της βοντα, άσε το μερικές μέρες να κάνεις τα update του και βλέπεις. Αν δεν δεις βελτίωση η καλύτερη λύση είναι να κουμπώσεις πάνω ένα καλό Access point και να κλείσεις του 288.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι καλύτερο στο κομμάτι αυτό το ρούτερ της βοντα, άσε το μερικές μέρες να κάνεις τα update του και βλέπεις. Αν δεν δεις βελτίωση η καλύτερη λύση είναι να κουμπώσεις πάνω ένα καλό Access point και να κλείσεις του 288.

Επειδή δεν καταλαβαίνω , τι εννοείς με το να κουμπωσω πάνω ένα καλό access point και να κλείσω του 288??
Μάλλον 288 εννοείς το ρούτερ της nova .

Να κουμπωσω όμως τι εννοείς???

Θα έχω τηλέφωνο όμως??

Χίλια ευχαριστώ και στους δύο σας παιδιά ειλικρινά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...