Jump to content

Αποσυνδέσεις ιντερνετ λόγω καιρού


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και 4 μήνες ξεκίνησε το πρόβλημά μου με διακοπή του ιντερνετ στο σπίτι κάθε φορά που αρχίζει να βροντάει

έστω και σε μεγάλη απόσταση, σε ακτινα 10-15 χλμ.!

Κάνω επανεκκίνηση του router, επανέρχεται και στην επόμενη μακρινή βροντή ξαναπέφτει.

Ο προηγούμενος πάροχος μη μπορώντας να διορθώσει το πρόβλημα μου έδωσε το δικαίωμα να αλλάξω πάροχο χωρίς οικονομικά αντίποινα

αλλά και στον επόμενο πάροχο το πρόβλημα εμφανίστηκε και πάλι!

Όταν έρχονται οι τεχνικοί στο σπίτι δεν βρίσκουν σφάλμα στις καλωδιώσεις και στις συνδέσεις μου,

αφού εξ άλλου όταν δεν βροντάει δεν υφίσταται καμμία διακοπή και δεν βλέπω λύση ακόμη.

Αυτό που ψάχνω εδώ είναι να δω αν αυτό το πρόβλημα το έχει και κάποιος άλλος, ή μόνο σε εμένα έπεσε ο λαχνός?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα τι ταχυτητα εχεις; . μπορεις να βαλεις το cosmote home booster με το δικτυο κινητης θα εχεις παντα ιντερνετ  . 

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συγνώμη φίλε JOHNMEGARYTHMOS, μόλις τώρα είδα την απάντησή σου, μετά από ένα χρόνο+ !...

Πάντως δεν άλλαξε κάτι στην ταχύτητά μου, αναγκάστικα να συμβιβαστώ με την απλή ADSL 24 στην οποία δεν υφίστανται αποσυνδέσεις,

αλλά με ταχύτητες 12 dnl / 0,8 upl !!!

Το συμβόλαιό μου λήγει στις 7/7 και επειδή αγόρασα το FRITZbox 7530 AX για το οποίο διάβασα ότι εξαλείφει αυτές τις αποσυνδέσεις στην VDSL 50

θα την δοκιμάσω και αν αποτύχει μάλλον θα καταλήξω στην πρότασή σου, με βαριά καρδιά όμως διότι το σήμα στο κινητό μου μέσα στο σπίτι πιάνει δυό γραμμούλες το πολύ! Ίσως να είναι αρκετές όμως (αλλιώς εξωτερική κεραία).

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω εγώ μια ερώτηση: Το κινητό τι εταιρεία είναι; Έχεις κάνεις τεστ να δεις πόσο πιάνει με το 5G/4G+?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόλις έκανα, θα τις επισυνάψω.

Το συμπέρασμα είναι τεράστιες διαφορές στις μετρήσεις μεταξύ σαλονιού και αυλής (μονοκατοικία σε χωριό).

Άρα και στο home booster να πάω η εξωτ.κεραία θα χρειαστεί.

Speedtest-4G-low.jpgSpeedtest-4G-super-(μπαλκόνι).jpgSpeedtest-4G-VeryGood.jpgSpeedtest-5G-low.jpg

Speedtest-5G-super-(μπαλκόνι).jpgSpeedtest-5G-VeryGood.jpgSpeedtest-wifi-(η υπάρχουσα).jpg

 

Οι 3 πρώτες είναι με 4G+ (η μεσαία είναι στην αυλή), οι επόμενες 3 ομοίως με 5G κι η τελευταία η τωρινή ταχύτητα του σπιτικού ιντερνετ!

Edited by sat_rrstm
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Με ένα 4G+ ρούτερ και μια κάρτα είσαι κομπλέ.

Οι επιλογές σου στην Cosmote:

- Cosmote mobile internet on the go με κάρτα: 200GB με 25 ευρώ. Μάλιστα αν κάνεις ανανέωση 80 ευρώ δίνουν δώρο άλλα 13 ευρώ + 10GB.

- GigaMax unlimited (δεδομένα και λεπτά): ανάλογα την τιμή που στο δίνουν.

- Cosmote SpeedBooster.

Αν δεν κάνεις μεγάλη χρήση σε συμφέρει το 1ο.

Και εννοείται κόβεις την σταθερή γραμμή.

Ένα πολύ γνωστό ρούτερ: https://www.skroutz.gr/s/39244231/TP-LINK-Archer-MR600-v3-Asyrmato-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-5-me-4-THyres-Ethernet.html#description

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...