Jump to content

Samsung Galaxy Watch5 / Watch5 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω ( πάνω απο μήνα) και σήμερα που το φόρεσα, συνειδητοποιώ οτι ενώ έχει σύνδεση με bluetooth, δεν κάνει σύνδεση με το ρολόι. Δηλαδή έχω δεδομένα ανοιχτά στο κινητό αλλά το ρολόι δεν το " βλέπει" 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η εμπειρία μου περίπου ένα μήνα με spigen glass ez fit και spigen liquid air είναι εξαιρετική, στην αρχή έλεγα κρίμα γιατί είναι τόσο όμορφο γυμνό όμως η ανάγκη για προστασία ήταν αναγκαστική, η θήκη του δίνει μία εξαιρετική σπορ πινελιά χωρίς πολύ όγκο, το αγκαλιάζει και το προστατεύει εξαιρετικά χωρίς να χάνει ιδιαίτερα στο αισθητικό κομμάτι, η συνεργασία θήκης και γυαλιού είναι υποδειγματική, για όσους ενδιαφέρονται από εμένα είναι ένα τεράστιο ναι.

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Το γυαλί του δεν έχει πρόβλημα κανένα. Εγώ έχω βάλει ένα διακοσμητικό σαν να δείχνει μέτρα σαν στεφάνη λεπτή γύρω του που το προστατεύει πολύ καλά. Εννοείται στο χρώμα του. Δε χρειάζεται να φορτώνουμε και να θωρακιζουμε τηλέφωνο ή ρολόι. Αυτά τα πράγματα είναι για να τα χαίρεσαι. Να τα προστατεύεις αλλά να τα χαίρεσαι

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και η χρήση διαφέρει από δουλειά σε δουλειά φαντάζομαι, έρχομαι σε επαφή με μεταλλικά ράφια σε λιγότερο από μήνα το ρολόι έχει γδαρθεί πολύ άσχημα, για δουλειά γραφείου προφανώς ίσως να είναι μια χαρά, πάντως το πιο άσχημο χτύπημα το έκανα σε επαφή με τοίχο και πλακάκι, έχω αναφέρει και πιο πάνω αντίστοιχη εμπειρία με Ticwatch που το κοπανούσα όλη μέρα χωρίς προστασία και δεν ένιωθε, περιέγραψα αυτή την εμπειρία για κάποιον που δεν θα ήθελε να έχει τα ίδια σημάδια στο δικό του smartwatch, για προστασία, ο Mike O' Brien το αναφέρει επίσης σε δικό του review, τι να το κάνω άμα είναι να το χαρώ και γεμίσω το σώμα με σημάδια, τέλος πάντων περισσότερο για προστασία το ανέφερα ίσως και να μην έπρεπε.

Edited by MixailDelta
Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς, αλλά όταν το φοράω στη γυμναστική, κάποιες φορές πατιέται (άθελά μου) παρατεταμένα το κεντρικό πλήκτρο και εισέρχεται στην οθόνη απενεργοποίησης/κλήσης έκτακτης ανάγκης. Κάποια στιγμή (αφού αυτό γίνει κάποιες φορές) το ρολόι κολλάει σε αυτή την οθόνη και δεν ξεκολλάει με κανέναν τρόπο, εκτός αν πατήσω απενεργοποίηση ρολογιού και κάνω ρισταρτ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιήσω το παρατεταμένο άγγιγμα του κεντρικού πλήκτρου ή να "κλειδώνουν" τα πλήκτρα όταν κάνω γυμναστικη;

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2024 at 9:00 ΜΜ, Dark_Lord said:

Δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς, αλλά όταν το φοράω στη γυμναστική, κάποιες φορές πατιέται (άθελά μου) παρατεταμένα το κεντρικό πλήκτρο και εισέρχεται στην οθόνη απενεργοποίησης/κλήσης έκτακτης ανάγκης. Κάποια στιγμή (αφού αυτό γίνει κάποιες φορές) το ρολόι κολλάει σε αυτή την οθόνη και δεν ξεκολλάει με κανέναν τρόπο, εκτός αν πατήσω απενεργοποίηση ρολογιού και κάνω ρισταρτ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιήσω το παρατεταμένο άγγιγμα του κεντρικού πλήκτρου ή να "κλειδώνουν" τα πλήκτρα όταν κάνω γυμναστικη;

μήπως καλύτερα να το φοράς με τα κουμπιά προς τα μέσα;

απενεργοποίηση του παρατεταμένου πατήματος δεν έχω βρει να γίνεται, να κλειδώσεις τα κουμπιά επίσης δε νομίζω να γίνεται

ή μήπως να ενεργοποιείς το κλείδωμα για το νερό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό νήμα για να ρωτήσω.

Θέλει ο αδελφός μου να αγοράσει το watch 5 pro LTE, ώστε να του βάλει μια esim και να πραγματοποιεί/δέχεται κλήσεις από το ρολόι.  (χωρίς να χρειάζεται και το smartphone μαζί)

Έχει 2 απορίες κι όπου κι αν ρώτησε δεν γνώριζαν να του απαντήσουν.

1.   Πέραν της cosmote esim όπου λειτουργεί σίγουρα, γνωρίζει κάποιος αν υποστηρίζει και esim από τη NOVA. ? Η NOVA στο site της στη λίστα με τις συμβατές συσκευές, αναφέρει τα galaxy 6 lte, όχι όμως τα προηγούμενα galaxy 5 lte.

2. Γενικότερα μιλώντας για τις esim, γνωρίζει κάποιος πόση ώρα ομιλίας θα έχει περίπου αν έχει συνδεμένα και ασύρματα ΒΤ ακουστικά πάνω στο ρολόι, για να ακούει/μιλάει στις κλήσεις. ? Θα βγάζουν 1-1,5 ώρες, αν απενεργοποιήσει όλους τους υπόλοιπους αισθητήρες και τα πάντα όλα όπου μπορεί για εξοικονόμηση ενέργειας. ?

Θέλει να του κάνει χρήση ΜΟΝΟ ως υποκατάστατο κινητού τηλεφώνου για τις κλήσεις, (για κάποιες ώρες της ημέρας) πράγμα πολύ δύσκολο, αν αναλογιστούμε τις αυτονομίες των ρολογιών. (απορώ κι όλας με ποιο σκεπτικό η samsung, στη σειρά 6 αντί να ανεβάζει, κατέβασε τη χωρητικότητα της μπαταρίας, πράγμα εντελώς απαράδεκτο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς η εμπειρία με τη θήκη της Spigen είναι τραγική, το σκληρό πλαστικό της θήκης σε συνδυασμό με την ευαισθησία του ρολογιού έχουν προσθέσει επιπλέον 4 σημάδια στα σημεία που αγκαλιάζει περιμετρικά την οθόνη, πήγα για καλό και τα έκανα χειρότερα οπότε το γράφω για να αποφύγει και κάποιος άλλος άλλη τις συνέπειες, η ζημιά έγινε με χρήση περίπου στους 2 μήνες και φαίνεται αρκετά στο μπλε χρώμα του Samsung galaxy 5 44mm, συμφωνώ με όσους λέτε χαρείτε τα όπως τα δίνει η εταιρεία, ναι ρε παιδιά μαζί σας όταν όμως η εταιρεία δίνει στρατιωτικές προδιαγραφές MIL-STD-810H όχι μόνο δεν είναι για αντοχή αλλά ούτε καν για καθημερινή χρήση, αυτή είναι και η μοναδική μου διαφωνία με τη Samsung μην γράφεις προδιαγραφές καθόλου, βέβαια να μην ξεχάσω και το αστεράκι στην περιγραφή compliant*

*does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions

Οπότε από εδώ και πέρα θα του πιω το αίμα και το καλοκαίρι θάλασσα ε μα...

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Πριν το watch 5 pro είχα το Huawei watch 3 pro. 

Εκεί υπήρχε μία πολύ καλή λειτουργία που δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο στο Samsung. 

Όταν καταλάβαινε ότι κοιμάμαι, οι ειδοποιήσεις έμεναν μόνο στο κινητό, στο ρολόι δεν χτυπούσε τίποτα. 

Έμπαινε δηλαδή από μόνο του σε λειτουργία μην ενοχλείτε. 

Μπορεί το ριμαδι το Samsung να το κάνει αυτό? Η πρέπει όταν θέλω να κοιμηθώ να πατάω μην ενοχλείτε και όταν ξυπνάω να το κλείνω πάλι? 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kountoura said:

Πριν το watch 5 pro είχα το Huawei watch 3 pro. 

Εκεί υπήρχε μία πολύ καλή λειτουργία που δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο στο Samsung. 

Όταν καταλάβαινε ότι κοιμάμαι, οι ειδοποιήσεις έμεναν μόνο στο κινητό, στο ρολόι δεν χτυπούσε τίποτα. 

Έμπαινε δηλαδή από μόνο του σε λειτουργία μην ενοχλείτε. 

Μπορεί το ριμαδι το Samsung να το κάνει αυτό? Η πρέπει όταν θέλω να κοιμηθώ να πατάω μην ενοχλείτε και όταν ξυπνάω να το κλείνω πάλι? 

Δεν εχω δει να το κανει απο μονο του, αλλα μπορεις να θεσεις απο την Χ ωρα ως την Ψ ωρα να μπαινει καθε μερα σε DND αυτοματα.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kountoura said:

Πριν το watch 5 pro είχα το Huawei watch 3 pro. 

Εκεί υπήρχε μία πολύ καλή λειτουργία που δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο στο Samsung. 

Όταν καταλάβαινε ότι κοιμάμαι, οι ειδοποιήσεις έμεναν μόνο στο κινητό, στο ρολόι δεν χτυπούσε τίποτα. 

Έμπαινε δηλαδή από μόνο του σε λειτουργία μην ενοχλείτε. 

Μπορεί το ριμαδι το Samsung να το κάνει αυτό? Η πρέπει όταν θέλω να κοιμηθώ να πατάω μην ενοχλείτε και όταν ξυπνάω να το κλείνω πάλι? 

Πήγαινε στις λειτουργίες μετά λειτουργίες και ρουτίνες πήγαινε στον ύπνο και όρισε τις ώρες που θέλεις εσύ να μπαίνει σε λειτουργία ύπνου έτσι μπαίνει και σε μια λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας.

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Prattein_Aloga said:

Δεν εχω δει να το κανει απο μονο του, αλλα μπορεις να θεσεις απο την Χ ωρα ως την Ψ ωρα να μπαινει καθε μερα σε DND αυτοματα.

 

1 hour ago, MixailDelta said:

Πήγαινε στις λειτουργίες μετά λειτουργίες και ρουτίνες πήγαινε στον ύπνο και όρισε τις ώρες που θέλεις εσύ να μπαίνει σε λειτουργία ύπνου έτσι μπαίνει και σε μια λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας.

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση, αλλά νομίζω δεν με βολεύει τίποτα από τα δύο γιατί και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να ορίσω εγώ ώρα ύπνου. 

Και μέσα στην εβδομάδα αλλάζει ώρα ο ύπνος μου σχεδόν κάθε μέρα. 

Πχ αν δουλεύω πρωί κοιμάμαι νύχτα. 

Αν δουλεύω νύχτα κοιμάμαι πρωί. 

Αν δουλεύω απόγευμα πάλι διαφορετικές ώρες ύπνου. 

Αν είμαι σε ρεπό πάλι αλλαγή. 🙂 

Το Χαβάη καταλάβαινε πότε με παίρνει ο ύπνος και έκοβε τις ειδοποιήσεις στο ρολόι. 

Πολύ βολικό για τέτοιες παράξενες ώρες ύπνου. 

Μ αυτό το ριμαδι  πρέπει να πατάω το κουμπί όταν είναι να κοιμηθώ και να το ξανά πατάω όταν ξυπνάω. 

Πολλές φορές το ξεχνάω έτσι και είτε βαράει ειδοποίησεις στον ύπνο είτε δεν βαράει στον ξύπνιο. 🙂 

Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση σ αυτό το ρολόι. 

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι δεν έχω βρει κάτι τέτοιο (αν και πολύ θα το ήθελα...).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ πέρασα την αναβάθμιση σε watch 5 pro, χθες. Προς το παρόν δεν έχω δει κάποια διαφορά. 

Αν δεις κάτι, κάνε ένα post εδώ. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...