Jump to content

Προσθηκη γλωσσας σε νεο κινητο


dinoslk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγορασα πριν μερικες ημερες αυτο το κινητο M-Life ML0697W, το θεμα ειναι οτι δεν εχει Ελληνικη γλωσσα (το γνωριζα αυτο), αλλα υπαρχουν καποια θεματα που προεκυψαν τα οποια δεν γνωριζα, οπως ολα τα sms που λαμβανω με ελληνικους χαρακτηρες οπου εχει γραμματα που δεν τα αναγνωριζει οπως πχ το Π, μου εμφανιζει τετραγωνακια, επισης ολα τα τηλεφωνα που ειχα αποθηκευμενα στην sim εαν τα ονοματα ειναι με ελληνικους χαρακτηρες μου εμφανιζει μονο το νουμερο (οταν με καλουνε) και οχι το ονομα, πρεπει δηλαδη το ονομα να το γραψεις με λατινικους χαρακτηρες για να στο εμφανισει.

Διαβασα στο σκρουτζ σε μια αξιολογηση, καποιος που ειχε παρομοιο προβλημα με ενα αλλο κινητο που δεν ειχε ελληνικη γλωσσα, οτι για να περασεις την Ελληνικη γλωσσα, πρεπει να κανεις format στην rom (ετσι ακριβως το εγραψε).

Mπορει καποιος που γνωριζει να μου πει πως γινετε αυτο;

Edited by dinoslk
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dinoslk said:

Αγορασα πριν μερικες ημερες αυτο το κινητο M-Life ML0697W, το θεμα ειναι οτι δεν εχει Ελληνικη γλωσσα (το γνωριζα αυτο), αλλα υπαρχουν καποια θεματα που προεκυψαν τα οποια δεν γνωριζα, οπως ολα τα sms που λαμβανω με ελληνικους χαρακτηρες οπου εχει γραμματα που δεν τα αναγνωριζει οπως πχ το Π, μου εμφανιζει τετραγωνακια, επισης ολα τα τηλεφωνα που ειχα αποθηκευμενα στην sim εαν τα ονοματα ειναι με ελληνικους χαρακτηρες μου εμφανιζει μονο το νουμερο (οταν με καλουνε) και οχι το ονομα, πρεπει δηλαδη το ονομα να το γραψεις με λατινικους χαρακτηρες για να στο εμφανισει.

Διαβασα στο σκρουτζ σε μια αξιολογηση, καποιος που ειχε παρομοιο προβλημα με ενα αλλο κινητο που δεν ειχε ελληνικη γλωσσα, οτι για να περασεις την Ελληνικη γλωσσα, πρεπει να κανεις format στην rom (ετσι ακριβως το εγραψε).

Mπορει καποιος που γνωριζει να μου πει πως γινετε αυτο;

Διαβασα σε ενα site - καταστημα που ασχολειτε με τετοια ζητηματα μεταξυ των αλλων 

αλλαγή γλώσσας ή προσθήκη ελληνικής γλώσσας σε smartphone ή απλά κινητά τηλέφωνα

Η αλλαγή γλώσσας πραγματοποιείται συνήθως με την εγκατάσταση της επίσημης εργοστασιακής rom στο smartphone. Εγκαθιστούμε ολόκληρη την rom και το τηλέφωνο διαθέτει εξ ολοκλήρου την γλώσσα που επιθυμείτε -και στο μενού αλλά και στο πληκτρολόγιο. Η αλλαγή γλώσσας σε κινέζικα κινητά τηλέφωνα εξαρτάται από το chipset του τηλεφώνου και την έκδοση kernel που διαθέτει. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει διαθέσιμη η ελληνική γλώσσα ή η γλώσσα που επιθυμείτε μπορούμε σε ένα μεγάλο ποσοστό smartphone να μεταφράσουμε την rom του και να την εγκαταστήσουμε από την αρχή.

Μπορούμε να προσθέσουμε ή να αφαιρέσουμε πακέτα γλωσσών ανάλογα με το μοντέλο και τον τύπο εφόσον είναι εφικτό.
Τηλέφωνα τα οποία δεν εισάγονται στην Ελλάδα και διατίθονται αποκλειστικά στο εξωτερικό – και δεν υπάρχει διαθέσιμη η ελληνική γλώσσα- μπορούμε εφόσον είναι εφικτό να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικά την ελληνική γλώσσα από παρεμφερές μοντέλο

Επισης η επισημη ιστοσελιδα του κατασκευαστη του τηλεφωνου ειναι αυτη https://www.lechpol.pl/pl/product/20691,telefon-gsm-m-life-ml697-czarny (αν αυτο βοηθαει σε κατι).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με τα ελληνικά, καλύτερα να πάρεις άλλο τηλέφωνο που να έχει ελληνικά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, chios said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με τα ελληνικά, καλύτερα να πάρεις άλλο τηλέφωνο που να έχει ελληνικά.

Ποιο να πρωτοπαρω, οι αξιολογησεις στο σκρουτζ στα απλα κινητα ειναι παρε την μια και χτυπα την αλλη

17 minutes ago, bill33 said:

Λάθος αγορά.

Αυτο που έχεις βάλει στο λινκ δεν αξίζει για κινητό που κάνει 29€

Τοσο εχει στα ελληνικα καταστηματα το ποσταρα στην αρχη https://www.skroutz.gr/s/27688158/M-Life-ML0697W-Triple-SIM-Κινητό-με-Μεγάλα-Κουμπιά-Αγγλικό-Μενού-Λευκό.html?from=sku_color_variations

Αυτο το πηρα επειδη εχει μεγαλη μπαταρια και παιρνει και 3 sim, δεν βρισκω καποιο αλλο απλο, με αυτα τα χαρακτηριστικα

Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε παιδια τι κανει ο τυπος και προσθετει γλωσσες στο κινητο, μπορει καποιος να μου πει, μπαινει σε ενα site και κατεβαζει, αλλα δεν καταλαβα που ακριβως; Δειτε το video γιατι δεν με αφηνει να το ανεβασω;

How To Add Urdu/Arabic/Hindi/Other Language Keyboard In Nokia 6300 4G TA-1287 - Urdu/Hindi

 

Spoiler

 

 

Edited by dinoslk
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, dinoslk said:

Εδω ρε παιδια τι κανει ο τυπος και προσθετει γλωσσες στο κινητο, μπορει καποιος να μου πει, μπαινει σε ενα site και κατεβαζει, αλλα δεν καταλαβα που ακριβως; Δειτε το video γιατι δεν με αφηνει να το ανεβασω;

How To Add Urdu/Arabic/Hindi/Other Language Keyboard In Nokia 6300 4G TA-1287 - Urdu/Hindi

 

  Hide contents

 

 

Εχεις nokia 6300 ?

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω αν μπορω με την ιδια διαδικασια μπαινοντας στο συγκεκριμενο site(?) αν μπορω να εγκαταστησω την Ελληνικη γλωσσα

Βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εγκαταστησω ελληνικα για το πληκτρολογιο,(input method) να μπορω να στελνω και (κυριως) να λαμβανω sms στα ελληνικα, το κεντρικο μενου δεν με ενδιαφερει που ειναι στην αγγλικη γλωσσα, αυτο το γνωριζα, τα sms ειναι το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος τι διαφορα υπαρχει στο reset factory settings (αυτο το γνωριζω) και ειδικα στο reset all (?) ποια η διαφορα;

1608950338_resetfacsettings.JPG.8d51c7f264531f67df1c03d80f9a67e5.JPG2049831364_resetall.JPG.e500e09ed187bc36850f4fddcbe5d1a0.JPG

 

Edited by dinoslk
Link to comment
Share on other sites

η διαφορά είναι ότι στο δεύτερο σου σβήνει τα πάντα από το τηλέφωνο πχ φωτογραφίες και έρχεται σε εργοστασιακή μορφή, όπως το πήρες

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2022 at 9:04 ΜΜ, chios said:

η διαφορά είναι ότι στο δεύτερο σου σβήνει τα πάντα από το τηλέφωνο πχ φωτογραφίες και έρχεται σε εργοστασιακή μορφή, όπως το πήρες

Φιλε μου σ΄ευχαριστω, μια ερωτηση ακομα, γιατι στις εισερχομενες κλησεις μου εμφανιζει μπροστα το προθεμα της Ελλαδας; (+30) μηπως επειδη δεν υποστηριζει την  Ελληνικη γλωσσα; και σε ενα παλιο κινητο (siemens) που εβαλα την sim παλι τα ιδια μου εκανε, υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...