Jump to content

Samsung Galaxy Watch5 / Watch5 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν είναι συνδεμένο το κινητό με το ρολόι μέσω Bluetooth κλείνει το 4G. Οπότε λειτουργεί σαν Bluetooth version. Όταν δεν είναι συνδεμένο με το κινητό ανοιγει το lte και κάνεις την δουλειά σου μέσω δικτύου κινητής.
Καλησπέρα

Έχω μπερδευτεί κάπως.

Γιατί όταν συνδεθεί κινητό με ρολόι κλείνει ο αριθμός του ρολογιού. Δεν είναι διαφορετικός από του κινητού; Δηλαδή χάνεις τις κλήσεις;

Σε όσα βίντεο είδα στο youtube δεν σκαναραν qr code για να πάρει δίκτυο το ρολόι.

Σίγουρα κάτι δεν έχω καταλάβει. Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Ευχαριστώ

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

συνήθως είναι ο ίδιος αριθμός σε κινητό και ρολόι, το multisim που δίνει η cosmote, υποθέτω και οι υπόλοιποι.

το multisim είναι μία συμπληρωματική υπηρεσία όπου υπάρχει ο μαστερ αριθμός και ο δευτερεύων αριθμός.

όταν κάνεις κλήση είτε από τηλέφωνο είτε από το ρολόι, σαν καλών φαίνεται ο μάστερ αριθμός. Όταν δέχεσαι κλήση τότε πάει ταυτόχρονα σε τηλέφωνο και ρολόι, στο τηλέφωνο καλείται ο μάστερ αριθμός, στο ρολόι καλείται ο δευτερεύων αριθμός.

δεν είμαι σίγουρος, λογικά μπορείς να βάλεις esim με δικό της αριθμό χωρίς να έχει σχέση με τον αριθμό του τηλεφώνου οπότε οι κλήσεις πάνε ξεχωριστά αν δεν είναι με bluetooth συνδεδεμένα. αν είσαι μόνο με το ρολόι πρέπει να καλέσεις το ρολόι με τον αριθμό που αντιστοιχεί στην esim

 

Link to comment
Share on other sites

Για να έρχονται οι κλήσεις στο ρολόι θα πρέπει να σε παίρνουν στον αριθμό του ρολογιού ή να κάνεις εκτροπή αν δεν απαντάς στον αριθμό του κινητού να πηγαίνουν οι κλήσεις στον αριθμό του ρολογιού με το ανάλογο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Cris4524 said:

Για να έρχονται οι κλήσεις στο ρολόι θα πρέπει να σε παίρνουν στον αριθμό του ρολογιού ή να κάνεις εκτροπή αν δεν απαντάς στον αριθμό του κινητού να πηγαίνουν οι κλήσεις στον αριθμό του ρολογιού με το ανάλογο κόστος.
 

με multisim δεν κάνεις καμία εκτροπή, οι κλήσεις πάνε ταυτόχρονα σε τηλέφωνο και ρολό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ενδιαφέρομαι για watch 5 pro με συσκευή Oneplus 8 pro…..θα ήθελα να ρωτήσω αν θα λειτουργούν όλα στο ρολόι η υπάρχουν περιορισμοί λόγω μη Samsung κινητού


Sent from my iPad Pro using Tapatalk

IPhone 15 Pro 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, scorpio3 said:

Καλησπέρα στην παρέα ενδιαφέρομαι για watch 5 pro με συσκευή Oneplus 8 pro…..θα ήθελα να ρωτήσω αν θα λειτουργούν όλα στο ρολόι η υπάρχουν περιορισμοί λόγω μη Samsung κινητού


Sent from my iPad Pro using Tapatalk

Δεν θα λειτουργεί το καρδιογραφιμα και η μέτρηση πίεσης.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω δε θα λειτουργήσει να δεχεσαι κλήσεις/sms όταν το ρολόι είναι σε wifi αλλά όχι συνδεδεμένο στο τηλέφωνο με bluetooth

γενικά δε θα λειτουργήσει ότι χρειάζεται samsung account

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,
Ημουν κατοχος του Galaxy Watch , και galaxy Gear S3 , τωρα λεω να επανέλθω με το Galaxy Watch 5 Pro,
Υποθέτω πως εχει το ιδιο καλη αυτονομία με το Galaxy Watch, αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι το πώς τα πάει με το accuracy των παλμών ειδικα σε τρέξιμο και περπάτημα γιατι βλέπω σε ξένα reviews οτι δεν συκγρίνεται με το Apple Watch, Επίσης θα ηθελα να ξέρω αν θελει πάλι "πατέντα" για να το συνδέσεις με εξωτερικό παλμογράφο.

 

Edited by baspax1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Samsung Galaxy Watch 5.( οχι το pro). Προσπαθώ να περασω μια διαδρομή με gpx αρχείο στο samsung Health και δεν βρισκω τον τρόπο ή την διαδρομή για να προσθέσω το αρχείο gpx που εχω είδη κατεβασμένο στο κινητό μου  .οταν ανοίγω το health βγάζει  μια ενημέρωση . Βελτιώστε τις ασκήσεις ποδηλασίας και πεζοπορίας με τις καθοδηγούμενες διαδρομές (βεβαια αυτό είναι μια συμβουλή και χάνετε μετα το πάτημα) ακολουθώντας την συμβουλή μου ανοίγει ενας διάλογος και από εκεί μπορώ να προσθέσω διαδρομή με αρχείο gpx  . Στη δεύτερη φωτο επάνω δεξιά δειχνει τις επιλογές και βαζω κανονικά  διαδρομή Το πρόβλημα είναι ότι χάνετε όπως είπα η συμβουλή και δεν εμφανίζετε ξανα... (επισυνάπτω φωτογραφίες )    Γνωρίζει κάποιος τον τρόπο για εισαγωγή διαδρομής γιατί απο αυτα που λέει δεν βγάζω ακρη .

1680624471266.jpg

1680624529231.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δυστυχώς αυτό γίνεται μόνο στο pro.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, efbill said:

Καλησπέρα. Δυστυχώς αυτό γίνεται μόνο στο pro.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βαζω όπως σας είπα αλλά μονο οταν ακολουθήσω την συμβουλή.. Πως γίνεται μια να βαζω και μία οχι?? 

 

IMG_20230407_000207.jpg

Edited by geochantz
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Samsung Galaxy Watch 5 οχι το pro και το έχω συνδέσει με κινητό xiaomi rdmi note 8 pro με Bloothoth 5.. και Android 11 Το πρόβλημα μου είναι (όπως φαίνεται είναι συγχρονισμένο κανονικά) όταν με καλεί κάποιος ενώ χτυπάει κανονικά όταν απαντάω στην κλήση απο το ρολόι δεν ακούω και δεν με ακούν. Αν κάνω επανεκκίνηση το κινητό μετα απαντάω κανονικά αλλά μετά απο λίγο πάλι τα ίδια . Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και αν το έχει λύσει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το watch 5 pro LTE.

Το πήρα χωρίς να έχω υπόψιν ότι δεν είναι συμβατό με το tablet μου (έχω το Tab S7 4G ως και κινητό τηλέφωνο/ δεν έχω smartphone), δυστυχώς η εφαρμογή Samsung Wearables βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατή με tablets κατά το pairing.

Θέλω να ρωτήσω, αν βρω ένα παλιό android (τουλάχιστον android 8 smartphone) πχ κάνα Note 8 και στήσω το smartwatch, θα μπορέσω να το δουλεύω ως standalone και μετά να μη ξανά χρησιμοποιήσω το παλιό αυτό smartphone;

Εννοώ το εξής:

α) περνάω τα δεδομένα του tablet (επαφές, sms, google account, samsung account) στο παλιό android τηλέφωνο

β) το κάνω pairing με το watch 5 LTE μου

γ) περνάω τα δεδομένα από το smartphone στο watch 5 (επαφές, sms, google account, samsung account) και λοιπό στήσιμο με το samsung wearables.

... θα μπορώ μετά να τρέχω το watch 5 LTE ως standalone με την esim κιόλας χωρίς να μου ξανά χρειαστεί το παλιό smartphone;

 

Δοκίμασα αυτό που είδα στο youtube που εκεί που σου ζητάει το watch 5 pairing να πατήσεις παρατεταμένα το εικονίδιο, μπήκα μεν στο android menu κτλ, αλλά δε μπορώ καν να περάσω google account χωρίς pairing με συμβατό κινητό.

Edited by philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, philos said:

Καλησπέρα!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το watch 5 pro LTE.

Το πήρα χωρίς να έχω υπόψιν ότι δεν είναι συμβατό με το tablet μου (έχω το Tab S7 4G ως και κινητό τηλέφωνο/ δεν έχω smartphone), δυστυχώς η εφαρμογή Samsung Wearables βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατή με tablets κατά το pairing.

Θέλω να ρωτήσω, αν βρω ένα παλιό android (τουλάχιστον android 8 smartphone) πχ κάνα Note 8 και στήσω το smartwatch, θα μπορέσω να το δουλεύω ως standalone και μετά να μη ξανά χρησιμοποιήσω το παλιό αυτό smartphone;

Εννοώ το εξής:

α) περνάω τα δεδομένα του tablet (επαφές, sms, google account, samsung account) στο παλιό android τηλέφωνο

β) το κάνω pairing με το watch 5 LTE μου

γ) περνάω τα δεδομένα από το smartphone στο watch 5 (επαφές, sms, google account, samsung account) και λοιπό στήσιμο με το samsung wearables.

... θα μπορώ μετά να τρέχω το watch 5 LTE ως standalone με την esim κιόλας χωρίς να μου ξανά χρειαστεί το παλιό smartphone;

 

Δοκίμασα αυτό που είδα στο youtube που εκεί που σου ζητάει το watch 5 pairing να πατήσεις παρατεταμένα το εικονίδιο, μπήκα μεν στο android menu κτλ, αλλά δε μπορώ καν να περάσω google account χωρίς pairing με συμβατό κινητό.

Νομιζω ναι. Αρκει η εκδοση Android που φοραει το Note 8 να δουλευει με το ρολοι. Αλλα θα μπορουσες και σε ενα αλλο π.χ. ενος φιλου που ειναι συμβατο απλα να περασεις τον λογαριασμο σου στο κινητο του που καλο θα ειναι να ειναι Samsung με εκδοση Android 9 το λιγοτερο να συνδεσεις το ρολοι και να του περασεις την esim και μετα να διαγραψεις τον λογαριασμο σου απο το κινητο του φιλου σου.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του Playstore πως μπορώ να εγκαταστήσω μια apk (από το pc ή το κινητό samsung) στο 5 pro ?

Link to comment
Share on other sites

https://www.makeuseof.com/sideload-apps-wear-os-galaxy-watch/

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Έχω το Watch 5 Pro LTE.

Προσπάθησα με fire tools sideload να του περάσω από το apk mirror που κατέβασα, τις εξής apps:

Messenger for Wear OS (του 2017)

OASA Telematics

Βλέπω τα εικονίδια στο μενού του smartwatch, αλλά όταν τα ανοίγω κρασάρουν και δε μπαίνει η εφαρμογή.

Κάποιο tip εσείς οι έμπειροι;

Πολύ παλιά είχα διαβάσει κάτι για μείωση των dpi. Για τώρα πάντως δε μπορώ να τις ανοίξω τις εφαρμογές και τις θέλω πολύ.

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!
Έχω το Watch 5 Pro LTE.
Προσπάθησα με fire tools sideload να του περάσω από το apk mirror που κατέβασα, τις εξής apps:
Messenger for Wear OS (του 2017)
OASA Telematics
Βλέπω τα εικονίδια στο μενού του smartwatch, αλλά όταν τα ανοίγω κρασάρουν και δε μπαίνει η εφαρμογή.
Κάποιο tip εσείς οι έμπειροι;
Πολύ παλιά είχα διαβάσει κάτι για μείωση των dpi. Για τώρα πάντως δε μπορώ να τις ανοίξω τις εφαρμογές και τις θέλω πολύ.
Πιο πλήρης οδηγός από αυτόν δεν νομίζω πως υπάρχει. Καλό διάβασμα
https://forum.xda-developers.com/t/official-list-of-sideloaded-apps-and-workarounds-for-wear-os-tested-on-galaxy-watch.4379825/

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατέβασα αυτό από apk mirror και λειτουργεί μια χαρά στο Watch 5:

com.facebook.mlite_338.0.0.3.102-436638502_minAPI14(armeabi-v7a)(640,420,480,400,560,360dpi)_apkmirror.com

edit: ok είδα στο παραπάνο link τη σωστή έκδοση για να μπορώ να γράφω.

edit2: η έκδοση 25 του link παραπάνω δεν φορτώνει καν τα μηνύματα.

 

Με εξαίρεση μόνο ότι όταν ανοίγω μια συνομιλία, δε μου βγάζει επιλογή να γράψω κείμενο. Έχει μόνο smilies, ηχογράφηση ή αποστολή αρχείου. Καμία ιδέα οι έμπειροι;

Με ενδιαφέρει πολύ και το OASA Telematics όπως είπα, όμως για αρχή αρχή δε ξέρω γιατί κρασάρει και δεν ανοίγει. Αν το κατάφερε κανείς ας μας πει.

Edited by philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα το θερμομετρο σωματος -εκτος απο τον γνωστο τροπο που δειχνει μονο εξωτερικη θερμοκρασια ή με την επιλογη για "περιοδο" ή cycling- μετα και το τελευταιο update μεσω του οποιου ειχε ανακοινωσει η SAMSUNG οτι θα μας ερθει, βρηκατε εαν και με ποιον τροπο  ενεργοποιειται ή τελικα ακομα ερχεται??

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το θερμομετρο σωματος -εκτος απο τον γνωστο τροπο που δειχνει μονο εξωτερικη θερμοκρασια ή με την επιλογη για "περιοδο" ή cycling- μετα και το τελευταιο update μεσω του οποιου ειχε ανακοινωσει η SAMSUNG οτι θα μας ερθει, βρηκατε εαν και με ποιον τροπο  ενεργοποιειται ή τελικα ακομα ερχεται??
Καλησπέρα
Ποιος είναι ο γνωστός τρόπος; Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, efbill said:

Καλησπέρα
Ποιος είναι ο γνωστός τρόπος; Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kαλησπερα, απο το ρολοι επιλεγεις το dialer και εκει πατας *#0*# στο μενου που ανοιγει "κατεβαινεις" και επιλεγεις το SENSOR στο νεο μενου που ανοιγει "κατεβαινεις" στο BAROMETER SENSOR οπου σου εμφανιζει εκτος των αλλων πληροφοριων και την ΑΚΡΙΒΗ θερμοκρασια του χωρου (τσεκαρισμενο με τους σενσορες απο το αιρκοντισιον και τον αφυγραντηρα).

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να μου πει αν του ανέβασε ποτέ θερμοκρασία το ρολόι;; Το πήρα πριν μια εβδομάδα και στην ενημέρωση λογισμικού που έκανε (στη λήψη βασικά της ενημέρωσης) και ενώ το επεξεργαζόμουν παράλληλα, συν τηλεφωνική επικοινωνία που είχα από το ρολόι, κάποια στιγμή κόλλησε προς στιγμήν (όταν πήγα να το ξεκλειδώσω με το password) και το ένιωσα ζεστό. Δεν το ξαναέκανε από τότε. Αν και το αναφέρει και στο manual, είναι φυσιολογικό αυτό;; Έχει παρουσιάσει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς;; 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, απο το ρολοι επιλεγεις το dialer και εκει πατας *#0*# στο μενου που ανοιγει "κατεβαινεις" και επιλεγεις το SENSOR στο νεο μενου που ανοιγει "κατεβαινεις" στο BAROMETER SENSOR οπου σου εμφανιζει εκτος των αλλων πληροφοριων και την ΑΚΡΙΒΗ θερμοκρασια του χωρου (τσεκαρισμενο με τους σενσορες απο το αιρκοντισιον και τον αφυγραντηρα).
Εγώ που το φοράω μου δείχνει μεγαλύτερη θερμοκρασία από το χώρο!
Και νομίζω είναι λογικό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...