Jump to content

Κομψότατο το νέο Xiaomi Mix Fold 2 και εξοπλισμένο με οπτικά μέρη της Leica


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε νέα του ομιλία ο ιδρυτής και διευθύνων σύμβουλος της Xiaomi, Lei Jun, ανακοίνωσε το δεύτερο πτυσσόμενο τηλέφωνο της εταιρείας, το πολυσυζητημένο Mix Fold 2. Η Xiaomi δεν έχει ακόμη σχολιάσει τη διαθεσιμότητά της συσκευής εκτός Κίνας, αλλά το Mix Fold 2 φαίνεται πολύ εντυπωσιακό.

Το Mix Fold 2 είναι ένα από τα λεπτότερα αναδιπλούμενα τηλέφωνα μέχρι σήμερα, με πάχος που δεν ξεπερνά τα 5,4 mm ξεδιπλωμένο και 11,2 mm σε κλειστή κατάσταση, συμπεριλαμβανομένης της περιοχής όπου προεξέχει η κάμερα. Για να μην ψάχνετε, να σημειωθεί πως το Galaxy Z Fold4 αγγίζει τα 6,3 mm ξεδιπλωμένο και 15,8 διπλωμένο.

Συνολικά το βάρος του Mix Fold 2 κυμαίνεται στα 262 γραμμάρια και διαθέτει έναν εκλεπτυσμένο μεντεσέ που αναπτύχθηκε από την Xiaomi και συνδυάζει πλάκες από κράμα μετάλλων και ανθρακονήματα.

Υπάρχει μια εξωτερική οθόνη AMOLED 6,56 ιντσών με αναλογία διαστάσεων 21:9 που είναι πιο κοντά σε αυτό που θα βρείτε σε ένα κανονικό smartphone και αυτό σημαίνει ότι η πληκτρολόγηση θα πρέπει να είναι λιγότερο δύσκολη. Εξακολουθεί να υποστηρίζει ρυθμό ανανέωσης εικόνας στα 120 Hz και προστατεύεται από Gorilla Glass Victus. Η Xiaomi πρόσθεσε επίσης μια selfie κάμερα 20MP που στεγάζεται σε μια οπή μικρών διαστάσεων.

Η κύρια οθόνη τεχνολογίας LTPO2 OLED φέρει διαστάσεις 8 ιντσών με ανάλυση 1914 x 2160 px και μεταβλητό ρυθμό ανανέωσης 1-120 Hz. Είναι μια οθόνη Eco2 OLED που αφαιρεί το στρώμα πολωτή για καλύτερη διαφάνεια της οθόνης, ενώ παράλληλα προσφέρει χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας. Ακόμη, η κύρια οθόνη είναι πιστοποιημένη με HDR10+ και Dolby Vision και διαθέτει γυαλί Schott UTG για μεγαλύτερη ανθεκτικότητα. Στο μέγιστο όριο , η φωτεινότητα εκτιμάται στα 1.300 nits.

Το αποδοτικό chipset Snapdragon 8+ Gen 1 της Qualcomm βρίσκεται εντός του νέου τηλεφώνου σε συνδυασμό με 12 GB RAM και έως 1 TB αποθηκευτικού χώρου.

Άλλο ένα σημαντικό στοιχείο του Mix Fold 2 είναι πως αποτελεί το δεύτερο τηλέφωνο που επωφελείται από τη συνεργασία της Xiaomi με τη Leica και διαθέτει έναν κύριο αισθητήρα 50MP Sony IMX766 με OIS και οπτικά Leica. Όπως το Xiaomi 12S Ultra, το Mix Fold 2 αποκτά φωτογραφικά στοιχεία της Leica, Authentic και Vibrant, καθώς και μια συλλογή ειδικών φίλτρων της Leica. Στο πίσω μέρος υπάρχει επίσης μια υπερ-ευρυγώνια κάμερα 13MP και μια μονάδα τηλεφακού 8MP με οπτικό ζουμ 2x.

Το Mix Fold 2 συσκευάζει μια μπαταρία 4.500 mAh με γρήγορη ενσύρματη φόρτιση 67 W και τρέχει το MIUI Fold 13 μέσω του Android 12.

Διαθεσιμότητα, τιμολόγηση και επιλογές χρωμάτων

Το Xiaomi Mix Fold 2 διατίθεται σε χρυσό και μαύρο χρώμα. Η τιμή ξεκινά από 8.999 CNY (1.340 $) για το μοντέλο 12/256 GB και φτάνει στα 11.999 CNY (1.780 $) για το μοντέλο των 12 GB RAM και 1 TB. Οι προ-παραγγελίες στην Κίνα είναι ήδη ανοιχτές, ενώ οι επίσημες πωλήσεις ξεκινούν στις 16 Αυγούστου. Η Xiaomi δεν έχει κοινοποιήσει λεπτομέρειες σχετικά με την παγκόσμια διαθεσιμότητα προς το παρόν.

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο πράγμα που υπερτερεί το zfold4 είναι τα updates και το πενάκι 

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο πράγμα που υπερτερεί το zfold4 είναι τα updates και το πενάκι 
Και στο οτι μπορεις να το αγορασεις.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και στο οτι μπορεις να το αγορασεις.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

η τιμή σκοτώνει την διαθεσιμότητα όμως

sent from my PocoF3 8/256


Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο πράγμα που υπερτερεί το zfold4 είναι τα updates και το πενάκι 
Βάλε και την μη πιστοποίηση ip68 και την εγγύηση μέσα σε αυτά.

Όπως και να έχει εγώ το παραγειλα από το internet και παραλαμβάνω μάλλον τέλος της επόμενης εβδομάδας.

Είναι ότι πιο ολοκληρωμένο για μένα αναδιπλούμενο χωρίς πενάκι και βέβαια εγγύηση.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι φαν των κινητών αυτού του τύπου, των αναδιπλούμενων δηλαδή κινητών, έχω να πω ότι είναι πανέμορφο εμφανισιακά και εύχομαι όσοι το αγοράσουν να το χαρούν πραγματικά.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geovass said:

Βάλε και την μη πιστοποίηση ip68 και την εγγύηση μέσα σε αυτά.

Όπως και να έχει εγώ το παραγειλα από το internet και παραλαμβάνω μάλλον τέλος της επόμενης εβδομάδας.

Είναι ότι πιο ολοκληρωμένο για μένα αναδιπλούμενο χωρίς πενάκι και βέβαια εγγύηση.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
 

Και πολύ καλά έκανες εφόσον έχεις η σου περισσεύουν

Η δική μου άποψη η μάλλον η δική μου προτίμηση δε μου επιτρέπει να αγγίζω μια οθόνη με τσάκα και κατώτερη αίσθηση από αυτήν που έχω συνηθίσει τόσα χρόνια… Επίσης δεν μπορω να έχω  μια οθόνη 7,6 ιντσων της οποίας το ακατάλληλο aspect ratio έχει σχεδόν την ίδια ωφέλιμη επιφάνεια σε θέαση  βίντεο μαζί με τα υπόλοιπα κοινά κινητά …

Το έχω δουλέψει αρκετά και έχω άποψη…και το 2 και το 3…

Edited by Konstantine73
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της τσάκας θα συμφωνήσω απόλυτα.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες εφόσον έχεις η σου περισσεύουν
Η δική μου άποψη η μάλλον η δική μου προτίμηση δε μου επιτρέπει να αγγίζω μια οθόνη με τσάκα και κατώτερη αίσθηση από αυτήν που έχω συνηθίσει τόσα χρόνια… Επίσης δεν μπορω να έχω  μια οθόνη 7,6 ιντσων της οποίας το ακατάλληλο aspect ratio έχει σχεδόν την ίδια ωφέλιμη επιφάνεια σε θέαση  βίντεο μαζί με τα υπόλοιπα κοινά κινητά …
Το έχω δουλέψει αρκετά και έχω άποψη…και το 2 και το 3…
Νομίζω η οθόνη είναι 8.02" - δεν ξέρω πόσο διαφορά θα έχει από του fold - είδωμεν!

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Konstantine73 said:

η τιμή σκοτώνει την διαθεσιμότητα όμως emoji28.png

sent from my PocoF3 8/256

 

Εχεις δικιο, θα παρω το xiaomi. Oh, wait..!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, geovass said:

Νομίζω η οθόνη είναι 8.02" - δεν ξέρω πόσο διαφορά θα έχει από του fold - είδωμεν!

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
 

Στο zfold4 αναφέρομαι …της Xiaomi είναι 8.02 …. Οι συσκευές αυτές έχουν ακόμα αρκετό δρόμο για μένα, είναι beta… Γι’ αυτό είναι και τόσο ακριβές…. Πειράματα εγώ τουλάχιστον με τα λεφτά που βγάζω δεν θέλω να κάνω

8 ώρες πριν, ddr2 said:

Εχεις δικιο, θα παρω το xiaomi. Oh, wait..!

Από τη σκύλα στη Χάρυβδη 😅

Edited by Konstantine73
Link to comment
Share on other sites

Εφτασε...

Ξερει κανεις γιατι η εφαρμογη Themes δεν υπαρχει στη συσκευη? Βλεπω καποια Themes αλλα δεν μπορω να κατεβασω δικα μου πχ?

 

 

20220825_195326.jpg20220825_195344.jpg20220825_195516.jpg20220825_200905.jpg

20220825_201103.jpg20220825_201133.jpg20220825_201140.jpg20220825_201203.jpg

20220825_201304.jpg

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2022 at 7:09 ΜΜ, geovass said:

Εφτασε...

Ξερει κανεις γιατι η εφαρμογη Themes δεν υπαρχει στη συσκευη? Βλεπω καποια Themes αλλα δεν μπορω να κατεβασω δικα μου πχ?

 

 

20220825_195326.jpg20220825_195344.jpg20220825_195516.jpg20220825_200905.jpg

20220825_201103.jpg20220825_201133.jpg20220825_201140.jpg20220825_201203.jpg

20220825_201304.jpg

Για 8.02" η μπαταρία των 4500mAh είναι αρκετή; Επίσης δεν βλέπω να έχει προστασία από σκόνη και νερό όπως της Samsung. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, evris2013 said:

Για 8.02" η μπαταρία των 4500mAh είναι αρκετή;

Άθλια είναι, εδώ 5000 έχουν και με το ζόρι βγάζει μέρα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, chios said:

Άθλια είναι, εδώ 5000 έχουν και με το ζόρι βγάζει μέρα.

...ε και της Samsung δεν είναι μεγαλύτερη. 4400mAh έχει. Ως διπλωμένο μπορεί να φτάνει. Αν το έχεις ανοιχτό θες τουλάχιστον 7000mAh μπαταρία. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για 8.02" η μπαταρία των 4500mAh είναι αρκετή; Επίσης δεν βλέπω να έχει προστασία από σκόνη και νερό όπως της Samsung. 
Μιας και μπορείς να δουλέψεις τη συσκευή και κλειστή εύκολα η μπαταρία σε βγάζει και περισσεύει.
Άμα την δουλέψεις ανοιχτή βγάζεις γύρω στις 6 ώρες οθόνη.
Επίσης σε 38 λεπτα έχεις 100% από 0!
Δεν έχει πιστοποιηθεί για νερό/σκονη. Σκόνη ούτε τα fold νομίζω.

Sent from my Xiaomi Mix Fold 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geovass said:

Μιας και μπορείς να δουλέψεις τη συσκευή και κλειστή εύκολα η μπαταρία σε βγάζει και περισσεύει.
Άμα την δουλέψεις ανοιχτή βγάζεις γύρω στις 6 ώρες οθόνη.
Επίσης σε 38 λεπτα έχεις 100% από 0!
Δεν έχει πιστοποιηθεί για νερό/σκονη. Σκόνη ούτε τα fold νομίζω.

Sent from my Xiaomi Mix Fold 2 using Tapatalk
 

Έχουν:

https://www.phonearena.com/phones/Samsung-Galaxy-Z-Fold-4_id11909

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

IPX8 είναι πιστοποίηση για νερό όχι σκόνη.

Sent from my Xiaomi Mix Fold 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2022 at 12:48 ΠΜ, geovass said:

IPX8 είναι πιστοποίηση για νερό όχι σκόνη.

Sent from my Xiaomi Mix Fold 2 using Tapatalk
 

Α ναι; Εγώ νόμιζα για νερό γράφουν μόνο water repellent ή water proof ή water resistant και κάτι τέτοια. 

Επίσης βρήκα κι αυτό!

https://suprabeam.com/technology/ipx4/ 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον τον ενδιαφέρει, διαβαστε τα παρακατω...

Μετα απο μια εβδομαδα με τη συσκευη εχω να πω τα παρακατω...
Μου πηρε λιγο καιρο να μαθω το MIUI μιας και δεν ξαναειχα Xiaomi συσκευη. Εχει καποιες ιδιαιτεροτητες που θελουν προσοχη.
1. Ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη, με σωστο βαρος και υλικα.
2. Η οθονες πολυ σωστες σε μαυρα και contrast. Η εσωτερικη γραμμη ουτε φαινεται ουτε την αισθανομαι οταν περναω δαχτυλο απο πανω. Ισως να το συνηθισα, τι να πω. Στο φως ναι φαινεται το crease αλλα νομιζω οτι ειναι λιγοτερο εμφανες απο του Fold4.
3. Μπαταρια ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Τεραστια διαφορα σε αυτονομια idle (οταν ειναι δηλαδη σε αναμονη) απο οποιοδηποτε Samsung - δεν εχω δουλεψει ακομα Fold4 (το αναμενω...). Fast Charge σε λιγοτερο απο 40 λεπτα 0-100. Δουλευω αρκετα τη συσκευη με κλειστη οθονη μιας και ειναι "νορμαλ" μεγεθος και οχι τηλεκοντρολ  !
4. Το MIUI ειναι ευχάριστο, με πολυ customisation. Σμουδιλα στα animations του χωρις κομπιασματα.
5. Θερμοκρασιες μαγεια... Οτι και να του τρεξω η συσκευη δεν ανεβαζει θερμοκρασιες παρα το ελαχιστο παχος του. Τρεχει τον νεο βελτιωμενο Snap Gen 8+ βεβαια. Η διαφορα με το S22U (Snap) που εχω παραλληλα ειναι τεραστια!
6. Καμερες ισως το μονο μελανο σημειο του ερχομενος απο Samsung S22U. Δεν ειναι σε αυτο το επιπεδο δυστυχως. Ακομα βεβαια μαθαινω...
7. Updates εχει παρει 2 μεχρι τωρα και απο οτι εχω καταλαβει θα παρει αρκετα ακομα.

Η συσκευη θα μεινει (ηταν ενα ερωτηματικο εαν θα μπορουσα να φυγω απο Samsung  ) και θα βαλω το SM-S908E/DS μου για πωληση μιας και θελω να το δουλεψω κι αλλο.


ΥΓ. Το μονο θεμα που υπαρχει ειναι με το app της Revolut το οποιο αναμενουμε fix απο την ιδια την εταιρια. Ειναι θεμα του MIUI 13 απο οτι λενε.
 

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Όταν πέσουν στο 1000ρικο το συζητάμε

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2022 at 5:34 ΜΜ, geovass said:

Για οποιον τον ενδιαφέρει, διαβαστε τα παρακατω...

Μετα απο μια εβδομαδα με τη συσκευη εχω να πω τα παρακατω...
Μου πηρε λιγο καιρο να μαθω το MIUI μιας και δεν ξαναειχα Xiaomi συσκευη. Εχει καποιες ιδιαιτεροτητες που θελουν προσοχη.
1. Ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη, με σωστο βαρος και υλικα.
2. Η οθονες πολυ σωστες σε μαυρα και contrast. Η εσωτερικη γραμμη ουτε φαινεται ουτε την αισθανομαι οταν περναω δαχτυλο απο πανω. Ισως να το συνηθισα, τι να πω. Στο φως ναι φαινεται το crease αλλα νομιζω οτι ειναι λιγοτερο εμφανες απο του Fold4.
3. Μπαταρια ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Τεραστια διαφορα σε αυτονομια idle (οταν ειναι δηλαδη σε αναμονη) απο οποιοδηποτε Samsung - δεν εχω δουλεψει ακομα Fold4 (το αναμενω...). Fast Charge σε λιγοτερο απο 40 λεπτα 0-100. Δουλευω αρκετα τη συσκευη με κλειστη οθονη μιας και ειναι "νορμαλ" μεγεθος και οχι τηλεκοντρολ  !
4. Το MIUI ειναι ευχάριστο, με πολυ customisation. Σμουδιλα στα animations του χωρις κομπιασματα.
5. Θερμοκρασιες μαγεια... Οτι και να του τρεξω η συσκευη δεν ανεβαζει θερμοκρασιες παρα το ελαχιστο παχος του. Τρεχει τον νεο βελτιωμενο Snap Gen 8+ βεβαια. Η διαφορα με το S22U (Snap) που εχω παραλληλα ειναι τεραστια!
6. Καμερες ισως το μονο μελανο σημειο του ερχομενος απο Samsung S22U. Δεν ειναι σε αυτο το επιπεδο δυστυχως. Ακομα βεβαια μαθαινω...
7. Updates εχει παρει 2 μεχρι τωρα και απο οτι εχω καταλαβει θα παρει αρκετα ακομα.

Η συσκευη θα μεινει (ηταν ενα ερωτηματικο εαν θα μπορουσα να φυγω απο Samsung  ) και θα βαλω το SM-S908E/DS μου για πωληση μιας και θελω να το δουλεψω κι αλλο.


ΥΓ. Το μονο θεμα που υπαρχει ειναι με το app της Revolut το οποιο αναμενουμε fix απο την ιδια την εταιρια. Ειναι θεμα του MIUI 13 απο οτι λενε.
 

Ευχαριστούμε πολύ για το review. Μπορείς να μας πεις από πού το αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...